DE WEG IN DE TOEKOMST NOGMAALS GEWEZEN GELDIGE BONNEN Binnenland ENGE LAN O R K R UK Hauptdienstleiter Schmidt spreekt te Amsterdam DeRijksgedachte: verwezenlijking van een zedelijke idee. WEEKPRAATJE. HET GROOTE ZANGFEEST OP DEN DAM TE AMSTERDAM. ASHFORD DOVER FOLKESTONE. Oosfende v-X- BRUGGE iNieuwpoort t DUiNKERKEN GENT Gravelines\ y B E? L. G IE - Yperen L.. ^^Kortrijk TOmer I Oudeobarde ®\TOU9COING Hazebrouck >1 r6uBAIX Aire r RIJSEL Doornik Bet hunt Marquise mST Marttn e Porte Outreau= E taples MontreuU Berck Hesdin Hel A«r ATRECH VALENCIENNES KAMERIJK Abbeville aDoutlens e Treport Le Gateau Albert Perorme 40km STOUENTIM DE DERDE BRITSCHE LANDINGSPOGING. Kaact van Pelt. In het tijdvak van 31 Maart tot 19 Aug. van dit jaar hebben de Britten drie «an- dingspogingen aan de Fransche kanaalkust ondemomen die alien mislukten. De eer- ste vond plaats op 21 Maart in de nabijheid van St. Nazaire (niet op bet kaartje aan- gegevende tweede ten Zuiden van Boulogne op 24 April en de derde op 19 Aug. te Dieppe. De laatste landing, waarvan men uitvoerige berichten beeft kunnen lezen, was een grootscb opgezette poging om een bruggehoofd rond de haven van Dieppe te vormen. Alle steunpunten bleven .echter in Duitsche handen, de gelande vijand werd vernie- tigd en terug naar zee verdreven. f Het plaatsje Dieppe (25.000 inwoners) ligt op de kaart links onderaan in de om- geving van Le Treport en Abbeville. TANKS, WRAKKEN EN KRWGS- GEVANGENEN Dieppe-avoTituurin het filmjoumaal. (V.P.B.) Voor vertegenwoordigers van de fauitenlandsche pers te Berlin werd Donder- dagavond bet nieuwe Duitsche filmjoumaal vertoond, dat voor ruim de belft geWijd was aan de Engelsche landing nabij Dieppe. Het valt te betreuren, dat bij de eigenlijke ge- vechtshandelingen eerst vrij laat eenige P.K. operateurs, die, naar wij hoorden, van elders moesten komen, aanwezig zijn geweest, zoo- dat dit historiscbe document uiteraard eenigs- zins onvolledig is geworden. Desondanks beeft deze filmstrook groote documentaire waarde. De film wordt ingeleid met een grafische voorstelling, die een duidelijiken indruk geeft van de uitvoering en het strategisch doel der ajanvallen. Vervolgens ziet men Duitsche kust- batterijen in actie, terwijl afdeelingen afweer- geschut van alle kalibers de Engelsche jacht- vliegtuigen en bommenwerpers, die de Duit sche verdediging zooveel mogelijk in haar bewegingen moesten belemmeren, onder vuur nemen. Tenslotte ziet men ook het Duitsche luchtwapen in actie, waarbij vooral eenige opnamen van luchtgevechten op groote hoogte genoemd moeten worden. De camera heeft dan verder voornamelijk aandacht geschonken aan de materieele spo- ren der Engelsche nederlaag. Men ziet een tot wrak gesehoten lichter in de branding liggen, die een aantal tanks aan land heeft gebracht, die er voor het grootste deel niet in geslaagd zijn meer dan eenige tientallen me ters het strand op te rijden. De wrakken van een aantal vernielde motortorpedobooten en landingsvaartuigen voltooien het beeld van een verwoesting, zooals die tot nu toe slechts op de slagvelden in de Sovjetunie te zien was. Bepaald navrant zijn de foto's van talrijke gesneuvelde soldaten, vooral Canadeezen, die in dramatische houdingen zijn blijven liggen, zooalfe de dood hen trof. Even aangrjjpend is het te zien, hoe de zee telkens weer donkere, slappe gestalten aanspoelt. De filmreportage eindigt met een lange rij krijgsgevangenen, die wordt weggevoerd, ter wijl een mannenkoor op de bekende wijze van het Engelsche soldatenliedje ,,We' hang our washing on the Siegfriedline" een Duitsche tekst zingt, welke a an"-deze mislukte onder- neming is gewijd. DIEPPE, EEN MODERNE HAVENSTAD. Tweehonderd schepen kunnen in de groote havens meeren. Waarom was Dieppe voor de Engelschen de aangewezen plaats voor een invasiepoging Van Narvik tot Beyonne zijn er tientallen havens, die voor dit doel even geschikt, zoo niet beter geweest zouden zijn. Inderdaad zijn er havens genoeg, maar practisch komen slechts die havens in aanmerking, die het dichtst bij Engeland liggen. Dat een landingspoging in Noorwegen wei- nig ka-ns op slagen biedt werd reeds in het voorjaar van 1940 door de gebehrtenissen bij Namses en Andalsnes bewezen. De kansen stonden toen voor de Engelschen nog gun- stiger dan thans, want kustverstenkingen waren practisch nergens te vinden. Maar af- gezien hiervan heeft op het oogenblik een lan ding in Noorwegen of in Zuid-Frankrijk wei- nig kans op slagen. De verbindingswegen zijn te Iang, het verrassingselement is uit- gesloten. In aanmerking komen thans slechts de havens van Duinkerken, Calais, Boulogne, Dieppe en Le Havre. Er is dus voor de Brit ten nog keuze. Dieppe zelf lag voor een dergelijke onder- neming gunstig genoeg. De afstand van de haven en de dichtsbijzijnde Engelsche kust bedraagt slechts driemaal de breedte van het Kanaal. Bovendien beschikt Dieppe over moderne havens, een reeks van bassins, waar- in een groot aantal visschersvaartuigen en een tweehonderd grootere schepen kunnen anke- ren. Een voorhaven compenseert het tij- verschil. De moderne haveninstallaties en de verde- digingswerken van de stad zijn het wel ge weest, die de Engelschen bewogen heeft het oog op Dieppe te laten vallen. De groote Britsehe transportvloot immers zdu, wanneer de poging succesvol verliep, een uitgestrekt havencomplex noodig hebben. Bovendien zouden moderne installaties vereischt zijn om de schepen in den korst mogelrjken tijd te los- sen. Aan al deze voorwaarden voldeed Dieppe. Reeds in vredestijd liepen hier schepen met een gezamenlijk tonnage van bijna 'n millioen b.r.t. in en ult. De stad zelf bezit scheeps- werven, machinefabrieken, spinnerijen en con- servenfabrieken. Beroemd is de oesterteelt van Dieppe. Voor den oorlog genoot de stad ook een groote reputatie als badplaats, die vooral door Engelsche toeristen bezocht werd. (V.P.B.) (Slot.) In dezen zin is ook den laatsten tijd veel gediscuteerd over het woord „rijk"'. Niet over het Duitsche rijk of het groot-Duitsche rijk, maa, over een rijk, waarvan ook Neder- land decl uitmaakt. Dat een dergelijke dis- cussie ontstaat, hangt samen met den loop der huidige gebeurtenissen. Europa, dat in het Oosten tegen het bolsjewisme strijdt en in het Westen tegen de democratieen, zoekt naar nieuwe vormen. Deze moeten dan ook de door alle Europeanen erkende lotsgemeen- schap voor de toekomst effectief maken. Deze strijd, die met al zijn geestelijke uitwerking gevoerd wortft op den grondslag van volk en bloed, bepaalt, dat degenen, die zich elkan- der nader voelen door de banden des bloeds, ook dichtej- bij elkaar komen en in de toe komst bijeen willen blijven. Zooals ik in het begin reeds verklaarde, mag het niet weer voorkomen, dat Duitsche en Nederlandsche soldaten tegenover elkaar komen te staan met de wapens in de hand. Het is derhalve ook nuttig dergelijke kwesties te behandelen, althans evenwel op de voorwaarde, dat zij niet afleiden van de eischen van den dag en derhalve niet wegglijden in de politick van den dag. Beschouwt men deze noodzakelijkheden, dan is het nuttig zich inzicht te verschaffen, wat dan wel de Reichsidee is, welke taak zij heeft en op Welke wijze de afzonderlijke vol- ken en volksstammen in deze combinatie bun ontwikkelingsmogelijkheid kunnen hebben en hun bijdrage kunnen en moeten leveren. Wij zullen ons op dit oogenblik met deze discussies niet verder bezignouden, doch slechts twee dingen vaststellen: ten eerste moat men het Reich en de Reichs idee gescheiden houden van de staatsidee, d.w.z. van de zuiver organisatorische groe- peering van een volk. Het Reich is geen nationale staat en een nationale staat kan qua aantal niet worden opgevoerd tot een rijk. Het rijk is vooral de verwezenlijking van een zedelijke orde in het gebied, waarbij deze zedelijke orde naar onze opvatting door het bloed wordt bepaald. Degenen, in wie dit bloed stroomt, zijn voor dit rijk aansprakelijk en dientengevolge moe ten zij de zedelijke grondbeginselen van het rijk in het geheele gebied toepassen voor het heil van alle deelnemers. Het rijk is derhalve de verwezenlijking van een zedelijke idee, ge- dragen door een feitelijke macht. Het rijk heeft ,dus met de uitgestrektheid of met aangelegenheden van samenstelling en wijziging der eigen bevolking slechts in zoo- verre iets te maken als bevolking en volks- gevoel bouwsteenen zijn voor de vorming van het rijk. Het rijk zelf fungeert evenwel als denkbeeld en vorm op hooger niveau. Of dit rijk nu de vedaante van een Germaanschen statenbond of een andere gedaante heeft, zaT in de toekomst naar beste weten en geweten worden beslist. Nationalistische aspiraties doorkruisen de rijksidee en kunnen xenslotte leiden tot belemmering en zelfs vernietiging van het bouwwerk des rijks. In de tweede plaats moet worden vastge- Bon Hoeveelheid VAN 30 AUG.5 SEPT. no. per bon Brood (of gebak) 44A 400 gr Idem 44B 50 gr Reschuit 44 75 gT VIeesch (of vleeschw.) 44A 100 gr Idetm 44B 50 gr Aardappelen 44A l'/2 kg Idem 44B 1 kg Tabak enz. 44A tabak 1 rants. VAN 9 AUG. TOT 5 SEPT.: Suiker Jaim enz. Bloem (of gebak enz.) 357 alg. 358 alg. 362 t/m 365 alg. 4-41, 4-42 res. 359 alg. 360 alg. 361 alg. 367 t/m 369 alg. 41A t/m 44A 4 IB t/m 44B 41 en 42 versn. 43 en 44 versn. 1 kg 500 gr 70 gr 250 gr 250 gr 250 gr 100 gr 100 gr 3/2 liter lj/4 liter 100 gr 100 gr 250 gr 125 gr 125 gr 125 gr 1 rants. 1 rants. 250 gr 250 gr 75 gr steld, dat de idee van het rijk in het avond- land na den ondergang van het Romeinsche rijk slechts eenmaal in werkelijkheid gestalte heeft gekregen, namelijk in het Romische Reich Deutscher Nation, dat in het hart van het vasteland de ordenende factor van Europa is geweest. Zoolang dit rijk sterk was, had- den de volken in het rijk of in zijn gebied hun beteekenis en deden zij zich over de geheele wereld gelden. Wat zich naderhand Reich noemde, was steeds min of meer een natio nale staat. Dit geldt ook voor het zooge- naamde Tweede Rijk. 'Het groot Duitsche Rijk, dat Adolf Hitler in 1938/S9 heeft gesmeed, en dat door de Oostmark verbinding heeft met het Donau gebied en de Alpen, vormt den grondpijler voor een nieuwe rijksordening en grijpt reeds thans in zijn ordenende macht over de staats grenzen heen. Het behooren tot een werkelijk rijk is geen zaak, waartoe men politiek kan worden over- reed, want ieder rijk is gebaseerd op een zede lijke, volksche orde. De eerste voorwaarde om tot een rijk te behooren draagt men der halve als lid van zijn volk met zich mee. Daarenboven moet men evenwel ook in feite lijken zin strijden voor de zedelijke ordenlng, die in de rijksgedaehte ligt opgesloten. Het rijk moet derhalve in den strijd worden ver- overd. Geen volk, dat deze voorwaarden niet vervult en anderzijds zijn strijdbare en leiden- de bijdrage voor dit rijk levert kan aanspraak maken eens door dit rijk beschermd en erkend te worden. Het komende rijk wordt geen en- kel volk in den schoot geworpen, uocn moer door ieder door arbeid en strijd verkregen worden. In dezen zin moet ook de jongste rede van den leider der Nationaal-Socialistisehe Bewe- ging, Mussert, worden begrepen." Deze toont heel duidelijk aan, dat de grenzen van het nieuiwe rijk niet aan Maas en IJsel liggen en verdedigd moeten worden, doch dat daarvooi Nederlandsche soldaten met Duitschers teza- men aan de Wolga en in het Oosten de gren zen Van de Germaansche levensruimte moe ten verdedigen. Indien kort' geleden een of andere schrijver uit de uiteenzettingen van Mussert de gevolgtrekking meende te kunnen maken, dat in den Germaanschen statenbond Oostelijke volksgemeenschappen opgenomen zouden kunnen worden, dan kan men zooveel politieke onwetendheid slechts betreuren. Het is derhalve tijd zich deze kwestie nog eens af te vragen. 'Het is ook onverstandig en het getuigt van een politiek analfabetisme, wanneer thans hier en daar nog steeds de meening opduikt, dat men de Nederlanders in het Duitsche rijk zou kunnen opnemen. Om deze reden bestaat ook de politieke groep, die zich dit ten doel gesteld had, niet meer en behoort tot het ver- leden. Gij zijt Nederlanders, wij zijn Duit schers, verbonden door het gemeenschappelijke bloed en de gemeenschappelijke nationaal- socialistische idee. Op deze bases zal eenmaal het nieuwe rijk gesticht worden en onze trouwe kameraad schap en dapperheid dragen mede tot het ont- staan van het Germaansche rijk bij. Wanneer wij beloven, deze wetten steeds in acht te nemen en daarnaar te handelen, dan behoeven RijS-t Peulvruchten Gort Vermicelli of maizena Kaas Melk Idem Chocolade Suikexiwerk VAN 12 JULI TOT 5 SEPT.: Koffiesurrogaat 338 alg. VAN 20 TOT 31 AUG.: Boter 42 boter Idem 42 vet VAN 15 JUXI TOT 12 SEPT.: Boter 2-35, 2-36, 3-35, 3-36, 4-36 res. Van 16 AUG. TOT 39 SEPT.: Eenhei<8keep 370 alg. Idem >1 zeep Wasch- of zeeppoeder 371 alg. Idem M waschp. Toiletzeep 80 >1 toiletzeep VAN 1 MEI TOT 31 AUG.: Scheerzeep U textiel 50 gr VAN 23 AUG. TOT 31 OCT.: Petroleum 02 petr. 2 liter VAN 11 MEI TOT 31 DEC.: Brandstoffen 01 t/taa 05 B.V. 1 eenh. TOT 30 APRIL 1943: Brandstoffen 01, 02 en 03 K.F. 1 eenh. c Verder Is de geldigheidsduur van de bonnen 335, 336 alg. (zeep), L-zeep, L-toiletzeep ver- lengd tot 30 September. Na morgen (Zaterdag) zijn vervallen de bonnen 43 brood, beschult, vleesch, aardappe len, tabak en sigaretten. wij ons geen zorgen te maken om het ont- staan van dit Germaansche rijk. Nederland's toekomst. Nu ik zoo een kert overzicht heb gegeven over groei en verleden, willen wij nog een blik in de toekomst werpen. Ook hier in Neder- land moet eenmaal een nationaal-socialisti- sche leiding de staatkundige verantwoorde- lijkheid overnemen. De tijd zal komen, dat deze strijders naast hun politieke leiding ook op verantwoordelijke wijze de staatkundige functies moeten leiden. Meent nu niet, Neder landsche nationaal-socialisten, dat dit een verlichting van uw arbeid zal vormen, of dat daardoor uw politieke strijd ook maar onbe- langrij-k zou worden. Integendeel! Wlat thans geschiedt, gebeurt voor reke- ning van de bezettende overheid. Dan zal het tijdstip komen waarop gij voor alles vol- komen verantwoordelijk zult zijn. Wij zijn hier als nationaal-socialisten geplaatst om met u tezamen dezen weg in het belang van" uw volk, doch ook in het belang van het Duitsche volk, af te leggen. Niemand zal ons kunnen verwijten, dat wij hebben stilgezeten. In deze twee jaren der bezetting hebben de verantwoordelijke mannen hun beste kunnen gegeven en steeds in den zin van toenadering gestreden. Het zich alleen uitspreken me: den mond heeft voor ons, nationaal-socialis ten, geen waarde, en dat heeft bij ons geen weerklank gevonden. Slechts zij, die bereid zijn met ons te alien tijde schouder aan schou- der te staan, zullen onze kameraadschap ge- nieten. Gij hebt uw Nederlandsche volk boven alles lief, ook wij hebben het in dezen tijd leeren waardeeren. Honderden van deze jonge idealisten dekt thans reeds de brume aarde van het Oosten. Meer dan 10.000 doen hun plicht. Honderdduizend ingeschreven Neder landsche nationaal-socialisten ijveren en wer- ken voor de vernieuwing van hun volk en de nog grootere Germaansche gemeenschap. Wanneer ik hier als vertegenwoordiger der Duitsche nationaal-socialisten de Nederland sche kameraden dank zeg voor hun opoffe- renden arbeid, dan zult gij begrijpen, dat ik daarbij in het bijzond-er mijn nationaal-socia- listische Duitsche kameraden herdenk en nun voor hun opofferenden arbeid van ganscher harte dank. Zoo is onze nationaal-socialistische kame raadschap gebleken en zij zal dag voor dag steeds weer opnieuw blijken. Eens zullen alle redelij-ke menschen wakker worden geschud. De driehonderdduizend Ne-derlandsehe ai-- beiders, die thans reeds in Duitschland wer- ken en daar hun plicht doen, hebben even- eens deze hun nog onbekende roepstem ge- volgd. Vele jonge Nederlanders zijn bereid den oorlogstijd yodr hun eigen ontwikkeiing te gebruiken om binnenkort eveneens naar Duitschland te gaan. De Duitschers zijn geen onmenschen, want zij verheugen zich over iederen.arbeider, die tot hun Germaansche ras behoort. Echter verlangen zij de hoogste kameraadschap en plichtsvervulling, zooals zij het van den Fuhrer hebben geleerd. Zij, die op het oogenblik in Duitschland hun blik vergrooten en hun kunnen vermeerderen, zul len eens dankbaar zijn voor dezen tijd, dien zij in Duitschland mochten doorbrengen. Schudden wij derhalve als nationaal-socialis ten de jonge revolutionnairen wakker, opdat zij zich het groote gebeuren waardig toonen. De Nederlandsche Arbeidsdienst neemt de jonge lieden op en voedt hen op tot kame raadschap en gemeenschapsgeest. Het Nederlandsche Legioen roept de acti- visten op, in het Oosten te strijden. De Stan- darte Westland, die reeds in den veldtocht in het Oosten in 1941 en thans opnieuw lauweren aan haar roemrijke vaan kon hechten, heeft plaats genoeg voor goede soldaten. Het Duitsche leger, de Duitsche marine en de Duitsche luchtmacht verheugen zich even eens, wanneer jonge Germanen, die nog in deze groote worsteling willen laten zien wat zij waard zijn, zich bij hen aanmelden. Wij gelooven derhalve aan onze toekomst en wij weten, dat eens ook hier in Nederland deze nationaal-socialistische idee zal door- breken. Laat ons aanpak-ken -en ons w-erk ter hand nemen. Nooit moede ons voor de gemeen schap op te offeren, vrij van haat, steeds slechts in vereering van ons eigen volk wil len wij onzen plicht doen. De waardeering kan en zal niet uitblijven. De gebeurtenissen van den dag vertroebelen onzen kijk op de toekomst niet. De oorlog moet en zal zegevierend voor het nationaal socialisme gewonnen worden. De oude wereld echter moet en zal sterven. Zoo zal ook het Westen veilig "en hecht in de hand van den Fuhrer liggen en elke eenling bereid zijn zijn leven te geven voor de veiligheid van dit gebied. Houdt daarom nationaal-socialisten, de kameraadschap, die in gevangenissen en veld- slagen op de proef werd gesteld, hoog. Houdi u met elken afzonderlijken volksgenoot bezig en strijdt om hem, brengt hem in onze orgam- satie, dan zal het tijdstip niet ver ziin, waar op eenmaal ook in een door Nederlandsche nationaal-socialisten geleid Nederland en in kameraadschap met het Duitsche nationaal- socialisme gesteund, en bevochten door de Duitsche weermacht, datgene zal ontstaan, waarnaar wij alien met verlangen uifzien een groote gemeenschap in Germaansch gebied, ieder zijn vaderland beminnend, doch zich onderwerpend aan de hoogere wetten der orde. De krachtsverhoudiug tusschen de strijdende luachten. Hauptdienstleiter Schmidt liet den kringen, die nog steeds verblind staren op de door de vijandelijke agitatie verbreide getallen, ten- einde daaruit een overmacht van de vijande- lijke mogendheden over de spilmogendheden af te leiden, op indrukwekkende wijze de werkelijke machtsverhoudingen zien, zooals deze na de geweldige successen van Duitsch land, Italie en Japan zich thans voordoen. Nu Britsch-Indie met zijn 358 millioen menschen zich gereed maakt zijn lot zelf in handen te nemen, en China met zijn 440 millioen men schen, volkomen van Engeland en Amerika is afgesneden, alsook na het verlies van Nederlandsch-Indie, zijn bijna een milliard menschen niet meer voor het oorlogspoten- tieel der vijandelijke mogendheden beschik- baar. Terwijl anderzijds de meeste Chinee- zen en volksgemeenschappen van den Indi- schen en Stillen Oceaan behalve Australie thans reeds ingesohakeld zijn in het oor- logspotentieel van het verbonden Japan. Aldus staan tegenover de 50 millioen Engelschen, die zich verbonden hebben met de strijdkrach- ten van Noord-Amerika ten getale van 130 millioen, waarvan ten hoogste nog 50 tot 60 millioen beschikbaar zijn, veel meer dan een milliard menschen, die hun arbeidskracht voor de spilmogendheden geven. Daartegenover is van de bevolking der Sowjet-unie reeds bijna de helft voor den tegenstander uitge- schakeld en begint voor ons te werken. Met een blik in de toekomst eindigde Hauptdienstleiter Schmidt in onwrikbaar ver- trouwen op de overwinning. ,,Het is dus nog slechts een kwestie van tijd wanneer bolsjewieken en plutocraten hun wapens zullen moeten neerleggen. In het Oosten gaat het bolsjewisme reeds zijn ver nietiging tegemoet, in het Westen voeren de Duitsche duikbooten en vliegtuigen hun har den en voortdurend met succes bekroonden strijd tegen de ravitailleeringssoheepvaart van Engeland en Amerika. Eens zal het tijdstip. komen, waarop hen groote Engeland door het lot geawongen zai worden, de rol van het kleine Malta over te nemen. Het is algemeen bekend, dat thans reeds de rijke plutocratenzonen en -dochters met hun familieleden naar Canada vertrekken. Moge thans nog de Engelsche luchtmacht hier en daar steflen en daarmede oud Duitsch cultureel bezit ver'nietigen, eens zal het tijd stip komen waarop wij met een enormen bommenregen Engeland zullen aanvallen. Iedere bom, die thans op Duitsch of bezet gebied wordt geworpen, zal eens auizenavou- dig worden vergolden. Engeland zal dan, evenals Malta, nog slechts een aanlegplaats zijn voor uiteengeslagen convooien. Wij wil len echter den Almachtige bidden, dat Hij ons de bestraffing en terechtwijzing van Amerika voor al deze roekelooze daden, die Amerika onder Wilson tot en met Roosevelt heeft bedreven, zal^overlaten. Het zijn toch ten deele menschen van ons bloed, die door rijkdom verblind, geen cultuur meer dlenen«, het avondland ontrouw geworden zijn en zich als afvallige zonen thans tegen hun moeders in Europa verheffen. Ook met deze krach- ten zullen wij het den een of anderen dag klaar spelen. Dan zal het tijdstip komen, waarop net avondland in oude schoonheid weer zal op- staan, de edele kunsten weer zullen beoefend en der menschheid een lange vrede zax zijn beschoren. Adolf Hitler heeft ons dezen weg reeds sedert 20 jaren gewezen en is ons moedlg en zeker voorgegaan. Wij willen hem getrouw volgen en den strijd op ons nemen, vooraan het volk van 92 millioen Duitschers, dat zich opofferend in den strijd werpt, teneinde daar door den weg te banen voor de vrijheid van het reeds zoolang onderdruikte Europa. Indien gij, kameraden, mij nu vraagt: hoe lang duurt de oorlog nog? dan kan ik daarop slechts antwoorden: tot aan de overwinning. Overwinnen zal het nationaal-socialisme in ieder geval. Wij zullen de laatste bataljons in het veld brengen en daarmede ook den een of anderen dag deze worsteling beeindigen. Smeeken wij van den Almachtige den zegen af voor den Fuhrer, Adolf Hitler, en voor al zijn soldaten. Sieg Heil. De buitengewoon goed geslaagde bijeen- komst werd besloten met het zingen van de Duitsche volksliederen en de zesde strophe van het Wilhelmus. In het kamp op „de Goudsberg" te Lunte- ren werd op 31 Juli 1.1. door den Leider der N.S.B. een groote rede gehouden over ,,De Nederlandsche Staat in het nieuwe Europa". Deze rede verscheen als hoofdartikel in ,,Volk en Vaderland" van 21 dezer en heeft in zeer breeden kring de aandacht getrokken. Zooals door den titel reeds wordt aangeduid wordt in dit artikel eene uiteenzetting gege ven van de toekomst van ons land in den nieuwen vorm van samenleving van Europee- sche volkeren, welke in dit tijdsgewricht ge stalte krijgt. Reeds eenige malen was door enkele bladen in ons land eene poging gewaagd om tot een vastomlijnd begrip der verhoudingen tusschen de landen van Europa, en meer in het bijzon- der tusschen de Germaansche landen, te komen. Hunne inzichten waren echter nog uitermate vaag, terwijl hunne voorstelling van „het Rijk", dat naar hunne meening als resultaat van de volkeren-worsteling van het oogenblik tot stand zou kunrfbn komen, door onvoldoende inzicht en kennis van tal van factoren, welke daarin een rol zouden moeten spelen, vooralsnog weinig overtuigend was. De rede van Mussert heeft hierin veel tot klaarheid gebracht en zal zeer zeker alien goedwillenden Nederlanders eene groote mate van gerustheid hebben geschonken. Wij achten het betreffende artikel zoo uitermate belangrijk, dat wij ieder de lezing ervan niet sterk genoeg kunnen aanbevelen. De bevestiging van de waarde ervan en ook de erkenning van de juiste visie van den Lei der der N.S.B. worden geleverd door de woor- den van General-Kommissar Schmidt, uitge- sproken in zijne rede te Amsterdam op Za terdag 1.1. in het Concertgebouw. In deze rede worden de door Mussert gegeven richtlijnen voor ons volk en zijne verwachtingen voor de toekomst in ieder opzicht dubbel onder streept. Met klem wordt door General-Kom missar Schmidt betoogt, dat Nederland, onder eigbn Nationaal-Socialistische leiding zijn plaats in Europa zal innemen. Daarvoor is slechts noodig de. bereidheid om de zelfstandigheid van ons land te willen aanvaarden en onze houding te willen bepa- len in overeenstemming tot datgene, wat ons in de toekomst het recht tot het dragen van eigen verantwoordelijkheid waardig maakt en ons aanspraak kan geven op de erkenning een goed lid te zijn van de gemeenschap der Ger maansche volkeren. Deze gemeenschap wordt in dezen tijd be vochten. Het is in hoofdzaak te danken aan de enorme kracht van het Duitsche volk en de offerbereidheid, den moed en h»t doorzet- tingsvermogen van den Duitschen soldaat, dat de bolsjewistische horden worden bedwon- gen Cn de eeuwenoude cultuur en beschaving van Europa niet meer met uitroeiin-g worden bedreigd. Evenals voor Duitschland, is daar mede ook voor Nederland en de overige Europeesche landen een nieuw tijdperk inge- luid, een tijdperk, dat aan de Germaansche energie en levensdrang de vrijheid laat zich te ontplooien, nadat deze eeuiwenlang op kunst- matige en sluwe wijze opgesloten waren ge houden. Men werpe ons niet tegen, dat b.v. ons land en eenige andere aan zee liggende landen wel voldoende gelegenheid tot ont- plooiing hunner krachten werd gelaten. In derdaad gaf ons de zee een mogelijkheid om eiders eene levensruimte te zoeken, die, door dat ons den weg naar het Oosten werd ver- sperd, als vervangers voor wat ons van nature toekwam, heeft gediend. Thans evenwel is deze weg over zee versperd en onze overzee- sche levensruimte werd door een ander land bezet. Dit moge betreurenswaardig zijn, het verlies wordt opgevangen door de hervonden mogelijkheid welke het Oostland ons biedt. Laat ons toch voor alles nuchter zijn en de feiten onder de oogen willen en durven zien Indien Nederland nog een toekomst wil heb ben, dan is die daar ginds, in het Oosten van Europa te vinden. Een tweede mogelijkheid is er niet. Laat er nu niemand zoo onnoozel zijn om aan te nemen, dat deze eene moge lijkheid ons zoo maar zonder inspanning cn- zerzijds zal worden geschonken. Hebben wij dan destijds Indie cad-can gekregen? Daar moest immers ook voor gestreden, geleden en geofferd worden. Laat ons dan ook nu, in het oogenblik van omvorming der oude verhou dingen in ons wereldded de geboden kansen begrijpen en aanvaarden Er is een toekomst voor 0113 land, voor hen die na ons komen, te winnen. Drage ieder naar krachten zijn deel bij in de verwezen lijking daarvan, door den wil te toonen tot medewerking aan de ontsluiting van de Euro peesche levensruimte :n aet Oosten van ons werelddeel. Duitschland is ons voorgegaan, andere landen volgen. Nederland kwam nooit achteraan waar pionierswerk te verrichten was. Laat dat ook nu, vooral nu niet, het geval zijn. VRAAGGESPREK MET PROF. DR. T. GOEDEWAAGEN. De persdienst van den Nederlandschen Om- roep meldt: In de serie vraaggesprekken „U kent hen, maar kent U hen ook?" hoort u Zondag 30 Augustus een interview met prof. dr. T. Goe- dewaagen, secretaris-generaal aan tiet depar- tement van volksvoorlichting en kunsten om 18.15 u'ur over den zender Hilversum II. De ondervrager is Tom Kortebein. Op 15 April j.l. werd opgerictit de stichting Nationaal Zangfeest". Dit geschiedde op initiatief van den burgemeester van Haarlem, den heer iS. L. A. Plekker, die thans leider van de stichting is. In een gehouden pers- bijeenkomst heeft de heer Plekker eenige nadere bijzonderheden medegedeeld over het a.s. groote zangfeest op den Darn op 6 Sep tember a.s. des middags om half drie. Het doel van de stichting Nationaal Zang feest" was, aldus burgemeester Plekker, om eenheid te brengen in het zingen van het Nederlandsche lied. De verschillende ver- eenigingen voor den'Volkszang, zoo meende hij, hebben deze eenheid niet kunnen brengen. Er waren ongeveer 200 liederenbundels en op school zong ieder kind wat de onderwijzer het beliefde te leeren. Ieder jaar wordt nu een kern uitgezocht van Nederlandsche liederen, welke in breeden kring gepropageerd worden. Met medewer king van het departement van Volksvoorlich ting en Kunsten worden deze zoogenaamde kernliederen voor de scholen verphchtend ge steld. Voorts organiseert de stichting zang- avonden en zangmiddagen. Maar het hoofd- doel is toch, het goede Nederlandsche lied op breede schaal brengen tot het Nederlandsche volk. Daarvoor zijn zangleiders noodig. Aan de stichting is verbonden een instituut voor de opriehting van zangleiders. Op deze cur- sussen wordt onderwezen, directie-methode en houding, theoretisch en praktisch optreden, volksmuziek in het algemeen en het volkslied in het bijzonder, repertoirekennis, zanglitera- tuur, verzorgin" van de uitspraak. Reeds werd een aantal zangleiders opgekweekt. Komende tot het groote zangfeest op 6 September, waar zangers en zangeressen uit alle deelen des lands zullen komen, wees bur- meester Plekker erop, dat dit een volkomen nationale uiting bedoelt te zijn, vrij van alle politiek. Het lied verbroedert en overbrugt kloven. De deelneming is meegevallen. Men heeft reeds de medewerking van vier harmonie- orkesten met 200 musici. De Dam wordt ver- sierd. De toegang tot den Dam is op 6 Sep tember vrij voor iedereen, behoudens een be- trekkelijk klein gereserveerd gedeelte, waar de prijzen 1 en 0,50 bedragen. NIEUWE BURGEMEESTER VAN BAT A VIA. Het Japansche militaire bestuur op Java heeft de benoeming bekend gemaakt van 1-7 provinciale gouverneurs. Voorts is benoemd tot burgemees|er van Batavia Sakao Tsoeka- moto. De burgemeesters van Soerabaja en andere groote steden zullen eveneens gekozen worden uit Japanners en vooraanstaande Ja- vanen. NIEUWE STAATSLEENING. Ter beurze loopen de laatste dageh hard- nekkige geruchten, dat binnenkort een nieuwe staatsleening zou worden uitgegeven, waar van de grootte geschat wordt op 5001500 millioen gulden. Men verwacht bij de uitgifte een rentetype van 3,5 pet. en een koers rond pari. Den looptijd schat men op 2025 jaar. ARBEIDSVOORWAARDEN IN DE BETONINDU STRIE. Het college van Rijksbemiddelaars heeft eenige wijzigingen aangebracht in de regaling van arbeidsvoorwaarden in de betonindustrie. Vooreerst is gewijzigd de indeeling der ge- meenteklassen, ter bepaling van het loon van de werknemers. Het aantal gemeenteklassen is op 5 gehandhaafd, doch verscheidene ge-- meenten zijn in een hoogere klasse geplaatst, enkele gemeenten zijn in een lagere klasse ondergebracht. Op de tweede plaats is het maximum dat door tariefwerkers boven het in de regeling vastgestelde uurloon mag worden verdiend, verhoogd van 20 tot 30 pct„ terwijl voor beionvaktechnische en andere vaktechnische arbeiders thans in het geheel geen maximum meer is bepaald. De regeling treedt in werking me: ingang van de loonweek, waarin Uaandag 31 Augus tus 1942 valt. VERPLICHTE OPGAVE VOORRADEN MOTORBRANDSTOF, SMEEROHeN EN VETTEN VOOR 15 SEPTEMBER. Ingevo%e beschikking van den secretaris- generaal van handel, nijverheid en scheepvaart d.d. 26 Augustus 1942, Staatscourant no. 165, is een ieder, die op 3! Augustus a.s. te 24.00 uur ten minste 25 1 motorbrandstof (benzine of autogasolie) 150 liter donkere olie (gasolie, dieselolie, anders dan voor motorrijtuigen, dunne stookolie, huisbrandolie en dikke stook- olie of 10 kg smeerolien en vetten voorhanden of in voorraad heeft, verplicht hiervan voor 15 September 1942 opgave te doen aan het Rijks- bureau voor aardolieproducten, Zeestraat 100, 's-Gravenhage. Deze opgave dient te worden gedaan per brief of briefkaart en moet, behalve den naam en het adres van den voorraadbouder, voor elke der hierboven genoemde producten be- vatten de hoeveelheid en de plaats of plaatsen van opslag. Op de briefkaart of op de enve- loppe moet duidelijk het woord ,,voorraad- opgave" worden vermeld. Van de hierboven bedoelde verplichtingen zijn uitgezonderd. 1. degenen, die, hetzij als leverancier (o.a. pomphouders en vatenhandaiaren)hetzij als verbruiker, aan het rijksbureau een opgave van de op 31 Juli. 1942 aanwezige voorraden hebben gedaan. 2. verbruikers, die na 30 Apnl 1942 van het rijksbureau voor aardolieproducten, het

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 2