Duitschland win) op alle (ronton. Buitenland No. 10.413 VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1942 82e Jaargang ALGEMEEN NiEUWS- EN ADVERTENT1EBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN DUITSCH WEERM ACHTSBERIGHT Oe verdedigers van Stalingrad teruggeworpen. Vijandelijke tegenaanvallen bij Stalingrad afgeslagen. ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT LUOHTAANVALLEN OP ENGELAND. i^p^WLADIKAWKAS BoZ, (4254) X K A. U K A S U 5 Gestadig oprukken. JAPANSCH-AMERIKAANSCHE ZEE- EN LUCHTSLAG. Versehijnt iederen Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond Prijsverhooging advertentien toegestasn door het Deoartement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart onder No. 16236 N. P. d.d. 24 Maart 1942 - Abonnementsprijs Binnen Terneuzen I 1.42 per 3 maanHen buiien Terneuzen 1.73 per 3 maanden. - Bij vooruitbetaling f 6.60 per jaar. Uitgeefster N.V. Firms P. J. VAN DE SANDE Teleroon 2073 Giro3fl150 DIRECTEUR: I. VAN DE SANDE TERNEUZENSCHE COURANT ADVERTENTlgN: Per mm 10 cent, minimum per advertentie f 1.50 - Rubriek kleine advertentien 1-5 regels 60 cent; iedere regei meer 12 cent; maximum 8 regels Dienstaanbiedingen en dienst- aanvragen 1-5 regels 52 cent, iedere regel meer 1 0 cent Met vermelding brieven of adres bureau van dit blad 1 0 cent meer. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, dat op aanvraag verkrijgbaar is. - Inrending van advertentien uiterkjk 10 uur v. m. op den dag van verschijning. HOODREDACTEUR: N. J. HARTE TERNEUZEN - TELEFOON 2298 Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte Woensdag bekend: In den Kaukasus najnen Duitsche berg- jagers in weerwil van hardnekkig vijandelijk verzet verscheidene passen in't hooggehergte. In. het gebied ten Westen van Stalingrad werd de vijand in verbitterde gevechten naar het Oosten teruggeworpen. Stalingrad, waar zware branden woeden, werd door de lucht macht overdag en 's naehts met brand- en brisantbommen aangevallen. Op de Wolga werd een vrachtscbip tot zinken gebracbt, 3 andere werden beschadigd en een tankscbip werd in brand geworpen. Ten Zuidwesten van Kaloega, ten Noord- westen van Medyn en big Rzjew zette de vijand zonder acht te slaan op verliezen met sterke door pantserwagens gesteunde strijd- krachten zijn aanvallen voort. Alle aanvallen stortten als gevolg van de onwrikbare afweer- kracht der Duitsche troepen ineen. 85 tanks werden vemietigd. De luchtmacht bracbt den vijand, vooral bij Rzjew zware, bloedige ver liezen toe. Voor Leningrad werden verscheidene aan vallen van. den vijand ten deele in hevige ge vechten van man tegen man afgeslagen. In de periode van 1 tot 24 Augustus verloor de bolsjewistische luchtrftacht 2505 vliegtui- gen; hiervan werden 1923 in luchtgevechten 307 door de luchtdoelartillerie en 195 door for- maties van bet leger neergeschoten of buit- gemaakt, de overige werden op den grond vernield. In dezelfde periode gingen aan bet Oostelijke front 140 eigen vliegtuigen verloren. HeugvelsteUingen in den Kaukasus veroverd. Het opperbevel van de Weermacht maakt bekend In den Kaukasus werden in voortgaanden aanval belangrijke heuvelstelTingen op den taai strijdenden vijand veroverd. Ten Westen van Stalingrad deed de vijand verbitterde tegenaanvallen op de ver vooruitgeschoven Duitsche aanvalswig. De vijand werd met krachtig gebruik van de luchtmacbt met zware verliezen afgeslagen, bierbij werden 40 tanks vernietigd. Ten Zuidwesten van Kaluga en bij Rsjef hemieuwde de vijand Zijn aanvallen. Alle aanvallen werden deels in een tegenaanval afgeslagen. Ten Noordwesten van Medyn werd de vijand door een eigen tegenaanval in zijn uitgangsstelling teruggeworpen. Voor Leningrad plaatselijke gevechtsactfvi- teit. Bij een stoottroepactie werden.40 vijan delijke gevechtsstellingen vernield. Jachtvliegtuigen en luchtdoelartillerie seho- ten op 25 en 26 Augustus 153 Sovjet-vliegtui- gen neer. Vier andere vliegtuigen werden op den grond vernield. Negen eigen vliegtuigen zijn van een vlucht niet teruggekeerd. In Egypte leVendige activiteit van ver- kenningstroepen en artillerie. Licbte Duit sche gevechtsvliegtuigen vielen autoconcen trales en artilleriestellingen der Britten met goede uitwerking aan. Enkele Britsche vliegtuigen vlogen Donder- dagnacbt boven West- en Noordwest-Duitsch- land. In den nacht maakten enkele bolsjewis tische bommenwerpers militair onbeteeke- nende vlucbten boven Oost-Duitschland. Door lukraak neergeworpen brand- en brisantbom men ontstond slechts geringe schade. Aanvallen overdag en 's nacbts van de lucht macbt veroorzaakten in de voor den oorlog belangrijke installaties in Zuid- en Zuid-Oost Engeland vemielingen en uitgestrekte bran den. Op 27 Augustus des ochtends ontstond in bet Kanaal tusscben 2 Duitsche en 6 Britsche motortorpedobooten een kort gevecbt, in het verloop waarvan verscheidene vijandelijke booten beschadigd werden. Duitsche parachutisten In een artikel in de ,,Prawda" over de tac- tiek van de Duitsche parachutisten wordt o.a. het volgende verteld: Zij worden over het algemeen 20 tot 30 km achter de Sovjetlinies neergelaten. Terwijl in het Zuidelijke gebied van de Don-bocht slechts kleine ^groepen land- den, komen er in den Kaukasus meer neer. Zoodra de soldaten op den grond zijn aapge- komen, ontvangen ze versterking in den vorm yan machinegeweren, mijnenwerpers enz., met bijbehoorende munitie. Ook is het waargeno- men, dat transportvliegtuigen kleine gevechts- wapens neerlieten. Ip de Donhocht hebben de landingen van parachutisten voorhamelijk plaats in de burnt van belangrijke verkeers- knooppunten, bruggen, steden, enz. Het eer- ste werk der parachutetroepen is het aanleg- gen van loopgraven en ve'rsterkingen. PATROUILLE-ACTIE IN EGYPTE. Het Italiaansche weermachtbericht van gis- teren luidt: In Egypte is de dag gekenmerkt door leven- dige bedrijvigheid van patrouilles en heviger vuur der artillerie, vooral in den Noordelijken en centralen sector van Ihet front. Een aan val van vijandelijke vliegtuigen op Tobroek veroorzaakte een brand, die terstond bedwon- gen werd. Onze formaties deden aanvallen op de vliegvelden Halfar en Micabba. Tijdens luchtgevechten werden twee Spitfires door Duitsche ♦jagers boven Malta neergeschoten. A1 onze toestellen keerden op hun basis terug. Een beperkt aantal bommen is door de Brit sche vliegtuigen geworpen op eenige plaats jes op Sicilie. Geen enkel slachtoffer is ge- mist. DE TWEEDE ZEESLAG BIJ DE SAUOMONS-EILAN DEN. Tokio meldt suocessen. Het Japansche hoofdkwartier deolt mede dat Japansche vlooteenheden aan de ^Oceaankust der Salomonseilanden op 24 "Augustus den strijd hebben aangebonden met versterkingen voor de Amerikaansche marine. Eenheden van de Japansche luchtmacht gin gen onmiddellijk tot den aanval over, brachten den vijand zware verliezen toe en wieroen hem terug. Tot en met 27 Augustus zijn de volgende successen behaald: een groot vliegkampschip van een nieuw type werd zwaar beschadigd; een tweede vliegkampschip van middelbare grootte werd beschadigd; een slagschip van de „Pennsylvanio"-klasse liep schade op. De Japansche verliezen bestaan uit een tor- pedojager, welke verloren is gegaan en een klein vliegkampschip, dat beschadigd werd. SOVJET-YXIEGTUIGEN BOVEN DUITSCHLAND. Naar het D.N.B. uit Berlijn meldt hebben Sovjet-bommenwerpers Donderdagnacht mili tair onbelangrijke storingsvluchten gemaakt boven Oost, Noord-Oost en Midden-Duitsch- land. Een enkel vljegtuig drong door tot het versperringsgebied van groot Berlijn. Lukraak op verscheidene plaatsen geworpen brisant- en brandbommen hebben. volgens de tot dusver ontvangen berichten slechts schade van geen belang aangericht. Naar het opperbevel van de Duitsche weer macht mededeelt, is Dinsdag in den loop van den middag een stad in midden-Engeland, waar zich belangrijke fabrieken voor vlieg- tuigindustrie bevinden, door Duitsche ge vechtsvliegtuigen met bommen van zwaar kaliber bestookt, waardoor vernielingen in de voor de oorlogsindustrie belangrijke installa ties ontstonden. Woensdagnacht hebben Duitsche geve^hts DE OORLOGSVERKLARING VAN BRAZILIft. Naar uit Brazilie gemeldt wordt nemen de arrestaties van onderdanen van de spil zeer grooten omvang aan. Het aantal arrestaties is niet meer te schatten. Aangezien de ge- vangenissen in Rio de Janeiro reeds meer dan vol zijn, zullen thans de daar ondergebrachte gewone misdadigers naar arbeidskampert in het binnenland worden gebracht. Naar ver- luidt zullen de gearresteerde onderdanen van de spil later in een coneentratiekamp op de Flores-eilanden worden ondergebracht. De regeering van Brazilie beeft last gegeven de Noordkust te verduisteren. Volgens S.P.T. deelt Reuter in een hericht uit Rio de Janeiro mede, dat de Braziliaan- sche regeering de toezegging heeft gedaan, dat alle staatsburgers van de landen waar- mede Brazilie zich in oorlog bevindt, in hun zakeljjke aangelegenheden niet zullen worden gehinderd, voor zoover zij afzien varf hande- lingen, welke de nationale belangen zouden kunnen schaden. Evenals in andere steder. van Brazilie heeft de politie van Santos het gebruik van Duitsch en Italiaansch in het openbaar verboden. Op> overtredingen staat gevangenisstraf. DE STRIJD C - OM DE SALOMONSEILANDEN. Den laatsten tijd bestond er, schrijft de N. R. Crt., in de Vereenigde Staten groote belangstelling voor de eenigszins geheimzin- nige gebeurtenissen bij de Salomonsgroep, welke inderdaad voortvloeiden uit een hoofd- zakelijk Amerikaansche onderneming. Het feit, dat de Salomonseilanden ineens" vergeten waren, toen de eerste tijdingen over de ope raties bij Dieppe bekend werden, hoewel de Amerikaansche ,,ranger"-afdeelingen daarin slechts een gering aandeel hadden, zien som- mige waarnemers als een bewijs, dat ook voor het gevoel van het Amerikaansche publiek het toekomstige zwaartepunt van den oorlog in het Westen ligt. Het is daarom maar noode, dat het oog terug dwaalt naar de Melanesi- sChe eilandenwereld, als wilde het in haar wonderen een afleiding zoeken voor het nauw bedwongen ongeduld. In afwachting van con crete strijdberichten kan men weer veel we- tenswaardigs vememen omtrent dien afge- legen archipel, waar het kannibalisme nog in eere wordt gehouden, het demonen-geloof meer dan ergens ter wereld de gedragingen van de inboorlingen beheerscbt en de vlinders zoo groot zijn, dat er met het geweer jacht op wordt gemaakt. Toch moet het zonder meer duidelijk zijn, dat de gevechten ora de Salo monseilanden een gewichtig bestanddeel vormt van den strijd om de zuidelijke verbindings- lijnen van den Pacific en daarmee van den heelen oorlog in het Verre Oosten. Gelijk reeds eerder uiteengezet, vormen deze rand- posities aan de Kraal Zee in Japansche han- den een flankbedreiging voor de verbinding tusschen Australie en de Vereenigde Staten, zooals de andere partij ze omgekeerd tegen de Japansche voorposten op Nieuw-Guinea en in den Bismarck-archipel kan gebruiken. Er schijnen nu nieuwe vijandelijkheden gaande t€ zijn, wederom als zeeslag aange- kondigd, maar waarin de luchtmacht zooals tevoren wel weer een aanzienlijk part zal hebben, Het zoo juist aangegeven belang van de Salomonsgroep bracht mee, dat de Japan- ners niet in de aanwezigueid van Amerikaan sche mariniers op drie van de eilanden zouden berusten en te eeniger tijd een nieuwe tegen- actie zouden ondernemen. Dit lag tevens opgesloten in de mededeelingen uit Tokio, dat geen berichten over de operaties meer zouden worden gegeven, voor de laatste vijand van de eilanden zou zijn verjaagd. Zoodoende moest men den laatsten tijd voor zijn inlich- tingen in hoofdzaak afgaan op MacArthurs hoofdkwartier, dat al evenmin bijzonder mededeelzaam bleek. Volgens deze bron heb ben de zware landgevechten voortgeduurd. Daarbij moeten vooral de Amerikaansche parachute-troepen, die een groot aandeel in AAA PETROLEUMVELDEN - SP00RWEGEN - PIJPLEIDINGEN 0 50 150 km Haidoekskaja Praskoweja lArangetskoje Mineratnye Vody -KASPIS H HF- zBrjansk Proh'.adnaja. Kislo^sk^ J^w Mosdok tr Makarowka Kyslar Alexandriewskaia- ir/rw//'.. A A Av#"'!!^ TKWIBOELY kotenbekken\ J .Mahatsjkata Boeinaks, H i naar DE OPMARSOH IN DE KAUKASUS NAAR HET PETROLEUMGEBIED VAN GROSNY I" gebied van den Kaukasus gaat de aanval der Duitsche en verbonden troepen m harde berggeveehten onverminderd voort in de richting van Wladikawkas en Grosny. iHier is het tweede groote petroleumgebied van den Zuid-Kaukasus gelegen, dat vier millioen ton olie per jaar oplevert. De Duitsche verbonden troepen hebben aan den val van Pjatigorsk, Georgyewsk be- zet en bevinden zich bij het spoorwegknooppunt Prohladnaja. De opmarsch wordt ondanks moeilijke terreinomstandigheden eo 'tro€!sche warmte met succes voortgezet. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: De berichten van het OostelijMe front maken melding van een gestadig verder oprukken van de Duitsche en verbonden troepen in het Zuidelijke deel van dit front. Een deel der versterkingen, die den opmarsch naar Stalin grad moesten stuiten, is reeds overwonnen en de stad zelf ligt onder een voortdurenden bom- menhagel van de Duitsche vliegtuigen, waar door de productiecapaciteit van dit bewape- ningscentrum in ernstige mate wordt ge- schaad. Volgens Turksche berichten zouden de bols- jewieken reeds pantserwagens zonder camou- flagekleuren in den strijd werpen. Indien dit zoo is, koesteren zij blijkbaay nog weinig hoop Stalingrad te kunnen hehoiiden en doen zij thans nog een laatste vertwijfelde poging om de aanvallers tegen te houden. Ook in het gebied van den Kaukasus Ver- mag de hardnekkige tegenstand der bolsjewie- ken de oprukkende troepen niet tegen te hou den. In het Noord-Westen van den Kaukasus nadert de opmarsch steeds meer de belang rijke havenstad Novorossisk, die de bolsjewie- ken als een der laatste overgebleven steun- punten van hun Zwarte Zeevloot taai ver- dedigen. IHet geheele oliegebied van Maikop bevindt zicb thans in handen van de Duitsche troepen die reeds verder naar het Zuiden zijn opgerukt en verscheidene der bergpassen, welke tus schen 2000 en 3000 meter hoogte liggen, heb ben overwonnen. De bedreiging van Stalingrad. De positie van Stalingrad wordt met het uur meer bedreigd, zoo meldt United Press uit Moskou. De Bolsjewieken hebben alle beschikbare reserves in den strijd geworpen tegen de aanstormende Duitsche tanks. De vernietigende luehtaanvallen brengen Stalin grad in gevaar hetzelfde lot te ondftrgaan als Sebastopol. Noworossisk gebombardeerd. Sterke formaties Duitsche gevechtsvlieg tuigen en duikbommenwerpers hebben Woens dag de vemietiging van den op de Zwarte Zee- haven Noworossisk terugtrekkenden vijand door onophoudelijke aanvallen voortgezet, zoo vemeemt het D.N.B. van militaire zijde. Troe pen- en voertuigencolonnes werden door onon- derhroken vuren met de boordwapens zwaar geteisterd. De bolsjewieken leden zware ver liezen aan menschen en materiaal. Wanhoopskreet van de „Prawda". ,,De toestand van de iSovjet-Unie is ernstig", zoo wordt gezegd in een artikel van de ,,Praw- da", dat is voorglezen voor den Moskouschen omroep. Het blad eischt dat de bolsjewieken vliegtuigen voor den oorlog belangrijke doelen de landingsmanpeuvres hadden, ernstige ver- in de stad Ipswich aan de Engelsche Oostkust j 3iezen hebben geleden. Zij moeten te kost- met talrijke brisant- en duizenden brand- baarder^zijn geweest, daar het bier afdeelin- bommen aangevallen. Na de ontploffing der bommen in het Noord-Oostelijke deel der stad alsmede in de haveninstallaties ontstonden zware branden. Bommen van zwaar kaliber kwamen voorts terecht op de hangars en kwartierruimten van de haven Great Yar mouth en van een in de buurt van Ipswich gelegen vliegveld. Ook de haven van Great 1 gen gold, die in allerlei speciale vormen van I oorlogvoering waren opgeleid en o.m. de i kunst van jioe-jitsoe verstond. Andere afdee- f lingen maakten bij de landing gebruik van een soort watertractors, alligators genoemd, waar- mee voertuigen, lichte tanks en geschut kon worden getrahsporteerd en de op het strand ingerjehte versperringen konden worden over- Yarmouth werd opnieuw gebombardeerd. Alle i wonnen. Men verheelt echter in deze berich- J n-n...nviv.«TV..JJ1 ton /T/tIz /T O /I O O V>T--\ i"i n-rtl ft/I nvi irftnlinftftM ft4 in den strijd geworpen Duitsche vliegtuigen keerden op him steunpunten terug. Naar S.P.T. uit Geneve meldt, maakt het Amerikaansche ministerie van marine officieel bekend Vloot- en luchtstrijdkrachten van de Ver eenigde Staten zijn in een tamelijk grooten slag gewikkeld met Japansche eenheden, waarbij zij hebben getracht de Japanners, die uit het Noord-Oosten kwamen opzetten, terug te dringen. Na de herovering van de belang- rijke basis Tuiagi door de Amerikanen,, werd een Japansche tegenactie verwacht. Dfeze tegenactie is nu begonnen en zij wordt door onze strijdkraehten afgeweerd. De nieuwe zee- en luchtslag in de buurt van de Salomons-eilanden heeft volgens een he richt uit Pearl Harbor grooteren omvang' aan- genomen dan oorspronkelijk werd gemeld. Het kwam Woensdag tot verbitterende gevechten toen de Japanners probeerden met sterke zee- strijdkrachten het verloren gebied op Tuiagi en Guadalcanar terug te winnen. De Ameri kanen melden successen en voegen er aan toe, dat de strijd voortduurt. Donderdag vemam S.P.T. uit Washington: Op grond van de laatste berichten over den grooten zee- en luchtslag bij de Salomons eilanden mag worden aangenomen, dat deze slag als de grootste van dezen oorlog kan worden beschouwd. Aldus is van bevoegde zijde te Washington meegedeeld. Bijzonder- heden over de Woensdag gemelde beschadi- ging van twee Japansche vliegkampschepen zijn niet bekend gemaakt. Verder wordt vernomen, dat 'de Japansche vloot wordt vergezeld door een groote trans- portvloot. Vermoedelijk bevinden zich aan boord hiervan troepen, die de eilanden van de Salomons-archipel, waarop nog geen Ameri kaansche landingen zijn uitgevoerd, moeten versterken. De Amerikaansche luchtverken- ning heeft vastgesteld, dat bij de "Marshall- eilanden zich eveneens Japansche troepen- transportschepen verzamelen. Als gevolg van een e^ ander heeft in Australie de meening postgevat, dat een tegen dit land gerichte Ja pansche actie in de naaste toekomst niet uit<- gesloten moet worden geacht. JAPANSCHE LUCHTAANVALLEN OP PORT DARWIN. Vliegtuigen van de Japansche marine heb ben j.l. Zondag een hevigen luchtaanval onder- nomen opfPort Darwin, zoo meldt Domei van ,een onbekend steunpunt. Hierbij ontstonden eisch van Stalin, dat ieder Sovjetburger zich hevige luchtgevechten, in het verloop waarvan vrij moet houden van paniek, geldt ook voor de vijand 14 vliegtuigen verloor. Bijzonder i Q ri 4} -n fi^lni'/vnnn'ftftn'Uft^ ft. 1 ft, 4- TV ft 1 I L - - geen stap meer terugtrekken. De vijand moet gestuit worden, het koste, wat het koste. De iederen bolsjewistischen soldaat. De vijand breekt door naar de Wolga en dringt den Kaukasus binnen. De geschiedenis kent nau- welijks gevechten van een omvang als die thans geleverd worden. Toegegeven moet worden, dat door het verlies van Maikop ook de olie daar verloren is gegaan. zware verwoestingen werden aangericht op een vliegveld ten zuiden van Port Darwin, waar talrjjkfe branden werden veroorzaakt. Sinds 30 Juli, zoo wordt hieraan nog toegevuegd, was dit de zwaarste luchtaanval op Port Dar win. De Japanners hebben bij dezen aanval twee vliegtuigen verloren. (D.N.B.) ten ook de daarbij geleden verliezen niet. In dit stadium droegen de vijandelijkheden nog geheel het karakter van landgevechten, daar de Japansche vloot nog niet had kunnen ingrijpen. In berichten uit Tokio wordt dit hieraan toegeschreven, dat de plaats van de landing ver was gelegen van de meest nabu- rige Japansche positie. Men wijst op de on- mogelijkheid om een eilandengroep, die zich over 1000 kilometer uitstrekt, op alle plaatsen te verdedigen. Hier loopen de wederzijdsche mededeelingen uiteen, want terwijl van Ame rikaansche en Australischen kant gesproken wordt van den tegenstand bij de landing on- dervonden, is men er in Tokio van overtuigd, dat de operaties reeds ongestoord voltooid waren. toen de Japansche luphtverkenners de vijandelijke vloot ontdekten. Zoodoende kon den voorloopig alleen maar jacht- en bom- vliegtuigen het tegen deze vloot opnemen en den eersten dag slechts een aanvalsvlucht uit- voeren; pas den volgenden dag voegden zich hier torpedovliegtuigen "bij en vertoonden zich des avonds ook de vloot. Van den uitslag van de toen ontstane luchtgevechten en het nach- telrjke zeegevecht is in de Japansche berich ten reeds melding gemaakt, terwijl Mac- Arthurs hoofdkwartier zich vooralsnog zwijg- zaam betoonde. Sommige commentaren, hoewel zij van de hoofdzakelijk Amerikaansche actie het directe belang voor de verdediging van Australie op den voorgrond steilen, blijven daarnaast ver- band leggen met den beelen toestand in Oost- Azie, waar men den druk op de diverse ge- allieerde fronten gaarne zou willen yernynde- ren. Binnen afzienbaren tijd eindigt het sei- zoen. dat de Japanners beschouwd willen zien als de grootste hindernis voor verdere krrjgs- verrichtingen van Birma uit. Slechts naar den Siberischen kant toe kan men aannemen, dat de klimatologische omstandigheden er in militair opzicht in de komende maanden on- gunstiger geworden. In de aangesloten zone van bet Naburige tot het Verre Oosten bezit- ten de geallieerden drie fronten, Egypte. Noord-Perzie en Indie, op elk waarvan met aa.nstaande ontwikkelingen gerekend moet worden. NIEUWE ZEESLAG BIJ DE SALOMONS-EILANDEN. S.P.T. vemeemt uit Washington: Volgens informaties uit militaire kringen zou bij het nieuwe zeegevecht in de buurt van de Salomonseilanden, een Japansch vlieg kampschip, vermoedelijk de Ryuzyo, zrjn be- DE ONLUSTEN IN INDIE. Het D.N.B. meldt uit Bangkok: In Cawnpore, zijn nieuwe botsingen voorge- komen tusschen demonstreerende Indiers en de politie, zoo meldde radio-Delhi. De politie schoot meedoogenloos op het Indische volk. In drie andere ploatsen in de centrale provin- cies kwamen eveneens „ordeverstoringen van vrij grooten omvang" voor. Inzake de reeds gemelde onlusten in Cal cutta verluidt nog, dat daar het tram- en autobusverkeer steeds weer verhroken werd. Gemotoriseerde troepen .werden ontboden. Bo- vendien werden gewapende politieagenten -op de kruispunten der straten opgesteld. Uit Delhi verluidt, dat massa-arrestaties van congresleden in Lucknow, Allahabad, Nagpur, Poona en in andere steden zijn ver- richt. Ondanks deze maatregelen neemt het aantal leden van het congres voortdurend toe. De leden van het congres maken tochten door alle deelen van Indie en sporen de bevolking aan om aan den opstand deel te nemen. DE NATION ALITEIT VAN ELZASSERS. De rijksminister voor binnenlandsche zaken heeft een verordening uitgevaardigd omtrent de nationaliteit in Elzas Lotharingen en Lu xemburg, die onmiddellijk van kracht wordt. Volgens deze verordening krijgen voorloopig de Elzassers, Lotharingers en Luxemburgeris de Duitsche nationaliteit, die als betrouwhare Duitschers worden erkend. Uit waardeering voor hun bijzondere ver- dier.sten in den strijd voor de Duitsche zaak in den Elzas heeft de chef van het burgerlijk bestuur in dit gebied, gouwleider en rijksstad- houder Robert Wagner, den 18 medegevange- nen van dr. Karl Roos uit Nancy en de echt- genoote van laatstgenoemde, de Duitsche na tionaliteit verleend. FRANSCHE KRIJGSGEVANGENEN IN VRIJHEID GESTELI). Van militaire zijde wordt te Berlijn aan het D.N.B. medegedeeld: In verband met de zeer gedisciplineerde houding der plaatselijke Fransche autoriteiten en de bewoners van he' in den strijd betrokken gebied tijdens de ge allieerde landingspogingen bij Dieppe heeft de Fiihrer uit waardeering daarvoor bepaald, dat de Fransche krijgsgevangenen, die woonach- tig zijn te Dieppe. Neuville, Hautot-sur-Mer, Tourville, Petit Atteville en Arques la Ba taille vrijgelaten zullen worden. DE POSITIE VAN FRANSCM GUYANA. Naar uit Rio de Janeiro wordt gemeld, ver wacht men in diplomatieke kringen aldaar, een verklaring van de Braziliaansche regee ring over het vraagstuk Franseh Guyana. De aanhangers van de Braziliaansche regeering eischen de onmiddellijke annexatie van Fr.- Guyana, waarbij ztj als -notie" opgeven bet feit, dat Franseh Guyana wegens zijn strate- gische ligging voor de verbinding tusschen Brazilie en de V5r. Staten van bijzondere be- teekenis is. Voorts vormt dit land naar de meening van de aanhangers van de Brazi liaansche regeering een gevaar voor Brazilie. (D.N.B.) CHURCHILL BESPREEKT ZIJN REISRESULTATEN. Naai Reuter meldt, heeft Churchill Dins- dagmiddag met eenigen zijner ambtgenooten zijn onderhandelingen te Moskou alsmede zijn bezoek aan Kairo en zijn rondreis aan de fron ten in de woestijn en naar andere gebieden van het Midden-Oosten besprokpn. Zoodra het parlement weer bijeenkomt zal bij een ver klaring over zijn reis afleggen, waarschijnlijk in de openbare zitting. Zij zal wellicht ge- volgd worden door een debat. Op het oogen- blik heeft men nog niet het voornemen het parlement voor den vastgestelden datum na de zomervacantie bijeen te roepen. Naar het D.N.B. aan den Engelschen nieuws- dienst ontleent, heeft Churchill bij zijn be zoek aan Kairo met nadruk verklaard, dat Groot-Brittannie vast besloten is om Egypte en de Nijl-delta te vechten alsof het om En- gelands eigen bodem ging. De Britsche militaire autoriteiten te Kairo koesteren groote verwachtingen van den nieuwen chef van de strijdkraehten in Iran en Irak, generaal Sir Henry Maitl'and Wilson, zoo meldt S.P.T. uit Kairo. In een beschouwing over den generaal zeide de spreker van radio Kairo, dat Wilson be kend staat om het feit, dat hij tot nu toe alle gevechten waaraan hij heeft deelgenomen, tot een goed einde heeft weten te brengen. Hij heeft reeds verscheidene malen blijk gegeven groote capaciteiten te bezitten, is rustig en verstandig en weetzich uit de moeilij'kste situaties te redden. Daarna wees de spreker er op, dat Iran en Irak zeer belangrijke ge- bieden zijn geworden en men van het levens- j centrum der Engelschen zou kunnen spreken. j Volgens een publicatie van het Britsche opperbevel in Kairo is 75 procent van de vliegtuigen, die voor de operaties in het Mid den Oosten worden gebruikt, van Engelsche herkomst: Ook de vliegtuigbemanningen be- staan voor driekwart uit Engelschen. Volgens dezelfde mededeeling zou 't aandeel van de schadigd. Een ander Japansch vliegkampschip j Ver. Staten in de leveringen den laatsten tijd grooter worden. In een van zijn uitzendingen heeft de spre- zou een artillerietreffer hebben gekregen. OFFENSIEF VAN TSJIANG KAI SJEK. Het offensief - dat door het Kwangsi-leger van Tsjoenking in de provincie Tsjekiang en Kwangsi is begonnen, heeft, aldus een com munique uit het! hoofdkwartier van generaal Tsjiang Kai-sjek, tot beginsuccessen geleid. De Chineezen zijh er in geslaagd de plaatsen Joesjang en Joekian in Kwangsi in te nemen en hebben Tantsjapoe omsingeld. ker van radio Boston volgens een bericht van S.P.T. medegedeeld, dat Churchill ..concrete plannen" uit Moskou en Kairo naar Londen heeft meegebracht. Ghurchill was in een goede stemming aangekomen en had twee derden van den terugtocht haast den bestuurder door- gebracht. Zooals altijd heeft de minister-pre sident in een Amerikaanschen bommenwerper de reis gemaakt. Harriman heeft te Londen medegedeeld, dat hij binnenkort naar de Ver. Staten zal terugkeeren om Roosevelt rapport uit te bren gen over zijn besprekingen te Moskou. DE HERTOG VAN KENT OMGEKOMEN BIJ EEN VLIEGONGELUK IN NOORD-SCHOTLAND. Te Londen is medegedeeld, dat de hertog van Kent bij een vliegongeluk om het leven is gekomen. Het ongeluk gebeurde in Noord- Schotland. De Sunderland-vliegboot, waar- mede de hertog een dienstreis naar IJsland maakte, is daar verongelukt. De geheele be- manning: van de vliegboot is eveneens om het leven gekomen. George Edward Alexander Edmund was de vierde zoon van konifig George VI en van koningin Mary. Hij werd op 20 December 1902 geboren. In September 1916 begon prins George als cadet zijn loopbaan bij de marine, verliet in 1921 de marineschool te Dartmouth en deed daarna dienst in de Middellandsche Zee, in China, bij de Home Fleet en in West- Indie. Om gezondheidsredenen verliet hij den dienst in 192.9, werkte daarna bij het Foreign Office. Daarna heeft hij vele en lange reizen gemaakt, o.a. in gezelschap van den prins van Wales naar Zuid-Amerika en naar Zuid- Afrika. Op 29 November 1934 trad prins George, hertog van Kent geworden, in het huwelijk met prinses Marina van Griekenland, doch- ter van prins Nicolaas, den broer van koning Constantijn en van grootvorstin Helena van Rusland. Uit dit huwelijk zijn geboren prins Edward, prinses Alexandra en eenige maan den geleden een tweede zoon, prirjs Michael. De hertog van Kent heeft na zijn loopbaan bij de marine, zijn interesse overgebrachk op de luchtmacht in 1930 befaaalde hij zijn bre vet waar hij werkzaam was bij den staf, het laatst als inspecteur-generaal. PAN-AMERIKAANSOHE VERDEDIGINGSCOMMISSIE BIJEEN. Volgens persberichten uit Washington, aldus meldt het D.NjB., is daar Maandag de Pan- Amerikaansche verdedigingscommissie brjeen- gekomen teneinde den door het deelnemen van Brazilie aan den oorlog ontstanen toe stand tg bespreken. Voor den eersten keer nam ook de Braziliaansche ambassadeur aan de bijeenkomst deel. Inzake het bericht, dat de Argentijnsche regeering besloten heeft Brazilie te beschou- wen als niet-oorlogvoerende mogendheid, wordt in Duitsche politieke kringen opgemerkt dat dit besluit klaarblijkelijk uit de Pan- Amerikaansche solidariteitsgedaehte voort- vloeit. Naar uit Rio de Janeiro aan het D.N.B. gemeld wordt, zijn de Duitsche en Italiaansche banken bij regeeringsdecreet gesloten. Alle saldi der regeeringen van de spil en van par- ticulieren op deze banken in Brazilie worden in beslaggenomen. In dezelfde verordening wordt bekend gemaakt, dat ook alle Duitsche en Italiaansche schepen thans zonder schade- losstelling onteigend worden. Op deze schepen was tot dusver slechts beslag gelegd met de beloft^ ze bij het einde van den oorlog te betalen. Alle Duitsche en Italiaansche firma's te Rio de Janeiro zijn onder recht- streeksche militaire bewaking geplaatst en verscheidenen daarvan zijn reeds door troepen bezet. GEALLIEERDE DRUK OP IRAN. Inzake deelnejiiing aan den oorlog. (V.P.B.) De iJenoeming van Generaal Wil son tot epperbevelhebber der Britsche strijd kraehten in Irak en Iran wordt van bevoegde Duitsche zijde in verband gebracht met een nieuwe poging van .Engelsche en Sovjet-Rus- sische zijde om de regeering van Iran tot actieve deelneming aan den oorlog over te halen. De pro-Engelsche minister-president van Irak, Noeri Said, heeft reeds medegedeeld, dat Irak aan den oorlog tegen de spilmogend- heden zal deelnemen, indien deze hun op marsch in den Kaukasus blijven voortzetten. Uitlatingen van dien aard zijn klaarblijkelijk bedoeld als een aansporing voor Teheran, waar de eene regeeringscrisis op de andere volgt en de zetel van minister van oorlog on- bezet blijft. daar niemand iets voor dezen post voelt om zich naar Engelands wil te schikken. AMERIKAANSCHE DRUK OP ARGENTLNIe. LPverancies in niil voor oorlogsverklaring. (V.P.B.De druk die de Vereenigde Staten op Brazilie hebben uitgeoefend, om dit land over te halen tot een oorlogsverklaring aan de spilmogendheden, wordt thans ook op andere Zuid-Amerikaansche staten, vooral op Argentinie, uitgeoefend. Het tekort aan scheepsruimte, zoo verklaart men van offi- cieele Amerikaansche zijde, maakt iedere ver dere leverantie aan Argentinie onmogelijk, maar tevens laat men doorschemeren. dat -ook daarover te praten valt, indien het land zijn tot nu toe gehandhaafde neutraliteit prijs geeft. Daar de Argentijnsche regeering ech- ter niet geneigd schijnt te zijn haar tot nu toe gevolgde politieke gedragslrjn te vjjjzigen, zijn reeds ingrijpende maatregelen getroffen om de moeilijklheden op economisch gebied te over- winnen. Tegenover de bewering van de Ame rikaansche pers, dat deze moeilijkheden ge- makkelijk uit den weg geruimd kunnen wor den, indien de Argentijnsche regeering haar neutraliteit prijsgeeft, stelt men te Buenos- Aires vast, dat het verlies aan scheepsruimte der geallieerden steeds toeneemt, en dat de toezegging van leveranties aan Argentinie zoodoende weinig praktische beteekenis zal hebben.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 1