Hulp van de schooljeugd bij den oogst. Buitenland I. VAN DE SANDE No. 10.411 MAANDAG 24 AUGUSTUS 1942 82e Jaargang ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR ZEEU WSCH-VLAAN DEREN DUITSCH WEERMACHTSBERICHT Aantal gevangenen bij Dieppe gestegen tot 2095. Portsmouth bestookt. Bergsteliingen in den Kaukasus veroverd. Sovjets verloren 100 tanks en 107 vliegtuigen. In beneden-Koeban werden Krymskaja en Kurtsjanskaja bezet. ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT Vrijwillige aanmelding. RIDDERKRUISDRAGER GESNEUVELD. BEKENDMAKING. VerscHijnt iederen Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond Prijsverhooging advertentiSn toegestaan door het Departement von Handel, Nijverheid en Scheepva.rt onder No. 16236 N.P. d.d. 24 Maart 1942 - Abonnementsprifi: Binnen Terneuzen f 1.42 per 3 maanden buiten Terneuzer* f 1.73 per 3 Giro 38150 maander.. - Bij vooruitbetaling f 6,60 per jaor. UitgeeLter N.V. Pirma P. i. VAN DE SANDE Tefeioon 2C7v DIRECTEUR: SCHE CO ADVERTENTIEN: Per mm 10 cent, minimum per advertentie f 1.50 Rubriek kleine advertentien 1-5 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent; maximum 8 regels Dienstaanbiecingen en dienst- aanvragen 1-5 regels 52 cent, iedere regel meer 1 0 cent Met vermelding brieven of adres bureau van dit blad 1 0 cent meer. Handelsadvertentien bij regelabonnemeni tegen verminderd tarief, dat op aanvraag verkrijgbasr is. Inzending van advertentien uiterlijk 10 uur v. m. op den dag van verschijning. HOODREDACTEUR: N. J. HARTE TERNEUZEN - TELEFOON 2298 Het Opperbevel van de Duitsche Weer macht deelde Vrijdag meds, dat de vijandelijke verliezen bij de landingspoging aan de Ka- naalkust op 19 Augustus sinds de vorige op- gaaf gestegen zijn tot 2095 gevangenen, onder wie 617 gewonden. Het aantal gesneuvelden en verdronkenen kan nog nlet vastgesteld worden. Het aantal bij deze ondernemmg neergeschoten vliegtuigen is gestagen van 112 tot 127; de Duitsche verliezen zijn verminderd van 37 tot 35 vliegtuigen. Blrjkens een bericht van het Opperbevel der Duitsc&ie Weermacht van Vrijdag hadden in den daaraan voorafgaanden napht Duitsche gevechtsvliegtuigen opnieuw de oorlogshaven van Portsmouth gebombardeerd en door bom- men van zwaar en zeer zwaar kaliber vernie- lingen en branden veroorzaakt op de werven en in het havengebied. Het Opperbevel van de Duitsche Weermacht maakte Zaterdag bekend: In het gebied van den Beneden-Koeban hebben Duitsche en Roemeensche troepen, die op fel vijandelijk verzet stuitten, de taai ver- dedigde- plaatsen Krymskaja en Kurtsjanskaja ingenomen. Ook in den Kaukasus werd de vijand, on- danks hardnekkigen tegenstand en uiterst moeilijke weers- en terreinsomstandigheden, uit versterkte bergsteliingen geworpen. Ten Oosten van Wljasma en bij Rsjef Werden weer verscheidene door pantserwagens onder- steunde aanvallen der Sovjets verijdeld. Ook ten Zuidoosten van het Ilmenmeer en voor Leningrad mislukten plaatselijke aahval- len van den vijand. In de Finsche Golf werd een vijandelijke mijnenveger door bomtreffers tot zinken ge-' bracht. In het "hooge Noorden bestookte de lucht-_ maoht een vhegveld, bij Mqermansk, alsmede een troepenkamp. op het Visschersschiereiland. Een kleine vrachtboot werd tot zinken ge- bracht. Aan het Oostelijke front werden gisteren in luchtgeveclhten en door luchtdoelartillerie 98 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Zes andere machines werden op den beganen grond vernield. Zes eigen vliegtuigen worden vermist. Aan de Ziridkust van Engeland plaatsten liehte Duitsche gevechtsvliegtuigen bij een aanval overdag voltreffers op voor de oorlog- voering belangrijke militaire inrichtingen. Aan de Belgiscbe kust van het Kanaal werd een Britsch vliegtuig door iagers neergehaald. Marine-artillerie schciot in het Westelijke d'eel van de Oostzee vier Britsche gevechtsvlieg tuigen omlaag. Het Opperbevel van de Duitsche Weer macht deelt bij de succesvolle heeindiging van de derde phase van den afweerslag bij Woronesj mee, dat tijdens de gevechten, welke van 8 tot 17 dezer hebben geduurd de vijand naast zware, bloedige verliezen 100 tanks' en alleen de laatste dagen 107 vliegtuigen heeft verloren. De strijd woedde hevi'g, maar de Duitsche verdediging was elastisch en zij heeft weten te bereiken. dat de Duitsche troe pen aan het slot zich tenvolle hebben weten te handhaven irr bun voormaamste gevechts- stellingen. Het Opperbevel der Duitsche Weermacht maakte Zondag bekend: In den Kaukasus zijn Duitsche en verbon- den troepen door sterke vijandelijke stellingen en wegversperringen heen gebroken. Tegen- aanvallen van den vijand werden afgeslagen. Op de Wolga zijn op 21 en 22 Aug. een sleep- boot en twee vrachtbooten door bomtreffers tot zinken gebracht, een andere sleepboot en vier tankschepen werden in brand' geworpen. Aan het Donfront werden op verscheidene plaatsen pogingen van den tegenstander om over te steken afgeslagen. In het gebied ten ZuidWesten van Kalunga en Rzjef zijn aan vallen van sterke infanterie- en pantserstrijd- krachten van den vijand in harde gevechten, met steun van doeltreffend ingrijpen van het luchtwapen, afgeslagen. Hierbij werden giste ren 161 tanks vernietigd, waarvan 86 alleen in den sector van een legercorps. Ten Zuid oosten van het Ilmenmeer en voor Leningrad bleven afzonderlijke vijandelijke aanvallen in h<$t Duitsche afweervuur steken. 'Het Sovjetluchtwapen verloor gisteren in luchtgevechten en door afweergeschut 122 vliegtuigen, drie anderen werden op den grond vernield. Vier eigen vliegtuigen keerden niet teruig van de vlucht. In Egypte hebben Duitsche gevechtsvlieg tuigen in den nacht van 21 op 22 en in den nacht van 22 op 23 Augustus met succes ver scheidene vliegvelden ten Zuiden van Alexan dria bestookt. Bij aanvallen overdag en des nachts, gericht op verscheidene bewapenings- en verkeersinstallaties in Zuid- en Oost-En- geland werden krachtige ontploffingen en branden waargenomen. Aan de Zuidkust wer- den 7 Britsche landingsbooten door bomtref fers in den grond geboord. Bij overdag onder- nomen vluchten naar de bezette Weselijke gebieden schoten afweergeschut en jagers vier Britsche vliegtuigen neer. INTENSIEVE PATROUILLE-ACTIE. Het Italiaansche legerbericht van Zondag luidt als volgt: Ook gisteren is de activiteit der patrouilles intensief geweest aan het Egyptische front. Aanvalspogingen van den kant van gepant- serde vijandelijke elementen zijn afgeslagen. De vijandelijke luchtmacht heeft storingsacties uitgevoerd op het gebied achter ons front zon der schade aan te richten. Duitsche jagers schoten vier der aanvallende machines neer. Het afweervuur onzer escorte eenheden van 5eiL convooi heeft een Britsch vliegtuig ge- tioffen en in zee doen storten. De bemanning werd gevangen genomen. GROOTE GEBEURTENISSEN SCHIJNEN AANSTAANDE. Pe.^militaire correspondent van het D.NiB schrijft De aandacht van militaire waarnemers te Berlij.n is weder bijna uitsluitend gericht op de gebeurtenissen aan het Europeesche Oos telijke front, waar acties gaande zijn, die door de berichten omtrent de mislukte landings- pogingen bij Dieppe overschaduwd werden. Echter laten de berichten van het opperbevel der weermacht geen vaste conclusies toe. Toch acht men het zeer opmerkelijk, dat het weermachtsbricht volkomen zwijgt over het zoo buitengewoon belangrijke gebied rond Stalingrad, terwijl de vijandelijke pers er' uit- voerig over bericht. Duitsche militairen zijn zeer optimistisch omtrent dit gebied en over den Kaukasus. In deze gebieden schijnen groote gebeurte nissen aanstaande te zijn, gebeurtenissen, waarop de opperste Duitsche oorlogsleiding blijkbaar zelfs niet wenscht te zinspelen. Daarbij spreekt zeker mede, de vergaande desorganisatie van den berichtendienst in het vijandelijke kamp. NA I>EN STRIID BIJ DIEPPE. OpruSming voortgezet op het strand. •De „Kolnische Zeitung" bericht uit Bern: m net oxiicieeie jcniuyche communique over de xmsiuitte lanumgspogmg oij Dieppe, worcit het vernes van een turpeaojager en een tame- xijlt gioot aantal lan-Qmgsvaartuigen toege- gevto. v-jrueV weia gezegd, dat tie vernezen iioog ware.i. xypteraauer echtei z.jn ae uit- iatmgen van den speciaien ve'rsiaggever van Ueuter. Deze ooggetuige sctnijit o.a. „Het was zoo goec ais zeiter aan te nemen dat de geaineerde strijdKracnten nog voor de landing ontdekt zouuen worden en zoo was het dan ook. net gevoig was, dat cie Duitsche luchtaxwee,rscnepen en anueie gevechtsvaar- tuigen net vu'ur openden en schepen met com- maiido-troepen zwaar beschadigden. Belang- rijker was echter, dat de afweei Datterijen aan de kust hierdoor gewaarschuwd waren, die het eerste aanvaisdoel van de commando- troepen waren. Toen de landing van de commando's op de van te voren vastgesteide plaatsen gelukte, moesten zij door een gordijn van kogeis dooi- dringen, daar de Duitsftners met alle sooi- ten vuurwapens schoten en ook nog pantser- afweergeschut in stelling brachten. Om een dergelijken kogelregen te voorkomen, had de landingsactie beslist verrassend moeten zijn. Nu offerden wij de troepen nutteloos op. En de kustbatt'erijen, het voorriaamste aanvais doel, konden niet tot zwijgen worden ge bracht, ondanks de allergrootste inspanningen en offers der commandotroepen. Deze tegen- slag had zijn uitwerking gedurende de ge- heele actie en was gedeeltelijk ook de oorzaak van latere moeilijkheden." Van militaire zijde verneemt D.N.B., dat aan het strand te Dieppe de opruimingswerk- zaamheden worden voortgezet. Nog steeds zijn niet alle Britsche dooden, die inzonder- heid voor den steenen muur van Puys bergen hoog liggen, ter aarde besteld. Een groot vrachtschip dri ft nog met stukgeslagen boeg in het met olie bedekte water. Her en der staan de door de Duitsche artillerie stukge- schoten tanks. .Bloody" .Betty", „Calgary" en hoe ze verder heeten. Er naast liggen de lijken van ,ie gedoo'de en gedeeltelijk verkool- de bemanningen. L-ord Mountbatten, de chef der geallieerde operaties, heeft, naar de Daily Express meldt, een conferentie gehouden, waarin de bij Dieppe fcehaalde resultaten zijn besproken. Deze resultaten en die van de gehouden con ferentie zullen aan het oorlogskabinet worden voorgelegd. Ervaringen. De Beriijnsche avondbladen. leveren com- mentaar op de verwarde berichtgeving in de Engelsche en Amerikaansche pers over de landingspoging bii Dieppe. De Deutsche Allg. Zeituxig schrijft, dat met het woord „succes", dat thans op den voor- grond wordt gesteld, niet wordt bedoeld het succes van de vorming van het tweede front, doch van de omstandigheid dat met ervarin gen heeft opgedaan, hoe zulks gedaan kan worden. De Britsche berichtendienst wijst er evenwel ook op, dat niet alleen de Engelschen maar ook de Duitschers ervaringen hebben opgedaan. Hoezeer de Engelschen het onge- wenscht achten, dat de les van Dieppe in het openbaar geanalyseerd wordt, blijkt volgens het blad uit een telegram van den Londen- schen correspondent van de New York Sun, die als eenig Amerikaansch journalist de in- yasiepoging heeft meegemaakt en aan zijn blad seinde, dat het Britsche ministerie van voorlichting en de censuur al het mogelhke doen om te verhinderen, dat de New York Sun zijn ooggetuigeverslag pubhceert De Berliner Borsenzeitung stelt vast, dat de geallieerden in een zinloos avontuur dui- zenden dooden en gevangenen, gewonden en tal van schepen en vliegtuigen hebben ver- loren en dat de Engelschen redenen genoeg hebben om ove.r deze ,,successen" na te denken. DE LANDINGSACTIE OP DE SALOMONS-EILANDEN. In strijd met het Japansche bericht waarin wordt gezegd, dat het den Amerikanen niet is gelukt op het eiland Matin, gelegen in de Gilbertgroep aan land te gaan heeft de admi- raal Niomitz een communique uitgegeven met de verklaring, dat de Amerikaansche een heden, die de opdracht hadden op het eiland Matin aan land te gaan. niet was bevolen daar te blijven. Naar uit het communique, dat gedateerd is uit Pearl Habor zou blijken, had- deze Amerikaansche troepen, aldus S.P.T., slechts vemielingen te verrichten aan radio- stations, magazijnen en andere belangrijke verrichtingen. Nadat dit doel was bereikt zijn deze troepen eigener beweging weer scheep gegaan. DR. GOBBELS IN DAS REICH. ,J)e verdeeling der aarde kan ten alien tijde worden veranderd". In een artikel over de beteekenis van den oorlog geeft dr. Gdbbels in het weekblad Das Reich een samenvatting van de problemen die, naar mate de oorlog voortduurt, duidelij- ker worden. Dr. Gdbbels houdt zich in zijn artikel uitvoerig bezig met de politieke doel- einden waarmede deze oorlog door het ge- heeel Duitsche volk wordt gevoerd. De schrij- ver herinnert er in zijn inleiding aan, dat deze oorolg om het lot van de Duitsche stad Dant- zig en wegens Duitsche aanspraken op de Poolsche Corridor is begonnen. Doch van uur tot uur wordt duidelijker, dat in dezen strijd van in de gescbiedenis benadeelde volkeren tegen welvarende staten, thans een defini tive beslissing moet worden bevochten. De situatie, waarin het Duitsche volk dezen oor log beleeft, verklaart de schrijver door te wijzen op de gescbiedenis van het Duitsche volk. Letterlijk verklaart dr. Gdbbels in dit artikel: ,,W|ij wonen in een levensruimte, die het ons niet eens veroorlooft een mislukten oogst zonder de moeilijkste binnenlandsche complicaties te doorstaan. 'Het sociale pro- gram van het nationaal-socialisme zou een mislukking zijn, wanneer het steeds een hulp- middel zou blijven en wanneer het ons in dezen oorlog niet zou gelukken, onze nationale be- staansmogelijkheid op zich zelf uit te breiden. Det Duitsche volk staat voor het dilemma te strijden, of in zijn lot van kruiperig gesterili- seerd volk te berusten". Hierin ziet dr. Gdbbels de eigenlijke oorzaak van den oorlog. Het voornaamste voedsel voor den aanstaan- den winter is, schrijft de H. Crt., ongetwijfeld de aardappel. iZooals bekend, is de uitpoot van aardappelen dit jaar zoo hoog mogelijk opge- j voerd en waar de gewassen er thans gunstig voorstaan, belooft de oogst aanzienlijk te zul- len zijn. Maar zoo min als de huisvrouw voldaan is, alvorens zij de winterprovisie in haar kast heeft, zoo min zijn _de landbouwer en de Overheid tevreden voor en aleer de oogst is binnengehaald en de producten veilig op de daarvoor bestemde plaatsen zijn opgeslagen. Vele maatregelen worden thans dan ook ge- troffen om het tijdig binnenhalen van den oogst te verzekeren e i zooals het zich mo- menteel laat aanzien, zal men er in kunnen slasien, zonder bijzo idere maatregelen alle aardappflien waar het hier voornamelijk om gaat tijdig te rooien. Door onvoorziene tegenslag b.v. bijzon- der ongrustige weersomstandigheden is het mogelijk, dat alle genomen vporszorgsmaat- regelen niet voldoende hlijken, om tijdig alle aardappelen en suikerbieten uit den grond te krijgen-. Dat zou beteekenen, dat een meer of minder belangrijke hoeveelheid menschelijk voedsel zijn bestemming niet zcra- bereiken. Onder geen beding mag de grond vasthou- den, wat voedsel voor den mensch in den aan- srtaanden winter beteekent. Indienhet on danks alle door de Overheid genomen maat regelen onmogelijk zou hlijken met de ter beschikking staande werkkrachten den oogst tijdig binnen te krijgen, rest den met de voduselvoorziening helasten Nederlandschen autoriteiten nog slechts e6n redmiddel: de arbeidsbron te henutten, die zonder ontwrich- ting van het economische leven direct kan worden ingeschakeld': de schooljeugd. En -deze jeugd, die het recht heeft in den aanstaanden winter gevoed te worden met producten, die op Nederlandschen grond door Nederlandsche werkkracht en kunde zijn voortgebracht, heeft den plieht naar vermogen bij te dragen tot het in veiligheid hrengen van ons voedsel. En zij zal dit ongetwijfeld gaame doen. Daarom zal, naar ook wij vernamen alleen als de met de voedselvoorziening be- laste autoriteiten geen anderen uitweg zien op de medewerking van de schooljeugd bij het rooien van aardappelen een beroep worden gedaan. Het ligt in de bedoeling, dat deze oogsthulp van de schooljeugd zooveel mogelijk in klasserverband geschiedt met een onder- wijzer of leeraar aan het hoofd, die toezicht kan uitoefenen. Jongens van de zesde en hoogere klassen der lagere school en jongens van de U.L.O.-, middelbare- en dagnijverheids- en kweekscholen, komen voor deze oogstwerk- zaamheden in aanmerking en zij kunnen zich hiervoor thans reeds vrijwillig opgeven bij het hoofd hunner school of bij een door dezen aangewezen docent. De totale opgaven 3 der scholen worden vervolgens opgezonden naar het door den secretaris-generaal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Kultuurbescherming, prof. J. van Dam, ten departemente ingestelde Bureau Oogsthulp 1942. De oproep tot deelneming aan den oogst indien deze althans door dd met de voedsel voorziening belaste instanties noodzakelijk wordt geacht zal in dat geval .aan de ver- schillende scholen uitgaan van dit bureau, dat met het departement van Landbouw en Vis- scherij en met de scholen voortdurend contact onderhoudt. Voor de door de scholen te maken onkosten, b.v. voor de reis met de klassen naar de oogstvelden e.d., zal een regeling worden ge- troffen, waardoor deze worden vergoed. Tevens zal getracht worden klompen beschik- baar te stellen, wijl de schoenen, die de meeste jongens thans bezitten, zich niet leenen vooi het werk op den akker. Nadere hijzonder- heden dienaangaande zullen nog worden bekendgemaakt. Het vertrouwen wordt uitgesproken, dat zodVvel de jeugd als leerkrachten en ouders zullen beseffen dat, mocht een oproep om medewerking der jongens van overheidswege afkomen, dit de voedselvoorziening van ons volk in den aanstaanden winter betreft en dat het de plieht van alien is .met alle kracht daaraan mede te werken. iHij zegt dan in het verloop van zijn artikel: „Een Duitschland dat zijn aandeel in de rijk- dommen der aarde opvordert, dat voor de eer ste maal in zijn gescbiedenis zijn blik richt op de koren- en olievelden, die in hun over- vloed niet worden geexploiteerd, moet daar om wel volgens opvatting der welvarende vol- ken als een internationaal gevaar worden er- kend en bestreden. Het doet er niet toe met welke versleten argumenten men dit tot in bijzondeiheden tracht te motiveeren. De ver deeling der aarde is geen door God gewilde. Zij kan ten alien tijde worden veranderd." Bij de gevechten in het Oosten is op 9 Aug. de ridderkruisdragen Helmut Schreiber-Vol- kening, kapitein bij den staf van een pantser- divisie, gesneuveld. De gesneuvelde was een i der eerste ridderkruishragers van het leger. Reeds eind Mei 1940 werd hem deze onder- scheiding verleend wegens zijn optreden in het Western Op eigen initiatief drong hij des- tijds aan het hoofd van zijn compagnie een groote, hardnekkig verdedigde Nederlandsche stad binnen. De vero^erde stelling wist Biij verscheidene dagen, ondanks hevigen tegen stand, te handhaven. D.N.B. AMERIKAANSCHE TROEPEN IN BAGDAD. Volgens berichten uit Ankara zijn Ameri kaansche troepen in Bagdad en in het Mosoel- gebied aangekomen. Zij zijn in een haven aan de Perzische Golf aan land gegaan. De Ame- rikaansche troepen zullen Engelsche, die naar Egypte zijn overgebracht, vervangen. L GROOTE ZEESLAG GAANDE BIJ DE S ALOMONSEIL AN DEN S.P.T. meldt uit Stockholm: In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft I radio Londen bekend °-emaakt, dat er een groote slag wordt geleverd tusschen Ameri- i kaansche en Japansche vloo|eenheden bij de Salomonseilanden. De gevechten zijn nog aan den gang. DE MOBILISATIE VAN IJZERRESERVES JN DUITSCHLAND. Overal in Duitschland is thans de groote actie tot mobilisatie van ijzerreserves op gang gekomen, meldt het D.N.B. Wanneer men de beteekenis van deze actie op de juiste waarde wil schatten, moet er nogmaals op gewezen worden, dat het er hierbij niet om gaat een in het geheel niet aanwezige impase in de rjzer- i productie te overwinnen, maar dat het doel der inzameling is de grondstofbasis voor een in uiterst korten tijd uitvoerbare nieuwe uit- hreiding der bewapeningsproductie in het leven te roepen, ingeval de nieuwe vergrooting van de wapenproductie in het begin van het komende jaar noodzakelijk mocht blijken. Het gaat Qus niet meer en niet minder dan om de vorming van een aanvullende ijzerreserve, waartoe schroot het beste gescbikt is, omdat het, vergeleken met ijzererts den weg naar nieuw ijzer aanzienlijk verkort. Het gebruik van oud ijzer als basis voor de ijzerproductie hespaart de bij het erts tevoren noodzakelijke bewerking in de hoogovens, het bespaart ech ter ook, hetgeen hij de urgente vraag naar steenkolen voor de meest verschillende voor den oorlog belangrijke doelen belangrijk is, vooral steenkolen en arbeidskracht, die noodig j zijn hij de behandeling in de hoogovens. De verkeerspositie is door de verschillende maatregelen, die in den jongsten tijd brj de spoorwegen genomen zijn en die in hoofdzaak een bespoediging van den omlooptijd der wa gons ten doel hadden intusschen zoo vlottend geworden, dat van den kant van het verkeer alle voorwaarden aanwezig zijn voor het suc ces van de actie tot inzameling van oud ijzer. DE TITRKSCHE PERS IN OORLOGSTUD. Carioatuur speelt voorname rol bij volks vooriioh ting. De totale oplage van alle Turksche couran- ten is voor een land met 17.5 millioen inwo- ners vrij gering. Zij hedraagt ruim 250.000 exempiaren dagelijks. Vele Turken kunnen echter niet lezen of zijn deze moeilijke kunst niet voldoende macihtig om de eourant te kun nen volgen. De groeiende nieuwshonger tau ten de groote steden wordt dan ook groo^en- deels bevredigd door de radio, die gewoonlijk in het volkshuis van de republikeinsche volks- partij beluisterd wordt. Ook de restaurants zijn verplicht de radio tijdens de officieele uit- zendtng van berichten en, commentaren aan te zetten. Turkije heeft behalve daghladpers en radio ndg een sterk ontwikkelden vorm van puhli- citeit. Er verschijnen tientallen weekhladen, die, met vele foto's en teekeningen verlucht, zoo wel voor de stedelijke als de plattelands- bevolking uitgegeven worden. Vooral de laat ste soort bereikt grootere oplagecijfers dan de groote couranten. Deze weekhladen hebben grove teekeningen in drie kleuren, voorzien van onderschriften in zeer groote letters om de boeren het lezen te Het bureau van' den bevelhebber der weermacht in Nederland deelt mede: Ondanks de gegeven waarschu- wing en het ter plaatse aangeslagen verhod, hebben den 21en Aug. weder- om jeugdige Nederlandsche personen het afgesloten kystgebied betreden. Zij zijn daarbij met een mijn in aanraking gekomen en door de ontploffing werd een jongen gedood eij sen zwaar ge- wond. Er wordt nogmaals gewaarschuwd tegen jaet in weerwil van het verhod betreden van het afgesloten kustge- bied. Den overtreder dreigt niet alleen een zware bestraffing, doch ook levens- gevaar. Nederlanders, denkt daaraan en waarschuwt uw kinderen!" vergemakkelijken. Primitief is hun uitvoe- ring, maar groot hun invloed. Ook het voor naamste binnen- en buitenlandsche nieuws is er in opgenomen, zoodat zij voor het platte- land eigenlijk de voornaamste informatiehron zijn. Het is daarbij van weinig helang, dat het soms dagen duurt voordat zij hun weg van Istamboel naar Trapezunt of Erzerum hebben gevonden Politieke gezindheid. De caricatuur speelt in de Turksche pers en vooral in deze tijdschriften een groote rol. De staten worden nog altijd door de bekende symbolische figuren voorgesteld: Duitschland met Pickelhaube en een krijgshaftige snor, Engeland als John Bull, de Sovjet-Unie als een kozak, alles dus als voor twintig jaar. Vaak houden de redacties ook nog vast aan politieke opvattingen, die de buitenlandsche politick van Turkije niet meer in die mate be- heerschen als dat twee jaar geleden het geval was. De spilmogendheden worden soms in een ongunstig daglicht gesteld en de maeht van het Britsche Rijk daarentegen overdreven. Fijner van uitvoering en ook beter aange- past aan de politieke situatie zijn de week hladen in de groote steden. Ze zijn te verge- lijken met Simplicissimus in Duitschland. Baden als Karcatuur, De Gier en De Lach beschikken over caricaturen, die een vlotte teekenpen op gelukkige wijze met gevoel voor humor vereenigen. Zij hrengen gewoonlijk elke week een teekening van een geheele blad- zijde, 4lie een of ander actueel onderwerp be- handelt. Niet altijd lukt het daarbij de ver- eischte neutraliteit in acht te nemen, zoodat een verschijningsverbod voor eenigen tijd het gevoig is. Over het algemeen zijn de stedelijke bladen echter niet zoo onvriendelijk gezind ten op- zichte van de spil als die op het platteland. Deze onvriendelijkheid was trouwens reeds vele jaren een kenmerk voor het overgroote deel van de Turksche pers. Nuttige uitlaatklep. Op binnenlandsch gebied is er stof genoeg voor spo* prenten. Momenteel staan de Joden, die door den zwarten handel groote vermogens verdienen, in het middenpunt. Men ziet b.v. hoe Salomon met zijn geheele familie een roeitochtje maakt en het bootje door overhe- lasting dreigt te zinken. Salomon roept den angstigen bootsman toe: ,,Wees maar niet bang. ..Waar Salomon zit, kan men niet onder- gaan"! De moeilijkheden op economisch gebied zijn talloos en worden op de scherpste wijze ge- hekeld. De schaarsehte aan goederen, de on- voldoende prijscontrole, de zwarte handel zijn den laatsten tijd de voornaamste onderwerpen der spotprenten. Eerst was het verboden deze misstanden op ironische wijze te belichten. Maar de verbittering woekerde ondergronds verder en tenslotte moest via de carricatuur een uitlaatklep opengezet worden. De teeke- naars hebben er ruimsehoots gebruik van ge- maakt en trachten elkander in scherpte te overtroeven. Mees'al vormen een of twee dames met weelderige vormen de hoofdper- sonen, want hoewel soms Amerikaansche voorbeelden gebruikt schijnen te worden, kan het girltype de Turksche voorliefde voor vol- slanke vrouwen niet verminderen. Het gesprek van den dag vormde onlangs een carricatuur op de amhtsaanvaarding van den nieuwen minister-president Saradzogloe. De teekenaar heeft hem voorgesteld, terwijl hij het hordes van zijn minis'erie beklimt en boven een vredesengel en de oorlogsgod Mars hem opwachten. De engel zegt trotsch: ,,Daar is mijn nieuwe heer", maar Mars antwoordt: „Of zou hij mij misschien ook in dienst ne men?" De teekenaar wilde uiteraard niet den vredeswil van Saradzogloe in twijfel trekkenj maar slechts uitdrukken, dat nog altijd de vredesengel en de oorlogsgod in Ankara om den voorrang vechten. (V.P.B.). RESOLUTIE V|AN DE INDISGHE MOHAMMEDAANSOHE LIGA. Uit New Delhi meldt de Britsche berich tendienst, dat in een door de werkcommissie van de Mohammedaansche Liga gepubliceer- de resolutie gezegd wordt, dat de Mohamme daansche^ Liga bereid is te treden in alle vooir- stellen betreffende de oprichting van een voorloopige regeering in Indie, op voorwaar- de, dat de eisch betreffende .Pakistan" wordt toegegerven. De commissie is bereid met alle partijen op den grondslag van gelijkheid over dergelijke voorstellen te onderhandelen. In de resolutie wordt de Britsche regeering uit- genoodi-gd, zonder verwijl den Mohammedanen het recht tot zelfbeschikking te waarborgen. Voorts moet de Britsche regeering zich- ver- binden de beslissing over te laten aan een Mohammedaansch referendum. Volgens S.P.T. heeft de Mohammedaansche Liga verklaard dat, indien de eisch tot vor ming van een onafhankelijken staat en het houden van een volksstemming niet wordt in- gewilligd, de Engelschen in de toekomst niet kunnen rekenen op de medewerking van de Mohamhxedanen in den oorlog tegen Japan. DE STRIID IN CHINA. Volgens een bericht van Domei is aan de grens tusschen de provincies Sjansi en Honan in het Zuiden van de bergketen van Taihang, het 27ste Chineesche legercorps volkomen ver nietigd. De pToote wapenvoorraden vielen daarbij den Japanners in har.den. VERLOVEN IN BRAZILIfi INGETROKKEN. Naar het D.N.B. uit Rio de Janeiro ver neemt heeft het Braziliaansche ministerie van oorlog en marine de verloven van alle offi- cieren en manschappen terstond ingetrokken. DALEND BEVOLKINGSCIJFER IN BELGIE. Als gevoig van de daling van de geboorte- en de stijging van de sterftecijfers en mede door vertrek naar het buitehland is de bevol- king van het koninkrijk Belgie in 1941 afge- nomen met 37.282 of 4.51 per dulzend inwo- ners. Het aantal geboorten. dat in 1937 nog 125.495 bedroeg, doch in 1940 reeds op 110.323 was gevallen, bereikte het vorig jaar slechts nog 98.417. Daartegenover stond een totaal aan sterfgevallen van 104.163 in 1937, 125.083 in 1940 en 118.670 in 1941. Het geboortever- schil dat in 1937 nog 22.185 bedroeg, is dus Verdwenen en het heeft plaats gemaakt voor eeft overwicht van het sterftecijfer: 20.253. In totaal had het koninkrijk op 31 Dec. der jaren 1937, 1939, 1940 en 1941 respectievelijk 8.361.229, 8.396.276, 8.294.674, 8.257.392 in- woners. GRAAN VOOR GRIEKENLAND. De correspondent der N. R. Crt. te Stock holm meldt: Dezer dagen zijn opnieuw vijf Zweedsche schepen van Gothenburg naar Canada ver- trokken om voor rekening van het Roode Kruis tienduizenden tonnen tarwe, die door de Canadeesche regeering voor de noodlijden- de bevolking in Griekenland zijn geschonken, naar Griekenland te hrengen. De schepen. die geheel wit zijn geschilderd, zijn op verschei dene plaatsen met het Roode Kruis en de kleuren van de Zweedsche vlag voorzien, welke kenteekenen hij nacht worden verlicht. -De verdeeling van het graan in Griekenland geschiedt onder controle van een delegatie van het Internationale Roode Kruis, walke acht Zweedsche en zeven Zwitsersche leden telt. Voorloopig is het mogelijk- dagelijks aan drie millioen Grieken een portie van 150 gram brood te verstrekken. OLIECENTRUM MAIKOP. Tusschen de Noordelijke yitloopers van den Kaukasus en de Koebanrivier ligt het olie- centrum Maikop, dat thans in Duitsche han- den is. Maikop heeft zich snel ontwikkeld, sedert er olie werd gevonden en is thans na Bakoe en Grosny de belangrijkste olievind- plaats in den Kaukasus. De jaarlijksche pro ductie bedroeg in 1938 ruim 2.2 millioen ton en moet sedert dien minstens met de helft ge stegen zijn. De hier gewonnen olie heeft een hoog benzinegehalte en werd in Armavir, Krasnodar en Toeapse geraffineerd. Maikop is door pijpleidingen met de Zwarte- Zeehaven Toeapse en Krasnodar verbonden. Bovendien heeft het een verbinding met de groote leiding van Machatsj-Kala aan de Kas- pische Zee via Grosny en Rostow naar het Donetzbekken. Gedeeltelijk geschiedde het olietransport ook met vierassige tankwagens over het Noord-Kaukasische spoorwegnet. PRODUCTIE VAN SINTHETISCHE RUBBER IN DENEMAKKEN. De Scandinavische correspondent van de N. R. Crt. meldt. dat, naar eeest thans wordt be kend gemaakt, 'n groot Deensch bedrijf is be gonnen met de fabricage van een nieuwe soort synthetische rubber en men is thans zoo ver, dat er een regelmatige, rendabele pro ductie plaats heeft. Het bedrijf in kwestie maakte vroeger sojakoeken en beschikte in verband daarmee over een alkali-installatie, terwijl het tevens het eenige Deensche bedrijf was, dat chloor maakte. Daarom heeft men zich, toen de normale productie teneevolge van gebrek aan grondstoffen onmogelijk was geworden, voor dit nieuwe product, dat Aety- lan genoemd wordt, geinteresseerd. Behalve groote hogveelheden chloor heeft men voor de productie o.a. alcohol, kaoline, zwavelzure natron en zwavel noodig. Tot dusver is deze synthetische rubber hoofdzakelijk gebruikt om er schoenzolen en transportbanden van te maken. terwijl proefnemingen met fietsban- den van Aetylan betrekkelijk gunstige resul taten hebben opgeleverd. GEHEELE SOVJET-UNIE ONDER MILITAIRE DICTATUUR. (V.P.B.). Uit een overzicht dat door een kortelings uit Sovjet-Rusland naar Amerika teruggekeerden Pool in een New-Yorksch blad wordt gepubliceerd, blijkt dat de Sovjet-Ume tegenwoordig in haar geheel op een wijze gemilitariseerd is, zooals dat in de andere landen van Europa nog niet is voorgekomen. Mannen en vrouwen van 15 tot 60 jaar zijn deels. voor het leger, deels voor den hulp- dienst, deels voqr de luchthescherming gere- quireerd er^ alien onder militair commando gesteld. Er bestaat niets meer in het parti- culiere leven, dat niet aan militaire controle is onderworpen. Zelfs de verstrekkir.g van distrihutiekaarten voor levenstniddelen en kleeren is van militaire toestemming afhan- kelijk en al net eender is het met de verhui- zing in een bepaalde wijk, ja zelfs in een zelfde huizenblok gesteld. Aan kleeding en schoeisel bestaat een nijpend gebrek. De prijs voor brood, vleesch en boter is zeer gestegen. Vooral onder de duizenden vluchtelingen uit de door Duitschland en zijn bondgenoot be zette gebied heerscht nood en ellende. BRITSCH ESKABER UIT GIBRALTAR VERTROKKEN. Het pantserschip „Nelson", twee vliegkamp- schepen en vier torpedobooten hebben volgens Afip, de haven van Gibraltar verlaten in de richting van de Middellandsche Zee. Verder zijn een kruiser en 4 torpedobooten vertrokken met bestemming naar een Engel sche haven waar zij verdere herstellingen zul len ondergaan. De ..Illustrious" en een kruiser bevinden zich nog te Gibraltar, waar de averij hersteld wordt, die zij opliepen tijdens een zeegevecht, dat onlangs op de Middellandsche Zee plaats vond.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 1