De landing aan de kust van Frankrijk. Buifenland No. 10 410 VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1942 82e Jaargang I. VAN DE SANDE ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN NEDERLAND IN HET NIEUWE EUROPA. De taak van ons volk in het Oosten. Na 10 uren strijd met zware en bloedige verliezen voor de aanvallers bevonden zich geen gewapende landingstroepen meer op het vaste land. DE OPERATIES BIJ DIEPPE. OPROEP. 8-7—6-0—0. ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT Verschijnt iedioren Maandag-, Woensdag- en Vriidagavond Priisverhooging advertentien toegestaan door hot Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart onder No. 16236 N. P. d.d. 24 Maart 1942 - Abonnemer.tsprijsBinnen Terneuian I per 3 maanden buiten Terneuzen f 1.73 per J maanden. Bij vooruitbetaling f 6.60 per jaar. UitgeeMer N.V. Firraa P. J. VAN DE Teiefoon 2073 - Giro 38150 DIRECTEUR: TERNEUZENSCHE COURANT ADVERTENTIEN: Per mm 10 cent, minimum per advertentie f 1.50 Rubriek kleine advertentien 1 -5 regels 60 centiedere regel meer 12 cent maximum 8 regels Dienstaanbiedingen en dienst- aanvragen 1-5 regels 52 cent, iedere regel meer 1 0 cent Met vermelding brieven of adres bureau van dit blad 1 0 cent meer. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, dat op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien uiterlijk 10 uur v. m. op den dag van verschijning. HOODREDACTEUR: N. J. HARTE TERNEUZEN - TELEFOON 2298 Ieder Germaansch volk heeft zijn Rjjk en ieder Germaansch volk heeft ook zijn staatsbegrip. De groote revolutie van on- zen tijd zal ook den inhoud van deze be- igrippen wijzigen, na bet noodige gekra- keel en de noodige verwarring, welke iedere revolutie van grooten omvang onvermrjde- liiik begeleiden. Het is nu reeds onze taak om aan de ontwikkeling iricihting te gei en. Met deze woorden begint de leider der NjS.B., Ir. A. A. Mussert, een zeer belangrrjke, principieele uiteenzetting ,,Over den Neder- landscben Staat in het nieuwe Europa m het week blad Volk en Vaderland. Ir. Mussert beschriitft vervolgens hoe een aantal Europeesche staten in de 17de, 18de en 19;de eeuw er toe overging vrijwel de geheele bekende wereld te koloniseeren, waarop de Middel-Europeesche volkeren, toen deze een- maal van hun onderlinge twisten waren her- steld, te laat kwamen om nog aan dit proces deel te nemen. Dit leidde mede tot den oor- log van 19141918. Deze oorlog zal in de historie nog na honderden jaren bekend staan als het ein- de van het tijdperk, dat in de 16de eeuw begon. Het is deze oorlog, die Europa verzwakte en de werelddeelen daarbuiten zoodanig ver- sterlrte, dat Europa's hegemonie over de wereld oniherstelbaar werd geschokt. Vast staat reeds nu, dat het nationaal-socialisme en het fascisme historisch noodzakelijk waren om Europa te behouden. Zonder deze leiding- gevende en scheppende stroomingen der 20e eeuw, zou Europa reeds nu vernietigd zijn door het communisme. Het is de onverganke- lijke verdienste van Hitler en Mussolini, dat zij Europa daarvoor bewaren. Men ziet het duidelijk, dat het in deze geweldige worsteling gaat om de vorming van Continenten. De tijd, waarin het voor Staatjes mogelijk was om oorlog te voeren of z.g. neutraal te zijn, is voorbij. Zelfs de tijd, dat een groote staat alleen tegen een anderen staat oorlog voerde, behoort tot het verleden. Er zal een solidair Europa moeten ontstaan uit de worsteling van dezen tijd of Europa zal te gronde gaan na 20, 50 of 100 jaren, wanneer een nieuwe beproeving over ons werelddeel zal komen. Germflansehe salmenwerking. Het krachtigste deel van Europa zal zonder twijfel moeten worden gevormd door het gemeenebest der Germaansche volke ren, dat met elkander in betrekkelijk kor- ten tijd 150 millioen zielen zal moeten om- vatten, wil het ltans hebben zich in de toe komst in de wereld te handhaven. Men kan zonder overdrijving zeggen, dat' van den vrede tusschen de Germaansche vol keren, hun wil tot samenwerking, hun bereid- heid om het belang van het gemeenebest te doen voorgaan boven het belang van ieder af- zonderlijk, de toekomstige bestaansmogelijk- heid van Europa afhangt. De Germaansche Statenbond zal ook een levensruimte moeten hebben. In de eerste plaats vallen natuurlijk onder de woongebie- den van het Duitsche volk, het Nederlandsche volk, het Zweedsche, het Noorsche en het Deensche. Daarenboven Noord- en Oostzee als hinnenzeeen en voorts zeker ook de groote Oostruimte, gelegen tusschen de Oostzijde van de woonruimte van het Duitsche volk en de Oostgrens van het toekomstige Europa, waar ons werelddeel dus verdedigd zal worden. lEr gaan stemmen op, zoowel hier te lande alsin Duitschland, in nationaal-socialistischen kring, die er voorstander van zijn om deze ge heele levensruimte samen te vatten onder de benaming „Germaansch Rijk"" korter nog: „het Rijk". De invoermg van het begrip Germaansch Rijk" als omvatting van de Germaansche levensruimte, behoeft bij niemand op eenig bezwaar te stuiten. Te spreken zonder meer van ,,het Rijk" zoo meent ir. Mussert is bewust of onbewust verwarring stichten en koren op den molen van onze vijanden. De term ,,het Rijk" (,das Reich" is op dit oogen- blik een volkomen vaststaand begrip voor het Duitsche volk en zijn leidende figuren. Het is niet meer en niet minder dan de Duitsche eenheidsstaat, omvattende alle Duitschers. Men moet echter, aldus ir. Mussert, van ieder politiek inzicht verschoond zijn of op- zettelijk (zooals de Engelschen sinds jaren doen) wantrouwen en haat zaaien tusschen de Germaansche volkeren van het Continent om een theorie te verkondigen, die daarop neer- komt, dat de Germaansche volkeren ,,'Heim ins Reich" moeten. ,,Das Reich" is tot en met den huidigen dag datgene, wat de Duitschers er onder verstaan, n.l. de Duitsche eenheids staat. Het is juist onze taak, als nationaal- socialisten, om het tegendeel te bewerken en het is de verantwoordelijkheid van de N.S.B. am daarin leiding te hebben. Staat in plants van Rijk. Ik acht het niet onmogelijk, dat er een tijdstip zal komen, waarop-de Germaansche volkeren in plechtige samenkomst, ieder voor zich, afstand zullen doen van de be naming ..Rijk", zoodat er dan geen Groot- 'Duitsche Rijk, geen Nederlandsch Rijk en geen Scandinavische Rijken meer zullen zijn, doch een Groot-Duitsche Staat, een (Nederlandsche Staat en Scandinavische Staten, welike Staten te samen den Ger- maansclnen Statenbond zullen vormen, on der leiding van den Fiihrer. Vervolgens herinnert ir. Mussert aan de woorden van den Rijkscammissaris: ,,Van on- zen kant als Duitschers geen imperialisme, Gij, Nederlanders, van uw kant geen separa- tisme". Uitvoerig houdt hit zich bezig met de gevallen, waarin van Nederlandsche of Duitsche zijde in strijd met de in die woorden besloten liggende vriendschapsgedachte werd gehandeld, ten koste van de goede verstand- houding tusschen beide volkeren. Hij komt dan tot de conclusie: Noodig voor de samen werking is, afweer van imperialisme en sepa- ratisme. Daarbij moet er tegen gewaakt wor den, dat rechtvaardige, billijke Duitsche be- langen niet worden geofferd uit vrees daar voor, dat zij als imperialisme worden uitge- kreten. Daarbij moet er tegen gewaakt wor den, dat rechtlvaardige, billijke nationale as- piraties van het Nedrelandsche volk zouden worden onderdrukt, onder voorwendsel van het tegengaan van separatisme. Ik hen er van overtuigd, zoo vervolgt ir. Mussert zijn beschouwing, dat de Nederland sche soldaat, behoorlijk afgericht, modern be- wapend en goed aangevoerd, niet zal behoe- ven onder te doen voor een Duitsch soldaat en dat zij dus in de toekomst, gelijk gerech- tigd, naast elkander zullen kunnen staan. Wij kunnen er zeker van zijn, dat de grenzen van Europa blijvend bewaakt zullen moeten wor den. Wij zelven wonen aan de Westgrens en dat wij dus ons aandeel zullen hebben bij te dragen m de verdediging van de Westkust van Europa, spreekt vanzelf. Doch evenzeer zal de wacht in het Oosten betrokken moeten worden. Onze mannen, die aan het Oostfront staan, weten, dat zij hun vaderland daar verdedigen en putten daaruit de bereidheid en de kracht om te offeren en te dienen. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte Woensdag in een extra bericht be kend:. Een grootsch opgezette landing van Engel- sche, Amerikaansche, Canadeesche en Gaul- listische troepen, ter sterkte van ongeveer een divisie als eerste golf, die in de ochtend- uren van heden aan de Eransche Kanaalkust bij Dieppe, onder bescherming van sterke zee- en luchtstrijdkrachten en met gebruikmaking van aan land gezette pantserwagens werd uit- gevoerd, is door de voor de kustbescherming gebruikte Duitsche strijdkrachten met groote, bloedige verliezen voor den vijand ineengestort. Sedert 16 uur bevindt zich geen gewapende vijand meer op het vasteland. Dit groote suc- ces werd bereikt, zonder dat gebruik behoefde te worden gemaakt van de reserves der hoo- gere leiding. Naar uit de berichten van de troepen en verhooren van gevangenen blijkt, heboen de landingsoperaties zich als volgt afgespeeld: De eerste golf der landingstroepen werd hedenochtend op open zee van transportsc'ne- pen door 300 tot 400 landingsschepen overge- nomen en bereikte om vljf minuten over zes de kust, beschermd door 13 tot 15 kruisers, torpedojagers en sterke jachtstrijdkrachten. Daarachter stond een drijvende reserve van zes transportschepen en drie vrachtschepen en verder Noordelijk een groep van 26 trans- portvaartuigen als operatieve reserve, waar- schijnlijk het gros der landingsstrijdkrachten. Deze zouden in den strijd worden gebracht, zoodra het de eerste landingsgolf gelukt was een bruggehoofd rond de haven van Dieppe te vormen. Het is daartoe niet gekomen. De gelande vijand werd in gevechten op korten afs.and overal vernietigd en in zee gedreven. Er zijn tot nu toe 28 pantserwagens geteld, die aan land werden gebracht en later vernietigd. Alle steunpunten werden door de dappere kust- bezetting gehandhaafd, meer dan loOO gevan genen bevinden zich in Duitsche handen. On der hen bevinden zich zestig Canadeesche officieren. De bloedige verliezen van den vijand zijn zeer hoog. Door artillerievuur werden drie torpedojagers, twee torpedoboo- ten en twee transportschepen tot zinken ge bracht. De luchtmacht schoot 83 vijandelijke vlieg- tuigen neer, bracht twee speciale troepen- transportschepen en een motortorpedoboot tot zinken en beschadigde vijf kruisers of groote torpedojagers benevens twee transportvaar- tuigen met zware bommen. De vijand heeft hij deze landingspoging, die slechts politieke oogmerken diende, maar met elk militair inzicht spotte, een vemietigende nederlaag geleden. De Duitsche macht in het Westen heeft deze dilettantische onderneming naar behooren afgestraft. Overigens ziet zij alle andere pogingen van dezen tegenstander te gemoet met de rust en de kracht van een weermacht, die in honderden slagen de over- winningslauweren aan haar vaandels heeft ge- hecht. Verslag van een oogigetnige. Een oorlogscorrespondent meldt aan het D.N.B. nog de volgende hijzonderheden In de stelling verliep de nacht als vele andere. Toen evenwel veranderde tusschen nacht en dag de rust van de paraatheid in de hoogste spanning. Eerste bericht „Engelsche schepen naderen de Fransche kust. Sierke luchtstrijdkrachten escorteeren ze". En dan. ,,Engelsche zee- strijdkrachten beschieten Dieppe, met lan- dingsvaartuigen trekken Tommies naar de kust op, krijgen aan weerszijden van Dieppe in het vuur van het Duitsche kustgeschut vas- ten voet op het strand, rukken langs de s' eile kust naar de stad op en nestelen zich in enxele huizen". Het eene bericht na het andere geeft het verloop van de gevechten weer, die thans aan- vangen. Hevig zijn ze in den gloed van de heete Augustuszon. Ook tanks zetten de Britten aan land. Maar nog voor het middaguur is aangebroken, ligt het grootste deel van de Britsche pantser- auto's kapotgeschoten op het strand, is de situatie hachelijk geworden voor de gelande Tommies. „Laat ze maar komen", was de wensch van alien, die de wacht aaji het Kanaal hielden, toen aan den overkant op het eiland zoo veel drukte werd gemaakt over het tweede front. Nu zijn ze er, nog geen zes uur zijn ze er, en reeds bereiden zij zich voor op een terugtocht. Zij maken een nevelgordijn om hun schepen. Maar wat helpt hun dat? In het vuur van de jagers en lichte gevechtsvliegtuigen gingen de Britsche landingsvaartuigen in vlammen op. De transportschepen trachtten zee te Economische samenwerking. Wat de economische samenwerking betreft, merkt ir. Mussert op, dat het kapitalisme de groote vijand van het nationaal-socialisme is. Als goede nationaal-socialisten keeren wij ons niet alleen tegen de ordening voor de vriendjes, maar evenzeer tegen de ordening voor de bankiers en de trusts. Wanneer wij dat doen, stuiten wij op Duitschers, die ver kondigen, dat de N.S.B. toch niet zoo ..Deutschfreundlich" is als zij wenschelijk achten. Ons antwoord daarop is: dat inder- daad dit door hen gewenschte soort ,,deutseh- freundlichkeit" ons vreemd is en dat wij hen aanraden zich te herinneren, dat de Fiihrer gezegd heeft: „ik ben als nationaal-soeialist ten oorlog getrokken; ik zal als nog fanatie- ker nationaal-socialist terugkeeren". Economische samenwerking in Germaansch verband en daarbovenuit in Europeesch ver- band, stelt natuurlijk voorop, dat de volksche ontplooiing niet wordt belet om te voldoen aan de zelfzucht ten koste van het algemeen. Activiteit zal zooveel mogelijk bevorderd moe ten worden en alleen daar worden ingeperkt, waar zij zich zou ontplooien ten koste van een doeltreffende ordening, die het welzijn van het algemeen vordert. Daarvan zijn wij natuur lijk ver verwijderd, hetgeen ons niet moet beletten vertrouwen te hebben in een natio- rtaal-socialistische toekomst. Als derde belangrijk punt der Germaansche samenwerking, staat dan het geweldige vraag- stuk van de Europeesche levensruimte in het Oosten. Het spreekt vanzelf, dat het hier- boven gegevene slechts een beknopt overzicht vormt, dienende cm de nieuwe Europeesche orde gestalte te tgeven. Dit is de noodzakelijke voorwaarde om verder met vrucht te kunnen spreken over den nieuwen Nederlandschen Staat, die moet worden opgericht als opvol- ger van den democratischen staat. De taak en de rechten van den Staat wor den dus in de eerste plaats beperkt door het lidmaatschap van den Germaanschen Staten bond en doordat de leider van dien Bond (de Fiihrer) tot zich moet trekken datgene, wat algemeen Germaansch geregeld moet worden en waarover het bovenstaande handelde. Daaraan verleent de Staat zijn medewerking, voor zoover die gewenscht is. Overigens heeft de Staat een zuiver Nederlandsche taak en wordt daarbij gestuwd en geleid door de Beweging, als eenige politieke verantwoorde- lijke wilsuiting van het Volk. kiezen. Maar ook daar duiken de lichte ge vechtsvliegtuigen op en tezamen met hun zware taroeders, DO 217's en JU 88's, slaan zij onder bescherming der jagers groote bressen in de kostbare tonnage der Britten. Ze bren- gen een snelboot tot zinken en beschadigen nog verscheidene andere oorlogsschepen. Dan achtervolgen zij de vluchtende transportsche pen en brengen twee ervan tot zinken. Beide meten 3000 ton, beide zijn vol troepen. Onmiddellijk na de volledige afdoening van de Engelsche landingspoging aan de Fransche kust hernam het leven in de stad Dieppe weer zijn gewonen gang. Reeds van zes uur af waren alle winkels weer open. Het optreden van de Fransche bevolking tijdens de gevechten, die omstreeks tien uur duurden, was onberispelijk. Haar houding, zoo meldt het D.N.B. uit Parijs, deed van den aanvang af blijken, dat zij het volste vertrou wen stelde in de Duitsche bezetting en de Engelsche actie uitsluitend beschouwde als een hinderlijke storing van den dagelijkschen gang van zaken. De eerste reactie in de Ver. Staten. Het D.N.B. meldt uit Madrid: Na de eerste berichten uit Londen over een groote Britsche landingsactie hij Dieppe, die des ochtends in Washington werden ontvan- gen, verklaarde de voorzitter van de senaats- commissie voor militaire aangelegenheden Reynolds, naar uit Washington gemeld wordt, dat de gemeenschappelijke Amerikaansch CanadeeschBritsche aanval op de Fransche kust van het Kanaal zich zou ontwikkelen tot een tweede front. De gelande strijdkrachten waren hiervoor sterk genoeg en het gevechts- terrein was uiterst gunstig. Senator Pepper verklaarde ,,de berichten over de offensieven der geallieerden, zoowel in Europa als op de Stille Zuidzee zijn grootsch en moed gevend". Naar S.P.T. uit Lissabon meldt heeft radio Schenactady medegedeeld, dat de „generale repetitie voor een invasie van het vasteland van Europa" mislukt is. Deze mededeeling staat in tegenstelling tot de Engelsche verkla- ringen, waarbij men den inval „een beperkte actie tot de vemieling van enkele doelen in de nabijheid van Dieppe" noemde. In de Amerikaansche berichten wijst men erop, dat hij de landing niet minder dan drie honderd vaartuigen betrokken waren. De eerste landingspoging mislukte, zoodat een hergroepeering noodzakelijk werd, om een tweede poging te kunnen wagen. In dien tijd was de Duitsche verdediging in staat, alle maatregelen te treffen om den aanval af te De bij den aanval ingezette Canadeesche troepen en die van De Gaulle worden samen op ongeveer een divisie geschat. Van Britsche zijde hebben uitgelezen commando's" aan den aanval deelgenomen. De Duitsche pers constateert een catastrophe. Het D.N.B. meldt uit Berlrjn: Berichten en commentaren over de invasie- catastrophe van een EngelschAmerikaansch expeditiecorps aan de Fransche kust van het Kanaal, nemen het grootste deel in beslag van de frontpagina's der Berlijnsche bladen. ,,Tien uren tweede front", ,,Invasie-cata- strophe op bevel van Stalin", Churchill's invasie een tweede Duinkerken" aldus luiden de typische opschriften der Berlijnsche bladen. Volk. Beobachter herinnert er aan, dat met den naam van Churchill in beide wereldoor- logen reeds talrijke avontuurlijke en licht- vaardige ondernemingen verbonden zijn ge- weest, die alle met een catastrophe geeindigd zijn. Daarbij komt nu de in enkele uren in- eengestorte invasie-poging bij Dieppe. Het 'olad wijst er op, dat Churchill deze Engelsch Amerikaansche landingspoging heeft opgezet tegen den raad van zijn militaire deskundigen in, alleen omdat Stalin hem de wet van het optreden heeft opgelegd. De Berliner Bdrsenztg. schrijft: Daar is dus het tweede front. Tien uur lang hebben de Britten en Amerikanen om den ongedul- digen gezel in Moskou tevreden te stellen ge- tracht het bestaan van het tweede front te bewijzen en het resultaat is een debacle over de geheele linie. Het blad besluit met de woorden: Onze weermacht staat gereed de Britten en Yankees er te alien tijde van on de hoogte te brengen, dat zij in Europa niet.s te zoeken hebben en dat op dit terrein ook de klinkendste phrase van Churchill en Roose velt haar effect verlicst, wanneer de Duitsche kanonnen spreken. Het is verklaarbaar, zoo meldde S.P.T. Woensdag uit Berlijn, dat men zich ook te Berlijn hij het vememen van het bericht over de Britsche ,,raid" hij Dieppe een ocgenblik heeft afgevraagd, of dit nu het aangekondigde tweede front zou zijn. Toen echter in den loop van den dag nadere berichten uit Noord- Frankrijk het mogelijk hebben gemaakt een overzicht over den toestand te krijgen, kwam men in Berlijnsche militaire kringen tot de opvatting, dat deze militaire actie niet als een invasie van het vasteland kan worden be- schouwd. Ook de Engelsche legerleiding schijnt haar niet als zoodanig op te vatten, zooals uit het offtcieele Engelsche communi que blijkt. Blrjkens een berinht' wan het D.N.B. uit Lissabon meldt de Engelsche nieuwsdienst, dat de Engelsche luchtmacht boven de Fransche kust 95 vliegtuigen heeft verloren. Groote belangstelling te Louden. S.P.T. vemeemt uit Londen: Een groote menschenmenigte stond Woens dag tijdens de ochtenduren voor de Londensche dagbladbureaux en volgde met groeiende spanning de schaarsche berichten over de operaties te Dieppe. Ondanks het feit, dat er van officieele Engelsche zijde er op gewezen is, dat de aan den gang zijnde krijgsverrich- tingen nog geen invasie zijn, trof het den menschen toch, dat men hier met ten minste een emstige poging tot invasie te doen heeft. Vooral de mededeeling, dat aan de opeiaties tanks en Amerikaansche infanterie deel nemen heeft grooten indruk gemaakt. Het opperbevel van de Duitsche weermacht kon, schrijft de N. R. Crt., reeds Woensdag- avond in een extra-berioht een min of meer afsluitende mededeeling doen omtrent hetgeen zich Woensdag aan de Fransche kanaalkust heeft afgespeeld. Er zullen ongetwijfeld nog meer hijzonderheden te wachten zijn, met het gewichtigste staat vast: de operaties hebben zich tot den dag van gisteren beperkt, geen tweede front" in West-Europa is gevormd. De Engelschen hadden van tevoren, naar uit de hier binnengekomen berichten blijkt, een dergehjke verwachting ook niet aangemoe- digd, maar men kan in oorlogstijd nimmer weten, in hoeverre de uitgesproken bedoeling van een der partijen met de werkelijke oog merken strook\ In ieder geval gaf de om vang van de actie, aanmerkeltjk grooter op gezet dan de beide vorige raids" aan de Fransche kust de tegenpartij alle aanleid'ng tot den kracbtigen afweer, waarvan het Duit sche extra-communique van Woensdagavond een indruk geeft. Hoe groot bijvoorbeeld de sterkte van de wederzijds gebruikte lucht- machten moet zijn geweest, spreekt alleen al uit de door de aanvallende partij opgegeven eigen vliegtuigverliezen, dat het in het Duit sche extra-bericht genoemde aantal te boven gaat. Men kan aannemen, dat het luchtwapen bij eventueele toekomstige landingsoperaties hier of elders in de wereld (herinnerd worde aan den recenten aanval op de Salomons- eilanden) een toenemende beteekenis zal krij gen. Onder de technische voorwaarden voor een houdbaar geallieerd front in West-Europa, met welker opsomming de tegenwoordig min of meer officieuze Daily Telegraph onlangs de opgewonden publieke opinie in Engeland tot nadenken wilde brengen, stand de beheer- sching van het luchtruim boven het operatie- gebied (anders dan meerderheid in de lueht) op de eerste plaats. Te zelfdertijd moest men ervan doordrongen zijn de Duitsche publi- cistische tactiek althans had niets nagelaten om zulk een overtuiging te vestigen dat in de continentale kustzone een groot aantal vliegvelden was gereed gemaakt. Het verloou van de krijgsverrichtingen in de lucht schijnt dit alleszins te bevestigen. Wat de eigenlijke landingsmanoeuvre be treft, de Engelschen hebben, wanneer we de berichten goed verstaan, hun troepen in ge- wone transportschepen .tot op eenigen afstand van de kust gebracht om ze vervolgens in een zeer groot aantal speciale landingsvaartuigen af te zetten. Naar uit verdere mededeelingen van gevangenen is gebleken, moet nog een andere troepenmacht op geruimeren afstand in reserve zijn gehouden. De transportvloot was beschermd door marine-eenheden van verschillend type, voornanaelijk kruisers en torpedobootjagers, daar er natuurlijk mee ge- rekend moest worden, dat ook de tegenpartij vlootstrijdkrachten bij de hand zou hebben. Inderdaad is dit het geval geweest, zooals reeds Woensdag werd gemeld. Een verdere bescherming werd door het luchtwapen ge- leverd. De landingsafdeelingen bestonden hoofdzakelijk uit Canadeezen, wier contingent, op de Engelsche eilanden, naar bekend was, den laatsten tijd sterk is toegenomen. De rest van de troepen werd gevormd door Engel schen, Amerikanen en Gaullisten. Pantser wagens werden in den strijd gebracht; niet alleen de uitrusting, maar ook de in de be richten opgegeven numerieke sterkte van de landingsafdeelingen bevestigen den indruk, dat het ditmaal om een operatie is gegaan van veel ruimeren opzet dan de vorige keeren. Dit ontneemt ook de waarschijnlijkheid aan de overigens voor de hand liggende gedachte, dat er een onmiddellijke samenhang zou be staan tusschen het bezoek van Churchill aan Moskou en de onderneming van Woensdag. Deze laatste moet wel zoodanige voorbereidin- gen geeischt hebben, dat het korte tijdsver- loop tusschen beide feiten onvoldoende ge weest zou zijn. Hoe dezen aanval dan wel op te vatten? De hier beschikbare berichten geven tot dusver in directen noch indirecten vorm kennis van een beweerde door den aan val toegebrachte schade als in verhouding zou staan tot de toebereidselen en de hooge offers. Derhalve is men geneigd ook die zijde te be- lichten, dat iedere militaire operatie van nature meebrengt, de mogelrjkheid nl. om zich een beeld te vormen van de vijandelijke sterk te. Het Noord-Afrikaansche oorlogstooneel levert regelmatige voorbeelden van operaties, die, hoewel van aanmerkelijken omvang, in wezen verkenningen zijn met het doel de vijandelijke voorbereidingen en plannen te doorgronden en te beproeven. Wanneer dit ook in casu een oogmerk van de Engelsche raid is geweest, dan moeten de resultaten alleszins positief zijn geweest, in zoover men zich opnieuw een duidelijke voorstelling heeft kunnen maken van de kracht der Duitsche afweermaatregelen. Als verder doel wordt in Engelsche militaire kringen het opdoen van ervaringen genoemd; inderdaad eischen ge- combineerde en aanvankelijk steeds amphibi- sche operaties van de drie wapens een zorg- vuldige beproeving in de practijk. Van Duit sche zijde neemt men aan, gelijk men in het extra-bericht van het opperbevel der Duitsche weermacht heeft kunnen lezen, dat de actie slechts politieke oogmerken heeft gediend en van militair standpunt beoordeelde men haar als niet meer 'n dilettantistische onderneming. Het Engelsche publiek blijkt intusschen, vol- gens een bericht uit Londen, met de geschie- denis te hebben meegeleefd, alsof er werkelijk groote dingen aan het gebeuren waren. Een groote menigte moet van de ochtenduren voor de Londensche dagbladbureaux met toenemen de spanning de binnenkomende berichten heb ben afgewacht. De snelle afloop moet het dan, ook al had het van tevoren vernomen, dat de actie niet als een heusche invasie mocht worden beschouwd, wel zeer hebben teleur- gesteld. BLIKSEMSNELLE DUITSCHE AFWEER. Frontbericht over een landingspoging. Het volgende door het D.N.B. ontvangen frontbericht werpt een helder licht op den bliksemsnellen Duitschen afweer aan de kust van het Kanaal bij Dieppe. Langs den weg van Dieppe landinwaarts trekt een lange colonne Canadeezen en Engel schen. De landingspoging der Engelschen op Dieppe is afgeslagen. Ongeveer 1500 man, officieren en manschappen, zijn op weg naar de gevangenschap. Het zijn groote ges alten, die, met stof overdekt en strijdensmoede, den bitteren weg gaan. In den vroegen morgen hoorden de luister- posten hij de kazematten in de omgeving van Dieppe een gevecht aan den zeekant. Tegen 6 uur doken uit den mist voor de haven scha- duwen op: motortorpedobooten, landingsboo- ten en stormbooten der Engelschen. Onmid dellijk begon het afweervuur. Onder de be scherming van een kunstmatigen nevel kon- den de Engelschen pantserwagens en infanterie aan land zetten. Van zee uit schoot Engelsch scheepsgeschut op stad en haven. Bommen- werpers cirkelden boven de stad en lieten hun bommen vallen. In golven kwamen de jagers opzetten. Dit is het uur, waarop de Duitsche soldaten gewacht hebben. Ondanks het lange wachten zijn zij voorbereid. De landingsbooten worden onder vuur genomen door afweergeschut en artillerie. Op de Noordelijke hoogte staat een stuk afweergeschut, dat het geheele strand beheerscht. Aan de frontzijde beneemt een huizenblok den vijand het uitzicht. Aan land gebrachte Engelsche pantserwagens kunnen de stad niet binnendringen. Overal wordt hun de weg versperd door pantsermuren. Zonder systeem rijden zij langs het strand heen en weer, lossen een schot en verdwijnen. De sol daten aan het pantserafweergeschut liggen op de loer. In weerwil van de vijandelijke kanons- kogels en bommen stellen zij met enkele scho- ten 4 pantserwagens buiten gevecht. Het lot van alle aan land gebrachte pantserwagens is hetzelfde. Op verscheidene plaatsen in Dieppe zelf en Oostelijk en Westelijk van de stad trachtte de vijand met sterke strijdkrachten aan land te gaan. Op 2 plaatsen slaagde hij erin vasten voet te krijgen met pantserwagens en infante rie. Duitsche afdeelingen maakten zich voor den tegenaanval gereed. Versterkingen en afweergeschut werden aangevoerd. Nog voor zij ingrepen, is de tegenstander verslagen. Zwaar en verbitterd was het gevecht. Een batterij werd door den vijand aangevallen. Het De strijd tegen de bolsjewistische misdadi- gers is een strijd die niet achter de schermen wordt uitgevochten, maar op de slagvelden in het Oosten. Hier speelt de diplomatic geen rol, hier is geen compromis mogelijk. Hier spreekt het zwaard, totdat er geen bolsjewis- me meer zal bestaan. Achter de schermen trachten Roosevelt en OhurchiU, de boezem- vrienden van 'Stalin, Europa aan het bolsje- wlsme uit te leveren. Op de slagvelden in het Oosten echter strijden dappere kerels. Zij voegen nieuwe overwinningen toe aan de reeks die zij reeds behaalden en zij zullen ook de eindoverwinning bevechten. Achter de scher men fluisteren en hitsen „Nederlanders". Zij beschimpen zelfs onze dappere Oostfront- strijders. Landgenoot, komt vanachter die schermen, treedt voor het voetlicht, meldt u aan bij het Vrijwilligerslegioen Nederland, Koninginnegracht 22 te 's-Gravenhage. Voor in uw giroboek is een bladzijde waar van u veel gemak kunt hebben. Daarop kunt u aanteekenen welke automatische overschrij- vingen u maandelijks laat verrichten, over- schrijvingen waaraan u dan verder niets meer behoeft te doen. U kunt het dan ook niet vergeten. Hebt u het gironummer 87600 er reeds op vermeld staan? Neen, dan wordt het toch hoog tijd. Want dan zult u zeker niet meer vergeten maandelijks een bepaald bedrag te storten op de girorekening van de Neder landsche ambulance. Maak het daarom van- daag nog even in orde. Maandelijks een auto matische overschrijving op gironummer 87600, Nederlandsche ambulance, Koninginnegracht 22, Den Haag. was tenslotte onmogelijk het geschut te ge- bruiken, maar ondanks de overmacht weken de kanonniers niet. In harden strijd op kor ten afstand verdedigden zij hun stelling, tot zij ontzet werden. Oude in den strijd beproef- de soldaten toonden hun kunnen opnieuw en nieuwe soldaten uit het vaderland doorstonden waardig en dapper de vuurproef. Slechts ge- dekt door den nevel gelukte het den tegen stander voet aan land te zetten. De welvoor- bereide afweermaatregelen, de kracht van den nieuwen Westwall aan het Kanaal en de on- berispelijke dapperheid van de Duitsche sol daten hebben deze, evenals dat met alle toe komstige pogingen van dien aard het geval zal zijn, snel doen mislukken. Toen wij van Diep pe uit landinwaarts reden zaten de soldaten aan den kant van den weg. Veldkeukens waren komen aanrijden en het vertraagde middagmaal werd genuttigd. Op de velden waren de Fransche boeren aan het werk. De vemielde pantserwagens. Van militaire zijde verneemt het D.N.B.: De Engelschen konden bij hun mislukte lan dingspoging 30 pantserwagens aan land bren gen, waaronder ook Amerikaansche. Het extra-bericht van Donderdag meldde, dat 28 pantserwagens buiten gevecht waren gesteld. Uit deze cijfers blijken de zware verliezen, die de Engelschen aan het waardevolle pantser- materiaal hebben geleden. Bovendien toont de vemietiging van 28 pantserwagens aan, dat de landingsactie geenszins een verrassing voor het Duitsche commando beteekende. De Duitsche afweer was elk oogenhlik intact. De Britsche onderneming moest daardoor in kor ten tijd ineenstorten. ENGELSCHE AANVAL IN EGYPTE V E KM lUI.D. Het communique van het Italiaansche hoofdkwartier van Donderdag luidt: In den Noordelijken sector van het Egyp- tische front trachtte de vijand een verrassings- manoeuvre uit te voeren, die echter onmiddel lijk verijdeld werd. Met achterlating van eenige dooden moest de vijand zich terugtrek- ken. Bij levendige luchtgevechten werden 8 Britsche vliegtuigen door Italiaansche en Duitsche jagers neergeschoten. Een onzer vliegtuigen is niet op zijn basis teruggekeerd. Het eiland Malta is lierhaaldelijk door bom- menwerpers der Asmogendheden aangevallen. Duitsche jagers hebben hij luchtgevechten een Beaufighter en 6 Spitfires neergeschoten. DE STRIJD AAN HET OOSTFRONT. Bij geslaagde operaties in het gebied ten Noorden van Orel hebben Duitsche troepen sedert 1 Augustus 4000 gevangenen gemaakt en 400 Sovjetpantserwagens en stukken ge schut vemield of buitgemaakt. Tusschen Wolga en Don is, Zuidelijk van Stalingrad, na harde gevechten een sterke vijandelijke stelling genomen en een groep bolsjewistische strijdkrachten vernietigd. Op 18 en 19 Augustus verloren de bolsjewieken daarbij 5300 man aan gevangenen, 52 pant serwagens en 56 stukken geschut. HET RESULTAAT VAN DE CONFERENTIE TE MOSKOU. Naar S.P.T. uit Stockholm meldt, noemt de Moskousche correspondent van de Goteborges Handels och Sjoufarttidningen als resultaat van de conferentie te Moskou de volgende drie punten: 1. Men zal alle krachten inspannen om te verhinderen, dat Duitschland er in slaagt nog voor den winter de Sovjetunie te overwinnen. 2. De leveranties aan de Sovjetunie zullen zooveel mogelijk worden versterkt. 3. De Britsche en Amerikaansche lucht macht zullen alles in het werk stellen om te verhinderen dat Duitschland in dezen winter zich wederom op zoo groote schaal voorbereidt op het volgende voorjaarsoffensief. Wanneer deze punten juist zijn, aldus dit blad, dan zou dit beteekenen, dat Churchill er in is geslaagd, Stalin er Van te overtuigen, dat de vorming van een tweede front in West- Europa onuitvoerbaar is. De Londensche correspondent van dit Zweedsche blad meldt echter, dat er wel dege- lijk ook militaire besprekingen zijn gevoerd. Uit het feit, dat daarbij bijna uitsluitend officieren uit het Naburige Oosten aanwezig waren, meent hij te kunnen opmaken, dat eventueele militaire plannen voomamelijk op het Naburige- en Midden-Oosten betrekking zouden hebben. De correspondent noemt als aanwezigen bij de militaire besprekingen ook de bevelhebber der Amerikaansche troepen in het Midden-Oosten, generaal Macwell. even als de luchtmaarschalk Tedder, bevelhebber van alle luchtstrijdkrachten in het Midden- Oosten. „Churchill heeft zich thans ook voor Stalin vernederd als smeekeling", onder dit opschrift levert de Volk. Beobachter commentaar op het bezoek van Churchill aan Stalin. Evenals de andere Duitsche bladen, wijst de Volk. Beobachter er op, dat Churchills smeekreis naar Moskou een indrukwekkenden achter- grond heeft gekregen, doordat in de laatste 24 uur wederom 84.000 brt. scheepsruimte der vijandelijke koopvaardij in den grond is ge- boord, en dat de Duitsche opmarsch in het Zuiden van het Oostelijke front onstuitbaar voortduurt.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 1