*1PJMFFM NIEUWS- en advertentieblad voor zeeuwsch-vlaanderen I luitschland wii it c p alle fronten. No. 10.409 WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1942 82© Jaargang Buitenland VERGELD1NG. KARAKTERS. DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Opnieuw ruim 100,000 ton scheepsruimte tot zinken gebracht. Het Don-bekken in Duitsche handen Nieuwe successen ter zee. ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT Osnabriick aangevallen. Aanval in het Kaukasusgebied voortgezet. DE SEORETARIS VAN GANDHI OVERLEDEN. - a L J- viam n /fl^rAvfonH o f 1 5A R11 Vl VERSOHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRMDAGAVOND. Priisverhooging advertentien toegestaan door het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart onder No. 16236 N.P. d.d. 24 Maart 1942. ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Terneuzen 1,42 per 3 maanden; buiten Terneuzen j !■- tier 3 maanden. Bij vooruitbetaling /6,60 per jaar. Uitgeefster: N.V. Firma P. J. VAN DE SANDE Telefoon 2073 Giro 38150 Directeur: I. van de Sande. ADVERTENTIEN: Per mm 10 cent, minimum per advertentie_ 1,50. Rubriek Kleine advertentien; 15 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent; max. 8 regels. Dienstaanbie- dingen en dienstaanvragen 1—5 regels 52 cent, iedere regel meer 10 cent Met ver- melding Brieven of Adres Bureau van dit blad 10 cent meer. Handelsadvertentien bj regelabonnement tegen verniinderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. In- zending van advertentien uiterlijk 10 uur v.m. op den dag van verschijning. Hoofdredacteur: N. J. Harte, Terneuzen. Er blijft ons schrijft de N. R. Crt. te- recht, na hetgeen er als stemmen uit de hur- gerij weerklonken heeft, na hetgeen wijzelf reeds meermalen over bet rampzalige onder- werp: de sabotage geschreven hebben niet veel anders over dan ons diepe leedwezen uit te spreken, dat het dan toch, ondanks alle waar- schuwingen, waaraan ook de bezetter het niet heeft laten ontbreken, zoover gekomen is, dat een zij het ook mislukte aanslag, die het leven van leden van de weermacht in gevaar zou hebben gebracht, aan de gijzelaars vergolden is. En onze innige deelneming te betuigen aan de gezinnen en families, die na een week van angstige afwachting, waarin gelukkig wijde kringen van ons 'volk gedeeld hebben, een der hunnen hebben moeten afstaan voor de schuld van heimelijk wroetende elementen te boeten. Uit den inhoud van de bekendmaking van j.l. Zaterdag heeft men daar waar men tot op het laatst de oppervlakkige en lichtzinnige beweringen kon hooren, dat het toch niet tot uitvoering van de bedreigde maatregelen zou komen, nu de onomstootelijke verzekering ge- kregen hoezeer het den bezetter ernst is met zijn aankondigi'ngen. Ten overvloede. IVol- doende is ook in ons land bekend geworden, wat zich elders in bezet gebied heeft afge- speeld, om daaraan niet te hoevpn twijfelen. De bezetter zal niet dulden, dat de burgerij haar medewerking verleent aan pogingen tot oprichting van een tweede front. Te minder, waar hij elders de handen vol heeft. Het hoeft niet gezegd, dat alle verdere pogingen tot sabotage of tot het verwekken van onrust op gelijke wijze zullen worden beantwoord. Helaas hebben de afmetingen, waartoe de modeme oorlog is uitgegroeid, noodlottige verwarring gebracht in sommige begrippen van oorlogvoering. De oorlog is totaal gewor den, d.w.z. hij wordt, anders dan zelfs nog in den vorigen oorlog, toen de scheiding tusschen militairen en non-combattanten nog duidelijk genoeg was, om de burgers althans van de actieve oorlogvoering uit te sluiten (hoewel zij ook toen reeds zonder onderscheid tot slgLChtoffer van den door de geallieerden inge- leiden oeconomischen oorlog werden gemaakt) in samenwerking van alle volkskrachten ge- voerd. Dat is nog veel meer ervaring, dan dat er over de consequanties hiervan is kun- nen worden nagedachtir' Het blijkt bijv., dat men, ook ditmaal in het kamp van de ge allieerden, zoo weinig waarde heeft beseft van een nochtans als vrucht van bittere onder- vindingen verworven inzicht in de grenzen der geoorloofde oorlogvoering, nog altrjd niet toe- geeft, dat ook en juist onder de wetten van den totalen oorlog de bezetting van eenig ge bied bij haar voltooiing meebrengt, dat ook de burgerlijke bevolking capituleert, weet en naar de wetenschap handelt, dat zij verder van de actieve oorlogvoering uitgesloten is. Dat blijkt zelfs dan, wanneer van de zijde van de geallieerden een waarschuwing tot voorzichtigheid komt. Wat bijv. te denk'en van een over den Dondensclhen zender ver- breide mededeeling van den leider van het Nederlandsche informatiebureaudat het erg- ste, dat voor de bevolking in het bezette ge bied zou kunnen gebeuren, is in opstand te komen tegen de Duitschers voordat de tijd daartoe rijp is? De Nederlandsche regeering in Londen, zoo voegde hij hieraan toe, heeft de Nederlandsche bevolking- herhaaldelijk ge- waarschuwd niets te ondernemen, voordat een definitieve instructie uit Londen wordt ge- geven. In zulk een uitspraak wordt ten eenenmale uitgegaan van de veronderstelling, dat de burgerlijke bevolking in bezet gebied verge- lijkenderwijs onder de wapenen blijft, gereed om elk oogenblik den strijd te hervatten, ter- wijl de eigenlijke militairen den strijd door overgave hebben gestaakt. Dat is niet zoo en behoort ook niet zoo te zijn. Haar volken- rechtelijke staat is, van het gezichtspunt van den totalen oorlog uit, veeleer te vergelijken met een toestand van krijgsgevangenschap, waarmee ook in overeenstemming is, dat -zij, veel meer dan vroeger aannemelijk werd ge- acht, in beslag genomen wordt voor werk- zaamheden ten behoeve van de bezettende macht. Zulk een inzicht in de positie van de bur gerlijke bevolking in bezet gebied heeft niets te maken met de meening, welke men over den oorlog heeft. De vurigste hoop op een overwinning der geallieerden mag een nuch- teren blik op de werkelijkheid niet vertroebe- len. Het is ten zeerste te betreuren, dat hij aan den kant van de geallieerden, vanwaar men alles doet, om de bevolking van de be zette gebieden in de stemming te houden, alsof zij nog altijd actief in den oorlog staat, den blik niet nuchterder behouden heeft. Dan toch zou men beseffen, dat het ook een volkomen nuttelooze opoffering is, welke van deze bevolkingen wordt gevraagd. Wat er ook van een tweede front moge kunnen wor den waargemaakt, de bezetter zal lang en breed in de gelegenheid zijn om elk begin van „opstand" bloedig te onderdrukken, voordat de ,,bevrijders" in het land zijn. We kunnen niet aannemen, dat de vooraanstaande man- nen, die bij de bezetting hun land verlaten hebben, door hun ballingschap reeds zoo ont- worteld zouden zijn, dat het hen niet deert, dat hun volkeren tot niet meer dan kanonnen- en bommenvleesch zouden worden gemaakt. En toch is het dit, waarop, de per radio en vlugschrift gevoerde propaganda is gericht. Hoe dan ook, wij, in het bezette gebied, hebben het verband met ons volk niet ver- loren. Het leven van den enkeling ligt ons even na als het welzijn van het geheel. Wij kunnen de geestesgesteldheid diergenen niet begrijpen, die daden van sabotage, zooals zij uit de burgerij bedreven kunnen worden, met het leven van gijzelaars niet te duur betaald vinden, die dergelijke executies zelfs toe- juichen, omdat zij er van verwachten, dat zij de vijandige stemming tegenover den bezetter zullen onderhouden en aanwakkeren. Zulke opvattingen, die even onverantwoor- delijk zijn als de sabotage zelf, ja ncg on- verantwoordelijker, omdat door de weergave daarvan de van buitenaf komende propagan- - da nog wordt voortgezet, getuigen van een veriwldering van den geest, een zedelijke ver- woesting, waartegen wij niet mogen ophouden te waarschuwen, met meer klem, naarmate de gevolgen steeds dreigender over ons volk komen. Na de bezetting van ons land is er veel ge- sproken over het bloed, dat tusschen ons volk en het Duitsche gekomen is, van weerskanten. Van Duitsche zijde heeft men gezegd, het te willen vergeten en in sommige Nederlandsche kringen heeft dit woord weerklank gevonden. Opnieuw is bloed tusschen ons gevloeid. Nog slechts weinig, maar onder nog tragischer om- standigheden. Het is de smart elijkst denkbare herinnering aan ieders verantwoordelijkheid. Van ons volk wordt verwacht en moet ver- wacht worden, dat het zijn toekomst en zijn positie overweegt. Wij hebben geen recht om door onberaden meeningen en daden de levens van volksgenooten noodeloos in gevaar te brengen. Ook temidden van den grootsten oorlog heeft elk leven afzonderlijk zijn voile waarde behouden. De waarschuwing geldt niet slechts degenen, die door ontoelaatbare inmenging in den strijd tegen Duitschland het leven der gijzelaars m gevaar brengen, hetzij door sabotage, hetzij door het gaande houden van stemmingen, waaruit maar al te gemakkelijk tot sabotage wordt overgegaan. De waarschuwing moge ook" door hen ter harte genomen worden, die, gelijk dezer dagen in een onzer politieke week- bladen gebeurde, om het leven van gijzelaars durven vragen ter vergelding van anonyme beleedigingen aan het adres van de nage- laten betrekkingen van vrijwilligers, die aan Duitsche zijde gevallen zijn. De mensch is zijn leven waard. Ieder, die een menschenleven in gevaar brengt, bedenke wel wat hij doet! weg, waarop gave karakters, die ook over de fijnheid van intelligentie besctiikken waarvoor het beste deel van ons volk zoo ge- voelig is het de helpende hand toesteken. Deze behoefte, blijkens meer dan een groote rede van de heeren Schmidt en Gernand ook van Duitsche zijde geconstateerd, heeft ir. Mussert begrepen «n hij heeft op den ,,'Scheeleberg'' uitgestippeld, hoe hij er aan tegemoet wil komen. ,,De besten zullen vooigaan", heeft hij ge zegd. De besten, dat zullen ook zij zijn, die den sleutel tot de kunst der verzoenings- gezindheid bezitten. Karakter en persoonlijkheid vereischen nu eenmaal het bezit van hooge deugden. Hoe moet men toch, vraagt de Haagsche Crt., de vele ergernissen verklaren^>velke het best'aan in dezen tijd ons in een zoo zeldzaam rijke schakeering aanbiedt? Wij bedoeltn nu niet de ergernissen, welke iixur oorsprong hebben in, bijvoorbeeld, het knotten van oijze vrijheid, want in dit opzicht nun men nawwe- lijks van ergernissen spreken. „Krieg ist Krieg" en in de consequenties daarvan heeft men kort en goed te berusten en evenmin doelen wij op de ergernissen van haar, die ,,de wacht voor den winkel" betrekken en die het leven van zooveel brave en nijvere huis- vrouwen verzuren. Dit zijn tenslotte de ergernissen van materieele origine; veel moeilijker te verwerken echter zijn die vele andere van zuiver geesteiijken oorsprong. Hoe komt" het toch, dat deze zoo talrijk zijn Kan het zijn, doordat de vreugde en de fan- tasie verschrompelen tegenover de dynamiek en het harde realisme van dezen tijd? Ligt de oorzaak in een geestelij'ke gespletenheid, welke het revolutionnaire tempo niet heeft kunnen overwinnen Of is het mogelijk, dat men de oorzaak in eigen boezem moet zoe- ken, in zijn eigen onvermogen zichzelf op te werken tot de hoogte, waarop men de teeke- nen van dezen tijd kan leeren verstaan? Hoe ook, de ergernissen zijn er en zij brengen een geprikkelde stemming teweeg. Misschien, dat men ook in het meerendeel ervan een slecht verborgen teleurstelling moet zien. De sociaal-democratie had een dertig, veertig jaar geleden haar eigen kokadorussen, die met bun tQoverspreuken en heilsbeloften de goede zaak van toen onnoemelijk veel schade hebben berokkend. 'Het was in die dagen een riskant experiment het ideaal van den mensch door het ideaal van de massa te ver- vangen, maar toen de profeten van het ,,ge- meenschapsgevoel" meer en meer terrein gin- gen winnen, groeide in velen toch de hoop en zette zelfs bij velen zich de overtuiging vast, dat aan het rijk der heilbelovende kokadorus sen voor goed een einde was gekomen. Helaas, het ras der kokadorussen is niet uitgeroeid! Ze zijn er nog, ze zijn er weer, deze markt- s.chreeuwers, die de atmosfeer der nieuwe ge- dachte met het zaad van het wantrouwen ver- giftigen. Is het wonder, dat er zoovelen zich ergeren en zich in den grond bedrogen ge- voelen en teleurgesteld Niemand minder dan ir. Mussert, de leider van het Nationaal-Socialisjne in ons land, heeft zich scherp gesteld tegenover dit ge vaar der ontnuchtering en hij heeft den demon, die in het ras der kokadorussen beli- chaamd is, zonder aarzeling bij den strot ge- grepen. ,,Weg met het rapalje in de Beweging, karakters v66r!" heeft hij herhaaldelijk zijn menschen toegeroepen. Inderdaad vereischt de opbouw van een nieuwe wereld sterke karakters en de Leider, die op deze karakters een klemmend beroep doet, bewijst, dat hij over dien ruimen blik beschikt, welke het kenmerk zou kunnen zijn van karakteradel. Bij de opening, veertien dagen geleden, van de Nationaal-Socialistische Vormingsschool op den „iScheeleberg" heeft de Leider, ir. Mussert, een rede uitgesproken, waarin hij o.a. met de gedachten is teruggegaan tot den tijd, tien jaar geleden, waarin de Beweging nog slechts uit enkele menschen bestond. Er zouden al- leen fatsoenlijke menschen in, vooral idealis- ten. Ik heb toen, zoo sprak ir. Mussert op den ,,Scheeleberg" herhaaldelijk tegen de groepsleiders gezegd: houdt er uit degenen, die er niet in hooren, gij zijt gerechtigd hen er uit te houden! Het gevolg was, dat al het rapalje kwam aanloopen en met open armen in iie Beweging werd gelaten. In de tweede plaats heb ik gezegd: Gij zijt verantwoorde- lijk voor uw groep en gij moet zorg dragen, dat uw groep groot en sterk wordt, dat wil zeggen, gij moet dagelijks uitzien onder de leden van uw groep naar goede krachten en wanneer gij iemand vindt, die een beter groepsleider is dan gij zelf zijt, dan moet het u vreugde geven om te kunnen zeggen: kijk, hij is beter voor groepsleider geschikt dan ik. Dit is, zoo zei ir. Mussert, tweemhal gebeurd in de elf jaar... Idealistisch kan men beginnen, zoo ging hij verder, maar de pract-ijk is meestal anders. Wanneer de Leidersbeginselen in een volk' worden doorgevoerd, dan kan dit tot de hoogste resultaten leiden, maar, zoo dit niet goed geschledde, 66k tot den ondergang. Tot de hoogste resultaten leiden zij, wanneer er eerlijk naar gesbreefd wordt om de besten te laten voorgaan boven de anderen. Maar wan neer het omgekeerde het geval is, dan is dat de beste methode am een volk in den put te brengen en wel zoo diep, dat het er nimmer meer uit kan opstaan. Daarom zullen wij sterker worden, wanneer deze beginselen nauwgezet en gestreng worden uitgevoerd, ten onder gaan zoo het omgekeerde het .ge val is." Deze woorden van ir. Mussert laten aan duidelijkheid niets te wenschen. ,,De besten zullen voorgaan", dat is de boodschap, die hij op den ,,Scheeleberg" heeft gebracht, de bes ten, dat zijn de sterke karakters, in wier werk en woord het volk vertrouwen kan heb ben. Ir. Mussert heeft eerder in deze zelfde rede gesproken van het Nederlandsche volk, als van ,,aen volk, dat groobendeels op zijn kop staat, dat gedeeltelijk kapot is en dat aan verrotte principes vasthoudt", hetgeen niet vriendelijk klinkt, maar zooveel onderschei- dingsvermogen heeft dit volk intussdhen toch wel behouden, dat het karakters van koka dorussen kan onderscheiden. Dit nu is een omstandigheid, waarvan de beteekenis niet moet worden onderschat. Wanneer een deel van ons volk nog gewonnen moet worden voor het Nederlandsche nationaal-socialisme, dan zal dit slechts kunnen gebeuren langs den Het opperbevel der weermacht deelde Dins- dag het volgende extra bericht mede: Duitsche duikbooten hebben op de Noorde- lijke IJszee, in (ie kustwateren van N.- en Midden-Amerika, West-Afrika en midden op den Atlantischen Oceaam uit beveiligde con- vooien en afzonderlijk varende, negentien schepen met in totaal 105.772 brt. en twee transportzeilschepen tot zinken gebracht. Nog drie schepen werden door torpedotreffers zwaar beschadigd. Het zinken dezer schepen kon door den terstond aanvangenden krachti- gen afweer niet waargenomen worden. Het opperbevel van de Duitsche weermacnt maakte Maandag bekenct. Ten Kuiden van den beneden-Koeban en in het Noord-Westelijke deel van het Kauka- sische gebergte dringen onze troepen in suc- cesrijken aanval verder op. Aan de kust van de Zwarte Zee zijn bij luchtaanvallen drie kustvaartuigen tot zinken gebracht en een vrij groot transportschip torpedoboot zoo zwaar beschadigd werd, dat zij verloren geacht kan worden. Een Duitsche boot is niet teruggekeerd. IVerdragend geschut der marine bracht een door mijnvegers in brand geschoten vijandelijk schip tot zinken. Bij overdag ondernomen storingsvluchten boven West- en Noord-Duitschland en boven het bezette gebied in het Westen verloor de vijand in luchtgevechten 5 vliegtuigen. In den nacht van Maandag op Dinsdag heeft de Britsche luchtmacht West-Duitsch gebied aangevallen. In woonwijken van de stad Os- nabriick werd materieele schade en schade i aan gebouwen veroorzaakt. De burgerbevol- j king leed verliezen. Drie der aanvallende bom- menwerpers werden neergeschoten. Overdag en des nachts heeft de Duitsche luchtmacht voor den oorlog belangrijke in- stallaties aan de Zuidkust en in het Zuid- westen van Engeland met brisant- en brand- bommen aangevallen. Er ontstonden ver- woestingen en branden. Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelde in een extra bericht mede: Duitsche duikbooten hebben opnieuw in de laatste 24 uur 11 schepen, welke in convooi voeren of" afzonderlijk reisden, op den Atlan tischen Oceaan, de Noordelijke IJszee en de Middellandsche Zee, met --een totalen inhoud van 72.000 brt., verder een hulpkruiser van 12.000 brt. benevens 2 met troepen beladen slepen in den grond geboord. SUOOESSEN VAN ITAUAANSOHE DUIKBOOT. Het communique van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: Aan het Egyptische front werd een leven- dig vijandelijk artillerievuur met goed gevolg door onze artillerie beantwoord. Eenige aan- vallen van vijandelijke pantserwagens werden onmiddellijk afgeslagen. Bij een nachtelijken aanval van 3 vijandelijke bommenwerpers in de streek van Mersa Matroeh werden 2 dier gebracht en een vnjI grorn vhegtuigen door het luchtdoelgeschut neerge- zwaar beschadigd. In de Noord-Oostei j I qvee Curtiss-toestellen werden m eer lus van de groote bocht van den Don is de I naaiu. xwcc_yu l. vijand vernietigend verslagen en is de rivier overal bereikt. De zuivering van het terrein van uiteengedreven troepen is nog aan den gang. Daarmede is het geheele Donbekken hecht in handen van de Duitschers en verbon den troepen. Spoorweginstallaties en ravi- Lailleeringsverkeer in net achterwaartsche gebied van den vijand zijn opnieuw het doel geweest van Duitsche gevechtsvliegers en duikbommenwerpers. Ten Oosten van Wjas- ma en bij Rzjew staan troepen van alle wa- pens in aanhoudende, zware afweergevechten. Ook Maandag zijn talrijke aanvallen van den vijand mislukt, die in tegenaanval op ver- scheidene plaatsen werd teruggeworpen. In den Noordelijken sector van het front zijn op verscheidene plaatsen vijandelijke aanvallen afgeslagen en concentraties in geconcentreerd vuur uiteengeslagen. In Noord-Afrika hebben Duitsche jagers in luchtgevechten 14 Britsche vliegtuigen neer geschoten zonder zelf verliezen te lijden. Aan de kust van het Kanaal heeft zeer zware artil lerie van het leger militaire doelen in het gebied van Dover bestreden. Bij t binnenvliegen, overdag en des nachts, van enkele vliegtuigen naar West- en Noord- Duitschland en de bezette gebieden zijn vier Britsche vliegtuigen neergeschoten. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben Maandagnacht voor den oorlog belangrijke installaties in Midden- en Oost-Engeland bestookt met bri- sant- en brandbommen. Tot slot wordt het extra-berieht herhaald. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Voor het tijdvak der eerste 14 dagen van de maand Augustus bedraagt het totale vgr- lies van de bolsjewistische luchtmacht 1328 vliegtuigen. Omtrent den strijd in Afrika wordt van militaire zijde nog gemeld, dat in den sector der stelling van El Alamein Zondag een onder bescherming van nevel .uitgevoerde vijande lijke aanvalspoging verijdeld werd. Van de vijf Britsche pantserverkenningswagens werden er drie door mijnen vernietigd. Lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen richtten Maandag hun aanvallen op concentraties voertuigen ten zui- den van het station van El Ruweisat. Bommen van zwaar kaliber richtten zware verwoestin- gen aan. Een Britsche stelling luclhtdoel- geschut viel met alle kanonnen en manschap- pen ten prooi aan een bomtreffer. Britsche bommenwerpers hebben, naar aan het D.N.B. gemeld wordt, Maandagnacht aan- vallen gericht op West-DuitscMand. Brisant- en brandbommen deden vooral in woonwijken van Osnabriick branden ontstaan. 12 Kustvaartuigen tot zinken gebracht. Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelde Dinsdag mede: In het gebied van den Kaukasus wordt de aanval van Duitsche troepen en die der bond- genooten met succes voortgezet tegen hard- nekkigen vijandelijken tegenstand onder moei- lijke terreinsomstandigheden en bij tropische hitte. In de havens langs de'kust der Zwarte Zee zijn door bomtrefferts 12 kustvaartuigen tot zinken gebracht en een vrij groot tank- schip en 8 vaartuigen voor het vervoer van munitie zwaar beschadigd. In de Noordelijke lus van de groote Donbocht zijn volgens de tot dusver ontvangen rapporten bij de aanval len van 15 tot 17 Aug. meer dan 12.800 ge- vangenen gemaakt en 47 pantserwagens en 252 stukken geschut buitgemaakt of vernie tigd. De zuivering van het terrein duurt voort. Ten Oosten van Wjasma werden verschei dene vijandelijke aanvallen, deels in tegen- aanvallen, afgeslagen. In het gebied van Rsjef viel de vijand opnieuw op verschillende punten met sterke afdeelingen infanterie en pantser- formaties aan. Alle aanvallen werden afge slagen. Sedert 30 Juli zijn bij deie zware af weergevechten in voorbeeldige samenwerking met afdeelingen der luchtmacht in totaal 1068 pantserwagens vernield. Ook in de Noordelijke zone van het front mislukten verscheidene plaatselijke aanvallen van den vijand. De Finsche luchtmacht heeft in luchtgevechten 11 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. In den nacht van 16 op 17 Augustus is het in het Kanaal tusschen Duitsche mijnvegers en Engelsche motortorpedobooten tot een ge- vecht gekomen, waarbij een vijandelijke motor- gevecht met Duitsche jagers vernield, een der- de door het afweergeschut van een groote legerafdeeling neergeschoten. Vliegtuigen der Asmogendheden vielen de lucht- en vlootbases van Malta aan. Op een Trooten koopvaarder, die zwaarbeschadigd in een sleep voer- werden opnieuw treffers ge- plaatst. Te Rome werd Maandag even na 17 uur iuchtalarm gemaakt, daar een vliegtuig van niet-herkende nationaliteit in de veiligheids- zone der stad was gekomen. De jagers, die on middellijk opstegen, constateerden, dat het een Fransch vliegtuig was. Een onzer duikbooten, staande onder bevel I. van den fregatkapitein Giovanni Bruno, heeft op den Atlantischen Oceaan het gewapende Engelsche motorschip ,,Medon", het Ameri- kaansche stoomschip California" en een der- den, eveneens gewapenden koopvaarder. te- zamen 18.885 ton getorpedeerd en tot zinken gebracht en een ander motorschip van 10.000 ton getroffen. DE ONLUSTEN IN INDIE. S.P.T. verneemt uit Londen: Het voorstel van den voormaligen minister- president van Bengalen, Gopalachari, waasrin deze aandringt op de vorming van een voor- loopige Indische regeering door de Congres- partij en de Moslimliga, wordt te Londen kort- weg van de hand gewezen.. Men ziet hier een vrij lompe methodd in, om het Britsche gou- vernement binnen afzienbaren tijd een brevet van overbodigheid te geven. Ook het voor stel van den leider der liberalen, Bahadur Sapru om wederom een Britsche delegatie naar Indie te sturen, teneinde de verschilpun- ten door ondertiandeling op te lossen, wordt afgewezen. 4|Mj hebben het Congres lang ge noeg in de gelegenheid gesteld, met tegen- voorstellen te komen. Wij hebben een zoo soepele houding aangenomen, dat bij goeden wil aan de andere zijde niets gemakkelijker geweest ware dan een accoocd. Tenslotte heb ben wij een voorstel gedaan dat van kracht blijft en dat door het Congres te aanvaarden of te verwerpen is. Wg zijn echter niet de menschen om ons door onlusten en dreige- menten te laten intimideeren. verklaart men hier te Londen in bevoegde politieke kringen. DE ENGELSCH - AMERIK A AN SOHE OORLOGVOERING. Uit Kajro verneemt S.P.T., dat de Britsche en Amerikaansche legerleidingen onderhan- delingen zouden voeren over de vorming van een gemeensohappelijk onoeirbevel voor het Naburige en Midden-Oosten. Hieraan zouden o.a. generaal Auchinleck en de commandant der Amerikaansche luchtstrrjdkrachten in het Midden-Oosten, generaal Brereton, hebben deelgenomen. Ook de generaals de Gaulle en Catroux zouden in deze kwestie zijn geraad- pleegd. DE ACME VAN JAPANSOHE DUIKBOOTEN. -Het D.N.B. meldt uit Tokio: Verdere berichten over de actie der Japan- scUe duikbooten in Australisc'he wateren in begin Augustus melden, dat de operaties zich over een groot gebied uitstrekten. Een der schepen werd b.V. in de buurt van Nieuw- Caledonie tot zinken gebracht. Volgens de Asahi Sjimboen blijkt uit deze actie en uit het verloop van den zeeslag bij de Salomonseilanden, dat de isolatie van Australie steeds doeltreffender wordt. Sedert het uitbreken van den oorlog hebben Japan- sche duikbooten in totaal 117 schepen met een gezamenljjken inhoud van 885.000 ton tot zinken gebracht. De belangrijke Engelsche zeeroutes werden daardoor in hooge mate be- lemmerd, zoo niet" onbruikbaar gemaakt. FRANSCHE KRIJGSGEVANGENEN NAAR HUIS. Het D.N.B. meldde Mandag uit Aken: Duizend Fransche krijgsgevangenen, die tot dusver in Oost-Pruisische landbouwbedrijven werkzaam waren, zijn in den afgeloopen nacht op een grensstation in de nabijheid van Aken aangekomen om naar hun vaderland terug te keeren. Het betreft hier de eerste groep Fran sche krijgsgevangenen, die ter uitvoering van de FranschDuitsche overeenkomst, ongeacht den nog bestaanden oorlogstoestand, naar Frankriik kunnen terugkeerei). De overeen komst is tot stand gekomen in het streven naar een toenadering en samenwerking tus schen Duitschland en Frankrijk en behelst de uitwisseling van een deel der Fransche krijgs gevangenen tegen arbeiders, die zich vrijwillig kunnen aanmelden voor arbeid in Duitschland. Bij de eerste groep terugkeerende krijgsge vangenen betreft het vooral oudere lichtingen, vaders van kinderrijke gezinnen en Franschen, die bij den landbouw werkzaam zijn. KNOX WAARSCHUWT. Knox, de Amerikaansche minister van marine, heeft Maandag in een toespraak tot 6500 arbeiders der scheepswerven aan de Westkust gezegd: „Ik wil niet te pessimis- tisch zijn, maar ik wil toch zeggen, dat er nooit een moment is geweest, waarop ons land in een zoo ernstig gevaar verkeerde. Wij zien nog groote hindermssen en moeilijkheden voor ons en niemand mag zich ten aanzien daar van laten misleiden. De dingen zullen niet eenvoudig zijn en de offers, die gebracht moe ten worden, zoo zwaar als wij nog niet gekend hebben. (D.N.B.). CHURCHILL TE MOSKOU. Naar het D.N.B. verneemt, bevindt Chur chill zich sinds 15 Augustus te Moskou. In zijn gevolg bevinden zich met enkele Engel sche militairen, ook de vertegenwoordiger van Roosevelt, Harriman. Ook is Steinh#rdt, de Amerikaansche am- bassadeur te Ankara te Moskou aangekomen. Churchill heeft de luchtroute Ka'iroTehe- m gekozen en alles gedaan om de reis ge- hmm te houden. Dat is, naar het D.N.B. op- merkt, begrijpelijk, daar slechts de grootste bezorgdheid en radeloosheid over de verdere ontwikkeling^ van den oorlog hem konden be- wegen tot een reis naar Moskou. De Londensche correspondent van Afton- tidningen meldt volgens iS.P.T. aan zijn blad: Op zijn vroegst aan het einde van deze week verwacht men te Londen officieele mededee- lingen over de onderhandelingen te Moskou. Het is nog een raadsel, waar de prominente vertegenwoordigers der geallieerden, die kort- geleden te Moskou bijeen waren, zich nu be vinden. Men heeft reeds over een „uitstapje" naar Tsjoenking gesproken. Ook doet het ge- ruoht de ronde, dat de deelnemers over Wla- diwostok, Amerika en den Atlantischen Oceaan naar Engeland zouden terugkeeren. Tevens gaat het gerucht^ dat eenige voor aanstaande geallieerde politici, in het Midden- Oosten zouden zijn aangekomen. De onderhandelingen te Moskou, om de leveranties van oorlogsmateriaal naar de Sow- jetunie te vergrooten, verloopen vrij vlot, zoo is volgens S.P.T. te Londen medegedeeld. De Amerikaansche generaal Bradley zou eenige vergaande voorstellen van de Amerikaanscne regeering aan het Kreml hebben overgebracht. Voorts zou men, naar de correspondent van Exchange Telegraph uit Moskou meldt, heb ben gesproken over diverse methoden om het Duitsche Rijk tijdens herfst en winter dus- danig aan te vallen, dat het niet in staat is zijn oorlogsmateriaal wederom zoo aan te vul- len, als het vorige jaar blijkt te zijn gebeurd. Tevens aldus de Sunday Times zou men besprekingen hebben gevoerd om tot een betere bestrijdingsmethode van het Duitsche duikbootgevaar te komen. HET LOT VAN DE SOWJET- ZWARTE ZEE-VLOOT. Volgens een bericht van het agentschap In- terinf uit Stamboel heeft de Turksche regee ring een Engelsch-Amerikaansch voorstel, om toezeggingen te doen inzake het onderbrengen van de Sowjet-Zwarte Zeevloot in een Turk sche hayen, van de hand gewezen. In haar antwoord aan de ambassadeurs van Engeland en de Vereenigde Staten verklaart de Turksche regeering, dat zij besloten is, vast te houden aan het beginsel van een strenge neutraliteit en dat zij niet in staat is, tevoren te onderhandelen over- eenige speciale afspraak inzake het verleenen van asyl aan oorlogsschepen van oorlogvoerende mogend- heden. De Turksche regeering verklaart ver der, dat elk oorlogsschip, van een oorlogvoe rende mogendheid, dat in een Turksche haven toevlucht zoekt, overeenkomstig het volken- recht ontwapend en gelnterneerd zal moeten worden. DAGORDER VAN MUSSOLINI. Uit het Italiaansche hoofdkwartier wordt gemeld: De Duce heeft den volgenden dagorder aan marine en luchtmacht gericht: Officieren en onderofficieren en gegradueer- den bij de vloot, soldaten der luchtmacht. Op 11, 12 en 13 Augustus hebt gij na een harden slag vijandelijke vlootstrijdkrachten vernie tigd, die nogmaals getracht hadden zich te wagen op de zee van Rome. De vijand, die ge- woonlijk zoo schoorvoetend en traag is, is, gezien den ernst van zijn catastrophe, ge- dwongen de verliezen toe te geven en uw schitterende overwinning te erkennen. Aan- getast door uw bommen en uw torpedo's lig- gen zijn schepen op den bodem van de Mid dellandsche Zee. Duitsche kameraden hebben in broederlijken wedijver met u dag en nacht aan uw zijde gestreden. den vijand doodelijke slagen toebrengende. Officieren, onderofficie ren en gegradueerden bij de marine, soldaten der luchtmacht, in een kort tijdsbestek van twee maanden hebt gij de schrijnendste ver- nedering" toegebracht aan den trots van de natie, die eens meesteres over de zeeen was en gij hebt haar prestige en macht vermin- derd. Het Italiaansche volk is trotsch op u. Leve de koning. Wg. M. Reuter meldt uit Bombay, dat Mahadev Desai, de secretaris van Gandhi, in gevangen- schap is gestorven. Het bericht van het plotselinge overlijden van den door de Engelschen gearresteerden secretaris van Gandhi heeft rihar het A.is .P. uit Berlijn meldt, politieke kringen aldaar ver- rast, omdat Maradev Desai zich tot nu toe m een zeer goede gezondheid had verheugd. De nadere omstandigheden, die tot den dood_ van een man geleid hebben, die als rechternand van Gandhi en wegens zijn bijzondere kenms van den politieken toestand en politieke ach- tergronden in Indie alsmede om zijn activiteit den Britten een doom in het oog was, ver- dienen derhalve naar de hier heerschenae op- vatting te worden opgehelderd, daar de door Reuter gegeven lezing, volgens welke hart- zwakte de doodsoorzaak zou zijn geweest, zeer weinig overtuigend klinkt. DE INZAMELING VAN OUD IJZER IN DE VEREENIGDE STATEN. President Roosevelt heeft op een persconfe- rentie verklaard, dat het ncod:-g is de inzame- ling van oud ijzer in de Vereenigde Staten te versterken. Hij beval aan alle oude staalcon- structies en machines in te leveren. Voorts stemde hij in met het voorstel alle histonsche kanonnen en monumenten op de openbare pleinen en in de parken te verwerken.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 1