KRUSCHEN I 1 SSfSISS*jS^STmJ™ Kerknieuws Distributienieuws Landbouwberichten Sport Overtredingen prijsregeling Gemengde Berichten r0Msc//e/jst Burgerlijke Stand NEDERL. HERV. KERK. Voedingsgewassen in eigen tuin. Neem het Versterkingsmiddel tegen Rheumatische Pijnen VRAAGT TOEZENDING VAN I GRATIS BROCHURES OMTRENT Het Nederlandsch Arbeidsfront Hengelaarsperikelen en hengelaarsgeneuchten. VOETBAL. IN EEN LIFTKOKER VERONGELUKT. LOOP DER BEVOLKING. vervoer aangenomen. Voor wat het stukgoe derenvervoei betreft, zullen echter de plaat- derenveivge .Hendrinkskinderen, Ammerstol, Bergambacht, Schoonhoven en Stolwijk door de A TO bediend blijven. AXEL. Paardentaxatiemarkt. On de Vrij dag alhier gehouden paarden- taxatiemarkt was de aanvoer zeer rurni en de belangstelling gfoot uit alle deelen van Zeeuwsch-Vlaanderen. Een gezellige drukte heerschte hierdoor op het marktplem. Muziekui tv oering" Groot was de belangstelling voor bet con cert. dat bier Zaterdagavond op de Markt werd gegeven door de bekende harmome .Oefening kweekt kunst" uit Schoondijke, zulks op uitnoodiging van de plaatselijke V V V. Het gepubliceerde programma werd verdienstelijk uitgevoerd en dat dit zeer m den smaak viel, bewees wel bet bartelijk ap plaus dat bet gezelscbap na elk nummer ten deel viel. .Oefening kweekt kunst' heeft hier dan ook weer een goeden indruk achter- &elaten- Half-oogst. Nu de ,,half-oogst"-dag op Zaterdag viel, beerscbte er meer dan gewone drukte in deze omgeving onder het katholieke gedeelte der foevolking in deze omgeving en met bet mmst in de o-j-ensgemeenten, waar druk de hand- booa-snort werd beoefend, alsmede andere oude Vlaamsche populaire spelen. Ook hier was er schieting met pijl en boog, die weer een groot aantal deelnemers en tamelijk veel publieke belangstelling trok. Door den kerkeraad en de kerkvoogdij der •Ned Herv. Gemeente te Terneuzen, is tbans definitief besloten tot het vestigen van een 2e predikantsplaats. Reeds is door de Hoogere Colleges de stich- ting biervan goedgekeurd, zoodat bet beroe- pingswerk direct ter hand zal worden ge- nomen en wellicht nog dit jaar de 2e predikant zijn werkzaambeden zal kunnen aanvangen. Hiermede wordt in een zeer dringende be- hoefte voorzien, daar in een zoo groote ge meente als Terneuzen, een 2e predikant zeker noodig is. OHR. GEREF. KERK. Aangenomen naar Zaamslag G. A. Sjderveld, cand. te Nieuwland (Z.-H.). Be dank t voor Werkendam, Ede (U.), Culemborg, Nieuw-Vennep, Oosterbeek, Ouder- kerk a/d Amstel, Rijnsburg en Urk door G. A. Zijderveld, cand. te Nieuwland (Z.-H.). PROTEST ANTSCH GODSDIENST- ONDERWIJS IN BELGISCHE SOHOLEN. Naar de correspondent der N. R. Crt. te Brussel meldt werd in de jongste bijeenkomst van de Synodale Directie der Protestantsche gemeenten in Belgie rapport uitgebracbt over het prote'stantsch godsdienstonderwijs aan Rijksmiddelbare Scholen, Athenea en Kweek- scholen voor Onderwijzers in Belgie. Dit on- derwijs wordt thans in 26 Waalsche en 23 Vlaamsche scholen gegeven door 28 leeraren resp. met 226 en 223 leerlingen. DE N1ATEELT. Wanneer het half Augustus is geworden, dan staat de nateelt in de gedaante van boe- renkool, spruitkool, groen-e, roode en witte kool, Savoyekool, Chineesche kool. andijvie, prei, koolrapen, winterwortelen, bieten en knolselderij in zijn vollen groei. Van deze gewassen vormen de koolrapen, bieten, win terwortelen, knolselderij en roode en witte kool een belangrijk onderdeel van den winter- voorraad. Het meerendeel daarvan zal zich in de periode van den nazomer en herfst ech ter nog grootendeels moeten ontwikkelen. Een reden te meer om ze ook thans nog goed te verzorgen. Van groot belang voor de nateelt is, dat de gewassen zich op voldoenden onderlingen af- stand normaal kunnen ontwikkelen. Ze mogen niet te dieht op elkaar staan en maar al te dikwijls is dit in particuliere tuinen en volks- tuintjes het geval. Winterwortelen, welke te dicht opeen staan, moet men thans nog op minstens 6 cm uit- dunnen, bieten, ramenas en herfstknollen op 15 a 20 cm, andijvie op 25 a, 30 cm, Chinee sche kool op 40 a 45 cm en roode en witte kool op 60 la 70 cm. Voor zooveel noodig mag in de maand Augustus ook nog een nabe- mesting met koegier of snelwerkende salpeter- stikstof worden toegediend. Onkruiden make men tot in den henfst door uitwieden of schof- felen onschadelijk. Het gras langs de sloot- kanten houde men Sort, want ook in den nazomec en herfst 'vomit het lange gras een sclhuilplaats voor slakken en ander schadelijk gedierte. Rupsen verzamele en doode men gedurende den geheelen nazomer en herfst. Al deze maatiegelen komen den nateelt ten goede en de hoofdzaak is, dat de wintervoor- raad uit uw tuin er mee gebaat is. DE NIEUWE AARDAPPELBON. Het rantsoen weer 3 kg. Voor de distributieperiode van 16 tot en met 22 Augustus 1942 is het aardappelrant- soen wederom vastgesteld op 3 kilogram. In verband (hiermede geeft gedurende genoemd tijdvak elke der met 42A genummerde bonnen van de aardappelkaart recht op het koopen vein 1 y2 kg aardappelen. Voorts geeft de met 42B genummerde bon van de toeslagkaart voor aardappelen gedu rende genoemd tijdvak recht op het koopen van V2 kg aardappelen. DISTRIBUTIE VAN BRANDSTOFFEN. Gedurende het tijdvak van 15 Augustus 1942 tot en met 30 April 1943 geven de met ,,een eenheid eerste periode", ,,een eenheid tweede periode", ,,4en eenheid derde periode" en een eenheid vierde periode" gemerkte bon nen, elk recht op het koopen van een eenheid vaste brandstoffen. DISTRIBUTIE VAN ZEEP. Gedurende het tijdvak van 16 Augustus tot en met 30 September 1942 geven de volgende bonnen recht op het koopen van de daarachter vermelde hoeveelheden zeep. De met „AIgemeen 370" gemerkte bon en de met ,,M eenheidszeep" gemerkte bon van de aan kinderen beneden den leeftijd van acht jaar uitgereikte kaarten, geven recht op het koopen van hetzij een stukje van 28 gram luchtgevulde eenheidstoiletzeep 57 hetzij een stukje van 28 gram luchtgevulde eenheidstoiletzeep 40 I hetzij een, stukje'van 75 gram eenheidstoilet zeep 21 hetzij en stukje van 75 gram eenheidstoilet zeep 15 hetzij op het doen wasschen van 8 kilogram droge vuile wasch. (Voorts kan men op dezen bon 45 gram huishoudzeep koopen, voor zoover de winke lier deze nog voorradig heeft. De met ,,Algehaeen 371" gemerkte bon en de met ,,M Waschpoeder" gemerkte bon van de aan kinderen beneden den leeftijd van acht j#ar uitgereikte kaarten. geven recht op het koopen van 250 gram waschpoeder of zeep- poeder (oude of nieuwe samenstelling), of op het doen wasschen van 12 kilogram droge Vuile wasch. De met ,,M Toiletzeep" gemerkte bon van 1,47 - 0 76 0.41 bij Apoth. en Drog. de aan kinderen beneden den leeftijd van twee jaar uitgereikte kaarten geeft recht op het koopen van 75 gram toiletzeep 80 Voorts wordt bekend gemaakt, dat de gel- digheidsduur der met ..Algemeen 335" ge merkte bonnen, aangewezen voor eenheidszeep en der met Algemeen 336" gemerkte bonnen, aangewezen voor waschpoeder, alsmede de geldigheidsduur van de met ,,L Zeep" gemerk te bonnen, aangewezen voor eenheidstoilet zeep en waschpoeder, en van de met ,,L Toiletzeep" gemerkte bonnen, is verlengd tot en met 30 September a.s. UITREIKING DISTRIBUTIEBESCHEIDEN AAN TIJ1DELIJK ELDERS VERBLI.JVENDEN. Het Centraal Distributiekantoor vestigt er in verband met de uitreiking der bonkaarten voor voedingsmiddelen lOe periode en andere distributiebescheiden gedurende het tijdvak van 17 Augustus tot en met 5 September 1942 de aandacht op, dat zij, die ten gevolge van de oorlogsomstandigheden tijdelijk elders ver- blijven, hun kaarten in ontvangst kunnen nemen bij den distributiedienst van de ge- pieente, waar zij tijdelijk verblijf houden, ook al blijven zij in de gemeente, uit welke zij afkomstig zijn, in het bevolkingsregister opge- nomen. De onderscheiding tusschen ,,stad"- en „land"7kaarten maakt, dat het aanbeveling verdieiit, dat zij, die onder de bovenomschre- ven regeling vallen, daarvan ook inderdaad gebruik maken, aangezien anders de mogelijk- heid bestaat, dat zij in 't bezit worden gesteld van ,,land"-kaarten en deze kaarten in de gemeente, waar zij tijdelijk verblijf houden, voor bepaalde dlstributiegoederen niet kunnen worden gebruikt. *SPEOIALE KOUSENDAGEN" IN HET GEHEELE LAND. Van verschillende kanten bereikten het rijksbureau Distex klachten over de onmoge- lijkheid' tot inwisseling der speciale kousen- bonnen van de textielkaart. Uit de beschik- bare gegevens over voorraden en productie blijkt echter, dat er voldoende kousen ter be- schikking van het publick gesteld konden worden. Een ingesteld onderzoek heeft deze gegevens bevestigd. De oorzaak van de klach ten bleek gezocht te moeten worden in het niet voldoende in verkoop brengen der voor raden. Aan den handel is daarom de verplichting opgelegd, de te groote voorraden onder toe zicht van een inspecteur van genoemd rijks bureau aan het publiek te verkoopen. Over het geheele land hebben thans dergelijke spe- t ciale kousenverkoopen plaats, of mag men ze waar zulks nog niet geschiedt te zijner tijd Verwachten. De opvatting van het rijksbureau is,dat bij de thans heerschende schaarsehte in be paalde artikelen de beschikbare goederen ten gunste van de geheele bevolking dienen te komen en niet gereserveerd kunnen worden voor een bepaalde groep afnemers, die als klanten bij de zaken staan genoteerd. In verband met het feit, dat het voor de clienteele niet in alle gevallen mogelijk is kou sen te koopen, op de daarvoor speciaal vast- gestelde dagen en uren, wordt er van over- heidswege naar gestreefd een regeling te tref- fen, die zooveel mogelijk aan de wenschen van het publiek in de verschillende streken eh plaatsen van het land tegemoet komt. Deze maatregelen van het rijksbureau zijn in het bijzonder genomen om het publiek In de ge- legenheid te stellen alle kousenbonnen in te wisselen. Niemand behoeft dus bevreesd te zijn, dat deze bonnen niet kunnen worden ge- honoreerd. P. C. HOOFTSTR. J80 - AMSTERDAM (Z.) DE KOMENDE DORSCHCAMPAGNE. De dorschcampagne staat weer voor de deur. Het eerste koolzaad en de eerste gerst zijn reeds gedorscbt. Terwijl voorheen het dor- schen van -onze granen, peulvruchten en zade- rijen in den regel voortduurde tot Februari en Maart, soms nog langer, tenminste in de akkerbouwstreken op de klei, zijn thans van overheidswege maatregelen ontwonpen en ge- troffen om den oogst van dit jaar zooveel mogelijk v6or 1 December a.s. in zak en pak- huis te krijgen. Dat is geen kleinigheid. De in ons land met granen, peulvruchten en zade- rijen beteelde oppervlakte bedraagt immers ongeveer 660.000 hectares. De opbrengst daar van is meer dan 1700 millioen kilo. Gelukkig ligt de tijd van vlegel en van door paarden getrokken dorschblok, van handwan, zeef en kafmolen en van handstroo-pers reeds ver, meer dan 50 jaar, achter ons. De oogst-op- brengst was toen echter ook de helft van. nu. In 18911900 gemiddeld ongeveer 900 millioen kilogram. Onze landbouw beschikt thans over ongeveer 2000 dorschmachines, de meeste met daaraan verbonden stroo-persen. Ook met het tegenwoordige aantal machines zeven maal zooveel als In 1900 zou het afdorschen van het grootste deel van den oogst vo6r 1 December a.s. ongetwijfeld tot de onmogelijkheden bebooren, indien aan land- bouwers en dorschbedrijf de tot dusverre bo- staande vrijheid van handelen werd gelaten, Zeker, in vele streken wordt' krachtig ge streefd naar een zoo snel en zoo goedkoop mogelijk dorschen. Het cooperatief dorsch bedrijf, dat tezamen over ongeveer 400 machi nes beschikt, kent het rondgaan der machines naar het z.g. buurman-systeem, het laat in dorpen met veel kleinbedrijf (Drenthe b.v.) den oogst bijeenbrengen op centrale zetplaat- sen. Maar in het dorschbedrijf komt overigens het ,,heen en weer trekken" van de machines nog veel voor. Landbouwers, zelfs met 1 a 2 ha graan, wonende in afgelegen gehuchten aan vaak onbegaanbare wegen, verlangen den oogst thuis gedorscht. 'De maatregelen, dit jaar van overheids- wege voor het dorschbedrijf getroffen, maken hieraan een einde. Aan elk dorschbedrijf wordt een rayon aangewezen. De landbouwers zullen niet meer vrij zijn in de keuze van den loondorscher of van de cooperatieve vereeni- ging. Zooveel mogelijk zal de oogst op het land moeten worden gedorscht. De oogst van kleine landbouwbedrijven zal bijeengebracht moeten worden op centrale dorschplaatsen, ge- legen aan harde wegen, zoo dicbt mogelijk bij electrische krachtleidinge'n. De landbouwers zullen elkaar bij het samenbrengen van gra nen op een plaats beurtelings met wagens en paarden moeten bijstaan. Zelfdorschers zul len steeds een geheelen dag moeten dorschen. Dorschen met den vlegel zal alleen in dwerg- bedrijven worden toegestaan. Waar bleef de visch? Grauwe wolken jagen langs den hemel. Het riet langs de polderslooten golft onder de windstooten heen en weer. Nu en dan breekt de zon door het wolkendek. Ideaal weer voor den baaTSvisscher De polder behoort tot een van de visch- rijkste polders in de omgeving. Toch is het resultaat van een geheelen morgen visschen slechts zes baarsjes, waarvan vier onder de maat. Eh zoo is het overal. Elken dag trek ken de sportvisschers er op uit. Het is vacan- tietijd en nimmer zag men op de stations zoo veel hengelaars als juist in deze dagen. De vangsten zijn echter bijna zonder uitzondering meer dan droevig. In de polderslooten, in de kanalen en weteringen en zelfs in de eens zoo visehrijke rivieren schijnt zich nog alleen maar wat ondermaatsehe visch op te houden. En niet alleen de sportvisschers boeken slechte resultaten. Ook de beroepsvisschers vangen weinig of niets. De fuiken leveren weinig aal, de groote vette paling schijnt voor goed verdwenen te zijn. Met de blieknetten is het al precies eender gesteld, een halve nacbt zwoegen brengt in het gunstigste geval een paar goede brasems en wat ondermaat sehe witvisch op. De vischstand in onze bin- nenwateren mindert en hard ook. De les van de snoekbaars. Enkele jaren geleden leefde' het Uselmeer van de snoekbaars. Een geweldige massa werd elken dag op de veilingen aangevoerd en het scheen wel, of er geen einde aan zou komen. Het einde kwam echter sneller dan vermoed werd. Meedoogenloos is er 'huisge- houden onder deze kostelijkff*soetwatervisch, met het gevolg, dat in enkele jaren de snoek baars in het IJsselmeer nagenoeg is uitge- roeid. Vlugger dan de visch zich kon voort- planten en nog voor de jonge exemplaren ge- sLachtsrijp waren, werden de snoekbaarzen weggevangen met het uiteindelijke resultaat, dat de vangsten dit jaar onbeteekenend zijn en men zonder overdriving kan zeggen, dat het met de snoekbaars in het IJsselmeer af- geloopen is. Twee jaar geleden was de aan voer nog overweldigend, groote flinke snoek baarzen werden elken dag gevangen. Het vorige jaar was de vangst al heel wat minder en ook de afmetingen werden bij den dag klei- ner. Nu is de snoekbaars uit het Usselmeer verdwenen en slechts in sommige rivieren en kanalen, die nu eenmaal minder intensief be- vischt kunnen worden dan het IJsselmeer, dat letterlijk leeggekrabt is, bestaat er nog een kleine kans, dat deze kostelijke vj^ch een standvisch van beteekenis kan worden. Wat is de oorzaak? Wat is de oorzaak van dezen minderenden vischstand? OverheVisschingDit gaat op voor de snoekbaars in het IJsselmeer en ook in onze binnenwateren is de laatste jaren meer gevischt dan misschien wel wenschelijk zou zijn geweest. Zoetwatervisch, die voor den oorlog bijna geen geld opbracht, is nu een begeerd voedsel geworden. Maar ook vier, vijf jaar geleden waren de vangsten niet meer zoo als het vroeger is geweest. Werden een tiental jaren geleden op het Amstelmeer, bij het stoomgerrraal te Blokzijl en op tal van andere plaatsen groote hoeveel heden baars gevangen, de laatste jaren is dit alles voorbij. Misschien dat ook de toenemende waterverontreiniging een rol van beteekenis heeft gespeeld. Op het oogenblik zal niet veel voor de ver- betering van den vischstand in onze binnen wateren kunnen worden gedaan. Nu er prac- tisch geen zeevisch meer aangevoerd wordt. zal uit de binnenwateren gehaald worden, wat er te halen valt. De zeevisch kan op het oogenblik van de veranderde omstandigheden profiteeren, nu de overbevissching van de Noordzee veranderd is in een gedwongen on- derbevissching. Straks breekt dit tijdperk voor onze binnenwateren aan. Het is te hopen, dat er dan maatregelen genomen worden om den vischstand hier weer op peil te brengen. Het nageslacht zal er ons dankbaar voor zijn. (V.P.B.) TERNEUZEN—MIDDELBURG 56. Evenals dit bij vele elftallen voor den aan- vang van de competitle wel het geval zal zijn, verscheen Terneuzen met een gewijzigde op- stelling. De vroegere Terneuzen-speler Van de Sande was weer van de partij en verder zagen wij zoowaar den ouden rot Laurens weer op de linksbinnenplaats opgesteld. Het eerste doelpunt kwam van de zijde van Middelburg. De thuisclub maakte toen ge- lijk, om daarna de leiding over te nemen en vervolgens haar voorsprong te verhoogen tot 31. Maar nog voor de rust had Middelburg het geluk tweemaal het net te vinden en was aldus de stand wederom gelijk, 33. Het viel op, dat Terneuzen in deze speelhelft tot twee- maal toe een haar toegekenden strafschop niet wenschte te benutten. In de tweede helft maakte Middelburg weer het eerste doelpunt, maar weer kwam de gelijkmaker. 'Het uitvallen van een Ter neuzen-speler en het daarna dooreenramme- len van het elftal beteekende een zoodanige verzwakking, dat Middelburg iju aanmerke- lijk sterker werd en het gevolg daarvan waren twee doelpunten, 46. Een vleug van enthousiasme de thuisclub bracht daarna nog wel een doelpunt, maar daarbij bleef het en zoo eindigde deze doelpuntenrijke wed- strijd in een overwinning voor de Middel- burgers. HULST—TERNEUZEN 2 33; De reserves van Terneuzen waren gisteren te gast bij het eerste elftal van Hulst. Het was een vrij aardige wedstrijd, waarin de punten gedeeld werden. Nadat Terneuzen een 31 achterstand had, wist zij door een tweetal doelpunten de partijen op gelijken voet te brengen. AXEL ISTEEN I. 7—1. Het voetbalseizoen is Zondag te Axel in- gezet met een tweetal oefenwedstrijden tegen het eerste en tweede van Steen. Axel I had voor de rust de banden vol aan het eerste elftal van Steen. Meerendeels waren de bezoekers in den aanval, doch brach- ten het niet tot doelpunten. Ook Axel slaagde er niet in het net te vinden, zoodat de lust met blanken stand intrad. Na de rust bleken de bordjes verhangen. Steen begon weer in boog tempo en bracht den stand weldra op 01. Onmiddellijk na den aftrap maakte Axel gelijk, nam daarna de leiding en verder ook het spel in handen. Buiten verwachting en gezien de krachtsver- houding in de eerste helft werd alzoo de eind- stand opgevoerd tot 71. AXEL 2—STEEN 2 2—0. Ook Axel 2 wist de reserves van Steen met leege handen huiswaarts te zenden. Voof de rust was de thuisclub bijna voortdurend ster ker en drukte die meerderheid uit in een twee tal doelpunten. De tweede helft bood het^plf- de spelbeeld. Axel kon het toen echter niet verder brengen dan een buitenspeldoelpunt, zoodat men zich tenslotte met een 20 over- winning tevreden moest stellen. DE INDEELING VOOR DE COMPETITIE. De indeeling voor de a.s. competitie van den N.V.B. is, voor wat betreft de afdeelingen waarin de elftallen van Terneuzen uitkomen, als volgt: 2e klasse E: Alliance, RBC, DOSKO, Goes, Middelburg, De Zeeuwen, Vlissingen, Bres- kens en Terneuzen. 1 3e klasse NAardenburg, Axel, Biervliet, Oostburg, IJzendijke, Schoondijke, Corn Boys, Terneuzen 2, RiCS 2, Sluiskil en 'Hontenisse (bij toelating). RAZZIA ONDER PRIJSOPDRIJVERS TE LOOSDREGHT. Loosdrecht is niet alleen een gezocht vacan- tieoord, doch was tot voor kort een plaats, waar zij, die niet op een tientje behoefden te zien. in eerste klasse gelegenheden zich zon der bonnen alles konden laten serveeren \yat zij maar wenschten. Het vreemdelingenver- keer wordt daar sterk bevorderd en het schijnt, dat de geheele gemeente er toe mede- werkte, dat in die eet- en drinkgelegenheden alles wat men maar wenschen kan steeds vol- op aanwezig was. Maar de prijzen waren dan ook stevig. Uitsmijters noteerden 3,25, de dubbele f 6,50, een borrel een gulden, slagers leverden vet aan de restaurants voor f 9 per pond, vleesch voor 2,25, die laatste in hoe veelheden van 60 tot 100 pond. Bakkers ver- kochten cake voor f 2,50 per 3% ons. Eieren in partijen van 2000 deden 40 cent, paling 3 per pond, terwijl de vastgestelde prijs fl,16 bedraagt. Dit ging alles zonder bonnen en als iemand vroeg wat de prijs was, indien de noodige bon nen werden afgegeven, kon bij er niet terecht. Men wilde blijkbaar van bonnen niet weten, doch zag liever veel geld. In de afgeloopen week hebben echter ambtenafen van de prijs- beheersching een eind er aan gemaakt, door het houden van een razzia. De processen- verbaal stapelden zich op. Hetgeen plaats vond, verspreidde zich natuurlijk door het dorp als een loopend vuurtje en spoedig was er zonder bon niets meer te koop. KRACHTIG OPTREDEN TEGEN OPDRIJVING VAN GROENTEN- EN FRUITPRIJZEN. Boete van f 30.000. Ofschoon het langzamerhand toch wel van algemeene bekendheid moet worden geacht, dat het opdrijven van de prijzen van levens- middelen tot de zeer a-sociale handelingen moet worden gerekend, blij^l dit toch nog steeds voor te komen. Zoo was dit in erger- lijke mate het geval met groenten- en fruit- prijzen in Overijssel en Gelderland, door ge- controleerde bedrijven, zoowel van grossiers en detaillisten. Er werden boeten opgelegd van 2000 en f 6000, terwijl tijdelijke of geheele sluiting van bedrijven werd bevolen en groote hoeveelheden producten verbeurd verklaard werden. Te Leeuwarden is de grossier in groenten J. de Roos een boete van 30.000 opgelegd, terwijl zijn zaak voor 10 jaar is gesloten en de bedrijfsmiddelen stilgelegd. Hem is ook verboden gedurende dien tijd deel te nemen aan eenigen handel in groenten en fruit. Hij moet voorts f 5000 proces-kosten betalen en het vonnis zal worden openbaar gemaakt. Niet alleen dat hij groenten te duur ver- kocht, maar hij verkocht b.v. kersen van mih- dere soort voor eerste soort. Hij oefende op zijn afnemers een waan schrikbewind uit, die hij willekeurig behandelde en benadeelde. EEN 14-JARIGE MOORDENAAR. Hij verdronk een speelmakkertje. Sinds 1 Augustus werd te Rotterdam de 9-jarige iC. Touw vermist. 5 Augustus vond men bet lijkje drijvende in de rivier. Aange zien men sporen vond die er op wezen, dat het knaapje niet op normale wijze te water was geraakt, stelde de politie een onderzoek in. Daarbij is aan het licht gekomen, dat een 14-jarige jongen, J. M. S., die vroeger wegens zekere handelingen ter beschikking der justitie was gesteld geweest. den 9-jari- gen T., met wie hij aan de Nassauhaven speelde, had te water geduwd. Toen de jon gen zich aan een beschoeiing vast hield, had hij hem daarvan weten los te maken, waarop het knaapje in de diepte verdween en ver dronk. S. was eenige dagen na het gebeurde de moeder van T. tegengekomen en had haar gevraagdmist u soms uw zoontje Op haar bevestigend antwoord was hij weggeloopen. Eerst had de moeder op dit feit geen acht ge- slagen, doch bij de ondervraging door de politie had zij argwaan gekregen en had het aan de politie meegedeeld. Deze vond hierin een spoor, dat naar de ontdekking heeft ge- leid. Er zal naar de toerekeningsvatbaarheid van den jongen een onderzoek worden inge steld. Te Delft zijn 2 timmerlieden, die in een liftkoker van de lijm- en gelatinefabriek reparaties verrichten van een hoogte van 12 m naar beneden gestort, met bet gevolg dat bei- den zijn overleden. De 58-jarige B. laat een f'rouw met 5, de 51-jarige H. een met 4 kin deren ^achter. Uit het onderzoek is gebleken, dat van eenige schuld of nalatigheid geen sprake kan zijn. TWEE VROUWENLIJKEN DRIJVEND GEVONDEN. In de Maas nabij de Industriehaven te Schiedam zijn 13 Augustus kort na elkaar 2 vrouwenlijken drijvend gevonden. Men ver moed, dat hier misdrijf in het spel is. De identiteit kon nog niet worden vastgesteld. De eene is naar schatting 55 en de andere 75 a 80 jaar. In verband met in die omgeving gevonden klee^ingstukken wordt door het hoofdbureau van politie te Schiedam mede- deeling gevraagd indien anderen nog kleeding- stukken of andere voorwerpen zouden hebben gevonden. GEHAMSTERD VLEESCH ONDER BEHOEFTIGEN VERDEELD. Ten huize van 'n Apeldoomsche ingezetene heeft de marechaussee op last van den officier van justitie een groote hoeveelheid gehamsterd rundvleesch en bouillon in weck- flesschen in beslag genomen. Het vleesch is gratis en -zonder bonnen onder de behoefti- gen van Apeldoorn verdeeld. De bouillon is aan het kinderziekenhuis Mary en aan het kinderhuis de E.N.K.-Stichting gesehonken. DOODELIJKE ONGEV ALLEN. Een 9jarige knaap was aan het pootje baden in een put nabij de Rubenstraat te Rotterdam. Plotseling zakte- hij in een dieper gedeelte weg. Onmiddellijk snelden arbeiders die in de omgeving aan het werk waren te hulp, doch hoewel een van hen zich gekleed te water begaf, mocht het niet gelukken den knaap te redden. Toen hij werd opgehaald, bleken de levensgeesten reeds te zijn geweken. Een tweede ongeval gebeurde in de Vliet- straat, waar een 52jarige grondwerker bezig was een dakgoot schoon te maken. Hij viel daarbij over den rand en kwam van 12 meter hoogte op straat neer. De man was op slag dood. HET VERDWENEN GOUD. In 1917 ging Roemeensche goudschat naar Rusland. Het geheim van den Roemeenschen staats- schat, die in 1917 naar Rusland werd over- gebrac'ht, houdt de gemoederen in Roemenie wederom sterk bezig. De oorlog met de Sov- jet-unie heeft den stoot gegeven tot jiieuwe nasporingen naar het lot der milliarden, die indertijd naar Moskou werden vervoerd en nimmer terugkeerden. Weliswaar schrijft de Engelsche kapitein George Hill in zijn boest ,,Mijn leven als spion", dat de staatsschat on der zijn geleide wederom naar Jassy is ge- bracljjt, maar niemand hecht hieraan geloof. Vast staat slechts, dat de Russen inderdaad bankbiljetten te^ugzonden, maar het goud ■van de staatsbank en de juweelen van konin- gin Maria in Moskou gebleven zijn. Over deze kwestie schrijft het blad Viatza, dat de Russische minister van financien in December 1916 aan den president van de Roe meensche bank veilig vervoer van den staats- gchat had gegarandeerd. Rusland zou een specialen trein ter beschikking stellen. Reeds wankelde echter omstreeks dien tijd de regee- ring van den tsaar, zoodat het blad twijfel oppert aan de juistheid van het besluit om den staatsschat naar Rusland over te bren gen. In ieder geval werden haastig 17 wagons met gouden staven en munten ter waarde van 314.5 millioen lei volgestapeld,, terwijl ook de sieraden van koningin Maria dit lot deelden. In het begin van 1917 kwam het transport in Moskou aan, waar de gouden schat in de De Volksdienst zorgt, dat de Tnoeders van groote gezinnen gratis vacantie krijgen. Een ge- zinsverzorgster leidt fntusschen de Huishouding kelders van het Kremlin werd ondergebracht. De ironie van de geschiedenis wilde zelfs, dat de Roemeensche bank plechtig aan de Rus sische regeering haar dankbaarheid tot uit- drukking bracht voor deze hulpverleening. Enkele maanden later, toen de tsaar reeds gevangen was genomen en garderegimenten naar de revolutionairen overliepen, ging nog- maals een transport naar Moskou. Ditmaal waren het niet alleen gouden staven, maar ook schilderijen en andere kunstvoorwerpen. De to^tale waarde bedroeg meer dan 9 milliard lei. Sedertdien heeft het Roemeensche volk nimmer lets van zijn nationale bezit ver- nomen. De Sovjet-regeering heeft een angst- vallig stilzwijgen bewaard. Begrijpelijkerwijze vragen velen zich thans in Roemenie af of misschien toch nog iets van deze schatten kan worden teruggevonden. (V.P.B.) KOFFIE MET... DIAMANTEN. De Braziliaansche koffiekoopman Miguel D. ergerde zich elken keer opnieuw wanneer hij een zending koffie van zijn leverancier uit het binnenland kreeg. Tusschen de onge- brande koffieboonen bevonden zich n.l. steeds steenen, zoodat Miguel gedwongen was om de partij te reinigen, voordat hij deze weer verkoopen kon. Een andere leverancier zoe- ken deed- hij liever niet, want de huidige leverde eveneens goedkoop gevogelte, waar- mede Miguel een zoet winstje maakte. Op een goeden dag was Miguel -weer bez% al zuchtend de koffieboonen te lezen, toen hij plotseling ontdekte, dat een van de steenen een ruwe diamant was! Een juwelier bood hem hiervoor 10.000 milreiS, doch Miguel be- zocht nog verschillende andere diamanthan- delaars. Tenslotte wist* hij den steen voor ruim 20.000 milreis te verkoopen, zoodat hij zich thans als een man in bonus beschouwt. VALSCttl ALARM. Een dorpje bij Skive was onlangs in rep en roer. Een winkelier werd 's nachts wakker door een vreemd geruiscb, dat blijkbaar door inbrekers, die de brandkast met een snijappa- raat bewerkten, gemaakt werd. Een ijlings ontboden politieagent hoorde het geluid ook, maar durfde niet alleen tot actie over .te gaan. Deihalve werd de politie in Skive opgebeld om assistentie. Twee rechercheurs trokken in den stikdonkeren nacht naar het dorpje en drongen met de revolver in de vuist het ver- trek binnen, waar de vermeende inbrekers aan het werk zouden zijn. Het vertrek was leeg en de brandkast onbeschadigd. De winkelier had echter vergeten de radio af te zetten. TERNEUZEN. Hu wel ij ks- aangif ten12 Aug. Johannes Cornells Meeusen, oud 38 j., jm. en Janna Ebrina Dekker, oud 24 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 13 Aug. Rene Giele (van Vogelwaarde), oud 24 j., jm. en Helena Johanna de Bruijn, oud 21 j., jd. Geboorten. 9 Aug. Comelis, z. van Mari- nus Michielsen en van Jacoba van Kerk- voorde. Albinus Emilius, z. van August Not- schaele en van Emma Louisa Marteijn. 11 Aug. Petrus Johannes Henricus, z. van Alfred Joseph van Damme en van Elisabeth Catharina van Berkel. 12 Aug. Maria Clara Lourina, d. van Jan Lourus Boogaard en van Maria Suzanna de Meester. ZAAMSLAG. Huwelijks-aangiften. 2 Juli. Jan Marinus Verbrugge. oud 25 j., jm. en Catharina Smal- legange, oud -23 j., jd. 16 Juli. Abraham Dieleman, oud 25 j., jm. en Jozina Bareman, oud 25 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 16 Juli. Francis- cus Alphonsus Dobbelaar, oud 22 j., jm. en Janneke Helena den Beer, oud 17 j., jd. 23 Juli. Jan Marinus Verbrugge, oud 25 j.. jm. en Catharina Smallegange, oud 23 j., jd. 30 Juli. Abraham Dieleman, oud 25 j., jm. en Jozina Bareman, oud 25 j., jd. Geboorten. 8 Juli.^Cornells Arie, z. van Jan Schouten en van Cornelia Willemina Willemsen. 12 Juli. Karel Jacob, z. van Pie- ter de Koeijer en van Geertruida Florussen. 16 Juli. Cornelia, d. van Marinus Jacob de Bruijne en van Willemina Cornelia Hamelink. Overlijden. 18 Juli. Adriana Poelman, oud 37 j., echtg. van Willem Slabbekoom. 28 Juli. Janna Bareman, oud 37 j., d. van- Krijn en van Perschina van den Einde. TERNEUZEN. In de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd: J- A. Bedet, zonder, Nieuwediepstraat 42, van Maurik. M. Bedet, zonder, Nieuwediepstraat 62, van Maurik. H. M. van der Have, {lienstbode, Stations- weg 21, van Goes. Baron J. .W. G. Sloet van Oldruitenborgh, civiel-ingenieur, Van Steenbergenlaan 10, van Voorschoten. J. Wolfert, venter manufacturen, Bovenweg 67, van Axel. M. Weesepoel, zonder, Louisastraat 35, van Hontenisse. J .M. Weijenhoven, adj.-insp. distrib., Schel- dekade 9, van Rotterdam. A. F. Gazan, zonder, Kanaalweg 17, van Rotterdam. H. A ,M. Schut, zonder, Tuinstraat 22, van Warnsveld. A. P. Pouwels, kommies dir. bel., Louisa straat 35, van Philippine. Vertrokken: A. 't Gilde, zonder, Donze-Visserstraat 55, naar Westdorpe. A. T. Huijssen, zonder Leeuwenlaan 4, naar Zaamslag. M. J. van Dongen, pater, Nieuwe Kerk- straat 24, naar Udenhout,. H. J. de Bruijn, zonder, Axelscaestraat 58, naar Sint Jansteen. P. F. A. VermasL chauffeur, Walraven- straat 1. naar Breda. A. Wisse, bakkersknecht, Vlooswijkstraat 65. naar Wissekerke. J. Beeke. control, landb. crisisw. 33, Hoo- gendijk 34. naar Stavenisse.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 3