rM^iL SPAAR VyJ ANNE vindt het geiuk OE RUKSP0ST- 5PAARBANK Giro Wmterhulp Gemeente TERNEUZEN. Luchtbescherming. Vrijstelling Rijwielvordering. Uitreiking Vitamine D-tabletten. FEUILLETON Distributie van Zeep. HET BINNENHALEN VAN DEN OOGST. DEUGD vaat q Neem 'n AKKEBTJE TERNEUZEN, 17 AUGUSTUS 1942. /"-A In de dezer dagen te Utrechtgeopende Moedergchool van de iNationaal Socialisti- sche Vrouwen Organisatie (district Utrecht) worden thans cursussen gegeven in zie- kenverpleging, huis- en babyverzorging, welke onder leiding staan van Zuster G. v. d. Horst. De eerste beginselen van de verbandleer worden uiteengezet. (V.N.P. de Keyzer Pax Holland m) De Burgemeester der gemeente TERNEU ZEN, plaatselijk luchtbeschermingsleider; overwegende, dat het wenschelijk is alge- meene gedragsregels voor te schrijven bij het sein „Luchtalarm", alsmede maatregelen ter bestrijding van brand, ontstaan door brand- bommen; gelet op artikel 8, 2e lid, der Luchtbescher- mingsverordening, (Verordening nr. 13/1942 Beveelt het navolgende: 1. bij het sein ..Luchtalarm", janktoon, een minuut, hetwelk gegeven zal worden door middel van een sirene, is ieder verplicht on- middellijk de open lucht te verlaten en berging te zoeken in huizen, cafe's, als anderszins; 2. ieder is dan verplicht dengene, die zich daartoe aanmeldt, in zijn woning, als anders zins, toe te laten en dekking te verschaffen, uitgezonderd ziekenhuizen en woningen met emstige zieken; 3. niemand, behalve de politie en het luchtbeschermingSpersoneel mag zich buiten noodzaak in de openlucht begeven, voordat het sein ,Ducht alarm geeindigd" hooge toon, een minuut is gegeven, hetwelk eveneens zal worden gegeven door middel van een sirene; 4. gebruikers van woning;en en andere ge- bouwen moeten in him woning en andere bij hen in gebruik zijnde gebouwen steeds voor onmiddellijk gebruik gereed en bereikbaar beschikken over: a. een behoorlijke hoeveelheid droog zand met schop; b. een of meer met water gevulde emmers; c. een vuurzweep, zijnde een stqjs met daar- aan bevestigde doeken of dweilen van zoodanige lengte, dat hij overal in het gebouw kan worden gebruikt en elk deei van de woning of het gebouw ermede kan worden bereikt; 5. Voor zoover betreft een bovenwoning, eengezins woning of een niet als woning ge bruikt gebouw, pakhuis e.d. moeten de sub 4 a, b en c vermelde bluschmiddelen aanwezig zijn op den zolder in de onmiddellijke nabijheia van de trap dier gebouwen; 6. lic'nt brandbare voorwerpen en stoffen moeten zooveel mogelijk van de zolders der woningen worden verwijderd; B e p a a 11 dat deze voorschriften met ingang van 20 Augustus 1942 in werking treden en wijst er op, dat hij, die opzettelijk aan bovenbedoelae voorschriften niet voldoet en hij, aan wiens schuld het te wijten is, dat aan de bevelen niet wordt voldaan overeenkomstig de wet streng kan worden gestraft. Terneuzen, 17 Augustus 1942. De Burgemeester voornoemd, C. VERDINDE, Waarnemend. De Burgemeester van TERNEUZEN maakt bekend, dat aanvragen tot het verkrijgen van vrijstelling van rijwielvordering voor 22 Augustus a.s. moeten zijn ingediend. Aanvragen, welke na dien datum worden ingediend, zullen niet meer in behandeling worden genomen. Terneuzen, 17 Augustus 1942. De Burgemeester voornoemd, C. VERDINDE Wnd. De wnd Burgemeester van Terneuzen maakt bekend, dat de uitreiking van de Vitamme- tabletten 6e periode, ten behoeve van kmderen in den leeftijd van 3 maanden tot 3 jaar, zal plaats hebben in het Ziekenhuis (kom), op Donderdag 20 Augustus, van half dne tot vier UU£i bet Consultatiebureau „Wit Gele Kruis", op Zaterdag 22 Augustus, van half drie tot vier uur. De tusschenuitreikmg voor de km deren die drie maanden geworden zijn, zal ge- schieden, elken Donderdag, in het Ziekenhuis (kom) van half drie tot half vier. In het Consultatiebureau ,,Wit Gele Kruis' van vier tot vijff uur. De stamkaarten van de kinderen mede- brengen. Terneuzen, 17 Aug. 1942.. r De Burgemeester voornoemd, C. VERDINDE, wnd. Een modern sprookje van MARIA SAWERSKY. (Nadruk verboden.) De Wnd. Burgemeester van TERNEUZEN maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 17 tot en met 21 Augustus 1942 handelaren alle in hun bezit zijnde bonnen ,,300" Algemeen dienen in te leveren. Deze bonnen kunnen aangevuld worden met de bonnen D. Zeep. Terneuzen, 17 Augustus 1942. De Burgemeester voornoemd, C. VERDINDE Wnd. IR. MUSSERT IN DIMBURG. Een driedaagsch bezoek van den leider der N.S.B. In de Dimburgsche hoofdstad Maastricht ving ir. Mussert, de leider der N.S.B.Don- derdagmorgen een driedaagsch bezoek in de provincie a^i. Vergezeld van den commis- saris der provincie, graaf d'Ansembourg, den adjudant van den Arend en den stafchef der Nederlandsche S.S. J. Antonius, begaf de lei der zich door de feestelijk versierde straten naar het gouvernementsgebouw, waar een eerewacht van W.A. en Nationalen Jeugd- storm stond opgesteld. Ook van de zijde van het publiek was de belangstelling groot. In het gebouw waren behalve de plaatselijke Duitsche autoriteiten vrijwel alle vooraan- staande persoonlijkheden uit het bestuur van de provincie alsmede uit de gewestelijke lei ding der N.S.B. aanwezig. In een toespraak gaf de commissaris der provincie een uitvoe- rig overzicht van het leven in Eimburg. Als wensch bracht de heer d'Ansembourg naar voren de behoefte van Maastricht aan een eigen universiteit en een kunstacademie. In antwoord hierop vestigde ir. Mussert er de aandacht op, dat Dimburg evenals Fries- land het eigen gewestelijk karakter het sterkkt heeft bewaard. Hij roerde o.m. de ontwikkeling aan van het waterverkeer in deze provincie, herinnerde aan de jaren van het ontwerp-Belgisch verdrag en stelde vast, dat de nieuwe tijd den Maasstop, de belem- mering in het scheepvaartverk-eer tusschen Buik en Nederland, die om politieke redenen in stand werd gehouden, zal hebben te ver- wijderen. Nederland zal in de toekomst be- staan uit vijf of zes gewesten. Het sthats- absolutisme, dat het grootste beletsel vormt voor alien, die in vrijheid leven, wordt daar- mede vermeden. De samenleving wordt ge» heel organisch ingedeeldin het nieuwe Europa de Germaansche levensruimte en daarin de Nederlandsche staat, onderverdeeld in gewest«n, streken, steden en dorpen. Een universiteit zal in Maastricht zeker op haar plaats zijn. Na een langdurig bezoek aan de E.N.C.I. cementfabrieken en na een Dimburgsche kof- fietafel op het oude fort Sint Pieter werd de tocht voortgezet naar Voerendaal. Onderweg moest meermalen halt worden gehouden, om- dat zich overal geestdriftige mannen en vrou- wen hadden opgesteld, om den leider een wel- kom toe te roepen en hem bloemen aan te bieden. Te Voerendaal werden eenige model- boerderijen bezichtigd. Vervolgens begaf de leider zich naar de groote boerderij van den provinciaal boerenleider Quaedviieg. Boeren- leider Quaedviieg bracht het gevoel van vreugde tot uitdrukking van de Dimburgsche boeren over het bezoek van Mussert. Duizen- den boeren zien met vast vertrouwen op de leiding van Mussert de toekomst tegemoet. Volk en vaderland beleven, aldus ir. Mus sert in zijn korte antwoordrede, zware tijden, die de nationaal-socialisten hun volk graag hadden bespaard. Deze oorlog is door nie mand gewild, maar wij gelooven niet, dat hij het einde beteekent. Veeleer is het een keer- punt. De boeren moeten hun plichten aan- vaarden, om hun rechten te kunnen doen gel- den. Het is hun plicht, te zorgen voor het in- standhouden van een gezonden boerenstand en daaruit vloeit hun recht voort op volwaar- dig staatsburgerschap en hun erkenning als volksgenooten. Het is de eerste plicht van een volk, zijn bodem zoo goed mogelijk te exploiteeren en ik ben er zeker van, aldus de leider, dat de boeren in Dimburg hun plicht zullen doen. Ook na den donkersten nacht volgt een nieuwe dag, waarbij de zon weer opgaat. Teruggekeerd in Maastricht werd het ge- zelschap aan <je gemeentegrens ontvangen door burgemeester Peeters. Dangs de vele bezienswaardigheden van Maastricht, de oud- ste stad van Nederland,-werd een langdurige rondgang gemaakt onder deskundige leiding en toelichting. Talrijke aanwezigen maakten van de ge- legenheid gebruik, persoonlijk met den leider kennis te maken. 40 X>at is een raadselachtige diagnose, waarde Jorgensen. Toch niet. Er bestaat een ziclstoestand, dien wij, medici, de vlucht in de ziekte noe- men. Daaraan lijdt u, meneer Falke. Ernstig keek Falke den arts aan. Misschien hebt u gelijk, dokter. Ik had verwacht, dat de aanwezigheid van uw kleindochter een veel gunstiger in- vloed zou hebben gehad op uw gemoedstoe- St Eh trok bij het hooren van deze woorden een schaduw over Falke's gezicht, hetgeen den medicus niet ontging. U bent te veel alleen, meneer Falke, gmg deze voort. U moet wat verstrooiing, wat afleiding zoeken, er eens uit gaan, een flinke reis maken. Volgt u het voorbeeld van uw vriend Grottkau en gaat u met Kerstmis eens ergens heen. Op dit oogenblik trad Vera de kamer btn- nen. Zij hoorde de laatste woorden van Jor gensen. De eerste dag van het bezoek werd beslo- ten met een kameraadschapsavond, waaraan de leden der W.S.B.i in Maastricht deelnamen. Op den tweeden dag van zijn bezoek aan di provincie Dimburg vertrok ir. Mussert naar de mijnstreek. Hij bezocht den water- toren van de Waterleidingmaatschappij Zuid- Dimburg, bij Schimmert. Daama vertrok het gezelschap naar de Staatsmijn ,,Maurits" nabij Geleen, waar eerewachten van W.A. en Jeugd- storm ter begroeting aanwezig waren, terwijl opnieuw de geestdrift oplaaide van nationaal- socialistische mannen en vrouwen. Het ge zelschap vertrok vervolgens voor een auto- rondrit door de mijnstreek. In Geleen en Schaesberg bracht de leider der N.iS.B. bezoe- ken aan de familieleden van nationaal-socia listen, die aan het Oostfront gevallen zijn, het geen later in den middag ook in Kerkrade ge- schiedde. Bij het stadhuis te Kerkrade werd de leider der N.SjB. door een duizendkoppige menigte met groote geestdrift ontvangen. Burgemees ter mr. Thomassen vestigde in een rede van het hordes af de aandacht op de spreuk, die in het middelpunt van dit bezoek was ge- plaatst: .Mussert, uw strijd schept een rijke toekomst". In antwoord hierop herinnerde ir. Mussert er aan, dat Kerkrade in 1935 25 pet. N.S.B.- stemmen telde. Het is een groot onrecht de moeilijkheden van dezen tijd te wijten aan de N.S.B., aldus spr. Wij moeten weer opbouwen en het zou er heel anders voorstaan als er niet een on- zinnige, dwaze kloof in ons volk was. Samen, aldus ir .Mussert, zullen wij winnen, terwille van ons volk en ons vaderland. In Heerlen werd een bezoek gebracht aan het Nederlandscjie Arbeidsfront en aan het kringhuis der N.S.B. Vrijdagavond wevd een kameraadschapsavond gehouden waaraan in twee zalen een groot aantal Nederlandsche en Duitsche nationaal-socialisten deelnam. HERZIENING REISBESLUIT 1916. De centrale persdienst van het N.A.F. meldt: Naar aanleiding van een advies, uit- gebracht door de rijkscentrale-commissie voor georganiseerd overleg in ambtenaarszaken, heeft het departement van financien de ver- goedingen ingevolge het reisbesluit 1916 en de rijwielvergoedingen voor ambtenaren en overig personeel, alsmede bepaalde beeedigde personein aan een herziening onderworpen. Deze herziening houd't Voor de belanghebben- den een belangrijke verbetering in. De vergoeding voor het gebruik van eigen rijwiel ingevolge art. 11 van het besluit zal thans maximaal 100 per jaar bedragen (voorheen 50). Eveneens zijn de vergoedingen voor ver- blijfkosten aanzienlijk verhoogd. Per etmaal zal deze vergoeding voor de eerste tot en met de vijfde klasse resp. if 11,50, 10,80, 9,60, 8 en 7 bedragen. Voorheen waren deze be dragen achtereenvolgens f 10,20, f 9,60, 8,40, 6,60 en 6. Ook ter berekening van vergoe ding over gedeelten van etmalen gelden thans gunstiger normen, welke in overeenstemming zijn met de tegenwoordige omstandigheden. De secretaris-generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en kultuurbescher- ming heeft een oproep gericht tot directeuren en besturen van scholen, om waar er behoefte aan is, leerkrachten en leerlingen aan te spo- ren behulpzaam te zijn bij het blnnenhalen van den oogst. Ook wordt de medewerking van de ouders gevraagd voor dit bij uitstek nationale werk. DE EERSTGEBORENE IN DEN N.O.-PODDER. Donderdag is de eerstgeborene in den N.O.- polder ingeschreven. De geboorte van dit kind, waarvan Ymen de Jong, ploegbaas bij den Noordoostpolder, de vader is, bracht eenige consternatie teweeg, want op den dag der geboorte dat was Maandag j.l. was er nog geen ambtanaar van den burgerlijken stand in den Noordoostpolder, zoodat de vijf de spruit uit het gezin de Jong, dat was over- geplaatst uit de Wieringermeer, niet officieel geregistreerd kon worden. Om dit mogelijk te maken is voor de Zwolsche rechtbank de heer C. D. de Bruijn, secretaris van de Wie- ringermeerdirectie beeedigd als ambtenaar van den burgerlijken stand. Het bevolkings- register werd met spoed klaargemaakt zoodat de spruit van ploegbaas de Jong officieel zijn entree in den Noordoostpolder kon maken. De plechtigheid geschiedde in het districtskan- toor van de Wieringermeerdirectie (Noord oostpolder) te Demmer. WARM WATER IN HOTELS ENZ. De directeur van het rijksbureau voor het hotel-, cafe-, restaurant- en pensionbedrijf deelt mede, dat nog steeds in vele hotels e.d. de gasten in de gelegenheid worden gesteld den geheelen dag warm water te gebruiken. Het voorschrift dienaangaande luidt echter, dat in hotels, logementen en pensions bij aan wezigheid eener centrale warmwaterverzor- ging slechts stroomend water mag worden verstrekt tusschen 7 en 8.30 uur, dus alleen in de vroege ochtenduren. Uitzonderingen op deze bepaling kunnen niet worden toege- staan. Bij overtreding stelt de ondernemer der inrichting zich aan strenge strafmaatregelen bloot. De gasten dienen er rekening mede te hou- den, dat de houders van hotels, restaurants enz. in dezen tijd nu eenmaal gebonden zijn aan bepaalde voorschriften, waarvan niet mag worden afgeweken. Inplaats van eischen te stellen, waaraan toch niet kan worden vol daan, werke het publiek mede aan de uitvoe- ring van de bezuinigingsmaatregelen, die dringend noodig zijn. HET HOUDEN VAN OPENBARE COLLECTEN. Te bevoegder plaatse heeft het A.N.P. in- lichtingen gevraagd over den stand van zaken met betrekking tot de vraag, of voor parti- culiere vereenigingen, welke een algemeen nuttig doel nastreven gelegenheid bestaat, openbare collecten te houden. Te dien aan- zien werd verwezen naar artikel 28 der ver ordening 138 van 1941, welk artikel tot uit drukking brengt, dat openbare inzamelingen niet zonder meer verboden zijn, doch wel een voorafgaande goedkeuring behoeven. De pro- cureurs-generaal beschikken op eigen ver- Ergens heen gaan? vroeg ze, met on- miskenbare blijdschap in-'haar stem. Grootvader, gaan we op reis? De dokter adviseert het. Zou je het prettig vinden? Alleen als u het zelf ook prettig zoudt vinden, grootpapa'tje. Jonkheer Falke haatte deze vleienden toon van het meisje, waarin de onopreehtheid zoo duidelijk te onderkennen viel. Op reis gaan. Dat beteekende, dat hij de feestdagen tenmin- ste niet alleen met zijn kleindochter zou be hoeven door te brengen. Dit vooruitzicht al leen al was voldoende om hem spoedig te doen besluiten. Goed, dan gaan we op reis, zei hij kort, Als ik u was, zou ik maar naar het Zuiden gaan, stelde Jorg^isen voor. Remus Falke schudde het hoofd. Ik denk er over naar de hoofdstad te gaan. Ik heb daar nog een paar zakelij'ke aangelegenheden af te wikkelen. Bovendien vermoed ik, dat mijn kleindochter zich in Kopenhagen ook beter zal kunnen vermaken. Ditmaal deed Vera geen moeite haar vreug de te verbergen. Zij had dezen ochtend een brief van haar moeder ontvangen en haar hevig benijd om het uitstapje, waarvan deze in dit epistel had gewaagd. Zij vloog op den ouden man toe en sloeg haar armen om zijn hals. maar Falke weerde haar zachtjes af. U kunt tenslotte gaan. waarheen u wilt, zei Jorgensen. De hoofdzaak is dat u er eens uitkomt, meneer Falke. Het dunkt me het beste, dat u zich bij Grottkau aansluit. Dat is niet mogelijk. Grottkau vertrekt vanavond al en ik zal nog'wel minstens twee dagen noodig hebben om me op dezen onver- DE LAGERG. SCHOOL HEEFT NIET ALLEEN TOT TAAK DE VER- STANDELtJKE VERMOGENS DER KINDEREN TE ONTWIK K€L E N. MAAR OOK HEN OP TE VOEDEN TOT ALLS DEUGDEN. DAAROM IS HET ZOO'N GOED6 GEDACHTE KIND0RBN OP SCHOOL TE LATEN SPAREM,MET SPAARZEGE"LS VAN D6 RIJ.KS. POSTSPAARBANK. o Die kunnen voor vrouwen ge- paard gaan met prjnen, die echter met AKKERTJES da- delijk kunnen worden gestild. De Nederlandsche Punstil/er veiligheid voldoen. In de jeugdherbergen heerscht orde en regelmaat. De leiding is er in handen van een echtpaaiy dat te goeder naam en faam bekend staat. Toegang hebben slechts zij die een persoonlijke kaart bezitten en zich aan de bepalingen van het huis (niet rooken, niet drinken, om 10 uur naar bed enz.) onderwerpen. Verantwoordelijke ouders staan er daarom op, dat hun kinderen op hun vacantietocht in de erkende jeugdherbergen overnachten. Wil- len zij zelf eerst eens een kijkje nemen in deze tehuizen dan zijn zij daar van harte welkom, in dien zij in het bezit van een geldige trek- kerskaart zijn. antwoordelijkheid met inachtneming van de door de Duitsche instanties vastgestelde richt- lijnen op de tot hen gerichte verzoeken, voor zoover hun'""ressorten betreft. Voor een col- lecte, welke zich niet beperkt tot het ressort van een procureur-generaal, dient men aan- vrage te doen bij den secretaris-generaal van het departement van justitie. Bij het beoordeelen van deze aanvragen staat op den voorgrond, dat het uitsluitend aan het Nederlandsche volk dienstige werk van Winterhulp Nederland en Nederlandschen Volksdienst van de collectevergunning geen nadeel mag ondervinden. Waar door een overmatig collecteeren de goedgeefschheid ongunstig wordt beinvloed, worden dus in beginsel aanvragen van instel- lingen, welke zich bewegen op het terrein van Winterhulp of Volksdienst of aanvragen voor belangen, welke uitsluitend een voorwerp van overheidszorg uitmaken, afgewezen al kan in bepaalde gevallen een vergunning toch worden verleend, waarbij kan worden bepaald, dat een zeker percentage der opbrengst of het bedrag boven een vastgesteld maximum, moet worden afgedragen aan Winterhulp of Volksdienst. Voorts wordt aan sommige vereenigingen of stichtingen, die een algemeen belang van be- teekenis behartigen, dat niet valt onder het terrein van Winterhulp of Nederlandschen Volksdienst gelegenheid gegeven tot collec teeren of het houden van een verloting'. Bijv. vereenigingen tot steun aan blinden of doof- stommen, kunstenaarsvereenigingen als Pul- chri-iStudio, Arti et Amicitiae, maatschappij Rembrandt, Sint Lucas, Haagsche kunstkring en ambachtsscholen. Ook tegen van ouds ge- bruikelijke inzamelingen ter gelegenheid van het Sint Nicolaas- en Kerstfeest wordt in het algemeen geen bezwaar gemaakt. Ook wordt wel toestemming verleend voor kleine inzamelingen ten bate van huldigingen van personen, die zich jegens de gemeenschap bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt. De toestemming wordt dan echter niet verleend aan willekeurige particulieren, doch bijv. aan een comitS, dat of van overheidswege is in- gesteld, of waarin het gemeentebestuur ver- tegenwoordigd is. Inzamelingen van eenig kerkelijk karakter, voor zoover zij in de ker- ken worden gehouden, behoeven geen toestem ming. JEUGDHERBERGEN EN KAMPEER- BOERDERIJEN. De N. J. H. C. schrijft o.m.: In sommige publicaties is den laatsten tijd de indruk gewekt, dat er op de kampeerboer- derijen en andere overnachtingsgelegenheden voor de jeugd van overheidswege controle uit- geoefend wordt. Er zijn echter voor dergelijke overnachtingsgelegenheden geen bindende voorschriften vastgesteld hoewel de N.J.H.C. daarop reeds jarenlang heeft aangedrongen. Tal van particulieren verschaffen onderdak aan jeugdige personen terwille van geldelijk gewin, waarbij dan vaak aan de betreffende minderjarigen ergerlijke vrijheden worden toe- gestaan. De N.J.:HjC. heeft met dit vrije kampleven en zijn vaak onzedelijke toestanden niets uit te staan. In de jeugdherbergen zijn aparte slaapzalen voor jongens en voor meis- jes, welke aan alle eischen van hygiene en wachten trip voor te bereiden. Daarmee was dr. Jorgensen ontslagen. Remus Falke schreef aan den notaris en bracht hem van zijn komst op de hoogte. Daarna gaf hij Kraus opdracht de noodige maatregelen te treffen. We- zullen waarschijnlijk twee a drie weken wegblijVen, Kraus. Jij gaat met ons mee. Zorg dus, dat afles in orde is. - Vertel me eens even, oude heer. waar heb je eigen- lijk m'n zilveren sigarenknipper gelaten? Ik mis het ding al "een paar daeen. De sigarenknipper was een onmisbaar in strument voor Remus- Falke en Kraus begon daarom onmiddellijk met de noodige naspo- ringen. Daarbij trok hij tenslotte ook een lade van het schrijfbureau open, welke slechts zel- den werd gebruikt. Wel verdraaid, mompelde hij half bin- nensmonds, maar toch luid genoeg om door zijn principaal te worden verstaan. Wat is er Kraus? Lig't het ding daarin? vroeg deze. Ja meneer, hier heb ik het. Maar er ligt nog wat. Zoo, Wat dan? Doe toch niet zoo ge- heimzinnig. De brief. Wat voor brief? Laat je toch niet elk woord uit den mond trekken. De brief van juffrouw Vera, dien ik van de kamenier in den postzak moest doen. U (herinnert het u toch nog wel? Ik heb u des avonds dien brief gegeven, omdat u zei er "zelf wel voor te zullen zorgen. Ik vond hem later toen u al naar bed was, op uw schcijf- bureau en ik heb hem toen mhar hier in de 1 la gelegd met de bedceling u er den volgen- den dag aan te herinneren, maar dat is me glad door mijn hoofd gegaan. -Wederom hield Falke den brief van Vera in zijn hand. Hij herinnerde zich dien avond nog zeer goed en ook zijn onzinmge wenscln om den brief te openen, stond hem nog duide lijk voor den geest. Dat is niet snugger van je, Kraus, maar ik ga zelf ook niet heelemaal vrrj uit. Wat zullen we nu< met dien brief doen? Dat kunt u beter beoordeelen dan ik, meneer, antwoordde Kraus kleintjes. Ik zal mijn kleindochter stra-ks vragen, of hij nog verzonden moet worden, besloot Falke en stopte den^ brief in den binnenzak van zijn jas. Maardit epistel had het noodlot een bijzon- dere bestemming gegeven. Het zou eerst op het fceslissende oogenblik te vocrschijn komen, want Remus Falke vergat het wederom In ieder geval zat het nog steeds in denzelfden binnenzak, toen Falke drie dagen later te Kopenhagen aankwam. In zijn gezelschap be- vonden zich, behalve zijn kleindochter, haar kamenier Betty en Kraus, welke laatste een wakend oog hield over eenige omvangrijke koffers, welke nauwelijks groot genoeg wa ren om Vera's uitgebreide garderobe te kun nen bevatten. Het lijkt wel, of je van plan bent een wereldreis te maken, kind, zei Falke, iichLe- lijk ontstemd. ik heb alle- mooie toiletten meegenomer. die ik van u heb gekregen grootpapa'tje. Dr. Jorgensen heeft immers gezegd, dat u veel afleiding moet hebben. Hopenlijk fcveb je niet te veel sieraden ln- gepakt. Er zijn kostbare dingen bij die fami- BESMETTEDIJKE ZIEKTEN. In de week van 2 tot en met 8 Augustus 1942 kwamen er in ons land 597 gevallen van besmettelijke ziekten voor, waarvan 10 in iZeeland, n.l. 1 geva-l van paratyphus in St. Jansteen, 1 geval van diphtherie in Oost- en West-Souburg, Stavenisse en Vlissingen en 6 gevallen van roodvonk, n.l. 2 in St. Armaland en Kruiningen en 1 in Middelburg en Vlissin gen. POGING TOT OPDICHTING. De politie te Goes maakte, meldt de Prov. Z. Crt. proces verbaal op tegen J. Wi. J. te Apeldoom, die via een Goescben commission- nair een grossier te Terneuzen geprobeerd beeft op te lichten. J. had in een landelijk blad een annonce ge- plaatst, waarin hij een ,,zoetmiddel" te koop aanbood. Het monster dat de Terneuzensche grossier had gevraagd en gekregen, was pri ma, maar de zending zelf, waar de Goesche cimmissionnair, die volkomen te goeder trouw was, mee arriveerde, bleek namaak te zijn. De waarde ervan was door deskundigen ge- scbat op f 40, terwijl J. een prijs van f 900 bad bedongen. De commissionnair die zich ook bedrogen voelde, daar hij zicb de commissie ontgaan zag, wendde zicb tot de Goesche politie. Deze beeft J. naar Roosendaal weten te krijgen, waar hij geknipt werd en al spoedig zijn poging tot oplichting toegaf. Inplaats van f 900 zal hij nu wel een flinke straf krijgen. Het bleek, dat J. te Apeldporn niet heel guns- tig bekend staat. PODDERBESTUREN. "Tot ontvanger-griffier van den polder Nieuw-Beoostenblij-Bezuiden is benoemd de heer A. L. H. M. Onghena te Zuiddorpe. A. A. HENDRIKSE. f Uit IJzendijke komt het bericht van het overlijden van den heer A. A. Hendrikse, in den ouderdom van bijna 76 jaar. Met hem daalt weer ten grave een Zeeuwsch-Vlaming die vele jaren een vooraanstaande plaats heeft bekleed en zich in veel opzichten aan het open- bare leven heeft gewijd. Hij was vele jaren burgemeester van IJzendijke en Waterland- kerkje, terwijl liij als ontvanger-griffier pol- derbelangen behartigde en als vertegenwoor- di^er der R.K. Staatspartij lid was van de Provinciale Staten van Zeeland. Zijn admin:- stratiekantoor had ook het beheer over een aantal landerijen. EEN UITZENDING VAN DE N. V. D. Onder belangstelling van vele ouders en anderen zijn Zaterdag 30 meisjes, met enkele eeleiders van de N.IV.D. voor een vacantievan 6 weken naar Berna-Oberhayem vertrokken, om die daar in het Heim-Bonnschlussel door te torengen. Voor deze uitzending waren 10 meisjes uit Axel, 15 uit Middelburg en 5 uit Zienkzee ge- kozen STOOMTRAMWEG MIJ. BRESKENS—MALDEGHEM. Het goederenvervoer gedurende 1941 stemt tot tevredenheid. Wel heeft het vervoer van suikerbieten yoor de tramwegmijen in geheel Zeeuwsch-Vlaanderen niet de hoogte bereikt als in vorige jaren, maar overigens neemt het goederenvervoer toe en wel van 65 mill, kg in 1939 tot ruim 101 mill, kg in 1941. •Ef is alle aanleiding tot tevredenheid over den gang van zaken. De opbrengst van Ihet goederenvervoer der tramdienst beliep 121.185 95.230), dat van den autodienst f6812 (f 18.922). Het personenvervoer met een bruto-opbrengst van 30.895 (39.593) liep sterk terug, daar het gebeele personenver voer per autobus moest worden stilgelegd en het vreemdelingenverkeer tot een minimum beperkt bleef. De vervoerprijzen zijn in 1941 onveranderd gebleven. De kosten voor aan- schaffing van materieel waren daarent-egen belangrijk hooger. Doordat ook de aroeids- loonen werden verhoogd, kbnden de resultaten niet gunstiger zijn dan v.j. Winst- en ver- liesrekening van den tramdienst sluit met een saldo winst van 35.893 1/37.256), die van het autovervoer met een saldo winst van 1407 (v.j. autobus- en vrachtautodienst samen-/ 8630). De gecomb. v.- en w.-reke ning werd gedebiteerd met 4318 2253) voor verschuldigde belastingen. Van bet reserve- en vernieuwingsfonds per 31 Dec. 1941 op de balans voorkomende met 213.934 (f 199.988) werd 4755 op de gecomb. w.- en v.-rekening overgehracht. In 1941 kon wederom een deel van de acti- terstallige coupons van de obligatieleeningen betaalbaar worden gesteld, tegen het geredu- ceerde bedrag. Per 31 December 1941 ston- den nog 5 i% schuldbewijzen uit tot een totaal van 484.000 (onv.). HET GOEDERENVERVOER WOLFiHAARTSDIJKSOHEVEER—GOES EN HET VERVOER OP DE DIJN GOUDA— SCHOONHOVEN WORDT GESTAAKT. Met ingang van 24 Augustus wordt de rei- zigers- en goederendienst op de lijn Gouda (exclusief)Schoonhoven gestaakt en met ingang van 17 Augustus de dienst op de alleen voor goederenvervoer geopende lijn Goes (ex- he juweelen en op reis kun je daar niet voor- zichtig genoeg mee zijn. Ik heh haast niets mee, loog Vera, die alle, haar ter beschikking staande sieraden had laten inp-akken. Tot groote ergernis van zijn kleindochter stortte Falke zich niet hals over kop in het groote stadsleven. De reis had hem geen goed gedaan en Grottkau, die zijn vriend aan het station opwachtte, schrok werkelijk van zijn ^^I^te^nd in het groote, deftige hotel was voor Vera een belevenis. Ze dmeerde met haar grootvader" en den ouden heer Grott- kau in de eetzaal. Het meisje verslond het leven om zich hgen TYipt bceeeriae blikken en roerde de versclhil- lende gerechten nauiwelijks aan. Renlus Falke hemerkte met eenige ontzettmg welk een bijna ziekelijke levenshonger er van zijn klein dochter uitstraalde. Hij maakte zich ernstig on^erust over haar en den volgenden dag voffde hij zich zoo ellendig, dat hij m bed lr"veral3was buiten zichzelf van kwaadheid. Nu zat ze hier in het hotel en verveelde zich al evenzeer als op den Falksburcht. 's Morgens was zij in de stad geweest, had wat gewinkeld en rond gekeken. Ook naar het Alhambra Hotel was ze gegaan om haar moeder onve*wachts een bezoek te brenge maar daarbij bad ze Eschental en echtgenoote niet aangetroffen. Vera had zich deze .eleu stelling dusdanig aangetrokken, bat n^et eens een groet vocht haar moeder had achUr gelaten. (Wordt vervolgd:)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 2