H cfmffm NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Duitschland wint op alle Men. No. 10.408 MAANOAG 17 AUGUSTUS 1942 82s Jaargang Binnenland Buitenland Nieuwe vingerwijzing. Grondstoffen en agrarische politiek. Platteland zij een organisch geheel. Reisvergunning voor verboden gebieden. OUITSCH WEERMACHTSBERICHT. De slag op de Middellandsche Zee. Engeland geeft verlies van Manchester" toe. Verdere opmarsch in den Kaukasus. BEKENDMAKING. ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT KALMTE AAN HET EGYPTISCHE FRONT ..,nmTr.n /I -nvmr *n>TTT\A/lAVn\m A JfL -it\ rvTrwTjm^xTrrr^XT"D1A oor>t TYiinimiim TW».r Rdvp.rtp.ntie f 1.50. Rllbl VERSOHIJNT IEDEREN MAANDAO-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Priisverhooging advertentien toegestaan door het Departement van Handel, Nrjverheid en SSelpva^Tfnder No. 16236 N.P. d.d. 24 Maart 1942. ABONNEMENTSPRIJSBinnen Tetrveuzen 1,42 per 3 maanden, buiten Terneuzen i ner 3 "maanden. Bij vooruitbetaling f 6,60 per jaar. UitgeefsterN.V. Firma P. J. VAN DE SANDE Telefoon 2073 Giro 38150 Directeur: I. van de Sande. ADVERTENTIEN: Per mm 10 cent, minimum per advertentie 1,50. Rubriek Kleine advertentien: 1—5 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent; max. 8 regels. Dienstaanbie- dingen en dienstaanvragen 15 regels 52 cent, iedere regel meer 10 cent. Met ver- melding Brieven of Adres Bureau van dit blad 10 cent meer. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen vermincferd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. In- zendirig van advertentien uiterlijk 10 4iur v.m. op den dag vati, verschijning. Hoofdredacteur: N. J. Harte, Terneuzen. Het is nu een maand geleden. schrijft de -N R Cr> dat Dr. Fischbock voox" het Sociaal- Economisch Genootschap Nederiand en Europa een rede hield, welke voor den golden ver- staander als een zeer nadrukkelijke waar- schuwing kionk, hoezeer de spreker ook trachtte door het haast academische van zijn be to og, er de hardheid van een dreige- mient aan te dntnemen. Wlie oppervlakkig geluisterd had, kon naar huis toe gaan met de boodschap. dat men niet behoefde te vreezen voor een wijziging m de bestaande pariteit van ons ruilmiddel met de leidende valuta van de Etiropeesche volke- rengemeenschap. Intusschen vonden wij den dag daarop reeds alle aanleiding om er in een beschouwing naar aanleiding van de rede van Dr. Fischbock op te wijzen. dat van de hand- having van deze pariteit slechts sprake kon zijn, wanneer ook het prijspeil gehandhaafd bleef. „Wij moeten er dus wel van doordron- gen zijn, zoo formuleerden wij onze meening, dat de thans bestaande valutapariteit met voor de eeuwigheid werd geschapen' „Willen wij blijven profiteeren van den vasten ver- rekeningskoers, welke tusschen gulden en mark overeengekomen werd, dan zullen wij ervoor moeten zorgen, dat het prijspeil niet boven dat in Duitschland stijgt." Wij hebben bij die gelegenneid vooral den nadruk gelegd op de noodzakelijkheid om hier- toe de kosten van de productie zoo laag moge- lijk te brengen. Aan den anderen, voor het oogenblik misschien nog belangrijker kant van de kwestie wijdt de National Zeitung haar aandacht in een artikel,"dat duidelijk aan- toont, dat degenen, die in de rede van Dr. Fischbock een emstige waarschuwing beluis- terden, het zeker niet hebben hooren spoken. De National-Zeitung heeft het meer in het bijzonder over de gevaren en uitwassen van den zwarten handel. Gevaren en uitwassen. Dat klinkt alsof het blad in den zwarten han del tot op zekere hoogte iets aannemelijks ziet. Dat is natuurlijk niet de bedoeling. Het blad doelt hier in het bijzonder op den handei in artikelen als motoren, ijzerwaren, gereed- schappen, enz. en op hetgeen het ,,die schwie- rige Materie der Kennziffern" noemt, waarin het onder bijzondere omstandigheden de nood zakelijkheid aanneemt van dringende inkoo pen, waarbij de leverancier de benoodigde goederen zonder opdrachtnummers prompt uit voorraad beschikbaar stelt en zich tegen de daaruit voortvloeiende risico's (of hij zijn voorraad zal kunnen vervangen en tegen wei- ken prijs) dekt door het vragen van hoogere dan de genoteerde prijzen. Dergelijke prijs- verhoogingen acht het niet in alle gevallen misplaatst,,De gevraagde prijsverhoogingen dienen echter binnen de gvenzen te blijven, wat echter bij een opslag van 200800 pet. niet meer gezegd kan worden." Het blad acht het ongerechtvaardigd te hopen, dat een algeheel einde te maken ware aan het vragen van verhoogde prijzen, maar wijst erop, dat er gevallen genoeg zijn, waar in het zeker niet te pas komt: ,,Voor electromotoren, Dieselmotorer., ge- reedschappen, volledige, gereedschapskiscen enz. enz., die ook thans nog door Duitsche- fabrieken naar Nederiand tegen normale op- drachtnummerprijzen geleverd worden of in 1941 geleverd zijn en dan in Nederlandsche fabrieken, werkplaatsen enz. tenslotte heele- maal niet gebruikt werden, bestaat op het oogenblik niet de minste aanleiding om in Nederiand sterk opgeschroefde prijzen te vra gen. De onverwrjlde doorverkoop zonder op- drachtnummer is overigens zeer dikwijls een bewijs, dat de bedoelde artikelen beter in Duitschland hadden kunnen blijven. Meer en meer kan men vaststellen, dat de van Neder-* landsche zijde aan Duitschland geleverde waren in Duitschland tegen de vastgestelde prijzen verkocht worden. terwijl men de uit Duitschland in Nederiand aankomende goede ren, die tegen officieele prijzen geleverd wer den, in Nederiand tegen extra prijzen ver sjachert, die verscheidene honderden procen- ten boven de geoorloofde noteeringen liggen. Hierdoor wordt het Nederlandsche prijspeil geschokt". De National-Zeitung meent dus een bijzon der soort speculatie te kunnen aanwijzen, waarbij niet de z.g. bemiddelaars en inkoopers, die tegen commissieloon werker,, de eigenlijke verantwoordlijken zijn, maar mannen achter de schermen. En het blad wijst erop, dat een onbeperkte toepassing van dit systeem naar den monetairen kant een gevaarlijke schroef zonder eind vormt. HeDmeent zelfs, dat de exhorbitsfnte wins- ten, welke met transacties als deze gemaakt worden, ook in hooge mate de verklaring zijn van de voortdurende opdrijving van de prijzen in den zwarten handel in levensmiddelen. Te- recht wijst de National-Zeitung erop, dat de groote massa diergenen, die vaste verdiensten hebben, de prijzen in den zWarten handel een- voudig niet kunnen betalen en dat zij zelfs dicht aan de grens toe zijn, waarop ook kapi- taalkrachtige kringen ze niet meer kunnen dragen. Het blad waarschuwt nu ten ernstigste tegen een onderschatting van de gevaren, welke in dit heele verschijnsel schuilen. Het herinnert aan de woorden vdn dr. Fischbock, dat sterk opgedreven binnenlandsche prijzen een gevaar vormen voor de handhaving van intemationale overeenkomsten inzake goede- renruil, daar zij van invloed zijn op de koop- kracht en daardoor een voortdurend sterker te voorschijn tredende verschrompeling van den buitenlandschen handel veroorzaken: Wie de moeite neemt in de verschillende Nederlandsche provincies de ontwikkeling der dingen te volgen, komt zeer spoedig tot de conclusie, dat de aanzienlijlte uitbreiding van den zwarten handel in toenemende mate van invloed is op den Nederlandschen buitenland schen handel, ja zelfs tot de noodzakelijkheid kan leiden de binnenlandsche levensmiddelefi- rantsoenen te verlagen In totaal, zijn de aan het regelmatige bin nenlandsche verbruik en den uitvoer ontrok- ken hoeveelheden aanzienlijk. Ook thans blijft de Nederlandsche invoer van d6n uitvoer af- hankelijk, zoodat de zwarte handel niet slechts van invloed is op den regelmatigen binnen- en buitenlandschen handel, maar langzaam maar zeker ook zijn uitwerkmg doet gelden op den monetairen kant. De Telegraaf stelde onlangs vast: ,,Van Duitsche zijde heeft men niet de bedoeling, verandering te brengen in den verrekeningskoers van den gulden". Deze conclusie is aan de voorwaarde van een vol- komen stabiel prijsniveau in Nederiand ;ast- geknoopt Bij een beschouwing van de Nederlandsche verhoudingen krijgt men steeds weer den in- druk, dat zekeren kringen de toestand in vele Nederlandsche streken zonder distributie- kaarten alles zij het ook tegen aanzienlijk verhoogde prijzen aan levensmiddelen te kunnen koopen, dus te leven als in vredestijd, alleszins wenschelijk voorkomt. Op den duur voert deze toestand tot een zeer gevaarlijke ontwikkeling, die tenslotte het geheele Neder landsche volk moet treffen. Zij, die hun misbruiken in den zwarten han del voor zich zelf en anderen trachten te be- mantelen met het argument, dat ,,het anders toch maar den verkeerden kant uitgaat kun nen zich dit" voor gezegd houden. Wij weten, dat er velen zijn, die oprecht van de juistheid van deze pnmitieve opvatting overtuigd zijn. Des te erger schieten diegenen te kort, die wel beter weten, die de samenhangen tusschen in- en uitvoer, tusschen de prijsvorming en ons geheele oeconomische leven beter kunnen be- oordeelen, en nalaten de breede massa daar voldoende over in te lichten, uit eigenbelang of uit partijzucht. De National-Zeitung laat maar al te duidelijk uitkomen, dat de huidige gang van zaken zoowel de levensmiddelen- voorziening als den gulden in gevaar brengt. ,,Dat alles vormt een werkelijk brandend vraagstuk voor Nederiand, aldus de laatste woorden van het blad, want het raakt niet slechts aan den Nederlandschen binnenland- schen handel en het Duitsch-Neder,landsche goederenverkeer, maar is ook vari Neder- landsch standpunt gezien. ten eenenmale een Europeesche aangelegenheid." Steeds meer wint de overtuiging veld, dat een gezonde agrarische politiek niet alleen gericht moet zijn op het overbruggen van de tegenstellingen tusschen stad en platteland, doch dat er ook naar gestreefd moet worden om de agrarische bevolking tot een organisch geheel te maken. Slechts dan zal de economische en cultu- reele verheffing van de piattelandsbevolking ten goede kunnen komen aan de geheele volks- gemeenschap en zal met recht van den boe- renstand gesproken kunnen worden als het fundament van de maatschappij. Ontginnin- gen en verkavelingen, landaanwinning en wegenaanleg zullen tot de verwezenlijking van deze agrarische pclitiek moeten bijdra- gen. Op den voorgrond staat hierbij de groote van het grondbezit, want hiervan hangt de soort van het bedrijf af, de aard van de dorpsgemeenschap en, niet in de laatste plaats, de levensvatbaarheid van het bedrijf zelve. Hoewel d& grootte van het landbouw- bedrijf gebonden is aan de bodemgesteldheid, den aard van het bedrijf en andere factoren ligt het voor de hand, dat een bepaald maxi mum evenmin overschreden kan worden als een bepaald minimum. Tusschen den. bodem en de bedrijfsopper- vlakte bestaat een natuurlijk evenwicht, dat niet verbroken mag worden. Bodemgesteld heid, vruchtbaarheid en klimaat zijn doorslag- gevend voor de waarde van den landbouw- grond en daai'mede voor zijn rentabiliteit. Door deze factoren wordt de bedrijfsvorm be paald en uiteindelijk ook de oppervlakte ervan, al mag niet uit het oog verloren worden, dat de grootte van het bedrijf terugwerkt op de opbrengst. Geen bedrijf echter mag afzonder- lijk beoordeeld worden, doch moet alleen ge1 zien worden als een deel van de dorpsge meenschap. Ook de dichtheid van bevolking moet in aanmerking genomen worden bij de waarde- beoordeeling van den grond, de soort van landbouwgewassen, oppervlakte en aard van het bedrijf. Op grond van deze overwegin- gen is een indeeling in bedrijfsklassen, geba- seerd op een bepaalde grootte van het grond bezit, niet wenschelijk. De verhoudingen in de Wieringermeer b.v. zijn geheel anders dan in de veenkolonien, het landbouwbedrijf in Drenthe versehilt hemelsbreed van dat in Zee- land. Met een eenvoudige indeeling in kleine boeren, middelgrootte boeren en groote boe- ren komt men noon tot een organiscn ge heel. Daarom zal in de toekomst rekening gehouden worden met den bodemgesteldheid, de bevolkingsaard en andere factoren en men zal dan voor de zelfde bedrijfsklassen in ver schillende provincies tot verschillende cijfers komen, wat de oppervlakte van het bedrijfs- bezit betreft. De hoofdzaak is echter, dat het landbouwbedrijf niet beoordeeld wordt naar het aantal bunders grond, maar dat op dit bedrijf een boerenfamilie een redelijk en loo- nend bestaan kan vinden. De commissaris-generaal voor de vei- ligheid deelt mede: Aan verzoeken tot een reisvergunning naar de vroeger bekend gemaakte ver boden gebieden^tprovincie Zeeland, pro vince Zuid-Holland ten Zuidwesten van de lijn Nieuwe Waterweg—Oude Maas Dordtsche Kil en' de Westfriesche eilan- den) kan slechts in heel dringende ge vallen voldaan worden. Wordt de aan vraag gemotiveerd met het brengen van een bezoek of het doorbrengen van va- cantie, dan komt zij in het geheel niet in aanmerking. Aanvragen, voprzien van een steekhoudende motiveering, tot het verstrekken van de toelatingsvergunning, moeten gericht worden aan den burge- meester van de gemeente, welke de in- diener van de aanvraag wil bezoeken. Indien het gaat om het bezoek aan meer dan een gemeente, dan dient de aanvraag gericht te worden tot den commissaris van de provincie. Aanvragen, die in strijd met het voor- schrift gericht worden aan andere Duit sche of Nederlandsche instanties, kunnen voortaan niet meer behandeld en beant- woord worden. w.g. SCHUMANN, Generalmajor der politie. Vemietigende nederlaag voor den vijand. Het opperbevel van de Weermacht deeide Zaterdag in een extrabericht mede: De lucht- en zeeslag op de Middellandsche Zee heeft door heldihaftig optreden der ver- bonden Jucht- en. zeestrijdkrachten geleid tot een vemietigende nederlaag voor den vijand. Volgens de tot dusver ontvangen berichten zijn van de 21 vijandelijke transportschepen, koopvaarders en tankschepen, die onder zeer sterke convooibescherming door de Straat van Sicilie trachten te breken, 15 schepen met rond 180.000 brt. tot zinken gebracht, waar bij alle tankschepen, van de resteerende koopvaarders hebben eenige, deels zwaar be- schadigd, Malta aangeloopen. Van de bege- leidende zeestrijdkrachten, die onder het ef fect van de Duitsche en Italiaansche formaties naar het Westen keerden, zijn het vliegtuig- moederschip Eagle" groot 22.600 ton, en 2 kruisers, waaronder de groote kruiser „Man- chester", groot 9300 ton, en 3 torpedoboot- x. vr. X-.V.+ T7*ov> tt! i orrf n zooals op 13 Augustus gemeld werd het Ame- rikaansche vliegtuigmoederschip „Wasp"en het vliegtuigmoederschip Furious", groot 22.450 ton, zijn zwaar beschadigd in Gibraltar binnengeloopen. Voorts zijn 3 kruisers en torpedobootjagers zwaar beschadigd. De eigen verliezen zijn gering. De zegevierende strijd vormt een roemrijk blad in de samenwerking der verbonden strijdkrachten te water en in de lucht en van de voorbeeldige dapperheid van alle betrok- ken soldaten in vliegtuigen en aan boord der oorlogsschepen. De Britsche admiraliteit maakt bekend, dat de kruiser ..Manchester" trjdens den slag in het Westen van de Middellandsche Zee in den grond is geboord. Een der speciale correspondenten van het agentschip Stefani aan het Middellandsche Zeefront meldt, dat 2 vijandelijke schepen, welke in de richting van Malta voeren, aan- gevallen en tot zinken gebracht zijn. De luchtaanvallen op de restanten van het con- vooi worden onafgebroken voortgezet en men verwacht nog meer schitterende resultaten. Terug in Gibraltar. Uit Gibraltar wordt gemeld, dat Vrijdag- ochtend het Engelsche vliegtuigmoederschip Furious" en 2 torpedobootjagers, henevens 2 koopvaarders met zware beschadigingen, komende uit de Middellandsche Zee, in Gibral tar zijn binnengeloopen. Het aantal aan land gezette dooden en gewonden wordt geheim gehouden. Voorts wordt gemeld, dat het aan beide zijden beschadigde Engelsche vliegtuig moederschip ..Illustrious" en een slagschip, benevens 5 torpedobootjagers, komende uit de Middellandsche Zee, Vrtjh'- avond in de haven van Gibraltar zijn aangekomen. Men neemt aan, dat de schepen een deel der overlevenden van het in den grond geboorde vliegtuigmoe derschip Eagle" aan boord hebben. Bovendien bevinden zich in Gibraltar, behalve het vliegtuigmoederschip „Argus" 12 geladen en 4 ongeladen koopvaarders, welke voorloo- pig wegens het bestaande gevaar niet zullen uitloopen. Het opperbevel der weermacht maakte Zon- dag bekend: In bet gebied van den Kaukasus braken Duitsche en verbonden troepgn het verzet van sterke vijandelijke achterhoeden en blijven steeds aanvallend optrekken. In de havens aan de Zwarte Zee en in de Straat van Kertsj werd de bestrijding van vijandelijke ontrui- mingsbewegingen en inschepingspogingen uit de lucht voortgezet. De Sovjetvloot verloor daarbij twee groote transportschepen en twee kustvaartuigen. Een ander groot transportschip en twee bewa- kingsbooten werden zwaar beschadigd. In den Noord-Oostelijken hoek van de groote bocht van den Don braken divisies' infanterie en snelle formaties in nauwe samenwerking met de luchtmacht door vijandelijke stellingen en drongen tot den Don door. Hongaarsche troepen vernietigden in suc- cesvolle gevechten 16 vijandelijke pantser- wagens. In bet gebied van Woronesj had een eigen plaatselijke aanval volledig succes. Tegenaanvallen van den vijand mislukten. Ten Oosten van Wjasma en hij Rsjef werden her- haalde aanvallen van den vijand in zware af- weergevechten verijdeld. Op verscheidene plaatsen gingen eigen troepen tot tegenaan vallen over. In deze gevechten verloor de vijand alleen in het gebied van Rsjef weer 71 pantserwagens. Ten ZuidJOosten van het Umenmeer a/d Wolchof werden nieuwe aan vallen van den vijand bloedig afgeslagen. De Finsche luchtmacht schoot in luchtgevechten tien vijandelijke vliegtuigen, waaronder negen van het type Hurricane, omlaag. Bij vluchten naar de bezette gebieden wer den Zaterdag een Britsche bommenwerper en drie jachtvliegtuigen omlaag geschoten. Vier andere jachtvliegtuigen werden door lichte Duitsche zeestrijdkrachten en marineluchtdoel -geschut neergehaald. Na onbeteekenende storingsvluchten over- dag viel de Britsche luchtmacht in den nacht van Zaterdag op Zondag eenige plaatsen in West-Duitschland aan. De bevolking leed ver liezen. Bovendien ontstond er schade aan woongebouwen. Vier der aanvallende bom- menwerpers werden door nachtjagers en luchtdoelartillerie' neergeschoten. Aan de Zuidkust van Engeland en m het Oosten van het Britsche eiland bestookte de Duitsche luchtmacht overdag en in den nacht van 15 op 16 Augustus belangrijke militaire inrichtingen met briSant- en brandbommen. Alle vliegtuigen keerden terug. Georgijewsk ingeriomen. Ten Noorden van den Kaukasus is, naar van militaire zijde aan het D.N.B. verluidt, de aan de spoorlijn RostowBakoe gelegen stad Georgijewsk op 14 Augustus door Duitsche troepen in genomen. Daarbij zijn 20 zware stukken geschut buit gemaakt. De luchtstrijdkrachten van de as opereerden tegen de bases van Malta en vielen herhaal- de malen de militaire inrichting aan. Een vijandelijke vlootformatie ondernam in den nacht van 13 op 14 Augustus een bombarde- mentsactie op het eiland Rhodos en omstre- ken. Snel werd een tegenactie ondernomen door de batterijen der verdediging en door onze motortorpedobooten. De door bet ge schut van den vijand aangerichte schade is onbeteekenend. Onder de burgerbevolking werd een persoon gekwetst. Het Italiaansche hoofdkwartier heeft een aanvullend bericht uitgegeven, waarin de namen van zes vliegerofficieren en een com mandant van een Mas (motortorpedoboot) worden genoemd, die zich buitengewoon heb ben onderscheiden in den aanval tegen het in bericht nr. 810 genoemde vijandelijke convooi. DE „80 DAGEN". S.P.T. vemeemt uit Londen: In een Donderdagavond gehouden radiorede is Lyttelton, de Britsche minister van pro ductie, nogmaals teruggekomen op zijn uit- lating van eenigen tijd geleden, dat „de i komende 80 dagen voor Engeland van het grootste belang zijn". Van deze 80 dagen zijn 1 er thans 26 verstreken. De overblrjvende 54 dagen kan men, naar de minister zeide, een buitengewone stijging der oorlogsintensiviteit verwachten. Wat de strijd in Rusland betreft verklaarde Lytellton, dat de verdediging van- de Don- bocht voor de Sovjetunie van het grootste belang is, daar het bezit van deze bocht den toevoer van materieel over de Wolga moet be- veiligen. De Daily Mail schrijft omtrent den kntieken toestand in Rusland, dat het zeer onwaar- schijnlijk is, dat de verbonden landen troepen ter versterking van de Russen, die in den Kau kasus terugwijken, kunnen uitzenden, want het Britsche leger in Iran wordt in heslag- ge nomen door den toestand in Indie en Egypte. Een poging om dit leger in den Kaukasus te doen optreden, zou een wanhoopsdaad zijn. Het blad merkt voorts op, dat bet tbans met de Sowjetunie zeer kritiek is gesteld, want niet alleen schijnt de petroleum van den Kaukasus verloren, maar ook de voedsel- positie van Rusland lijkt nu alarmeerend. Reeds vorigen winter zijn te Moskou menschen van bonger omgekomen. Nog erger zag het er te Leningrad uit, want daar is 's winters een echte hongersnood uitgebroken. In denzelfden kin schrijft ook de Times, die meedeelt, dat de afgeloopen winter gapende leegten onder de bevolking van Leningrad heeft achtergelaten. A T De Engelsche militaire publicist Liddell Hart schrijft naar het D.N.B. verder meldt, in de Daily Mail, dat men van oudsher heeft gezegd, dat Duitschlands melhode van oor- logvoering hierin bestaat den eenen tegen- stander na den anderen uit het veld te slaan. Engelands oorlogsmethode zoo zullen de geschiedkundigen naderhand waarschijnlijk opmerken bestaat in afzetting van den eenen generaal na den anderen. De opeen- volgende mutaties op hevelhehhersposten in Noord-Afrika toonen zeer duidelijk, dat bij de leiding van de Britsche strijdkrachten groote fouten zijn gemaakt. De diverse comman- danten waren kennelijk niet geschikt voor de hun toegedachte posten. Liddell Hart is van meening, dat deze kort- zichtigheid den hoogsten militairen instan ties moet worden verweten. Aangezien ondanks de uiterst drin gende uitnoodiging van d'en Wehr- machtsbefehlshaber General der Flieger Christiansen de daders van den springstofaanslag te Rotterdam te laf zijn geweest om zich aan te melden, zijn de volgende gijzelaars aangepakt en Zaterdagmorgen doodgeschoten 1) Ruys, Willem, directeur-generaal, Rotterdam. 2) Graaf .E. O. G. van Limburg Stirum, Arnhem. 3) Mr. Baelde, Robert, Rotterdam. 4) Bennekers, Christoffel, vroeger hoofdinspecteur van politie, Rotterdam. 5) Baron Alexander Schimmelpen- nink van der Oye, Noordgouwe, Zee- land. Den Haag, 15 Augustus 1942. De Hohere S.S. und Polizeifiihrer Nord-West, get. RAUTER. S.S. Gruppenftihrer en General- leutnant der Polizei. HET DDRECTORIUM VAN DE FASCIST!SCfHE PARTIJ BIJEEN. 66.000 leden geschrapt. Naar Stefani uit Rome meldt, is het natio- nale directorium van de fascistische partij Donderdag in het Palazzo Venezia onder voor- zitterschap van den Duce bijeengekomen. Minister. Vidussoni, secretaris der partij, bracht verslag uit omtrent de werkzaamheden waarbij bij o.a. melding maakte van de mobi- lisatie van vier millioen fascisten voor een snel binnenhalen van den graanoogst, hetgeen een volledig succes werd. Vervolgens deeide hij mee, dat hij de her- ziening van de ledenlijst1 66.066 personen als lid zijn geschn-apt en dat deze zuivering op be- hoedzame en tevens krachtige wijze wordt voortgezet. Tenslotte betoogde hij, dat cumulatie uit den hooze is en dat fascisten met een politieke taak niet tevens administratieve functies kunnen vervullen. Mussolini wijdde uit over eenige punten van deze uiteenzetting, waarover ook verscheidene leden van het directorium het woord voerden. FRiANSOH VLIEGTUIG DOOR ENGELSCHE JAGERS AANGEVALLEN. Een Franscb watervliegtuig, dat den dage- lijkschen luchtdienst onderhoudt tusschen Marseille en Algiers, is Donderdagmiddag door vier Britsche jachtvliegtuigen in de Mid dellandsche zee aangevallen. Hoewel het Fran- sche vliegtuig door verscheidene kogels werd getroffen, gelukte het haar niettemin de basis van Algiers normaal te bereiken. Tijdens den aanval werd een der passagiers gedood en werden vijf andere inzittenden gewond. Bo vendien werden nog twee leden van de he- manning gekwetst. Bij vijf der zeven gewon den zijn de kwetsuren van ernstigen aard. (D.N.B.) Het Italiaansche weermachtbericht van Zon dag luidt als volgt: Aan het Egyptische front geen enkele ge- beurtenis van belang. Aanvalspogingen van den vijand in den nacht van 14 op 15 Aug. on- middellijk achter onze linies werden prompt verijdeld. Italiaangche en DuPsche jagers schoten in luchtgevechten vijf Britsche vlieg tuigen omlaag. Twee andere vijandelijke vlieg tuigen werden door onze jagers in het centrale bekken van de Middellandsche Zee neerge haald. INLANDSCHE TABAKSOOGST NIET ONBEVREDIGEND. Dezer dagen worden aan de beroepstabaks- telers de gelden uitgekeerd voor de door hen destijds ingeleverde tabak van den oogst 1942. Naar wij vememen bedraagt de gemiddelde prijs voor de tabakkers, die de nieuwe teelt- methode, welke vanwege den Rijkstuinbouw- voorlichtingsdienst werd gepropageerd, hebben gevolgd, circa 60 ct. per halve kilogram. De totale hoeveelheid ingeleverde tabak van den oogst 1941 bedraagt rond 15.000 kilogram, welke tbans" via het rijksbureau zal worden gedistribueerd onder de industrie, vrijwel ge heel ten behoeve van de sigarenfabneage. Ook de oogst 1942 zal voor wat de beroeps- teelt betreft, centraal worden ingekocht op door den productiecommissaris voor den tuin- bouw aan te wijzen plaatsen. De uitbreiding van de totale teeltopper- vlakte met tabak in ons land blijkt minder omvangrijk dan aanvankelijk werd verwacht. Behalve eenige uitbreiding van de teelt in Maas en Waal en de omgeving van Ameron- gen Elst - Rhenen treft men nieuwe tabaksvelden aan, o.a. in Den Bosch, Valkens- waard, Boxtel, Tegelen. Tabak idt eigen tuin. Meer dan 2 meter hoog. De Telegraaf vertelt van een Nijmeegschen „amateur-tabakker" die er in geslaagd is, planten te kweeken die een hoogte van 2,20 meter hebben bereikt. En dat niet een enkele plant, maar een heel bed van 1'20 stuks! De heer H. Th. Bems te Nijmegen staat zelf verbaasd over dit resul- taat, dat hij bereikt beeft door met de groot ste nauwkeurigheid alle voorschriften van ir. Slits uit de door het dep. van Landbouw en Visscherij uitgegeven brochure op te volgen. Precies 15 Mei heeft hij de van den kweeker ontvangen plantjes in den grond gezet. Maar de eerste kunstmest werd tien dagen te laat uitgestrooid, omdat hij hem niet eerder kreeg. Daardoor groeiden de planten eerst niet zoo snel, maar nu staan zij hooger dan twee meter boven den grond te pronken, terwijl hij zijn buren de tabaksplant niet hooger dan 1 a 1.20 meter gekomen is. De Maas en V- aalsehe kweekers, die al jarenlang in het vak zijn, staan thans met verbazing en bewondering te kijken naar wat achter de waning van den heer Bems, die kortgeleden niet eens wist hoe een tabaksplant er uit zag, is gegroeid. Zijn eerste pijpje heeft de heer Beins al van zijn eigen tabak gerookt. Het was niet van de beste, maar ze smaakte toch goed. De onvol- groeide onderste bladeren moeten eerst ge- plukt worden. Als die goed droog zijn. kunnen ze zoo gerookt worden. De eigenlijke oogst ondergaat meer bewerking, want na het dro- gen moet de tabak gefermenteerd worden, wat in Druten gebeurt, waar een inrichting voor dit doel bestaat. Na de onvolgroeide bla deren wordt het z.g. aardgoed geplukt. Dat geeft de beste tabak. Dat kon de heer Bems niet zelf doen. In de brochure staat, dat de planten 60 cm van elkaar moeten staan. Maar is 80 cm tusschenruimte; toch was het bij den grond Zulk een wirwar van blad. dat een kleine jongen plat op z'n buik onder de plan- ten moest kruipen om het aardgoed te kun nen plukken! Nog tweemaal kan er geoogst worden van hooger zittende bladeren. Die geven tabak van iets mindere kwaliteit. De heer Bems weet geen andere verklaring te geven voor het enomie groei-proces van zijn aanplant, dan dat hij precies de voor schriften heeft nageleefd. Een daarvan is door velen niet opgevolgd en dat moet volgens hem de reden zijn van het opvallende hoogtever- schil. Velen hebben niet de moeite genomen om, zooals deze planter, rondom het tabaks- plantenbed een beschuttende haag van boonen neer te zetten, boonen, die omhoogranken aan tal van staken. Zij staan om de tabaksplan- ten en het gevolg is niet zoozeer het beschut- ten tegen felle win den, als wel het doen ont- staan van een natuurlijke broeikas bij gunstig weer. En dat moet wel van groote heteekenis ziijn geweest. Immers, twee staken zijn zonder rank gebleven, want die boonen kwamen niet op. Welnu, de tabaksplanten vlak bij deze plaats zijn een halve meter lager gebleven dan de andereDat zegt genoeg over het doel van deze haag, die tal van planters met om hun tabak hebben gezet. Niettemin, dat de pranten meer dan 2 m hoog zouden worden, is een bijzondere verras- sing, want zelfs deskundigen hebben dat blijk- baar niet voor mogelijk gehouden. De heer Berns weet er verder geen verklaring voor te geven. Hij weet alleen, dat zijn oogst buiten gewoon is en hij hoopt er een goede pijp van te rooken. RKORGANISATIE RIJKSINSPECTIE WERKVERRUIMING. Naar „De Tijd" vemeemt bestaan er plan- nen tot reorganisatie van de Rijksinspectie voor de Werkverruiming. Het cultuurtech- nische gedeelte van deze inspectie zal worden overgeheveld naar den Oultuurtechnischen Dienst, welke bovendien nog eenige andere veranderingen zal ondergaan. Het ligt name- lijk in de bedoeling de districten van dezen dienst voortaan te doen samenvallen met de provincies; in elke proVincie zal dan een cul- tuurconsulent worden aangesteld. Zooals bekend beschikt de dienst thans over vijf cultuurconsulenten voor het geheele land. Genoemde ambtenaren zullen worden belhst met de uitsluitende zorg voor alle cultuur- technische werken in hun district. Voorts ligt het in het voornemen van de overheid, de Rijksinspectie voor de Werkver ruiming meer in het bijzonder te belasten met de sociale vraagstukken. welke met de werk verruiming verband houden. DRIE EN TWINTIG OPVARENDEN VAN NEDERLANDSGH SCHIP OMGEKOMEN. Van het voormalige Nederlandsche schip, waarvan reeds is gemeld, dat het aan de i Noordknst van Zuid-Amerika tot zinken is gebracht, hebben de kapitein en 22 leden der hemanning het leven verloren, meldt het D.N.B. De overige leden van de hemanning hebben een haven in Zuid-Amerika bereikt. DE LEIDSCME STUDENTEN. Bij de rijksuniversiteit te Leiden is bericht ontvangen. dat Leidsche studen' en van de theologische, natuurphilosophische en litte- raire faoulteiten, die voor den cursus 1941 1942 aan de universiteit van Amsterdam ••waren ingeschreven. ook gedurende den vol- cenden cursus daar kunnen blijven studeeren. Ten aanzien van de juridische en medische faculteiten kan een beslissing pas later ver wacht worden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 1