ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAB VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Duitschland wint op alle fronton. No, 10.406 WOENSDAG 12 AUGUSTUS"^942 82® Jaargang Buitenland 0UITSCH WEERMACHTSBERICHT. 86.231 ton scheepsruimte vernietigd. Elf transportschepen in Zwarte Zee-havens vernietigd. Jeisk ingenomen. Uitwijken in illusies. ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT TER NEUZENSCHE COURANT VERSCHIJNT IEDEREN MAAKDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Prijsverbooging advertentien toegestaan door het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart onder No. 16236 N.P. d.d. 24 Maart 1942. ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Terneuzen 1,42 per 3 maanden; buiten Terneuzen /1,73 per 3 maanden. Bij vooruitbetaling /6,60 per jaar. UitgeefsterN.V. Firma P. J. VAN DE SANDE Telefoon 2073 Giro 38150 Directeur: I. van de Sande. ADVERTENTIEN: Per mm 10 cent, minimum per advertentie 1,50. Rubriek Kleine advertentien: 15 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent; max. 8 regels. Dienstaanbie- dingen en dienstaanvragen 15 regela 52 cent, iedere regel meer 10 cent. Met ver- melding Brieven of Adres Bureau van dit blad 10 cent meer. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrijgbaar is. In- zending van advertentien uiterlrjk 10 uur v.m. op den dag van verschijning. Hoofdredacteur: N. J. Harte, Terneuzen. Het Opperbevel van de Weermacht maakte Dinsdag in een extra-bericht bekend: De laatste 3 dagen bebben den Duitschen onderzeebooten op den Atlantiscben Oceaan opnieu-w groote successen gebracbt. Een voor Engeland bestemd convooi, dat door torpedo- jagers, bewakingsvaartuigen en vliegtuigen krachtig beschermd werd, heeft door de steeds herhaalde aanvallen overdag en des nacbts van onze duikbooten, ondanks bet feit, dat de actie veelvuldig door het slecbte zich werd belemmerd, zware verliezen geleden. Zes scbepen met een gezamenlijken inhoud van 41.000 brt. alsmede een torpedojager wer- den tot zinken gebracht en 7 andere schepen getonpedeerd. Men moet aannemen, dat een groot deel van deze schepen verloren is ge- gaan. Hierbij hebben jeugdige duikbootbeman- ningen hun eerste proef van bekwaamheid afgelegd. Voorts verloor de vijand voor de Amerikaansche en voor de West-Afrikaansche kust 7 schepen met een gezamenlijken inhoud Van 45.231 brt. Drie andere schepen en een torpedojager werden door torpedotreffers be schadigd. Een deel van deze schepen bevond zich, met oorlogsmateriaal geladen, op reis van Amerika naar Bgypte. Daarmede heeft de vijand de laatste 3 dagen 13 schepen met een gezamenlijken in houd van 86.231 brt. en een torpedojager ver loren, terwrjl 10 schepen met een gezamen lijken inhoud van ruim 48.000 brt. en nog een torpedojager beschadigd werden. Het Opperbevel van de Weermacht maakte Dinsdag bekend: In het gebied van Maikop werd de vijand in verseheidene sectoren naar het gebergte verdreven. Een van haar verbindingen afge- sneden vijandelijke afdeeling werd in de pan gehakt. De luchtmacht verscherpte haar aan vallen op de aftrekkende en zich inschepende bolsjewieken in het kustgebied, alsmede in de Zwarte Zeehavens Tuapse, Noworossisk en Anapa. Hierbij werden 11 transportschepen met een gezamenlijken inhoud van 12.700 brt. tot zinken gebracht, terwijl 9 andere vaartui- gen beschadigd werden. Ten westen van Ealatsj gaat het in een uiterst nauw gebied samengedreven Sovjet- legcr zijn vemietiging tegemoet. Aan de overige deelen van het front van den Don slechts plaatselijke gevechtsactie, die in een sector van Hongaarsche troepen levendiger vormen aannam. Formaties duikbommenwer- pers ondersteunden ten Zuidwesten van Stalin grad de gevechten van het leger. Zij bestook- ten bovendien 2 vliegvelden in de nabijheid der stad met bommen van zwaar kaliber, waarbij 20 Sovjetvliegtuigen op den beganen grond werden vernietigd. In het gebied van Rsjef duurt de zware af- weerslag voort. Ook ten Noorden van de stad hervatte de vijand Maandag met gebruik- making van nieuw aangevoerde strijdkrachten zijn hevige aanvallen, die in den geheelen ge- vechtssector mislukten, als gevolg van het heldhaftige verzet der Duitsche infanterie en der Duitsche pantsertroepen. Den geheelen dag duren de bomaanvallen van de luchtmacht op Sovjetsteldingen, conoentraties pantser- wagens en troepen brachten merkbare ver- lichting voor de formaties van het leger. Ten Zuidoosten van het Ilmenmeer en aan het front van de Wolchof werden verseheidene plaatselijke aanvallen van den vijand, ten deele in tegenaanVallen, afgeslagen. In het hooge Noorden plaatste de luchtmacht bomtreffers op installaties van een vliegveld aan de baai van Kola, alsmede op batterijstellingen ten Westen van den spoorweg naar Moermansk. Nachtelijke aanvallen van het luchtwapen werden gericht op ravitailleeringsverbindin- gen, plaatsen en luchtsteunpunten ten Zuid westen en ten Noordwesten van Moskou. Aan het Oostelijke front zijn op 9 en 10 Augustus tijdens luchtgevechten door afweergeschut en op den grond 195 vijandelijke vliegtuigen ver- nietigd;~14 eigen toestellen worden vermist. Bij toenemende activiteit in de lucht in het gebied van de Middellandsche Zee en boven Noord-Afrika heeft de vijand Maandag 16 vliegtuigen verloren. Eienige Britsche vliegtuigen hebben Maan dag vruchtelooze storingsvluchten ondemomen naar West-Duitschland. Aan de Zuidkust, evenals in het Zuid-Oos- ten en Oosten van Engeland, heeft het lucht wapen Maandagavond en vannacht voor den oorlog belangrijke doelen bestookt met bri- sant- en brandbommen. Talrijke branden werden waargenomen. Alle vliegtuigen keer- den van hun actie terug. Het Opperbevel van de Duitsche Weermacht maakt bekend!: De aan de Oostkust van de Zee van Azof opereerende Roemeensche cavalerie heeft Zon- dagochtend na korten strijd de havenstad Jeisk aan de Zee van Azof ingenomen. Met de havenstad Jeisk is tevens ook het schiereiland van denzelfden naam van bolsje- wisten gezuiverd. De stad met haar 50.000 inwoners is van belang wegens haar graan- haven. Voorts zijn hier talrijke levensmid- delenfabrieken en hout-, leer- en wapenbedrij- ven geconcentreerd. De Deutsche Zeitung in den Niederlanden heeft, merkt de N. R. Crt. op, dezer dagen den afstand, waarop vele Nederianders zich nog van de eigenlijke problematiek van den oorlog houden, Rerleid tot een den Nederland- schen mensch aangeboren tweespalt tusschen inzictit en handeling. De hier "bedoelde Nederianders zullen de laatsten zijn om dat te willen toegeven. En misschien is het ook wel zoo, dat er juist in dit afstand bewaren een handelend element zit: een haast instinctieve afweerhandeling, die deze Nederianders aan het overdenken van wat hun te doen staat nauwelijks heeft laten toekomen, zoodat zij gevangen blijven in een dwanggedachte, die hen ook weer op den een- maal ingenomen afstand van het gebeuren laat volharden. De Deutsche Zeitung i. d. N. schrijft: „Het gaat dezen menschen als eigenzinnigen kin- deren, wien de dingen zich niet naar hun wensch schilkken". Ook dat is voor Neder ianders niet prettig om te hooren, maar het is begrijpelijk, dat het blad zulk een oplossing zoekt voor de puzzle, dat zoo ,,betrekkelijk weinige Nederianders, bij wie een beslissing voor het bolsjewisme nooit in aanmerking zou komen, daaruit de conelusie trekken, dat zij tot den strijd tegen het bolsjewisme moe- ten besluiten". Het blad raakt ongetwijfeld de kern van de zaak, wanneer het erop wijst, dat vele Neder ianders voortgaan het Duitsche volk er een verwijt van te maken, dat er een einde aan zijn overvloed gekomen is, maar dat ,,aan de vruchten van de overwinning ook de Neder- lander deel willen hebben, temeer daar zij zich het bolsjewisme als toekomstigen levens- vorm eenvoudig niet kunnen voorstellen". Inderdaad, er is menige Nederlander, die, hoezeer hij ook wenscht, dat tenslotte Enge land de overwinning wegdraagt, het een zeer geruststellende gedachte vindt, dat Duitsch land voordien met de Sowjet-unie zal hebben afgerekend. Niet anders dan als uitwijken in illusies kan zulk een houding worden beschouwd. Zij deelt de Engelsche illusie, dat het mogelijk zal zijn tot het einde toe anderen voor zich de kastanjes uiit het vuur te laten haleri. In- dien de Sowjetunie in den strijd ten onder gaat en de geheime order van Stalin, die in de bladen verschenen is, zegt onverbloemd: ,,Een verdere terugtocht staat gelijk met on- zen ondergang" heeft zij inderdaad slechts voor Engeland gevochten. Maar dan zal Duitschland met zijn bondgenooten ook over het geheele slagveld overwinnaar blijven. Zou- den Engeland en de Vereenigde Staten ten slotte toch triomfeeren, dan kan het bolsje wisme niet zoo hard geslagen zijn of het komt terug. Alles wat er nu verwacht gaat worden van de mogelijkheid van een restauratie van de Russische monarehie is wederom een uit wijken in illusies. Als Engeland ooit zou win- nen, zou, het het bolsjewisme zijn, dat het zijn rekening kwam presenteeren, zoo niet direct, dan na een korte adempauze. En Engeland zou het niet weerstaan. Daarom schriift de Deutsche Zeitung i. d. ft. niet teveel, wanneer zij meent, dat ,,de vraag niet meer is, of het nieuwe Europa Duitsch of Engelsch bepaald zal zijn, maar uitsluitend de kwestie opgeworpen is, of het Germaansch-nationaal-socialistisch of Azia- tisch-bolsjewistisch zal zijn". De tegenstelling ziet er simpel als een leuze uit. Maar bij even doordenken blijkt zij van veel verder strekking. Zij stelt niet alleen rassen en wereldbeschouwingen tegenover elkaar. Zij wijst ook op de mogelijkheid van handhaving of verschuiving van zwaartepunten in een groote ruimte, welke voor de daarbij betrok- ken volkeren van levensbelang kan zijn, maar die tevens beslissend is voor het lot eener gansche cultuur. Voor wien, als voor verre- weg de meeste Nederianders, het bolsjewisme als oplossing in het geheel niet m aanmerking komt, zou de keuze voor de hand moeten lig- gen, wanneer het niet wederom was als de Deutsche Zeitung i. d. N. schrijft: ,,Over het noodzakelijike beloop van den oorlog is ook de Nederlander het intusschen met zichzelt eens geworderi, maar breede kringen hier te lande zijn er nog ver van vandaan, hun even- zoo onvermijdelijk betrokken zijn in dezen oorlog als een door talrijke buiten den wil van den enkeling en van de meer of minder erdoor getroffen volkeren liggende noodzakelijkheid te erkennen'". Hun die ook dan nog in illusies trachten uit te wijiken, die desnoods alles zouden wil len, wanneer het maar geen nationaal-socia- lisme is, treedt de Deutsche Zeitung i. d. N. met de regelrechte woorden in den weg: ,,De Nederianders staan midden in den strijd om de scheiding der geesten. De uitslag staat voor ieder, die goed ziet, vast: het nieuwe Europa en dus ook de Nederlanden zullen het nationaal-socialisme behooren." ,,(Het nieuwe Europa, waarvan ook de Nederianders erkennen, dat het den oorlog zijn zin geeft, zal nationaal-socialistisch zijn, daar het nationaal-socialistische Duitschland slechts hiervoor zijn beste zonen offert en met al zijn krachten voor dit eene doel strijdt. Buiten dit nationaal-socialistisch gevormde en geleide Europa is er voor Nederland geen toekomst." Het is niet voor het eerst, dat dit tot het Nederlandsche volk wordt gezegd. De her- haling klinkt als het tikken van de klok, waarnaar reeds menigeen gewezen heeft met de waarschuwing dat straks het uur slaat, dat onherroepelijk over het lot der volkeren beslist, naar gelang zij verkozen hebben tot de subjecten dan wel de objecten der ge- schiedenis te behooren. VIJANDELIJKE PANTSiERS TERLG- GEDREVEN. Het Italiaansche weermachtbericht van Dinsdag luidt als volgt: Vijandelijke gepantserde strijdkrachten, die trachtten onze linies te naderen zijn terug- gedreven, eenige hunner werden vemield. Er was een intensieve bedrijvigheid in de lucht. De Engelsche luchtmacht heeft tijdens lucht gevechten 9 vliegtuigen verloren, welke neer- geschoten werden door Duitsche jagers. Tij dens een luchtaanval hebben de afweerbatte- rijen van Tobroek 2 Britsche vliegtuigen neer- geschoten, waarvan een neerkwam bij fort Pilastrino, het tweede kwam neer in de om- geving van Sidi el Barani. Twee leden der bemanning werden gevangen genomen. De luchtmacht der As zette zijn bombardementsaoties op de vliegvelden van Malta voort. Vier Spitfires werden vemield tijdens luchtgevechten. Een van onze duikbooten is niet op haar basis teruggekeerd. De familieleden der op- varenden zijn op de hoogte gebracht. In het oentrale deel van de Middellandsche Zee heb ben jagers, die een onzer convooien escorteer- den, snel 2 verkenningsvliegrtuigen van den vijand aangevallen, waarvan een in zee stortte in de nabijheid van PreVesa. DE STRIJD BIJ DE SALOMONS- EILANDEN DUURT NOG VOORT. Het D.N.B. meldt uit Stockholm: Volgens den Britschen berichtendienst is den journalisten te Washington een mededeeling van admiraal King, chef der vlootoperaties, over den zeeslag bij de Salomons-eilanden voorgelezen. Daaruit blijkt, dat de Ameri kaansche vloot er naar streeft, de Japan: ers uit het gebied van Toelagi te verdrijven. De vijand, aldus Kings mededeeling, is snel en energiek tot den tegenaanval overgegaan. Hevige gevechten zijn nog gaarnde. De be- richten zijn nog onvolledig, ,,doch het schgnt, dat aan Amerikaansche zijde, ten minste 6en kruiser gezonken is en twee kruisers, twee torpedojagers en een transportschip bescha digd zijn. De operatie in dit gebied is van be- teekenis, omdat voor het eerst Amerikaansche strijdkrachten het inltiatief nemen en een of- fensief openen. Alle vroegere operaties op den Stillen Oceaan waren in hoofdzaak van defen- sieven aard. Men moet beseffen, dat de thans plaatsrvindende operaties tot de moeilijkste en gecompliceerdste van den oorlog behooren. Aanzienlijke verliezen moeten verwacht wor den." In een schildering van den zeeslag bij de Salomons-eilanden merkt de Berliner Borsen- ztg. op, dat de actie van de Amerikanen er kennelijk op gericht was, een bres te slaan in den Japanschen muur, welke zich uitstrekt van achter-Indie tot aan de Salomons-eilan den, en dat het in hun voornemen lag de be langrijke havens op deze eilandengroep in te nemen. Twee omstandigheden, zoo vervolgt het blad, hebben aan het Amerikaansche op- treden het spits afgebeten, t.w. 1. het feit dat Japansche verkenners de nadering van het vijandelijke konvooi tijdig bemerkten en 2. dat de Japanners op de Salomons-eilanden zonder dat de geallieerden zulks wisten vliegvelden hadden aangelegd en zeestrijdkrachten hadden ondergebracht. Terstond konden derhalve Japansche vliegtuigen van geringe hoogte bommen en torpedo's op de vijandelijke sche pen uitwerpen, waarvan het een na het ander tot zinken gebracht werd en op den avond van 7 Augustus trad ook de Japansche slag- vloot in actie. Daarom werd na een gunstig bericht van den Amerikaanschen admiraal Nimitz over het verloop van den slag een ander bericht ontvangen, waarin gesproken werd van een „uiterst hevig gevecht" en waarin voorts gezegd werd, dat de Japanners alle in dit gebied beschikbare strijdkrachten hadden geconcentreerd, en waarin voorts aan zienlijke Amerikaansche verliezen werden toegegeven. De correspondent van de Australische radio meldt van een vooruitgeschoven post der ge allieerden, dat de toestand als gevolg van Ret vijandelijke verzet netellg is. Dat klinkt heel anders, zoo besluit de Borsenztg. dan de eerste overwinnings-fanfares en kenmerkt den toe- stand treffend. „Een laatste wanhopige iploging". .De Baseler Nachrichten, aldus S.P.T., meldt uit Londen, dat de Amerikaansche militaire deskundige Elliott de Amerikaansche actie tegen de Salomons-eilanden beschouwt als een Amerikaansche tweede front in den Pacific". Japan moet naar het genoemde gebied groote aantallen vliegtuigen sturen, op het moment, dat deze tegen Siberie zouden kunnen worden gebruikt." Masanori Ito, de bekende Japansche publi cist over marinekwesties, schrijft in de Asahi: De sensationeele nederlaag welke de Japan sche marine heeft toegebracht aan een En- gelsch-Amerikaansche vloot in den jongsten zeeslag bij de Salomons-eilanden, waarbij de geallieerden ten minste 28 oorlogsschepen verloren hebben, heeft de eerste poging der geallieerden tot vorming van een z.g. tweede front tegen de mogendheden van de spil op drastische wijze ongedaan gemaakt. De vemietiging van het machtige Engelsch- Amerikaansche konvooi in den slag bij de Salomons-eilanden, zoo zegt Ito verder, heeft een doodelijken slag toegebracht aan de po- gingen der geallieerden om een groot contin gent troepen te vervoeren en de gevoelige verliezen, welke zij bij deze eerste poging ge leden hebben, zullen niet nalaten een ernstigen terugslag te hebben op soortgelijke operaties, welke Engeland en de Vereenigde Staten in de toekomst zouden wagen te ondernemen, hefczij in Europa, of op den Stillen Oceaan. De psychologische uitwerking van het falen der eerste Amerikaansche poging om troepen aan land te zetten tegen het front van de spil kan men zich gemakkelijk voorstellen. Japan heeft een overheerschende vlootpositie verwor- ven aan het oorlogsfront van den Stillen Oceaan en heeft Australie practisch omsingeld door zijn bezetting van de eilanden-groep in de Alfoerenzee en zijn controle over de Salo mons-eilanden. De Engelsch-Amerikaansche operatie bij deze eilanden kan beschouwd wor den als een laatste wanhopige poging, vooral van de zijde der Vereenigde Staten, welker vlootmacht was samengesteld uit meer dan tien kruisers en zeven torpedojagers, de grootste vlootmacht ooit door de geallieer den geconcentreerd voor een enkele vloot- operatie. AMERIKAANSCHE TROEPEN OP DE SALOMONS-EILANDEN GELAND. S.P.T. meldt uit Washington: In een be richt aan het Amerikaansche staatsdeparte- ment van oorlog, heeft admiraal King de lan ding van Amerikaansche troepen op de Salo mons-eilanden bekend gemaakt. Groote Ame rikaansche troepenafdeelingen zijn ten Westen van Tulagi aan land gezet en stuiten op ster- ken Japanschen tegenstand. De militaire ope raties in de buurt van Tulagi zijn sedert drie dagen aan den gang. Volgens de eerste be- richten was de Japansche reactie snel en on- onderbroken. S t rijdikMiiah t en van generaal MacArthur nemen aan. de operaties deel. In het verdere beloop van zijn bericht, doet ad miraal King opmerken, dat met deze operaties de Amerikanen voor het eerst het initiatief hebben genomen en dat men rekening moet houden met groote .verliezen, Wij hebben ten doel, aldus admiraal King, de Japanners van de Salomons-eilanden te verdrijven en deze strategisch belangrijke eilandengroep voor onze verdere operaties te gebruiken. Zooals altijd brengt een offensief verliezen, maar wij moeten ons deze verliezen getroosten om ver dere successen te behalen. Landingstmepeai vernietigd. De Japansche strijdkrachten, behoorende tot de bezetting van het eiland Toelagi, heb ben in hevige gevechten de gelande vijandelijke troepen voor het grootste deel vernietigd, meldt het D.N.B. De Amerikaansche trans portschepen werden tot zinken gebracht. TOKIO MELDT ZWARE VERLIEZEN VAN EEN AMERIKA ANSCH-AUSTRALISCHE VLOOT. Het Japansche hoofdkwartier deelde Zon- dag mede: Japansche marine-strijdkrachten onder nemen sedert 7 Augustus hevige aanvallen op Britsch-Amerikaansche gecombineerde vloot- eenheden, die in de wateren van de Salomons- eilanden zijn verschenen en brengen den vijan- delijken oorlogsschepen, benevens den trans portschepen, vernietigende slagen toe. De strijdt duurt nog voort. Tot dusver zijn de resultaten: Tot zinken gebracht een linieschip van onbekend type, twee zware kruisers van het type Astoria, be nevens twee zware kruisers van het type Australia, meer dan drie kruisers van onbe kend type, meer dan vier torpedobootjagers en meer dan tien transportschepen. Zwaar be schadigd werden drie kruisers van het type Minneapolis, meer dan twee torpedobootjagers en meer dan een transportschip. Bij luchtge vechten zijn ruim 41 vijandelijke machines neergeschoten. De Japansche verliezen bedragen zeven vliegtuigen, die door rechtstreeks optreden tegen het doel verloren gingen. Bovendien zijn twee kruisers licht beschadigd, zij blijven ech- ter bekwaam tot het uitvoeren van operaties. Deze zeeslag zal, naar het hoofdkwartier hieraan toevoegt, in het vervolg den naam dragen: Zeeslag bij de Salomons-eilanden". De Amerikaansche kruisers van de klasse- Astoria, die tusschen de jaren 1933'36 van stapel zijn geloopen, zijn zware kruisers van gem. 9900 ton. Zij zijn bewapend met 9 kanon- nen van 20.3 cm. Tot de klasse behooren de Vincennes, Quincy, San Francisco, Tuscalooza, Minneapolis, Astoria en New Orleans. De Engelsche zware kruisers van de klasse- Australia zijn de Australia en de Canberra, beiden ingedeeld bij de Australische marine. Zij hebben 9850 ton waterverplaatsing en zijn met 8 kanonnen van 20.3 cm bewapend. Red. N. R. Crt.). Naar het D.N.B. Zondagmorgen meldde zijn te Tokio over den zeeslag bij de Salomons- eilanden interessante bijzonderheden bekend gemaakt. Japansche verkenners ontdekten op 7 Augustus om 11 uur 20 in de Koraalzee een gecombineerde Engelsch-Amerikaansche vloot die in Noordelijke richting voer. Na een radiobericht der verkenners start- ten terstond Japansche bommenwerpers en torpedovliegtuigen voor den aanval. Ofschoon er een hevige storm stond, daalden de Japan ners tot dicht bij de vijandelijke schepen en wierpen van zeer geringe hoogte hun bom men en torpedo's. De vijand probeerde wel- iswaar zich door hevig vuur tegen den aanval te weren, maar het eene schip na het andere werd getroffen en tot zinken gebracht. Inmiddels waren vijandelijke jagers opge- stegen, zoodat verbitterde luchtgevechten ont- stonden. De in den strijd beproefde Japansche vliegers zagen evenwel in betrekkelijk korten tijd kans 41 vijandelijke vliegtuigen neer te sehieten. Het was nu nacht geworden en ook Japan sche oorlogsschepen verschenen op het tooneel van den strijd. Zij mengden zich, terstond in het gevecht en openden een hevig artillerie- vuur op de overgebleven vijandelijke schepen. Dit vuurgevecht hield den geheelen nacht aan. Ook Zaterdag werd de strijd met groote hevig- heid voortgezet en volgens de laatste berich- ten duurt hij nog steeds voort. Volgens een Zondagavond door het D.N.B. aan den Engelschen nieuwsdienst ontleend be richt zijn van de zijde der Engelschen en Ame rikanen geen bijzonderheden beschikbaar over den slag bij de Salomons-eilanden, afgezien van de verklaring van admiraal Nimitz, dat de aanvalsoperaties ondanks den Japanschen tegenstand gunstig verloopen. ONLUSTEN IN BOMBAY. Dooden en gewonden. De politie te Bombay heeft volgens den Britschen berichtendienst Zondag vijfmaal van de vuurwapens gebruik gemaakt om op- standlge bewegingen van Congresaanhangers te onderdrukken. 'Hoewel de politie herhaal- delijk tegen volksverzamelingen optrad en daarbij traangas, gummistokken en vuurwa pens gebruiikte verzamelden zich steeds weer massa's menschen voor het Congresgebouw, die met steenen wierpen en trams en auto- bussen lieten stilstaan. Hier en daar werden ook branden gestidbt. In vele stadswijken zijn de winkels gesloten. Overal werd van Engel schen en Amerikanen geeischt, dat zij Indie zouden verlaten. Voorts werd opgeroepen tot een boycot van Engelsche goederen en van de Amerikanen. De politie treedt in gemotori- seerde formaties voortdurend op. Op zes ver- schillende plaatsen der stad zouden door En gelsche kogels 5 personen gedood en 20 ge- wond zijn; 15 politiebeambten zijn door stee nen gekwetst. Te Ahmedabad heeft de politie een massabijeenkomst ontbonden. In de gebie- den van Raipur en Khadia is een uitgaans- verbod uitgevaardigd, dat 7 dagen van kracht blijft. Te Ahmedabad zijn 27 en te Lahore 15 Congresleden gearresteerd. Naar S.P.T. meldt, zijn bij de onlusten min- stens 16 personen gedood. In Voorindische kringen te Londen is men van meening, meldt het D.N.B., dat Gandhi reeds alles voorbereid heeft wat bij zijn afwe- zigheid gedaan zou moeten worden. Men moet volgens deze kringen rekening houden met het uitbreken van onlusten, welke niet kunnen worden onderdrukt. Een verklaring van Bose. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Naar aanlei- ding van de jongste gebeurtenissen in Britsch Indie heeft Soebhas Chandra Bose een ver klaring afgelegd, waarin hij o.a. het volgende zeide: Ik twijfel er niet aan, dat in dezen strijd tusschen het in slavernij levende Br.- Indie en het imperialistische Engeland de sympathie van de beschaafde wereld op over- wegende wijze aan de zijde van Indie zal zijn. In dit moeilijke uur zou ik mijn landgenooten in Britsch-Indie en in het buitenland willen toeroepen: ,,Het signaal voor den laatsten slag voor onze nationale bevrijding heeft ge- klonken. Iedere man, iedere vrouw en elk kind moet aan dezen strijd deelnemen, onver- schillig welk lijden en welke opofferingen dit moge beteekenen. Iedere gedachte aan een compromis, elk dralen en talmen moet wor den opgegeven. De Britsch-Indiers in Br.- Indie en in het buitenland ten voile ge- steund door de openbare meening der wereld en de vijanden van Engeland moeteh schou- der aan schouder marcheeren, moeten met alle denkbare middelen strijden tot de laat ste Engelschman uit Britsch-Indie is verdre ven en de vlag der onafhankelijkheid weer boven onzen heiligen vaderlandschen grond waait. Engelsche troepen in actie. Naar Mackay radio uit Bombay meldt, ma ken de Engelschen thans ook gebruik van ge- regelde troepen om de ongeregeldheden, vooral in de stad Bombay, te onderdrukken. In Bom bay alleen hebben de werklieden van 18 ka- toenfabrieken het werk neergelegd. Op alle markten van Bombay ligt de Randel stil. In het groote textielcentrum Ahmedabad zou een groote staking zijn uitgebroken. Voor de Londensche radio heeft Allington Kennard van de onlusten in Indie de volgen de schildering gegeven: De stemming is uiterst gespannen. Er zijn troepen gelegerd in de hoofdbureaux van politie en in verschii- de deelen van Bombay hebben z\j de bewaking op zich genomen. Behalve de reeds gemelde botsingen met de politie is er bij het spoor- wegstation Dahbar een nieuw incident ont- staan. Een groote menschenmenigte heeft ge- poogd een locaaltrein tegen te houden en met steenen gegooid naar de optredende politie beambten. Dezen openden toen het vuur op de menigte. 45 politie-beambten werden ge- wond; 2 hunner zijn overleden. Over het aan tal dooden en gewonden onder de Indiers gaf Kennard geen nauwkeurige gegevens. 150 personen zijn in hechtenis genomen. Radio Delhi meldt, dat politietroepen te Bombay het vuur geopend hebben op de grootste massabetooging, die aldaar tot dusver gehou- den is. Verseheidene menschen zijn gedood en 159 gewond, onder wie 27 politie-beambten. Naar S.P.T. meldt patrouilleert gemotori- seerde politie onafgebroken door de straten van Bombay. Demonstranten hebben op ver seheidene kruispunten tramwagens en auto- bussen omvergeworpen om het verkeer te stremmen. Groepjes studenten houden fietsers aan, dwingen hen af te stappen en snijden hun banden door. "Het telegraaf- en telefoon- verkeer met de provincie is onderbroken. Ook uit Poona en Luoknow worden onge regeldheden gemeld. De mededeeling die Maandag van bevoegde zijde werd gedaan, dat Gandhi besloten zou zijn in hongerstaking te gaan zelfs al zou zijn dood daarmede gemoeid zijn, heeft bij zijn aanhangers groote onrust verwekt. Overal ongeregeldheden. Het D.N.B. meldt: In vele provincies en in bijna alle steden van eenige beteekenis in Indie is het tot ernstige ongeregeldheden ge komen. In Bombay en ook in andere steden zijn bijna alle zaken gesloten en in alle ge- bieden, waar ongeregeldheden voorkomen, heeft de Britsch-Indische regeering den staat van beleg afgekondigd. De regeering heeft intusschen Gandhi gescheiden van zijn poli- tieke vrienden. Nehroe en Azad zijn van Poona naar andere plaatsen overgebracht en ook Gandhi zal waarsehijnlijk naar elders vervoerd worden. De door het Congres voor- bereide beweging van boycot van Engelsche goederen is begonnen. Na de arrestatie van Congresleden is in en kele jutefabrieken in de Noordelijke voorste- den van Calcutta het werk neergelegd. GOEBBELS BRENGT IN EEN REDE TE KEULEN HULDE AAN DE BEVOLKING DEZER STAD. Minister Goebbels heeft van 7 tot 10 Aug. een bezoek gebracht aan de gouwen Keulen, Aken en Diisseldorf, waarbij hij door bezich- tiging en contact met de bevol'king een over- zicht kreeg van de gevolgen der Engelsche terreur-aanvallen. Bij de gesprekken met de getroffen bevolking kwam steeds weer de on- verzwakte overwinningswil van het West- Duitsche volk tot uiting. Op een bijeenkomst op een groot industrie- bedrijf in de nabijheid van Keulen, waar 15.000 arbeiders van Keulsche wapenfabrieken en een groot aantal gewonde soidaten bijeen waren, zeide de minister, dat de Fiihrer en het geheele Duitsche volk met groote dank- baarReid de prestaties gedenken van de volks- genooten, die hun moeilijk oorlogswerk ver- richten onder omstandigheden, waaraan an ders slechts de soldaat aan het front onder- worpen is. De leiding van het Rijk, zoo zeide Gpebbels, zal nooit vergeten, wat deze stad zoo dapper op zich heeft genomen. De minister sprak vervolgens over doel en methode van de Duitsche oorlogvoering. Deze oorlog. zeide hij, is als geen andere in de Duitsche geschiedenis een totale oorlog, d.w.z. een oorlog. om het volksche bestaan. Het is geen oorlog voor troon en altaar of alleen voor vage idealen, het is ditmaal onze vurig- ste wensch, aan het einde van den strijd in 't genot van onzen eeuwigen arbeid te komen. Daarom voeren wij een oorlog voor graan en brood, voor de materieele voorwaarden voor de oplossing van socdale vraagstukken wo- ningbouw en wegenaanleg, volksauto en trac tors, schouwburgen en biocoop-theaters voor het volk tot in Ret kleinste dorp, een oorlog om de grondstoffen, rubber, petroleum, ijzer, kortom om een menschwaardag nationaal be staan. Wij voeren dezen oorlog niet voor een bevoorrechte klasse, maar voor de groote massa van ons volk. In tegenstelling tot de Engelschen is het niet de bedoeling van de Duitsche leiding, suc cessen van een dag te verwerven. Voor ons gaat 't er om overwinningen van formaat te behalen en daardoor den oorlog te winnen. Daarbr moet iedere versnippering van kracht worden voorkomen. De bevolking van Keu len moet begrijpen, dat het zwaartepunt van den oorlog thans in het Oosten ligt en dat wij daarom in het Westen tot op zekere hoogte met het geweer bij den voet moeten staan. In het Oosten heeft de Duitsche weermacht opnieuw historische successen behaald. Timo- sjtenko is van den veelgeprezen ,,maarschalk Voorwaarts" tot een „maarschalk Achter- waarts" geworden. Ook de Ainerikaansche blufgetallen kunnen op ons geen indruk maken. Wat men in de wapenindustrie kan produceeren. weten wij, want wij verrichten dien arbeid reeds een reeks van jaren. Ook de slag op de wereldzeeen heeft een buiten- gewoon gunstig en voor onze tegenstanders vemietigend verloop. Als Churchill thans verklaart, dat alle Duitsche militaire succes sen zonder belang zijn, omdat Engeland toch den laatsten slag zal winnen, is dat belache- lijk. Ten aanzien van het veelbesproken tweede front, zeide dr. Goebbels, dat Ret begrijpelijk is, dat Moskou zijn bondgenooten wil brengen tot een actie, al staat die ook onder hopelooze voorteekenen. De plutocratieen bevinden zich daardoor in een weinig aangename positie, vooral doordat het door Moskou opgehitste straatpubliek zich steeds energieker in dienst van de wenschen van het Kreml stelt, met name te Londen. Maar te Washington en Londen beseft men wel, dat een landings- poging met een Duinkerken van het grootste formaat zou eindigen. Onze strijdkrachten in het Westen, aldus Goebbels. zijn te^sn iedere situatie opgewassen en de in Vele veldtochten geharde Duitsche soldaten zien vooral het verschijnen der Yankees met de grootste be- langstelling tegemoet. Alle voorbereidingen zpn getroffen. Met welk aantal en wanneer zij ook komen, zij zullen waardig worden ont vangen. Onder deze omstandigheden is het begrijpelijk, dat Churchill en Roosevelt hun toeVlucht nemen tot terreur-aanvallen op West-Duitschland en de Duitsche kust. De bevolking van dat gebied maakt een moeilij- ken tijd door, maar evenals in den afgeloopen winter, die een gevaarlijke belasting voor de Duitsche oorloesleiding was, geldt hier bet woord van Nietzsche: „Wat ons niet om- brengt, maakt ons sterker". De red* vsn minister Goebbels lckte een stormachtigen bijval uit. Den volgenden dag bracht de minister een bezoek aan Neuss en Diisseldorf, waar hij eveneens in nauw con tact met de getroffen inwoners kwam. Ook hier voerde hij het woord op een massa-ver- gadering. Maandag sprak hij in zijn vaderstad Rheydt, waarna hij naar Berlijn terugkeerde.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 1