ALGEMEEN NIEUWS- EN AOVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN BEKENDMAKING. No. 10.405 MAANDAG 10 AUGUSTUS 1942 82© Jaargang u Buiteniand In- DUITSCH WEERMACHTSBERICHT Krasnodar en Maikop genomen. v 'M ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT SLECHTS ENKELEN GAVEN AAN DEN OPROEP GEHOOR. DOOR GEBREK AAN ENVELOPPEN OPROEP. NEUZENSCHE COURANT VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Priisverhooffinff advertentien toegestaan door het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart onder No. 16236 N.P. d.d. 24 Maart 1942. ABONNEMENTSPRIJSBinnen Terneuzen f 1,42 per 3 maanden; buiten Terneuzen 1 73 per 3 maanden. Bij vooruitbetaling /6,60 per jaar. Uitgeefster: N.V. Firma P. J. VAN DE SANDE Telefoon 2073 Giro 38150 Directeur: I. van de Sande. ADVERTENTIEN: Per mm 10 cent, minimum per advertentie 1,50. Rubriek Kleine advertentien: 15 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent; max. 8 regels. Dienstaanbie- dingen en dienstaanvragen 15 regels 52 cent, iedere regel meer 10 cent. V€r~ melding Brieven of Adres Bureau van dit blad 10 cent meer. Handelsadvertentien bjj regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrijgbaar is. zending van advertentien uiterlijk 10 uur v.m. op den dag van verschijning. Hoofdredacteur: N. J. Harte, Terneuzen. Het opperbevel der weermacht deelde Zon- dag in een extra bericht mede: Duitsche infanteriedivisies, op voortreffe- lijke wijze gesteund door afdeelingen der luchtmacht, hebben na buiten °"ewone marsch- prestaties en in zware gevechten bij tropiscCii bitte sterke stellingen ten Noorden van (le Koeban doorbroken en de voor de vijandelijke wapenindustrie belangrijke hoofdstad var net Koebangebied, Krasnodar, genomen". Het opperbevel der weermacbt maakte Zondag in een extra bericht bekend: De stad Maikop, centrum van het oelang- riike oliegebied aan den Noordrand van den Kaukasus, is vandaag om 18.20 uur door snelle formaties stormenderhand genomen. iHet opperbevel van de weermach: maakte Zaterdag bekend: In het gebied van den Kaukasus wordt de vijand onvermoeid achtervolgd. Dertig km ten Noorden en Noordoosten van Krasnodar bra- ken Duitsche troepen door een vijandelijke stelling van gepantserde loopgraven. Snelle formaties bereikten de rivier de Laba. De ste- den Armawyr en Kurgannaja werden na zwa- ren strijd ingenomen. De eigen gepantserde voorhoeden vooruitvliegend, viel de lucht- macht op marsch zijnde colonnes alsmede transportbewegingen en inschepingen aan de kust van de Zwarte Zee aan. Ten Noorden van de Sal wonnen Duitsche en Roemeensche troepen bij ongewoon groote hitte verder terrein in weerwil van taai vijan- delijk verzet en schoten bij den afweer van tegenaanvallen 23 vijandelijke pantserwagens kapot. In den grooten bocht van den Don zijn de Duitsche troepen ten Noordwesten van Ka- latsj op-nieuw tot den aanval overgegaan. Sterke formaties „Nahkampfflieger" (vlie- gende artillerie) namen deel aan den strijd te land en vemietigden opeengehoopte vijande lijke strijdkrachten aan de overgangen en veerponten van den Don. De afweerslag in het gebied van Rsjef is tot nog andere frontsectoren uitgebreid. De hevige gevechten duren voort. Op verscheide- ne plaatsen werden de bolsjewieken in tegen aanvallen teruggeworpen. Eskaders gevechts- vliegtuigen traden in talrijke aanvallen krach- tig op tegen Sovjet-troepen, pantserwagens en concentraties automobielen. De bolsjewieken leden weer zware verliezen aan menschen en materiaal. Ben pantserdivisie vernietigde in deze gevechten op 6 en 7 Augustus 54 vijan delijke pantserwagens. Aan het front van de Wolchof en voor Le ningrad werden verscheidene aanvallen der bolsjewieken ten deele in gevechten van man tegen man afveslagen. Vijandelijke stellingen werden door doeltreffend artillerievuur be- stookt. In de Finsche golf werden bomtreffers ge- plaatst op een vijandelijk bewakingsvaartuig. In Egypte vielen Duitsche en Italiaansche gevechtsvliegtuigen Britsche batterijstellingen en concentraties automobielen met goede re- sultaten aan. Duitsche jagers schoten in luchtgevechten 13 Britsche vliegtuigen om- laag. Een eigen vliegtuig sring verloren. In het Zuidwesten van Engeland bestookten hchte gevechtsvliegtuigen overdag belangrijke militaire doelen met bommen van zwaar kali- ber, die branden en ontploffingen ten gevolge hadden. In den afgeloopen nacht werden ha- venwerken en wapenfabrieken aan de Oost- kust van Engeland en Schotland alsmede in het Oosten van Midden-Engeland gebombar deerd. In den nacht van 6 op 7 Aug. ontstond er in het Kanaal een gevecht tusschen Duitsche mijnenvegers en acht Engelsche motortorpe- dobooten, in het verloop waarvan twee vijan delijke booten zoo zwaar beschadigd werden dat zij als verloren beschouwd moeten wor- den. Op andere booten werden treffers ge- plaatst. In dezelfde wateren vielen in denzelf- den nacht verscheidene Britsche flottieljes motortorpedobooten herhaaldelijk een door mijnenvegers beschermd Duitsch konvooi zon- der succes aan. In het verloop van het ge vecht, dat ten deele van zeer dichte nabijheid met gebruik van machinewapens en handgra- naten werd gevoerd, gelukte het onze booten, een Britsche motortorpedoboot tot zinken te brengen, een andere, waarvan de ondergang niet kon worden waargenomen, in brand te schieten en zes andere booten te beschadigen Zooals in een extrabericht is bekend ge- rnaakt, hebben onze duikbooten in het Noor delijke deel van den Atlantischen Oceaan in felle aanvallen zeven schepen, die deel uit- maakten van konvooien op de vaart Amerika- Engeland, met een gezamenlijken inhoud van 49.000 brt., alsmede een bewakingsvaartuig tot zinken gebracht. In het centrale deel van den Atlantischen Oceaan, in Amerikaansche wateren en voor de konvooihavens der West-Afrikaansche kust vielen aan haar torpedo's nog acht schepen met een gezamenlijken inhoud van 54.181 brt. ten offer, alsmede een Amerikaansche tor pedo jager. Onder de tot zinken gebrachte schepen be- vond zich een groot munitieschip, alsmede een met pantserwagens en vliegtuigen geladen schip, dat haar Alexandria onderweg was. Met de vernietiging van deze 15 schepen, met een gezamenlijken inhoud van ruim 103.000 brt. is aan de Engelsch-Amerikaan sche ravittailleeringsscheepvaart door onze duikbooten weer een zwaar verlies toege bracht. Noordelijke uitloopers van Kaukasisch gebeorgte beredlct. Het opperbevel van de weermacht maakte Zondag bekend: Over een breedte van ruim 400 km hebben Duitsche, Roemeensche en Slowaakscbe troe pen de Noordelijke uitloopers van het Kauka- sisohe gebergte bereikt. Om het bruggehoofd aan den Koeban, dat ten Noorden van Kras nodar in handen is van den vijand, wordt nog gestreden. Snelle formaties van het leger en de Waffen-SS zijn den Labasector gepasseerd en zijn in den aamval naar het Westen in de richting van Maikop. Het luchtwapen heeft zijn aanvallen op de vijandelijke terugtochts- en ontruimingsbewe- gingen op wegen, spoorlijnen en uit de havens der Noord-Kaukasische kust aan de Zwarte Zee gericht. In de haven van Anapa zijn daar bij drie bolsjewi.stische lichters door treffer: van bommen tot- zinken gebracht en een vrachtechip beschadigd. Tusschen Wolga en sy. v"/ <y, vy Ten vervolge op zijn bekendniaking van 13 Juli 1942 tot de geheele Nederlandsche bevolking, die in alle Nederlandsche bladen Verschenen is, wordt op bevel van den Weermachtsbevelhebber in Nederland, den Generaal der Vliegers Fr. Christiansen, het volgende officieel meegedeeld: Op 7 Augustus hebben onverantwoordelijke elementen te Rotterdam een aanslag gepleegd op een spoortrein der Duitsche Weermacht. Een Nederlandsche spoorwegbeambte is bij de vervulling van zijn plicht het slaohtoffer van dezen aansiag geworden. Indien niet voor Vrijdag 14 Augustus a.s. middernacht, de daders zich bij de politie aanmelden, of vooral door medewerking van de bewoners des lands worden geidentificeerd, zal op grond der bekendmaking van den Weermachtsbevelhebber in Nederland teruggegrepen worden op een aantal gijzelaars, die met hun leven voor dergelijke daden van sabotage borg staan. Het arresteeren van de daders is thans in het eigen belang van de geheele bevolking zelf, teneinde dit teruggrijpen op de gijzelaars te ver- mijden. Op tijdige mededeelingen aan een dienstinstantie van de Duitsche Weermacht of de Politie, welke tot het grijpen van, de daders leiden, stelt de Weermachtsbevelhebber in Nederland een belooning van f 100.000. Mededeelingen worden vertrouwelijk behandeld. De Hohere SS en Polizeifiihrer en Commissaris-Generaal voor de Veiligheid, RAIJTER, SS-Gruppenfiihrer en Luitenant-Generaal der Politie. yjt v Don, ten Zuidwesten van Stalingrad zijn tegenaanvallen van sterke vijandelijke strijd krachten in harde gevechten afgeslagen. In den grooten bocht van den Don schrijdt de aanval der Duitsche troepen ten Noordwes ten van Kalatsj met succes voort. Dichtopeen- gedrongen massa's van den vijand bij de rivier- overgangen waren blootgesteld aan de ver- nietigende aanvallen van groote en geringe hoogte van de formaties gevechtsvliegtuigen en jachtkruisers. Ten Noordwesten van Wo- ronesj zijn verscheidene aanvallen van den vijand afgeslagen. Eigen tegenaanvallen lever- den plaatselijke successen op. In het gebied, van Rzjef duren de zware afweergeveehten voort. In een anderen gevechtssector van het centrale front hebben formaties infanterie in den tijd van 20 tot 31 Juli bij plaatselijke aan vallen op moeilijk terrein verscheidene divi- sies bolsjewistische infanterie uiteengeslagen. De vijand verloor bij deze gevechten ruim 4000 dooden en 1589 gevangenen, benevens 24 tanks, 20 kanonnen en 152 maehinegeweren en granaatwerpers. Aan de Wolchof Iheeft de vijand herhaaldelijk zware aanvallen gericht op een klein bruggehoofd, die door de dappere bezetting in harde gevechten werden afge slagen. Aan het Oostelijke front hebben formaties jachtvliegtuigen en afweergeschut gisieren 82 bolsjewistische vliegtuigen neergeschoten, terwijil 5 eigen vliegtuigen verloren gingen. In den strijd tegen Groot-Brittannie heb ben gevechtsvliegtuigen overdag en des nachts voor den oorlog belangrijke installa- ties in het Zuiden van Engeland, resp. in 't Noorden en Noordoosten van het eiland aan- gevallen. Een Britsche nachtjager werd in een luchtgevecht neergeschoten. VERKENNINGSACTIES IN EGYPTE. Het Italiaansche weermachtbericht van Zon dag luidt als volgt: Zaterdag zijn aan het Egyptische front ver- kenningsacties ondemomen en met artillerie geschoten van weerszijden. Twee toestellen werden neergeschoten door het afweergeschut van onze groote landeenheden. De luchtmacht der Spi'l herhaalde haar aanvallen op vijande lijke troepenconcentraties en strijdmiddelen en schoot tijdens gevechten twee Curtuss- machines neer. Tegen Malta werden eveneens de operaties voortgezet van de Italiaansche en Duitsche luchtformaties, die verscheidene malen militaire installaties van La Valetta, La Venezia en Micabba bombardeerden en de R.A.F. het verlies van twee Spitfires berok- kenden. Onze duikbooten brachten op den Atlanti schen Oceaan twee schepen en een tankboot, met een globalen inhoud van 24.800 ton, tot zinken. De duikbooten, die deze schepen in den grond boorden, staan onder bevel van den corvettenkapitein Carlo Fecia di Cossato en luitenant ter zee Francesco d'Alessandro. In totaal hebben de oorlogsschepen en koopvaar- ders, die in den grond geboord zijn op den Atlantischen Oceaan, de Middeliandsche Zee en de Zwarte Zee door onze duikbooten en die steliig en met name edn voor een geiden tificeerd zijn, een inhoud van meer dan een millioen ton. Dit totaal is namelijk gestegen tot 1.018.971 ton. HET KOEBANGEBIED DREMPEL VAN DEN KATTKASrS. In Snellen opmarsch ten zuiden van de Don hebben Duitsche troepen het Koekangebied in den strijd betrokken. De industriestad Woro- sjilowsk is bezet en de rivier bereikL Het stroomgebied van de Koeban, die in den Kaukasus ontspringt en na een loop van 800 km tegenover Kertsj in de Zwarte Zee uit- mond, omvat de westelijke helft van de land- brug tusschen Zwarte en Kaspische Zee. Het terrein is vrij vlak, vooral hij de monding, waar de Koeban door het moerassige schier- eiland Taman stroomt. In den Tsarentijd was dit gebied de woon- plaats der Koehan-Kozakken, rijke boeren en groot-grondbezitter, die onder eigen wetten leefden In den loop der eeuwen hadden zij zich met de oorspronkelijke bewoners vermengd. Na de revolutie heeft hun vrijheidszin en de invoering der collectieven landbouw hun volksbestaan te gronde gericht Vele werden als dwangarbeiders naar het hooge Noorden gevoerd, terwijl duizenden -industrie-arbeiders uit andere streken hun plaats innamen. De aanwezigheid van olievelden en erts- lagen heeft de laatste tientallen jaren een snelle industrieele ontwikkeling ten gevolge gehad. Steden als Krasnodar en Worosji- lowsk, die vroeger onder andere namen land- stadjes waren, zgn thans groote industrie- centra geworden. Pijpleidingen doorkruisen bet Koebangebied naar Rostow, de Zwarte- Zeehaven Tuapse en den Kaukasus. De eenige spoorwegverhinding met Stalingrad aan de Wolga is reeds over grooten afstand onder- broken. De havens Noworossisk en Tuapse aan de Zwarte Zee hebben door den uitvoer van graan, ertsen en olieproducten een beteekenis gekregen, die slechts voor die van Batoem onderdoet. Zij zijn reeds vele malen gebom- bardeerd. Waarschijnlijk is dit mede een gevolg van de aanwezigheid van deelen der Zwarte-iZeevloot in deze havens, die den laat- sten tijd in snel tempo gemoderniseerd werden. VOLKSONGEVALLENVERZEKERING IN DTJITSCHLAND INGEVOERD. Nadat op 1 Januari de ongevallenverzeke- ring in Duitschland is uitgebreid over alle beroepen, is thans een z.g. volksongevallen- verzekering ingevoerd, die uitkeeringen garandeert bij alle mogelijke ongevallen, het- zij als gevolg van het verkeer, hetzij bij de beoefening van sport, kortom alle soort onge vallen worden hierin ondergebracht. Deze nieuwe verzekering is speciaal gedacht voor het gezin, hoewel ook alleenstaande personen hiervan gebruik kunnen maken. Tegen een maandelijksche premie van 1 Mark 50 is een geheel gezin tegen ongevallen verzekerd waarbij een uitkeering wordt gegarandeerd van 1000 Mark hij een doodelijk ongeval, van 5000 hij levenslange invaliditeit, enz. Deze bedragen betreffen uitkeeringen aan den huis- vader. Krijgt de echtgenoote een ongeluk in of buiten haar beroep, dan zijn de hier uit te betalen gelden 1000 mark bij een doodelijk ongeval en 3000 mark bij invaliditeit. Voor de kinderen zijn deze bedragen 100 en 1000 mark. Indien men als alleenstaande 1 mark premie per maand betaalt, bedragen de uit keeringen resp. 1000 en 5000 mark. (V.P.B.) (V.P.B.) Naar wij reeds meldden is door de Engelscbe regeering te Londen een veror- dening uitgevaardigd, waardoor alle Engelsche staatsburgers van het mannelijk geslacht, die voor den militairen dienst in aanmerking komen, verplicht zijn naar hun vaderland terug te keeren. Nader wordt vastgesteld dat het hierbij gaat op 291.000 personen. Hun aantal wordt ook volgens Duitsche zienswijze de moeite van een verordening waard genoemd. Naar de Times zoowel als de Daily Telegraph thans echter constateeren heeft het meerendeel der hierbij betrokken Engelsche mannen geweigerd. aan dezen op- roep gevolg te geven. Zij geven er de voor- keur aan in het land van den Britschen bond- genoot te blijven en zich in het uiterste geval voor de Amerikaansche weermacht te laten keuren. A1 net eender als vroeger in Nederland gaat de militaire dienstplicht in de V. S. met een openbare loting ggpaard en bestaat dus de mogelijkhei'd, dat een recruut, die weliswaar is goedgekeurd, toch geen dienst behoeft te verrichten. In Amerika is de verontwaardi- ging hevig over het feit, dat zich van de nage noeg 300.000 Engelschen tot dusver slechts enkele honderden bereid hebben verklaard hun militaire dienstplicht in eigen land te vervullen, temeer daar zich onder hen perso nen hevinden, die in de V. S. als acteur, auteur of filmspeler naam hebben gemaakt. Onder hen hevinden zich b.v. John Laughton en Cronin, die tot de groep ..Vrije Engelschen" behooren, d.w.z. tot hen, die uit principieele overwegingen geweigerd hebben naar Enge land terug te keeren zoolang de oorlog duurt. DE GEVAREN VOOR AUSTRALIA. Naar de Times uit Sydney meldt, heeft Hughes, de vroegere Australische minister- president, een verklaring afgelegd over den militairen toestand in den Stillen Oceaan. Hij zeide o.a. zich vaak af te vragen, wat de ge- allieerden tot dusver eigenlijk hebben gedaan om de Japanners weer te verdrijven uit de ge bieden, die zij inmiddels bezet hebben. Hoe weinig er gebeurd is wordt o.a. bewezen door de recente bezetting van Bona en Gona op Nieuw-Guinea. Hoe meer men overweegt wat er 'allemaa! op het spel staat, niet alleen Port Moresby doch heel Australie, des te meer men wordt aangegrepen door den ge- weldigen omvang van dit vraagstuk. De correspondent van het Zweedsche blad Aftonhladet meldt, dat thans inboorlingen van Nieuw-Guinea aan de zijde der geallieer- den vechten om den Japanschen opmarsch naar Port Moresby tot staan te brengen. Het D.N.B. ontleent aan den Britschen be- richtendienst, dat de Engelsche bladen een goede plaats inruimen aan beriehten uit Australie over de kwestie der prioriteit bij de voorziening der geallieerde landen. Deze be riehten spreken van een ,,buitengewone ont- steltenis", in Australie veroorzaakt door een Amerikaansch bericht, volgens hetwelk Aus tralie niet meer op voorrang kan rekenen bij de steunverleening door de Vereenigde Staten. In de Engelsche commentaren komt ook tot uiting, dat de Amerikaansche steun aan het Australische legfer tot dusverre beperkt is gebleven tot een gedeeltelijken steun op het gebied der luchtmacht, terwijl de lasten van het Australische leger voor ruim vijf zesden door het Australische volk moeten worden gedragen. RIJKSMAARSOHALK GORING HOUDT BESPREKINGEN. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Op uitnoodiging van den voorzitter van den ministerraad voor de rijksverdediging, Rijks- maarschalk Goring, zijn de rijksverdedigings- commissarissen en gouwleiders van Duitsch land met de oeconomische raadgevers der gou- wen en de landelijke hoerenleiders Wo-ensdag en Donderdag te Berlijn bijeengekomen. Aan de vergaderingen, die in het hijzonder gewijd waren aan de bespreking van aetueele oor- logs-economische en volkspolitieke Vraagstuk- ken, namen onder andere deel ^eneraal-veld- maarschalk Milch, de Rijksministers Friek, Gdhhels, Lammers, Funk, Speer en Rosen berg, de Rijksleiders Bormann en Ley, kolonel- generaai Daluege en de staatssecretari-ssen der betrokken ministeries. In aansluiting daarop heeft de Rijksmaar- sehalk in aanwezigheid van de ministers van den rijksiverdedigingsraad besprekingen ge voerd met de militaire bevelhebbers, Rijks- commissarissen en gouvemeurs-generaal der bezette gebieden. H ERSTEL-WERKZAAM.HEDE N AAN DE HAVEN VAN MASSOEA. S.P.T. verneemt uit Londen: De haven van Massoea in Oost-Afrika. die door de Italianen voor hun terugtocht was vernield, is door Amerikaansche troepen weder in orde - gemaakt. Het tot zinken ge brachte drijvende dok van 10.000 ton is ge- licht. Men zal nu trachten, de 26 in de haven liggende, door de Italianen tot zinken ge brachte schepen te lichten. AMERIKAANSCHE VLLEGTUIG- MOEDERSCHEPEN. Naar S-.P.T. uit Washington meldt publi- ceerden de bladen Donderdag foto's waaruit blijkt, dat de Amerikaansche vloot den laat- sten tijd een groot aantal schepen van ver- schillend type heeft doen verbouwen tot vliegtuigmoederschepen. De autoriteiten hechten blijkbaar groote waarde aan dit dit wapen, hoewel een aantal deskundigen, als de luchtvaartpionier Alexander Seversky, van meening is, dat vliegtuigmoederschepen een te gemakkelijke prooi vormen voor vijandelijke vliegtuigen. BELEMMERINGEN VOOR HET TWEEDE FRONT. Het D.N.B. verneemt van militaire zijde: Hoe vaak is reeds gesproken en gescihre- ven over het tweede front in Europa. Waarom maandenlange of jarenlange voorherei-dingen, indien men inderdaad zoo'n front tot stand wil brengen? Hoe hoopvol klinkt het, wan- neer Moskou vol vertirouwen op Londen en Washington meldt, dat de geallieerden over- eenge-komen zijn, nog dit jaar een tweede front te vormen, daartoe zouden 15 millioen man, 100.000 stukken geschut, 85.000 pant serwagens en 50.000 vliegtuigen bijeenge bracht worden. Wie deze getallen ziet, moet zich wel afvragen, waarom moesten eerst 10 milhoen bolsjewisten in het zand bijten, reus- achtige gebieden van economische beteekenis door den oorlog vernield of aan de Duitschers overgelaten worden? Er is dus toch een be langrijke oorzaak, die het eene geallieerde plan na het andere doet mislukken. Die oor zaak heet slag op den Atlantischen Oceaan Die 15 millioen man zoudenalleen over zee naar het Europeesche vasteland gebracht moeten worden. Volgens Engelsche schatting is voor het vervoer van een soldaat met zijn uitrusting 10 ton noodig, zoodat het vervoer van het geheele leger 150 millioen ton zou vergen. Dat is het dubbele van de tonnage der wereldkoopvaardijvloot hij het uitbreken van den oorlog. Men hoeft over deze fantastische getallen niet verder te spreken; zij veroordeelen zich- zelf. Een kansrijk tweede front is op de basis van de 10 ton per soldaat reeds mislukt, want alleen de Duitsche weermacht heeft reeds bij- na 20 millioen ton tot zinken gebracht. Tot de schepen die sedert 1 Juni 1941, toen Chur chill over de scheepsverliezen ging zwijgen, tot zinken zijn gebracht, behooren er ook, die op grond van hun tonnage de bes-te troepen- transportschepen geweest zouden zijn, b.v. Athelcrown (11.999), Athelprince (9776 ton), British Sincerity (8355 ton), British Confi dence (8484 ton), Chinese Prince (8593 ton). Een schip van het type Clan Mac Arthur (10.000 ton), Denbydale (8145 ton), Empire Gem (8-100 ton), Kars (8888 ton), een dozijn schepen met een inhoud van 115.723 ton, die 170.00O ton oorlogsmaterieel of 11.000 man voor't tweede front hadden kunnen vervoeren, wanneer zij nog zouden varen. Namen van verscheidene honderden schepen, welker ver nietiging Churchill verzwijgt, zullen in den eerstvolgenden tijd eveneens gepubliceerd worden. De ondergang van al deze schepen vormt het voornaamste motief voor de aarze ling ten aanzien van het tweede fiont. BID- EN OFFERDAG IN ENGELAND. Op wensch van koning George is de derde September, de derde verjaarda-g van het uit breken van den tweeden wereldoorlog, voor geheel Groot-iBrittannie verklaard tot een nationalen bid- en offerdag. (Vad.) DE GAULLE TE KAIRO. Uit Kairo wordt gemeld, dat generaal de Gaulle in de Egyptische hoofdstad is aange- komen. Hij zal in Egypte de in de Britsche legers opgenomen eenheden der Fransche vrijwiiligers inspecteeren en een bezoek bren gen aan de uit Fransch Equatoriaal Afrika stamm-ende inheemsche troepen. In diplomatieke kringen te Berlijn vernam S.P.T. dat de Ver. Staten een handelsverdrag hebben gesl-oten met generaal de Gaulle, vol gens hetwelk Noord-Amerika oorlo-gsmate- ciaal aan de Gaullisten zal levereu, die rubber uit Fransch Equatoriaal Afrika aan de Ver. Staten zullen verstrekken. De nationale bank van Syrie heeft de bewe- ging van de Gaulle een lang crediet ter hoogte van acht millioen Syrische ponden verstrekt. heeft de Duitsche postminister voor den bin- nenlandschen postdienst toegestaan, dat brie ven en drukwerken gevouwen zonder omslag worden verzonden. In eindelooze colonnes trekken de gevangen bolsjewisten uit het Don-gebied door de step- pen. Even eindeloos zijn de colonnes van het Duitsche leger en zijn bondgenooten die ten strijde trekken tegen de resten van de Stalm- 1 e^ers Sinds het Duitsche offensief is begon- nen vluchten de Sowjets en worden steeds meer gebieden bevrijd van den geesel. dien men bolsjewisme noemt. Van dezen geesel moet Europa worden oe- vriid en het is de plicht van iederen beschaaf- den Europeaan zich voor dit doei in te jetteu. Er zijn reeds duizenden Nederlanders die dit begrepen hebben. Zij strijden in de gelederen van ons legioen. En ffij landgenoot, waarop wacht gij aar- zelt niet langer. Strijdt mede voor de toe- komst van ons land en vol-k. Meldu aan hij het vrijwilligerslegioen Nederland, Konmginne- g-racht 22 te 's-Gravenhage. HET ONDERWIJS IN DUITSCHLAND. Thans ook politieke leerscholen voor meisjes. In Duitschland wordt hijzonder veel aan- dacht hesteed aan de schoolopleiding van jonge meisjes. iNaast de reeds bestaande lagere en hoogere inrichtingen van onderwijs, alsmede huishoudscholen en instituten voor sociaal werk. zijn thans ook de eerste natio- naal-politieke leerscholen voor meisjes ge- opend Deze inrichtingen bestonden al voor jongens. Slechts hijzonder begaafde meisjes, die lichamelijk goed gezond zijn, kunnen tot dezen leergang worden toegelaten. In tegen- stelling met andere scholen leven de meisjes hier in een intemaat en komen zij slechts met vacantie in het ouderlijk huis terug. (V.P.B. DE HANSEN VAN LAVAL'S POLITIEK. Laval is Woensdag ontvangen door maar- schalk Pdtain, wien hij verslag uitbracht over zijn te Parijs gevoerde besprekingen. In den loop van den dag ontving Laval den staats- seCretans voor gezin en gezon-dheid, Grasset, en den directeur-generaal van het legioen, Darnand. Naar Afip uit Parijs meldt, heeft De Brmon, Fransch ambassadeur en algemeen afgevaar- digde van de Fransche regeering in de be zette gebieden, Woensdagoch-tend de vertegen- woordigers van de Fransche en buitenland- sche pers ontvangen en hun o.m. verklaard: ,.Ik wil u heden een overziciht geven van den toestand in het land. Ik zal dit doen met de oprechtheid zooals ik dat tegenover u ge- woon ben. Gij weet, dat het hoofd van de regeering enkele dagen te Parijs heeft door- gebracht. Woensdagochtend was hij terug te Vichy om aan den maarschalk verslag uit te brengen over wat hij langzaam en met moeite dooh tevens met heslistheid ten voordeele van de heropstanding van Frankrijk heeft gedaan. Aangezien hij het vertrouwen van den maarschalk geniet en bijgevolg op het gezag van den maarschalk kan steunen, wist hij moeilijkheden te overwinnen, welke niet kon- den voorzien worden en die langdurige hin- dernissen hadden kunnen worden. Ik ver- klaar u dat wanneer ernstige gebeurtenissen, welke slechts zouden kunnen veroorzaakt worden door het wanbegrip en de vijandschap van enkele Franschen, uitblijven, de regeering- Laval op het punt staat essen-tieele resultaten te bereiken. Ik sta erop onze landgenooten te verwitti- gen, dat, zoo Frankrijk geen -voordeel zou halen uit de geduldige krachtsinspanning van zijn regeering, dit te wijten zou zijn aan men schen, die geen begrip hebben van den wer- kelijken toestand en zich min of meer ter be- schikking stellen van een misdadige propa ganda. Zaterdag j.l. hebben wij te Parijs nog een staaltje gehad van deze propaganda. Een hellevee-g uitte den kreet,,De Amerikanen zeggen: Kom in opstand". Einkele terroristen, die ingewijd zijn in de techniek van de Komin- tern, hebben Parijsche vrouwen lukraak met hun revolversdhoten neergeveld om aan de agenten te ontsnappen en hun vluch-t te ver- gemakkelijken. Zij hebben een voorbijganger gedood. Twee agenten en een soldaat van het bezettlngsileger, die ter hulp snelde, hebben zij zwaar gekwets-t. Dat is nu het tweede front, het eenige dat Churchill en Roosevelt en hun handlanger Stalin kunnen oprichten. En Frankrijk is hijzonder bedreigd door dit soort tweede front. In dezen tijd dat de horizon,^gelukkig voor ons, een helderder uitzicht krijgt. kan men de Franschen niet genoeg uitnoodigen over hun verant-woordelijkheid na te denken. Mogen zij eindelijk begrijnen dat vooral de propaganda van de Churchills, van de Roosevelts en de Stalins verantwoord-elijik moet gesteld wor den voor al het onheil, waaronder zij lijden en dat deze propaganda hun grootste vijand is". GANDHI, AZAD EN NEHROE GEARRESTEERD. Het yoorstel van Gandhi, is, naar de Brit sche nieuwsdienst meldt, door het Al-Indische Congres met groote meerderheid aangenomen. Alle tegenvoorstellen werden verworpen. Slechts dertien stemmen waren tegen het voorstel van- Gandhi. De Britsch-Indische regeering heeft de exe- cutieve commissie van het Congres, het Al- Indisch Congres-comite en de provinciale Congrescomite's in geheel Indie yerboden, evenals het drukken of publiceeren van be riehten over de door de commissie van het Congres goedgekeurde massabewe-ging en over de door de regeering daartegen genomen maatregelen. Het verbod omvat ook rede- voeringen of verklaringen, die van de zijde van leden van het Congres de openbar-e mee ning bereiken. De arrestatie van Gandhi. In de vroege ochtenduren van Zondag zijn in Bombay Gandhi, Azad en Pandit Nehroe tezamen met andere leden van de arbeids- commissi-e van het Congres gearresteerd, zoo meldt de Britsche berichtendienst uit Nieuw Delhi. De Britsche regeering heeft in Indie verga deringen van meer dan 5 personen verboden. De arrestatie van Gandhi wordt door den Britschen hercihtendienst als volgt beschre- ven: Drie politieauto's kwamen voor Birla House, waar Gandhi woonde, aangereden. Gandhi was gearresteerd uit het bed, waar hij juist zijn gebeden uitsprak. In Voor-Indische kringen te Londen is men van meening, dat Gandhi reeds al'les voorbe- reid heeft, wat bij zijn afwezigheid gedaan zou moeten worden. Men moet volgens deze kringen rekening houden met het uitbreken van onlusten, welke niet kunnen worden on- derdrukt. (D.N.B.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 1