Plaatselijke Wegenbelasting 1942 - Axel GELDIGE BONNEN NeemnAKKERfJE Predikbeurten. Kerknieuws Sport Gemeente TERNEUZEN JACHTVERBOD. 70 gr 250 gr 250 gr 250 gr 100 gr EEN NIEUWE LUOHTVAART IN EEN NIEUW NEDERLAND. pe Nederlandsche Pijnstiller TERNEUZEN, 7 AUGUSTUS 1942. AXEL. KOEWACHT. De Burgemeester van Terneuzen, vestigt in opdracht van den Marine befehlshaber in den Niederlanden, nogmaals de aandaclit van. be- langhebbenden op het verbod tot het jagen in een zone van 3 km breedte aan beide zijden van bet kanaal van Terneuzen naar Gent. In deze zone is bet Duitscbe jachtrecht van kracbt. Overtreding zal zeer zwaar door bet Duit- sche Kriegsgericbt worden gestraft. Terneuzen, 6 Augustus 1942. De Burgemeester voomoemd, C. VERLINDE, wnd. Ter voorkoming van vervolgingskosten wordt berinnerd aan de betaling der plaatse lijke wegenbelasting 1942, le termijn. Axel, 5 Augustus 1942. De wnd. Gemeente-Ontvanger van Axel, M. OGGEiL. Bon Hoeveelheid VAN 9 TOT 15 AUG. no. l>er bon BrVid (of gebak) 41A 400 gr Idem 4 IB 50 gr Beschuit 41 75 gr \leesoh (of vleeschw.) 41A 100 gr Idem 4115 50 gr Aardappelen 41A l'/2 kg Idem 41B Zi kg Tabak enz. 41A tabak 1 rants. Sigaretten 41A sigaretten 20 stuks WEEKPRAATJE. Generaal-Commissaris Schmidt beeft ter gelegenbeid van de berdenking van bet 10- jarig bestaan van de Ortsgruppe Waubach der N.S.D.AjP. aldaar een redevoering ge- bouden, waarin hij eenige gebeurtenissen, welke in den laatsten tijd de gemoederen nogal in beroering brachten, nader beeft ver- duidelijkt. Hij deed dat op zoodanige wijze, dat algemeen een beter begrip over tal van maatregelen is ontstaan en er voor verkeerde verklaring van aard en oorzaak der betreffen- de maatregelen geen kans meer is gebleven. Op zichzelf bescbouwd was er voor eenige nadere toelichting eigenlijk geen aanleiding. Ieder goed'willend Nederlander, die zijn oogen open beeft, bad onmiddellijk begrepen waar- om bet ging. Het is echter helaas een veel- ver'breide eigenschap van tal van lieden ge- worden om in geval van de mogelijkheid tot tweeerlei opvatting in zaken de bezetting en de Duitscbe overheid betreffende, steeds die te aanvaarden, welke ten nadeele van Duitsch- land moet strekken. Men doet dat niet uit innerlijke overtuiging, maar uit lust om kwaadaardig te zijn. Dit is zoowel dom als gevaarlijk. Men verliest geleidelijk asm de ware bedoeling gebeel en al uit bet oog, zoo- dat men steeds meer als een volkomen on- wetende tegenover de verdere ontwikkeling in ons land komt te staan. Dat moet bij ver dere maatregelen tot werkelijk onbegrip lei- den inplaats van het gewilde onbegrip waar- mede men aanvankelijk was begonnen. En in die toestand komt men gemakkelijk tot zoo danige handelingen, dat strengere overbeids- maatregelen daar bet gevolg van kunnen zijn. Trof men daarmede zichzelf alleen, wij zou- den, na de vele waarschuwingen welke wij reeds deden booren, er ons tbans niet langer druk over maken. Wie niet hooren wil, moet maar voelen. Maar het wangedrag van enke- len kan maatregelen ten gevolge hebben welke ook aan anderen, aan de geheele streek, bet geheele land zelfs, groot nadeel en onge- mak kunnen berokkenen. Het is met bet oog daarop, dat wij bet nut- tig achten om ook nu weer aan te sporen tot beter begrip voor de omstandigheden waar- onder wij leven. Het is toch steeds opnieuw gebleken, dat de Duitsche bezetting ons, Nederlanders geen kwaad hart toedraagt. Zij is echter niet bier gekomen om uitsluitend betuigingen van wel- willendheid tegenover ons af te leggen. Het is ooriogHet Duitsche Rijk is gewikkeld in. een strijd op leven en dood. Het lot van 8Cf millioen Duitschers vraagt om bescherming en verdediging tegenover de verbonden krach- ten van jodendom, kapitalisme en bolsjewisme. En de Duitsche legers geven deze bescher ming en verdediging. Is er iemand dom genoeg om te durven aannemen, dat in deze enorme worsteling om bet zijn of niet-zijn van Duitschland er reke- ning kan worden gehouden met alle mogelijke bier te lande heerschende afwijkende begrip- pen, die erop gericht zijn om de kracht der Diri'sche oorlogsvoering nadeelig te beinvloe- den? Neen toch! In de verklarende redevoe ring van Generaal-Commissaris Schmidt mo- gen wij een nieuw bewijs zien van de tege- moetkomende houding der Duitschers tegen over ons. Hij behoeft niet nader te waar- schuwen en te verklaren. En desondanks doet hij bet. Het is te wenschen, dat men nu in Neder- land weet, waarom maatregelen tegen de joden worden getroffen. En de inmenging der ker- ken in deze aangelegenheid is niet bevorder- ljjk voor den goeden gang van zaken geweest. Men had dit kunnen weten. De hoogste plicht van den Fuhrer is te waken over het lot van 80 millioen Duitsche volksgenooten. De joden zijn hunne verklaarde doodsvijanden. Hen daartegen te beschermen gaf aanleiding tot strengere maatregelen tegenover de joden. Er is geen pastoor of dominee te vinden die den Fiihrer ervan zal weten te overtuigen, dat deze joden voor hem van grooter belang moe- ten zijn dan zijne eigen volksgenooten. En dat beslist alles. N.O.-POLDER-OOGST GAAT BEGINNEN. De correspondent van De Tel. meldt dat bet eerste koren thans in den Noordoostpolder bij Kuinre wordt geoogst. De arbeiders zichten de haver, die er beboorlijk voor staat en het zal niet lang meer duren, of ook de rogge kan worden geoogst. Zoo zal er in de komende weken op den voormaligen zeebodem wel een groote bedrijvigbeid gaan heerschen. Een ,,zelfbinder" gaat door de havervelden. Maar ook zijn er nog heel wat arbeiders bezig de haver te zichten. Bij iedere twee arbeiders is bovendien een binder en zoo vordert het werk snel. Reeds staan de schooven in lange riien op bet land en niets herinnert er meer aan. dat men zich bevindt in een gebied, dat een jaar geleden nog water was. Het meeste gewas staat er zeer goed voor; on =ornmige plaatsen heeft de rogge zelfs een hoog'e van 1.80 meter. De granen worden reeds op het land gedorscht, maar t geen met direct verwerkt kon worden, wordt in klam- pen gezet. ROOK EN IS EEN KOSTBAAR GENOEGEN. Geen shag, dure sigaretten. Een steeds algemeener vernomen klacht is, merkt de N. R. Crt. op, dat het rooken bij de eeenwoordige prijzen zoo duur, te duur wordt. Van den sigarenwinkelier kan men vernemen, dat dit de liefhebberij achteruit doet gaan. Het weekblad De Tabaksplant constateert ook daling in de liefhebberij voor het rooken, manr zoekt de oorzaak daarvan in de kwaliteit van between wordt aangoboden en spreek- m ait verband van vrijwel onverkoopbare voorraden sigaren. Uit dit artikel kan men tevens oe- eriinen dat de extra-rantsoenen, die wij gehad hebben' niet zijn voortgekomen uit een over- matig florissante tabakspositie wat dan ook wel een wonder zou zijn) maar uit het strever om door de bedoelde voorraden been te komen. Wij hebben dit ook van andere zijde vernomen met een ander motief erbij; fabnkattten en grossiers moeten geld zien om hun zaken 2*aandc te houden. Hoe dit zij, wat men kan krijgen is over het algemeen duur en van niet te beste kwaliteit. Er is nog wel goede waar te krijgen, maar deze molt men met een lantaarntje zoeken. Sen wordt meer en meer een luxe, sigaren en sigaretten zijn voor velen eepv°udig met meer te betalen. Vandaar de liefhebberij voor shag om sigaretten te maken of pijptabak die nog bereikbare prijzen hebben. Maar de laat ste weken is het met den aanvoer van deze twee artikelen treurig gesteld geweest en in Den Haag bijvoorbeeld kon men deze week geen draadje shag of pijptabak bernachtigen. Speciaal de sigaretten zijn heel duur. 75 cents of 90 cents moet men al gauw voor een pakje uitleggen, meestal zal het 90 cents of nog meer zijn. want de goedkoopere soorten VAN 9 AUG. TOT 5 SEPT.: 357 alg. 358 alg. 362 t/m 365 alg. 4-41, 4-42 res. 359 alg. 360 alg. 361 alg. 367 t/m 369 alg. 4IA t/m 44A 4 IB t/m 44B 41 en 42 versn. 43 en 44 versn. Suiker Jakn enz. Bloem (of gebak enz.) RjjSt Peulvruchten Gort Vermicelli of maizena Kaas Melk Idem C'hocolade Suikeriwerk VAN 8 TOT 19 AUG. Boter Idem 39 boter 39 vet 1 kg 500 gr 100 gr 31/2 liter 1% liter 100 gr 100 gr 125 gr 125 gr VAN 15 JUIi TOT 12 SEPT.: Boter 2-35, 2-36, 3-35, 3-36, 4-36 res. 125 gr VAN 12 JULI TOT 5 SEPT.: Koffiesurrogaat 338 alg. 250 gr VAN 1 JULI TOT 15 AUG.: Eenheidszeep 335 alg. 1 rants. Idem U zeep 1 rants. Wasch- of zeeppoeder 336 alg. 250 gr Idem L zeep 250 gr Toiletzeep 80 L toiletzeep 75 gr VAN 1 MEI TOT 31 AUG.: Scheerzeep U textiel 50 gr VAN 14 JUNI TOT 22 AUG.: Petroleum 01 petr. 2 liter VAN 11 MEI TOT 31 DEC.: Brandstoffen 01 t/ln 05 B.V. 1 eenh. TOT 30 APRIL 1943: Brandstoffen 01, 02 en 03 K.F. 1 eenh. Na morgen (Zaterdag) zjjn vervallen de bonnen 39 brood, beschuit, vleesch, aardappe- len, tabak, 337, 339 t/m 352 alg., 38 boter en vet, 36 t/m 39 melk, 4-33, 4-34 res., 36 t/m 39 versn. zijn het eerst uitverkocht en alles wel be- schouwd is 75 cents op het oogenblik nog goedkoop. Men denke even terug aan den tijd, dat een pakje Lucky Strike of Camel een cent of 35 kostte en dat lang niet iedereen ,,die dure" sigaretten rookte, maar zich tevre- den stelde met een pakje van 20 cents of zelfs 15 cents (dat, wat kwaliteit betreft ver- moedelijk beter, althans niet slechter was dan de tegenwoordige dure rookwaar). Daar het leven in ander opzicht ook niet goedkooper is geworden, spreekt het vanzelf dat menigeen, die een klein inkomen heeft, er voor terugschrlkt per week op zijn tabaks- kaart een daalder of om en bij de twee gul den uit te geven voor iets dat dan toch maar een genotmiddel is, al is het voor velen, door de gewoonte, de verslaving, een eerste levens- behoefte geworden. Intusschen doet onder deze omstandig heden zich begrijpelijkerwijze de vraag voor of de sigaretten werkelijk zoo duur moeten zijn. En tegelijk probeert men middelen aan te geven om den minst draagkrachtigen nog iets te rooken te verschaffen tegen een voor hen bereikbaren prijs. Wat het eerste punt betreft vergist men zich licht als men afgaat op de extra-verstrek- kingen, die wij gehad hebben en die den schijn hebben gewekt of er overvloed was, of men er om zoo te zeggen mee ,,zat". Wparom, zoo vraagt men, als het zoo gesteld is, zulke hooge prijzen? Dat die overvloed maar schijn was, is hierboven al aangestipt. Er moest ge- spuid worden. Trouwens iedereen, die even nadenkt, kan wel begrijpen, dat er van over vloed geen sprake kan wezen. Tabak is nu eenmaal een importartikel en wij weten veel te goed, dat het met dezen import niet hard gaat. De sigarettentabak (om daarbij te blrjven) kan misschien nog wat gemakkelijker worden aangevoerd dan bijvoorbeeld dekblad voor sigaren, omdat zij in Europa zelf wordt geproduceerd, maar het is geen geheim, dat werkelijk verwerkbare, rookbare sigaretten tabak schaarscher en schaarscher wordt. En dat leidt noodzakelijkerwijze tot stijging van den prijs. Er zijn tabakken, die op het oogen blik eenige malen meer kosten dan voorheen. De fabrikant, die vroeger met fracties van centen kon rekenen bij bet opmaken van zijn kostprijs, moet nu van centen uitgaan. En dan komt daar bovenop nog de fiscus met een extra groote schep tabaksaecijns. Onder deze omstandigheden spreekt het vanzelf, dat goedkoope sigaretten meer en meer onbestaanbaar worden. Zij die nu ach en wee roepen over de dure sigaretten moeten er dan ook maar op voorbereid wezen, dat zij nog wel duurder zullen moeten gaan rooken. ah verband met de bedoeling den minder draagkrachtigen nog iets te rooken te ver schaffen, dat een bereikbaren prijs heeft, hebben wij in een van de bladen de suggestie gelezen van een soort van indeeling der ver- bruikers naar hun inkomen, waarbij men den minder en minstdraagkrachtigen een zekere begunstiging in den vorm van goedkoopere sigaretten zou kunnen doen toekomen' op de manier als wij bijvoorbeeld bij de vetdistribu- tie hebben voor de inkomens tot 1300 per jaar. Een speciale rookerskaart! Volgens het systeem van de vetkaart. Of iets dergelijks... Wij vreezen, dat de ervaring met de vet kaart opgedaan in deze niet als aanmoediging zal werken. Er is met de vetkaart veel ge- handeld en het laat zich gemakkelijk voorzien, dat er nog veel meer handel zou ontstaan met de goedkoope rookersbonnen, re&p. kaarten. Bovendien: waar zou de grens moeten lig- gen? Er zijn heel wat menschen, die meer dan 1300 inkomen hebben, die ook wel eens willen rooken, maar voor wie het bij de tegen woordige prijzen per se te duur uitkomt. Als men aanneemt, dat er in de categorie van de vetkaart 40 pet. van onze bevolking valt, zou men, het vorenstaande in aanmerking geno- men. voor de speciale" tabakskaart wel tot 50 pet. moeten gaan om werkelijk iets voor de minderdraagkrachtige rookers te doen. En hoe zou men dan aan de goedkoope sigaretten moeten komen om deze bedeeling te organi- seeren Er zouden er veel meer voor beschik- baar moeten worden gesteld dan er op het oogenblik aanwezig zijn en h661 veel meer, z66veel meer, dat de fabrikanten er niet mee uit zouden kunnen, zij zouden om een goed- kooperen gemiddelden prijs voor de speciaal 5 begunstigden mogelijk te maken met hun laagste prijzen van thans een aardig stuk naar boven moeten, en dan nog zou er geld bij moeten. Dat kan van hen niet verlangd worden. Daarom is het heele idee van zulk een distributie van goedkoope sigaretten in de distributie een waan. Men kan nu eenmaal niet iets voor weinig geld geven, dat aan orondstof veel geld kost en waarop bovendien hooge belasting zit. Alle pogingen tot ver- betering zullen op de (toenemende) schaarsch- te der grondstoffen moeten stranden. En in plaats van goedkooper zullen de sigaretten duurder en nog duurder worden. Het is treurig voor alle rookers en in het bijzonder voor hen. die weinig kunnen beta- j len, maar het is nu eenmaal een onvermijde- lijk gevolg van de omstandigheden. ,,Wij Nederlanders zijn een door de eeuwen heep gegroeid vollt van zeevaarders geweest. Het zal onze opgave zijn er voor te zorgen, dat straks ook gezegd kan worden, dat wij door daden bewezen hebben een volk van luchtvaarders te zijn. De toekomst van de luchtvaart na den ooriog, vooral van de bur- geiduchtvaart, is onbegrensd. Wanneer wij in de toekomst een rol willen spelen op luctit- vaartgebied, dan moeten wij ons los maken van veel verkeerde begrippen en instellingen, die tot dusverre remmend op een gezonde ontwikkeling in deze richting hebben ge wekt." De vroegere eerste luitenant van de mili- taire luchtvaart, J. W. van Hengel, onderban- leider en hoofd van de luchtvaart W.A., vlie- ger in hart en nieren, heeft na de Meidagen van 1940 al zijn krachten in het werk gesteld om de ludhtvaartgedachte levend te tiouden in ons volk. Mede dank zij zijn bemoeiingen kon deze week het tweede luchtvaartkamp der W.A. gehouden Worden, een kamp, waarin alien verzameld zijn, die op de bres staan voor onze luchtvaart en tot devies hebben: Een nieuwe luchtvaart in een nieuw Nederland! Vorming der jeugd. Op de vraag van een redacteur der V.P.B., hoe dit ideaal het beste verwezenlijkt kon wor den, antwoordde de heer van Hengel: In de eerste plaats zullen wij de luchtvaart geest in het Nederlandsche volk wakker moe ten houden en verdiepen. In de tweede plaats zal de jeugd met de vliegerij vertrouwd moeten worden gemaakt en In de luchtvaartgedaohte moeten worden opgevoed. Deze jeugdvorming moet reeds op tienjarigen leeftijd beginnen, allereerst door het zelf vervaardigen van vliegtuigmodelletjes, later door het laten bouwen onder deskundige leiding van werkelijke modelvliegtuigen, al of niet met elastiekmotor of benzdnemotor. Op 16- of 17-jarigen leeftijd gaat dan het spelen met vliegtuigmodellen over tot het vliegen zelf en wel het zweefvliegen. De jeugd zal zelf de zweeftoestellen moeten bouwen en construeeren, het handwerk in de puntjes moeten leeren, terwijl ook de theorie niet verwaarloosd zal worden. Op deze wijze zal een selectie ontstaan en zullen alleen de natuurlijk begaafden overblij- ven, waaruit dan later de motorvliegers ge- recruteerd zullen worden. Modelbouw op het oogenblik het Irelangrijkstc. Naast het aankweeken van de luchtvaart- gedachte en het gemeenschapsgevoel zal thans het zwaartepunt moeten gelegd worden op den bouw van vliegtuigmodellen, op han- denarbeid dus in den werkelijken zin van het woord. De jeugd zal moeten worden geleerd, dat goed vakwerk hoofdzaak is en dat half werk hem nergens brengt. 'Hij zal zich van zijn ver- antwoordelijkheid ter dege bewust gemaakt moeten worden en het is goed en nuttig, dat de toekomstige jonge luchtvaarder eenmaal in zijn leven heseft, hoe moeilijk het is een hou- ten vleuigelrib of een rompspant zelf uit ruw hout te vervaardigen. Op het oogenblik zijn er modelbouwwerk- plaatsen in ons land, model uitgerust, welke onder het beheer staan van de Jeugdstorm en waarin, onder leiding van bekwame instruc- teurs, het handwerk terdege zal worden ge leerd. Op deze wijze, zoo besloot de heer van Hengel, zijn uiteenzetting, zullen talrijke jon- geren, wier hart hunkert naar de wijde luch- ten en die er ook van droomden eens daarin de verwezenlijking van hun ideaal te vinden, vertrouwd worden gemaakt met de lucht vaartgedaohte en deskundig voorbereid wor den voor de taak, die hen wacht. Bovenal zullen alle Nederlandsche lucht vaarders op hun post moeten blijven en de Lui.W.A. dienen te steunen. Slechts dan alleen zal het ideaal van een nieuwe luchtvaart in een nieuw Nederland werkelijkheid kunnen worden. TRIJZENBESOHIKKING 1942 ZOETWATERVISCH. In de Staatscourant van 4 Aug. is opge- nomen de Prijzenbeschikking 1942 Zoetwater- visch, welke met ingang van Woensdag in working is getreden en waarin, in tegenstel- ling met de Prijzenbeschikking 1941 voor zoetwatervisch, de bepaling is opgenomen, be treffende de doorberekening van transport- kosten, indien meer dan een groothandelaar in het distributieproees is ingeschakeld. WMZIGING WETBOEK VAN STRAFRECjHT. Bij besluit van den seeretaris-generaal van het departement van justitie is in het wet- boek van strafrecht een nieuw artikel 248a ingevoegd, waarbij op bloedschande een ge- vangenisstraf van ten hoogste vijf jaren wordt gesteld. IR. W. TERPSTRA. f In den cuderdom van 53 jaar is overleden ir. W. Terpstra, technisch directeur van de Nederlandsche Jaarbeurs. INZENDINIG VAN MUZIEKPROGRAMMA'S 'Het departement van volksvoorlichting en kunsten deelt mede: Bij het ter keuring in- zenden van programma's aan het departement van volksvoorlichting en kunsten is het nood- zakelijk het registratienummer van het com- missariaat voor niet eommercieele vereeni- gingen en stichtingen te vermelden. Het na- laten hiervan geeft vertraging. ORGANISEEREN VAN BIJEENKOMSTEN. De commissaris voor niet-commercieele vereenigingen en stichtingen, Waalsdorper- weg 72, .'s-Gravenhage, brengt nogmaals in herinnering, dat verzoeken tot het organisee- ren van bijeenkomsten, vergezeld van het in- schrijvingsbewijs van het commissariaat, bij het hoofd der plaatselijke politie behooren te worden ingediend. Inschrijvingsbewijzen wor den door den commissaris uitgereikt aan alle organisaties, die voldaan hebben aan den aanmeldingsplioht. Onder deze verplichting tot aangifte vallen niet alleen alle niet-com mercieele vereenigingen en stichtingen in den zin van de wet van 22 April 1855 doch even- eens alle niet-commercieele organisaties als comite's, commissies, clubs, fondsen, institu tes kransen, kringen, groepen of anderszins en is dus van toepassing op alle vereenigin gen, stichtingen en/of fondsen, voorzoover deze niet bij de commissie Woltersom zijn in- geschreven. Ontbinding van eenige niet-commercieele organisatie is niet dan na vooraf verkregen vetrgunning van den commissars voornoemd toegestaan. Bij niet-nakoming der voorschriften, om- trent aanmelding en ontbinding vastgesteld, kan tot strafvervolging worden oyergegaan. WIJZIGING WINKELSLUITING. In de Staatscourant van 5 Augustus 1942 is opgenomen een op 17 Augustus 1942 in- gaande wijziging in de thans ingevolge het winkelsluitingsbesluit 1941 geldende e-egeling inzake de verplichting tot openstelling van winkels, in dien zin, dat winkels, voor welke voor een ander tijd'vak dan den Maandagmor- gen toepassing is gegeven aan het bepaalde in art. 6 der winkelsluitingswet (sluiting ge- durende een halven werkdag per week in ver band met de verplichting om ingevolge de arbeidswet aan het personeel gedurende een gelijken tijd per week vrij te verleenen) des Maandags van 9 tot 13 uur voor het publiek geopend moeten zijn voor zoover de verplich ting hiertoe tot dusverre nog niet voor die winkels bestond. Per week is er voortaan voor iederen winkel dus hoogstens een vriien" halven dag, behoudens voor de bak- kers, kruideniers, melk, slagers, en groenten- en fruitwinkels, voor welke de huidige rege- ling blijft p-elden. ARBEIDSDIENST VOOR A.S. LEERLINGEN MIDDELBAAR NI.Fv'ERHEIDSONDERWIJS. In de Staatscourant is een besluit opge nomen, volgens hetwelk de seeretaris-generaal van het departement van Algemeene Zaken bevoegd is tot het doen vervullen van arbeid:,- t dienstplicht of tot medewerking aan een on- Ja, Waarom? Als er AKKERTJES zgn, die de pjjnlijke boeien verbreken, het hoofd weer helder maken binnen 'n kwartier. derzoek naar hun geschiktheid, daarvoor op te roepen personen in het bezit van een in 1942 verworven einddiploma van het gym nasium of de hoogere burgerschool B of van een met zoodanige diploma geliikgesteld ge- tuigschrift, die den leeftijd van "18 jaar heb ben bereikt en zich hebben opgegeven of nog zullen opgeven voor den in September a.s. aanvangenden cursus van soholen voor mid- delbaa'r nijvei'heidsonderwijs of met het oog op dien cursus eenige practische vooropleiding hebben gevolgd of zullen volgen. POSTGIRONUMMERS VAN DE WINTERHULP NEDERLAND: Winterhulp Nederland, Den Haag no. 5553. Als bank der Winterhulp Nederland is aangewezen de Kasvereeniging N.V., Amsterdam, no. 877. Stort op 5553 of 877. Ge brengt geluk in veler leven. DE NIEUWE BONNEN. Voor de volgende Week zijn voor het koopen van brood, beschuit, vleesch en aardappelen aangewezen de bonnen 41A en 41B. Voor aardappelen is op bon 4 IB verkrijgbaar y2 kg. Van de tabaks- en sigarettenkaart zijn aan gewezen de bonnen 41A. Verder zijn voor het tijdvak van 9 Aug. t/m 5 Sept. aangewezen,voor suiker 357 alg., jam 358 alg., bloem enz. 362 t/m 365, rijst 4-41, 4-42 reserve, peulvruchten 359 alg., gort 360 alg., vermicelli of maizena 361 alg., kaas 367 t/m 369 alg., melk 41A t/m 44A en 41B t/m 44B, cihocolade 41 en 42 versn., suikerwerk 43 en 44 versn. Boter en rundvet op bon 39. Gedurende het tijdvak van 8 tot en met 19 Augustus 1942 geeft elke der met 39 ge- merkte bonnen van de boterkaart en van de vetkaart recht op het koopen van 125 gram boter. Zij, die gedurende het tijdvak van 15 tot en met 18 Jul! 1942 de bonnen 39 bij den slager hebben ingeleverd, ontvangen gedurende bovengenoemd tijdvak per bon 100 gram rundvet. EXAMENS HOOFDAKTE. Te Rotterdam slaagde voor A: mej L. A. Antheunis te Sas van Gent; geslaagd voor B: E. Schelfhout te Hengstdijk, P. van Kerk- voort te Groede en L. B. Bogaert te Lams- waarde. KAARSEN OP DE PETROLEUMBON. Te voren boninlevering bij winkelier. Gedurende het tiidvak van 1 Augustus tot en met 30 September 1942 geven de met „24" genummerde bonnen van de petroleumkaarten ,,iS" en ,,T" recht op het koopen van een rant- soen kaarsen. Een rantsoen kaarsen bedraagt 300 gram. De voor het koopen van kaarsen aange wezen bonnen moeten vooraf bij den winkelier worden ingeleverd, desgewenscht tegen ont- vangstbewijs. De aflevering der kaarsen aan de verbruikers heeft eerst plaats nadat de winkelier zich door middel van de door hem ontvangen bonnen heeft bevoorraad. Dit is de laatste bonaanwijzing voor kaar sen tot en met 30 September 1942. LUXOR THEATER. „Dans met den Keizer." Over deze film schrijft het ,,Dagblad van Rotterdam" o.m.: Al dadelijk in de allereerste scenes ver- raadt Der Tanz mit dem Kaiser de signatuur van Georg Jacoby, die verantwoordelijk tee- kent voor de regieHet weelderige rococo is door den architect Erich Kettelhut volop in toom en stijl gehoudenJacoby heeft de goede traditie en de uitstekende reputatie die hij als regisseur van blijspel en operette heeft gehandhaafd, waarbij hij de beide hoofdrol- spelers reeds direct tot licht en fleurig ge- varieerd srpel heeft kunnen inspireeren Reimar Kuntze heeft het geheel met zorg ge- fotografeerdDe muziek van Franz Grothe onderstreept de handeling, waar zulks noodzakelijk is, effectrijk. BEitEDIGING AMBTENAAR VAN DEN BURGERLIJ KEN STAND. Ter openbare terechtzitting der arr.-recht- bank te Middelburg van Woensdag j.l. is be- eedigd als ambtenaar van den burgerlijken stand der gemeenten Koewacht en Overslag, de heer G. C. E. M. Dierick, burgemeester van Koewacbt en Overslag, wonende te Koewacht. 600 GULDEN VERDWENEN. In een hotel te Goes werd, meldt de Z., dezer dagen in het toilet een handtaschje gevonden met allerlei papieren en voorwerpen zonder waarde. Uit de papieren wist men de eigena- resse op te sporen. De politie stelde zich met deze dame in verbinding en deze zei inder- daad haar taschje kwijt te zijn. Zij dacht het in huis nog terug te kunnen vinden en had daarom nog geen aangifte der vermissing ge- daan. Vermoedelijk heeft zij het taschje in haar winkel laten liggen, waaruit het door iemand is meegenomen. Zij vertelde ook, dat er 600 aan bankpapier had ingezeten, maar hiervan werd niets teruggevonden. V.V.V. nieuiws. Gedurende de vacantietijd zullen op initia- tief van de plaatselijke V.V.V. enkele concer- ten worden uitgevoerd op de volgende data's: Zaterdag 15 Augustus, 29 Augustus en 12 September. Het eerste concert op 15 Augustus zal gegeven worden door het bekende muziek- gezelschap uit Schoondijke, met een nader bekend te maken programma. Vakexamien Schildereu. Bij het te Haarlem van 27 Juli tot 1 Aug. gehouden vakexamen, slaagde voor vakbe- kwaamheid schilderen de heer H. J. Hoebe Hz., alhier. „Het Centrum". Een komedie om geld. Een banklooper verliest op een voor hem en anderen onverklaarbare wijze 50.000 dollar uit zijn geldtasch. Een jongen had die open gesneden en het geld verdween door een roos ter in een riool. Verdacht van diefstal wordt de banklooper vrijgesproken. Een speculatieve financieringsinstelling vermoed ecSiter dat hij het geld nog onder zich heeft en biedt hem een directeursbetrekking aan, welke hij aan- vaard. Zijn eenige dochter, voor wie hij alles opgeofferd heeft, verloochent hem echter en na trii bij de bank de gevorderde fcorgstelling niet kan betalen, geraakt hij aan den rol met een vriend uit zijn armen tijd. Hij komt daar- ooor ten slotte terecht in den kelder waar het geld verdwenen is en kr'J°T dit in handen. Hij brengt het waar het behoort, maar wordt nu opnieuw verdacht van diefstal en veroordeeld. Dan komt echter de jongen die de tasch inder- ujet opensneed alles ophelderen. Dan komt vf0(?5. banklooper die in vrijheid wordt ge- s. e®n goed eind en ook voor zijn dochter, eel\ vroegeren jeugdvriend in het hu- welijk treedt. Met al de verwikkelingen die een en ander te pas brengt een interessante n 1m. Aan den heer A F J. M. Dierick alhier, is €6t*vol ontslag vcrlcond als ontvangGr-sriffiGr van den Nieuw-beoosten-Biij hezuidenpolder. DE „KOE VAN DEN ARBEIDER" WEER IN TREK. In steeds toenemende mate gaat de geil schreef de Prov. Zeeuwsche Crt. dezer dagen, weer het plattelandsheeld beheerschen Overal waar men thans komt, treft men in weilanden, maar vooral op de grasbermen van wegen en kanalen in aantallen, grooter dan ooit te voren, de ,,koe van den arbeider" aan. En dat in groote verscheidenheid van kleur en ras. Hot wit an het Saanenras, met behulp waarvan mede de tegenwoordige gei- tenstapel in ons land wyrd opgebouwd, is ech ter bijna overal in de meerderheid. Wel een hewijs, hoezeer de veeljarige arbeid van de Nederlandsche Commissie voor de geitenfok- kerij zij bestaat thans officieel 25 jaar vruchten heeft gedragen. Voor 1905 schommelde het aantal geiten in ons land om de 160.000. Het oorspronkelijke zeker niet ondeugdelijke landras liep in kwa liteit regelmatig achteruit. De overheid greep toen in. Deugdelijk fokmateriaal werd uit het huitenland (eerst uit Zwitserland, daarna uit Hessen) ingevoerd. In tallooze dorpen kwa- men geitenfokvereemgingen tot stand. Het resultaat was, dat vijf Jaar later (1910) de geitenstapel reeds was gestegen tot 224.000, terwijl de landbouw-telling van 1918 niet min der dan ruim 311.000 geiten aangaf. Nadien kwam in bet aantal een regelmatige en vrij sterke inzinking. In 1930 het jaar, waarin de laatste geitentelling plaats vond bestond de geitenstapel uit slechts 140.000 stuks. De kwaliteit ging echter, dank zij het werk van geitenfokvereemgingen en Nederlandsche Commissie de Overheid steunde vanaf 1910 dat werk financieel (in 1939 met ruim 8500 in belangrijke mate vooruit: in den bouw, in de melkgift. De gemiddelde melkproductie van onze geiten wordt thans op 600 liter per jaar geschat. Dat taeteekent een verdubbeling in vergelijking met 25 a 30 jaar geleden. Gei ten, die 4 liter melk per dag geven, zijn lang geen uitzondering meer. Het is vooral deze sterk verbeterde melkgift, welke in de laat ste jaren voor tienduizenden plattelandsbewo- ners aanleiding is geweest zich weer een geit aan te schaffen. Het aantal melkgeiten wordt thans dan ook reeds geschat op een kleine 200.000. En de belangstelling voor het houden van geiten is nog steeds stijgende. Dat blijkt aller eerst uit het aantal georganiseerde geitenhou- ders. Het aantal leden van de Nederlandsche Commissie voor de geitenfokkerij steeg In 1941 van 23.000 op 33.000, het aantal afdee- lingen van 430 op 506. Pas geboren lammeren worden verkccht voor 10 a 15 gulden, melk geiten voor 70 a 150 gulden en zelfs nog be- langrijk hooger. Elen geitenfokker in Noord- Holland verkocht onlangs zijn geheele stal (5 stamboekgeiten en edn lam) voor 1200. ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1942. Ned. Hervormde Kerk. TEJRNtEUZElN7.30 u., Avondgehed. ZONDAG 9 AUGUSTUS 1942. Ned. Hervormde Kerk. TERNEUZEN. 10 u., de heer M. C. Fallen- tin, van Bussum; 2.30 u., Ds. E. Raams, van Hoek. SLUISKIL. 10 u., de heer K. L. W. van der Maden, van 's Heer Hendrikskinderen; 2.30 u., de heer J. A. Alsfelt, voorh. H. A. AXEIL. 10 u. en 2.30 u„, de heer Visser, van Vlissingen. HOE1K. 10 u., Ds. E. Raams; 3 u., Ds. J. Kroon, van Kloosterzande. ZAAMSLAG. 10 u. en 3 u., Ds. Drost. KLOOSTEIRZANDE. 10 u„ Ds. J. Kroon. SAS VAN GENT. 10 u., Ds. M. Goudkamp. PHILIPPINE. 3 u., Ds. M. Goudkamp. Gereformeerde Kerk. TERNEUZEN Nog onbekend. AXEL. 10 u. en 2.30 u., Ds. J. Booij, van Hein- kenszand. ZOUTESPUI. 10 u. en 2.30 u„ Ds. SoUie. HOEK. 10 u. en 3 u., Ds. W. Meijnhout, van Vlissingen. ZAAMSLAG. 10 u. en 3 u., Ds. M. Ros, van Krabbendijke Chr. Gereformeerde Kerk. ZAA1M9LAG. 10 u. en 3 u., Ds. L. Kleissen, van Boskoop. Gereformeerde Gemeente. TE1RNEUZEN. 10 u., 2.30 u. en 6 u., iees- dienst. AXEL. 10 u. en 2.30 u., leesdienst. HOEK. 10 u., 2.30 u. en 6 u., leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN (Vlooswijkstraat)10 u., 2.30 u. en 6 u., leesdienst. TERNEUZEN (Nieuwediepstraat)10 u., 2.30 u. en 6 u., leesdienst. Roomsch-Katholieke Kerk. TERNEUZEN. 7.30 u., 9 u. en 10.30 u., H.H. Missen, 2.30 u., Lof. MAANDAG 10 AUGUSTUS 1942. Gereforbieerde Gelmeente. TBRNEIUlZiEN2.30 u. en 6 u., Ds. Lamain, van Rotterdam. DE R.K. KERK EN DE DAMESKLEEDING;. In verband met herhaaldelijk in de pers be- sproken geruchten, volgens welke de R.K. kerkelijke overheid de bepalingen ten aanzien van de kleeding der vrouwen bij kerkbezoek zou hebben verzacht (mouwlooze zomorklce ding en bloote beenen zouden veroorloofd zijn) schrijft de /Osservatore Romano" in een officieel geinspireerde verklaring, dat de richtlijnen voor een zedige kleeding der vrou wen volledig bevestigd zijn. Aan de vrouwen, wier kleeding een bezoek in een fatsoenlijk huis onmogelijk zou maken, is ook het be- treden van de kerk verboden. (D.N.B. WATERPOLO. Donaerdag 6 Aug. j.l. werden in't zwembad te Axel de volgende polowedstrijden voor de competdtie gespeeld: AZC 2De Bruinvisch 2 31. De wedstrijd was gekenmerkt door slecht spel. Na eenige minuten spelen gelukte het aan Koole uit AZC te doelen, 10. Daarop trok de Bruinvisch ten aanval, eerst zonder resultaat, maar toen de scheidsrechter H. de Jager het water uitstuurde voor een kleine vergissing, werd het Axelsche doel doorboord, 1il. De rust ging met deze cijfers in. Na de rust is Axel echter beter op schot en het is M. Dieleman, die AZC opnieuw de lei ding geeft, 21. Eenige seconden voor het einde is het nogmaals Koole, die weet te doe len, 31, waarmee de scheidsrechter affluit. Dit beteekent het kampioenscbap 2e klasse voor De Schelde 2 uit Terneuzen, daar deze gelijk stond met de Bruinvisch 2 en nu deze verloren heeft, is de achterstand niet meer in te halen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 2