»i rfmffm NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN BEKENDMAKING. Duitschland wint op alle fronten. No 10.404 VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1942 82s Jaargang Buiteniand Binnenland DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Vorderingen in het Kaukasusgebied. De rede van Commissaris-Generaal Schmidt. CPBOUW VAN EEN NIEUWE „00ST' v m ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT CANADA VORMT BATALJON PARACHUTISTEN. 8-7-6-0-0 VERSOHIJNT IEDEKEN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Priisverhooging advertentien toegestaan door het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart onder No. 16236 N.P. d.d. 24 Maart 1942. ABONNEMENTSPRIJSBinnen Terneuzen 1,42 per 3 maanden; buiten Terneuzen 1 73 per 3 maanden. Bij vooruitbetaling 6,60 per jaar. UitgeefsterN.V. Firma P. J. VAN DE SANDE Telefoon 2073 Giro 38150 Directeur: I. van de Sande. ADVERTENTIENPer mm 10 cent, minimum per advertentie 1,50. Rubriek Kleine advertentien: 15 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent; max. 8 regels. Dienstaanbie- dingen en dienstaanvragen 15 regels 52 cent, iedere regel meer 10 cent. ver~ melding Brieven of Adres Bureau van dit blad 10 cent meer. -Handelsadvertentien bij regelataonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrijgbaar is. - In- zending van advertentien uiterlijk 10 uur v.m. op den dag van verschijning. HoofdredacteurN. J. Harte, Terneuzen. m Spoorverbinding tusschen Zwarte- en Kaspiscne Zee verbroken. Het Opperbevel der Weermacht deelde Don derdag mede: In bet gebied van den Kaukasus werd het spoorwegknooppunt Tichorezk genomen en de spoorlijn ten Noordwesten der stad over een breed front bereikt. Beweeglijke formaties der infanterie-divisies rukken verder op naar het Zuiden. Formaties jachtkruisers steun- den in aanvallen op groote hoogte en in scheer- vluchten de pantsertroepen bij de uitbreiding van het bruggehoofd over de Koeban. Ten' Zuiden van Worosjilofsk verbraken snelle for maties in Snellen opmarsch over de Koeban de groote spoorwegverbinding tusschen Zwar- te en Kaspische Zee. Ten Noorden van de Sal vordert de aanval van Duitsche en Roemeen- sche troepen goed. Aan de successen in dit gebied hebben de Roemeensche formaties een bijzonder aandeel. In de groote bocht van den Don werden tijdens hevige afweergevechten 25 vijandelijke pantserwagens kapotgeschoten. Gedurende den nacht zette de luchtmacht haar aanvallen op spoorweginstallaties in het ach- terwaartsche gebied van den vijand voort. In het gebied van Rsjef duren de zware ge- vechten voort. Ten Noorden van de stad heb ben de Sovjettroepen tijdens vergeefsche aan vallen 28 pantserwagens verloren. Ook aan de Wolchof stortte een door pantserwagens ondersteunde aanval van den vijand ineen. Aan het Oostelijk front zijn Woensdag 180 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Zes eigen toestellen worden vermist. Na storingsvluchten overdag van afzonder- lijke vijandelijke vliegtuigen boven West- duitsch gebied heeft de Britsche luchtmacht in den nacht van Woensdag op -Donderdag militair zonder effect blijvende aanvallen on- demoanen op het industriegebied van Rijnland en Westfalen. De schade, die in woonwijken van eenige stedenis aangericht, is gering. Vijf der aanvallende bommenwerpers werden door nachtjagers ten val gebracht. Aan de Zuid- en Oostkust van Engeland heeft de luchtmacht Woensdag en in den nacht van Woensdag op Donderdag, ten deele in scheervlucht, voor den oorlog belangrijke in- stallaties met bommen van zwaar kaliber aangevallen. Duidelijke taal. In het nummer van Woensdag j.l. plaatsten wij een uitvoerig verslag van de rede, welke Commissaris-Generaal Schmidt bij de herden- king van het tienjarig bestaan der Ortsgruppe Waubach in het Arbeitsbereich der NlS.D.A.P. heeft uitgesproken. Het is zeker gewenscht, merkt De Z. terecht op, op enkele punten in deze rede, welke geheel stond in den strijd op leven en dood, dien Duitschland thans voert, de aandacht te vestigen, mede ter emstige waarschuwing van de Nederlandsche bevol- king. De spreker heeft het duidelijk uitgesproken, dat Duitschland het Jodendom als zijn ergs'ten vijand beschouwt. Hij heeft de Nederlandsche bevolking ge- waarschuwd zich gereserveerd te houden en zich niet te mengen in aangelegenheden, die tusschen strijdende partijen worden uitgevoch- ten. Wij maatregelen, van Duitsche zijde tegen Joden genomen, dwarsboomt of verhindert, zal als Jood worden behandeld. De Nederlandsche bevolking werd aange- maand rustig te blijven. ,,Ieder verrichte rustig zijn werk en houde zich verre van vijan- dige acties. Laat het tweede front over aan de Duitsche soldaten en de civiele bestu- ren, dan zal niemand iets gebeuren". In dit verband herinnerde hij er aan, hoe de bevel- hebber van de weermacht genoodzaakt ge- weest was den vroegeren officieren1 van de Nederlandsche weermacht de hun door den Fiihrer geschonken vrijheid weer te ontnemen en wees hij op de duizend ^egijzelde Neder- landers, die met hun leven instonden voor de daden, die hun volksgenooten in onbezonnen- heid zouden kunnen plegen. Duidelijk liet hij uitkomen, dat ook de ge rings te sabotage ter- stond met de hardste maatregelen zal worden beantwoord. Wat de rijwielvordering betreft, wees Com missaris-Generaal Schmidt er op, dat de vor- dering van 100.000 fietsen geschiedt in het belang van de Duitsche weermacht. Het was niet de bedoeling geweest de fietsen van arbei- ders en boeren mee te nemen, maar de tijd had gedrongen. Zij, die hun fiets alleen voor hun plezier houden, dienen deze volgens den spreker vrij- willig ter beschikking te stellen van hen, die een rijwiel voor hun werk noodig hebben. Zij bevorderen dan de rechtvaardigheid. Harde maatregelen werden voorts aange- kondigd tegen de sluikhandelaars. Geen per- soon en geen rang zal hierbij worden ontzien. Wat de voedselvoorziening voor 19421943 betreft, deelde cornmissaris-generaal Schmidt mede, dat de oogst er goed voor staat. Duit sche en Nederlandsche instanties stellen daarenboven pogingen in het werk om aan- vullende hoeveelheden broodgraan uit het Ocsten te betrekken. Door een misverstand was de indruk ge- wekt, als zouden drie millioen Nederlanders naar het Oosten moeten verhuizen. Anderzijds is Nederland te dicht bevolkt, om door voed- sel van eigen bodem geheel te kunnen worden gevoed. Daarom is het gewenscht, dat Neder landsche pioniers in het Oosten zich inzetten voor de voedselproductie. Persgesprejk met den zoon van Generaal Van Heirtz. Wereldoorlog 1914'18. Terwijl rondom ons land de oorlog woedt, is Nederland inge- slapen. Tevergeefs verheffen enkelen hun waarschuwenden stem en wijzen op de ge- varen, die land en volk bedreigen. Tot hen behooren de groote gouverneur-generaal van Indie, generaal J. B. van Heutz en zijn zoon, dr. J. B. van Heutz, d-estijds officier van ge zondheid in het Nederlandsche leger. De laatste schreef in de wintermaanden van 1915-16 de volgende historische woorden: „In Nederland wint de meening meer en meer veld, dat wij de kolonien op den duur toch niet kunnen houden, terwijl Indie nog vol moed is. Is het onder de tegenwoordige om- V m <2$ w. 2$ fil w: 5&i >y Het bureau van den Weermachtsbevelhebber in Nederland deelt mede: De vele woorden, die op het oogenblik vooral in de vijandelijke propa ganda gewijd worden aan de oprichting van een „tweede front" aan de Europeesche Westkust en vermoedelijk ook wel in Nederland, en de hier- mede door den vijand uitgesproken hoop, in dat geval op steun van de be volking te kunnen rekenen, geven aanleiding, om de Nederlandsche bevolking op de meest dringende wijze te waarschuwen. Iedereen moet er zich van bewust zijn, dat hij met zijn leven speelt, wanneer hij in geval van een vijandelijke landingspoging de geringste poging zou wagen, den vijand te helpen of hem ook slechts indirect te begunstigen. In aller herinnering zullen nog wel leven de gebeurtenissen, die hebben plaats gehad na het neerkomen van Engelsche vliegers, die door de bevolking van geld en klee- ding zijn voorzien en verborgen gehouden werden, en welke gebeurtenissen tenslotte tot doodvonnissen tegen de betrokkenen geleid hebben. Wanneer ooit een Engelschman of een zijner bondgenooten Nederlandsch grondgebied betreedt, hetzij aan de kust of in het achterland, dan geldt er voor de bevolking slechts een gebod: Iedereen blijve thuis en zoeke bij lucht- gevaar, zoo mogelijk in schuilkelders zelf, bescherming tegen de geveehts- handelingen. Wie de straat op gaat, stelt zich bloot aan het gevaar te worden doodgeschoten! Wie den vijand begunstigt, moet eveneens de gevolgen daarvan dragen! De ervaring leert, dat een dergelijke waarschuwing nooit vroeg genoeg kan worden verstrekt. Mocht het op Nederlandsch grondgebied tot gevechts- handelingen komen, dan zal de bevolking door aanplakbiljetten, de radio of op andere passende wijze nog nadere nauwkeurige voorschriften verkrijgen hoe zij zich zal hebben te gedragen. v5» >T< standigheden te verwonderen, dat anderen, meer vooruitziend, in en over onze kolonien beschikken?" Ben kwart eeuw later zijn deze profetische woorden in vervuHing gegaan. De schrijver echter staat thans als zestig-jarige aan het Oostfront, de oudste officier van gezondheid bij de Waffen-S.S. De man, die het verlies van Indie vooruitzag en zich hier tevergeefs tegen heeft verzet, werkt thans in het Oosten daadwerkelijk mede aan den opbouw van een nieuwe levensruimte, waarin ook voor Neder land een eenvolle plaats zal zijn. De opbouw van een nieuwe „Oost". Een medewerker van ,,Van Honkhet weekblad voor de Nederlandsche werkers in Duitschland, heeft dezer dagen een onder- houd met dr. Van Heutz Jr. gehad. ,,'Mijn vader en ik, aldus dr. Van Heutz, hebben gedurende den eersten wereldoorlog getracht Nederland wakker te schudden. Het heeft niet mogen baten. Het partijwezen be- heerschte alles. In plaats van over de groote belangen van ons wereldrijk te beraadslagen, praatte men in het parlement tot in den treure over politieke pietluttigheden. In de Tweede Kamer werden wij typisch Neder landsch kleinburgerlijk aangevallen. De wereld-geschiedenis heeft echter niet stil ge- staan. Nederlandsch Oost- en West-Indie gingen verloren. Men heeft nu Nederlanders, die bun nationalen plicht meenen te doen, door te klagen en te jammeren en op de Duatschers en op de Japanners te schelden. De Nederlandsche vrijwilligers der divisie- Wliking denken er anders over. Zij bouwen daadwerkelijk mede aan een nieuwen ,,Oost" in het vacuum dat de bolsjewisten achterlie- ten. Daar kan ons oude Nederlandsche kolo- nisatie-talent laten zien wat het waard is. Daar hunkert men naar Nederlandsche des- kundigen op het gebied van landbouw, vee- teelt en nijverlheid. In dat Oostland, waar onze voorvaderen reeds in de 13de en 14de eeuw heen reden, opent zich voor Nederland thans een nieuwe en sohoone toekomgt. Maar deze ruimte moet eerst op de bolsje wisten veroverd worden. En hier- helpen wij daadwerkelijk aan mee. Wij zijn geen avon- turiers. Wij zijn soldaten, die weten, waar- voor wij strijden. Want het is een gemeen- schappelijk belang, dat voor ons alien op het spel staat. Het bolsjewisme moet terugge- drongen worden. Het gaat om de verdedi- ging van de Europeesche beschaving. om een betere toekomst voor onze kinderen en kinds- kinderen!" (V.P.B.) ENGEDSOHE AANVAL OP CONVOOI IUSLUKT. Het Italiaansche weermachtbericht van Don derdag luidt als volgt: Aan het Egyptdsche front hebben Italiaan sche en Duitsche formaties vliegtuigen her- haaldelijk aanvallen ondemomen op vijande lijke troepen en stellingen en in luchtgevech- ten 6 Britsche toestellen neergeschoten. Vijan delijke luchtaanvallen op Tobroek en Mersa Matroe veroorzaakten eenige schade. Een Britsche machine werd vernietigd. Tijdens de operaties op Malta schoot een formatie Ita liaansche jagers, die de bommenwerpers ver- gezelde, 2 Spitfires omlaag. Een ander Britsch vliegtuig onderging hetzelfde lot tijdens lucht- gevechten met Duitsche jagers. Engelsche vliegtuigen poogden in het cen- trale bekken van de Middellandsche Zee een van onze convooien aan te vallen. Een vijan- delijk toestel werd getroffen door het afweer- geschut van de begeleidende vaartuigen en stortte in zee. Het convooi leed geen schade. Een van onze toestellen is van zijn opdracht uit het Oostelijke bekken van de Middelland sche Zee niet teruggekeerd. HET GEKALMEERDE DEBAT. Een rustige Zondag in Engeland, schrijft de N. R. Crt. Geen reuzen-portretten van Timo- sjenko onder het beeld van Nelson op Trafal gar Square, geen vurige betoogingen voor het tweede front. Men krijgt den indruk. dat de organisators aan hun zaak geen goed gedaan hebben. Meer dan tevoren schijnt het inzicht versterkt, dat de straat niet het geschikte milieu is om over strategische beslis®ingen va nonafzienbare strekking te oordeelen, ja, dat een dergelijke agitatie, ontdaan van alle koele afweging en kennis van zaken, buitenge- woon gevaarlijk kan werken. Meer waardee- ring bestaat er dan voor een besloten bijeen- komst, gelijk dezer dagen in het Lagerhuis is gehouden en waar althans de voorwaarden voor een zakelijke beschouwing aanwezig waren. Het betrof hier niet een geheime par- lementszitting, zooals mien uit sommige be- richten ten onrechte zou opmaken, maar een informeele vergadering van een paar honderd Lagerhuisleden van alle partijen, gelijk ter vrije discussie van bepaalde gewichtige onder- werpen wel eens vaker wordt belegd. Deze vorm gaf den Sowjet-ambassadeur Maiski ge- legenheid den toestand aan het Oostfront uit- een te zetten en de openlbartige vragen van de afgevaardigden, gelijk het in de berichten heet, ,,met gelijke openlijkheid" te beantwoor- den. Wat er precies besproken is, vernemen we niet, want de bijeenkomst was, zooals ge- zegd, besloten; gezegd wordt slechts, dat de aanwezige Lagerhuisleden zeer onder den in druk zqn gekomen. Zoo zijn er, ondanks de reactie tegen de bin- nenlandsche campagne van de afgeloopen weken, verscbijnselen genoeg, die de aandacbt voor de onderhavige onderwerpen gaande houden. Sir Stafford Cripps heeft als regee- ringsspreker in het Lagerhuis op desbetref- fende vragen nog eens verzelkerd, dat ,,de be- lofte van de regeering om een inval op bet continent te ondernemen nog steeds geldig bleef". Op een vraag van den communist Gal- lacher, of de regeering inderdaad plannen be- zit, heeft hij kort geantwoord: ,,Dat kan ik u verzekeren''. Bij die gelegenheid zooals te voren heeft de regeering geweigerd eenige nadere aanduiding te doen, begrijpelijkerwijze niet in het openbaar, maar evenmin in gehei me zitting. Openhartig heeft zij uitgesproken, dat zelfs de beperking van zoo gewichtige mi- litaire kennis tot een kring van ruim zes hon derd personen voor haar geen waarborg van geheimhouding bood. Meer in het algemeen is geen gevolg gegeven aan den aandrang van sommige afgevaardigden tot een expose van de oorlogssituatie door den eersten minister. Een ander feit, dat de belangstelling in bin nen- en buiteniand voor toekomstige onder nemingen warm houdt, is de aanwezigheid in Engeland van brjna alle chefs van de Ame- rikaanFche luchtmacht. Het zijn generaal- majoor Spaatz, het hoofd van het leger- luchtwapen, brigade-generaal Duncan, staf- chef van dit wapen, het hoofd van de jacht- vliegers, brigade-generaal Hunter en andere hooge officieren, zooals de generaals Frank en Candee, die de leiding van verschillende onderdeelen van de Amerikaansche luchtmacht hebben. Van de meer technische behandeling van de toekomstige problemen, waartoe de Engelsche bladen meer en meer zijn overgegaan, is reeds melding gemaakt. Sterk is daarbij de aan dacht getrokken door een beschouwing in de Economist, speciaal geri-eht tegen de steeds weer opduikende veronderstelling van een on- gebruiki reuzenleger op de Engelsche eilan- deti, van vier of vijf millioen man. Er zijn geen vertrouwelijke inlichtingen voor noodig, aldus de Economist, om vast te stellen hoe misleidend dergelijke getallen zijn. Het was mogelijk, idat indeidaad zooveel menschen ge- mobiliseerd waren, maar daarvan was dan zeker de helft in dienst voor de vloot, de luchtmacht en de directe landsverdediging. Meer dan een millioen man waren naar het Naburige Oosten gezonden om zoo noodig de Sowjetunie bij te s aan, het Kaukasische front te houden, het iSuezkanaal en Indie te verdedigen en de garnizoenen in de geheele wereld te voorzien. Een groot deel van de strijdkrachten op het eiland bestond uit troe pen of semi-miiitaire organisaties, die voor offensieve doeleinden niet in aanmerking kwamen. En flan komt de Economist tot de slotsom, dat het voor de geallieerde zaak ver loren gegane Fransche leger en materieel al leen door Amerikaansche strijdkrachten ver- vangen kan worden. Inderdaad is de kwestie, zooals zij hier ge- steld wordt, voor de Vereenigde Staten een groot probleem geworden,. Wanneer het wer- kelijk de bedoeling is, zooals de berichten zeggen, ginds voor het einde van het jaar vier en een half mililoen man onder de wapens te hebben, dan zijn verdere drastische ingrepen in de toch nog altijd zoo gemakkelijke Ameri kaansche samenleving noodig. Vandaar ook de plannen om het volgend jaar twintig mil lioen vrouwen in de wapenindustrie te werk te stellen; op het oogenblik zijn het nog maar anderhalf millioen. Niet alleen een geringe offervaardigneid beheerscht nog het Ameri kaansche .leven. naar den geest nog ,,easy going" als het Engeland van eind 1939, maar ook de binnenlandsehe politieke belangen eischen onverminderd hun rechten op. Thans leeft Amerika al heelemaal in de verkiezingen van November, waarbij over het heele huis van afgevaardigden, een derde van den senaat en alle gouverneurs van de staten geoordeeld zal worden. Het vooruitzicht van dit kiezers- oordeel influenceert de politieke bewegings- vrijheid reeds in hooge mate en is de eigen- lijke oorzaak van het verzet van het Congres tegen de helastingvoorstellen, dat de oecono- mische autoriteiten en van dat tegen de op- roeping van de negentienjarigen, hetwelk de militaire kringen wanhopig maakt. Ook op de buitenlandsche politiek werpen de verkie zingen haar schaduw vooruit. Zoo wordt in hetrouwhaar aandoende berichten aangeno- men, dat het Molotow na zijn bezoek aan En geland niet gelukt is ook Washington tot een Dondgenootschap te bewegen, omdat de regee ring onder de tegenwoordige stemming in het Congres niet zeker was van de vereischte twee derden-meerderheid. In plaats daarvan was dan gekomen de bekende verklaring van de ..dringendheidf1' van een ontlastimgsonder- neming, over welker interpretatie zooveel meeningsverschil is ontstaan, naarmate zij al of niet als een onmiddellijk bindende toezeg- ging is opgevat. MILITAIRE BEWARING VAN DE ZVVEEDSCHE NOORDGRENS. De militaire bewaking van de Zweedsche Noordgrens is de laatste dagen aanzienlijk versterkt in verband met naar Zweden uit- wijkende vluchtende krijgsgevangenen. Deze zijn geinterneerd. DE AMERIKAANSCHE LUCHTMACHT IN ENGELAND. Het Engelsche ministerie van oorlog deelt mede, dat de Amerikaansche luchtmacht in Groot-Brittannie de beschikking zal krijgen over 150 eigen vliegvelden. Ook het grond- personeel zal, naar S.P.T. meldt, uitsluitend uit Amerikanen bestaan. Het Engelsche Lagerhuis heeft een voor- stel aangenomen krachtens hetwelk Ameri kaansche soldaten in Engeland, die zich aan overt-reding van de strafwet schuldig maken, door Amerikaansche rechters worden berecht. In den vorigen oorlog vielen de Engelsche soldaten in Frankrijk onder jurisdictie van de Engelsche krijgsraden. GEBWONGEN STRIJDGEN OOTEN Het gaf reeds te denken, schrijft de N. R. Crt., toen eenigen tijd geleden bekend werd, dat de maatregelen tot mobilisatie van onder- danen van bondgenooten van Engeland, die zich binnen het Britsche Rijk ophielden, voortaan van de Engelsche regeering zouden uitgaan. Des te veelzeggender wordt zulk een bericht, wanneer men thans uit een telegram van Stefani uit Lourenco Marquaz verneemt, dat vrijwel alle in de Zuid-Afrikaansche Unie woonaclhtige Nederlandsche burgers gearres- teerd zijn, omdat zij geen gevolg wenschten te geven aan het mobilisatiebevel van de Brit sche autoriteiten. Een en ander geeft geen grooten dunk van het gezag, ook niet over de eigen onderdanen, dat den uitgeweken regeeringen nog overge- laten is. De Canadeesche minister van oorlog Ralsten heeft volgens de ,,Koln. Ztg." in het Cana deesche Lagerhuis medegedeeld, dat in Canada een bataljon parachutisten is gevormd, welks opleiding zal woi-den voltooid door instruc- teurs, die met het oog hierop speciale cursus- sen in de Vereenigde Staten hebben gevolgd en wel op grond van een overeenkomst be- treffende de samenwerking tusschen de Cana deesche en Amerikaansche luchtsfrijdkrachten. ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN WEST-DUITSCHLAND. Afzonderlijke Britsche hom-bardementsvlieg- tuigen hebben Donderdagnacht storingsvluch ten zonder militaire uitwerklng ondernomen op West-Duitsch gebied. In eenige plaatsen cntstond door brisant- en brandbommen ge ringe materieele schade, overwegend in woo r- wijken. Volgens de vo-orloopige berichten werden vijf der aanvallende vliegtuigen neer geschoten. ZWEEDSCHE SCHEPEN LIEPEN OP MIJNEN. Binnen het bestek van het door de oorlog- voerende partijen van beide kanten goedge- keurde Zweedsche verkeer op Amerika zijn de Zweedsche schepen ,,Uddeholm" en .Argen tina" met een lading lijnkoeken, katoen, kof- fie en rijst op weg van Brazilie naar een Zweedsche haven op 6 Juli voor de Noorsche kust op mijnen geloopen en gezonken. Blijkens de verklaringen van de overlevenden waren de schepen op 4 Juli uit de Britsche controle- haven Thorshaven. vertrokken. De koers was hun voorgeschreven, doch niettemin liepen beide schepen kort na elkaar op mijnen. Op 5 Juli was door de Duitsche luchtverkenning in het Noorden van het Skagerak aan de Zuidkust van Noorwegen een Britsche duik boot gemeld. Aangezien de ondergang der beide schepen op een overeengekomen koers is geschied, welke den beiden gezagvoerders als gevaarloos bekend stond, hebben zij eens gezind de o-vertuiging uitgesproken, dat het hier Britsche mijnen betrof, welker aanwezig heid kan worden verklaard door de Britsche duikboot die gezien was. (D.N.B.) TEGEN HET ROOKEN DOOR ZIEHEN IN DUITSCHLAND. Naar de Frankf. Ztg. meldt, heeft de Rijks- gezondheidsleider dr. Conti het volgende ver- ordend ,,Talrijke waarnemingen en berichten ieve- ren het bewijs, dat veel zieken eenerzijds tot herstel van hun gezondheid en prestatiever- mogen op voorsctirift van den arts extra levensmiddelenkaarten krijgen, doch ander zijds niet geneigd zijn, door hun levenswijze het hunne tot de genezing bij te dragen Hiertoe behoort bij bepaalde ziekten dat men het rooken nalaat. Zekere ziektetoestanden worden ongetwijfeld door het rooken veroor- zaakt, verergerd of ook wel wordt het herstel door het rooken ten minste vertraagd. In zulke gevallen beteekent toekenning van extra-voe- Qingskaarten een versni]lin°- ten koste van 't gelheele Duitsche volk. Met het oog op de posi- tie van de levensmiddelenvoorziening is het niet slechts onbillijk, maar bovendien onduld- baar; het is chter voor dergelijke zieken zelf in de hoo-gste mate schadelijk. Wat helpen bij- vooibeeld alle medische maatregelen, met in- begrip van verhoogde en uitgebreide rantsoe hen, als een zieke wiens zinneloos rooken tot kou-d vuur in de dij heeft geleid, niet met roo ken opiioudt. Hoe moet een maagzweer van een rooker genezen als hij hlijft doorrooken hoewel het hoogst waarschijnlijk is dat het overmatig rooken het ontstaan van de maag zweer bevorderd heeft en ofschoon het vol gens medische ervaring zeker is dat het roo ken de genezing vertraagt Daarom bepaal ik dat alle artsen dezen dingen de grootste opmerkzaambeid wijden. Het behoort tot de plic-hten van den arts de zieken in het gegeven geval od dezen samen- hang te wijzen en het behoort tot de rechten van den arts den zieke de extra voedingskaart te weigeren, als hij den door den arts noodig geachten aanwijzingen geen gehoor geeft. Dit geldt in het algemeen, maar in het bijzonder voor het rooken." DE DUITSGHE AFWEER AAN DE WESTKUST. Naar het D.N.B. van militaire zijde ver neemt, heeft een aantal buitenlandsche jour- nalisten op uitnoodiging van het opperbevel der weermacht de versterkingswerken en ver- dedigingsinstallaties aan de kust van het Ka- naal bezichtied. De talrijke batterijen verdra- gend geschut in onderkomens van verdiepin- gen hoog, de technisch op de meest volmaakte wijze uitgeruste steunpunten en de ontelbare bases van zeer sterke formaties jacht- en ge- vechtsvliegtuigen met hun betonnen start- banen en omvangrijke beveiligingsinstallaties tegen vijandelijke valschermtroepen maakten een sterken indruk. Oefeningen van Duitsche legerformaties tezamen met eenheden van marine en luchtmacht versterkten dit beeld van de Europeesche gereedheid tot afweer. De oefeningen bewezen, dat de zonder voor- beeld in de geschiedenis zijnde Europeesche kustwal voortdurend en sterk tot afweer ge- reed is. Uit de berichten van journalisten van neutrale landen zal de wereld vernemen, in welke mate Europa voorbereid is op een in- ^va-sie en welk risico alleen de poging zou be- teekenen op dezen niet te overwinnen muur van versterkingen los te stormen. Ergens in het Oosten werkt de Nederland sche ambulance. Ergens in het Oosten worden gewonde strijders liefderijk opgenomen en verzorgd. Ergens in het Oosten toont Neder land zijn waren aard, daar wordt met de daad bewezen, dat Nederland een land is waar de liefdadigheid, de hulpvaardigheid en de offer- zin hoog gehouden worden. Ook op u Nederlander rust de plicht er voor te zorgen dat het deze ambulance aan niets ontbreekt. Stort daarom uw bijdrage op giro-rekening 87600 Nederlandsche ambulance, Koninginne- gracht 22, 's Gravenhage. ADVERTENTIES GEBRUIKTE GOEDEREN De maatregel, dat advertenties, waarin ge- bruikte goederen te koop worden aangeboden, den prijs alsmede het adres van den aanbieder moeten bevatten, zal niet op 8 Augustus, doch op nader te bepalen datum ingaan. DE HANDEL IN WZERW AREN. Over de distributie 'van ijzerwaren is menig- een niet te spreken, die met den ijzerhandel te maken heeft. Het heet, dat de verdeeling der ijzerwaren over de handelaars niet juist is en dat de klanten van de handelaars ver- geefs om hun ijzerwerk komen. Uit een be schouwing van het A.N.P. blijkt intusschen, dat de winkeliers zelf de grossders hebben kun nen aanwijzen, van wie zij hun ijzerwerk wil- den ontvangen. Wanneer zij zich nu gedwon- gen achten bij een bepaalden glossier te koopen, is dit het gevolg van hun eigen aan wijzingen. De grossiers leveren volgens dezelfde opgaven aan den kleinhandel, tenzij zij natuurlijk niet leveren kunnen, omdat de gevraagde •artikelen schaarsch zijn. Wendt de detaillist zich terzake tot een anderen gros- sier, dan heeft hij inderdaad veel kans. dat deze hem niet helpt, omdat deze eerst zijn eigen klanten zal bedienen. De detaillisten kunnen in zooverre den be- staanden toestand verbeteren, dat zij hun klanten de kleine ambachtslieden naar billijke verhouding alien mededeelen van het- geen nog voorhanden is en niemand bijzonder bevoordeelen. OPROEP AAN F AMI LI ELEDEN VAN IN NED.-INDIe GEINTERNEERDE LEDEN DER N.S.B. Echtgenooten, kinderen en ouders van in Nederlandsch-Indie gelntemeerde leden der N.S.B., die in behoeftige omstandigheden ver- keeren of om andere redenen hulp of raad noodig hebben, wordt verzocht zich daartoe schniftelijk onder opgave van volledige bijzon- derheden te richten tot het secretariaat-gene- raal der N.S.B., Maliebaan 35 te Utrecht. INTREKKING BESLUIT WAARDEVERCVtEERlDERINGSBELASTING. Bij besluit van den secretaris-generaal van het Departement van Financien is te rekenen van 7 Mei j.l. ingetrokken het besluft op de waardevermeerderingsbelasting 1940 met de bepalingen ter uitvoering daarvan. Dit geldt niet voor de'dan reeds verschuldigde belasting en begane strafbare feiten. EERSTE JEUGDKAMP VAN DEN NED. VOLKSDIENST. 200 jongens op kasteel Hoensbroek. Dinsdag is op het kasteel te Hoensbroek het eerste jeugdkamp in Nederland, dat op inibiatief van den -Ned. 'Volksdienst tot stand is gekomen, geopend. De opening werd o.a. bijgewoond door den commissaris van de pro- vincie Limburg Mr. graaf de Marchant et d'-Ansembourg en verschillende partijfunctio- narissen van de NJS.B. Dit eerste jeugdkamp van den N.V.D. wordt. door "225 jongens uit Amsterdam, den Haag, Rotterdam en Z-eeland bewoond, om er een prettige vacantie door te brengen. Er moest veel werk worden verzet voordat de oeschik- baar gestelde ruimten tot prettige en frissche vertrekken waren ingericht. Doch dank zij aller hulp en medewerking is men er in ge- slaagd, den verhlijfplaatsen in het kas'eel vol- komen het karakter van een zomerkamp te geven. Luxe moet men in dit zomerkamp niet zoeken, alles is op het degelijke en gezonde afgestemd, teneinde aan de bedoalingen. welke aan het zomerkampwezen ten grondslag iig- gen, in alle opzichten te voldoen. Vier weken zullen de meer dan 200 jongens hier blijven. Zij zijn ingedeeld in groepen van elk 15 jongens, aan wier hoofd een leider of leidster staat. Voor medisch toezicht is ge- zor-gd. Daarmede is dr. Winters uit Kerkrade- Bleyerheide belast. Onder de leidsters bevin- den zich nog twee verpleegsters. Het spreekt vanzelf. dat de jongens alle gelegenheid krij gen om aan sport en spel te doen, anders zou het geen vacantie zijn.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 1