u cfmffm nieuws- en advertentieblad voor zeeuwsch-vlaanderen No. 10.403 WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1942 82° Jaargang Buitenland DUITSCH WEERNIACHTSBERICHT Worosjilofsk ingenomen. BAAS IN EIGEN HUIS. Exploitanten van het gerucht En hun slachtoffers. BEHARI BOSE ROEPT OP TOT STEUN AAN GANDHI. ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT GRONDSLAGEN VOOR EEN EUROPEESCHE OECONOMIE. RIDDERKRUISDRAGER gesneuveld. GEN ER A AL-MA JOOR JULIUS VON BERNUTH GESNEUVELD. - .Tnw-n y-1 1 IT A%m W A A.Jj w> fl /liTAvf An f 1 Q f 1 F\A RllVv VERSOHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VBIJDAGAVOND. Priisverfaooging advertentien toegestaan door hot Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart onder No. 16236 N.P. d.d. 24 Maart 1942. ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Terneuzen 1,42 per 3 maanden; buiten Terneuzen 1 73 per 3 maanden. Bij vooruitbetaling /6,60 per jaar. UitgeefsterN.V. Firma P. J. VAN DE SANDE - Telefoon 2073 - Giro 38150 Directeur: I. van de Sande. ADVERTENTIEN: Per mm 10 cent, minimum per advertentie 1,50. Rubtiek Kleine advertentien: 1—5 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent; max. 8 regels. Dienstaanbie- dingen en dienstaanvragen 15 regels 52 cent, iedere regel meer 10 cent. Met ver- melding Brieven of Adres Bureau van dit blad 10 cent meer. Handelsadvertentien bg regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. In- zending van advertentien uiterlijk 10 uur v.m. op den dag van verschijning. Hoofdredacteur: N. J. Harte, Terneuzen. Tegenstand van Bolsjeiwistische achterhoede gebrofeen. Het opperbevel van de "weermacht maakte Dinsdag bekend: Ten Oosten van de Zee van Azof braken Duitsche divisies den tegenstand van de deels noa taai strijdende bolsjewistische achterhoe- den. Snelle formaties van het leger en van de Waffen S,S. hebben in onverschrokken op- marsch ap verscheidene plaatsen de rrner de Koeban bereikt. De industriestad Worosjilofsk werd na hevige straatgevecbten mgenomen. Formaties van de luchtmacht vielen terug- trekkende vijandelijke colonnes met vemieti- gende uitwerking aan en bombardeerden over- dag en des nachts vijandelijke vliegvelden, transport bewegingen en spoorwegcomplexen tot aan de Noordelijke uitloopers van den Kaukasus. Tusscben de Sal en den Don drm- gen Duitscbe en Roemeensche troepen vender naar bet Oosten op. Bij een nachtelijken luchtaanval op de Wolga-scheepvaart werd een Sovjet tankboot tot zinken gebracht. In de groote bocht van den Don zetten de bolsjewieken bun vengeel- scbe tegenaanvallen voort. In het gebied van Rsjef werden nieuwe vijandelijke ontlastings- aanvallen in hardnekkige gevechten afge- S!a£an' het front van de Wolcbof en voor Leningrad hadden eigen aanvalsondernemm- gen plaatselijke successen. In de Finsche Ooli werden 2 bolsjewistische mijnenvegers door bommen tot zinken gebracht; een andere werd beschadigd. In Egypte bestookten Duitsche gevechts- vliegtuigen in den nacht van 2 op 3 Aug. en Maandag overdag Britsche vliegvelden en veldkampen bij Alexandria met bommen. In Noord-Afrika en boven Malta werden in lucht- gevechten 9 Britsche vliegtuigen door Duit sche jagers zonder eigen verliezen neerge- schoten. In den strijd tegen Groot-Bnttanme viel de luchtmacht Maandag weer belangrijke mili- taire inrichtingen en vliegvelden in de Mid lands alsanede aan de Oost- en Zuidkust van Engeland ten deele in scheervlucht aan. In de wateren van Torquy werden in den afge- loopen nacbt door gevecbtsvliegtuigen vol- treffers geplaatst op 3 koopvaarders van een Britsch convooi. Europa onder Stalin's voogdij. In bet Amerikaansche tijdschrift „Nine teentb Century" behandelt de hoofdredacteur A. F. Voigt, die behoort tot denzelfden kring, waarin ook Anthony Eden, Harold Nicholson en Brendan Bracken veel verkeeren, nog eens de Sovjetrussische oorlogsdoeleinden, of zoo men wil: de uitlevering van Europa d<x>r En geland ingeval van een Britsch-bolsjewisti- sche overwinning. Deze Amerikaansche schrijver een der weinige journalisten uit het land van Uncle Sam, die eenig begrip toonen voor Europee- sche toestanden en verhoudingen betoogt, dat Engeland toch met in staat zal blijken om te heerschen op ons vasteland, wanneer de bolsjewisten de overwinning zouden be- halen en dit zou dus beteekenen dat Europa onder Stalin's voogdij zou komen. „Wanneer het Duitsche volk dezen oorlog zou verliezen, dan zal het onder Russische heerschappij komen", zoo schrijft hij letterlijk. Tenslotte steekt hij den gek met hen, die gelooven, dat de bolsjewisten in de uitoefening van deze voogdij nog eens zullen „afzwenken" in de richting van het liberalisme en de mensche- lijkheid". „De Duitscbers en Duitschland zul len slachtoffer worden van massamoord, ver- deeling en vreemde overheersching." Misschien dat deze vooruitzicbten Roose velt en zijn van haat vervulde aanhangers juist het lot toeschijnt, dat zij voor Duitsch land wenschen. Waarschijnlijk vergeten zij in hun wenschdroomen echter, dat Amerika na afloop van dezen oorlog Europa harder dan ooit noodig zal hebben als klant en afnemer van zijn voortbrengselen. 'Het is echter een symptoom van tragische domheid, wanneer er ook in ons eigen volk nog altijd lieden zijn, die in hun haat en verblindheid meenen, even- eens het goede te moeten verwachten van een Britsch-bolsjewistische overwinning. De hier- boven geciteerde, Amerikaansche journalist is er blijkens zijn eigen woprden van over- tuigd, dat de Sovjetrussische legerhorden met hun politieke commissarissen in dat geval g e e n halt zullen houden bij Kovno of Lem- beng. Doch meent men, dat zij zulks wel zul len doen bij Lobith, Keulen of Straatsburg? Het Nederlandsche volk is niet voor zijn genoegen betrokken in dezen oorlog en de ervaringen, welke men in het bezette gebied opdoet onder invloed van de blokkade door den vroegeren ,,bondgenoot', zijn zeer hard. Doch laat men er tenminste leering uit trek- ken en laat men niet uit blinde haat en tragi sche domheid verlagen naar nog erger. Want zij die thans klagen over onze levensomstan- digheden, zouden deze jaren een paradijstoe- stand noemen, indien zij nog eens een bezet- ting door de horden van Stalin zouden moe ten beleven! Wat dat beteekent, weten de be- woners der Randstaten aan de Oostzee maar al te goed. Zv hebben de Duitsche troepen, toen deze hun land binnenrukten, als bevrij- ders begroet. De Nederlanders, die hopen, dat zij eenmaal de Britten op onze bodem als bevrijders wel korn mogen heeten, moeten bedenken, dat deze Engelsche ,,bevrijding" niet van langen duur zou zijn. Zij zouden zeer spoedig uit den droom ontwaken, n.l. op het oogenblik dat het eerste contingent bevrijders" zou worden afgelost door het tweede, getooid met de Sovjet-ster! Of het nu in overeenstemming met de gevoelens van vele volksgenooten is of niet: de waarachtige strijders, die bereid zijn om het leven te offeren voor de vrijheid der volkeren van ons vasteland in het nieuwe ge- m^enebest der Europeesche volkerengemeen- schap, staan thans aan het Oostfront in edn gelid met de Duitsche wapenbroeders. Zij strijd en ook voor de vrijheid van het Neder landsche volk. Daaraan heeft de schrijver van het artikel in „Nineteenth Century" waarschijnlijk niet gedacht, doch het is de eenige consequentie, welke sen Nederlander en ook een Europeaan in het algemeen uit zijn woorden kan trekken! (V.P.B.) Een klein gedeelte van de in ons land in gebruik zijnde heerenfietsen is gevorderd en prompt is de geruchtenstroom v/eer losgebro- ken. Op zichzelf heeft dit verschijnsel niet zooveel te beteekenen. Men is in moeilijke, bewogen oorlogstijden nu eenmaal meer er toe geneigd het oor te leenen aan allerlei zonderlinge, oncontroleerbare geruchten dan anderS. Als regel pleegt men dan achteraf maar eens te lachen om al de nonsens, die iemand zelf, of een ander, korten tijd geheel of ten deele voor waarheid heeft versleten. Zulke geruchten stichten dan slechts weinig onheil en in laatste instantie zullen zij terug- slaan op de lieden, die met de verspreiding zijn begonnen. Anders wordt het echter, wanneer de lie den, die op duistere wijze munt trachten te slaan uit anderer verwarring, tracbten den geruchtenstroom voor hun eigen obscure doel- einden richting te geven en te leiden. Iedereer, is op de hoogte van de verscheidenheid aan actueele sensaties, waarmede men elkaar thans weer tracht te verblijden. Het betreft o.m. de vordering van: dekens, naaimachines, stofzuigers, waschteilen, vleeschmolens, pol- lepels, serviezen, beddelakens, beerencostuums, dameskleeding, alsmede lijfgoederen, enz. De lijst groeit met het uur en het zou ons niet verbazen, indien er na het ter perse gaan van dit nummer bijvoorbeeld ook nog venster- ruiten en kinderautopeds bijgckomen waren. Nogmaals: op zich zelf zijn al deze geruch ten onschuldig en de menschen, die er zich druk over maakten, zullen te zijne:- tijd nog wel een beetje uitgelachen worden. Men moet echter begrijpen, dat de eerste gevallen van vordering" van hovengenoemde goederen door oplichters inmiddels wee-r al gesigna- leerd zijn, d.w.z. dat er bereids menschen zijn die bovengenoemde artikelen hebben afge- staan aan dat sehuim der maatschappij, dat er zonder krachtigen dwang nu eenmaal niet toe komen kan zijn brood te verdienen door eerlijken arbeid. Men moet erkennen, dat de situatie, waar in iemand een gedeelte van zijn bezit veiliest tengevolge van een hausse in geruchten, waarvoor hij zelf mede-verantwoordelijk is, niet ontbloot is van een zekere ruwe humor, maar het pijnlijke, dat men eenige oplichters verrijkt met gebruiksvoorwerpen, waar het eigen gezin behoefte aan heeft, blijft toch overwegen. Daarom willen wij nog eens het is bereids in den trewe herhalen, dat men niet het slachtoffer moet worden van den geruchtenstroom, welke in oorlogstijd zoo gemakkelijk aanzwelt tot een lawine, welke overal vernielingen aanricbt. Men herinnere zich slechts de bespottelijke oplichtertj van den vorigen winter, toen ongure individuen oorzaak waren dat brave vvouwelijke en man- -nelijke landgenooten hun bontmantels of leeren jassen afgaven in ruil voor een waarde- loos stukje papier, terwijl de strengste winter sedert menschenheugenis de landen in zijn ban hield! Wanneer de oorlogsnoodzaak de burgerij bepaalde beperkingen oplegt, dan weten de autoriteiten waarlijk wel, hoe zij het aan moeten leggen en dat behoeft nog lang niet altijd alleen maar door middel van vor dering te zijn. Immers, toen bet Oostfront behoefte had aan bonten en wollen kleeding- stukken, zijn die er ook gekomen... en zon der vordering. Maar men hoede zich er inmiddels voor, goede bruikbare voorwerpen, waar men zelf, of het eigen gezin, behoefte aan heeft, af te staan aan de exploitanten van het gerucht. (V.P.B. Angelsaksen of de Russen. De dreigementen van den luitenant-generaal der vliegers, Har ris, zijn derhalve een stoot in het luchtledige* De Engelschen mogen nog zoo veel Duitsche vrouwem en kinderen door bommen vermoor- den, kathedralen, ziekenhuizen en arbeiders- woningen in puin leggen, de besldssing van den oorlog zullen zij geen dag vertragen. Want deze beslissing valt op het slagveld en niet in het achterland. „Wanneer wij niet bijtijds en verstandig handelen, dan zal ons dit ons heele leven lang berouwen", zoo verklaarde Rash Bebari Bose, de voorzitter van den executieven raad van de Indische onafhankelijksheidsliga Maan- dagavond in 'in radito-uitzending uit Bangkok. Iederen dag, die wij wachten, brengt het gevaar dichterbij. Wiij, Indiers, moeten alle geschillen vergeten en aaneengesloten achter Gandhi staan in den strijd voor Indie's vrij heid. Wanneer de Indiers den Engelsch Amerikaanschen invloed in Indie kunnen ver- nietigen, dan zal Japan zich nooit bemoeien met de binnenlandsche aangelegenheden van Indie. Laten wij niet vergeten, dat de Japan- ners reeds sedert maanden voor de poorten van Indie staan. Wij weten, dat zij ieder oogenblik, wanneer zij willen, tot den aanval kunnen overgaan. Eki toch zijn zij den op- marsch op Indisch gebied nog niet begonnen, want zij hopen, dat de Indiers zelf in opstand zullen komen om alle buitenlandsche invloe- den zonder vreemde hulp uit Indie te ver- barrnen. BRITSCHE VLIEGTUIGVERXJEZEN Het Italiaansche weermachtbericht vi Dinsdag luidt als volgt: Aan het Egyptische front optreden van patrouilles. Tijdens verscheidene luchtgevech ten hebben Duitsche jagers 3 Spitfires en 3 Hurricanes neergeschoten. Formaties Vliegtuigen van de As bombar deerden vliegvelden op Malta en vernietigden 3 Britsche toestellen. DUITSCHE LUOHTAANYALA-EN OP ENGELSCHE ST EDEN, Omtrent de Maandag ondernomen aanvallen Van Duitsche gevecbtsvliegtuigen op Groot- Brittannie deelt het Opperbevel van de Weer macht nog mede, dat de Duitsche machines verscheidene steden van de Midlands met bom men van zwaar kaliber bestookt hebben, o.a. Leeds, Middlesborougb, Leicester en Lowe stoft. Ook vliegvelden werden aangevallen. Een Duitsch vliegtuig wordt vermist. DE DUITSCHERS IN HET NEMEN NIET MINDER HARD DAN ANGELSAKSEN OF RUSSEN. De diplomatieke correspondent van het P.N.B. schrijft: In een radiorede tot het Duitsche volk heeft de Engelsche luitenant-generaal der vliegers, Harris, verklaard, dat het doel der Brit-jche luchtaanvallen op Duitsch gebied minder is het vernielen van militaire installaties dan wel intimidatie der burgerbevolking. Harris meent door een systematische terrorisatie het Duitsche vok er toe te kunnen brengen, dat het tegen zijn regeering opstaat en evenals in 1918 door een opstand in het binnenland de overwinning der legers in een nederlaag ver- andert. De luitenant-generaal der vliegers, Harris, is werkelijk naief, indien hij gelooft aan de uitwerking van zijn dreigementen. Hij vergest niet alleen de lessen, die het Duitsche volk uit den eersten wereldoorolg heeft getrokken doch ook het feit, dat de geestelijke houding van iederen Duitscher tegenover dezen oorlog een der meest essentieele factoren is. Zelfs een Dorothy Thompson heeft onlangs op dit belangrijke onderscheid tusschen de Duitsche en de Angelsaksische oorlogvoering gewezen. Het is inderdaad zoo, dat de Duitschers even als zijn bondgenooten, precies weet waarvoor hij strijdt, terwijl Engelschman en Amenkaau deze kennis onthreekt. Onder die omstandig- heden houdt in de groote Duitseht steden. waar thans huizenblokken en oude cullureele monumenten door Britsche en Amerikaansche bommen worden vernield, de bevolking rebe lling met de noodzakelijkheid van haar offers. Zij weet niet alleen, dat dergelijke bouwwei- ken na den oorlog opnieuw zullen ontscaan, doch ook dat de boven haar woningen lutge- worpen bommen den te velde staande bloed- verwanten bespaard blijven. De Duitschers zijn in het nemen niet minder hard dan de DE ACTIE VAN DUITSCHE DUIKBOOTEN. -Svenska Daghladet puhliceert een interview met admiraal Ddnitz over de actie der Duit sche duikbooten. De Engelsch-Amerikaansche oorlogsleiding," aldus zeide Ddnitz, heeft tot dusverre op ieder gebied geledefi aan een gebrek aan nieuwe denkbeelden. Zij heeft het oude recept van het konvooistelsel te voorschijn gehaald. Duitschland heeft er natuurlijk naar gestreefd dit systeem vruchteloos te maken door oplei- ding en technische ontwikkeling. Ten aanzien van de Engelsche stelling, dat de verdediging tegen de duikbooten superieur aan den aanval is gebleken en dat de verplaatsing van den belangrijksten strijd naar de Amerikaansche kust. de Middellandsche Zee en de Noordelijke Uszee een vlucht der Duitsche duikbooten naar de wijd ruimte beteekent, verklaarde admiraal Ddnitz, dat de Duitsche duikbooten bepaalde belangrijke operatieterrein hebben verlaten om elders de koe bij de horens te vat- ten. Het kan echter geen vlucht naar de ruimte genoemd worden. Het overbrengen van een aantal Duitsche strijdkrachten naar de Middellandsche Zee is geschied om motie- ven van marinestrategie, in verband met den strijd om de vrije zeeverbinding tusschen Italie en Noord-Afrika. De wereld kent bet succes daarvan. De verbindingen van de spil over de Middellandsche Zee bestaan en wor den uitgebreid. Het Engelsche verkeer van het Oosten naar het Westen is onmogelijk geworden, zooals uit de laatste gebeurtenissen is gebleken. De strijd tusschen Oost-West en Noord-Zuid in deze zee is ten gunste van Noord-Zuid beslist. De verplaatsing van het Atlantische opera tieterrein naar de Amerikaansche kust had ten doel, den vijand met snelle, gevoelige sla gen te treffen en hoezeer dit gelukt is, weet de tegenstander het beste. Ten aanzieh van de vaak in het buitenland gestelde vraag, of de Duitsohe duikbooten steunpunten op neutraal gebied hebben op dat de Duitschers drijVende benzine- en voedsel- voorraden op den Atlantischen Oceaan ver- ankerd hebben, verklaarde de admiraal: ..Ik verheug mij er over, dat onze vijan- den klaarblijkelijk gemeend hebben, dat onze duikbooten niet tot de Amerikaansche kust konden doordringen. Reeds in vredestijd deed het mij genoegen, dat men onze duik booten van 500 ton ..kustbooten" noemde. Daaruit bleek, dat de vijand het operatie- bereik onzer duikbooten onderschatte en dat hem eens een licht zou opgaan. Wij zijn er in geslaagd onze booten z.6<5 te bou wen, dat alle beschikbare ruimte slechts is gebruikt voor de verhooging van de ge- vechtswaarde. Het is belachelijk, wanneer men spreekt van steunpunten op neutraal gebied of van fantastische henzine-eilanden ergens op den Oceaan. Onze kustbooten" hebben de eigenschap. dat zij dwars over den Oceaan naar de vijandelijke kust varen. In dezen zin zijn zij inderdaad kustbooten" Tegenover een zeer verbreide meening wenscb ik er den nadruk op te leggen", aldus vervolgde de admiraal, „dat de strijd in de Amerikaansche wateren geenszins een gemak- kelijke zaak is. De Amerikanen zijn er in geslaagd, zeer snel een verdediging te schep pen, waarmede rekening gehouden moet wor den. Ik ben niet geneigd, onze tegenstanders te onderscbatten. Het is duidelijk, dat wij er naar gestreefd hebben, tegenover deze methode nieuwe golven duikbooten en den sterkeren aanValswil der bemanningen te stellen. Hoe dit duel nu verloopt, blijkt uit de laatste hoo ge crjfers der tot zinken gebrachte tonnage". Stevig beschermd Ten aanzien van buitenlandsche beweringen, volgens welke de Duitsche duikbootvloot ge brek zou hebben aan manschappen en vooral aan opgeleide en ervaren officieren, zeide Ddnitz: ,,Ik heb de gewoonte mijn mannen de Engelsche berichten over gebrekkige opleiding door te geven. Berichten over landratten op duikbooten, al te jeugdige commandanten kinderen onder de bemanning en beweringen als ,,Duitscfiie duikbootbemanningen worden door de revolver der Gestapo tot den dienst gedwongen" maken op ons den indruk van stuiverromans. De duikbooten worden alleen met vrijwilligers bemand". Admiraal Ddnitz sprak vervolg-ens over de vraag, of de Engelsche luchtaanvallen op de kuststeden invloed op den duikbootoorlog kun nen uitoefenen en of die zou kunnen worden verlamd door eventueele sehade aan werven, voorraden en steunpunten. Hij zeide: ,,Ik geef toe, dat nog in ,1940 hevige bombarde- nienten onaangenaam voor ons geweest had den kunnen1- zijn. Thans zou ik wenschen, dat Churchill eens kon zien, hoe dik het beton is waardoor de installaties der duikbootvloot beschermd worden. Noch de werfhellingen noch de manschapsverhlijven, noch de werk- plaatsen kunnen door bommen getroffen wor den. Soms heb ik medelijden met de Engel sche vliegers, als zij him bommen vergeefs boven dit dikke beton laten regenen en men zou hun den vriendschappelijken raad willen geven, met die dwaasheid op te houden. Het is ens strategische doel, de Engelsche zeeverbindingen op gevoelige wijze te storen en meer vijandelijke tonnage tot zinken te 1 brengen dan alle vijanden van Duitschland samen kunnen bouwen. Om dit doel te berei- ken zullen de Duitschers zich bij iedere ver- andering in den toestand weten aan te passen. Eens komt er een dag, dat het tonnagegebrek bij onzen tegenstander zoo duidelijk zal zijn, dat hij geen speelruimte voor zijn strategische beslissingen meer heeft". MUSSOLINI OP INSPECTIE. Het D.N.B. meldt uit Rome: De Duce is 31 Juli in gezelschap van den secretaris der partij, minister Vidussomi, naar Gorz gevlogen, vanwaar hij zich per auto begaf naar Castelnuovo d'lstria, en een dorp nabij de voormalige Italiaansch-Zuid-Slayische grens, waar hij schietoefeningen met nieuwe loopgraafmortieren en nieuwe voorwapens der infanterie bijweonde. Na een maaltijd uit de veldkeuken te heb ben gebruikt, keerde Mussolini terug naar Gorz. Daar ontving hij een aantal generaals, onder wie de chef van den generalen staf der weermacht, maarschalk graaf Cavallero, die hem rapport uitbrachten. Op uitnoodiging van Mussolini bracht de opperbevelhebber der Italiaansche troepen in iSlowenie en Dalmatie, generaal Roatto, uit- voerig rapport uit over de situatie in Slowe- nie en aangrenzende gebieden. Mussolini gaf een uiteenzetting van de algemeene situatie aan de verschillende fronten van de spil en van de taak der Italiaansche weermacht. Hij bestede bijzondere aiandacht aan de aange legenheden van Dalmatie en vooral aan Slo- wenie. Vervolgens sprak de1 Duce van het balcon af de geestdriftige volksmenigte toe en zei o.a., dat tegen degenen, die aan deze en gene zijde der oude grens ziekelijke droomen koes- teren, de wetten van Italie meedoogenloos zullen worden toegepast, zooals reeds is ge- schied. Eten tweede front zal noch hier, noch elders ter wereld ontstaan. De spil en de mogendheden van het pact van drie beschik- ken over de middelen om de zege te behalen. Toegejuicht door de menschenmenigte ver- trok de Duce weer naar het vliegveld, na af- scheid te hebben genomen van de hooge auto riteiten. Dr. Clodius, die zich thans voor de jaarlijk- sche oeconomische besprekingen met Honga- rije in Boedapest bevindt, heeft in een verga- dering van de Rijksduitschers te Boedapest gesproken over de grondslagen, die het natio- naal-socialistische Duitschland op oeconomisch gebied in het binnen- en buitenland beeft na- gestreefd. Ten aanzien van de toekomstige oeconomische samenwerking in Europa vatte dr. Clodius de grondslagen hiervan in het kort als volgt samen: 1. Elk volk moet elk artikel, dat in Europa verkrijgbaar is, in Europa koopen, waarbij de kosten niet den doorslag moeten geven. Geen producten zullen in Europa worden ingevoerd zoolang er een overschot aan" deze producten in Europa aanwezig is. 2. Omgekeerd moet geen enkel land grond- stoffen naar landen buiten Europa verkoopen, zoolang de behoefte van Europa aan deze grondstoffen niet is gedekt. 3. Het Europeesche continent moet zicb onvoorwaardelijk zooverre oeconomisch onaf- hankelijk maken, dat geen macht buiten Europa op de gedachte kan komen Etiropa via de oeconomische blokkade te kunnen over- winnen. Dr. Clodius legde er den nadruk op, dat Duitschland thans het goedkoopste land van Europa is en het eenige land, waarin het ge lukt is de prijzen en de verhouding van loonen en prestaties stahiel te houden, dank zij een consequent gehandhaafde staatsleiding. Alle andere landen zrjn met hun prijspeil Duitsch land vvoorbij gegaan". BURGEMEESTER MuLLER IN DUITSCHLAND. De Vdlkische Beobachter heeft een onder- houd gehad met den burgemeester van Rot terdam, den heer Mliller, die, zooals bekend, op uitnoodiging van de Deutsch-Niederlan- dische Gesellschaft te Berlijn vertoeft. ,,De huidige rust in de haven", aldus besloot de burgemeester zijn uiteenzettingen. welke goeddeels overeenkomen met hetgeen hij in zijn rede te Berlijn heeft medegedeeld, „heeft het mogelijk gemaakt, dat vele Rotterdam- mers vrijwillig werk in Duitschland hebben aangenomen. Daarom wordt een bijdrage geleverd voor de zege van de Europeesche zaak en het taehoud van de eigen arbeids- kracht bevorderd. In de toekomst zullen er nog meer groepen van vrijwillige arbeids- krachten naar Duitschland gaan. Daarmede groeit een lotsverbondenheid, die te vergelijken is met de lotsverbondenheid, welke de Nederlandsche en Duitsche kamera- den verbindfdie gemeenschappelijk in het Oosten strijden. De toekomst van Rotterdam zal door de ontwikkeling van het vaste land van Europa worden bepaald. Als in- en uit- voerhaven zal de stad haar groote taak te volbrengen hebben Rotterdam zal zijn plicht doen in gemeenschappelijken arbeid met het nieuwe Europa". HET TWEEDE FRONT. Een officieel verzoek van de Sovjet-regeering. De Deutsche Ztg. L d. N. ontving een be- richt uit Geneve, .volgens hetwelk Radio New York heeft medegedeeld, dat de Sovjet-regee ring aan de regeeringen van de Ver. Staten en Groot-Britannie officieel onmiddeilijke ves- tiging van een tweede front heeft gevraagd. Aan de Times wordt uit Moskou gemeld, dat alle Moskousche dagbladen in hun Zon- dagedities berichten publiceeren uit Londen en New York, waarin de maatregelen betref- fende de vorming van een geallieerd tweede front in Groot-Brittannie en de Ver. Staten worden geschetst. Dit is de eerste maal seder! Juni, dat het thema van het tweede front openlijk in de Russische pers wordt behan- deld. Er is geen twijfel aan, dat teleurstelling en argwaan jegens de geallieerden onder de Russische bevolking toenemen. De Nieuw-Zeelandsche premier Eraser heeft bij een bezoek aan Australie in Sidney op een vergadering van vakvereenigingsleden o.m. verklaard: Veel van het huidige geschreeuw om een tweede front in Europa is niets anders dan leeg geklets. Zoo eenvoudig is het niet een tweede front te vormen, want men moet niet vergeten, dat de Duitschers de door hen bezette landen steeds hecbt in handen hebben gehad. 'Het Canadeesche hoofdkwartier te Londen maakt bekend. dat de chef van den Canadee- sehen generalen staf, luitenant-generaal Ken neth Stuart, aan boord van een bommenwer- per in Engeland is aangekomen. Hij zal, naar S.P.T. verneemt, te Londen confereeren met den opperbevelhebber der Canadeesche strijd krachten overzee, luitenant-generaal Mac Haughton en met het Britsche oorlogskabinet. De Washingtonsche correspondent van de New York Times meldt, naar het D.N.B. ver- r.eemt, dat thans klaarblijkelijk te Londen en te Washington de installing van een Anglo- Amerikaansch opperbevel wordt onderzocht. Thans wordt te Washington openlijk toege- geven, dat de coordinatie van de militaire inspanningen van beide landen aan de ge com- bineerde commissle van de geallieerde chefs van den staf niet volkomen is gelukt. Ridderkruisdrager Oberst dr. Herbert Mul- ler. een officier, die zich reeds in den veld- tocht in Polen en aan het Oostelijke front bij- zonder onderscheiden had, is op 14 Juli bij de aanvalsoperaties aan den Don den helden- dood gestorven. VOLDOENDE WERKKRACHTEN VOOR DUITSOHLAND'S LANDBOUW EN INDUSTRIE. Op een bedrijfsappel heeft de algemeene ge- volmachtigde voor de werkkrachten, gouwlei- der en rijksstadhouder Fritz Saucckel mede gedeeld, dat het eerste deel van zijn opdracht met een volledig succes beltroond is. Hij heeft in de afgeloopen week den Fufarer en den rijksmaarschalk kunnen melden, dat voor alle voor den oorlog belangrijke werk in landbouw en industrie het vereischte aantal werkkrach ten aanwezig was. Dit resultaat is in de eer ste plaats het gevolg van een tewerkstelling van buitenlandsche werkkrachten in een om- vang, dien de geschiedenis niet kent. NEDERLANDSCHE PROTESTEN IN PRETORIA. Te Pretoria is het voor het Nederlandsche consulaat tot protestbetoogingen gekomen van Nederlandsche vrouwen, zoo wordt uit Kaapstad gemeld. De Nederlandsche vrouwen hebben geprotesteerd tegen het feit, dat Ne derlanders, die geweigerd hebben voor Enge land te vechten, door de regeering Smuts ge- arresteerd zijn om vervolgens naar Engeland te worden gedeporteerd. Een lid van het g£- zantschap der uitgeweken Nederlandsche regeering verklaarde, dat de Nederlandsche gezant in Zuid-Afrika niets zou kunnen doen om het lot der gearresteerde mannen te ver- zachten. De Nederlandsche vrouwen hebben thans besloten een verzoeltschrift te richten tot de kerkelijke autoriteiten in Zuid-Afrika om haar zaak te ondersteunen. DE BEWONERS DER VEROVERDE SOVJET-GERIEDEN Uit Moskou wordt gemeld, dat op aanwij- zing van de Sovjet-regeering 20 millioen in- woners der gebieden, die door de Duitsche troepen zijn veroverd of zijn bedreigd. naar het binnenland zijn overgebracht. Uit een mededeeling van den correspondent van Reu- ter te Koejbisjew blijkt, dat de regeering maatregelen heeft genomen om de levensmid- delenverzorging der Sovjetunie, die mede door deze twintig millioen weggeyoerden, nieuwe problemen biedt, te verzekeren. Voor het leger is 3.5 millioen ton graan gereserveerd. (SPT.) DUITSCHE PRIJZEN VERLAAGD. De rijkscommissaris voor de prijsvorming heeft in overleg- met den rijksminister voor wapening en munitie, den rijksminister voor economische zaken en den rijksminister voor fnancien een verordening uitgevaardigd over de verlaging van de gebonden prijzen. Uit de maatregelen van den rijkscommissa ris voor de prijsvorming is gebleken, dat bij een aantal kartels door verschillende facto ren, b.v. door een stij.ging van den omzet, mogelijkheden voor verlaging van de prijzen zijn ontstaan. Door deze prijsverlagingen kan, ten aanzien van het prijspeil stabiel te houden, een compensatie worden gevonden voor de prijsverhoogingen, welke in het verieden door dringende nopdzaak werden toegestaan. Vol gens deze verordening moeten, zooals het A. N. P. uit Berlijn meldt, de gebonden prijzen in het kader van de gegeven mogelijkheden uiterlijk per 1 December 1942 worden ver- laagd, voorzoover geen uitzondering is toege staan. Midden in een gewaldige operatie is, meldt D.N.B. uit Berlijn, generaal majoor Julius von Bernuth als chef van den generalen staf van een pantserleger gesneuveld. Hij is van een vluc-ht naar een ver in den rug van den vijand opgerukt pantsercorps, dat hij persoonlijk een belangrijk bevel wilde brengen, niet terug- gekeerd. Dagen lang bleven alle nasporingen vergeefsch, totdat eindelijlt in de eindelooze verte van het Zuidrussische land Duitsche soldaten den dooden commandant met zijn piloot naast de verpletterde machine vonden. Hij moest ter uitvoering van zijn opdracht over een gebied viiegen, waar op dien dag ge- streden werd en waarboven nog vijandelijke vliegtuigen cirkelden. Als schitterend voor- beeld staat hij voor zijn soldaten: een krach- tige persoonlijkheid, die alien boeide, een sol- daat uit roeping, die trotsch de ..fcloedbrde" droeg, een generaal, die zich reeds in den Poolschen veldtocht had onderscheiden, in Frankrijk door zijn dapperheid het ridderkiuis vetwierf en in den Russischen winter in een der belangrijkste sectoren van het geheele oostelijk front op een verantwoordelijke post ttreed, en die thans op het groote offensief in het zuiden als eerste adviseur den opperbevel hebber van een pantserleger ter zijde stond. DUITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN MIDDEN-ENGELAND. 'Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Duitsche geVechtsvliegtuigen hebben Maan- dagnacht belangrijke militaire inrichtingen in Midden-'Enge 1 and met brisant- en brand- bommen bestookt. PAPIERGEBREK IN AMERIKA. In de Ver. Staten en zelfs in het houtrijke Canada ontstaat thans papiergebrek. riet bureau voor oorlogsproductie heeft medege deeld, dat de papierleveranties aan de couran- ten verminderd moeten worden. Canada, dat tot nu toe ruim 70 pet. van het voor de pers der Ver. Staten benoodigde papier leverde, moest den uitvoer beperken. Vele Amerikaan sche couranten verschijnen thans nog slechts met enkele pagina's' en sommigen komen in bijzonder klein formaat uit. Uiteraaid kan dit voor vele bladen, die van de advertenties af- hankelijk waren, rampspoedige gevoigen i.ieo- ben. De pers in de Zuid-Amerikaansehe sta ten verkeert in nog slechter omstandigheden. Dit is zoowel een gevolg van het gebrek aan scheepsruimte als van het feit, dat zij niet in financieel ouzicht hij de Canadeesche pa- pierindustrie betrokken is en derhalve niet, zooals vele bladen n de Ver. Staten voorkeur geniet bij papierleveranties.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 1