I I L i Sport Predikbeurten. Kerknieuws yo/AscZ/'e/rst Landbouwberichten Gemengde Berichten GENERATORANTHRACIET EN BAGGERTURF. VRAAGT TOEZENDING VAN GRATIS BROCHURES OMTRENT Het Nederlandsch Arbeidsfront AXEL. ZWEMMEN. De bereiding van het brood met verzuurd deeg. steenmarters, dassen, otters, zwanen, berg- eenden, eidereenden, duikers, kemphanen, wulpen, scholeksters, grutto's, tureluurs en waterhoentjes. DE NIEUWE AARDAPFELBON. Het rantsoen wederom 3 kg. Be SecretarisiGeneraal van tiet Departe- ment van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat voor de distributieperiode van 2 tot enmet 8 Augustus 1942 het aardappel- rantsoen wederom is vastgesteld op 3 kg. In verband hiermede zal gedurende genoemd tijdvak elke der met 39A genummerde bonnen van de aardappelkaart recht geven op het koopen van lVa kg aardappelen. VASTE BRANDSTOFFEN VOOR KOOKOOELEINDEN. Gedurende het tijdvak van 1 Augustus 1942 tot en met 30 April 1943 geven de met „03 KlF" gemerkte bonnen der kookkaarten voor vaste brandstoffen DZ recht op het koopen van edn eenheid vaste brandstoffen voor kook- doeleinden, met uitzondering van anthraciet en fabrieksturf. Men dient er rekening mede te houden, dat men met de op dezen bon betrokken brand stoffen tot 15 September 1942 dient uit te komen, aangezien eerst op genoemden datum wederom een bon zal worden aangewezen. Bonnen voor Augustus aangewezen. Gedurende het tijdvak van 1 tot en met 31 Augustus 1942 geven de met de woorden ,,generator-anthraciet 8e periode" gemerkte bonnen recht op het koopen van een hectoliter (max. 75 kg) anthracietnootjes IV of V, ter- wijl gedurende hetzelfde tijdvak de met de woorden generator-turf achtste periode" ge merkte bonnen reeht geven op het koopen van 50 stuks baggerturf. JURILEUM. Voor den heer C. Marcus te Axel was het j.l. Zaterdag 25 jaar geleden, dat hij in dienst trad bij de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg-Mij. Dit zilveren jubileum ontging zijn kennis- sen en vrienden niet. Den geheelen dag door liep dan ook bezoek in en uit en vele bloemen waren in zijn woning aanwezig. De Directeur, vergezeld van den Admi- nistrateur, den Ingenieur en den Opzichter Tractie, betrad om ongeveer elf uur zijn wo ning, om hem geluk te wenschen met zijn zilveren feest en sprak daarbij ook voor de toekomst het beste voor den jubilaris en zijn gezin uit. Het was daarbij voor den heer Marcus een aangename verrassing, toen hij een enveloppe met inhoud in ontvangst had te nemen, terwijl aan zijn echtgenoote een mooi bloemstuk werd uitgereikt. De heer Marcus dankte hartelijk voor de hem gebrachte hulde en voor het blijk van waardeering. Namens het personeel der Maatschappij werd hem een geschenk aangeboden. 't Was voor de familie Marcus dan ook een prachtige dag, die nog langen tijd in hare herinnering zal bijven voortleven. N.V. ZEEUWSCHE HYPOTHEEKBANK TE MIDDELBURG. In de op 5 Augustus te houden algemeene vergadering van de N.V. Zeeuwsche Hypo- theekbank te Middelburg zal het verslag over het 44ste boekjaar loopende van 1 Maart 1941 tot 28' Februari 1942, worden uitgebracht. Daaruit blijkt o.a., dat genoemd boekjaar zich kenmerkte door groote geldruimte, waar- door een groote vraag naar onroerend goed fbestond en velen der debiteuren tot ver- sterkte of algeheele aflossing van leeningen overgingen. Hierdoor steeg het bedrag der aflossingen tot het ongekende record van if 3.161.164,50. Niettegenstaande de geringe vraag naar hypotheken, werd nog voor 1.754.860 aan leeningen gesloten, wat als bevredigend kan worden beschouwd. Door de getroffen rege- lingen mag worden verwacht, dat een groot gedeelte van de vorderingen der bank voor opstallen door oorlogsmolest vernietigd of be- schadigd in den loop van het nieuwe boekjaar zal binnenkomen. Nadat een bedrag van f 125.000 bestemd is voor de vorming eener .Reserve voor Oor logsmolest" kan tot dividenduitkeering wor den teruggekeerd en wel met 5 per aandeel van 1000 met 10 storting. Dat daamaast het Statuaire Reservefonds een stijging vertoont van 645.913,64 tot 741.757,95 is een bewijs voor de versteVi- ging der positie van de bank. Tot 1 Maart 1941 werden afgesloten. 4181 leeningen tot een bedrag van f 63.115.481,20, in het boekjaar werd 124 leeningen tot een be drag van 1.745.860 afgesloten wat samen maakt 4305 leerlingen tot een bedrag van .f 64.861.341,20. Tot 1 Maart 1941 was afgelost een bedrag van 47.270.354,20, in het boek jaar was het 3.161.164,50, totaal f 50.431.518,70, zoodat op 28 Februari 1942 een bedrag uitstond van 14.429.822,50 ver- deeld over 960 leeningen. De gemiddelde rente bedroeg voor de leeningen afgesloten in het verslagjaar 4.0632 voor alle leeningen ge- middeld 4.3488 Drie executies hadden plaats wegens wan- betaling der verschuldigde hypotheekrente. Het gold woonhuizen te Rotterdam, met if 33.125 restant hypotheek en opbrengst j 29.950; woonhuizen te Eindhoven met resp. .f 45.500 en f 44.100 en een cafe te Vlissingen met /6700 en f 2790 dit iaatste door de ge- vaarlijke ligging en de groote beschadiging, die het had opgeloopen. Op 28 Februari j.l. stond f 15.089.300 aan pandbrieven uit, waarvan de gemiddelde rente op dien dag nog 3.51112 was, doch thans 3.5 door aflossing van de Iaatste 4 pandbrieven. Na de vermelde reserveering voor Oorlogs molest, de uitkeering van 4 op het onver- plicht gestorte kapitaal en de 5 op de aan- deelen kan nog 10.687,32 op nieuwe rekening worden overgeschreven. HET WEEK VAN „!HENDRICK DE KEYSER" INZEEBAND. Verschenen zijn in druk de jaarverslagen over 1938, 1939 en 1940 van de Vereeniging ,,Hendrick de Keyser" tot behoud van archi- tectonisch- of historisch-belangrijke oude ge- bouwen. Het mag bekend worden geacht, dat deze vereeniging ook in Zeeland reeds meermalen in haar geest actief is opgetreden. Ook uit deze verslagen blijkt dit volkomen. Onder de perceelen, die in 1938 in bespre- king kwamen, treffen wij aan het pa.d Viasmarkt 34 (hoek Fenninghoek) te Middei- burg: het Gotisch Huis aan de Meelstraat en het ,,'Liefdehuis" beide te Zierikzee en een oud woonhuis te Zonnemaire. In datzelfde jaar kwam de restauratie van het Gotisch Huis te Goes gereed. Aan dat pane wordt in het uitvoerig overzicht over restauratie en aankoop aan de hand mede van vier fraaie foto's een uitvoerige beschrijving gewijd en de hoop uitgesproken, dat het per- ceel steeds een gebruiker zal hebben, die zoo goed bij zijn karakter past, als nu het geval is. Zooals bekend is het gebouw sinds 1931 verhuurd aan het Museum voor Zuid- en Noord-Be'veland. In het verslag over 1939 lezen wij, dat het pand Viasmarkt 34 te Middelburg maar ook een pakhuis, gelegen achter het huis ,,Jn de Steenrotse" aldaar en het perceel Poststraat hoek Meelstraat te Zierikzee ter sprak kwa men. Aan het jaarverslag over het jaar 1940, het voor Nederland zoo' rampspoedig jaar, ont- leenen wij. het volgende: Op 10 Mei geraakte ons land in den oorlog en een week later op 17 Mei, verloor de Ver eeniging tengevolge van het krijgsbedrijf drie van haar allermooiste huizen, te weten ,,In de Steenrotse", „De Globe" en ,.De Gulden Son' alle drie te Middelburg. Wie had het ooit kunnen denken? Zeker niet de leden van het Dagelijksch Bestuur. toen zij er hun goedkeuring aan hadden ge- hecht, dat ,,De Globe" aan de huurster, die P. C. HOOFTSTR. 180 - AMSTERDAM (Z.) het al zoovele jaren had bewoond, opnieuw voor' 5 jaren zou worden verhuurd, welke huur eerder een eind zou kunnen nemen, indien de huurster voor het verstrijken der 5 jaren zou komen te overlijden. Diezelfde leden vein het Dag. Bestuur had den kort tevoren gemeend te moeten besluiten dat zij niet moesten mede'werken den stoep voor „De Gulden Son" te doen vervangen door een tegeltrottoir. Wat lijkt laatstvermeld besluit klem en onbeduidend tegenover het geweld van dezen tijd en den maalstroom der gebeurtenissen! Te Rotterdam bezat en bezit de Vereeniging geen enkel pand. Was 't niet begrijpelijk, dat het Dag. Bestuur geestdriftig gestemd was toen zich in het voorjaar van 1940 de kans voordeed een zeer belangrijk huis in Rotter dam, n.l. Nieuwe Haven 89, in eigendom te verwerven Op 21 Mei zou, aldus werd op den avond van 9 Mei 1940 besloten, een dele gate uit het Dag. Bestuur naar Rotterdam gaan om over dit huis en tegelijk over een ander perceeltje in Rotterdam met vooraan- staande Rotterdammers, die zich voor het voortbestaan van beide panden interesseer: den, een bespreking te voeren. Op 21 Mei was het beoogde overleg niet meer noodig. Deze feiten mogen illustreeren, dat de oor log aan de Vereeniging en haar streven niet ongemerkt is voorbijgegaan. Ook elders in den lande werden op architectonisch gebied verliezen geleden. Sluit de gelederen, zoo roepen de leden elkaar toe. Hetgeen de vereeniging bleef en, naar het bestuur vurig hoopt, haar blijven zal, is er te dierbaarder om geworden. SCHEEPVAARTRECHTEN VOOR STOOM- EN MOTORVAARTUIGEN. Aan het einde van het vorig jaar zijn de meeste, zoo niet alle, verordeningen betreffen- de de heffing van scheepvaartrechiten gewij- zigd in dien zin, dat de belasting voor stoom- en motorvaartuigen, voor zoover zij niet meer op eigen kracht varen, gelijk werd gesteld met die voor andere vaartuigen. Nu is echter in de practijk de wenschelijkheid gebleken om con- trole uit te oefenen op het niet gebruiken van de machine of de motor. Ten einde tot invoe- ring van een controlesysteem te geraken zijn de betrokken instanties dienaangaande inge- licht. Naar het oordeel van den secretaris-gene- raal van waterstaat kan ter zake een systeem worden ingevoerd, hetwelk bestaat in het ver- zegelen van het stoom- of motorwerktuig. De inspecteur-generaal voor de seheepvaart zal de verzegehngswerkzaamheden, die van zeer eenvoudigen aard kunnen zijn, op zich nemen. Kosten zullen aan deze verzegeling nietsver- bonden zijn. Voor de verzegeling kan men zich wenden tot den expert F. Berkhout te Middelburg voor de provincies Zeeland, Noordbrabant en Limburg. DE PRIJS VAN STAEMEST. De Gemachtigde voor de Prijzen deelt mede dat in verband met de verhoogde kosten, de prijs van stalmest berekend mag worden op het dubbele van den prijs, die op 9 Mei 1940 gold. Daarbij moet echter in aanmerking wor den genomen, dat deze 100 pet. verhooging alleen mag worden toegepast op den prijs af boerderij. Voor de bijkomende kosten, zooals laad- en loskosten en vracht, mag niet meer worden berekend dan de werkelijk wettelijk toelaatbare kosten. Indien een hoogere prijs wordt gevraagd, worden de betrokkenen in hun eigen belang aangeraden zich te wenden tot de Inspectie voor de Prijsbeheersching. Concert van „Hosanna". Zaterdagavond gaf de Ohr. harmonie ,,Ho- sanna" alhier, haar tweede zomeravondcon- cert op de Markt. Hiervoor hestond groote belangstelling van het publiek. Het program- ma werd onder leiding van den directeur den heer P. C. Brakman op correcte wijze uitge- voerd. Noodlottig ongeval. Tijdens de wedstrijden in de Kleine Kreek had j.l. Zaterdag alhier een noQdlottig ongeval plaats. Van een gro'ep die daar een bad nam viel een der deelnemers, nauwelijks te water, door een toeval getroffen voor over. Hij werd door zijn kameraden terstond op het droge ge- bracht, terwijl kunstmatige ademhaling werd toegepast. Spoedig was dokter Schiltman ter plaatse, spoedig gevolgd door dokter Boor, en ook een Roode Kruisauto met geneeskundige hulp. Alle hulp mocht echter niet meer baten, de levensgeesten bleken geweken. Kinderen uit de stajtl. Vrijdag zijn de Rotterdamscbe kinderen, die hier geruimen tijd in verschillend-e gezinnen zijn opgenomen om wat aan te sterken weer naar hun woonplaats afgereisd. Het was een heele drukte aan de tram toen het vertrek plaats vond en het afscheid na de genoten gastvrijheid viel blijkbaar zwaar bij de Rot- terdammertjes en ook bij de ouders, die hen opgenomen hadden. Inmiddels zijn nu weer een aantal kinderen uit Den Haag hler aangekomen om wat op krachten te komen en als aangename afwisse- ling tusschen het leven in de groote stad en dat op het platteland. WEDSTRIJDEN OM HET TENNISKAMPIOENSCHAP VAN ZEEEAND Zeeuwsch Tennistournooi te Terneuzen. Op de hanen van de plaatselijke club ,,Animo" zijn op 24, 25, 26 Juli en 1 en 2 Augustus de wedstrijden om het Zeeuwsche kampioenschap gespeeld. Er waren veel inschrijvingen en er werd in een prettige sfeer gespeeld. De uitslagen der finales v/aren als volgt: Dames enkel: Mej. A. van Acker wint van Mevr. G. van Waes 63, 64. Dames dubbelUitgesteld. Gemengd dubbel: Mevr. Verstraeten en de heer L. Verstraeten slaan Mej. A. van Acker en H. van W|aes 63, 36, 63. Heeren enkel: L. Verstraeten wint van H. van Wiaes 60, 62. Heeren dubbel: Ir. F. Hommes en Em. Ver straeten slaan Ko Jurry en Ph. de Bock 75, 36, 75. Zondag 2 Aug. werd in het zeebad ,,Schel- de" een zwemtoumooi gehouden. De uitslagen waren als volgt: 100 m schoolslag dames: 1. M. Marcusse, de Bruinvisch, in 1 min. 37 sec.; 2. P. Nieuwelink, de Schelde, 1 min. 42 sec.; 3. W. Weyermans, de Zeehond, in 1 min. 50 sec.; 4. M. Faas, de Schelde, in 1 min. 512/5 sec. 100 m schoolslag heeren: 1 en 2. F. Rijn- berg, T. Z. en P. C„ eni E. de Vriend, de Bruinvisch, in 1 min. 292/g sec.; 3. L. de Jong, de Zeehond, 1 min. 322/5 sec.; 4. T. Cambier, Scheldestroom, 1 min. 33 sec. 100 m schoolslag meisjes: 1. M. Marcusse, 1 min. 36i/g sec.; 2. H. Maas, Scheldestroom, 1 min. 49'i/B sec.; J. Cambier. Scheldestroom. 1 min. 411/5 sec.; 4. P. van Ooteghem, Schel destroom, 1 min. 461/s sec. 50 m rugslag jongens (1316 jaar)1. P. Acke, de Schelde, 483/B sec.; 2. W. Hame- lynck, Scheldestroom, 54 sec.; 3. E. Carels, Scheldestroom, 55 sec.; 4. H. Marsilje, de Schelde, 1 min. sec. 100 m borstcrawl dames: 1. K. Zeijlemaker de Schelde, 1 min. 27 sec.; 2. M. Schrier, Scheldestroom, 1 min. 302/5 sec.; 3. P. de Jong, de Zeehond, 1 min. 321/!-, sec.; 4. A. v. d. Lege, de Zeehond, 1 min. 35 sec. 100 m borstcrawl heeren: 1. C. Wagenaar, de Zeehond, 1 min. 129/10 sec.; 2. R. Claeys- sens, de Bruinvisch, 1 min. 164/5 sec.; 3. M. J. Jansen, Luctor et Emergo, 1 min. 164/5; 4. L. van Oppen, de Schelde, 1 min. 17 sec. 50 m borstcrawl meisjes (1316 jaar): 1. J. Cambier, 42 sec.; 2. J. Uijtterhoeven, de Bruinvisch, 43 sec.; 3. J. Claeyssens, de Bruinvisch, 45 sec.; 4. P. van Ooteghem, 464/5 sec. 50 m borstcrawl jongens (1316 jaar)1. P. Acke, 34 sec.; 2. M. Feijen, de Bruinvisch, 36 sec.; 3. A. de Maat, de Bruinvisch, 362/5 sec.; 4 Joh. v. d. Steen, de Bruinvisch, 377/10 sec. 3 X 100 wisselslag estafette dames: 1. De Zeehond, met T. de Jong, W. Weijermans, A. v. d. Lege, in 5 min. 5 sec.; 2. De Schelde, met P. Nieuwelink, M. Faas, K. Zeijlemaker, in 5 min. 7s/10 sec.; 3. de Scheldestroom, met M. Schrier, A. Maas, J. Cambier, in 5 min. 11 sec. 3 X 100 m wisselslag estafette heeren: 1. De Bruinvisch met R. Claeyssens, E. de Vriend en R. Klein, in 4 min. 18 sec.; 2. De Schelde, met Th. Acke, A. Reijerse, L. van Oppen, in 4 min. 22 sec.; 3. de Zeehond, met C. Wage naar, L. de Jong, H. Kodde, in 4 min. 232/5 sec. 3 X 50 m wisselslag estafette meisjes (13 16 jaar)1. De Bruinvisch I, met M. Claeys sens, M. Marcusse, G. Uijtterhoeven, in 2 min. 132/0 sec.; 2. De Bruinvisch II, met L. Mar cusse, J. Claeyssens, R. de Fever, in 2 min. 27 sec.; 3. Scheldestroom, met H. Maas, J. Baart, J. Cambier, in 2 min. 274/jo sec. 25 m vrije slag meisjes (onderling) 1. R. Zeijlemaker. 2'5y2 sec.; 2. W. Zeijlemaker, 272/5 sec.; 3. C. v. Akkeren, 28 sec.; 4. J. 't Gilde, 291/2 sec.; 5. M. Anpot, 322/5 sec.; 6. J. Faas, 3zy2 sec.; 7. E. Hoornaert, 34 sec., alien van De Schelde. 100 m rugslag dames: 1. M. Claeyssens, 1 min. 44 sec.; 2. M. Schrier, 1 min. 44% sec.; 3. P. Nieuwelink, 1 min. 47% sec.; 4. T. de Jong, 1 min. 473/5 sec. 100 m rugslag heeren: 1. R. Claeyssens, 1 min. 27% sec.; C. Wagenaar, 1 min. 29% sec.; J. Gulden, de Schelde, 1 min. 40"i/xo sec- 50 m rugslag meisjes (1316 jaar): 1. R. de Fever, 51% sec.; 2. H. v. d. Burg, de Schelde, 54% sec.; 3. L. Marcusse, 563/5 sec. 5 X 50 m vrije slag estafette heeren: 1. De Zeehond, met C. Wagenaar, H. Kodde, P. Roelse, P. Castel. L. de Jong, in 2 min. 473/5 sec.; 2. de Schelde, met P. Acke, A. Acke, G. Herrebout, Th. Acke, L. van Oppen, in 2 min. 503/5 sec.; 3. de Bruinvisch, met H. Renique, R. Klein, W. Colpaert, G. Dhaene, R. Claeyssens, in 2 min. 543/10 sec. Schoonspringen heeren: 1. Jac. v. d. Steen, de Bruinvisch; 2. J. Gulden; 3. Joh. v. d. Steen. Dames: 1. R. v. d. Velde, Scheldestroom; 2. C. Kras, de Bruinvisch. PROV. WATERPOLOTOURNOOI TE AXEL. Zaterdagmiddag werd in het zwembad in de Kleine Kreek te Axel een prov. waterpolo- toumooi gehouden, waaraan weed deelgeno- men door de vereenigingen Be Zeehond uit Vlissingen, Scheldestroom van Breskens, De Scbelde van Terneuzen, De Bruinvisch van Sas van Gent en AZC van Axel. Helaas kon- den de wedstrijden van dit toumooi niet alle worden gespeeld, wegens het voorkomen van een noodlottige gebeurtenis. Begonnen werd met de wedstrijd Schelde stroom 2AZC 2, waarbij het Axelsche zeven- tal sterker Meek. Bij de rust was de stand 10 voor AZC, na de rust doelpuntten de Axelaars nogmaals en wonnen alzoo welver- diend met 20. De volgende wedstrijd ging tusschen De Schelde 2 en De Bruinvisch 2, waarbij weinig krachtsverschil te bespeuren viel. De Temeu- zenaars schoten echter beter en wonnen daar- door welverdiend met 20. Ook hier was de stand bij de rust 10. Alsnu volgden een tweetal wedstrijden voor de competitie, n.l.: De Schelde—-Scheldestroom. 11. Deze wedstrijd was voor beide ploegen van groot belang, daar deze beide bovenaan staan, zij het dan dat Scheldestroom een beter doelgemiddelde heeft. Reeds dadelijk bij 't begin weet Schelde stroom een overrompelende aanval op touw te zetten, doordat A. de Meester als midden- achter plotseling met den bal doorzwemt en de stand op 10 brengt. Nog 1 y2 min. voor de rust weet L. van Oppen met een keurig in het hoekje geplaat- ste bal den stand op 11 te brengen, waar- mee de rust aanvangt. Na de hervatting wegen beide ploegen tegen elkaar op, doch geen van beiden weten nog een doelpunt te forceeren, zoodat de Iaatste, nog wel niet aller- laatste, puntjes gedeeld moeten worden. Hedenavond wordt om half acht de beslis- singswedstrijd ScheldeScheldestroom om 't kampioenschap van Zeeland gespeeld. Dan volgde een wedstrijd tusschen AZCZeehond 13. Reeds dadelijk kwam 't overwicht van Vlis singen aan 't licht. Na ±1% minuut spelens is de stand 10 voor Vlissingen. De A.Z.C.- ers waren echter in 't begin heftig in den aanval, maar konden het gewenschte puntje niet verkrijgen. Nog 92 seconden waren te spelen toen de Zeehond de stand op 02 bracht. Daarna kwam de rust. Twee minu- ten en 26 seconden waren gespeeld toen De Zeehond voor de derde maal de Axelsche doel- man passeerde, 03. Even voor 't einde was het P. Orlebeke, die de eer kon redden, 13. De bal werd nog uitgegoold, er werd opge- zwommen, maar na enkele seconden was Vlis singen de overwinnaar. De BruinvischDe Schelde. Flen minuut en 10 seconden waren gespeeld toen door onvoorziene omstandigheden de strijd moest gestaakt worden. Deze wed strijd zal overgespeeld worden 22 Augustus in 't zwembad te Axel. v DONDERDAG 6 AUG. 1942. Oud-Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN (Vlooswijkstraat)2.45 u., Ds. C. Kramp, van Grafhorst, huwelijksinz. GEREF. GEMEENTE. Op het tweetal ter beroeping van een pre- dikant bij de Geref. gemeente te Terneuzen zijn geplaatst T. Dorrestein te Opheusden en A. Visser te Aagtekerke. Het deeg is de grootste zorg van de bak- kers. De bereidingswijze wordt gelnfluen- ceerd door •allerlei factoren, o.a. door de samenstelling en de kwaliteit van bloem of meel. In verband met de huidige omstandig heden is het bekende „wit)je" van voor den oorlog van onze tafels verdwenen. Toch is de waardeering voor het tegenwoordige brood de omstandigheden in aanmerking genomen - vrij algemeen. Wanneer wij een vergelijking maken met het brood uit den vorigen wereldoorlog, moet ontegenzeggelijk worden toegegeven, dat het verschil in het voordeel van het huidige brood uitvalt. Het spreekt vanzelf, dat de gevor- derde techniek dit voor een deel bereikt heeft. Men heeft veel onderzoekingen verricht en hierdoor beter inzicht verkregen in de ver- scheidenheid van factoren, welke op de kwa liteit van het brood invloed oefenen. Een belangrijke factor zijn natuurlijk de soort en de kwaliteit van de grondstoffen, waarvan de broodbloem wordt gemalen. Het is duidelijk, dat men in dit opzicht moet roeien met de riemen, die men heeft. De klachten, welke het publiek den laatsten tijd aoms heeft geuit, spruiten veelal voort uit het feit, dat men er van op de hoogte is, dat de bakkers tegewoordig verzuurd deeg gebrui ken. Menschen, die vlug met hun oordeel klaar staan, hebben de neiging de methode van broodbereiding met verzuurd deeg te ver- oordeelen en stellen dan de vraag, waarom het niet mogelijk is uitsluitend gist te blij ven gebruiken, zooals ook vroeger geschied- de. Wij zullen trachten, hierop een antwoord te geven. Zuurdeeg en verzuurd deeg. Voor de bereiding van brood komen in hoofdzaak twee methoden in aanmerking, namelijk de gistmethode en de zuurdeegme- thode. Zoowel gist als zuurdeeg dienen er onder meer voor, het deeg te doen rijzen. En ons land werd nagenoeg uitsluitend de gist methode gevolgd. De zuurdeegmethode is een Duitsch gebruik, waarvan men de goede resul- taten zelf kan onderzoeken, door het bekende Duitsche brood te proeven, dat ook in ons land wordt gebakken. iSinds den oorlog heeft de samenstelling van de bloem of het meel, waaruit ons brood be- reid wordt bloem is hoofdzaak wijzigin- gen ondergaan, zoodat het niet langer moge lijk is alleen gist te gebruiken. Daarnaast moet ook gebruik worden gemaakt van ver zuurd deeg. Verzuurd deeg is iets anders dan zeer deeg. Zuurdeeg is oer-oud. In het oude testament wordt er al over gesproken. Bij de Duitsche zuurdeegmethode wordt het brood gebakken van geheel doorgezuurd deeg. Bij de verzuurd-deegmethode, die thans in Nederland wordt aangewend, wordt verzuurd deeg aan het normale deeg toegevoegd en wel in een hoeveelheid, die steeds aan de omstan digheden wordt aangepast. Die omstandig heden houden verband met de kwaliteit en samenstelling van de bloem en daar deze nu en dan wijziging ondergaat, in verband met de hiervoor beschikbare grondstoffen, spreekt het vanzelf, dat de bakker wel eens onbedoeld iets teveel verzuurd deeg gebruikt. In zoo'n geval kan het gebeuren, dat het brood van een bepaalden dag een zuurachtigen, moge lijk wel een zuren smaak heeft, doch dit is geen reden om aan de vakbekwaamheid van den bakker te twijfelen. Hoe komt het nu, dat in vele gevallen de bakker gedurende eenigszins langen tijd niet over dezelfde kwaliteit bloem of meel be- sctiikt? Dit komt, doordat eenerzijds de bloem- en meelfabrikanten op onregelmatige tijdeni een andere samengesteld product moe ten afleveren, omdat soort en hoeveelheid der beschikbare grondstoffen wisselen ander- zijds de bevoorrading van den bakker met meel veelal in betrekkelijk kleine hoeveelheden tegelijk geschiedt, zoodat de bakker nooit over grooten voorraad van eenzelfde samenstelling en kwaliteit beschikt. Hij moet dus telkens opnieuw vaststellen, hoeveel verzuurd deeg hij moet toevoegen. Deze omstandigheden behoeven niet te leiden tot een veroordeeling van de verzuurd-deeg methode. Integendeel, uit de praktijk is ge bleken, dat het publiek met den smaak van het brood teVreden is. Bij de ter beschikking staande grondstoffen voor de tegenwoordige broodbloem is toepas- sing van verzuurd deeg beslist noodzakelijk. Gebruikte men het niet, dan zou het brood veel te klein worden, compact en kief. Toe- passing van verzuurd deeg beperkt hovendien de kans op bederf, vooral in den zomer. Het behoeft nauwelijks te worden g ;zegd, dat men dit bederf van brood in een tijd als deze, waar- in men met elk rantsoen zuinig moet zijn, niet kan hebben. Zooals men weet, wordt brood bloem gemalen van tarwe, rogge, gerst, aard- appelmeel en erwten. Nog een voordeel. Verzuurd deeg biedt verder het voordeel, dat het den typischen smaak dien bepaalde grondstoffen aan het brood geven, veelal opheft. De verzuurd-deegmethode is trou- wens juist thans aanbevelenswaard, omdat de oogst, die thans verwerkt wordt, vele gedeel- telijk reeds ontkiemde korrels heeft opge- leverd, waardoor de bakmoeilijkheden zeer worden verzwaard. Ongeveer een jaar geleden is de verzuurd- deeg-methode hier ingevoerd. Eterst op kleine schaal, later uitgebreider. In de beginne maakten verschillende bakkers wel eens fou- ten, zoodat hij enkele menschen wellicht een vooroordeel tegen de huidige bereidingswijze van het brood is ontstaan, omdat zij wel eens een broodje aantroffen, dat zuur smaakte, maar het overgroote deel van het publiek wist niet eens dat een nieuwe methode werd toe gepast. De bakkers waren op die nieuwe methode niet onvoorbereid. De overheid had de moei- lijkheden, die in oorlogstijd zouden kunnen rijzen, voorzien en naast de bevoorradings- maatregelen uitgebreide proeven genomen. De contactcommissie voor de bakkerij en het sta tion voor maalderij en bakkerij te Wageningen lichtten het bedrijfsleven voor, zoodat de bak kers gelegenheid hadden zich de nieuwe bak- methode eigen te maken. Geleidelijk is deze doorgevoerd. Van de 16.000 bakkers, die ons land telt, hebben ongeveer 9000 cursussen gevolgd die door de beide instellingen, welke wij zoo juist noemden, werden gegeven. Men mag dan ook aannemen, dat een groot deel van het in Nederland in de taakkerijen verwerkte deeg, met verzuurd deeg wordt behandeld. Want vele bakkers, die reeds voldoende teehnisch waren onderlegd, zagen geen aanleiding die speciale cursussen te volgen. Natuurlijk zijn er nog bakkers, die geen genietbaar brood kunnen leveren, maar zulke bakke^rs zijn nau welijks vaklieden te noemen. Zij zullen hun klanten verliezen, omdat dezen zich tot andere leveranciers zullen wenden, die zich van de nieuwe methode op de hoogte hebben willen stellen. Voor- het verkrijgen van het middenstands- diploma moet de examinandus de verzuurd- deeg-methode trouwens kennen. Ook op het bakkersvak is de vestigingswet-kleinbedrijf namelijk van toepassing en de nieuwe methode maakt een belangrijk onderdeel uit van de reeks van eischen, welke tezamen de vakbe kwaamheid van den bakker moeten aantoo- nen. Een groot aantal bakkers staat verder vrijwillig onder controle van het station voor maalderij en bakkerij te Wageningen, dat regelmatig toezicht uitoefent op hun bakpro- ducten, zoodat men gerust kan aannemen, dat hun brood aan alle eischen voldoet. Voor alle bakkers geldt hovendien de warenwet, die eveneens eischen omtrent de samenstelling bevat. Controleurs van het Rijk oefenen voortdurend toezicht uit. Behalve het station te Wageningen en de contactcommissie voor de bakkerij staat ook het centraal bureau voor het hakkershedrijf d'e bakkers met ervaring en hulpvaardigheid ten dienste. Moeder is zlek. Maar de Neder landsche Volksdienst zorgt voor een gezinsverzorgster. Groote zorg. Er wordt dus groote zorg besteed aan de bereiding van het dagelijksch brood. Hoe zou het ook anders kunnen, waar een zoo belang rijk volksvoedsel in alle gezinnen dag-in-dag- uit een van de voornaamste bestanddeelen van de voeding uitmaakt. Daarom neme men dan ook dezen wenk ter harte; het tegenwoor dige brood wordt gemakkelijker gesneden en gegeten, wanneer het niet geheel versch is. Wanneer de bakker het brood op denzelfden dag aflevert als waarop hij het gebakken heeft, verdient het dus aanbeveling het zoo mogelijk een dag te bewaren. Brood, dat met verzuurd deeg bereid is, be- teekent dus niet ondeugdelijik brood, en wan neer eens een enkele maal een zuur smaakje aan het brood zit, treft den bakker daarvoor niet aanstonds een verwijt. In het algemeen behoeft die zure smaak zooals nu wel dui delijk zal zijn geworden ondanks de ver- zuurd-deeg-methode niet voor te komen. ARBEIDSBEMIDDELING VOOR LAND- EN TUINBOUW. Plaatselijke bureauhouders ingesciiakeld. 'Hier en daar in het land schijnt, aldus merkt men van bevoegde zijde op, onder de werk- gevers in het land- en tuinbouiwbedrijf onrust te bestaan ten aanzien van de arbeidsvoorzie- ning. Het dikwijls vermeende tekort aan ar- beidskrachten is echter vrijwel steeds een ge- volg van het feit, dat de werkgevers zich niet wenden tot de gewestelijke arbeidsbureaux. Daar een spoedige bemiddeling er toe kon bij- dragen, dat aan de onmiddellijke behoefte kan worden voldaan. wordt de aandacht van belanghebbende werkgevers in het land- en tuinbouwbedrijf er op gevestigd, dat de plaat selijke bureauhouders voor die bemiddeling thans zijn ingeschakeld. De hoeren, die zich voor hun bedrijfsaange- legenheden toch al regelmatig wenden tot den P.B.H. in hun district, kunnen zich nu ook tot dezen ambtenaar wenden voor het aan nemen van arbeidskrachten. Zij dienen ten kantore van den P.B.H. een formulier in te vullen, dat de plaatselijke bureauhouder ver- volgens doorzendt aan het gewestelijk arbeids- bureau. Op deze wijze kunnen de werkgevers ervan verzekerd1 zijn, dat aan hun oogenblik- kelijke behoefte aan arbeidskrachten zoo spoe dig mogelijk wordt voldaan. De werkgever, die hun arbeidsbehoefte zelf reeds aan het ge westelijk arbeidsbureau hebben opgegeven, behoeven zulks begrijpelrjkerwrjs niet nog maals aan de plaatselijke bureauhouders op te geven. SOHEURPREMIE VOOR HET OOGST JAAR 1942—1943 VASTGESTELD. De regeeringscommissaris voor de bodem- productie maakt bekend, dat de scheurpremie voor het oogstjaar 19421943 200 per ha zal bedragen. In afwijking met het vorige jaar zal ieder, die daarvoor in aanmerking komt, een seheurplicht worden opgelegd. De scheurpremie wordt uitbetaald aan dengene, die aan dezen plicht voldoet. Voor land1, dat thans vrijwillig voor scheu- ring bij den productiecommissaris wordt op gegeven en na goedkeuring met koolzaad of raapzaad, boven de verplichte oppervlakte van deze gewassen, wordt bebouwd, zal een scheurpremie worden betaald van f 300 per ha, wanneer de oogst gelukt. Deze vrijwillig opgegeven oppervlakte zal meetellen voor den aanslag, die voor de seheurplicht zal wor den vastgesteld. In herinnering wordt ge- bracht, dat de verplichte oppervlakte kool zaad bedraagt: 8 pet. van het bouwland op klei-, zavel- en roodoorngronden, dat volgens de inventarisatie 1942 op het bedrijf aanwezig was, waarbij bedrijven met 1 ha of minder bouwland zijn vrijgesteld. Voor zand-, loess-, dal- of veengronden bedraagt de verplichte oppervlakte 5 pet. van het bouwland, waarbij bedrijven met 5 ha bouwland of minder zijn vrijgesteld. Prijte koolzaad. Tenslotte wordt nog medegedeeld, dat de richtprijs voor het koolzaad is vastgesteld op 20 per 100 kg voor boerenschoon product van gemiddelde kwaliteit, terwijl hovendien een inleveringspremie van f 15 per 100 kg zal worden uitgekeerd. HOOG EN DROOG. Het oostelijk stadsdeel van Rotterdag kent als triestig symbool van voormalige grootheid een fabrieksschoorsteen. Eens was hij een nuttig onderdeel van een groot bedrijf, thans staat hij daar nog... ja, waarom anders dan ten gerieve van de jeugd, die een prachtig object heeft om een vuurtje te stoken. Dezer dagen, aldus ,,Het Volk", kwamen fabrieksjongens, die naast de pijp in een ma- chinefabriek werkzaam zijn, op de gedachte den schoorsteen eens van hinnen. te gaan ver- kennen. Zij^ stapten er in en klommen langs de ladder van binnen naar boven steeds hoo- ger, steeds hooger, totdat zij er ten slotte van boven uitkwamen, ongeveer dertig meter boven den beganen grond. Na een wijle van het panorama te hebben genoten, besloten zij weer tot de aarde terug te keeren, doch plot seling zagen zij zich den terugtocht versperd. Wat was er inmiddels gebeurd Een paar bel- hamels hadden beneden een vuurtje gemaakt, zoodat de waaghalzen boven in de pijp gelijk een paar hammen in den rook kwamen te hangen. Het werd zelfs zoo erg, dat de jon gens, wilden zij niet het gevaar loopen te stik- ken, uit de pijp moesten. Zij deden zulks en gingen luidkeels schreeuwend en gebarend op den rand van den schoorsteen zitten. Daar zaten zij gelijk Michiel de Ruyter in den kerk- toren te Vlissingen, maar met veel minder dapperheid. Inmiddels was een groote oploop van men schen ontstaan, die met angstige spanning op den afloop van het avontuur wachtten. Ge- lukkig was er iemand zoo snugger om de brandweer te waarschuwen, die met groot materiaal, met inbegrip van de machinale ladder verscheen. Een oogenblik verwachtte iedereen, dat de knapen per ladder van hun onvrijwillige zitplaats zouden worden verlost, doch de brandweermannen doofden eenvoudig het vuur en nu konden de knapen op eigen kracht hun hooge zitplaats verlaten. nun

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 3