KRUSCHEN Neem AKKER TJE ANNE vindt het geSuk Voor de Huisvrouw. ^eleHoofdpj^ Neem het Versterkingsmiddel' tegen Rheumatische Pijnen Schadeloosstelling voor ingeleverde Rijwielen. FEUILLETON DEZE WEEK GEEN VERKOOP VAN SOHOENEN. ADMINISTRATIEP LIGHT BEROEFSGOEDERENVERVOER. TERNEUZEN, 3 AUGUSTUS 1942. 1.47 - 0.76 - 0.41 bij Apoth. en Dreg 250 Nederlandsche vrijwilligers zijn Donderdag naar het Oostelijk front vertrokken. In den Dierentuin te 's Gravenhage vond een afscfaeidsplechtigheid plaats. Vdor hun ver- trek werden de manschappen toegesproken door den leider der N.S.B., ir. A. A. Mus sert, luitenant-generaal Seyffardt en SS Gruppenfiihrer Rauter. Ben overzicht tijdens het spelen van het volkslied. Stapf-Borrius-Pax Holland-s aan dit voorbeeld van waarachtig sociaal werk, ook al zijn de omstandigheden van dit volk in de jaren van de hezetting si echter geworden. Het bedenike evenwel, aldus spr., dat het thans een bijdrage levert voor de overwinning van Europa op den bolsjewis- tisehen vijand. Het Duitsche socialisme beteekent kame- raadschap; het is geen socialisme voor den enkeling, of zelfs maar voor zekere groepen. Het is er voor het geheele volk. Als op de collectedagen van de Winterhulp de roode bussen op straat verschijnen, dan is het een feestdag voor het Duitsche volk, dat deze ge- legenheden aangrijpt om door een offervaar- dige houding zijn Fiihrer te danken voor het- geen hij in het belang van dit volk heeft ge- daan. Door het socialisme is de liefde van volksgenoot tot volksgenoot er in gehamerd. Daarom ook is het Duitsche volk zoo sterk em eendrachtig. Dat de N.S.V. heel wat voor het volk doet, blijkt wel uit het feit, dat ze over tienduizenden kinder- en vrouwentehui- zen beschikt en dat door haar bemiddeling reeds 7 millioen kinderen naar buiten zijn gezonden. Vraagt men nu, waarom de Duitschers den N.V.P. zoo gaarne zien, dan luidt het ant- woord: omdat Duitschland geen enkel broe- dervolk in de gemeenschap van Germaansche volken wil missen. De N.S.V. is een zuster- organisatie, die al haar ervaringen ter be schikking stelt. Spr. eindigde met den wensch, dat de N.V.D. geen aalmoezenpolitiek en ook geen sociale politiek zal voeren, maar dat hij een dienst zal bewijzen aan het Neder landsche volk. De beer J. Koster, waamemend directeur van het plaatselijke bureau van den Neder- landschen Volksdienst, en Settelmeyer, refe rent voor volksverzorging, verbonden aan het bureau van den gevolmachtigde, hebben de respectieve sprekers ingeleid. Officleel wordt het volgende bekend ge- maakt: De schadeloosstelling voor een ingeleverd rijwiel, dat niet teruggegeven wordt of waar- voor geen ander rijwiel wordt verstrekt, be- draagt 50. Behalve deze schadeloosstelling krijgen personen, die door het inleveren hun eenige rijwiel verloren hebben, zonder daarvoor een ander rijwiel in de plaats te krijgen, een for- mulier voor de aanschaffing van een nieuw rijwiel, voor zoover zij het volgende kunnen aantoonen 1. dat zij voor de uitoefening van hun be- roep onvoorwaardelijk een rijwiel noodig heb ben. 2. dat zij op andere wijze niet aan een rij wiel weten te komen. Wie een dergelijk formulier ontvangt en houder van een vetkaart is, wordt op verzoek bij de aanschaffing van het nieuwe rijwiel vrrj- gesteld van de betaling van het verschil tus- schen de uitbetaalde schadeloosstelling en den prijs van een eenvoudig heerenrijwiel. Sehadelodlsistelling, aanschajffingsformulie- ren en bonnen zullen worden uitbetaald en uitgereikt door den bungemeester, in wiens gemeente de inlevering geschiedt. De beslis- singen van de burgemeesters over verzoeken tot het verstrekken van een aanschaffingsfor- mulier en tot het uitreiken van een bon zijn bindend. De burgemeesters zullen nadere inlichtingen over de uitvoering van deze maatregelen be- ksnd maken. Men wordt verzocht, voordien geen verzoe ken tot schadeloosstelling in te dienen. VRIJVYILLIGERS NAAR HET OOSTFRONT VERTROKKEN. In den Dierentuin te 's Gravenhage hebben Donderdagmiddag de commandant van het Ned. Vrijwilligerslegioem, luitenant-generaal Seyffard, de leider der N.SJB., ir. Mussert en S.S. Gruppenftihrer Rauter, afscheid genomen van een contingent manschappen, dat dien avond naar verschillende opleidingskampen vertrok om over eenige weken te gaan deel- Een modern sprookje van MARIA SAWERSKY. (Nadruk verboden.) 36 Grundtvig was het ditmaal mej: zijn vriend eens. Hij vond, dat Anne er bleek en vermoeid uitzag. Met Kerstmis mogen we je portret zeker als de groote verrassing bewonderen? infor- meerde Grottkau verder. lets moet ik toch voor Kerstmis van je hebben, nadat je gewei- gerd hebt me een echt cadeau te geven. Cadeaux moet je maar aan Dod vragen, verweerde Anne zich. En het portret zal je ook met Kerstmis niet te zien krijgen. Juffrouw Bratt legt ons met dat geheim- zinnige schilderij min of meer op de pijnbank. Ik ben zoo nieuwsgierig als ik nog nooit in m'n leven geweest ben. En dat wil wat zeggen, bromde Grundt vig. Je^behoeft van je hart geen moordkuil te maken, hoor Emstje. Jij bent natuurlijk ook dood nieuwsgierig: je wilt het alleen maar niet toegeven. Ik dacht, dat je moest werken? Tante gooi den zwesenden jongeling eens de deur uit. Ik vrees, dat dat geen indruk op hem maakt, lachte de gravin. nemen aan den strijd aan het Oostfront. Onder hen bevonden zich E. Voorhoeve, hoofd van de afdeeling ,,actieve propaganda" van het departement van volksvoorlichting en leider van de propaganda der N.S.B., H. Leeuwenberg, gemachtigde van den leider voor Noord-Brabant en M. Schuurman, alge- meen zangleider der NjS.B., die het meeren- deel der 375 vertrekkenden hadden geworven op hun tournee door ons land. Deze zullen bij de Waff en SiS en het Vrijwilligerslegioen in- gedeeld worden. Tevens werd afscheid genomen van een groep hooger- en middenkader van het staf- kwartier der W.A., die binnenlcort zal volgen. Generaal Seyffardt wees er o,a. op, dat de aangetredenen een dapper besluit hebben ge nomen. Tegenover een barbaarschen vijand zult ge komen te staan en hardheid tegenover hardheid moeten stellen. Om dat te kunnen, zult ge nog een harde leerschool moeten door- loopen. Bedenkt dan echter, dat ge de eer van den Nederlandschen stam hebt hoog te hou- den en toont, dat de geest der voorvaderen nog in u leeft. Ir. Mussert wees op het idealisme dat de vertrekkenden bezielt. 'Het nieuwe Europa teekent zich reeds af, dooh eerst zal de geweldige kolos van het communisme moeten worden neergeslagen. Wanneer ginds de strijd ten einde gestreden is, zullen Germanen de wacht in het Oosten moeten betrekken en ik zal alles doen, wat in mijn vermogen ligt om ervoor te zorgen, dat naast de Duitschers, naast de andere volken van Europa, ook Nederlanders hun aandeel in deze wacht zullen leveren. Nog is het zoo, dat waar het nieuwe Europa uit het Westen bedreigd wordt, geen Neder landers de wacht kunnen betrekken, dat Duit schers dit voor ons moeten doen. Maar ik ben er van overtuigd, dat eenmaal ook Nederland zijn plaats in het Westen zal innemen om te waken tegen het kapitalisme, dat van dien kant dreigt. Zoo juist bereiken mij beriehten over het vooT-treff-elij'k werk dat de Nederl antlers in de N.S.K.iK. verricliten. Wanneer g-e gelezen hebt over den slag in de Javazee, zult gij hebben verriomen, hoe daar een klein eskader uit- voer, wetende, dat het in flarden zou worden geschoten. Deze Nederlandsche mannen zijn gegaan omdat het hun plicht was. Inderdaad: er is in dit volk nog kero'isme. Houdt ook gij dan de Nederlandsche vlag hoog. De historie zal over ons rechten en zij zal zeggen: ,,Ja, deze mannen deden hun plicht, Zij waren de echte vaderlanders". Nadat het muziekkorps het Wilhelmus had gespeeld, memoreerde SS-Gruppenfiihrer Rau ter, dat het Legioen in den strengen winter van het afgeloopen jaar zich aan het Oost front bijzonder heeft onderscheiden. Het IJze- ren Kruis eerste klasse werd aan 35 leden uit gereikt en het IJzeren Kruis tweede klasse aan 360 leden. Spr. wenscfate den vertrekken den veel wapengeluk en sprak de hoop uit, dat zij zich zouden gedragen als vertegen- woordigers eener nieuwe frontgeneratie. Als attentie had het thuisfront er voor ge- zorgd, dat een pakket voor ieder der man schappen aanwezig was. Meisjes hadden de mannen voorts een bouquetje in de kleuren van het Legioen op de borst gespeld. In verband met de inventarisatie van de voorraden achoenen hier te lande is in de periode van 2 tot en met 9 Augustus 1942 het koopen, verkoopen en afleveren van alle soor- ten schoenen in den meest uitgebreiden zin, met inbegrip van pantoffels en leerloos schoei- sel, verboden, ook al zou hiervoor een geldige schoenenbon worden ingeleverd. In verband hiermede is de geldigheidsduur van de schoenenbonnen, die in genoemde periode verloopen, verlengd tot en met 15 Augustus, zonder dat hiervoor afstempeling van den bon door den distributiedienst noo dig is. U slaat den spijker op zijn kop, uitver- koren tante. Ik behoor nu eenmaal tot de menschen, die zich van niets en niemand iets aantrekken, wat Dod? Geloof ik graag, Jens, maar doe mij een genoegen en blijf daar niet zoo bij die deur hangen. Dat vindt ik iets verschrikkelijks. Kom binnen of maak, dat je weg komt. Adieu allemaal! Grottkau maakte rechtsomkeert en botste tegen den notaris aan, wien hij nog gauw even het aangekondigde bezoek van zijn vader vertelde. Zoo komt meneer Grottkau met Kerst mis naar Kopenhagen? Dat doet me werke- lijk plezier. Ik heb trouwens nog een paar dingen met hem te bespreken. Klopt, notaris. Mijn vader schreef er al over. Dan sla ik twee viiegen in een klap, zei Hamsen. De buurman en vriend van Uw vader is ook van plan hierheen te komen. Jhr. Falke? vroeg Jens en Anne, in een hoek van het vertrek, spitste haar ooren. Ja, Jhr. Remus Falke. Heeft uw vader daar niets van geschreven? Jens schudde het hoofd. Dan heeft Falke waarschijnlijk zeer on- verwachts "tot zijn reis besloten. Ik ontving vanavond een brief, waarin hij mij zijn bezoek aankondigt. Hoe staat het met onze partij bridge, mevrouw Grundtvig? Jens Grottkau gaf nu toch eindelijk zijn ongemakkelijke plaats bij de deur op en ver- dween. Waar is de professor, notaris? Hij zou toch ook beneden komen? Die werkt sterrekaarten uit en is niet van zijn schrijfbureau weg te krijgen. .jDEKENVORDERAARS" TE HXLVERSUM IN ACTIE. Ook te Hilversum zijn verscheidene gevallen voorgekomen, waarbij pseudo-politieambtena- ren dekens kwamen vorderen, waartoe zij niet bevoegd waren. De commissaris van politie waarschuwt een ieder tegen deze menschen en verzoekt bij hun komst onmiddellijk op de hocgte te worden gesteld. GEALLIEERDE STAATSBURGERS VERLATEN THAILAND. Ook Nederlandsch consulair personeei. Domei meldt uit Bangkok, dat in overeen- stemming met de EngelschJapansche repa- trieeringsovereenkomst op 4 Augustus 101 Engelsche, Nederlandsche, Belgische en Noor- sche diplomatieke en consulaire ambtenaren en een deel der in Thailand wonende staats- burgers dezer landen, van Bangkok naar Sai gon zullen vertrekken om zich daar in te schepen in het diplomatenschip ,,Tatoea Ma- roe", dat daar binnenkort zal aankomen. Onder de geevacueerden bevindt zich Sir Jo- suah Grossny, Britsch gezant te Bangkok. Na het vertrek van de ,,Tatoea Maroe" zul len nog 185 staatsburgers van vijandelijke mogendheden in Thailand achterblijven, na- melijk 182 Britten eh 3 Grieken. Velen van deze vreemdelingen zouden er de voorkeur aan geven in Thailand te blijven, omdat zij bevreesd zijn bij terugkeer naar hun vader- land geen levensonderhoud te kunnen vinden. Ruim 50 vijandelijke staatsburgers hebben reeds aan de Thailandsche regeering verzocht in Thailand te mogen blijven. 2LEKENPONDSVERZEKE KING BIJ VERBLIJF BUITEN DE WOONPLAATS. Vanwege het staatstoezicht op de zieken- fondsen is thans een voorloopige regeling ge- troffen betreffende de positie van de recht- streeks verzekerden en de indirect verzeker- den ingevolge het ziekenfondsenbesluit, die zich voor een verblijf van meer dan dertig opeenvolgende dagen begeven naar een andere verblijfplaats in Nederland dan hun eigeniijke woonplaats. Wanneer een rechtstreeks verzekerde of een indirect verzekerde gedurende dertig opeen volgende dagen verblijf gaat houden in een andere gemeente dan die zijner inwoning moet de rechtstreeks verzekerde hiervan onverwijld kennis geven aan het algemeen ziekenfonds, waartoe hij behoort. Dit geldt ook voor degenen, die op 31 Juli, den dag van inwer- kingtreding der nieuwe regeling, reeds in bovenvermelde omstandigheden verkeerden. Deze kennisgeving dient vergezeld te gaan Van een opgave van den naam van de ge meente van het tijdelijk verblijf, zoo mogelijk den vermoedelijken duur van dit verblijf en het adres ter plaatse. Indien de gemeente, waarheen de recht streeks verzekerde of de indirect verzekerde zich begeeft buiten het werkingsgebied ligt van het algemeen ziekenfonds, waarbij hij is aangesloten, dan moet tevens naam en adres worden opgegeven van het algemeen zieken fonds, waarbij de rechtstreeks verzekerde wenscht, dat de belanghebbende gedurende zijn tijdelijk verblijf wordt ingeschreven. Het algemeen ziekenfonds, waarbij de tijde- lijke inschrijving geschiedt, reikt den belang hebbende een kaart uit, op vertoon waarvan de verstrekkingen worden verleend, waarop deze recht heeft. Wanneer het verblijf in de tijdelijke verblijf plaats eindigt geeft de rechtstreeks verzeker de hiervan onverwijld kennis aan het algemeen ziekenfonds, waarbij de tijdelijke inschrijving plaats vond, waarbij de uitgereikte kaart moet worden ingeleverd. Ter voorkoming van misverstand zij er met nadruk op gewezen, dat alle aangiften, waar van in deze regeling wordt gewaagd, door den rechtstreeks verzekerde zelf moeten geschie- den, onverschillig of deze persoonlijk of wel een, krachtens zijn verzekering, indirect ver zekerde zich voor een verblijf naar elders be geeft I M1M Voor het overige dient in het oog te worden gehouden, dat de regeling uitsluitend geldt voor hen, die zich voor een verblijf van meer dan dertig opeenvolgende dagen naar een andere gemeente dan die van hun wettelijke inwoning begeven. Zij draagt het karakter van een yoorloopige regeling, die tot stand is gekomen in afwaohting van een definitieve. Bij beschikking van den gemachtigde voor de prijzen is de voor fabrikanten en groot- handelaren bestaande verplichting tot het houden van aanteekeningen omtrent de hoog- te en het tot standkomen der prijzen uitge- breid tot bndernemingen, die zich bezighouden met het vervoer vap goederen ten behoeve van derden langs den weg. Deze ondernemingen zullen er voorloopig mede kunnen volstaan, het door de Ned. organisatie voor beroepsgoederenvervoer langs den weg uitgegeven „bedrijfsboek" nauwkeurig bij te houden. Ondernemingen, die in het bezit zijn van rijvergunningen voor meer dan drie vrachtauto's, staat het vrij op een andere wijze aan de administratieplicht te voldoen, mits alle gegevens, welke in het „bedrijfsboek" worden gevraagd, op over- zichtelijke wijze uit hun boeken en beschei- den blijken. De beroepsgoederenvervoerders langs den weg, die niet in het bezit zijn van een rijver- gunning voor een motorrijtuig, zijn tot nadere bekendmaking nog niet verplicht op deze wijze administratie te voeren, I ARBEIDSVOORWAARDEN IN DE KLOMPENINDUSTRIE. Blijkens de Staatscourant van 30 dezer heeft het college van Rijksbemiddelaars een regeling van loonen en andere arbeidsvoor- waarden in de klompenindustrie vastgesteld. De werknemers zijn ingedeeld in 3 groepen: geschoolden, geoefenden en ongeschoolden. Het minimum-uurloon bedraagt voor ge schoolden 48 cent, voor geoefenden 42 cent en voor ongeschoolden 38 cent. Ook voor jeug- dige werknemers is een uurloon vastgesteld. Ach, wat vervelend, nu hebben we weer geen vierden man, klaagde de gravin, terwijl zij den kring rondkeek. Ernst, stuur jij Guste eens even naar Senta Bratt met het verzoek of ze beneden wil komen. Je doet bepaald een menschlievend werk, als je haar een oogen- blik van haar schildersezel weghaalt. Ik zal zelf maar liever even gaan, vond Grundtvig. Guste poeiert ze natuurlijk zoo af. Misschien gelukt het mij haar over te halen om wat ontspanning te zoeken. Grundtvig stond op en verliet de kamer. Hij liep door de hal, waarin een kleine zijgang uitkwam, die naar de keuken leidde. Uit de half geopende keukendeur viel een smalle lichtstreep op den looper. Grundtvig hoorde stemmen. Het waren Guste en Ursel, die den avond in elkaars ge- zelschap doorbrachten. Hij aarzelde een oogenblik. Zou hij toch maar een van de dienstboden naar boven sturen? Vermoedelijk bespaarde hij zichzelf daarmee een vergeefschen tocht. Je moet goed schudden, Ursel, Ihoorde hij Guste zeggen. De kaarten moeten behoorlijk worden geschud. vooral wanneer je ze op een anderen persoon moet leggen. Grundtvig glimlachte. Blijkbaar moest daar in de keuken de toekomst worden ont- huld. Maar wie was die ,,derde persoon", wiens lot' de kaarten verborgen hielden? Zoo, leg het spel nu maar uit, Ursel. Hier is hartevrouw, dat is dus juffrouw Anne! Aha, was Anne het niets vermoedende slachtoffer Onwillekeurig ging Grundtvig een paar stappen verder de gang is. Tjonge. tjonge, orakelde Guste, hier is een donkere jongenian, die ligt als t ware aan de voeten van juffrouw Anne. Indien in tarief wordt gewerkt, moet 80 pet. der werknemers een gemiddeld week- inkomen genieten, berekend over een periode van 3 maanden, dat ten minste 10 pet. hooger ligt dan het tijdloon. Voor overwerk wordt extra betaald. De werkgever is verplicht, telkens na drie maanden (.voor het eerst na drie maanden na de inwerkingtreding der regeling) aan het college van Rijksbemiddelaars opgave te ver strekken van de door hun werknemers ver- diende loonen, voor zoover deze arbeiders in tariefloon werken. De werknemers zullen per jaar 6 dagen be- taalde vacantie genieten. Voor het overige zijn bepalingen opgenomen betreffende doorbetaling van loon over chris- telijke feestdagen en tijdens z.g. kort verzuim. De regeling treedt in werking met ingang van de loonweek, waarin Maandag 10 Aug. 1942 valt. VERHOOGING BIERACCIJNS. Bij besluit van den secretaris-generaal van financien is met ingang van 3 Augustus de bieraccijns verhoogd met 1,20, waardoor deze dan gebracht wordt op f 5,60. I BURGEM PESTER VAN ELST ONTSLAGEN. Bij besluit van den commissaris-generaal voor bestuur en justitie is W. Th. de Leeuw met ingang van 22 Juli ontslagen als burge- meester van Elst. ADVERTENTIES VOOR GEBRUIKTE GOEDEREN. De secretaris-generaal van Volksvoorlich ting en Kunsten heeft bepaald, dat, in ver band met de beschikking van den secretaris- generaal van het departement van Handel, Nijverheid *en Scheepvaart, betreffende de prijzen van gebruikte goederen, van Zaterdag 8 Augustus af alle advertenties, waarin goe deren te koop worden aangeboden, den prijs dier te koop aangeboden goederen per artikel, den naam alsmede het adres van den aanbie- der moeten bevatten. Deze bepaling geldt zoo- wel voor nieuwe als gebruikte goederen van elken aard. Uitgezonderd hiervan zijn de advertenties van bekende firma's die uitsluitend nieuwe artikelen te koop aanbieden. Voorts zijn hiervan uitgezonderd de adver tenties waarin gebruikte goederen, waarvoor een afzonderlijke prijsregeling geldt of wordt getroffen of goederen, welke een verzamel- of kunstwaarde bezitten, te koop worden aan geboden. In herinnering wordt gebracht, dat ge bruikte goederen mogen worden verkocht tegen ten hoogste den prijs, die, in aanmer- king genomen den toestand, waarin het goed verkeert, in een redelijke verhouding staat tot den op het moment van den verkoop toelaat- baren prijs voor hetzelfde of soortgelijke goed. De voor gebruikte goederen berekende prijs mag echter in geen geval meer dan 75 pet. bedragen van den in vorenstaande zinsnede bedoelden prijs. HET JUISTE GEBRUIK VAN ONS KAASRANTSQEN Slechts weinigen kennen de groote ver- scheidenheid in onze Nederlandsche kaassoor- ten. Wtel bevatten ze alle de bestanddeelen van de melk en zou men ze dus kunnen beschouwen als melk in vasten vorm, doclh de verschillen in bereiding en samenstelling zijn zoodanig, dat men deze terdege in het oog dient te hou den, teneinde de kaas als voedingsmiddel goed te kunnen beoordeelen en te gebruiken. Belangrijke verschillen ontstaan er, doordat zoowel uit voile melk als uit gedeeltelijk of geheel ontroomde melk kaas wordt bereid en soms kruiden (kruidnagels of komijn) wor- den toegevoegd. Het aantal soorten en sma- ken is eciiter veel grooter dan hierdoor zou zijn te verwachten. Door andere versckillen in de bereiding, o.a. door de rijping, korten of langen bewaartijd, is het product buitenge- woon gevarieerd en kan men inderdaad spre- ken van honderden soorten en smaken. Zooals het met meer levensmiddelen gaat, is het ook met kaas gesteld: men moet ze leeren eten! Of... eigenlijk is het bij kaas iets anders: men moet die soonten, die het best in den smaak vallen leeren vinden. Meen daarbij niet, dat de kaas uitsluitend een broodbeleg- ging moet zijn! Vooral in dezen tijd is dat een verkeerd begrip, daar wij er nu immers op uit moeten zijn onze rantsoenen zoo goed mo gelijk te gebruiken en tekorten aan het eene product indien mogelij'k door een ander pro duct aan te vullen. Men vergete dan ook nim- mer, dat kaas een hoog eiwitgehalte heeft en, evenals vleesch, geschikt is om den warmen maaltijd te completeeren. Met slechts een half ons 20 plus kaas per persoon kunnen we een maaltijd van aardappelen en groente ten min ste even voedzaam maken als van aardappe len, vleesch en groente. Vooral voor kinderen kan een warmen maaltijd met kaas van belang zijn, omdat kaas een hoog kalkpercentage heeft en de vette soorten ook in belangrijke mate vitamines be vatten. Wij gebruiken daarom bij voorkeur de vette soorten de volvette en 40 plus kaas verdwijnt als sneeuw voor de zon, na 't gebruik va£ een AKKERTJE. Geen sche« lehoofdpijn (migraine) meer met AKKERTJES in huis. De Nederlandsche Pj/nstil/er Klopt. Dat ben ik, dacht Grundtvig ge- amuseerd. Maar hij wordt gekweld door twijfel. Hij voelt zich heen en weer geslingerd tusschen hoop en wanhoop, zette de keukenprinses haar vakkundige, verklaringen voort. Daar is geen speld tusschen te krijgen, bromde Grundtvig. Als Guste zoo doorgaat, bekeer ik me ook tot de kaartleggerij Dan ligt hier een dame, dat moet een familielid zijn. Die lijkt me niet heelemaal zuiver op de graad. Daar moet ze voor oppassen. i Kan wel waar wezen. Ik ken haar, ant- woordde Ursel goedkeurend. Die moet het een of ander tegen Anne in 't schild voeren, of misschien heeft ze al wat uit-gehaald ook. Dat kan best waar zijn, bevestigde me vrouw Staniecki's vroegere gedienstige, die aan de scene in Elmshorn dacht. Die heeft Juffrouw Anne wel zoo gemeen behandeld en daarbij in het haar eigen nou, dat doet er ook niet toe. Jij kunt goed de kaart leggen, Guste, ga maar door. Leg er nu eens een van dat hoopje hier- op, Ursel, verzocht GusLe. Ja, ja op de har- tenvrouw. Nee maar, wat is dat dan Daar is ncg een man, die de juffrouw een goed hart schijnt toe te dragen. Twee mannen dat brengt altijd ongeluk en bedrog! De glimlach bestierf op Grundtvigs gezicht. Nog een man, die haar een goed hart toe- droeg Tot dusver had hij er geen oc-genblik aan gedacht, dat er nog een andere man in Anne's leven kon zijn en nu Maar plotse- lig kreeg hij een kleur van schaamte. °Was hij dan heelemaal krankzinnig gewor den? Daar stond hij nu in de donkere gang naar gelang van onzen smaak en van hetgeen on11™! s^ en. Men denke echter niet, dat 20 plus of magere kaas geen voedings- eigenschappen zou hebben! Haar gelhalte aan erwrtten, koolhydraten en zouten staat in ver- gelijking met de vetrijkere soorten betrekke- lijk zelfs hooger (van vette kaas is het eiwit gehalte ca. 25 pet., van 20 plus kaas ca 30 pet. en van magere kaas zelfs ca. 40 pet 'Vandaar dat kaas een uitstekende aaiivul- ling van den vleeschloozen maaltijd kan ziin Ze geeft de gewenschte pittigbeid en tevens hooge voedingswaarde. Stamppotten, soepen en verschillende andere gerechten kunnen uit- stekend met kaas worden bereid. De Rijks- kaaismerken vermelden het vetgehalte in de droge stof; het eiwitgehalte echter niet. Wij moeten dit dus weten en onthouden. Om een vleeschloozen maaltijd te voorzien van de noodige eiwitbestanddeelen hebben we noodig: van jonge of belegen volvette of 40 plus kaas: ons per persoon; van oud volvette of 40 plus kaas: y2 ons per persoon; van 20 plus of magere kaassoorten: y2 ons per persoon. POSTGIRONUMMERS VAN DE WINTERHULP NEDERLAND: Winterhulp Nederland, Den Haag no. 5553. Als bank der Winterhulp Nederland is aangewezen de Kasvereeniging N.V., Amsterdam, no. 877. Stort op 5553 of 877. Ge brengt geluk in veler leven. !ll!!llllll!ll!llil!lllllllllllllll!l!llllllllllllll|||!l!l||!l!lll||||||||!llll|||illllllll|||||||||||||[|||[|||[|||||||||||!l| M.U.L.O.-EXAMEN S. "Vrijdag zijn te Goes o.m. geslaagd W. Elve te Temeuzen en K. J. van Drongelen te Axel. EXAMEN BOEKHOUDEN. Voor het examen boekhouden der Ned. Associatie voor Praktijkexamen, slaagde de heer W. v. d. Hooft te Othene. BELASTINGDIENST. De grenscommies 'A. Pouwels werd ver- plaatst van Philippine, invoerrechten en ac- cijnzen naar Terneuzen. EXAMEN HOOGDUITSCHE TAAL L. O. De heer J. B. Fondse, ondenwijzer aan de Chr. school te Axel, slaagde voor het examen Hoogduitsche taal 1. o. PROV. GRIFF IE. De heer C. M. de Blinde, sedert 15 Januari 1903 werkzaam op de Prov. Griffie van Zee- land en sedert 1 Juli 1913 adjunct-commies, is bevorderd tot commies. POLDERBEN OEMINGEN. Tot gezworene van den Dijckmeesterpolder is benoemd de heer E. A. Usebaert. IVerder zijn benoemd tot dijkgraaf van het waterschap Ferdinandus de heer G. M. de Buck te St. Jansteen; van den Clingepolder de heer C. F. Weemaes te Hulst; van den Louisapolder de heer C. F. van Acker te Sas van Gent en tot zijn plaatsvervanger de heer P. Fermont te Sluiskil; tot dijkgraaf van het Waterschap Hengst- en Rummersdijk de heer E. C. A. van Eshroeck en tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering van het Wa terschap Stoppeldijk c.a. de heer L. A. C. van Esbroeck, beiden te Hengstdijk; tot dijkgraaf van het Watershap Oude Graauw en Lan- gendam de heer R. J. M. Nijskens te Honte- nisse en tot afgevaardigden naar de alge meene vergadering van het Waterschap Stop peldijk c.a. de heeren J. Buijsrogge te Hon- tenisse en mr. W. E. M. Seydlitz te Hulst; tot afgevaardigde van den Groot-Cambronpolder naar genoemde algemeene vergadering de heer W. J. Staal te Stoppeldijk; tot dijkgraaf van den Lievenspolder de heer G. Klaassen en tot plaatsvervanger de heer A. de Fouw beiden te Terneuzen. OPENING EN SLUTTING VAN DE JACSHT. Bij besluit van den secretaris-generaal is de jacht op onderstaande diersoorten geopend gedurende daarbij vermelde tijdvakken: Zeehonden van 1 Aug. 1942 t.m. 31 Mei 1943. Fazantenhanen van 1 Oct. 1942 t.m. 31 Jan. 1943; fazantenhennen van 1 Oct. t.m. 31 Dec. 1942; hazen van 1 Oct. t.m. 31 Dec. 1942; houtsnippen van 1 Oct. t.m. 31 Dec 1942; korhanen van 1 Oct. t.m. 31 Dec. 1942 en op 20, 21 en 22 April 1943; korhennen van 1 Oct. t.m. 31 Dec. 1942; patrijzen van 1 Sept. t.m. 31 Dec. 1942. Alle soorten eenden (behalve bergeenden en eidereenden) van 1 Aug. 1942 t.m. 15 Jan. 1943: ganzen van 1 Aug. 1942 t.m. 31 Jan. 1948; goudpluvieren van 1 Sept. 1942 t.m. 15 Jan. 1943; meerkoeten van 1 Aug. 1942 t.m. 15 Jan. 1943; watersnippen van 1 Aug. 1942 t.m. 15 Jan. 1943. Het vangen van alle soorten eenden (be halve van berg- en eidereenden), ganzen, meerkoeten, watersnippen en goudpluvieren, door middel van cetten, waarvan het gebruik is geoorloofd, is toegestaan van 15 Sept. 1942 t.m. 15 Jan. 1943. Het vangen van alle soorten eenden (behalve berg- en eidereenden), door middel van een- denkooien, is toegestaan van 15 Sept. 1942 t.m. 15 Jan. 1943. De jacht is o.m. niet geopend op boom- en en luisterde naar het gezwets van twee dienst boden, die haar vrijen avond op haar manier doorbrachten. 't Was eenvoudig belachelijk! Woedend op zichzelf maakte hij, dat hij wegkwam. Daardoor hoorde hij niet meer, hoe Guste den tweeden man, wiens taak het scheen te zijn voor ongeluk en bedrog te zor gen, als ,,een zeer nabijen bloedverwant" ont- maskerde. Met een merkwaardig gevoel van neer- slachtigheid - en onbehagen ging Grundtvig de trap naar Senta Bratts atelier op. De Deur, die toegang gaf tot de bovenwoning, stond op een kier. Waarschijnlijk had Guste haar open gelaten, toen zij naar haar, de toekomst voor- spellende vriendin was gegaan. Ernst Gruntvig ging naar binnen en keek om zich heen. In het portaal brandde licht. Juffrouw Bratt! riep hij. Geen antwoord. Ook een tweede poging om de bewoonster op zijn aanwezigheid opmerk- zaam te maken, bleef zonder resultaat. Was ze zoo in haar werk verdiept, dat ze hem niet hoorde Grundtvig begaf zich naar net atelier. Alles bleef stil daarbinnen, maar tenslotte was schilderen ook een geruischlooze bezigheid. Hij klopte op de deur. Niets bewoog zich. Daar- op deed Grundtvig de deur voorzichtig open en gluurde naar binnen. Het vertrek was leeg. Op een bloemen- tafeltje brandde slechts een schemerlamp on der een perkamenten kap, welke een onzeker licht verspreidde. Op den driepoot voor den schildersezel lagen penseelen en palet. Daarachter schemerde op den ezel iets zil- verachtigs, een vrouwengestalte Anne's P°rtret' (Wordt veryolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 2