82° Jaargang MAANDAG 3 AUGUSTUS 1942 Buitenland Binneniand Het is gevaarlijk op het strand. ITAUAANSCH WEERMACHTSBERICHT DE ARBEIDSDIENST VOOR MEISJES Liefdadigheid of welvaart? De Winterhulploterij begonnen. Man floor wntplofte mijn omgekomen. Het bureau van den Weermachtsbevelheb- ber in Nederland deelt mede: Dezer dagen beeft zich een noodlotiig on- geval voorgedaan. In strijd met het verood is een Nederlander het strand opgegaan, waar hij in aanraking kwam met een aldaar neer- gelegde mijn en door de ontploffing terstond gedood werd. In dit verband wijst de Weermachtsbevel- hebber in Nederland er nog eens op, dat het betreden van het strand en de duiinen, zooals zulks overal door borden is kenbaar gemaakt, algemeen verboden is, en dat de schildwach- ten opdracht hebben, bij overtrecLingen ge- bruik te maken van de wapens. Wie ondanks het bestaande verbod een militair terrein be- treedt, loopt bovendien, zooals bovenistaand voorbeeld leert, gevaar, in een der talrijk aan- gelegde mijnvelden te geraken en zijn leven op het spel te zetten. worden dat er waarschijnlijk in den loop van de volgende week nog drie bij komen. In cafd's en restaurants werd Zaterdag ijverig met de loten gecolporteerd en over het algemeen gingen zij ook daar vrij aardig van de hand. Uitsluitend voor de colportage in cafd's en op straat zijn de loten in doozen gedaan em aan een metalen stand bevestigd. Deze maatregel is genomen om knoeierij te voorkomen. Weer staat thans een winter voor de deur. Nog slechts luttele maanden en weer staat ons wellicht zeer felle kou te wachten met alle ongerieflijkheden, daaraan verbonden. Vooral zij, wier maatschappelijke positie te wenschen overlaat, zullen hieronder te lijden hebben. Duizenden zullen weer reikhalzend uitzien naar de helpende hand, die Winterhulp- Nederland him zal toesteken. Om dit moge- lijk te maken, zullen steeds meer volksgenoo- ten moeten begrijpen wat fiere Nederlandsche bursrerpliclit is: zijn naasten bijstaan als gold het zichzelf. Met het aldus bijeengebrachte geld zullen weer duizenden landgenooten wor den geholpen aan ontbrekende kleeding, schoeisel, brandstof of andere noodzakelijke dingen. Weer zullen duizenden landgenooten door de wintermaanden moeten worden heen geholpen,: offer uw penningske lezer. Sla de hand aan den ploeg: gij moet de noodizaak bierVan inzien. En daarom: koop veel loten. fronten te bouwen, door Donald Nelson ten voile wordt ondersteund. Reeds eenige weken geleden heeft Kayser betoogd, dat het groote voordeel van den bouw van deze vliegtuigen hierin is gelegen, dat deze op groote Amerikaansche werven wor den gebouwd zonder dat daardoor afbreuk wordt gedaan aan het scheepsbouwpro- gramma. GERUCHT OVER EEN BEZOEK VAN CHURGEHL AAN STALIN. iS.P.T. meldt uit Lissabon: In de Portu- geesche hoofdstad deed Vrijdag het gerucht de ronde, dat Churchill, de Britsche mmister- president, naar de Sowjet-unie zou zijn gevlo- gen, om met Stalin een bespreking te hebben. SOWJET-TROEPEN MOGEN NIET MEER WIJKEN. Blijkens een bericht is het D.N.B. uit Geneve meldt de zender New-York, dat Stalin den Sovjet-troepen bevel heeft gegeven, thans in geen geval meer te wijken. De Prawda, aldus een bericht uit Stock holm keert zich weer tot de bolsjewistische soldaten en verklaart, dat men volstrekt be grijpen moet, dat de bolsjewieken zich niet mogen terugtrekken. Iedere duimbreed Sow- jetgrond, die wordt opgegeven, verzwakt de verdere verdedigingsmogelijkheden. Een terug- tocht maakt inbreuk op den door de strijders van het Roode Leger afgelegden eed. Sow- jetsoldaten, die hun stellingen opgeven, plegen I een misdaad. VERKENNINGSACTIE IN EGYPTE. Britsche aanval op Navarrino. j Het Italiaansche weermachtbericht no. 796 I luidt als volgt: I Aan het front in Egypte activiteit van ver- I kenningstroepen. Onze vliegtuigformaties hebben succes- I voile aanvallen ondemomen op het vijandelijke achterland en vooral op de vliegvelden Boerg I el Arab, Aboekir en El Amiriya. In het ge- J bied van deze doelen, die herhaaldelijk getrof- I fen werden, werden omvangrijke branden en I hevige ontploffingen wa-argenomen. Duitsche jagers schoten in luchtgevechten twee vijan- 1 delijke vliegtuigen neer. Een derde vliegtuig I werd door de luchtdoelartillerie van de ves- I ting Tobroek getroffen en stortte neer. Pormaties van onze luchtmacht hebben Mi- I cabba met bommen bestookt. Een met talrijke vliegtuigen ondemomen I vijandelijke aanval op de haven van Navar- I rino (Griekenland) richtte geen schade aan. I Het Italiaansche opperbevel heeft de volgen- I de aanvulling gegeven op zijn weermacht- I bericht no. 795: In den nacht van 28 op 29 Juli j.l. hebben I vijandelijke vliegtuigen enkele mijlen ten I Noordoosten Van Dema het hospitaalschip I ..Citta di Trapani" gebombardeerd, dhdanks j de Roode Kruisteekens. waarvan het op duide- j lijke wijze was voorsien. De onmenschelijke j daad had gelukkig geen enkel gevolg, maar dit heeft zeker niet van den wil der vliegers van de Britsche luchtmacht afgehangen, voor wie de herinnering aan het hospitaalschip I „Po", dat verleden jaar door vliegtuigen in de golf van Valona is getorpedeerd, geen enkel moreel gewicht schijnt te hebben. Het bericht deelt verder mede, dat de for- matie Italiaansche jagers, in het weermacht bericht van heden vermeld wegens het schit- terende resultaat, in een hevig gevecht met vijandelijke jagers behaald, onder bevel stond van kapitein-vlieger Giorgio Tunioli. DE OORLOG TER ZEE. Drie Amerikaansche koopvaarders, w.o. een I schip van de United Fruit Company met voile lading, zijn in de nabijheid van de Zuid-Oost- I kust van Amerika door duikbooten der mo- gendheden van de spil tot z-inken gebracht. j Met een van deze schepen is dit reeds 7 Juli I geschied, maar thans is het pas door het Ame rikaansche ministerie van marine bekend ge- j maakt, nu de overlevenden aan land zijn ge- I gaan. Alle drie schepen waren gewapend, maar zij j kregen geen gelegenheid van hun geschut ge- bruik te maken. FRANSCHE MARINE CONTRA BRITSCHE DIIRBOOT. De Fransche admiraliteit maakt bekend: Het Fransche s.s. Mitidja is op 26 Juli I tegen den avond, toen het op weg was van I Oran naar Marseille, aangehouden en opge- I bracht door een Engelsche duikbopt, hoewel I het slechts een lading graan. wijn en erts I voor Frankrijk en in het geheel geen contra- j bande aan boord had. Een Fransche torpedo- I boot, die op patrouille was en een afdeeling I marinevliegtuigen, grepen in en bevrijdden I het schip uit de rnacht van de Engelsche duik- I boot. De Mitddia is op SO Juli zonder verdere I incidenten te Marseille aangekomen. DUITSCMLAND'S VERDEDIGING VAN WEST-EUROPA. Van bevoegde zijde wordt aan het D.N.B. I gemeld: Achter den Europeeschen kustwal, I die van Biarritz reikt lot Kirkenes, liggen I honderden nieuwe of uitgebreide Duitsche I vliegvelden. De betonnen startbanen maken I het de Duitsche luchtmacht mogelijk onder I alle weersomstandigheden te starten en te I landen. De uitgestrekte hangars zijn geheel I onttrokken aan den aanblik van den vijand. Omvangrijke beveiligingsinstallaties be- I schermen deze vliegvelden volkomen tegen I aanvallen. Zij. vormen de basis van sterke for- I maties jagers en gevechtsvliegtuigen, die van I hier uit met succes het Britsche eiland slagen I toebrengen, zooals de jongste aanvallen op I Birmingham en andere kustcentra bewijzen. Ondanks deze activiteit in het Westen I maakt de omvang van de Duitsche lucht- I macht het mogelijk den aanstormenden op- I marsch van het Duitsche leger aan het Oos- I telijke front ook in de toekomst met onver- I minderd sterke luchtstrijdkrachten succesrijk I te steunen. AMERIKA AN SCH VLIEGTUIGKAMPSOHIP VAN STAPEL GELOOPEN. S.-P.T. meldt uit Washington. Volgens een I bericht in de Amerikaansche pers is Vrijdag I weer een vliegkampschip van stapel geloopen I van de marinewerf Norfolk in Virginia. Dit I schip, Essex genaamd, is evenals het vlieg- I kampschip Hornet, dat eenigen tijd geleden I van stapel liep, 20.000 brt. groot. VLIEGBOOTEN VOOR VERVOER VAN OORLOG SMATERIAAL. 'S.P.T. meldt uit Washington: In een ver- I gadering van de senaatscommissie voor de I oorlogsproductie, heeft de bekende ingenieur I en industrieel Kayser verklaard, dat het plan 1 om in grooten getale 70-tons vliegbooten voor transportdoeleinden naar de verschillende Veel is er gebeurd in oris land sinds de j Meidagen van 1940. Diepgaande veranderin- gen hebben zich voltrokken, soms in een J stormachtig tempo, soms geleidelijk en on- j merkbaar. Nieuwe waarden hebben de plaats j van de oude ingenomen, een sociale en econo- I mische revolutie heeft het aspect van land en j volk veranderd. Het is daarom niet voor- I barig om nu reeds, na ruim twee jaren, een j voorloopige balans op te maken en op deze I balans prijkt als een van de voornaamste acti- j vaposten het feit, dat ons land de weg naar I den arbeid heeft wedergevonden. Dit is voor een belangrijk deel te wijten aan de bemoeilngen van het Departement van Sociale Zaken. Wanneer wij bedenken, dat omstreeks Juni j 1940 ons land ruim driehonderdduizend werkloozen telde, afgezien van de duizenden, die niet ingeschreven stonden bij een arbeids- beurs en dat dit aantal thans is teruggebracht tot slechts enkele- duizenden, dan krijgen wij een indruk van het werk, dat hier is verzet. De arbeidsbeurzen groeiden uit tot arbeids- bureaux; de grondslagen werden gelegd voor een stelselmatige arbeidsbemiddeling, die in de toekomst iederen Nederlander zal leiden naar het werk, waarvoor hij het beste ge- schikt is. Niet langer is de arbeid koopwaar van- daar, dat de naam arbeidsbeurs is verdwenen maar gemeenschapsplicht. Ons volk heeft den weg naar den arbeid teruggevonden, de krachten, die eens ons land groot en machtig hebben gemaakt en die in de periode van ver- val latent bleven siuimeren, zijn tot nieuw I leven gewekt. In het verleden is door den noesten arbeid I van duizenden en nog eens duizenden, door den totalen inzet van onze zeevaarders en kolonisten duim voor duim een machtig im- j perium veroverd en opgebouwd. Thans, nu j alles verloren schijnt, zullen wij opnieuw, in J eendracht sterk en vastberaden door noesten I arbeid ons een eervolle plaats in de rij der Europeesche vol'keren moeten veroveren. Ieder op de plaats, waarop hij is gesteld, met weg- I cijfering van de eigen belangen, zullen wij I alien te samen moeten streven naar een ideaal: Een nieuw, sterk Nederland, wel- I varend door het productief vermogen van ge- I heel ons volk. Onze overzeescne bezittingen I gingen verloren, welnu, in het Oosten zullen I yvij opnieuw moeten beginnen. Reeds zijn de j eerste pioniers vertrokken en duizenden zullen j volgen* Een volk, dat leeft, bouwt aan zijn toekomst. En Nederland leeft, zoolang het werkt. (V.P.B.) Vergadering van den Neflerlanflschen Volksdienst en de N.S.Y. Onder auspicien van den Nederlandschen Volksdienst en de Nat. Soz. Volkswohlfahrt is Donderdagavond te Rotterdam een druk bezochte vergadering gehouden, waarin twee sprekers hpt woord hebben gevoerd over het onderwerp: Liefdadigheid of welvaart? De zaal was kleurig versierd met palmen, vlaggen en emblemen van de Winterhulp. Onder de aanwezigen bevonden zich dr. C. Volckers, gevolmachtigde van den Rijkscommissaris voor de stad Rotterdam, dr. P. Klumper, wet- houder van de volksgezondheid, die den bur- gemeester vertegenwoordigde en dr. H. Roos, wethouder voor onderwijs en volksontwikke- ling. Een muziekcorps van de W.A. bracht voor het begin van de vergadering en in de pauze marschmuziek ten gehoore. Het eerst heeft gesproken de heer F. W. van Vloten, de directeur-generaal van de Winterhulp Nederland. Deze wees er op, dat het doel van den Nederlandschen Volksdienst is, gezonder te maken wat gezond en sterker te maken wat sterk is. De Volksdienst rekent het tot zijn taak, ons volk op zijn beenen te zetten en te houden. Het streven gaat er derhalve naar uit gezonde huisgezinnen te krijgen. Dit doel hoopt de Volksdienst te be- reiken langs den weg van kinderuitzendingen, moederzorg, geldelijken bijstand, Winterhulp, tandheelkundige verzorging, enz. Het is onjuist den Nederlandschen Volks dienst een politieke instelling te noemen, al is spr. er persoonlijk van overtuigd, dat de dienst steeds goed kan zijn als hij op de natio- naal-socialistische gedachte berust. In de uitoefening van zijn taak is hij echter volko men neutraal. Sprekende over de betrekking tusschen de burgemeesters en den N.V.D. betoogde de heer Van Vloten, dat er burgemeesters zijn, die zeggen, dat ze rekening moeten houden met de mentaliteit van de bevolking. Zulke burgemeesters-, aldus- spr., zijn een gevaar voor volk en vaderland, want zij vergeten de gemeenschap van hun gemeenten. Zij berok- kenen daarmee schade aan het ge'heele volk. Tot hen richtte de heer Van Vloten deze waar- schuwing. Weest voorzichtig! Gij zult straks verantwoording moeten afleggen, niet tegen- over mij, maar tegenover het Nederlandsche volk! Ondanks alle tegenkanting is de N.V.D. gegroeid. Hij telt thans meer dan 3-0.000 medewerkers. Op die medewerkers deed spr. tenslotte een beroep om te volharden, al is hun werk soms ook nog zoo moeilijk. Na de pauze heeft de heer R. Reher, pers- referent van de N.S.V. het woord gevoerd. Volgens dezen spreker heeft Duitschland het Nederlandsche volk willen helpen om, nu het van zijn kolonien is afgesneden, zijn plaats in te nemen in de levensorde van het groote Europa. De Nederlandsche Volksdienst is ont- staan, om het werk van de oude, stervende liefdadigheidsinstellingen in een beteren vorm over te nemen. Hij gaat daarbij te werk vol gens het principe, dat ook de nat. soc. hulp- I verleening in Duitschland kenmerkt: er wordt geen verschil gemaakt tusschen partijgenoo- ten en andersdenkenden. Het gaat slechts om de vraag, of een bepaald gezin geholpen moet worden en dan speelt de confessie van dit gezin, noch de politieke richting, die het vroeger toegedaan geweest kan zijn, een rol. Het Nederlandsche volk kan zich spiegelen Rad van avontuur draait lustig! Wie herinnert zich niet met een huivering den barren winter, dien wij achter den rug hebben? Nijpende nood is gpleden onder vele van onze volksgenooten.- wier middelen niet toereikend waren om voor zich en hun gezin het noodige aan te schaffen die niet meer konden beschikken over voldoende kleeding en dekens en niet in staat waren de leemten aan te vullen. Zelfs de gelden, om op de kolen- bonnen brandstoffen te koopen, ontbraken in vele gevallen Dit alles was beklagenswaard, maar het was vreugdevol te ervaren, hoe van vele zij- den hulp kwam opdagen. Hulp, verleend door tallooze volksgenooten, die wisten wat te doen stond; met elkander vormden zij de sterke kracht van Winterhulp-Nederland. Aldus zijn groote geldbedragen bijeengebracht, dank zij de offervaardigheid van de velen die met mil- de hand gaven, toen de Winterhulp-collectan- ten aan hun deur klopten, maar ook door mid- del van de Winterhulp-loterij. Met man en macht heeft de Winterhulp- Nederland in de afgeloopen maanden gewerkt aan de voorbereiding van de nieuwe loterij- campagne, welke Zaterdag is begonnen. Was het succes de vorige maal reeds groot, de ver- wachtingen zijn thans nog hooger gespannen, want de kans op een prijs is zeer belangrijk toegenomen. De verhouding is thans 1 op 3, tegen 1 op 6V2 bij de vorige loterij. Er zijn niet minder dan 330.000 prijzen, met een totale waarde van 1.059.000. Daarbij komen nog f 62.420 aan premies Geen wonder, schrijft de Haagsche Courant, dat velen Zaterdag hun geluk eens hebben be- proefd en dat de vijf raderen van avontuur op de Groote Markt, den Hofweg, de Stille Veerkade, Hobbemaplein en Doosduinscheweg lustig hebben gedraaid. Aan publieke belang- stelling ontbrak het niet en het viel ons op, dat er heel wat gelukkigen waren, die zich met een vergenoegd gezicht huiswaarts spoed- den om hun familieleden met het behaalde Voordeeltje op de hoogte te brengen. Het rad van avontuur is zdo populair ge-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 1