ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN No. 10.400 WOENSDAG 29 JULI 1942 82e Jaargang Buiienland 0UITSCH WEERMACHTSBERICHT. Bruggehoofd over den Don bij Rostof uitgebreid. DE DUITSCHE SUCCESSEN. ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT GEVECHTEN TEN Z. VAN EL ALAMEIN. DE JAPANSCHE LANDING OP PAPOEA. 4 3 2 10 0 LUCHTAANVAL OP BIRMINGHAM. VERSOHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Prijsverhooging advertentien toegestaan door hot Departement van Handel, Nrjverheid en Scheepvaart onder No. 16236 N.P. d.d. 24 Maart 1942. ABONNEMENTSPRIJSBinnen Terneuzen 1,42 per 3 maanden; buiten Terneuzen 1 73 p€r 3 maanden. Bij vooruitbetaling f 6,60 per jaar. Uitgeefs^er: N.V. Firma P. J. VAN DE SANDE Telefoon 2073 Giro 38150 Directeur: I. van de Sande. ADVERTENTIEN: Per mm 10 cent, minimum per advertentie 1,50. Rubriek Kleine advertentien: 15 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent; max. 8 regels. Dienstaanbie- dingen en dienstaanvragen 15 regels 52 cent, iedere regel meer 10 cent. Met ver- melding Brieven of Adres Bureau van dit blad 10 cent meer. Handelsadvertentien bij r#gelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. In- zending van advertentien uiterlijk 10 uur v.m. op den dag van verschijning. Htfofdredacteur: N. J. Harte, Terneuzen. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend- In het Oosten is het bruggehoofd over dan Don bij Rostof in een -voortschrijdende aanval sterk naar het Zuiden uitgebreid. Ten Oosten van de stad hebben infanterie en gemotori seerde formaties over een breed front den Don overschreden en nadat zij den vijandelijken tegenstand hadden gebroken, bereikten zij den sector de Manyts en Sal. In de groote bocht van den Don duren de gevechten ten Noordwesten van Kalatsj nog voort. Ten Zuiden van deze plaats hebben de Duitsche en verbonden troepen den gehee- len benedenloop van den Don bereikt of over- schreden. De luchtmacht heeft door krachtige aanvallen een groot aandeel aan de verplet- tering van den vijand ten Zuiden van den Don. Overdag en 's nachts werderf ook Maandag de etappeverbindingen, bet veerverkeer en de v-liegtuigbases der bolsjewieken aangevallen. Hierbij werden tal van treinen en spoorweg- installaties, verscbeidene Wolgaschepen en 53 vliegtuigen vemield. In de omgeving van Woronesj hebben de bolsjewieken na hun buitengewoon zwfire ver- liezen aan menschen en materieel Maandag niet meer aangevallen, afgezien van enkele plaatselijke operaties. In den middensector werden omsingelde vijandelijke strijdkrachten vemietigd df ge- Vangen genomen. Aan het Wt)lchowfront mislukte een vijandelijke aanval op een brug gehoofd in-een zwaar handgemeen. In Egypte heeft de vijand 's nachts weer met sterke formaties, infanterie en tanks de DuitschItaliaansche stellingen bij El Ala- mein aangevallen. In een tegenaanval Wer den de Britten met zware verliezen terugge- slagen en hierbij werden 1000 gevangenen gemaakt, benevens pantserauto's vemietigd. Gevechtsvliegtuigen en 'duikbommenwerpers mengden zich met succes in de afweergevech- ten. In luchtgevechten sehoten Duitsche jagers 9 Britsche vliegtuigen zonder eigen verliezen neer. Op Malta hebben Duitsche vliegtuigen de bestrijding van luchtbases voortgezet. In den strijd tegen Groot-Brittannie heeft de luchtmacht Maandag talrijke industrieele- en verkeersdoelen in Zuid- en Midden-Enge- land mfet afzonderlijke vliegtuigen-' aangeval len en Dinsdagnacht met sterke strijdkrach- ten het Britsche industribfentrum Birming ham, benevehs voor den oorlog belangrijke installaties in vele andere steden in de Mid lands en Oost-Engeland. Terwijl de treffers goed neerkwamen, werden talrijke verwoes- tingen en uitgestrekte branden waargenomen. Bij militair onvruchtbare overdag onder- ncqnen stooraanvallen van afzonderlijke Brit sche bommenwerpers op nederzettingen in het Noord-West Duitsche gebied, werden 3 vlieg tuigen neergeschoten. In de» afgeloopen spanningsvolle weken heeft schrijft de H. Crt. de Duitsche Weermacht aan tiet Oostelijke front een grootsch opgezet offensief ten uitvoer ge- toracht, dat geleid heeft tot een der geweldig- ste veldslagen in de geschiedenis. Het voor- naamste strijdtooneel is nu de groote bocht .van den Don, maar reeds hebben de Duitsche en verbonden troepen op talrijke punten den Don overschreden en zij drijven de verslagen bolsjewieken steeds verder achteruit. De thans aan den gang zijnde groote slagen, die een beslissend karakter hebben doen duide- lijk zien, dat het de Duitsche Weermacht niet aan stootikracht en strijdlust ontbreekt. Een overzicht van den sensationeelen opmarsch in het Zuidoosten van het uitgestrekte Oostelijke front geeft dafarvan duidelijk blijk. Kort voor den val van Sebastopol, op 1 Juli, werd in het gebied tusschen Gharkof en Koersk (op 28 Jiuni) een doorbraak over groote breedte ge- forceerd. Na harde gevechten braken de Duitsche en verbonden troepen den tegen stand van de bolsjewieken. De agnval ont- wikkelde zich op een breed front. De Don werd bereikt en overschreden; verscheidene bruggehoofden werden gevormd en Woronesj werd genomen. Op 8 Juli had de doorbraak naar het Zuiden zulk een omvang gekregen, dat het vijandelijk front over een-breedte van 500 km Wankelde. Taai verdedigde stellin gen ♦erden doorbrpken, de spgorweg van het Donetzgebied naar Stalingrad werd overschre-. den. Snelle achtervolging voorkwam, dat Timosjenko een nieuwe weerstandslinie kon vormen. Na dagenlange aanvallen werd Worosilofgrad, de grootste en _.belangrijkste stad van het Donetzgebied, stormenderhand veroverd. Onverpoosd ging de opmarsch ver der. De benedenloop van den Don werd be reikt ten Oosten van Rostof. Be in vlammer. staande stad viel, na een concentrischen aan- Val van 3 zijden. Maandag meldde het Duit sche Weermachtsbericht, dat de Don ten Zui den en Oosten van Rostof d'erd overschreden en dat de Duitsche en Roemeensche voorhoe- den in de groote bocht van den Don de rivier hebben bereikt. Het tweede groote offensief van de Astroe- Pen op het Noord-Afrikaansche strijd tooneel was eveneens een aanval bij ver- rassing. Een snelle doorbraak leidde jop 21 Juni tot den val van Tobroek, waar het acht- ste leger der Britten eerij smadelijke nederlaag leed; 25000 gevangenen en een zeer aanzien- lijke buit viel in handen^ van de overwinnaars. Generaal-veldmaarschalk Rommel trok in Snellen opmarsch naar het Oosten en versloeg op 29 Juni de Engelsche en koloniale hulp- troepen bij Mersa Matroe. In de eerste dagen van Juli werden de stelUHgen bij El Alamein doorbroken. Van den hevigen strijd, welke zich nog steeds op Egyptisch gebied afspeelt, zal het lot van het Naburige Oosten en de positie van Engeland in de Middellandsche Zee afhangen. Een ander groot succes van de Duitsche wapenen is de vernietiging van het geallieerde. convooi in de Noordelijke IJszee, waarvan allereerst een extra-bericht van het Duitsche hoofdkwartier op 7 Juli melding maakte. Op 11 Juli werd medegedeeld, dat de Duitsche gevechtsvliegtuigen en U-booten, welke- voort- durend den vijand bestookten, ook de laatste vrachtsohepen van dit belangrijke convooi van 38 schepen hadden in den grond geboord. De kostbare lading oorlogsmateriaal, welke be- stemd was voor de Sovjet-Unie, kon de haven Archangelsk niet bereiken, maar zonk op den bodem der zee. Toen de mare van deze ramp voor de Geallieerden als**feen loopend vuur door de wereld ging en in Engeland en Ame- rika niet geringe opwinding veroorzaakte, ver- klaarde Reuter, dat de Britsche autoriteiten het stilzwijgen zouden bewaren, zoolang het convooi niet op zijn plaats van bestemming zou zijn aangekomen. Er zijn rond drie weken verloopen sedert den grooten aanval op het convooi, maar nog steeds zwijgt Churchill. Toenemende onrust verwekt in de Anglo- Amerikaansohe landen voorts h<R opzien- barend succes, dat de Duitsche U-booten vooral in den Atlantischen Oceaan behaalden. De resultaten van een half jaar duikbootoor- log worden thans medegedeeld. Sedert 24 Januari hebben alleen Duitsche onderzeeers 616 schepen, met een inhoud van ruim 3.8 mil- lioen brt., in den grond geboord. De vernie tiging van het Uszee-convooi was allereerst een groote tegenslag voor de Sovjets, daar zij er een uitrusting van een gemotoriseerd leger van 50.000 man door verloren. De stelsel- matige torpedeeringen in de Amerikaansche en Atlantisohe wateren, welke millioenen ton scheepsruimte vernietigen, zal waarschijnlijk catastrophale gevolgen hebben, daar van Anglo-Amerika>ansehe zijde openlijk wordt er- kend, dat de nieuwe aanbouw van vrachtvaar- ders in de Geallieerde landen op geen stuk na de enorme verliezen ter zee meer kan com- penseeren. Maandag heeft in de zone ten Zuiden van El Alamein tijdens felle en herhaaTde gevech ten tegen de divisie Trento en de 90ste Duit sche divdsie de vijand ernstige verliezen ge- leden zonder een enkel voordeel te behalen. Ruim 1000 gevangenen, voor het meerendeel Australiers, bleveh in onze handen; 32 tanks en een dertigtal pantserauto's werden ver- nield. It) den Zuidelijken Sector van het front zijn vijandelijke detachementen, die trachtten onze stellingen te naderen, gebombardeerd en teruggedreven door het nauwkeurig vuur van de artillerie. Tijdens levendige gevechten tus schen verkenningspatrouilles werden de Brit sche patrouilles gedwongen t'erug te trekken. De luchtmacht der As heeft de strijdkrachten van de tegenstanders aangevallen met bom- men en mitrailleurvuur. Tijdens luchtgevech ten werden 9 toes'ellen neergeschoten door Duitsche jagers en 1 door onze jachttoestellen., Een bommenwerper, die door het afweervuur van Tobroek werd getroffen, stortte op den grond. De vliegvelden Halfar en La Vbnezia zijn bestookt en 3 vliegtuigen op den grond in brand geworpen. Twee Engelsche toestel- len werden door escorfeerende jagers neer geschoten. Zij stortten brandend rieer. Twee onzer vliegtuigen, die hadden deelgenomen aan de operaties van den dag zijn niet op hun basis teruggekeerd. NA DEN VAL VAN ROSTOW. y Hoe Engelsche militaire kringen na de val van Rostow den nieuwen toestand- aan het Zuidelijke front beoordeelen, blijkt uit een artikel van Liddel Hart in Svenska Dagbladet. Daarin wordt o.m. gezegd, dat het verlies aan ^oederen en grondstoffen emstiger is dan het verlies der gebieden zelf. De Sowjet-Unie heeft de helft van zijn ijzererst en het voor- naamste deel van zijn aluminium verloren. De levensmiddelentoestand wordt stee'ds moei- lijker, aangezien door een eventueel afsnijden van den olietoevoer niet nlleen het leger en het luchtwapen der bolsjewieken maar ook de 500.000 tractoren in het onbezette deel van de Sowjet-Unie, die voor den landbouw nood- zakelijk zijn, buiten bedrijf zouden kbmen. De krachtsoptplooiing van de bolsjewieken bij Woronezj-kan men niet al te belangrijk achten. In dit verband is de oorlog in Egypte voor de geallieerden van groote beteekenis, aange zien hij belangrijke geallieerde strijdkrachten bindt, die anders in de Sowjet-Unie gebruikt konden wordgn. De Honved-troepen hebben, naar hetr Hon- gaarsche Telegraafagentschap meldt, tijdens de afgeloopen week over de geheele breedte van hun frontstellingen aan den Don de ver- dediging van deze rivier ten Zuiden van Wo- ronetzj georganiseerd. Pogingen van kleine eenheden om de rivier over te steken, werden verijdeld. Hongaarsche artillerie heeft de ver- dediging van het naburige Duitsche brugge hoofd gesteund. Bezettingstroepen der Hon- veds hebben met succes een uitgestrekt bosch- gebied van gewapende benden gezuiverd. De Moskousche correspondent van de Daily Telegraph schrijft in een militair overzicht, dat uit de gevechten aan den Don sleclhs een vaststaand feit blijkt, namelijk dat de vijand hier ontzaglijk veel sterker is. De kracht van de Duitsche luchtmacht over- treft alles, wat men daarvan tot dusver heeft beleefd. Dat is te verbazingwelikender, daar bovendien ook aan het front in Egypte, in Duitschland zelf en in de bezette gebieden sterke Duitsche luchtstrijdkrachten aanwezig zijn. De bedrijvigheid der Duitschers in de lucht, gericht tegen de Russische spoorlijnen, wegen en bruggen over den Don achter Rostow is ongelooflijk groot. Men kan alleen maar zeg- gen, dat de militaire situatie voor de Russen waarlijk ernstig is. BRITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCHLAND. Naar het D.N.B. verneemt, hebben Britsche bommenwerpers Maandagnacht het stadsge- bied van Hamburg met brisant- en brandbom- men aangevallen. Door talrijke afzonderlijke branden ontstond in de woonwijken schade aan de civiele eigendommen. Ook moet op slacht offers onder de bevolking gerekend worden. Volgens de voorloopige beriohten zijn 18 der aanvallende bommenwerpers omtaag gehaald. Naar het D.N.B. van militaire zijde ver neemt, zijn de verliezen, door de Britsche luchtmacht bij haar in den nacht van Zaterdag op Zondag op het industriegebied van Rijn- land-Westfalen ondernomen aanval geleden, gestagen tot 13 bommenwerpers. BEVIN OVER HET TWEEDE FRONT". Naar de Britsche berichtendienst uit Lon- den meldt, heeft de Britsche minister van Arbeid, Bevin, Zondag verklaard, dat politici, die terstond de vorming van een tweede front" in Europa trachten door te zetten, daarmede alleen Hitler steunen. Een tweede front" kan slechts na zorgvuldige en grondige voorbereidingen worden gevormd. Alle pogingen, welke de Geallieerden tot dusver hebben ondernomen om de Japansche landingsmanoeuvre op -de Noordelijke kust van Papoea, welke een van de tot nu toe ge- vaarlijkste bedreigingen vormt voor het gar- nizoen der Geallieerden in Port Moresby, te belemmeren of te verijdelen, zijn mislukt, zoo schrijft de „Daily Telegraph". Geen enkele van de luchtaanvallen der geallieerden heeft de Japansche troepentransportschepen tot om- keeren kunnen dwingen. Ook was de Japan sche luchtafweer voor en na de landingen on- verwacht hevig, geheel afgezien van het feit, dat de landingsoperaties zelf in korten tijd werden uitgevoerd. Van de plaats waar de Japanners aan land zijn gegaan, leidt een betrekkelijk goede weg naar Port Moresby. AUSTRALISCHE STAD GEBOMjRARDEEHD Voor het •erst sedert het uitbreken van den oorlog in Oost-Azie is de Australische Oost- kust en wel de stad Townsville door Japan sche vliegtuigen gebombardeerd, zoo meldt het hoofdkwartier van de GeaJlieesden in het Zuidwestelijke deel van den Stillen Oceaan. PER VLIEGTUIG VAN ROME NAAR TOKIO EN TERUG. Een Italiaansch Savoia Marohetti vliegtuig voor lange afstandsvluchten is -naar offi- cieel te Rome wordt medegedeeld t van Rome naar Tokio en terug gevlogen, teneinde het Japansche volk de kameraadschappelijke groe- ten van het Italiaansche volk te brengen. Het toestel werd bestuurd door den lt-kol. Mosca- telli, die 22 maal over den Atlantischen Oceaan is gevlogen. Het is na volgens pro gram de vlucht van 22.000 km te hebben vol- tooid, van Europa naar Azie enj terug, op een vliegveld in Midden-Italie geland. De bemanning werd na aankomst door den Duce begroet. De lange afstandsvlucht ItalicJapan Italie heeft voor het grootste deel geleid over vijandelijk gebied. Het vliegtuig had tijdens zijn vlucht geen radio-installaties tot zijn be- schikking. zoodat de bemanning geen weer- berichten kon ontvangen. Ondanks de moei- lijkheden, welke hieruit voortvloeiden, werd het traject volgens het plan afgelegd. GEDWONGEN VERBLIJFPLAATS VAN BELGISCHE POLITICI. De Frankf. Ztg. meldt: De Fransche regeering heeft zich onlangs genoopt gezien strengere bewakingsmaat- regelen te nemen tegen eenige vroegere Bel- gische ministers, die na de capitulatie van den Koning' der Belgen korten tijd gepoogd heb ben in Poitiers een soort tegenregeering te vormen onder Pierlot en die sedert den FranschDuitschen wapenstilstand als poli- tieke vluchtelingen in onbezet Frankrijk verblrjven. Een van deze ministers zou de vlucht naar Londen hebben voorbereid om daar toe te treden tot het z.g. regeerings- comite-Pierlot. Behalve Pierlot zejf bevinden zich vier vroegere ministers in Londen, acljt zijn in Frankrijk gebieden. Hun is nu door de Fransche regeering eeit gedwongen verblijf- plaats aangewezen. Slechts generaal Denis, de vroegere minister van oorlog, heeft op grond van den toestand zijner gezondheid ver- gunning gekregen in Nice te blijven. Voorts" heeft de Fransche regeering op voorstel van Laval besloten, dat in de toekomst persohen, die zich gedwongen ergens ophouden, den staat de kosten van het toezicht op^hun ver- blijf moeten vergoeden. Voor zoover tenminste hun middelen zulks mogelijk maken. DR. DIETRICH OVER DE REDE VAN HULL. De Reichspressechef dr. Dietrich heeft om- trent de rede van staatssecretaris Cordell Hull het volgende opgemerkt-: In plaats van zich bezig te houden met de problemen van het heden, behandelt Hull in het grootste deel van zijn rede de organisatie van de wereld ,,na' de overwinning der ge allieerden". Hij vermeldt slechts terloops, dat voor de ..onmiddellijke toekomst de belangrijk- ste kwestie is den oorlog te winnen en wel zoo spoedig mogelijk en beslissend". Over het hoe zwijgt Hull* Een rede, die thans na drie jaar oorlogs- ervaring bij het publiek wil inslaan, moet door succes bezegeld en door daden gewijd zijn. De morsRiseerende redevoeringen van jamme- - rende, grijze politici maken echter den indruk van lijkzangen eejaer ondergaande wereld. De overwinning van Engeland en Amerika, die zich verkocht hebben aan het bolsjewisme, beteekent voor de volken van Europa geen vredesgarantie, maar vereeuwiging van den oorlog en een stelligen ondergang. De over- winning der vereenigde anti-bolsjewistische naties zal .-aan Europa eindelijk een natuurlijke volkerenorde brengen, gebaseerd op nationale rechtvaardigtheid en socialen vooruitgang, waardoor voorgoed langs vreedzamen weg de harmonie van hun belangen wordt gewaar- borgd. Omtrent Hull's stereotype uitdrukkingen „vrijheid, menschelijke waarde en beschaving" merkte Dietrich op, dat de cultuurdwergen en parvehu's der Vereenigde Staten zich wel in alle bsscheidenheid mochten herinneren, dat de volken, die zij thans zoo fel bestrijden, hun de eerste schreden op den weg der beschaving hebben leeren zetten). De Amerikanen hebben geen benul van het ontwaken van een nieuwen Europeeschen geest, zij hebben zich met het allesvernietigende bolsjewisme verbonden tegen de cultuur, waaraan zij hun eigen bestaan danken. Aan deze zonde tegen den geest zal ook het huidige Amerika te gronde gaan. (D.N.B.) HULL WAARSCHUWDE DE NEUTRALE LANDEN. De ..Deutsche ,Ztg. i.d. N." verneemt uit Stockholm, dat via Londen bekend is gewor- dem, hoe 'n belangrijk deel van Cordell Hull's rede, zoowel door de Engelsche als de Ameri kaansche censuur is geschrapt. Het gaat hier bij om een waarschuwing van Hull aan alle nog neutrale landen. De minister dreigde deze landen, dat zij geen hulp van de Vereenigde Staten meer zouden ont,vangen. Alleen vol ken, die door hun optreden hadden getoond hulp waard te zijn, zouden verder nog op de welwillendheid <jer Vereenigde Staten kunnen rekenen. De Deutsche Ztg." tekent hierbij aan, dat *Hull met deze waarschuwing nog verder gaat dan Churchill in vroegere verklaringen, vol gens welke "neutraliteit zelfmoordpolitiek zou zijn. De Amerikaansche minister sprak ver- achtelijk over vazalstaten, onderwerping en weigerachtigheid om te strijden. Dit is, naar men thans verklaart, een duidelijke waarschu wing aan talrijke landen geweest en in Lon den somt men ter verduidelijking verscheidene landen op, waaraan Hull zeker in het bijzon- der zou hebben gedacht: van Argentinie via Frankrijk tot Finland en de Britsch-Indische Congrespartij, Amerikaansche dagbladen ver- klaren, dat alle 24 neutrale landen werden be- doeld. De Daily Tel." laat zich uit Washing ton melden, dat men in de Vereenigde Staten zelfs teleurgesteld is geweest, dat Hull de volken van Europa en Azie nog niet duidelij- ker heeft aangespoord tegen de mogendheden der As op te staa-n. BESPREKINGEN TE LONDEN EN WASHINGTON. Gissingen over het „tweede front". Gedurende het afgeloopen weekeinde heb ben, naar S.P.T. meldt, te Londen en Washing ton besprekingen plaats gehad tusschen Staatslieden en militaire deskundigen over het vormen van een 2de front in Europa. Als gevolg hiervan vormde dit toekomstige front Zondag en Maandag weer het onderwerp van uitvoerige beschouwingen in de Amerikaan sche pers en voor de radio. In een lang artikel schrijft Hanson Baldwin, militair medewerker van de New-York Times" o.a., dat voor de invasie, die het front zal voorafgaan, de heele kust van Noorwegen tot aan Spanje in aanmerking komt. Op de vraag: ,,Wanneer zal de invasie komen en waar?" antwoordt hij, dat de sleutel van dit geheim slechts in de handen Van een paar personen berust en dat men zich wel in gis singen en theorieen kan verdiepen, doch dat dit niets zal afdoen aan de strategie, zooals die door de vooraanstaande leiders der Geallieerden is uitgestippeld. Een ding is echter zeker, vogens Baldwin, en dat is, dat de oprichting van het ontlastingsfrcfnt nog slechts een kwestie is van transport en inten- dance. De Londensehe pers publiceert blijkbaar geanspireerd, een reeks artikelen, yaarin de voorwaarden, waaraan een tweede front in Europa moet beantwoorden, worden opgesomd. 1. Voor het onderhouden der verbindingen na een geslaagde Ignding moeten de Geallieer den de lucht beheerschen en niet alleen een meerderheid in de lucht hebben. 2. Scheepsruimte moet in voldoende kwan- titeit ter beschikking staan om een expeditie- leger aan land te zetten en om'de ravitaillee- ring er van te verzekeren. 3. De uitrusting van het expeditieleger moet kwalitatie'f gelijk staan aan de uitrus ting van het Duitsche leger. 4. De Engelsche fronten in Egypte en in Indie mogen niet door het vormen van een tweede front in Europa worden achtengesteld. 5. Het tweede front in Europa moet jiiet alleen door Engeland maar ook door de Ver eenigde Sta-ten van al het noodige worden voorzien. 6. VoorzorgsmaaUegelen moeten worden genomen tegen Duitsche aanvallen op de ver- keersverbindingen in West-Europa. HET DUITSCHE STANDPUNT. Duitsche militaire kringen wijzen -er op, meldt S.P.T. Uit Berlijn, dat de laatste aanval van de Engelsclfe luchtmacht op Hamburg, volgens Engelsche opvatting, ..relatief hooge verliezen" heeft gekost. Volgens genoemde kringen wordt de uitwerking van dezen aan val overdreven door te zeggen, dat deze de zwaarste is, welken Duitschland tot nu toe te verduren heeft gehad. De Engelsche pro paganda wil van deze luchtaanvallen een soort van Ersatz" van een tweede front maken. Op een feitelijken aanval tegen het Europee- sche continent zijn wij volkomen voorbereid en het is de Duitsche Weermacht onverschillig waar, wanneer en hoe die aanval plaats zal Landgenoot, gij, die weet welke misdaden het bolsjewisme op zijn geWeten heeft, gij, die begrijpt, welk lot ook ons land en volk onder- gaan had, indien de Duitsche lagers niet tijdig hadden jngegrepen, gij zult den Nederland- schen m§nnen, die aan het Oostfront strijden, uw dankbaarheld voor hun moed en offerzin willen toonen. Gij kunt dit doen door ons in staat te stel- len nog meer pakketten voor onze strijders te verzenden. Pakketten voor het Oostfront. Daarvoor zorgt ons verzorgingsfonds, daar- toe in staat gesteld door de giften van duizen- den Nederlanders, die evenals gij landgenoot, weten wat onze mannen aan het Oostfront presteeren. Steunt dit fonds. stort geregeld flinke bijdragen op girorsekening 432100 t.n. verzorgingsfonds Vrijwilligerslegioen Neder- :land, Koninginnegracht 22 te 's Gravenhage.. vinden. Duitschland verwacht den aanval, zegt men bevoegde zijde te Berlijn, en men wijst er op, dat de Duitsche verdedigtng in het Westen uit uitgesproken elitetroepen oestaat. REDE VAN TOJO.# Minister-president Tojo heeft, naar Domei meldt; in aanwezigheid van ruim 20.000 per sonen in Osaka een redevoering uitgesproken waarin hij een overzicht gaf van de wereld- situatie en een program van vijf pun^n op- stelde voor de verdere vestiging van de»oor- logsstructuur van de Japansche natie. „)De huidige oorlogstoestand, die zich zoo .gunstig voor de mogendheden van de spil ontwikkelt, vormt de basis, waarop Duitsch land, Japan en Italie elkander rechtstreeks de hand reiken en den gemeenschappelijken vijand den definitieven slag zullen toebren- gen", zoo zeide hij ter inleiding. Wat Indie be- treft, verklaarde hij dat Japan in zijn vastbe- ;slotenheid om den Ver. Staten en Groot-Brit tannie op de knieen te dwingen het voortbe- staan van den Anglo-Amerikaanschen invloed in Indie niet kan toelaten, de In'diers echter gaame steunen zal en medewerking verleenen tot verwezenlijking van hun reeds zoo lang gevoede aspiraties. ,,Australie'", zoo zeide de premier, „dat thans in den breeden oceaan volkomen ge- isoleerd is, heeft zich in den beklagenswaar- digen toestand geplaatst gezien zonder hoop van de Ver. Staten hulp te moeten afbedelen. Mochten de Australische staatslieden verder heen en weer wankelen en de teekens des tijds niet kunnen begrijpen, dan is het wel nauwe- lijks noodig te herhalen, dat bij een voortzet- ting van den nutteloozen tegenstand Japan geen genade zal kennen en het zonder mede- doogen zal neerslaan." Tojo vatte vervolgens een politiek in vijf punten voor de verdere vestiging van de oor- logsstructuur der natie als volgt samen: 1. de versterking van de geestelijke eenheid der natie; 2. het belang om de meest doelmatige politieke maatregelen steeds op het geschikste tijdstip snel in daden om te zetten; 3. het voomemen van de regeering om den levens- standaard van de natie te handhaven; 4. uit- breiding van de productie en 5. vernieuwing en bezieling van de opvoeding. HET GROOTE KONVOOI IN DE NOORDELIJKE IJSZEE. Namen van 21 vernietigde schepen gepublieeerd. 'Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Naar aanleiding van mededeelingen van Engelsche en Amerikaansche zenders, dat zich 90 procent der schepen van het groote konvooi in de Noordelijke IJszee met hun ladingen in veiligheid hadden kunnen bren gen, publiceerde het opperbevel van de Duit- schte weermacht Maandag de namen van een deel der van dit konvooi tot zinken gebrachte schepen, die konden worden achterhaald uit nauwkeurige opgaven'" va^n geredc^e kapiteins en leden der bemanning. De volgende Engelsche schepen werden tot zinken gebracht: River Afton (5479 brt.), Eagston (7000 brt.), Empire Byron (9000 brt.), Hartlebury (5082 brt.), ijjet tankschip Aldersdale (8402 brt.), en Empire Tidg (6900 brt. Verder werden de volgende Amerikaansche schepen tot zinken gebracht: Christopher Newport (6000 brt.), Henunu (6977 brt.), Daniel Morgan (8770 brt.), Pancraft (5644 brt.), Silver Sword (4937 brt.), Exford (4969 brt.), Olopana (6069 brt.), Alcoa Rager (5116 brt.), Winston Salem (6223 brt.), John Wi- thersporn (10.900 brt.), Carlton (5127 brt.), Hoosier (4986 tjpt.), El Capitan (5216 brt.). Ook het Sovjet-Russische tankschip Azer- beidszjan (6114 brt.) en het Nederlandsche stoomschip Paulus Potter (7618 brt.) werden tot zinken gebracht. Uit deze officieele publicatie blijkt de vfer- nietiging van reeds 60 procent van het kon vooi. Er wordt uitdrukkelijk op gewezen, dat ook de namen. van alle overige schepen kon den worden achterhaald. De namen van die schepen zullen worden gepublieeerd, zoodra uit de verklaringen van de geredden, die zich thans nog aan boord van de duikboofen be vinden, de onwraakbare bevestiging is ver- kregen. Naar van militaire zijde wordt vernomen, aldus het D.N.B., hebben aan een luchtaanval op Birmingham Dinsda^iacht meer dan 200 Duitsche gevechtsvliegtuigen deelgenomen. Zij wierpen bommen van zwaar en het zwaarste kaliber benevens groote hoeveelheden brand- bommen boven^de aangewezen doelen uit. Voorts werden boven de Britsche wateren en het kus gebied verkenningen uitgevoerd. Een reeks voor den oorlog belangrijke doelen en vooral fabrieken, van groote beteekenis voor de Britsche vliegtuigindustrie, werden van geringe hoogte gebombardeerd. O

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 1