AI rfmffw NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Duitschland wint op alio fronten. No. 10.399 MAANDAG 27 JULI 1942 82e Jaargang Buiienland DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Rostof gevallen. Sleutelpositie door de Sovjets verloren Overgang over den Don trij Rostof veroverd. EUROPA'S VETPROBLEEM. DOODVONNISSEN VOLTROKKEN. I ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT NEUZENS VERSOHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Priisverfaooging advertentien toegestaan door het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart onder No. 16236 N.P. d.d. 24 Maart 1942. ABONNEMENTSPRIJSBinnen Tferneuzen 1,42 per 3 maanden; buiten Terneuzen 1 73 per 3 maanden. Bij vooruitbetaling 6,60 per jaar. UitgeefsterN.V. Firma P. J. VAN DE SANDE Xelefoon 2073 Giro 38150 Directeur: I. van de Sande. ADVERTENTIEN: Per mm 10 cent, minimum per advertentie 1,50. Rubriek Kleine advertentien: 15 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent; max. 8 regels. Dienstaanbie- dingen en dienstaanvragen 15 regels 52 cent, iedere regel meer 10 cent. Met ver- melding Brieven of Adres Bureau van dit blad 10 cent meer. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. In- zending van advertentien uiterlijk 10 uur v.m. op den dag van verschijning. Hoofdredacteur: N. J. Harte, Terneuzen. Het, opperbevel der weermacbt maakte Vrij dag bekend: Zaoals in een extra-bericbt is bekendge- maakt, hebben troepen van het Duitsche leger, de Waffen-SS en Slovaaksche fonnaties, met voortreffelijken steun van de luchtmacht, de krachtig versterkte, diepe defensiestellingen van Rostof over het geheele front doorbroken en na harde gevechten de als verkeers- en havencentrum belangrijke stad, stormender- hand genomen. De zuivering der stad van de resten van d'en vijand is nog aan den gang. In de groote bocht van den Don hebben divisies infanterie en snelle formaties den - tegenstand gebroken van pas aangevoerde bolsjewistische troepen. 69 tanks en 29 kanon- nen werden hierbij vemietigd. Ten Noordwesten van Woronesj zijn vijan delijke aanvallen in tegenaanvai afgeslagen. Formaties gevechtsvliegtuigen en duikbom- menwerpers hebben ingegrepen in de gevech ten op den grond en den bolsjewisten zware verliezen toegebracht. Aan het front van de Wolkof en voor Lenin grad zijn nieuwe vijand,elijke aanvallen ineen- gestort. Troepeneoncentraties werden door artillerievuur uiteengedreven. Over de beteekenis van Rostof verneemt D.N.B. van militaire zijde: Rostof aan den Don, een der belangrijkste groote steden van de Sovjet-Unie, met meer dan 500,000 inwoners, bezit uit verkeersoog- punt een sleutelstelling van groote beteekenis: over Rostof loopt de belangrijke olieleiding, die van de Noord-Kaukasische oliecentra het pro duct naar het Donetz-bekken brengt. De stad beschikt verder over een zeer druk haven- verkeer. De haven van Rostof heeft een groote eapaeiteit en is modem ingericht. De kaden strekken #ch langs beide oevers van den Don, over een afstand van ongeveer 800 meter, uit. Het voomaamste overladingsgoed is graan. Rostof wordt <foor de bolsjewieken als een centrum van de ma^chine-industrie en maalde- rijen beschouwd. De machine-indij^trie werkt tlans in hooge mate voor de vervaardiging van wapenmateriaal. Op haar beurt is de wapenindustrie te Rostof speciaal ingericht voor de fabricatie van springstoffen, geschut afwerpmunitie, mijnen, mijnwerpers, gasmas- kers enz. De belangrijkste ondememingen zijn twee fabrieken voor landbouwmachines me? een personeel van ongeveer 27.000 arbeiders, die nu wapenmateriaal fabriceeren. In Rostof zijn er verder talrijke groote fabrieken voor den bouw van verkeersmiddelen, met name groote automontagefabrieken en locomotief- werkplaatsen. Van beteekenis voor de oor- logseconomie zijn verder eenige fabrieken voor metaalwaren. In Rostof staan verder ook groote bedrijven voor de levensmiddelen industrie. In aanvulling op het weermachtbericht ver neemt het D.N.B. De inneming van de stad Rostof, door Duit sche en Slowaaksche troepen, waarvan Zater- dag melding is gemaakt, moet worden be- sohouwd als een der voorloopige voomaamste gebeurtenissen van het groote Duitsche offen- sdef aan het front in de Sovjet-Unie. Als resultaat van den val van Rostof kan worden geconstateerd, dat thans ook het gebied van den mond van de Don in Duitsche handen is gekomen en dat daarmede de Duitsche Zuide- lijke vleugel uitgangsstelling heeft gekregen voor nieuwe groote operatiemogelijkheden. Tevens hebben de bolsjewieken met Rostof een zeer belangrijke handels- en industrie- plaats definitief verloren, voor de herovering, waarvan zij, zooals bekend, in den afgeloopen winter buitengewoon sterke strijdkraehten in den strijd hadden geworpen. De Berlijnsche bladen publiceeren met op- schriften over de geheele pagina het bericht van de verovering van Rostof en voorzien het van commentaar. De Berliner Bbrsenztg." ziet in de verove ring van Rostof een nieuwe gevoelige, ver- zwakking van de industrieele eapaeiteit van de Sovjet-Unie en acht daarmede aen belang rijke operatie afgesloten, welke begonnen is in het gehied ten Oosten van Charkof en Koersk. De Deutsche Allg. Ztg." wijst er op, dat ook de sterke verdedigingsstellingen die de' bolsjewieken de laatste maanden daar hadden aangelegd, den aanvalsstorm van Duitschers en bondgenooten niet konden remmen, De ,,Berl .Lokalanzeiger" verklaart, dat niet het bezit van de in meerdere of mindere -mate vernielde stad van belang is, doch het hezit van 't gehied, waar zich ais in een hrandglas zoo vele heslissende draden der militaire, poli- tieke en economische macht van de Sovjet- Unie vereenigen. Het opperbevel van de weermaCht maakte Zondag bekend: Ten Zuiden en ten Oosten van Rostof werd in hevige gevechten de overgang over den Don veroverd. De pogingen van den vijand om een geordend en samenhangend afweer- front op den Zuidelijftn oever van den Don op te richten, zijn mislukt. Een Sowjet duik- boot werd door de iuchtmaeht in de monding van den Don tot zinken gebracht. Op de Wolga wierpen gevechtsvliegtuigen bij aanvallen overdag en 's naehts twee tank- schepen met een gezamenlijken inhoud van 6000 ton in brand en bracbten drie met ravi- tailleeringsgoederen geiaden groote sleepsche- pen tot zinken. In de groote bocht van den Don zijn Duit sche en Roemeensche troepen in gevecht met vijandelijke infanterie- en pantserstrijdkrach- „ten. Zij hebben met hun voorhoeden den Don bereikt. In het gebied van Woronesj mislukten ook gisteren alie aanvallen van de bolsjewisten door de schitterende strijdlust van onze troe pen. Ten Noordwesten van Woronesj werden omvangrijke troepeneoncentraties van den vjjand door een geconcentreerden aanval van formaties infanterie, pantserwagens en de luchtmacht uiteengeslagen. Tegenaanvallen van den vijand leverden geen succes op. Alleen in een sector van een divisie werden Zaterdag overdag 48 vijandelijke pantser wagens vemietigd. Aan het overige Oosteljjke front slechts plaatselijke gevechtsactiviteit. Op Malta werden in de installaties van de vliegvelden Luca en Halfar nieuwe vernielin- gen aangericht. Voor Port Said werd een vrij groot koopvaardijschip door bommen hescha- digd. Aan de Oostkust van Engeland bestookte de luchtmacht in den nacht van Zaterdag op Zondag bij goed zicht op den grand de haven van Middlesborough met 'n groot ^aantal brand- en brisantbommen. Na hevige o'ntplof- fingen ontstonden uitgestrekte hranden. Nadat enkele Britsche vliegtuigen overdag in het Rijn-Main gebied lukraak bommen had den neergeworpen viel de Britsche luchtmacht in den nacht van Zaterdag op Zondag West- Duitschland aan, vooral Duisburg, Homberg en Moers. De burgerbevolking leed verliezen. Vooral in woonwijken ontstond deels aanzien- lijke schade aan gehouwen. Door nachtjagers en luehtdoelartillerie werden 11 der aanvallen- de hommenwerpers neergeschoten. Sowjet-bommenwerpers ondemamen sto- ringsaanvallen zonder eenige uitwerking op Oost-Pruisisch gehied. De bolsjewistische luchtmacht verloor op 24 en 25 Juli 128 vlieg* tuigen. Vrjf eigen vliegtuigen worden ver- mist. Plantaardige vetten kunnen tekort aanvulien. De voedselvoorziening van Europa is door den oorlog geheel op de eigen productie aangewezen. Een eigen productie, die wat graan en aardappelen betreft, als nagenoeg voldoende beschouwd kan worden. Dit geldt echter niet voor vet ten, die door hun hooge calorische waarde vooral in de gematigde zone een belangrijk onderdeel van bet men- scheljjk voedsel vormen. Voor den oorlog bedroeg het vetverbruik van het Europeesche vasteland zonder Rus- land ruim 7.5 millioen ton jaarlijks. Van.deze hoeveelheid waren 4.5 millioen ton van dier- lijken en* 3 millioen ton van plantaardigen oorsprong. De eigen productie kon dit ver- bruik niet dekken; ruim 40 pet. moest wor den ingevoerd in den vorm van veevoeder en plantaardige vetten als het voor de marga- rine-industrie belangrijke cocosvet. Nu deze invoer onmogelijk is, moet Europa dus door beperking van het verbruik en vooral door vergrooting van de productie een evenwichts- toestand tusschen beide trachten te bereiken. Oogenschjjnlijk kan dit op tweeerlei w.ijze gesciiieden. Zoowel de productie van dierlijke als van plantaardige vetten zou verhoogd kun nen worden. Om verschillende redenen moet tbans echter de voorkeur worden gegeven aan de plantaardige vetten, die door verbouw van oliezaden gewonnen kunnen worden. Volgens deskundige berekening levert 1 ha met oliezaden bebouwd land ruim zevenmaai zooveel vet op als 1 ha land, dat door koeien wordt beweid. Bovendien moest een land als Nederland, dat voor den oorlog bijna uitslui- tend dierlijke vetten voortbracht, ruim 60 pet. van het voor zijn veestapel benoodigde kraeht- voer uit overzeesche gebieden invoeren. Deze invoer is thans onmogelijk, het geen tot inkrim- ping van den veestapel geleid heeft. Ander- zijds leveren koeien echter huiden en vleesclj, die niet ontbeerd kunnen worden. Ook met het oog op den veestapel* is dus verbouw van olie zaden als veevoeder noodzakelijk, zoodat ge- leidelijik een nuttige verhouding tusschen het met oliezaden bebouwd land en het weiland bereikt kan worden. In geheel Europa is de teelt van oliezaden tbans met kracht ter hand genomen. In den Balkan staan daarbij sojaboonen en zonne- bloempitten op den voorgrond, terwijl in Mid den- en Noord -Europ a vooral met koolmad goede resultaten te bereiken zijn en reeds be reikt werden. Ook ons land blijft ondanks aan- vankelijken tegenslag niet acbter, omdat in de toekomst plantaardige vetten de ieemten in de Europeesche vetvoorziening kunnen aanvullen. te sluiten of tot zware geldboeten te veroor- deelen. Ons leven in oorlogstijd is onder den invloed van de economische blokkade door Engeland en door de orienteering door Duitschland op de oorlogsdoeleinden, moeilijk genoeg. Wij kunnen niet toestaan, dat allerlei duistere figuren zich verrijken door nog iets meer af te nemen van de karige rantsoenen, waarvan de gemiddeide Nederlander moet rondkomen. De executies van de bedrijvers van den grooten honnenzwendel valt juist in een tijd, dat men o.a. genoodzaakt is, strenge maat- regelen te nemen tegen boeren, die de melk- leveringsvoorscbriften ontduiken. Ook maat- regelen als het verbeurd verklaren van vee- stapels zijh hard, doch men ftedenke dat het altijd nog harder is, als straks de boter- en melkrantsoenen van alle Nederlandsche kin- deren verlaagd zouden moeten worden... Met deze feiten voor oogen zal het iedereen duidelijk zijn, waarom juist in dezen tijd bon- nendieven den kogel kregen en waarom boe ren, die de melklevering ontduiken, hard wor den gestraft. Deze straf is immers geen wraakoefening, maar een middel om ons volk erger dingen te besparen, f Offjcieel wordt bekend gemaakte De door het Duitsche Ohergericht in het Amsterdamsche distributieproces tegen Cor nells Nicolaas de Vries, Augustus Theodo- rus van Batum, Abraham Pots en Petrus Alber' us van Dieren gevelde doodvonnissen zijn door fusileering voltrokken. De tegen Alexander Th%odorus Thuring en Louis Kesseler gevelde doodvonnissen zijn door den Rijkscommissaris voor het hezette Nederlandsche gehied in den vorm van gra- tie gewijzigd in vijftien jaar tuchthuisstraf. (V.P.B.Vrijdagmorgen hebben de mis-' dadigers, die zich schuldig bSfcben gemaakt aan den sensationeelen bonnendiefstai te Am sterdam, door den kogel den dood gevonden. Deze mededeeling is hard voor ons volk, dat er niet aan gewend is, den doodstraf toege- past te zien, doch de maatregel was onver- mijdelijk. Men dient zich te herinneiren, dat deze bende uit de onderwereld millioenen rantsoenen levensmiddelen aan de rechtvaar- dige verdeeling onder ons volk onttrokken heeft; men kan niet langer er mede volstaan, dergelijke misdadigers voor eenige jaren op TROEPEN EN AUTOCOLONNES DOOR ARTILLEREE BESTOOKT. Het Italiaansch weermachtbericht van Zon dag luidt als volgt: Aan het Egyptische front werden vijande lijke troepen en autocolonnes doeltreffend door onze artillerie bestookt. Formaties van de Spil hebben de activiteit van de Britsche luchtmacht doeltreffend verhinderd. Drie Britsche vliegtuigen werden neergeschoten. Tijdens de jongste hevige gevechten heeft zich ook het derde bataljon van het 62ste regiment infanterie van de divisie Trento on- derscheiden. Het bataljon vernielde 18 vijan delijke tanks. Italiaansche en Duitsche vliegtuigformaties hebben de steunpunten op Malta aangevallen. Ekn Hurricane werd door Duitsche jagers neergeschoten. Twee van onze vliegtuigen zijn niet teruggekeerd. HET „TWEEDE FRONT". S.P.T. verneemt uit Londen: Volgens berichten uit welingelichte politieke kringen te Londen zou de Sowjet-druk op de Britsche regeering, in verband met de vorming van een tweede front tpenemen. De Sowjet- ambassadeur Maiski ontwikkelt een groote activiteit. Hij beeft niet alleen met Cburcbill gecon^ereerd, docb met bijna alle leden van het oorlogskabinet, benevens met een aantal hooge politieke en militaire functionarissen. Volgens de Times is de Sovjet-regeeringjdruk bezig er de Britsche van te overtuig;en, oat de vorming van een tweede front yoor het toe- komstige lot van de geallieerden van het grootste helang is. Donderdag zou, naar verder wordt ver- nomen, de Britsche regeering in het Lager- huis hebben geweigerd de kwestie van het tweede front, zelfs in geheime zitting, ter sprake te brengen. Cripps zeide in verband hiermede, dat de regeering haar plannen, zelfs niet in een geheime zitting, prijs wensoht te geven. De Moskousche correspondent van de Times schrijft over de gevecl]ten aan het Oostelijke front o.a., dat men te Moskou over niets an- ders spreekt dan over de militaire terugtoch- ten aan den Don. Deze berichten overstem- men al het andere en verontrusten het publiek. Bovendien roepen zij in toenemende mate het besef wakker, dat pas acht weken geleden een overeenkoriist is gesloten tusschen Lon den. Washington en Moskou, waarin men om- trent de ,,dringende taak" van de vorming van een tweede front in Europa tot overeem- stemming was gekomen. De omstandigheid, dat dit tweede front nog niet tot stand is gekomen, heeft zoowel in het roode leger als ook in de wapenfabrieken der Sowjetunie een zekere reactie doen ontstaan op de gespannen verwachtingen, die men nog zoo onomwonden vorige maand had geuit. Weliswaar schenkt men in de Sowjet-unie nog gehoor aan de uiteenzettingen over de belangrijke vraagstukken, waartegenover En geiand'en Amerika zich zien gesteld, maar de opvatting wint toch steeds meer veld, dat de kwestie van een tweede front in Europa het voorwerp van een politieke controverse in En geland is geworden. Dat heeft een zeer on- gunstige uitwerking in de Sowjetunie. KWESTIE DER HALFJODEN IN DUITSCHLAND AAN DE ORDE. De Duitsche pers meldt, aldus 't Vad., dat men op weg naar de totale oplossing van het z.g. Joodsche probleem nu ook de kwestie ^r niet-voljoden heeft aangesned^n. De rijR§- minister van onderwijs, Rust, heeft n.l. in overeenstemming met den minister van bin- nenlandsche zaken en reiehsleiter Dr. Martin Borman, hepadld, dat z.g. Mischlingen van den eersten graad. dus zij, die 50 pet. joodsch en 50 pet. arisch hloed hebben, geen toegang meer hebben tot de hoogere en de middelbare scholen. De Mischlingen van den tweeden graad, zij die 25 pet. joodsch en 75 pet. van arisch hloed zijn, kunnen alleen dan op ge- noemde scholen worden opgenomerp indien plaats voor hen is zonder dat kinderen van Duitschen bloede daardoor benadeeld worden. .JBRUG TUSSCHEN HET RIJK EN HET OOSTEN". dieptebommen tot zinken had gebracht. Beide duikbooten, die sle'chts drie kilometer van elkander verwijderd waren, werden met luis- terapparaten waargenomen en na elkander vSrnield. Dikke zw'arte olievlekken getuigden van het succes van de aanvallen. DE DUIKBOOT OORLOG. Interview met admiraal Frioke. De .Deutsche Allgemeine! Ztg." publiceert een interview, dat de hoofdredacteur van-het blad, dr. Silex, heeft gehad met den chef van den staf der zeeoorlogvoering, admiraal Fricke, en waarin de stand en de beteekenis van den duikbootoorlog worden geschilderd. Op de vraag, hoe de steile stijging van de curve der tot zinken gebrachte schepen bij den duikbootoorlog sedert 24 Januari 1942 te verklaren is; antwoordde Fricke, dat de voor- naamste reden voor de sterke stijging van de successen vooral gelegen is in het van maand tot maand toenemende aantal duikbooten, tezamen met een zorgvuldig afgewogen ge- bruik der krachten. Daarbij komt, cfSt bet voomaamste operatiegebied, de Amerikaan- dche wateren, een bijzonder rijk jachtgebied voor duikbooten vorrpt. Op de verdere vraag, of de door Roosevelt geprovoceerde incidenten voor de Duitsche duikbooten indertijd het vuurveld vrij gemaakt hadden, antwoordde admiraal Fricke: „Neen, want de Duitsche oorlogvoering heeft de be- perkingen oak nag gehandhaafd, toen Ameri- kaansche oorlogsschepen reeds ingegrepen tus- scjjen Duitsche duikbooten en Britsche sche pen. Eerst met het begin van de door Roose velt geprovoceerde uitbreiding van den oorlog tot de Ver. Staten en Japan beeft Duitsohland de beperkingejj. voor den duikbootoorlog opge- heven". Op andere vragen wees admiraal Fricke er op, dat, om de in de vijandelijke scheepvaart geslagen bressen op te vullen voortdurend scbepen moeten worden genomen uit de vaart op Engeland. Derhalve gebruikt men de duikbooten volgens twee geziebtshoeken. Op den voorgrond staat de strijd tegen de vijan delijke koopvaardijtonnage, daamaast ge bruikt men de duikbooten, waar baar aan- wezigheid en succes om operatieve redenen volgens den oorlogstoestand van bet moment noodzakelijk lijkt. De toenemende stijging van de duikbootaanvallen maakt het mogelijk in de verre wateren van de Barentszee tot de Caraibische Zee en in het Oosten van de Mid- dellandsche Zee beide taken tegelrjkertijd met succes ten uitvoer te leggen. Omtrent de beteekenis van de duikboot oorlog voor de algemeene oorlogssituatie zeide admiraal Fricke, dat de Duitsche duikbooten in haar strijd van 3 jaar de vijandelijke ravi- tailleering zwaar benadeeld hebben. De duik bootoorlog zet den jSlag in de fabrieken". de laatste hoop van Roosevelt en Churchill, schaakmat. Ondanks toenemenden afweer echter, be- sloot admiraal Fricke, zijn onze cijfers van tot zinken gebrachte schepen gestegen. Wanneer onze tegenstanders meer koopvaarders bou- wen, bouwen wij nog meer duikbooten. Wij zullen daarmede voortdurend meer schepen in den grond boren dan onze tegenstanders ver- mogen: te houwen. Ik hen er van overtuigd dat wij stap voor stap het doel der verlamming van het geheele vijandelijke oorlogs-apparaat dichter naderen en daamede de zegevierende beslissing v£in den oorlog in het algemeen." Europeesche ruimte, die door de Duitsche wapenen voor Europa gewonnen is. Een werk, I.DR. GoKRELS OVER GESPREXiKEN MET dat in de toekomst niet slechts dit gehied, FRONTSTRIJDERS maar het geheele vasteland ten goede zal komen. (V.P.B.) land thans onder Duitsch bestuur staat, heeft het deze taak in ruime mate vervuld. Aan- vankelijk als bolwerk van het Rijk tegen het Oosten, na den zomer van het vorige jaar als brag tusschen dit Rijk en het front in de Sov jet-Unie. Toen na den veldtocht van achttien dagen het vroegere Polen den overwinnaar in ont- redderden toestand in handen viel, heeft deze bier terstond zijn organisatietalent ontplooid. Op elk gebied moest krachtig worden inge grepen, Energieke mannen, bereid zich ten voile aan hun werk te wijden, namen het op- bouwwerk op zich en stampten de noodzake- lijke instellingen in korten tijd uit den grond. In bestuursrechterlijk opzicht is het gou- vernement-generaal, dat thans 18 millioen inwoners telt, een deel van het Duitsche Rijk; bet wordt dus niet tot de bezette gebieden gerekend. Aan het hoofd staat de gouverneur- generaal, zetelende te J^rakau. Onder hem staan de gouverneurs van de vijf districten Krakau, Ltiblin, Warchau, Radom en Galicie, dat eerst sedert het vorige jaar deel uit- maakt van 't gouvemement-generaal. Andere deelen van het vroegere Polen als het War- theland en West-Praisen hehooren thans tot het Duitsche Rijk, terwijl het gebied van Bia- lystock na de bevrijding van de Sovjet-Rus- sische heerschappij een eigen bestuur heeft gekregen. Elk district is in tiental kreitsen verdeeld en sommige steden en landstreken staan nog onder een bijzonderen comidissaris. Aldus is een bestuursapparaat ontwikkeld, dat door straffe organisatie en verantwoorde- lijkheidsbesef met een gering aantal functio narissen snelle uitvoering van de getroffen maatregelen mogelijk maakt. Ook vraagstukken van economischen en verkeerstechnischen aard zijn ter hand geno men. De geringe zorg, die onder het oude regime aan de rivieren besteed was, had zoo wel het water als verkeersweg verwaarloosd als groote jaarlijksche overstroomingen ten gevolge. Stuwdammen in de Karpathen zul len in de toekomst het overstroomingsgevaar bezweren en tevens de Wteichsel voor de scheepvaart braikbaar maken. De water- kracht wordt tot het opwekken van electri- schen stroom gebruikt. De reguleering der waterwegen heeft ook voor den landbouw gunstige gevolgen. In -1940 werden ruim 100.000 ha akkerland door ont- watering gewonnen, in het vorige jaar zelfs 400.000 ha, waarbij de Poolsche en Oekrain sche ophouwdienst nuttig werk verrichten. Overal worden ook moerassen drooggelegd zooals een gedeelte van de berachte Pripet- moerassen in het district Lublin. De oorlog met de Sovjet-Unie heeft uiter- aard op deze werken des vredes zijn stempel gedrukt. De nadruk ligt thans op de functie van etappegebied, die het gouvernement- generaal in dezen oorlog vervult. Verkeers- verbeteringen, de opbouw van een wapen- industrie, inrichting van hospitalen zijn slechts enkele der werkzaamheden, die met het oog op deze functie verricht moet worden Het Duitsche opbouwwerk is aldus zoowel op den toekomstigen vrede als op de onmiddel- lijke behoeften van den oorlog gericht. Deze tweeledigheid geeft dit land, dat reeds zooveel lotswisselingen heeft gekend, een eigen karak- ter. In den besten zin des woords is het gou vemement-generaal een proefveld. Hier heeft de Duitsche energie haar eerste practische daden verricht tot ontwikkeling der Oost Duitsch opbouwWerk in het gouvemement-generaal. Rijksminister Dr. Frank heeft van het onder zijn leiding staande gehied eens verklaard, dat het gouvemement-generaal aan Duitsch land hegrip voor zijn taak in Oost-Europa moet geven. In de ruim drie jaren, die dit DE DEENSCHE VIS SOBERS VLOOT NAAR HAAR HAVENS GEROEPEN. S.P.T. meldt uit Kopenhagen: Het Deensche departement voor de vissche- rij heeft alle Deensche visschers, die op de Noordzee hun bedrijf uitoefenen, hevolen naar hun havens terug. te keeren ter in ont- vangstneming van nieuwe instructies. Deze maatregel staat in verband met de Engelsche waarschuwingl dat in het vervolg alle sche pen, die zich buiten de kusten der door Duitschland bezette gebieden vertoonen, ge- vaar (oopen in den grond te worden gehoord. ZWARE BOETEN WEGENS BOMAANSLAGEN TE BRUSSEL. Uit Berlijn wordt gemeld: Blijkens een mededeeling van de Oberfeld- kommandantuur te Brussel zullen de opbreng- sten der geldboeten, die de bevolking van groot-Brussel zrjn opgelegd, naar aanleiding van onlangs gepleegde homaanslagen worden gebruikt ten nutte van de Belgische bevol king. Te Brussel is eenmaal een boete van 2 mil lioen franc en eenmaal een boete van 5 mil lioen franc opgelegd. Deze boeten zullen wor den ge'ind door heffing van bijzondere belas- ting, waarbij uitdrukkelijk is bepaald, dat ^et minder bemiddelde deel der bevolking hier- van is vrijgesteld. ■De aanslagen waren voornamelijk gericht tegen personen en bewegingen, die met de be- .zettende macht loyaal wenschen samen te werken. De Belgische politie is in dit verband door de Feldkommandantur ernstig in ge- breke gesteld. NOWOTSJERKASK GENOMEN. Snelle Duitsche formaties hebben de stad Nowotsjerkask ten Oosten van Rostof inge- nojnen, terwijl in de omgeving van laatstge- noemde stad de zuivering van het gevechts- terrein van verspreide bolsjewieken wordt voortgezet, naar het opperbevel der weer- macht meldt. JAPANSUHE MIJNENLEGGER BRENGT TWEE DUIKBOOT UN TOT ZINKEN. N^emt Japansche marinecorrespondenten van een niet genoemd steunpunt melden, is on langs een Japansche mijnenlegger terugge keerd. die in de straat van Malakka binnen vier uur tijds twee vijandelijke duikbooten met De Duitsche soldaat weet waarvoor hij strijdt. In het weekblad Das Reich publiceert Rijks minister dr. Gbbbels zijn indrakken van tal rijke gesprekken, die hij den laatsten tijd met frontstrijders heeft gevoerd. Indien ergens, zoo schrijft hij, de overwin- ning als een noodzaak van de nationale poli- tiek wor^t beschouwd, waarover in het geheel niet geredetwist kan worden, ongeacht hoe vele offers zij van ons vragen, dan is dit aan het front het geval. Want het front kent den vijand, weet welke bedoelingen hij heeft en ook welk lot ons land en volk zou bedreigen, indien wij in zijn macht zouden komen. Het front ziet den oorlog- zonder illusies, hard, nuehter en realistisch. Wat in den oorlog verzuimd wordt, kan in vredestijd nooit worden ingehaald. Dat weet de soldaat en daarom doet hij zijn bloedige werk met diepen zedelijken erast. Hij strijdt ihderdaad voor vaderland, gezin, huis en haard. De volken, wier regeeringen dezen oorlog ontketenden, dragen ditmaal ook zijn lasten. De Duitsche soldaat weet precies tegenover welk een vijandelijke wereld hij staat. Hoewel zij hem in aantal vele malen overtreffen, acht hij zichzelf, wat strijdkracht en moreel betreft, boven hen verheven. Hij staat op den stevigen grond van een nieuwe revolutionnaire wereldbeschouwing, die hem steeds weer de kracht geeft, zin, nut en doel van deze gigantische worsteling te zien en tot basis voor zijn strijd te maken. Tusschen front en vaderland bestaat geen noemenswaard onderscheid in de opvatting van het wezen van den oorlog, slechts staat de soldaat er dichter bij, daar hij er in zijn meest onmiddellijken vorm tegenover komt te staan* Hoewel tijdens den wereldoorlog de leiding van het Rijk niet nauwkeurig wist, waarvoor het volk streed, weet dit thans elke soldaat. Zooals hij thans precies weet, dat het verlies van den oorlog niet alleen tot de ineenstorting van ons nationale leven zou leiden, doch ook tot de vernietiging van zijn eigen materieele bestaan, zoo weet hij ook dat het winnen van den oorlog de verzekering van het sociale en oeconomische bestaan van»elken Duitscher met zich zal brengen. EEN VERKLARING VAN SVEN HEDIN. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: ..Duitschland moet dezen oorlog winnen en Duitschland zal dezen oorlog winnen", zoo verklaarde de wereldberoemde Zweedsche ont- dekkingsreiziger Sven Hedin in een gesprek Mmet een medewerker van de .Deutsche

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 1