ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD ZEEUWSCH-VLAANDEREN Dultschland wint op alle fronten. No. 10.398 VRIJDAG 24 JULI 1942 82® Jaargang Buitenland Binnenland 0UITSCH WEERMACHTSBERICHT. Duitschers en verbondenen voor de bruggehoofdsteliing van Rostow. Astroepen bereUcen de stad Rostof. ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT Vrijstelling van de Rijwielvordering. VERPLICHTE AANGIFTE METALEN. DE NAMEN DER GIJZELAARS. VERSOHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VBIJDAGAVOND. Prijsverhooging advertentien toegestaan door het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart onder No. 16,236 N.P. d.d. 24 Maart 1942. ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Terneuzen 1,42 per 3 maanden; buiten Terneuzen 1,73 per 3 maanden. Bij vooruitbetaling /6,60 per jaar. Uitgeefster: N.V. Firma P. J. VAN DE SANDE Telefoon 2073 Giro 38150 Directeur: L van de Sande. ADVERTENTIfiN: Per mm 10 cent, minimum per advertentie 1,50. Rubriek Kleine advertentien: 1 5 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent; max. 8 regels. Dienstaanbie- dmgen en dienstaanvragen 15 regels 52 cent, iedere regel meer 10 cent. Met ver- melding Brieven of Adres Bureau van dit blad 10 cent meer. Handelsadvertentien bii regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is.In- zendmg van advertentien uiterlijk 10 uur v.m. op den dag van verschijning. Hoofdredacteur: N. J. Harte, Terneuzen. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte Woensdag bekend: De systematische tegenstand van den vijand in het gebied van Rostow is ineengestort. Duitsche en verbonden troepen staan voor de versterkte bruggenhoofdstellin^, die in een halven cirkel om de stad is aangelegd. Ten Oosten van de Donetz is de benedenloop van den Don in een breed front overschreden, Italiaansche formaties zijn erin geslaagd bin nen het bestek van de achtervolgingsgevech- ten in de bocht van de Donetz op 19 Juli het belangrijke kolenbekken Krassnij Loetsj in handen te krijgen. Daarbij werden talrijke gevangenen gemaakt en een aanzienlijke buit binnengebracht. In de groote Don-bocht biedt een zwakkere vijand slechts geringe tegen stand. Ten Noorden en Noord-Westen van Woronezj zijn aanvallen van den vijand ip zware gevechten afgeweerd. Daarbij zijn 25 tanks vemield. In het gebied achter het front in den centralen sector is de vemietiging van nieuwe vijandelijke groepen geeindigd. Ten Zuiden van het Ilmenmeer en voor een bru genhoofd aan den Wolchow zijn verscheidene vijandelijke aanvallen met zware bloedige yer- liezen ineengestort. Hierbij vernietigde de bezetting van het bruggenhoofd 31 tanks, voor een groot deel in gevechten op korten afstand. In het hooge Noorden zijn vijandelijke batterrjen op het Visschersschiereiland door duikbommenwerpers met verwoestend effect bestreden. - In den tijd van 8 tot 20 Juli heeft het bols jewistische luchtwapen 829 vliegtuigen ver- loren, waarvan 640 in luchtgevechten, 62 door luchtafweergeschut en negen door formaties van het leger. De overige werden op den grond vernield. In dienzelfden tijd gingen aan het Oos:elijke front 70 eigen vliegtuigen ver- loren. Na militair vruchteloozf storingsaanvallen overdag van eenige Britsche bommenwerpers op West-Duitsch gebied heeft de vijand Woensdagnacht vooral op de stad en omge- ving van Duisburg en de stad Moers een vrij groot aantal brisant- en brandbommen neer- geworp'en. De burgerbevolking leed verliezen. Zes van dg aanvallende bommenwerpers wer den neergeschoten. In den loop van het zeegeveeht in het Kanaal zijn door onze lichte zeestrijdkrachten behalve het vijandelijke leidende schip nog zes Britsche motortorpedobooten in den strijd op korten afstand in brand geschoten, waar van er vier ondergingen. Een Britsche motor- kanonneenboot is door een Duitsche duikboot- jager'door ramrflen in den grond geboord. De vlag van de boot werd buitgemaakt, verschei dene gevangenen zijn binnengebracht. De -onder leiding van korvettenkapitein Wunder- lich ter beveiliging van een konvooi opgetre- den formatie is na uitvoering van haar taak zonder verliezen .in haar haven van bestem- ming binnengeloopen. Aan de Nederlandsche kust heeft marine- artillerie vijf Britsche vliegtuigen neergescho ten. Het jachteskader - no. 54 heeft eedert het begin van dan oorlog 2500 vliegtuigen neergeschoten. Militaire instanties wezen er Woensdag nogmaals uitdrukkelijk op, dat de vijande lijke berichten over het zoogenaamde verlies van het Duitsche bruggehoofd Woronezj alien grond missen. .Wjoro-nezj bevindt zich nog steeds onmiskenbaar in Duitsche han den. Radio-Moskou heeft de Duitsche berich ten omtrent de inneming van Woronezj ver- ge-zeld doen gaan van de me'dedeeling, dat hierbij een reeks Duitsche divisies volkomen vemietigd zijn. Het opperbevel van de Duitsche weer macht merkt hierbij op, dat de mate van geloof, die men hieraan kan schenken, reeds blijkt uit het feit, dat de in dit ver- band als vemietigd opgegeven derde gemo- toriseerdei divisie in het geheel niet streed in dezen sector. De Sovjet-luchtmacht heeft ook Dinsdag zware verliezen aan personeel en materieyl geleden. Volgens door het D.N.B. tot dus- verre ontvangen berichten zijn 49 Sovjet- vliegtuigen neergeschoten, waarvan 48 in luchtgevechten. Zes Duitsche vliegtuigen worden vermist. Volgens de meening van militaire kringen te Berlijn, zijn naar hel; D.N.B. meldt, de door de bolsjewisten met groote bfoedige verliezen herhaaldelijk ondemomen aanvalspogingen bij Woronezj, ten Zuiden van het Ilmenmeer en aan de Wolchow, blijkbaar bedoeld als out lasting voor het zwaar bedreigde Zuidelijke front der bolsjewisten, en moeten zij ook de aandacht afleiden van de voor de bolsjewie- ken catastrofale ontwikkehng aldaar. Op den geheelen Zuidelijken vleugel hebben de Duitsche troepen de achtervolging van den Vijandelijke aanvallen ten N.W. van Woronesj afgeslagen. Het Opperbevel van de Weermacht maakte Donderdag bekend: Duitsche en Slowaaksche troepen zijn door de versterkte bruggehoofdsteliing van Rostof heen gebroken en hebben in verderen aanval den rand der stad bereikt. Een van den terug- tocht op Rostof afgesneden vijandelijke groep strijdkrachten is verslagen. Spporweginstal- laties ten Zuiden van de monding van den Don en transportbewegingen van den vijand-zijn overdag en des nachts het doelwtt geweest van vernietigende luchtaanvallen. Ten Noordwesten van Woronesj zijn vrij sterke aanvallen van den vijand in harde ge vechten afgeslagen. Hierbij heeft een dfvisie infanterie 39 tanks vemietigd. In het gebied achter het front aan den -centralen sector is een uitbraakpoging van uiteengedreven vijan delijke groepen mislukt. Onder de talrijke ge- sneuvelden bevindt zich de commandant van de 18de bolsjewistische cavaleriedivisie, gene- raal Iwanowo. Aan het Wolchoffront en op het omsinge- lingsfront van Leningrad heeft de vijand weer tevergeefs aangevallen. Op de Finsche Golf hebben gevechtsvliegtuigen een bolsjewistisch bewakingsvaartuig tot zinken gebracht en een tweede beschadigd. In Egypte hebben de DuitschItaliaansche troepen der stelling El Alamein, gesteund door 't luchtwapen, vaak herhaalde aanvallen over dag en des nachts in verbitterde gevechten op korten afstand afgeslagen. Daarbij werden ruim 1000 gevangenen binnengebracht en 131 Britsche tanks vemietigd. Aan de Zuid- en Oostkust van Engeland heeft het luchtwapen Woensdag en vannacht bomtreffers geplaatst op voor den oorlog be langrijke installaties van verscheidene plaat- sen. In den, tijd van 10 tot 22 Juli heeft het Brit sche luchtwapen 189 vliegtuigen verloren, waarvan 114' boven de Middellandsche Zee en Noord-Afrika. In dienzelfden tijd gingen in den strijd tegen Groot-Britta'nnie 40 eigen vliegtuigen verloren. HEVIGE GEVECHTEN BIJ EL ALAMEIN. Het Italiaansche weermachtbericht van Donderdag luidt als volgt: Hevige gevechten hebben zich Woensdag af- gespeeld in de zone van El Alamein. De strijd, die een uitzonderlijk hardnekkig karakter kreeg, eindigde in het voordeel der As-troepen. De tegenstander werd overal teruggeslagen. Er werden tegenaanvallen op hem gedaan, waarbij hij zware verliezen aan menschen en materiaal leed. Achthonderd gevangenen, in meerderheid Nieuw-Zeelanders en Indiers vie- len in onZe handen. 130 pantserauto's werden op het slagveld vernield. Het Duitsche expeditiecorps in Afrika en de Italiaansche divisies Trieste en Brescia onderscheiden zich in het bijzonder tijdens deze zware operatie. Vliegtuigformaties van de As mengden zich herhaaldelijk in den slag. In luchtgevechten werden 3 vijandelijke toestellen neergeschoten door Italiaansche jagers, 6 door Duitsche. -Een ander toestel werd neergeschoten door lucht- doelartillerie van een onzer groote legerafdee- ilngen. Bombardementsacties op de basis Micabba veroorzaakten aanzienlijke schade aan mili taire installaties. Duitsche jagetts van het as- corte vernietigden 4 Spitfires tijdens verschei dene gdveehten. Ten Noordoosten ^an Port Said brachten onze vliegtuigen, ondanks de hevige reactie van den vijand, waardoor eenige leden der bemanning werden gewond, door tor pedo's een s-chip van 10.000 ton uit een con- vooi tot zinken. 15 Juli hebben onze afdeelingen opnieuw de oase Djaraboeb bezet. WOROSJILOF VEKDEDIGER VAN HEN KAUKASUS. Radio Moskou heeft gemeld, dat maarschalk Worosjilof belaet is met het commando van de sovjettroepen voor de verdediging van den Kaukasus. Een nieuwe verdedigingslinie zou in allerhaast worden gevormd tusschen Stalin grad en Astrakan. BESPREKINGEN OVER HET ,,TWEEI>E FRONT". Uit Londen meldt S.P.T.t dat minister-pre sident -Churchill zal presideeren bij de confe rences van Geallieerde deskundigen, waar het gaat over de vorming van het tweede front, ter ontlasting van de Sovjet-Unie. De des kundigen staan in voortdurend contact met Moskou. Door het departement van Biimenlandsche Zaken wordt bekend gemaakt: 1. Van de inlevering Van heerenrijwielen zijn vrijgesteld a) Person en, voorzien van een Ausweis van den Rijkscommissaris ten bewijze, dat zij bij het Rijkscommissariaat werkzaam zijn; b) Personen, voorzien van een Ausweis van den Commissaris-Generaal voor de Open- bare IVeiligheid, den Befehlshaber der Ord- nungspolizei of den Befehlshaber der Sicher- heitspolizei ten bewijze, dat zij bij Duitsche 'politieinstanties werkzaam zijn; c) Leden van de Nederlandsche politie, de brandweer of den luc-htbeschermingsdienst; d) Personen met opsporingsbevoegdheid; ej Zij, die in het bezit zijn van een ambts- rijwiel; f) Zij, die in den landbouw werkzaam zijn; g) Handwerkslieden, waaronder worden verstaan fabrieksarbeiders, mijnarbeiders en overige handarbeiders; h) Personen, die het rijwiel voor de uit- oefening van hun -beroep ter beoordeeling van den burgemeester volstrekt noodig hebben. 2. Personen, behoorende tot een der onder 1 sub f t.m. h genoemde categorieen kunnen, teneinde him rijwiel ongehinderd te kunnen gebruiken, zich op een nader door den burge- mebster van hun woonplaats bekend te maken plaats en tijd vervoegen. Indien zij deugdelijk kunnen aantoonen, dat zij inderdaad daarop aanspraak kunnen maken, zal hun een schrif- telijk bewijs van vrijstelling worden uitgepeikt, dat bij gebruikmaking van het rijwiel desge- vraagd vertoond moet worden. 3. Personen, die deugdelijk kunnen aan toonen, dat hun rijwiel in beslag genomen is en behooren tot een der onder 1 gendemde categorieen, kunnen zich op een nader door den burgemeester van hun woonplaats bekend te maken plaats en tijd verVoegen teneinde zoo mogelijk in het bezit te worden gesteld van het eigen rijwiel dan avel van een ander ter beschikking staand rijwiel. 4. Een nadere bekendmaking betreffende de vergoeding van in beslag genomen rijwie- len is binnenkort te verwachten. 5. Aan de burgemeesters worden nog na dere aanwijzingen verstrekt. ROOSEVELT EN TSJOENGKING. Het D.N.B. meldt uit Sjanghai: Ip politieke kringen te Tsjoengking is groote belangstel- terugtrekkenden tegenstander in het gebied I hnS gewekt door het feit, dat de buitenge- van beneden-Donets pn Dnri kmphticr T7r»r>vf I WOIie P.htl frdu ifro-n Ourie van beneden-Donets en Don krachtig voort- gezet. Nadat tot nu toe vooral gemotoriseerde strijdkrachten in dezen grooten slag waren gebruikt, wordt thans melding gemaakt van het feit, dat ook infanterie-afdeelingen snel naar het Oosten opmarcheeren. De Duitsche troepen worden noch door hardnekkigen vijandelijken tegenstand, noch door ravitail- leeringsmoeilijkheden opgehouden. Met on- verminderde stootkracht maken zij den terug- trekkenden tegenstander een ordelijkeii terug- tocht onmogelijk. Terwijl de Duitsche lucht- macht in voortdurende aanvallen den geslagen vijand zeer zware verliezen toebrengt staan Duitsche en verbonden troepenTvoor de stad Rostow. De Duitsche luchtmacht doet zware aanvallen op militaire doelen in de stad. Aldus zijn de Duitsche aanvallen op den Zui delijken vleugel thans geworden tot een beslis- senden strijd om de rivierovergangen in het gebied van de beneden-Don. wone gemachtigde tfan Roosevelt, I da.ar opnieuw is aangekomen. Woensdag heeft hij zijn eerste onderhoud gehad met Tsjang Kai Sjek, wien hij een persoonlijken brief van Roosevelt overhandigde. DE VERNIETIGING VAN HET USZEECONVOOL De Berliner Lokalanzeiger" stelt in een artikel de vraag: Waarop wacht Churchill nog? In een markante opsbmming stelt het blad tegenover 5 van Duitsche zijde bekend gemaakte feiten 5 leugens en veraraaiVngen van Londen. Vervolgens worden 5 punten genoemd, waaruit de verwarring achter de coulissen te Londen blijkt en tot slot 5 vragen aan Churchill gesteld. De 5 feiten: le. Op 2 Juli begon "de aanval op het convooi tusschen de Noordkaap en Spitsbergen; 2e. 7 Juli het extra-bericht: tot dusver zijn 28 schepen van 192.400 ton en een zware Amerikaansche kruiser tot zinken ge bracht; 3e. 8 Juli gaf het Opperbevel der Weermacht een nauwkeurige weergave van de bijzonderheden omtrent den convooislag; 4e. 9 Juli decide het Opperbevel der Weer macht mede, dat op dat moment 32 schepen van 217.100 ton tot zinken waren gebracht; 5e. 11 Juli het bericht: Duitsche verkennings vliegtuigen hebben waargenomen, dat, geen enkel schip is ontkomen: 237.000 ton is in den grond geboord. Hierop volgden 5 leugens en verdraailngen van Britsche zijde: 1. Antwoord van Londen: Nopens het Duitsche extra-bericht zal men te Londen geen bijzonderheden bekendmaken, alvorens de actie tot het verleden behoort om den vijand geen waardevolle inlichtingeri te verschaffen; 2e. Reuter publiceert het offi- cieele standpunt: Te Londen zijn geen ge- gevens over het IJszeeconvooi beschikbaar; 3e. De Brhsche admiraliteit beweert 9 Juli, dat de Duitsche verklaring omtrent gedeelte- lijke vemietiging van een vrij groot convooi voor 175 pCt. overdreven is; 4e. Reuter publi ceert 10 Juli het onware bericht, uit Moskou, dat het Duitsche slagschip „Tirpitz" is getor- pedeerd. Het Opperbevel der Weermacht ont- m&sker^ terstond deze afleidingsmanoeuvre: 5e. De Britsche berichtendienst komt met deze halve erkenning: Een ernstige bedreiging voQr de scheepvaart vormt de samenwerkb-.g tusschen de Duitsche vliegtuigen en duikboo- ten, hetgeen blijkt uit de mishandeling, die het IJszeeconvooi ifi de afgeloopen week ten deel viel. De verwarring achter de coulissen te Lon den blijkt uit de volgenae 5 punten: le, Nadat de ramp in de IJszee was bekend geworden, zag Churchill zich genoopt het vastgestelde 'Lagerhuisdebat over scheepsruimte-fcange- legenheden met geslot'en deuren te houden; 2e. Terstond daarop riep Roosevelt 'n vlootconfe- -.rentie bijeen; 3e. In Engeland werden bid- stonden gehouden voor de bedreigde zeelieden bij marine en koopvaardij; 4e. Britsche, bols jewistische en Amerikaansche ambtenaren werden bijeengeroepen voor besprekingen, hoe met het oog op de vemietiging van het con vooi de verbiridingsweg naar de Sovjet-Unie kon worden gehandhaafd; 5e. Roosevelt heeft 16 Juli ambassadeur Bullitt als buitengewoon gezant naar Londen gestuurd om drie mogend- hedenbesprekingen te loeren over den ravi- tailleeringsweg naar Moermansk en Archan gel. Tot slot stelt het blad de volgende 5 vragen aan Churchillle. Hebben uv en uw admirali teit geen inlichtingen over het convooi be- loofd. zoodra daartegen geen militaire bezwa- ren meer bestonden 2e. Welke militaire overwegingen zouden er' thans nog kunnen zijn voor dit zwijgen, die niet reeds zijn ach- terhaald door de Duitsche publicaties en de verklaringen van gevangenen? 3e. Moesten na 14 dagen ook uw langzaamste schepen niet in de Sovjethavens zijn aangekomen? 4e. Welke schepen hebben de havens Moermansk of Archangel bereikt? 5e. Wat is overgeble- ven van het convooi? TRAN SAFRIKAWEG VOOR HET LUCHTVERKEER. Amerikaansche bommenwerpers vliegen naar Egypt®. (iV.P.B.) Onlangs heeft Engeland den oud- minister van Luchtvaart Lord Swinton naar West-Afrika gezonden, om de Britsche kolo- nien aldaar centraal te besturen en ze in ver- band met het verlies aan grondstoffen in Oost-Azie in dienst te stellen van de Britsche oorlogsproductie. Lord Hailey heeft in de Sunday Times er op gewezen, dat West-Afrika eventueel het tooneel van militaire operaties zou kunnen worden. Dit hangt in de eerste plaats-.af van de houding der Fransche autoriteiten te Dakar, terwijl aan den anderen kant de spil- mogendhfeden in 4*ibye tot een aanval zouden kunnen overgaan, Hailey meent, dat er vooral gevaar dreigt voor het Gaullistische steun- punt, Fort Lamy ,,het knooppunt der lucht- verbindingen tusschen de Britsche havens aan de W. Afrikaansche kust eh den Soedan". Deze verbinding is voor de Engelschen zeer belangrij-k, omdat zij momenteel den kortsten weg vormt tusschen de V. S. en het Nabije Oosten. Amerikaansche bommenwerpers wor den, ofschoon de Atlantische Oceaan en de Sahara zware Offers vergen, langs deze route naar Egypte gebracht. Vliegvelden. Neutrale reizigers, die per clipper te Lissa- bon zijn aangekomen, berichten, dat de Ame- rikanen in alle steunpunten langs de Brazi liaansche -en de Afrikaansche kust vasten voet hebben gekregen. De belangrijkste steun punten voor het luchtverkeer zijn Porto Naval en Refiche in Brazilie, Freetown (Sierra Leone) en Fishermans Lake in Liberia, waar zich tevens een haven voor watervliegtuigen bevindt. Men vindt hier uitgebreide zones, die niemand mag betreden, Amerikaansche sol- daten, die zich*gedragen alsof zij zich in eigen land bevinden- en de Federal Board of Ihves- tigation (de Amerikaansche geheime politie), die het telefoon- en telegraafverkeer contro- leert. Verder hebben de Amerikanen in Erythrea een steunpunt opgericht, dat zij z.g, .slechts stijdelijk zullen bezetten, zulks terwi-lle van de bevoorrading van het geallieerde front in het Midden-Oosten. Amerikaansche bommenwer pers, die voor dit front bestemd' zijn, vliegen van Fishermans Lake via Britsch Kenya naar Erythrea en de Perzische Golf. MOTORKANONNF.ERBOOT VERLOREN GEGAAN. De Britsche Admiraliteit heeft volgens den Britschen nieuwsdienst medegedeeld, aldus meldt het A.N.P., dat tijdens een gevecht in het Kanaal een Britsche motorkanonneerboot in brand is geraakt en als verloren moet wor den beschouwd. Voorts verneemt het D.N.B., dat een En- gelsche torpedojager, volgens een bericht uit Gibraltar, met zware beschadigingen in de haven aldaar is aangekomen, waar verschei dene dooden en gewonden aan land werden gebracht. VEREENIGDE ST1ATEN VERLOREN TOT DUSVER 44.143 MAN. D.N.B. meldt uit Stockholm: Naar de Britsche berichtendienst uit Was hington meldt, heeft het Amerikaansche bu reau voor de oorlogsinlichtingen bekendge- maakt,. dat de strijdkrachten der Ver. Staten tot dusver 44.143 man hebben verloren. Daarvan zijn 4801 man om het leven ge- komen en -3218 gewond. In totaal worden 35,124 man vermist. Bij deze getallen zijn de verliezen opgenomen van de marine, het leger, de marinesoldaten, de kust-wapens en de Philippijnsche eenheden. Bovendien bevin den zich 1022 marineofficieren en manschap- pen in gevangenscha-p, van wie 301 behooren tot het marinepersoneel en 721 tot de zeesol- daten. Voorwerpen van koper, lood, tin, nikkel of legeeringen. Bevoegdheid tot verbeurdverklaring In het Verordeningenb-lad is opgenomen een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, houdende een bes-chikkingsverbod, een verplichting tot aangifte, alsmede de bevoegdheid tot verbeurd verklaring van metalen voorwerpen (metaal- verordening). Hierbij wordt o.m. bepaald: Metalen voorwerpen in den zin van deze verorderiing zijn: 1gedenkteekenen kerkklo-kken gedeelten en toebehooren van gebouwen'; walsdn melkbussen; bierleidingenven brouwerijketels bedrijfs- en inrichtings-bestanddeelen van alcoholfabrieken bedrijfs- en inrichtingsbestan-ddeelen van cafe's, bedrijven, welke maaltijden ver- strekken, alsmede huisvestingsbedrijven bedrijfs- en inrichtingsbestanddeelen van wasscherijen; lettermetaal muziekmatrijzen onderdeelen van buiten bedrijf gestelde benzinelaadstations electrische geleidingen, voor/zoover deze zich niet binnen' gebouwen bevinden. Indien deze voorwerpen geheel of voor een overwegend deel uit koper, lood, tin, nikkel of uit legeeringen daarvan bestaan. Beschikkingsverbod. Het is verboden zonder vergunning van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederland sche gebied (Commissaris-Generaal voor Fi nancier en Economische Zaken) of van een door dezen aangewezen instantie over metalen voorwerpen te beschikken. Hetzelfde geldt eveneens ten aanzien van het beschikken. waartoe iemand op grond van een vobr het in werking treden van deze verordening aange- gane rechtshandelin£ is verplicht. Rechtshandelingenwelke in strijd met het in het eerste lid vervatte verbod worden aan- gegaan, zijn nietig. Met rechtshandelingen worden beschikkingen, welke bij wijze van executie of beslaglegging geschieden, gelijk- gesteld. De eigenaar of houder van metalen voor werpen moet deze binnen een door den Rijks- .Zc^)als in de bekendmaking betreffende het in gijzeiing stellen vgn een aantal' Nederlan- ders werd in uitzicht gesteld, zouden de namen der gijzelaars worden gepubliceerd. De Jijst is thans openbaar gemaakt en bevat de volgende personen uit de provincie Zeeland: F. W. Adriaanse, advocaat," Middelburg. P. C. Adriaanse, directeur, Middelburg J. van Ballegoyen-de Jong, secretaris, Goes. H. v. d. BeekeCallenfels, kantoorbediende, Middelburg. P. Blaauw, tandarts, Middelburg. W. A. den Boggende, gem.-ontvanger, Axel. L. du Bois, spoorwegambtenaar, Terneuzen. N. Bosschaart, kleermaker, Middelburg. J. Brokmeier, fabrikant, Middelburg. A. I. Catsman, grossier, Aardenburg. J. van Dalsum, hoofd van een school, Middel burg. J. Dorst, voedselcommissaris, Goes. P. Dronkers, fabrikant, Middelburg. J. Fontijne, commissaris van politie, Middel burg. C. Fruenlau, arts, Middelburg. R. Crerritsen, ambtenaar van het kadaster, Zierikzee. P. v. d. Grinten, inspecteur, Middelburg. J. Hartjes, predikant, Vlissingen. J. H. Heyse, directeur, Middelburg. M. C. Hack, Terneuzen. C. Karasen, advocaat, Goes. C. Kegge, advocaat, Goes. W. Kelder, predikant, Middelburg. P. Loeff, notaris, Koudekerke. J. Mijs, notaris, Oostburg. W. Nieuwenhuijsen, advocaat, Zierikzee. W. Ort, directeur, Middelburg. C. de Puyt, agent van politie, Zierikze?. J. de Ranitz, inspecteur, Middelburg. L. Riviere, koopman, Middelburg. I. van de Sande, boekhandelaar, Terneuzen. M. Sanders, hotelier, Sluis. J. iSteketee, onderwijzer, Goes. N. Swanborn, rector, Middelburg. W. Torbyn, kleermaker, Middelburg. K. v. d. Veen, tandarts, Middelburg. J. Verhagen, notaris, Vlissingen. M. Vlaming, procureur, Ierseke. J. (Vroom, winkelier, Middelburg. G. Westerhof, directeur R.H.B.S., Terneuzen. J. Verhagen, ambtenaar, Middelburg. H. v. d. Belt, griffier, Terneuzen. A. v. d. Ameele, zonder beroep, Sluis. P. J. van Bendegem, koopman, Axel. B. J. van den Berg, bankdirecteur, Middelburg. J. E. v. d. Broek, stationchef, Zierikzee. E. C. van Campen, directeur, Hulst. J. L. Dregmans, burgemeester. Koudekerke. M. Blenbaas, geneesheer, Zaamslag. t J. J. van den Ende, notaris, Zierikzee. A. Fijn van Draat, tandarts, Terneuzen. J. W. Kogeler, procuratiehouder, Middelburg. N. J. C. Lambrechtsen van Ritthem, rijks- havenmeester, Terneuzen. J. G. Laseur, tandarts, Zierikzee. S. Pagtesele, kaashandelaar, Domburg. P. Ph. Paul, wethouder, Middelburg. Ch. R. J. H. Q. Roell, burgemeester, Haam- stede. J. P. Simons, predikant, St. Laurens. F. L. Timmerman, landibouwerkt., Zierikzee. J. van Tuinen, kantoorbediende, Middelburg. D. Udo, kantoorbediende, iSt. Maartensdijk. G. W. A. de Veer, bankdirecteur, Middelburg. P. H. Verspyck, geneesheer, Zierikzee. C. van der Vliet, bankier, Zierikzee. J. van Waegeningh, restaurateur, Middelburg. D. van Wijk, schoolhoofd, Terneuzen. 2) 3') 4) 5) 6) 7) 8) 9) 10) 11) 12) 13) gebied (Commissaris-Generaal voor Financien en Economische 'Zaken) te bepalen termijn bij de ,,Rustungsinspektion"j afdeeling nijverheid, Carel van Bylandtlaan 30 te 's-Gravenhage, aangeven. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied (Commissaris-Generaal voor Financien -en Economische Zaken) kan door middel van een tot den eigenaar of hou der gerichte beschikking metalen voorwerpen ten gunste van het -Rijk der Nederlanden ver- beurd verklaren. De eigenaar of houder van metalen voor werpen, aan wien een beschikking in dezen ajn is medegedeeld, is gehouden de metalen voorwerpen aan de in de beschikking genoem de instantie en op den aldaar bepaalden tijd in te leveren. Hij ontvangt, indien hij zulks verlangt, van het Rijk der Nederlanden de metaalwaarde der ingeleverde voorwerpen vergoed. In bijzondere gevallen kan hem op verzoek een hoogere vergoeding worden uitge- keerd. Hij, die o-pzettelijk of door schuld in strijd handelt niet deze voorschriften wordt ge- straft me't gevangenisstraf van ten hoogste vijf jaren en met geldboete tot een onbeperkt bedrag of met een dezer straffen. Naast de straf kunnen de metalen voor werpen, waarop de strafbare handeling be- trekking heeft, worden verbeurdverklaard. De strafvervolging vindt slechts plaats op klachte van den Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied (Commissaris- Generaal voor Financien en Economische Zaken). Deze verordening treedt heden in werkirg. Zij wordt aangehaald als ..metaalverordening". TENTOONSTELLING JHULPWERK BEELDENDE KUNST". Het departement van volksvoorlichting en kunsten deelt het volgende mede: De tentoonstellin.g „Hulpwerk beeldende kunst" die 1 Augustus 1942 te Amsterdam in het Rijksmuseum geopend wordt, belooft een groot succes te worden. Ingezonden werden 1889 werken, 959 kunstv/erken werden ter tentoonstelling toegelaten. De Nederlandsche kunstenaars, die geen persoonlijke uitnoodi- ging hebben ontvangen en die zich aangemeld hebben als lid van de Nederlandsche kultuur- kamer, kunnen zich alsnog in verbinding stel len met het bureau der tentoonstelHn.g ,,Hulp- werk beeldende kunst" in het Rijksmuseum te Amsterdam. Na beoordeeling door de jury zullen h,un werken dan aan de tentoonstelling commissaris voor het bezette Nederlandsche worden toegevoegd. i

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 1