m r m ANNE vindt het geiuk Binnenland - FEUILLETON I I fe'r S fcV'S; De strijd aan de Don. Een door Stuka's bestookte brug, waaroveg: de vluchtende Sovjettroepen zich in veiligheid trachtten te stellen. v (V.P.B.-Scherl-P.K.Bauef-s.) ZOON VAN HONING LEOPOLD GEBOREN Naar thans te Brussel officieel bekend is gemaakt, is den 18en Juli een zoon van koning Leopold den Derden geboren. Deze heeft de namen Alexander, Emmanuel, Henry, Albert, Marie, Leopold gekragen. DE STRIJD IN DE LUCHT. Zaterdagochtend vroeg hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen voor den oorlog belang- rijke doelen in een stad aan de Zuidkust van Engeland aangevallen met goed gevolg. Hit foto's is gebleken, dat bij den aanval, Donderdag ondernomen op de vliegtuigen- fabriek Leamington in midden-Engeland, drie der belangrijkste werkplaatsen vernield zijn. Aanvalspoigingen van de Britsche lucht- macbt werden Zondag in bet Kanaalgebied door sterke formaties Duitsche jagers ver- ijdeld. Zoo maakte een door Spitfires be- scbermde formatie bommenwerpers,' toen zij zich ontdekt zag door Duitsche jagers, onmid- dellijk iboven zee rechtsomkeert. Een enkele Engelsche bommenwerper heeft, naar het D.N.B. van militaire zijde verneemt, Zondagochtend bij slecht zicht en zwaar be: dekte lucht woonwijken vkn een kleine, mili- tair en militair-oeconomisch onbelangrijke plaats in het Nederlandsch-Duitsche grens- gebied aangevallen, Het vliegtuig is door jagers neergescl^gten. Ter gewapende verkenning naar Gfoot- Brittannie gevlogen Duitsche gevechtsvlieg tuigen hebben Zondag, naar aan het D.N.B. wordt gemeld, een belangrijke fabriek bij Chelmsfort aangevallen met bommen van zwaar kaliber. De Duitsche bemanningen na men verscheidene voile treffers op de fabrieks- gebouwen waar. Er werd aanzienlijke schade aangericbt. Andere Duitsche gevechtsvlieg- tuigen bestookten boven de Britsche wateren scheepsdoelen met waargenomen effect. Britsche gevechtsvliegtuigen hebben in den loop van Zondag getracht onder sterke be- scherming van jagers naar Belgie en Noord- Frankrijk te vliegen. Door den terstond op- tredenden Duitschen afweer op den grond en door jagers werden de Engelschen weggedron- gen van de voorgenomen doelen en gedwongen naar het Westen terug te keeren. De Amerikaansche lucht vaartdeskundige, Harry J. Kaiser, heeft de pers meegedeeld, naar SjP.T. uit New-York meldt, dat de nieu we vliegboot van het type ,,Mars" dezer dagen zijn proefvlucht heeft gedaan.' De ,,Mars", die ^een gewicht heeft van 70 ton, zou een zeer grooten actieradius hebben. ,,Wij willen", aldus Kaiser, ,,geen tweede Bataan en de vervaar- digir.g van deze toestellen is het eenige mid- del om de herhaling van een dusdanigen toe- stand te voorkomen." HET OPPERBEVEL DER GEALLIEERDE STRIJDKRACHTEN Het A.NJP. meldt uit Stockholm: Naar de Britsche berichtendienst uit Vancouver meldt, zal Roosevelt binnenkort het opperbevel over alle strijdkrachten der geallieerden op zicn nemen. Roosevelt, die a Is president reeds op- perbevelhebber Van alle Amerikaansche troe- pen is, zal, naar in het bericht verder wordt gezegd, ,,met algemeene toestemming" zijn nieuw ambt aanvaarden. Admiraal Leahy, de vroegere Amerikaan sche ambassadeur in Vichy, is, volgens een bericht uit Washington, door president Roose velt benoemd op een „nieuwen en belangrijkep post". Leahy zou de voornaamste adviseur van Roosevelt voor strategie worden, in het bijzonder voor problemen van coordingtie tus- schen leger en vloot. ROOSEVELT EN LATIJN^CH-AJVIERIiKA. De Berliner Bdrsenztg. schrijft over de politiek van Roosevelt ten aanzien van de Latijnsch-Amerikaansche landen o.a.: Het streven van Roosevelt om zijn dictatuur zoo ver mogelijk uit te breiden blijkt bijzonder duidelijk in het nieuwe plan om een „inter- Amerikaansche crisisvloot" van zeilschepen te bouwen. De scbepen zouden gebouwd moeten worden door de Latijnsch-Amerikaansche lan den en Zuid-Amerikaansche bemanningen Een modern sprookje van MARIA SAWERSKY. zouden er op moeten varen. Voor deze landen echter goed tot bezinning zouden komen, zou Roosevelt reeds eischen, dat deze inter- Afnerikaansche handelsvloot een „inter-Ame- rikaansch leger" als pendant zou hebben. Woordelijk schrijft <je Berliner Bdrsenzeitung: uit vrijwilligers van alle Midden- en Zuid- Amerikaansche landen zouden deze troepen samengesteld zijn en het zou hun taak zijn niet alleen de vijfde colonne te bestrijden, maar ook, met de wapens tegen de spil te vechten, waar dit noodig lijkt.. Daarmede doet Washington den eersten stap om Zuid- Amerika ook als productiegebied van kanon- nenvleesch open te leggen. DE AMERIKAANSCH-FINSCHE CONSULAIRE BETREKKINGEN VERBROKEN. Naar de Britsche berichtendienst meldt, is te Washington medegedeeld, dat de Veree- nigde Staten de consulaire betrekkingen met Finland hebben verbroken. Het Amerikaansche ministerie'van buiten- landsche zaken heeft Finland verzocht alle Finsche consulaten in de Vereenigde Staten uiterlijk 1 Augustus te sluiten. (Nadruk verboden.) ^3 Dat zal een behoorlijke bres in m'n por- temonnaie slaan, maar vooruit, 't is tenslotte maar eens in het jaar Kerstmis, lachte Grundtvig. En jij, Anne, bent dus werke- lijk bereid om me bij die inkoopen van advies te dienen? Met genoegen. Ga maar zoolang in de huiskamer, dan zal ik me intusschen ver- kle6cl6Ti. Waarom mag ik niet in het atelier wachten? Aha, dat is waar ook; dat geheim- zinnige portret staat hier natuurlijk. Het is zeker achter dat gordrjn verborgen. Ik ben dood-nieuwsgierig, Anne. Zou je het heel erg vinden, als ik dat gordijn nu-eens eenvoudig op zij schoof om er maar even een bfik op te kunnen werpen? Pas op, Ernst. Dan zou je je inkoopen alleen moeten doen. Voor een dergelijk dreigement moet ik helaas wel zwichten. Bovendien, wat is ten- GEMEENSCHAPPELIJK FRONT GEMEENSCHAPPELIIK DOEL. Demonstratie van de Duitsche en Neder- landsehe Nationaal-Soeialisten in Rot terdam. Wanneer de politieke leiders der N.S.D.A.P. en N.S.B. iederen Zondag, nu eens in deze, dan in gene plaats in Nederland, elkander in groote scholingsdemonstraties ontmoeteri, dan komt daarin de gemeenschappelijke doelstel- ling van hun strijd vooral met het opg op de groote taken tot uitdrukking, die uit de groot Germaansche gemeenschap reeds thans, en vooral in de toekomst voortvloeien. De groot- heid van die taak vormt de hechte en onver- woestbare basis vah vastberaden Nationaal- Socialistischen wil. Op den voorgrond staat daarbij de beveiliging van de Europeesche ruimt.e tegen de vemielende krachten van het bolsjewisme erf de beveiliging van het Westen tegen democratic en imperialisme. Onbegrij- pelijk is het derhalve, dat er nog steeds vele menschen zijn, die de noodzakelijkheid van dezen gemeenschappelijken strijd voorgeven niet te begrijpen of ook werkelijk niet begrij- pen. Nadat des ochtends te Rotterdam de plaatsvervangende scholingsleider Kullmann en de vormingsleider der NjS.B., van Genech- ten, gesproken hadden over de idee van het Nationaal-iSocialisme, nam in de vergadering des middags het eerst de plaatsvervangende leider der N.S.B., Van Geelkerken het woord. Als een roode draad liep de nadruk op de gemeenschappelijke strijdverplichting door de rede van den plaatsvervangenden leider Van Geelkerken. Zijn uiteenzettingen hadden in de eerste plaats ten doel den functionnarissen der NjS.B. den blik te verruimen voor de taken der toekomst en hun de voorwaarden aan te wijzen. die in het leven moeten worden ge- roepen voor "het bereiken van het doel in Nederland: zelfopvoeding van den individuee- len strijder der N.S.B. door de Nationaal- Socialistische idee en winnen van het geheele Nederlandsche volk voor de Nationaal-Socia- listische gemeenschap. In dit opzicht is hier te lande nog veel te doen. Steeds dieper moet de verplichtmg tot dienst jegens het volksgeheel in het bewustzyn doordringen van de strijders der N.S.B. Nooit versagende overgave aan den eenmaal erken- den plicht, krachtig geloof aan het nationaal- socialistische idee en moedig optreden Dot verwezenlijking daarvan, zijn onbetwistbare voorwaarden. Het Nederlandsche volk is door den oorlog ontwaakt uit zijn vroegere politieke onverschilligheid, het staat met slechts afwachtend tegencver politieke ont- wikkelingen. Dit moet voor het nationaal- socialisme gewonnen worden. Ieder mdivi- dueel volksgenoot moet weten: wij wachten op u. De taak is derhalve steeds nieuwe man- nen te winnen, ze op te nemen in kameraad- schap en laten mede marcheeren op den door slotte een schilderij, als ik het origineel voor me zie Anne kreeg een kleur. Geen complimenten a la Grottkau, alsje- blieft, Ernst, verzocht ze, terwijl ze hem zachtjes het atelier uitwerkte. Van alles, wat het leven biedt, is de voor- pret het inooiste. Niets is kostelijker dan de dagen voor Kerstmis. wanneer iedereen zich, beladen met page? door de straten spoedt, in stilte geme- tend van de voorpref van het geven, zoowel als van het ontvangen. Anne Falke en Grundtvig waren zoo juist o-ereed gekomen met hun inkoopen. Met de kanten shawl voor de gravin waren ze naar wensch geslaagd en ook voor Doddie Hesterberg was behoorlijk ge zongd Jens Grottkau zou met een keunge collectie v derties worden bedacht en zelfs de professor en de notaris zouden niets te korf komen, terwijl tenslotte voor Senta Bratt die prakt- sche geschenken wist te waardeeren, een Amerikaansche koffiekan was aangeschaft, die niet al te veel van haar kostbaren tijd in be- slag zou nemen. \\re zijn beladen als pakezels. zei Grundtvig, terwijl hij de verschillende pakjeo voor de zooveelste maal natelde. Ik geloot, dat we verstandiger hadden gedaan door alles aan huis te laten bezorgen. Nee. nee, Kerstpakjes moet men zeit dragen. Dat verhoogt de feestelijke stemming. Ik vind het juist leuk als het eene pakje aan bet touwtje van het andere bengelt, ant- woordde Anne. ons als juist gezienen weg. Het parool luidt vcor alle menschen in Europa: de oorlog moet gewonnen worden. Ieder individu moet zich schikken onder deze noodzakelijkheid. Waarover echter debatteert men in Neder land: 1. Wat gebeurt er met Nederland na den oorlog? 2. Behouden wij onze diplomaten en wat gebeurt er met de geemigreerde regee- ring? Op de eerste vraag kan gezegd worden: wij nationaal-socialisten vragen niet, maar hande- len. 12.000 onzer kameraden staan met de Duitsche soldaten aan het Oostelijk front en strijden tegen het bolsjewisme. Wanneer de strijd ten einde is, zal deze kwestie van den staatsvorm vanzelf opgelost worden. De Ger maansche statenbond zal alle Germaansche strijders tegen het bolsjewisme omvatten. De plaats van de Nederlanders wordt door onze kameraden bevochten. Als nationaal-socialist kan men er zich zeer over verheugen, dat het volk zich al met deze kwestie bezighoudt. Twee jaar geleden deed 'het zulks niet. Dat is een bewijs, dat de Nederlanders tocb geleidelijk inzien, dat Duitschland den oorlog wint en derhalve be- ginnen, zich met hun eigen tot bezig te hou- den. Om de Nederlanders te kunnen laten deelnemen aan den opbouw is Mussert met zijn mannen reeds in 1931 in de bres ge- sprongen. De tweede vraag is gemakkelijker op te lossen en kunnen wij rustig aan de toekomst overlaten. Ik beleef dag aan dag hoe zich voor deze.posten mannen in scharen aanmel- den en in mijn dienstvertrekken zitten en zich reeds thans aangemeld hebben voor deze taken. Wat echter het belangrijkste na den oorlog zal zijn is, dat de kameraadschap tusschen de N.S.B. en' de N.IS.D.A.P. blijft bestaan zooals zij heden is en zooals wij te alien tijde naast elkander staan. Van Geelkerken besloot zijn uiteenzettingen met de woorden: Voor volk en vaderland, houzee! Hauptdienstleiter Schmidt stelde in vele opzichten de uiteenzettingen van Van Geel kerken in het licht. De Duitsche nationaal- socialisten weten, dat de N.S.B. in het verleden heeft moeten strijden tegey een ongehoord harden tegenstand van de omringende vijan- delijke wereld. Thans echter marcheeren de kameraden der Ij.S.D.A.P. en N.S.B. zijde aan zijde. Het heeft wel zoo moeten zijn, dat de Duit sche legers ook door dit gebied tegen het imperialisme van het Westen strijdend moes- ten aantreden. Door deze daad werd de macht die het nationaal-socialisme in Nederland stuitte, weggespoeld en vluchtte naar Enge land. Daardoor werd het nationaal-socialis me in Nederland vrij en kwam op zijn beurt tot doorbraak. Wie na dezen strijd thans nog gelooft de Duitsche en Nederlandsche natio naal-socialisten te kunnen scheiden, die zal zich vergissen. Het heeft ook geen doel te luisteren naar stemmen, die ergens uit een verborgen schuilhoek roepen. Slechts zij, die steeds weer komen op de nationaal-socialis- tische gemeenschapsdemoHfStratie geven de parolen en toonen den weg. Goed doet hij, die deze parolen volgt en zich daarop instelt. Moge de kleine man zich verliezen in bijzaken, wij nationaal-socialisten strijden, voor onze groote fdee, voor de verwezenlijking der zware taken, waarvoor deze oorlog ons alien gesteld heeft. Wij moeten de grootheid van den tijd inzien. Bezorgdheid over den afloop van den oorlog kennen wrj niet, want de overwinning zal ons zijn. Wanneer eenmaal in Europa de strijd ten einde is, zullen alle volkeren in een vereenigd Europa naast elkander staan. Het Zuiden van Europa wordt door de fascistische idee, het Noorden van1 lEuropa, de Germaansche landen, echter door de nationaal-soeialistische idee* gevormd. Hauptdienstleiter Schmidt sprak vervol- gens over de beveiliging van de levensmidde- lenvoerziening in Nederland en kondigde den allerscherpsten strijd tegen den sluikhandel aan. Hij riep de Duitsche en Nederlandsche nationaal-socialisten op, de Nederlandsche en Duitsche politie met alle middelen te steunen bij de bestrijding van den sluikhandel. Wie zich vergrijpt tegen de bepalingfen van de levensmiddelenvoorziening zal met de sc'nerp- ste middelen ter verantwoording worden ge- roepen. Nationaal-socialisten moeten voor- gaan in voorbeeldige houding en zelfopvoe ding. Spreker legde er den nadruk op, dat hij indertijd juist op grond van riationaal- socialistische fundamenteele gezindheid den Rijkscommissaris had voorgesteld', dat ook alle Duitschers in Nederland dezelfde rant- soenen zouden krijgen als de Nederlanders. Ieder, die zich derhalve vergrijpt aan deze ordebepalingen, -moet weten, dat hij met zijn leven speelt. Juist van de Duitschers eischte hij als ambtsdrager van de nationaal-soclalis- tische Duitsche arbeiderspartij voorbeeldig en met uiterste plichtsbetrachting de wetten in acht te nemen. Zich keerende tot de Duitsche partijgenoo- ten zeide hrj: Gij zijt, zooals gij uit den mond van den Rijkscommissaris vernomen hebt, de verlenging van zijn arm. Kijkt derhalve met open oogen om u heen ep levert hen, die de wetten - schenden over aan de Duitsche en Nederlandsche politie. Wanneer het natio naal-socialisme van den Don tot aan den Atlantischen Oceaan er met zijn kracht zorg voor gedragen Jieeft, dat de soldaat van het Oosten van zijn oorlogstooneel tot aan den Atlantischen Oceaan slechts door golvende korenvelden rijdt, dan kunnen wij over het geheeli gerust zijn ten aanzien van den ravi- tailleeringstoestand. Eenmaal zal het tijdstip komen, waarop ddze zorgen van den dag ons niet meer druk- Ja, ja, maar ik zal toch blij zijn als ik het zaakje kwijt ben. Dat neemt niet weg, dat ik graag geef. Zure philosofen beweien weliswaar, dat geven een vorm vanegoisme is, waarmee men zichzelf tevreden stelt, maar ik houd me maar liever aan de oude wijsheid, dat het zaliger is te geven dan te ontvangen. In ieder geval de beste vorm van egoisme dien ik ken, vond Anne. Als ik rijk was, geloof, ik, dat ik wat dat betreft, een zeer zelfzuchtig mensch zou worden. Ik ook, viel Grundtvig haar bij maar ik vind,, dat je ook met bescheiden middelen anderen wel een plezier kunt doen. Natuurlijk, maar het valt toch lang niet altiid mee 'de tering naar de nerihg te moeten zetten. Ik vrees, dat je me voor een zeldzaam inhalig sChepsel zult houden, Ernstje, maar ik wensch me nog eens een heeleboel geld. Een wensch, dien ik volkomen kan onder- schrijven. Arine lachte. Graven stelt men z^ch altijd als zeer vermogende menschen voor, schertste ze. Dan ben ik helaas de uitzondering, die den regel bevestigt. Het vermogen van de Grundtvigs is, voor zoover ik weet, steeds zeer bescheiden geweest en wat er nog was, schijnt na den oorlog volkomen verloren te zijn gegaan. Mijn geheele bezit bestaat uit een miniatuur landgoed, dat zich nauwelijks bedruipen kan. Maar ik ben nogal gauw tevreden en ik zou me gelukkig prijzen, als... Anne bloosde onder den blik, waarmee hvj haar aankeek. ken, maar geheel Europa rustig zal werken en scheppen. Dan zal het tijdstip komen, dat een ieder. die werken wil, werkt en brood krijgt. Er zal dan slechts edn ade! zijn, de adel van den anbeid. TENTOONSTELLING VERBODEN. Evenals dezer dagen te 's Gravenhage, is thans te Maastricht (in den kunsthandel „De oude Brug") een tentoonstelling op last van de overheid gesloten, omdat de exposanten niet hebben voldaan aan hun aanmeldings- plicht bij de Nederlandsche Kultuurkamer. BELASTINGEN IN 1941 GESTEGEN. Volgens de Economische en Sociale Kroniek uitgegeven door het Centraal Bureau voor de Statistiek, heeft de opbremgst der belastingen in 194il 1219 millioen bedragen, tegen f 925 millioen in 1940. De opbrengst was dus /294 millioen meer dan in 1940. DE GENEESKUNDIGE DIENST VAN HET BIJKSABBEIDSBUREAU. Nu een voortdurend grooter aantal lieden in rechtstreeksche aanraking komt met den geneeskundigen dienst van het ryksarbeids- bureau, heeft het A.N.P. zich tot het hoofd vgn de2en dienst, den arts J. K. Th. Koch ge- jwend, met het verzoek het een en ahder te willen vertellen omtrent den opzet en de werk- wijze van de aan zijn leiding toevertrouwde instelling. De taak van mijn dienst aldus dokter Koch is van tweeledig karakter. Eenerzijds bestaat zij in het uitbrengen van advies over zaken van medischen aard, die op de arbeids- bemiddeling betrekking hebben, terwijl zij an- derzijds gericht is op het geven van leiding aan en het doen verrichten van: het genees- kundig onderzoek van arbeiders, dat ten be- hoeve van de gewestelijke arbeidsbureaux ge- schiedt. Dit onderzoek is opgedragen aan artsen, die aan alle gewestelijke arbeids bureaux voor dit doel 'zijn verbonden, doch niet in ambtelijk dienstverbahd staan. Voorts houdt mijn dienst zich bezig met het verzamelen van gegevens omtrent den ge- zondheidstoestand der gekeurde arbeiders. Het ligt in de bedoeling op den duur te ge- raken tot een geneeskundig onderzoek van alle werkenden, doch thans bepa'len de be- pioeienissen van de keuringsartsen zich in hoofdzaak tot het onderzoeken van arbeiders, die zich bij de gewestelijke arbeidsbureaux laten inschrijven of voor 't veriichten van be- paalde we^kzaamheden worden aangewezen, hetzij bijvoorbeeld hier te- lande bij de werk- verruiming, hetzij buiten onze landsgrenzen. Per maand worden 20 a 30.000 keuririgen ver- richt. Daaraan, zoo vervolgde dokter Koch, zijn uiteraard heel wat werkzaamheden verbonden. Van groote beteekenis achten wij hierbij de medewerking van den huisarts of eventueel yan den behandelenden specialist van den be- trokken arbeider. Op diens voorlichting zal steeds grooten prijs worden gesteld. De medische beoordeeling van de arbeids- geschiktheid of van de geschiktheid om op reis te gaan berust evenwel tenslotte uitslui- tend bij den keurenden geneesheer van het gewestelijk arbeidsbureau. Dit alles betreft de arbeiders, die tewerk worden gesteld, maar heeft uw dienst nu ook wat te maken met het terugroepen van reeds uitgezonden arbeiders, wanneer gezinsleden ernstig ziek zijn? Daar wilde ik juist op komen. Maakt u het toch vooral goed duidelijk, dat alleen in geval van ziekte van edn der familieleden, waarbij levensgevaar dreigt, een arbeider uit het bui- tenland kan worden teruggeroepen. Ook plot- seling noodzakelijk geworden operaties wegens levensgevaarlijke ziekte kunnen grond tot terugroeping opleveren. Natuurlijk kunnen De sterkste vesting ter wereld overwon- nen. Slechts 25 dagen konden de sovjets Sebastopol houden en moesten zij de stad na verbitterde gevechten aan de vereenigde Duitsche en Roemeensche troepen overgeven. Taai en vertwijfeld verweerden zich de bolsjewisten in de reeds om haar rotsen tot de sterkste ves- tingen ter wereld behoorende stad. Atlantic^Holland-p.k. Augustin-Pax Holland-s. ■iiiM—i hit r - -nTTrm Alsvroeg ze aarzelend, tevergeefs trachtend zijn blik te ontwijken. Als ik wist, wat ik van jou voor Kerst mis krijg, Anne, luidde het ietwat ontnuch- terende, maar kennelijk op het laatste oogen- blik verdraaide antw.oord. Anne lachte, blij, dat het anders niet was. Je hebt toch zeker wel een cadeau voor mij? vroeg Grundtvig met gemaakten emst. Eerlijk gezegdnee. Wat ongelooflijk harteloos. Ik sta er toch werkelijk op een Kerstwensch te mogen doen. In vredesnaam dan maar, maar denk er om, dat ik zoo arm ben als een kerkrat. Kost- bar'e wenschen moeten zonder meer ter zijde worden gelegd. _H Dat spijt me, want ik was juist van plan iets zeer kostbaars te wenschen, n.l. ti door jou zelf geborduurd boekomslag. Maar Ernst. Ik moet me- ernstig bekla- gen over je slechten smaak. Geborduurde boekomslagen zijn toch allang uit de mode. Dat kan me niets schelen. Ik ben nu eenmaal een onmodern mensch. Je zult het misschien dwaas vinden, maar ik ben bijvoor beeld nog verzot op sprookjesboeken. Vooral aan Asschepoester ben ik bepaald verslaafd. Deze onverwachte bekentenis, midden in hun luchtig gesprek deed Anne het bloed naar het hoofd stijgen. Het sprookjesboek, dat Senta Bratt de gravin had gegeven, was on- langs spoorloos verdweneh. Ze had er toen op gezinspeeld, dat ze Grottkau daarvan ver- dacht, maar op haar verzoek was er nooit meer over de zaak gesproken om den dader evenbedoelde omstandigheden eveneens aan-. leiding vormen om aan den arbeider te ver- gunnen zijn vertrek uit den gezinskring uit te stellen. Een naar waarheid getrouwe verkla- ring van den huisarts is hiervopr onontbeer- lijk, terwijl de geneeskundi-ge dienst van de organen der arbeidsbemiddelinig uiteraard te alien tijde gerechtigd is tot het oefenen van controle. Overigens moet men begrijpen, dat zenuw- achtigheid of gedruktheid van de huisvrouw alleen nimmer voldoende grond kunnen op leveren tot terugroeping van een arbeider of tot uitstel van uitzending. U noemde zooeven „ziekten met dreigend levensgevaar" als criterium, maar hoe staat u dan tegenover bevallingen? Hiervoor zijn eveneens duidelijke richtlijnen getrokken. Indien de bevalling wordt ver- wacht binnen twee a drie weken vdor de eetste uitzending naar het buitenland. kan uitstel worden verleend tot tien dagen na de bevalling. Is de man echter reeds in het bui tenland werkzaam, dan kan terugroeping alleen plaats hebben, indien de huisarts op goede gronden verklaart, dat complicaties van levensgevaarlijken aard zijn te verwachten. En de met verlof zijnde arbeider, die hier ziek wordt? Die kan op dezen grond alleen verlenging van verlof krijgen wanneer zijn ziekte hem niet in staat stelt te reizen, de ziekte door de reis wordt verergerd of wel gevaar op- levert voor "s mans omgeving, bijv. bij ge- slachtsziekten, besmettelijke ziekten, huid- aandoeningen, enz. Samenvattend aldus besloot dokter Koch zijn mededeelingen kan de juiste verhou- ding aldus worden geteekend dat in al deze aangelegenheden het eindoordeel berust bij den keuringsarls. keRmis te KAMPEN. De burgemeester heeft besloten tot de in stelling van een jaarlijksche kermis, die dit jaar zal worden gehouden op 19, 20, 21 en 22 Augustus. De burgemeester heeft zich hierbij laten leiden, zoo zeigt hij in zijn toelichting, door het algemeen belang der gemeente. Dit besluit beteekent voor Kampen een beslissing van zeer ingrijpenden aard, want artikel 50 der algemeene pdlitieverordening bevatte een absoluut verbod tot het houden van kermis- vermakelijkheden. De burgemeester heeft de desbetreffende bepaling zoodanig gewijzigd, dat het kermisverbod is komen te vervallen. De burgemeester heeft den Nederlandschen kermisvakbdnd belast met het organiseeren van de kermis. STOBBEN EN STRONKEN VALLEN ONDER HET BEGRIP „HOUT". In de Staatscourantrvan 20 Juk 1942 is opgenomen Qen aanvulling op de houtbeschik- king 1941 no. 1, waardoor thans gerooide stobben en stronken onder het begrip ,,hout" vallei) en nog niet gerooide stobben, stronken onder 't begrip ,,hout op stam". Dientenge- volge zijn alle bepalingen betreffende hout op stam en liggend rondhout thans ook van toe- passing op stobben en stronken. ARBEIDSVOORWAARDEN IN HET BLOEMISThHOVENIER§BEDRIJF. Het college van Rijksbemiddelaars is voor- nemens een regeling van arbeidsvoorwaarden vast te stellen voor werknemers in het bloe- mist-hoveniersbedrijf. De conceptregeling ligt tot 28 Juli 1942 ter visie bij de districtshoofden der Arbeidsin- spectie en bij het college van Rijksbemidde laars te 's-Gravenhage. Bij laatstgenoemde college kunnen tevens bezwaarschriften tegen bedoeld verzoek worden ingediend. INLEVERINGSBESLUIT INLANDSCjHE TABAK. Regeling voor hier te lande geteelde tabak. Verschenen is een besluit van den Secreta- ris-Generaal van het departement van Land- bouw en\Vissoherij waarbij tabak wordt aan gewezen als orisisproduct in den zin van de landbouwcrisiswet. Naast verplichtingen voor de telers van tabak tot het verstrekken van inlichtingen over de met tabak beteelde oppervlakte enz op verlangen van de productiecommissar.s voor den tuinbouw en den ooftteelt en om de o-eteelde tabak, voor zoover daarvan geen ont- heffing is verleend, ter beschikking van dezen productiecommissaris te houden is in dit be sluit de verplichting opgenomen voor iederen teler om de hoeveelheid tabak welke hij voor- handen of in voorraad heeft bij een door den productiecommissaris aan te wijzen orgaan of lichaam in te leveren indien en voor zoover zulks door dien commissaris wOrdt verlangd. Deze levering kan gevorderd worden zoowel bij algemeene bekendmaking als door afgifte van een schriftelijken last. Voor de ingeleverde tabak zal een vergoe- ding worden toegekend, berekend op basis van een nader door den Secretaris-Generaal in overleg met den gemachtigde voor de prij zen vast te stellen prijs. Dit besluit is Dinsdag 21 Juli in working getreden. WM2IGING DXSTRIBUTIEREGELINGS- BESCHEKKING. In de distributieregelingsbeschikking zijn eenige wijzigingen gebracht, waardoor o.m. de mogelijkheid wordt geopend te kunnen optre den tegen personen, die handelen in valsche of vervalschte bescheiden. Voorts wordt 't aan handelaren verboden bonnen in omloop te brengen, welkg bedoeld zijn als reclamemid- del doch misleidend werken en gebruikt worden als werkelijke distributiebescheiden. niet in verlegenheid te brengen. Zou Emst nu dat boek hebbe# meegenomen? 'Ho, meisje, rood licht! waarschuwde -Grundtvig, daarmee voorkomend, dat de ge heel in gedachten verdiepte Anne onder een der voorbij suizende auto's zou loopen. Ver- geet het dus niet: Een geborduurd boekom slag, formaat Asschepoester! En nu stel ik voor, dat we samen ergens thee gaan drin- ken. Waar zullen we heengaan? Als je 't mij vraagt, m'n jongen, naar Alhambra, klonk een vergenoegde stem ach ter hen. Anne en Grundtvig keken gelijktijdig om. Ze zagen in het lachende gezicht van gravin Grundtvig Baggesen, die? evenals zij, deel uit- maakte van de vele voetgangers, die er- op wachtten, dat het verkeerssein den weg zou vrij geven. Ben jij het, tante dat noem ik nu nog eens een verrassing! - Ik loop al een poosje achter julhe aan. Emst heeft zeker voor zijn Kerstinkoopen beslag op je gelegd, wat Anne^? Is het niet merkwaardig, hoe hulpbehoevend zelfs het meest volwassen mannelijke wezen wordt, zoodra hij maar een paar boodschappen moet doen Neem me niet kwalijk, tante, protest.eer- de Grundtvig, maar Kerstcadeaux behooren nu eenmaal tot de moeilijkste dingen, die er in het leven zijn. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 2