m rfmffw NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR" ZEEUWSCH-VtAANDEREN Duitschland wint op alle fronten. No. 10.397 WOENSDAG 22 JULI 1942 82® Jaargang Buitenland j PRIJSBEHEERSCHING. DUiTSCH WEERMACHTSBERICHT. Nieuwe successen ter zee. In totaal verloor daarmede de vijandelijke ravitailleeringsscheepvaart in de laatste 4 da "en door Duitsche duikbooteii 16 schepen met een inhoud van 104.000 bruto ton. Aanval op Rostof bcQonnon. De Rijkscommissaris Dr. Seys-lnquart wordt heden 50 jaar. ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT kap.-leutnant kaden gesneuveld. canadeesche troepen in Alaska. NIEUWE LANDiBOUWPREMIES IN DurrsomuAND. rikMblVlk-b" „«lvM+.«ntie f 1.50. Rub VERSOHIJNT I EI) F.REN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Prijsverfaooging advertentien toegestaan door bet Departement van Handel, Nqverheid en Scbeepvaart onder No. 16236 N.P. d.d. 24 Maart 19 ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Terneuzen 1,42 per 3 maanden; buiten era per 3 maanden. Bij vooruitbetaling 6,60 per jaar. UitgeefsterN.Y. Firma P. J. VAN DE SANDE - Telefoon 2073 - Giro 38150 Directeur: I. van de Sande. ADVERTENTIEN: Per mm 10 cent, minimum per advertentie 1,50. Ri^iek Kleine advertentien: 1-5 regels 60 cent; iedere regel meer 42 cent; m ax 8 regels. - Dienstaanbie- Hipncjinanvracen 15 regels 52 cent, iedere regel meer 10 cent. Met ver mefding Brieven o Bureau van dit blad'10 cent meer. - Handelsadvertentien b,j regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag v€rRrij&Eaar is. - zending van advertentien uiterlijk 10 uur v.m. op den dag van verachijn g. Hoofdredacteur: N. J. Harte, Terneuzen. De rede van dr. Fischbock. Het opperbevel van de weermacht maakt in een extra bfericht bekend: Duitsche duikbooten hebben van een zwaar beveiligd convooi met oorlogsmateriaal. be- stemd voor Afrika, op den Atlantischen Oceaan ten 'Noorden van de Azorer., 7 sche pen met een inhoud van 38.000 bruto ton, o.m. een groot munitiescbip, dat in de lucht vloog, in den grond geboord. Ben duikboot is doorgedrongen tot in de fat. Laurence-rivier en beeft daar 3 scbepen met een inhoud van 15.000 brt., die in bewaakte convooien voeren, in den grond geboord. Een vierde schip met een inhoud van 4500 brt., werd getorpedeerd en door de bemanning op 't sf rand gezet. Bovendien zijn in het Ameri- kaansche gebied 6 schepen met een inhoud van 51.000 brt. tot zinken gebracht en een vrachtschip door een torpedotreffer zwaar be- s ch fji jffo i Het opperbevel van de weermacht deelde Dinsdag mede In het Zuidelijke deel van het Oostelijke front zijn de Duitsche en de verbonden troe- pen bezig met een concentrischen aanval van het Westen, Noorden en Oosten op Rostof. De stad staat in brand. De bruggen over den Don zijn vernield. Verder Noordelijk is een Duitsch leger in Snellen opmarsch naar het Zuidoosten en is den Don-sector ten Westen van Stalingrad op 80 km genaderd. Vijande lijke achterhoedetroepen en uiteengedreven vijandelijke groepen strijdkrachten werden vemietigd. Het luchtwapen heeft de drqk be- zette terugtochtswegen van den -vijand be- stookt en de aanvallen op rivierovergangen en spoorweginstallaties in het gebied van Rostof voortgezet. Ten Noorden van Woronesj zijn vijandelijke aanvallen afgeslagen. In den centralen sector heeft een infanteriedivisie een ingesloten groep vijandelijke strijdkrachten vemietigd. In ver- bitterde gevechten van man teg an man zijn 105 gevechtsstellingen stormenderhand geno- men. Ten Zuiden van het Ilmenmeer enyaan hfft omsingelingsfront van Leningrad zijn ver- scheidene vijandelijke aanvallen, deels in ver- bitterden strijd van man tegen man, mislukt. Nachtelijke aanvallen van het luchtwapen ziin gericht op mihtaire doelen bij Alexandria. Op Malta zijn borfitreffers geplaatst op de vliegveldinstallaties van Luca. In het Kanaal hebben lichte Duitsche zee- strijdkrachten het leidende vaartuig van een Britsche flottielje motortorpedobooten tot zin ken gebracht en verscheidene andere motor- torjedobooten met artillerietreffers bescha- In het gebied van de Duitsche Bocht hebben Maandag Britsche vliegtuigen zonder zicht op den grond blindelings bommen neergeworpen. Ben platteiandschool werd getroffen en daar- bij ziin eenige kinderen gewond. In den afgeloopen nacht hebben enkele vijandelijke vliegtuigen storingsvluchten ge maakt boven Oost-Pruisen, zonder bommen neer te werpen. De in de Engelsche en Sovjet pers gepubli- •ceerde berichten over den toestand bij Woro- nesj zijn geheel verzonnen. De daar stnjden- de divisies infanterie zijn noch afgesneden, noch vluchten zij over den Don. Zij houden nog steeds het nagestreefde bruggehoofd van Woronesj en de stad zelf en hebben alle Sov- jet-aanvallen bloedig afgeslagen. Het front- verloop bij het bruggehoofd om Woronesj zal in de Duitsche pers worden gepuhliceerd. Heden 22 Juli herdacht de Rijkscommissa ris zijn 50sten verjaardag. Dr. Arthus Seyss- Inquart bracht zijn jeugd door in het oude marktdorp Stannern in het Duitsclhe bevol- ikingseiland Iglau. Bij het uitftreken van den wereldoorlog was hij student in de rechten. Als keizerlijk jager stond hij aan het Isonzo- front. Na het einde van zijn studie vestigde hij zich te Weenen als advocaat, waar hij van den aanvamg af deck nam aan het poli- tieke leven. Zoo had hij aan de oprichting van den Oostenrijksch-Duitschen Volksbond, die een zoo nauw mogelijken band met het Duit sche Rijk ten doel had, een belangrijk aan- deel. Zijn groote politieke taak begon echter op 16 Februaei 1938, toen hij tot Bondsminis- ter van Binnenlandsche Zaken en Veiligheid benoemd werd. Toen Schuschnigg kort daar- op een staatsgreep wilde ondernemen, greep dr Seyss-Inquart vastberaden in het lot der Ostmark in. Hij nam de leiding der nieuwe Oostenrijksche regeering op zich en ver- zoc-ht op 11 Maart 1938 in een telegram aan den Fiihrer en Rijltskanselier, zoo spoedig mogelijk Duitsche troepen te zenden om orde en rust te herstellen. Op 15 Maart 1938 werd (hij benoemd tot Rijksstadhouder van de Ost mark en op 1 Mei 1939, na de afwikkeling der aanhechting van de Ostmark, tot Rijksminis- ter. Na den veldtocht tegen Polen benoemde de Fiihrer hem tot plaatsvervanger van den gouverneur-generaal van het bezette gebied in Polen. Toen Nederland gecapituleerd had, werd Rijksmindster dr. Seyss-Inquart door den Fiihrer bij decreet van 18 Mei 1940 be noemd tot Rijkscommissaris voor het bezette gebied in Nederland. Uit erkentelijkheid voor zijn succesvollen arbeid onderscheidde de Fiih rer hem op 19 September 1940 met -het oor- logsverdienstekruis lste klasse. terwiji dq Rijkscommissaris op 20 April 1941 bevorderd werd tot S.S.-Obergruppenfuhrer. Toen minister dr. Fischbock in zijn rede verklaarde, dat niemand kan overzien welke economische systemen na den oorlog gevolgd zullen moeten worden, erkende hij tegelijker- tijd. schrijft „De Telegraaf", dat de politiek van prijsvorming en prijsbeheersching, gelijk wij die hier te lande kennen, een oorlogspro- duct is. Het was dan ook begrijpelijk, dat, als complement van de Duitsche economische oorlogsvoering, na het beeindigen van de krijgsverrichtingen ook hier te lande een prijscontrole werd ingevoerd. Nu doet zich echter het opvallende ver- schijnsel voor, dat de prijspolTtiek die aanvan- kelijk door de Nederlanders slechts werd begrepen als een uit de bezetting voort- vloeiende maatregel, thans door verreweg het grootste deel van de bevolking wordt toege- juicht. Gelijk de Duitsche Rijkscommissaris voor de Prijsbeheersching het uitdrukte: Duitschands en Nederlands belangen loopen hier parallel. Dit is het wat thans wordt aan- gevoeld door iedereen die heeft ontdekt, dat het loonpeil in tijden van goederenschaarsch- ten nooit dezelfde stijgende tendens vertoont als het prijspeil. Dat de eerste levensbehoef- ten binnen het bereik blijven van de geheele bevolking is een primaire eisch Tjan zelfbe- houd en onder de huidige omstandigheden is dit slechts te verwezenlijken door een rigou- reuze controle op de prijzen. Ieder individu krijigt zoodoende een persoonhjk belang bij een maatregel die ook voor den Staat van het grootste gewicht is. Want minister Fischbock liet er geen twijfel over bestaan dat een falen van de prijs- politiek, in welk land ook, automatisch tot geivolg zou hebben, een herziening van den omrekeningskoers, welke thans in de plaats is getreden van de internationale valutamarkt. [Dat hierdoor in een land als Nederland de levensstandaard verder zou worden gedrukt, behoeft geen nader betoog. In .dit verband moetxzeer groote waarde worden gehecht aan een uitlating, die wij iZondag mochten optee- kenen uit den mond van Regierungsrat dr. Traboldt, den Duitschen referent voor de Prijsbeheersching te Den Haag. Aanknoo- pende bij het door minister Fischbock tot uiting gebrachte vertrouwen in den Neder- landschen wil en de kracht om het prijsniyeau hier te lande te handhaven. verklaarde hij ons dat het niet in de bedoeling ligt om den om rekeningskoers van den gulden te wijzigen. De voortdurend opduikende geruchten, dat mark en gulden op pariteit gebracht zouden worden, zijn hiermee dus door een bevoegden autoriteit tegengesproken. Voorwaarde hiertoe blijft, gelijk gezegd, dat mr. Schokker en de zijnen het prijsniveau in de hand houden, zooals zij tot dusver gedaan hebben. Daarvoor' is medewerking van de geheele bevolking noodig. Immers, elke prijs- politiek moet falen, wanneer de bereidheid al of niet vrijwillig *>m ziclh zekere ontbe- ringen te getroosten, bij een groot deel van de bevolking gaat ontbreken. Het zal daar- tegenover de taak van de Nederlandsche over- heid zijn, om de zwarte markt in te dammen en voorts zorg te dragen, dat de koopkracht zoodanig over alle lagen der bevolking wordt verdeeld, dat genoemde ontberingen nergens de grenzen der draagkracht gaan overschrij- den. Het middel hiertoe bezit zij in het mani- puleeren van het loonpeil.- Nu heeft de president van de Nederlandsche Bank, mr. Rost van Tonningen, in zijn over- zicht van de werkzaamheden der bank, on- langs verklaard, dat er een groot gedeelte van de bevolking is, dat financieel niet bij machte is om het levensmiddelenpakket te koopen, waarop het volgens de distributiebepalingen recht heeft. Dit is een factor die op den duur een emstige. verstoring van de prijzenpolitiek tot gevolg zal kunnen hebben. En aangezien orde op zaken op prijsgebied. gelijk Sinister Fischbock nadrukkelijk heeft betoogd. con ditio sine qua non is voor het voortbes'aan van den internationalen goederenruil, op rede- lijke basis, zouden onze hoog noodige impor- ten in gevaar kunnen komen. Een algemeene loonsverhooging is een cor- rectie, welke thans niet kan worden toege- past, omdat zij als consequentie een stijging van het Nederlandsche prijspeil boven het Duitsche zou meebrengen. Dan blijft er dus niets anders over dan maatregelen te nemen ten aanzien van die bevolkingsklassen d-e daarvoor het meest in aanmerking komen. En waar de uitwijkingsmogelijkheden op het platteland thans uiteraard 't grootst zijn, ge- looven wij dat dit zekere groepen in de groote steden zijn. Want met zulke maatregelen zou tevens de sociale rechtvaardigheid zijn ge- 'diend. gebied voor ons af. Van posities ten .Noorden van Charkow uit heeft de linkervleugel van het aanvalsfront zich eerst naar den Don ter hoogte van Woronezj gericht. Terwiji de rivier in deze streek werd overschreden, werd meer stroomafwaarts een breed gedeelte van haar westelijken oever bezet tot waar de groote boog begint. Het door dezen omsloten gebied, dat slechts door een smalfe waterscheiding van de Wolga ter hoogte van het belangrijke Stalingrad is verwijderd, is blijkbaar nog niet direct in de krijgsverrichtingen teetrokken. Vooralsnog heeft het Duitsche opperbevel zijn aandacht meer gericht op wat men de pees van den Don-boog zou kunnen noemen, de veelbesproken spoorlijn WoronezjRostow, onderdeel van de directe verbinding tusschen het centrale en Zuidelijke front, het industrie- centrum om Moskou en den Kaukasus. Vol- tonnagevraagstuk en "de eerste publicatie van de werkelijfce verliescijfers zelfs de meest pes- simistische beoordeeling verre overtreffen. Thans is er sprake van, dat het door de mogendheden van het pact van drie veroor- zaakte totale verlies aan handelsscheeps- ruimte met inbegrip van de door duikbooten, vliegtuigen, mijnen veroorzaakte verlies en de nonmale slijtage, nog een stuk hooger is dan de totdusverre van Duitsche zijde gepu- bliceerde cijfers van 19 milhoen tot zinken gebrachte tonnage. Officieel wordt echter dit cijfer nog steeds in twijfel getrokken, doch het zal waarsohijnlijk wel overeenstem- men met de opgaven in het geheime rapport. Deze mededeeling heeft onder de leden van het Lagerhuis begrijpelijkerwijze een uiterst stormachtige reactie veroorzaakt. Geeischt werd een onmiddellijke opheldering over de gens deze lijn hebber} de Duitschers zich zuid- I uitvoering van het scheepsbouwprogramma. waarts gewend, de Donets overschreden en 't no rrarmnrfeurs echter een ont- andere einde van den boog bereikt. Hier moet ENGELSCHE VERLLEKEN BIJ LUOHT- GEVEOHTEN. Het Italieiansche weermaehtbericht van Dinsdag luidt als volgt: Pogingen om onze linies binnen te sijpelen zijn duidelijk te niet gedaan en talrijke ge- pantserde strijdmiddelen zijn vernield. Ver- schiliende vijandelijke tanks, waarvan eenige van zwaar type, werden ook door de lucht- macht in brand' geschoten, bij herhaalde aan vallen op concentraties van vijandelijke strijd krachten. Tijdens luchtgevechten hebben Duit sche jagers 6 toestellen neergeschoten. De Engelsche luchtmacht verloor voorts 4 toe stellen tijdens luchtgevechten, die geleverd j-ijn boven Malta tijdens de bombardementen, die door formaties van de As zijn uitgevoerd. Een van onze duikbooten is niet op haar basis teruggekeerd. De verwanten jjer beman ning zijn op de hoogte gebracht. DE GEVECHTEN AAN DEN DON. Meer en meer teekent zich schrijft de N. R. Crt. het beeld van de operaties in het Don- nU een buitengewoon gecompliceerde situatie ontstaan zijn. Uit het Noordwesten zijn de aanvallende legers opgerukt volgens de Do nets, waarvan zij den boven loop na het terug- dringen van Timosjenko's tegenoffensief be- heerschten. De inneming van Worosjilowgrad, het vroegere Loegansk, een belangrijk indus- triecentrum in het Donetsbekken, is het laatst bekende resultaat van dezen opmarsch uit het Noordwesten geweest. Uit het Westen dreigt voorts een strijdmacht, welke, in het achter- land thSns ongehinderd na het einde van de gevechten op de Krim, op den noordelijken oever van de Zee van Azow haar spits tegen Rostow houdt gericht. Zij heeft daar den hee- len; winter stand gehouden tot bij Taganrog, sedert een eerste ondememing tegen Rostow indertijd is opgegeven. De nieuwe bedreiging heeft het Sowjetcommando blijkbaar willen afleiden door een landing in 's vijands rug bij Mariopol, eveneens aan de kust van de Zee van Azow, volgens de berichten een zwakke poging, die dan ook door Roemeensche troe pen kon worden afgewezen. Bij dit alles voegt zich thans de opmarsch uit het Noorden. Zonder moeite herkdht men Rostow als het brandpunt van deze concen- trische aanvallen. Zijn beteekenis behoeft nauwelijks in herinnering te worden gebracht: verkeersknooppunt, industriecentrum, haven- stad, het laatste vooral door de kanaliseering van den Don, welke de stad ook voor groote schepen bereikbaar maakte. Haar belang als graanhaven herinnert tevens aan de vrucht- baarheid van de streken, waarheen de oorlog thans verplaatst is, het gebied van de middel- ste zwarte aarde, een korenschuur zonder weerga. TOen hier oudtijds de boer -de ndma- denstammen van hun weideplaats verdi ong en het manshooge gras, dat door de eeuwen heen de vruchtbare humuslaag had gev^rmd, plaats maakte voor den rijken akker, wfeekte zich de natuur voor deze exploitatie van haar schatten. Het smeltwater van de wijde vlak- ten groef zich nu een weg door den lossen grond en hierdoor zijn de diepe groeven ont staan, did het gezicht van de zwarte aarde teekenen. Zij bepalen thans mede de militaire eigenschappen van het geveehtsterrein. Het is overigens duidelijk, dat er nu heej 'andere dingen op het spel staan, dan toen Rostow bij het begin van den winter voor het eerst in het oorlogsgebied kwam te liggen. Het gaat niet alleen om de gewichtige stad, maar om de positie van de geheele verdedi- gingsmacht aan de Zee van Azow, welke in Rostow haar hoekstelling bezit. Een tweede zoodanige hoekstelling vormt aan het andere einde van den Don-boog Woronezj, gelijk blijkt uit de hardnekkige gevechten, die hier gaan- de blijven. Het is weer een van die opmerke- lijke draaipunten van een front, dat hier de aansluiting vindt tusschen zijn middelste en zuidelijke sectoren. Zoolang het Duitsche of- fensief nog hierop aleen was gericht, kon men in het onzekere verkeeren over de verdere operatieve doeleinden. Sedert de rechtervleu- gel zich evenwel ver zuidwaarts heeft ont- plooid, ziet men made vermoedens meer en meer bevestigd. Het valt dan ook op, dat de laatste dagen voor het eerst in de Berlijnsche berichten den Kaukasus uitdrukkelijk als het groote strategische doel van de gevechten in Zuid-Rusland wordt genoemd. Stellig zal dit geschieden op grond van verwachtingen, die in het jongste gevechtsverloop haar oorzaak hebben. Zij zijn het ook, die in het kamp van Ruslands bondgenooten een zeer ernstige stemming hebben gewekt. Zien we af van de persbeschouwingen, waarvan het gezag van hieruit niet steeds beoordeeld kan worden, dan komt nochtans aandacht toe aan een rede ge lijk de Eingelsche productieminister Lyttelton tijdens het weekeinde heeft gehouden. Hij gaf een opsomming van alles wat Eingeland tot dusver ten behoeve van de Sowjetunie gedaan en geleverd had. dikwijls met gevaar voor de eigen positie in het Naburige Oosten. Moeilijk is ait zijn woorden vast te stellen, of zij be- doeld waren als een aangeven van de uiterste grenzen. dan wel of zijn nadruk op de ernst van den toestand de noodzaak van een verdere inspanning wilde belichten. Eenerzijds ge- waagde hij met geen woord van het ontlas- tingsfront, waarover de openlijke discussie de laatste dagen trouwens ook kennelijk beteu- oeld wordt- aan den anderen kant verheelde hij niet, dat „op geen oogenblik van dezen oorlog sedert de ineenstorting van Frankrijk wij tegenover een grooter gevaar hebben ge- staan dan thans". Zelfs noemde hij de komen- de tachtig dagen de moeilijkste, die Engeland in zijn geheele geschiedeniq had doorgemaakt. Hierop zouden de rapporteurs echter een ont- wijkend antwoord gegeven hebben. Het gecoor- dineerde EngelschAmerikaansche scheeps bouwprogramma venkeert pas in het eerste stadium. Ook is op het oogenblik de door vijandelijke duikbooten en andere acties tot zinken gebrachte tonnage aanzienlijk hooger dan de nieuw gebouwde tonnage. Wanneer zich geen onvoorziene moeilijkheden voor- doen, kan echter verwacht worden, dat tegen Augustus van het volgende jaar zooveel sche pen gebouwd zullen worden als op het oogen blik tot zinken worden gebracht. De tot dat tijdstip bestaande moeilijkheden bij het vervoer van troepen, oorlogsmateriaal en voor* den oorlog belangrijke grondstoffen kunnen alleen bij een uiterste rationalisatie van de op het oogenblik aanwezige tonnage worden overwonnen. In dit verband wordt gezegd, dat tusschen Engeland en de Vereenigde Staten thans een overeenstemming is bereikt inzake het scheepsbouwprogramma. Thans is besloten, dat de koopvaardijvloot onder alle omstandig heden -een voorkeurspositie inneemt boven de oorlogsvloot, daar de oplossing van het trans- portprobleem voor den afloop van den oorlog van beslissende beteekenis is. HEX ENGELSCHE TONNAGE-PROBLEEM Naar het D.N.B. -uit Stockholm meldt. schijnt de door het tonnageprobleem onder de Engelsche openbare meaning verooizaakte ongerustheid door de Vrijd-ig gehouden zit- ting van het Lagerhuis geenszms te zijn weg- genomen. Integendeel, men heeft den indruk. dat de in dit opzicht bestaande bezorgdheid door datgene, wat over het verloop van. de zitting ondahks alle voorzorgsmaatregelen vec-luidt. nog is toegenomen. Thans wordt gezegd, dat het geheime rapport over het transport- en TURKSOHE DUIKBOOT GEZONKEN. Het Turksche minister-presidium heeft het volgende communique gepuhliceerd: De duikhoot ,,Atilay" is met haar geheele bemanning ondergegaan. Reddingspogingen leverden geen resultaat op. Van andere zijde verneemt het D.N.B. dat de bemanning 38 koppen telde. De ,,Atilay" maakt een oefenreis en is Donderdag in de Dardanellen gezonken. VOOR DE EERSTE MAAL LUOHTALARM AAN DE AMERIKAANSCHE OOSTKUST. Zondag is voor de eerste maal aan de Ame- rikaansche Oostkust lucbtalarm gemaakt en wel in de kuststeden Wilmington en Wrights- ville in den staat Noord-Carolina. De reden was, zoo weet S.P.T. te melden, dat de auto- riteiten bericfat hadden gekregen van ,,ver- dachte ondememingen aan de kust". Ook werden genoemde steden gedurende een uur verduisterd. Nadere bijzonderheden zijn niet bekend gemaakt. ROSTOW AAN DE DON. Knooppuint van verkeersiwegen, De Duitsche luchtmacht heeft Rostow, de haven aan de monding van de Don, zwaar gebombardeerd. Als knooppunt van verschil- lende verkeerswegen *kan deze stad van belang voor de verdediging van het Dongebied zijn. Rostow is met Moskou door een spoorlijn van groote capaciteit verbondefl, die thans. reeds op vele punten is afgesneden. In Zuidelijke richting loopt deze lijn door naar Bakoe in den Kaukasus. Verder bestaan goede verbin- dingen met Stalingrad aan de Wolga en de industriesteden in het Donetzbekken. Ook de pijpleiding voor olie uit den Kaukasus naar b®t Donetzbekken loopt over Rostow. Door haar ligging aan de Don, die een gedeelte van de Oekraine ontsluit, is Rostow een belangrijke graanhaven. De Donetz. een zijrivier van de Don, stroomt door't industrie- gebied van dien naam, terwiji de Manytsj haar water van de Kaukasische berghellingen naar de Zee van Azow voert. De snelle industrieele ontwikkeling van dit gebied begon eerst na den wereldoorlog. Veer- tig jaar geledcn telde Rostow ruim 120.000 inwoners, welk aantal thans tot 500.000 ge- stegen is. De kanaliseering van de Don heeft de haven ook voor groote schepen bereikbaar gemaakt. Vele fabrieken voor de yervaardi- ging van vliegtuigen en vechtwagens verrezen uit den grona, terwiji in deze stad ook een zeer groote fabriek voor landbouwmachines gevestigd is. Naar het opperbevel van de weermacht mededeelt, is ___de ridderkruisdrager Kapitan- Leutnant Wolfgang Kaden in den strijd tegen Engeland met een deel van de bemanning van zijn flottielje-vaartuig den heldendood. gestorven. Afip meldt uit Geneve: .Ben overdenkomst is oriderteekend tusschen de Vereenigde Staten en Canada voor de ge- meenscdiappelijke verdediging van beide lan- den. Canadeesche troepen zijn in Alaska aan- gekomen om er de Amerikaansche strijd krachten, dib daar gestationneerd zijn, te ver- sterken. VEKKLARING van lyttelton. Oliver Lyttelton, de Britsche minister van productie, heeft, volgens A.N.P. in een rede te Aldershot verklaard, dat Groot-Brittannie zich op geen enkel tijdstip in ernstiger gevaar heeft bevonden dan thans. Het is waanzin e willen loochenen, dat de komende tachtig dagen behooren tot de ernstigste, die Enge land te wachten staan. De slag op den Atlantischen Oceaan moet eerst worden gewonnen, alvorens Eiigeiand kan denken aan de vorming van een tweede front. Aldus vat de Londensche correspondent van United Press, Russel, in de Prensa de op- vatting van officieele Britsche kringen samen. Russel vervolgt, dat men slechts als het duikbootgevaar is verdwenen de noodige scheepsruimte voor een tweede front kan vrij- maken. Te Louden betoogt men, dat een tweede Duinkerken juist in 't belang van de Sowjetunie in ieder geval moet worden ver- meden. DE KWESTIE VAN HE'D TWEEDE FRONT. De Britsche communistische partij, aldus S P T. uit Londen, eischt in een proclamatie de onmiddellijke oprichting van een tweede fl°Verschillende medewerkers van Engelsche hladen waarschuwen tegen het heerschende optimisme, dat verwacht dat de Duitschers een tweeden oorlogswinter in de Sowjetunie moeten intgaan. De Times schrijft da- er zelfs voor de terugtochtstactiek van de Sow- ietleeers grenzen bestaan en dat de hulpbron- |.nen van de Sowjetunie evenmin onuitputtelijk ^De News Chronicle meldt uit New York, dat het Gallup Institute een onderzoek heeft ingesteld naar de houding van het Amerikaan sche publiek inzake het tweede front in West- Europa. 48 pet. der gevraagden was voor de onmiddellijke oprichting van een ^rgelyk front. 34 pet. wilde afwachten. De rest stem de bianco.. ONRUST IN SY^IE. Het Fransche persagentschap Ofi verneemi. dat de Britsche autoriteiten ten gevolge van den opstand van zekere volksstammen m Svrie verplicht waren bun garnizoenen te versterken en afdeelingen van de infanterie naar de meest kwetahare plaatsen te zenden. Inzonderheid werden bijzondere maatregelen getroffen om de Britsche verbihdingslrjnen tusschen Iraik en Syrie, die vooral aan sabo tage hlootstaan, te bewaken. Het doorsijpelen van Koerdische elementen uit Irak naar Syrie heeft' groote onrust bij de Engelschen gewekt. In een bijeenkomst van de gouw Oberdonau heeft Zondag j.l. de leider van de Duitsche levensmiddelenvoorkiening, staatssecretans Backe, o.m. verklaard, dat dank zij de ge- volgde agrarische politiek het Duitsche volk deze drie jaren heeft kunnen doorstaan zon der honger te lijden en bovendien levensmid- delen aan de overige Europeesche staten heeft^ kunnen leveren. Thans staan de Duitsche boeren voor de groote taak om nederzettingen te stichten in de nieuwe ruimten en deze voor het Deutsch- tum te winnen. De thans ter beschikking staande ruimte in het Oosten vereischt drin- gend, dat zij Duitsch wordt en dat de Duitsche boeren nieuw bloed in de nieuwe ruimte laten stroomen. De vestiging van Duitsche boeren in de nieuwe/gebieden maakt tevens een be- hoedzaam ingevoerde reorganjsatie in het eigen land mogelijk. Men kan geen nieuwen boerenstand in het Oosten opbouwen en de oude levensbron in het gigen land laten op- drogen. Het oogenblik zal komen, waarop ook de 'Duitsche landbouw zijn prestaties gemakke- lijker kan verhoogen en de dagelijksche arbeid dank zij de techniek niet meer zoo zwaar zal zijn als op dit oogenblik. Thans moeten we, aldus spr„ nog alle krachten inspannen yoor den oorlog. De voedingspositie is met de groo ter geworden weermacht en bet stijgend aan tal buitenlandsche werkkrachten niet gemak- kelijker geworden. Ten einde den landbouw den plicht tot af- levering te vergemakkelijken, heeft de Fiihrer den toestand van de Duitsche boeren inziende, bepaald, dat voor melk en hoter, eieren, pluim- vee en honing speciale premies zullen worden betaald voor bijzondere marktprestaties. GROOTE INVASIEMANOEUVRES IN ENGELAND. In Engeland zijn de laatste twee weken „de grootste aanvals- en invasiemanoeuvres" ge houden, welke ooit in Europa hebben plaats gehad, aldus is te Londen, naar het „Hambur- ger Fremdenblatt" meldt, bekendgemaakt. Deze manoeuvres, met een sterke Canadee sche troepenmacht, aanzienlijke vlootforma- ties en met medewerking van talrijke vlieg tuigen ondernomen, vormden het slot van een vierweeksche speciale africhting voor ,,lan- dingsoperaties van infanterie en pantserafdee- lingen" op verschillende punten der Engel sche kust. Ails hoogste adViseur trad naast den opprbevelhebher der Canadeesche strijd krachten de chef der zgn. gecombineerde in- vasiestrijdmacht op, vice-admiraal, generaal en luchtmaarschalk lord Louis Mopnthatten, die vergezeld werd door een groot escorte van Engelsche en Noord-Amerikaansche leger- en vlootofficieren. 'Hij verklaarde, U:ima noeuvres in hooge mate hevredigend varen verlbopen en ,,konden zonder aarzelen als een oefening voor een eventueele ernstige onder- neming tegen Europa worden beschouwd". GANDHI BEREIDT EEN NIEUWE ACTIE VOOR. Exchange Telegraph meldt uit Calcutta, dat Gandhi onverzoenlijk een nieuwen veld tocht van ,,rebellie zonder geweld' voor- bereidt. In tusschen ,,gaat de Britsch-Indische regeering in stilte te werk en treft zij vck>i- hereidingen om eventueele onlusten in de kiem te kunnen smoren. Tot dat doel legt zij in elk politieoureau lijsten aan van congresleiders en agitatoren en hoopt op deze wijze het evenals voorheen gemakkelijk met deze nieuwe golf van orde- verstoringen klaar te spelen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 1