Ju k- Vki VERVOER VAN GROENTE DODR VOLKSTUINDERS. ALGEMEENE VERGADERING VAN DEN ZEEUWSCHEN POLDER- EN AXEL. GROENENDIJK. K0/Asc//e/jst HONTENISSE. Voedingsgewassen in eigen tuin. V GEZAGVOERDER BIJ DE BINNENVAART X>aartoe o.pgelei.d door de Binnenvaartschool te Temeuzen zijn geslaagd voor het diploma gezagvoerder* bij de binnenvaart voor geheel Nederland P. J- Bonnewel met aanteekening motor, D. van Leuven en P. M. van Putten met aanteekening motor, EINUDIPLOMA M. T. S. De heer D. van Oadsand te Hoek beeft door zelfstudie een prachtig succes kunnen boeken. Ofschoon slecbts lager onderwijs genoten, wist bij1 tot de M. T. S. fe Haarlem toegelaten te worden, aan welke inrichting hij thans bet einddiploma met lof, afd. VIiegtuigbou wkunde behaalde. AMBACHTS,SCHOOL TE TERNEUZEN. Avondteekenschool met werkplaats- praktyk. Zaterdagnamiddag waren in een der loka- len van de Ambachtsschool te Terneuzen samengekomen het bestuur met directeur en leeraren en de leerlingen die den laatsten cursus der Avondteekenschool hebben ge- volgd. Alvorens tot het uitreiken der diploma's aan de leerlingen die met vrucht den 5jari- gen cursus hebben doorloopen werd overge- gaan, verklaarde de voorzitter, de heer N. J. Harte, dat het voor het bestuur met directeur en leeraren een voldoening was, daar met de leerlingen samen te zijn. A1 is de groep niet zoo talrijk als dit voorheen het geval was, zoo is toch gebleken, dat een bevredigend aan- tal jongelieden het juiste ihzicht hebben ge- faad, dat zij op hun vaikgebied hun kennis nog behoorden te verrijken en daarvoor onder moeilijke omstandigheden, ook de noodige am- bitie en doorzettingsvermogen bleken te be- zitten. Dat men op het gebied van het vak dat men gekozen heeft niet spoedig te veel kan weten, ja, dat men feitelijk nimmer vol- leerd is, ondervinden in deja loop der jaren de ouderen, die hoe oud ze ook reeds geworden zijn, bemerken dat ze dagelijk nog steeds ieeren. Het is daarom wel jammer, en voor hun verdere loopbaan een nadeel, wanneer jongeren reeds vroegtijdig meenen dat ze ge- noeg gedaan hebben aan de studie, en, wan neer ze eenmaal een diploma hebben verwor- ven, meenen, dat ze er nu reeds zijn. Wanneer ze zoover zijn dat hun een diplo ma kan worden uitgereikt, beteekent dit weirfig meer, dan dat hun v o o r-opleiding is voltooid en dat ze dan pas kunnen beginnen om in de praktijk het geleerde toe te passen en zich in het maatschappelijk leven aan de practijk aan te passen. Voor de leerlingen die de ambachtsschool met diploma- hebben verlaten is het daarom ook weer een groote verbetering, dat het leerlingstelsel is ingevoerd. Er wordt dan ten hunnen behoeve een contract gesloten met een patroon, die op zich neemt leiding te geven aan hun verdere vakopeiding, terwijl Zij: -dan tevens de verplichting hebben, het avondschoolonderwijs te blijven volgen. Deze leerlingen worden alzoo na het afloopen van de lessen aan de school, dus nog niet aan hun lot overgelaten. Nu weer meer dan vroeger aandacht wordt besteed aan de vakken en aan het handwerk, is een en ander van groote waarde. Aangezien de omstandigheden in ons ge- west niet toelieten de lessen in de avonduren te geven, Jieetft men er zich op beraden dit des Zaterdagsmiddags te doen. Dit valt wel niet in alle opzichten gemakkelijk, maar er was geen andere oplossing om toch'de ge- leigehheid voor het volgen van het vakonder- wijs te geven. Over de verzuimen viel niet te klagen. Toch mocht er op gewezen worden, dat men wel bedacbt moet zijn, om niet zonder dringende verhindering weg te blijven. Niet alleen mist de leerling dan zelf een deel van het onder wijs, doch hij remt ten slotte ook het onder wijs voor de anderen, terwijl bovendien de bezetting de? klassen ook in het gedrang kan komen, tot schade van alien. Spreker eindigde met een gelukwensch aan hen aan wie het diploma kon worden uitge reikt en sprak de hoop uit, dat zij er in hun verder leven het grootst mogelijk profijt van zuliem kunnen trekken, zoowel voor zichzelf als voor de samenleving in het algemeen. Den directeur en leeraren bracht hij namens het bestuur dank voor hun toewijding bij de op- leiding der leerlingen. Vervolgens werd door hem een getuigschffft voor het met vrucht doorloopen van den 5- jari'gen cursus voor de verschillende vakken uitgereikt aan: Timmeren: theor. cursus C. A. Dees te Ter neuzen; prakt. cursus L. Nieuwelink te Ter neuzen en W. J. van Doeselaar te Axel. Bankwerken: prakt. cursus W. de Doelder en J. Visser te Terneuzen. Automontageprakt. cursus J. J. Hame link te Zaamslag en L. de Zeeuw te Terneuzen. Schilderen: prakt. cursus C. Hofman en J. van de Moortel te Zaamslag. Een verklaring voor het met vrucht door loopen der vervolgklassen verkregen voor de verschillende vakken: Timmeren: prakt. cursus P. Ph. Mielen en A. M. Verschelling te Terneuzen, J. Kalfsvel te Sas van Gent. (Meubelmakenprakt. cursus J. Scheele te Axel. Bankwerken: prakt. cursus D. Faas, D, Hofman, C. L. v. d. Hooft en M. C. Oppeneer te Terneuzen, C. C. de Maree te Sluiskil. lEBectrotechniekprakt. cursus J. A, Doppe- gieter te Temeuzen. De volgende hospitanten kregen een ver klaring voor het met vrucht doorloopen van het cu.rsushalf jaar: Meubelmaken: A. 'Hamelink te Terneuzen. Houtdraaien: D. Dooms te Terneuzen. Lasschen: J. A. Muller en A. J. A. Hamer- linck te Terneuzen, A. C. Cortvriendt en F. J. Brandt te Axel, M. Stouthamer te Zaam slag, A. Verbracken en J. Verbracken te Vo gelwaarde, J. de Bruijn te Clinge. •Schilderen: A. Hermans te Vogelwaarde. Bevorderd werden: Timmeren: van kl. .2 naar kl. 3: M. van Kolk te Temeuzen; van kl. 4 naar kl. 5: R. A. Alexander te Westdorpe, K. L. Ortelee te Axel, G. J. Roegiers te Philippine. [Bankwerken: van kl. 1 naar kl. 2 C. de Vos te Zaamslag; van kl. 2 naar kl. 3 I. de Mul te Terneuzen; van kl. 3 naar kl. 4 J. M. Koch te Temeuzen, J. F. Dekker en D. den Hong- lander te Hoek; van kl. 4 naar kl. 5 A. de Bruijn, C. v. d. 'Have, M. de Feijter, W. de Graaf en C. G. v. d. Velde te Temeuzen, C. de Blaeij en M. den Exter te Hoek, F. Drabbe te Sluiskil en E. S. van Wia.es te Westdorpe. Electrotechniekvan kl. 4 naar kl. 5 C. v. d. Est te Temeuzen, J. Dieleman te Axel, H. J. Overbeeke te Zaamslag. Automontage: van kl. 1 naar kl. 2 K. A. Hamelink en P. H. Tollenaar te Terneuzen, van kl. 2 naar kl. 3 P. Steenbakker te Ter neuzen. Schilderen: van kl. 1 naar kl. 2 A. F. Roe-* lans te Terneuzen; van kl. 4 naar kl. 5 F. de Zeeuw te Terneuzen en A. J. Vaal te Vogel waarde. v Metselen-straatmakenvan kl. 1 naar kl. 2 C. A. van Fraaijenhoven te Zaamslag en J Nieuwelink te-Hoek; van kl. 2 naar kl. 3 F. Simons te Temeuzen; van kl. 4 naar kl. 5 P. J. de Kok te Terneuzen. Lood-zinkwerkenvan kl. 4 naar kl. 5 H. A. Overdulve te Zaamslag. at M UZIEKSOHOOL VOOR TERNEUZEN EN OMSTREKEN. Bij de op 17 en 18 Juli gehouden examens der muziekschool alhier slaagden de volgende leerlingen Piano, le leerjaar: Liesje van Es, Kees Jongepier, Mdmi Jurry, Gerda van Mosse- velde, Ria van Mossevelde, Eva Scheele te Vogelwaarde, Eddy de Smidt; 2e leerjaar: Jeanette Hofstee, Ria Scheele, Menno Vink; 3e leerjaar: Heleentje Cohen Stuart; 4e leer jaar: Loekie Fijn van Draat-met eervolle ver- melding, Marijke Fijn van Draat, Anneke Stelling. Orgel. le leerjaar: Eva Koster te Zaam slag; 2e leerjaar: Cbristien Loof te Axel; 5e leerjaar: Piet Scheele. Theorie en notenlezen. 'le leerjaar: Anneke Abrahamse, Ko van Akkeren, Rudolf Boer- booms, Nolly Eelderink, Ida v. d. Griend, Addy van Overbeeke, Eld. v. d. Sneppen, G. Snoek, Rieneke Stevens, Eddy^de Smidt, EVits IJse- baert; 2e leerjaar: Liesje van E!S, Kees Jonge pier, EJva Koster te Zaamslag, Rachel Mazure, Janny Mazure, Gerda v. Mossevelde, Ria van Mossevelde, EJva Scheele te Vogelwaarde, Jo v. d. Sneppen, Menno Vink; 3e leerjaarCorry v. Akkeren, Loekie Fijn van Draat, Marijke Fijn van Draat, Jeanette Hofstee, Mimi Jurrij, Hans Lindenbergh, Christien Loof te Axel,_ Ria Scheele, Jaantje v. d. Wege, afgewezen 1 candidaat; 4e leerjaar: Heleentje Cohen Stuart met lof; 5e leerjaar (einddiploma) Anneke Stellipg, S. de Zeeuw, met lof; afge- wezen 1 candidaat. De candidaten waarbij geen plaatsnaam vermeld staat, wonen te Temeuzen. GEVONDEN VOORWERPEN. De Inspecteur van Politie te Temeuzen maakt bekend, dat omtrent onderstaande voorwerpen inlichtingen te bekomen zijn aan de daarachter vermelde adressen: Heerenportemonnaie met inhoud; plaatje van een naaimachine; boodschaptasch; kinder- portemonnaie met inhoud; winkelboekje; een paar beige kniekousen; sleuteltje; double arm- bandje; riem; Lipssleutel; glace handschoen; portemonnaie met inhoud; inlegvel no. 10679; Bureau van Politie; regenkapje, A. Dieleman, Tholensstraat 6; paar kniesokkent E. Min- nebo Lange Kerkstraat 46; jong konijn, A. Rouw, Steenkamplaan 26; konijn wit met grijs A. Faas, Walstr. 3, schaaf, J. Dees, Van Steen- bergenlaan 45; snoer kora'len, J. v. d. Wege, Van Steenbergenl. 32; bos sleutels met kettink- tje, W. Dieleman, Axelschestraat 152; bos met sleutels, A. D. v. d. Molen, Dokweg 32; korset, A. J. Klaassen, apotheek, Noordstraatbood schaptasch, C. Donze, Nieuwediepweg 15; hooivork, Gemeentewerken, -Schoollaan; bank- biljet,'J. Klaassen, Amaliastraat 19; zilveren broche met steenen, M. Steenbakker, Tuin- straat 17; kinderportemohnaie, J. v. d. Peijl, Schoolplein 21; zakdoek, G. Hamelink, Char- lottestraat 5; boodschaptasch, Duurinck, Zand- straat 10; blauwe fnantelband, J. Bliek, Burg. Geillstraat 28; manchetknoop, J. Wissekerke, Veldstraat 7, Sluiskil; R. K. kerkboekje, P. Pielaat, Donze-Visserstraat 46; roode porte monnaie met inhoud, Maas, winkel, Noord straat; een kinderbadpak, P. C. Plansoen, Lange Kerkstraat 44; halsketting met scha- pelier, G. J. v. d. Berge, Hondiusstraat 16; bos sleutels, wed. v. d. Have, Tuinpad 4; regenkapje, Ch. Wisse, Klaassenstraat 18; boodschaptasch met inhoud, S. Andriessen, Lange Kerkstraat 86; grauw kortijntje, L. C. de Bree, Charlottestraat 25; zwart met wit regenkapje, J. Stoffels, Klaassenstraat 8; ket- ting, J. Jansen, Donze-Visserstraat 9; roode ceintuur, A. Tollenaar, Axelschestraat 123; blauw zadeldek, J. Hamelink, Nieuwediep- straat 106. DE NIEUWE AARDAPPELBON. De secretaris-generaal van het departe- ment van landhouw en visscherij maakt be kend, dat voor de distributieperiode van 19 tot en met 25 Juli a.s. het aardappelrantsoen wederom is vastgesteld op iVz kg. In verband hiermede geetft gedurende het tijdvak van Zondag 19 tot en met Zaterdag 25 Juli a.s. elke der met 37A genummerde bonnen van de aardappelkaart recht' op het koopen van 1% kg aardappelen. PETROLEUM VOOR SCHIPPERS. De Secretaris-Generaal van het Departe- mient van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat schippers, die permanent alleen aan boord wonen en niet de beschik- fcing hebben over een fornuis of ander kook- toestel, waarop zij met vaste brandstoffen kunnen koken, in aanmerking kunnen komen voor een halve EA-kaart (petroleum), mits zij het vorige seizoen een halve O-kaart heb ben ontvangen. Voorts wordt bekend gemaakt, dat per- sonen, die hun aanvraag voor een heele EA- kaart (voor petroleum) of een DZ-kaart (voor vaste brandstoffen) te laat hebben ingediend, uiterlijk tot 1 Augustus a.s. alsnog een aan vraag hiertoe kunnen indienen. Zij zullen hierbij echter overtuigd moeten kunnen aan- toonen, dat zij v66r 15 Mei j.l. niet in staat waren hun aanvraag in te dienen. In al de bovengenoemde gevallen moet de volgende handelwijze gevolgd worden: De schipper wendt zioh ^llereerst tot den be^ vrachtingscommissaris of diens agent, die in het grijze, respectievelijk bevrachtingshoekje een aanteekening stelt aangaande de wijze van wonen, dan wel een afzonderlijke verkla ring hieromtrent afgeeft. Vervolgens begeeft de schipper zich naar den distributiedienst van de gemeente, waar- hij tijdelijk vertoeft, alwaar op grond van bovenvermelde aantee kening respectievelijk verklaring, een aan- vraagformulier wordt ingevuld. Na verloop van twee weken dient de schipper zich te wenden tot den distributiedienst van de ge- meente, waar bij op dat oogenblik ligplaats heeft en kan hij tegen overlegging van het grijze, respectievelijk bevrachtingshoekje dan wel de afzonderlijke verklaring, de kaart in ontvangst nemen, indien de aanvrage inmid- dels is goedgekeurd. VASTE BRANDSTOFFEN VOOR VERWARMINGSDOELEINDEN. Schi|>^ers moeten zich wenden tot den bevrachtingsconunissaris. iSchippers en schippersknechten, die werk- zaam zijn in de rivier- en binnenvaart, met uitzondering van woonschepen, veerponten of daarmee gelijk te stellen vaartuigep, in de scheepvaart met uitzondering van de zee- scheepvaart, of op drijvend materieel, dienen zioh voor het verkrijgen van vaste brandstof fen voor verwarmingsdoeleinden te wenden tot de bevrachtingscommissarissen of hun agenten en daartoe het grijze boekje en/of het bevrachtingshoekje mede te nemen. De bevrachtings.commissaris of diens agent zal in dit boekje aanteekenen of de schipper en/of schippersknecht al dan niet met zijn ge- zin aan boord woont. Indien de schipper geen grijs boekje of bevrachtingshoekje heeft, zal een afzonderlijke verklaring afgegeven worden. De be vrachtingscommissaris of diens agent zal tevens den betrokkene mededeelen, wan neer hij zich tot den distributiedienst kan wenden ten einde de kaarten of bonnen in ontvangst te nemen; hierbij dienen dan het grijze boekje en/of bevrachtingshoekje dan wel de afzonderlijke verklaring, alsmede de distrihutie-stamkaart, overgelegd te worden. Voorts dienen zij, die voor het stookseizoen 19411942 een ,,J" of ,,K"-kaart ontvangen hebben, het restant hiervan mede te brengen. Het Rijksbureaft voor de Voedselvoorziening ini Oorlogstijd deelt inzake het vervoer van groente en fruit nader mede, dat het aan een volkstuinder toegestaan- blijft, eigen geteelde groente en fruit te vervoeren van volkstuin naar woning. Indien zijn volkstuin echter gelegen is buiten de gerpeente zijner inwoning moet hij in het bezit zijn van een bewijs van inschrijving als volkstuinder bij een geweste- lijke landbouwcrisisorganisatie, dat hij bij aanvrage moet kunnen toonen. besmetteLijke ziekten. In de week van 5 tot en met 11 Juli kwamen in de provincie iZeeland 14 gevallen van be- smettelijke ziekten voor, n.l. 7 gevallen van roondvonk, waarvan 3 te 's-Heer Arendskerke, 2 te Zierikzee en 1 te Oost en West Souburg ■"en St. Annaland. Voorts 5 gevallen van diph- therie, n.l. 4 te Terneuzen en 1 te Oost- en West-Souburg en 2 gevallen van malaria te Middelburg. DE TEXTIELPRIJZEN. •Zooals werd verwacht, is gebleken, dat -de toepassing van de Prijzenbeschikking Textiel en de Prijzenbeschikking Textielhandel nogal vragen doet rijzen. In afwachting van het antwoord op deze vra gen, hebben velen niet de noodige maatregelen kunnen nemen of beeindigen, die voor het voldoem van de nieuwe voorschriften vereischt zijn. Van bevoegde zijde deelt men ons mede, dat degenen, die vragen gesteld en daarop nog geen antwoord hebben ontvangen, tot nader order de oude prijsregeling voorzoover deze wettig geoorloofd was mogen handhaven, indien zij de nieuwe door genoemde oorzaken niet kunnen toepassen. WATERSOHAPSBOND. Ten stadhuize te Hulst werd Zaterdag de algemeene vergadering gehouden van den Zeeuwschen Polder- en Waterschapsbond, onder voorzitterschap van den heer Mr. P. Dieleman, die een uitvoerige rede hield. Na de aanwezigen alien hartelijk welkom te heb ben geheeten en den burgemeester van Hulst dank te hebben gebracht voor het gebruik van de zaal voor deze bijeenkomst, wees spr. op de taak van de ambtenaren v'an den Prov. Waterstaat, de polderbesturen en de heteeke- nis van den landbouw in deze tijden. Niets is ons liever dan de bodemopbrengst op te voeren om de welvaart van ons volk daardoor te bevorderen. Er zijn thans verschillende groe- pen van menschen, menschen die kankeren, ook menschen- die op winstbejag uit zijn, die alles trachten uit te buiten en daardoor schade toebrengen aan ons volksleven. Wij moeten dit niet doen, doch arbeiden en afstand doen van alle zelfzucbt. Wij moeten ons krachtig voorbereiden op het vele werk, dat ons wacht na deze oorlog ook in onze polderwereld. Door het provinciaal bestuur zijn daartoe reeds de noodige voorbereidingen getroffen in afwach ting van de goedkeuring uit Den Haag, mede met het oog op de materialenschaarschte. Veel werk zal te verrichten zijn in ons land en dan mag onze provincie niet achteraan komen. Onze Bond moet hieraan krachtig medewer- ken. Wij staan midden in het leven en moeten elkander steunen en arbeiden uit liefde voor ons volk en voor onzen bodem. Onze vrucht- bare polders en landouwen moeten we bescher- men en onderhouden en als we dit indachtig zijn, dan zal Nederland en dan zal ook Zee- land nooit vergaan. Uit het jaarverslag van den secretaris, Jhr. Mr. A. F. C. de Casmehroot bleek, dat het bestuur besloot om een overeenkomst te slui- ten met de Nationale Borgrnaatschappij, in zake de verzekering tegen fraude en nalatig- heid door ontvanger-griffiers. De leden zullen zich dan tegen een lagere premie kunnen verzekeren. De tarieven zijn erop berekend, dat alle polders in Zeeland hij de Nat. Borg rnaatschappij zijn aangesloten. De heer J. F. Magendans heeft wegens ver- trek uit Zeeland ontslag genomen als hoofd- redacteur van ,,De Zeeuwsche Polder". In zijn plaats is benoemd de heer Mr. J. K. Munters, commies op de 2e afdeeling ter provinciale griffie van Zeeland. De actie voor het winnen van nieuwe leden had tot resultaat, dat een 6-tal polders en ongeveer 20 leden zijn toegetreden, hetgeen geen onbevredigend resultaat is. Op 1 Januari j.l. telde de Bond 209 leden, n.l. 124 persoon- lijke leden en 85 polder- en waterschaps- besturen. De ontvangsten beliepen 2324,68% en de uitgaven 2283,16, zoodat er een batig saldo was va» 41,52%. Hierbij komt echter nog een bedrag van ruim f 300 aan achterstallige inkomsten. lie financien staan er dus niet zoo slecht voor. De aftredende hestuursieden, de heeren I. P. Becu te Breskens en L. Simonse te Bigge- kerke, werden bij acclamatie herkozen. .Mededeelingen volgden hierna omtrent het" gevaar voor verdwijning van „De Zeeuwsche Polder". Eir wordt eci»ter a3n gewerkt om het blad te kunnen behouden. Voorlezing werd gedaan vap het rapport inzake de bezoldiging der ontvanger-griffiers. Deze werden volgens de bestaande regeling veel te laag geacht. De werkzaamheden.zijn veel toegenomen, doch ook zonder dit meer- dere werk achtr de commissie de huidige -bezol- digingen te laag. Ze acht het be ter, dat de bezoldigingen gebaseerd worden op de grootte der polders. Het rapport is bij het Prov. Bestuur ingediend en daar in onderzoek. Mededeeling werd ook gedaan van d£ mogelijkheid tot verkrijging van een diploma voor waterschapsadministrati^e, zooals dit bestaat bij de Unie van Waterschapsbonden. In verschillende deelen der provincie zouden b.v. opleidingscursussen kunnen gevestigd worden. De heer Ir. D. Hille Ris Lambers hield een voordracht over „Voor en tegen boomen en struiken langs dijken en wegen", in verband met de schade, die de in boomen en struiken nestelende wanzen' en zwarte luizen aan in de nabijheid staande veldgewassen,. speciaal bie- ten en boonen toebrengen. Breedvoerig zette spr. de voor- en nadeelen uiteen van het opruimen der boomen en struiken, waarbij men terdege rekening dient te houden met die boomen en struiken, die werkelijk gevaar opleveren. Te groote opruiming zou boven dien groote verminking van het landschap- schoon in Zeeland tengevolge hebben. Deze interessante voordracht werd met groote helangstelling gevolgd. Na een kort sluitingswoord van den voorz. bracht de heer Filipse namens het Prov. he- stuur, Mr. Dieleman dank voor de wijze, waar op de belangen van Zeeland met zijn 301 pol ders worden behartigd, vooral in deze moeilijke tijden. Spr. hoopte, dat de goede verstand- houding tusschen de Bond en het Prov. Bestuur steeds gehandhaafdzal blijven en wenschte Mr. Dieleman hierbij het beste toe. Na afloop der vergadering volgde nog een gemeenschappelijke maaltijd in ,,De Koning van Engeland", waarbij ook nog hartelijke woorden van vriendschap werden gewisseld. Per extra-tram werd hierna naar de Perk- polder gereden vanwaar de deeinemers verder vertrokken. <v BEDRIJFSAPPEL N.V. TEXTIELFABRIEK ,rDE SQHELDE". Vrijdag j.l. vond te Sas van Gent het eer- ste bedrijfappel plaats hij de N.V. Textiel- fahriek ,,De Scheidei'. Om 2 uur hadden het personeel, de Verwal- ter, de heer H. Weibeler, de referenten hij den Gevolmachtigde van den Rijkscommissaris, de heeren Korte en Karsefoaum. de heeren Jonge Baas en Coppieters van het Neder- landsch Arbeidsfront, de burgemeester van Sas van Gent Mr. G. P. J. M. de Kerf en de secretaris van het kantoor Terneuzen der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeland, de heer P. van Es, zich, na een rond- gang door de fabriek, verzameld in een der bovenzalen, die voor deze gelegenheid feeste- lijk was versierd. De heer Weibeler beette het personeel en de gasten hartelijk welkom en ging vervolgens uitvoerig in op de verhouding, die er tusschen de werke^g behoort te bestaan. Deze moet niet zijn als vroeger, toen men in twee kam- pen tegenover elkaar stond, doch men be hoort te beseffen, dat alle werkers in het be drijf tenslotte 56n doel dienen, n.l. om met elkaar de best mogelijike levensverhoudingen te verkrijgen. Hierna was het woord aan den heer Korte, die in het bijzonder den nadruk legde op het contrast in Duitschland v66r en na 1933, toen, bijna onmiddellijk na de machtsovername door den Fiihrer, maatregelen werden getroffen om de ook daar bestaande tegenstellingen tusschen werknemer en werkgever op te hef- fen. In het begin was het nog wat erg on- wennig en geneerde in het bijzonder de werk gever zich, om op 1 Mei, den dag va-n den Ar- beid, met zijn werknemers tezamen op te marcheeren, doch deze groote idee, dat er in wezen*~geen tegenstelling van belangen be staat, heeft doorgewerkt en is tot heil der gansche latie geweest. De heer Jonge Baas hield een vurig pleidooi voor samenwerking tusschen werkgever en werknemer. Het is niet gemakkelijk aldus spreker na mijn beide voorgangers hst woord te voeren over het Nederlandsch Ar beidsfront, dat zich pas in de geboorte be- vindt. Die tegenstelling, waarvan sprake was, be- stond en bestaat ook hier. Het groote doel van het N.A.F. is, deze op te heffen. En daar toe is noodig, dat definitief en radicaal ge- broken wordt fnet de oude gedachte, dat men tegendver elkaar staat. Intagendeel, men moet met elkaar optrek- -ken en aanpakken, met ^kaar de moeilijk- heden uit den weg ruimen. Daartoe is het N.A.F. niet doel, wel middel. Men dient we- derzijds te-beseffen, dat men elkaar noodig heeft. De werkgever begint zonder werk nemer niets, doch anderzijds bestaat er ook geen werknemer als er geen werkgever is. Temeer is dit besef noodig is dezen tijd. Ne derland is arm, en kan zich niet, als v66r 1940, veroorloven 400.000 menschen te voe- den, zonder dat deze hun prestatie leveren. We zullen het met onze handen'en ons hoofd moeten verdienen. ledern werker een menschwaardig bestaan te verzekeren, hem zijn recht op arbeid en brood zeker te stellen, is het doel van het N.A.F. En als men toe- treedt, dan beloof t het N.A.F. Alleen dit, dat er gewerkt wordt in het belang van dit streven. Spreker stond uitvoerig stil bij de praatjes die omtrent deze instelling worden rondgestrooid, o.a. dat men bij toetreding tot het N.AF. naar Duitschland wordt ge- stuurd, en zoo meer. Doch, als dit de bedoe- ling was, daartoe heeft men ge^n N.A.F. noodig. Hierna werd een koude lunch aangeboden en bleef men nog enkele uren in gezellig samenzijn bijeen, waarbij zich verschillende leden van het personeel onvermoeid ver- dienstelijke krachten op amusementsgebied betoonden. Ruiteravond. Zaterdag is alhier op het terrein der V. V. Z. F. een goed geslaagde ruiteravond gehou- den door de landelijke rijvereeniging. Het programma vermeldde: Individueele dressuur, parade" der deeinemers, individueel springconcours, .patrouillespringen, stoelen- Wedstrijd en zakkenloopen. Het laatste num- mer kon echter niet meer^ afgewerkt worden, vanwege de weersgesteldheid. De prijzen werden toegekend als volgt: Individueele dressuur: 1. mej. S. v. d. Hooft, met John; 2. A. den Exter, met Polly; 3. mej. D. den Exter, met Peter; 4. Simon van Hoeve, met Frits; 5. W. A. Dekker, met Pier; 6. mej. Jo van Fraaijenhove, met Ewald; 7. Sal. de Feijter, met Frits. Viertallen: 1. W. A. Dekker, met Pier, A. den Exter, met Polly, mej. S. v. d. Hooft met John, mej. C. Koster, met Tommy; 2. mej. Cath. van Hoeve, met Piccar, mej. Jaantje van Hoeve, met Prins, mevr. Kalhorn-Roodhuizen de Vries, met Kazan, dr. Schiltman, met Tobby; 3. Sal. de Feijter Pz., met Frits, Simon van Hoeve met mej. Jo v. Fraaijen hove, mert Ewald, mej. D. den Exter, met Peter. Individueel springconcours; 1. mej. S. v. d. Hooft, met John; 2. W. A. Dekker, met Pier; 3. mej. S. v. d. Hooft, rpet Kazan; 4. A. den Exter, met Polly; 5. Sal. de Feijter, met Frits; 6. C. J. Yerhulst, met Tobby. De prijzen bestonden uit bekers, medailles, een schilderij en boekwerken. Het aantrekkelijke programma leverde goede ruitersport op. Niet o-f anvoldoende bespoten. In deze gemeente zijn een 10-tal personen door de politie be-keurd wegens het niet of niet overeenkomstig de voorschriften bespui- ten van het aardappelloof ter bestrijding van den Coloradbkever. Geslaagd. Op het te Btten gehouden examen slaagde voor coupeuse Agnes de Waal, van Kuitaart; voor oostumiere Rie Aarssen, van Klooster- zande; Irene Backe, van BoschkapelleRosa de Bruijn, van Ossenisse; Greta Colpaert, van den Tasdijk; Marie Sponselee, van Krevers- hille; Anna Tieleman, van Walsoorden; Tilly Weemaes, van Kloostenzande; voor lingerie: Tilly Andriessen, van Walsoorden; Alma van Belle, van Hengstdijk; Louise van den Bulck, van Hengstdijk; Trees van Geersdaele, van de Noordstraat; Trees van Meelen, van den Eeck. De Volksdienst zorgf, dat de moeders van graote gezinnen gratis vacantie krijgen. Een ge- zinsverzorgster leidt intusschen de huishouding. Luchtbeschermiiig en Zelfbescherming. Dezer dagen vond te Terhole in het cafe van de wed. L. F. de Theije een bijeenkomst plaats van hoofden van gezinnen van Terhole en Molenhoek. De bijeenkomst was belegd door den Burgemeester van Hontenisse, Mr. Dr. Van Rooy, t teneinde de noodige maat regelen te bespreken, welke onder meer het gevolg zijn van het verVallen van de wet op de bescherming van de bevolking tegen lucht-_ aanvallen en het inwerking treden van de luchtbeschermingsverordening 1942. De opkomst was zeer goed te noemen. De Burgemeester begon zijn inleiding met te wijzen op den plicht tot zelfbescherming. Op het gebied van de luchtbescherming hebben een taak de gemeentebesturen, de bedrijfs- hoofden en de gezinshoofden. Op de taak van de gezinshoofden ging de Burgemeester nader in. Aan de hand van de verordening toonde de Burgemeester aan, dat het niet juist is enkel en alleen te vertrouwen op den gemeen- telijken luchtbeschermingsdienst, maar dat de plicht tot bescherming van het gezin op de eerste plaats rust op de gezinshoofden. Het treffen van eenige vo6rzorgsmaatregelen is in tijd van nood van ontzaggelijk belang. Ook is het noodig zich op de hoogte te houden van de te treffen maatregelen. Brandbommen bestride men op de meest energieke wijze; voor brisantbommeh zoeke men dekking bin- nenshuis; wanneer mogelijk, in een goed inge- richten kelder. Na de inleiding van den Burgemeester voerde het hoofd van den luchtbeschermings dienst van Hontenisse, de heer J. H. van der Veer, het woord. Na een uiteenzetting van het luchtgevaar te hebben gegeven, besprak deze hoe op de meest doeltreffende wijze aan dit gevaar het hoofd kon worden geboden, n.l. door de blokorganisatie. De zelfbescherming, georganiseerd in blokorganisatie, vangt de eerste slagen op, zij voorkomt een catastro- phale uitbreiding van branden, verleent de eerste hulp en treedt handelend op, totdat de gemeentelijke luchtbeschermingsdienst aan- wezig is. In ons land is een Vereeniging, die zich speciaal op dit terrein beweegt, t.w. de Neder- landsche Vereeniging voor Luchtbescherming, waarvan in de gemeente Hontenisse een af deeling is. Die vereeniging geeft een maand- blad uit, waardoor men volledig op de hoogte gehouden wordt van het luchtgevaar. De con- tributie bedraagt per jaar f 0.80. Als gevolg van deze uiteenzettingen en om op deze wijze het beste voor de bescherming van hun gezin te kunnen zorgen, gaven zich staande de vergadering 19 gezinshoofden op als lid van de Vereeniging. Verder werd overgegaan tot de organisatie Van de blokploeg op grond van de lucht beschermingsverordening ,1942. Aangezocht door de vergadering en aangesteld door den Burgemeester kwam de blokploeg als volgt tot stand: blokhoofd P. Polfliet; waamemend blokhoofd J. J. Freijser; leden: G. Stevendaal, Fr. de Vree, Arth. de Theije, F. de Silva, Ft. de Rijk, Joos Weesepoel. Dank zij de medewerking van de bewoners zelf zal op deze wijze zeer doeltreffend in de zelfbescherming worden voorzien. De Burge meester deelde verder bij de rondvraag nog mede. op een vraag gesteld door den heer Colsen, dat van gemeentewege voor Terhole brandbluschmateriaal is aangeschaft. De vol gende week zal de brandmeester ter plaatse instructies voor het gebruik hiervan komen geven. Niets meer aan de orde zijnde werd de bijeenkomst hierna door den Burgemeester gesloten, onder dankbetuiging voor de goede opkomst en de verleende medewerking. Naar we vememen ligt het in de bedoeling ook in andere buurtschappen soortgelijke bij- eenkomsten te houden. In verband met de luchtbeschermingstentoonstelling te Hulst van 1518 Juli eerst in het Zuidelijk deel van de gemeente Hontenisse, daarna in het Noorde- lijk gedeelte der gemeente. Van 22 tot en met 25 Juli zal een lucht- beschermingstentoonstelling worden gehouden te Kloosterzande In de openbare lagere school aan de Molenstraat. De tentoonstelling is als regel geopend van 912, - 1417 en 1922 uur. De toegang is gratis; niemand verzuime er heen te gaan, teneinde zich op een eeiyvou- dige en goedkoope manier op de hbogte te houden van de luchtbescherming. ANDIJVIE. fee n der smakelijkste ,en belangrijkste najaarsgroenWn is de late- of winterandijvie. Het plahten van deze groente kan gedurende de geheele maand Juli en de eerste helft van Augustus geschieden. Andijvie is ook zeer geschikt voor nateelt van ddperwten, tuin- boonen en vroege aardappelen. Andijvie moet snel groeien en verlangt daarom een voed- zamen, voldoend hemesten, vochthoudenden grond. In een armen, drogen hodem komt er weinig van terecht. Voordat men gaat plan- ten is goed losmaken vart den grond nood- zakelijk. Voor zoover het noodig is, kan men wat mest aanbreijgen, hetzij dunne koemest hetzij snelwerkende saipeterstikstofmest en de voll-edige korrelmest. Indien de grond te droog is, moet deze te voren goed nat worden gemaakt. Het is de gewoonte om bij het plan- ten de bladeren van de andijvieplanten onge veer een derde van hun lengte in te korten. De uitplanting geschiedt daarna op een on- derlingen afstand van ongeveer 30 a 35 cm. Desgewenscht kan men de late andijvie einde Juli' ook nog zaaien. In dat geval worden ze niet meer verplant, maar uitgedund. Om den grond los te houden en onkruiden te bestrijden, schoffelt men zoo nu en dan eena Nadat na verloop van tijd de kroppen

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 3