^akkertje ft den+ft ANNE vindt het geluk I FEUILLETON DR. BRUYNING OVER DE ZORG VOOR DE VOLKSGEZONDHEID. KvtaaHjesVJ" De Nederlandsche Pijnstiller TERNEUZEN, 20 JULI 1942. Daarom, in het belang van ons volk, in het belang van de W.A., is bet onze vurige wensch dat vele weermannen thans zullen beseffen, dat bet oogenblik is gekomen, dat zij zich mannen zullen toonen, die de fntloosbeid, welke ons volk belaaa in de laatste jaren zoo kenmerkte, hebben afgeschud en bereid zijn door bun voorbeeld ons volk voor te gaan op den weg\ die voor zijn toekomst volstrekt noodzakelijk is. Velen zijn ons voorgegaan. Talrijken bractf- ten bun offer in de overtuiging, dat wij ben zouden volgen. Niet in een zoogenaamden strijd op een stoel, docb in den werkelijken strrjd als soldaat. Hun offers verplicbten ons, hetzelfde als zij veil te hebben voor bet nationaal-soeialistische ideaal. Daarom willen wij als weerbare man in alien eenvoud onzen plicht doen. Daaromte wapen. DE PRIJSPOLITIEK IN EUROPA. HaJUlhaving van het Nederlandsche pryspeil vervvacht en noodzakelijk geacht. Voor bet Sociaal-Economiseh Genootschap Nederland en Europa beeft dr. H. Fiscbbdck een rede gehouden over de prijspolitiek in Europa. Van een Europeesche prijspolitiek kan men, aldus spr., nog niet spreken, daar er nog geen gemeenschappelijke richtlijnen bestaan, die voor geheel Europa gelijktijdig kunnen wor- den toegepast. De afzonderlijke landen van Europa moeten derhalve op het geibied van de prijzen en de prijspolitiek verschillend worden bffoordeeld. De prijspolitiek staat niet op zichzelf, maar is een onderdeel van de economische politiek en deze is weer een onderdeel van de alge- meene politiek. Op bet gebied van de prijzen bestaat geen systeem van samenwerking tussdhen de volkeren. Ondanks deze decentra- lisatie wordt de prijspolitiek evenwel geleid door een gemeenschappelijke gedachte, die het heele economische leven in Europa moet beheerschen. Het doel van de prijspolitiek moet blijven de uitschakeling van alle storin- gen en het zoo goed mogelijk gebruik maken van de Europeesche economische kracbten en de doelmatige verdeeling varl de in Europa geproduceerde goederen. Nu kan men vragen, waarom de. prijspoli tiek tusschen de verschillende staten een pro- bleem is. Vroeger was er immers een ontwik- keling, die min of meer automatisch tot stand kwam. Spr. maakte bier onderscheid tusschen twee perioden, n.l. de periode voor den oorlog 19141918 en de periode na dien oorlog. In die laatste periode werd niet zoozeer gespro- ken over internationale prijspolitiek dan wel over internationale handlspolitiek. Thans Staat echter het prijsvraagstuk meer op den voorgrond, daar in de Europeesche ruimte d=> priji den grondslag vormt van de valuta. Spr. constateerde, dat het fundament van de. sta- biliteit van de valuta bet geheele prijspeil is. Het is gelukt de rijksmark stabiel te houden, zoodat de koopkracht in wezen dezelfde is ge- bleven als vroeger. De stabiliteit of de met- stabiliteit van onze valuta moeten wij beoor- deelen naar het aantal goederen, die als tegen- waarde hiervoor kunnen worden verworven en wij zijn van meening, dat aan dszen ecohomi- schen uitdrukkingsvorm de politijke gedachte van den Fiihrer tot grondclag iigt, n.l. dat de waarde van de valuta wordt verzekerd door den Duitsohen arbeid. De arbeid wordt im mers omgezet in goederen en deze goederen worden geruild op basis van de prijsvorming. De stabiliteit van de prijsvorming baseert zich dus op den arbeid en vindt de economische uitdrukking in de prijzen. Voor <p;n -hand- having van de stabiliteit van de valuta is der halve noodig. dat in de prijsvorming geen essentieele veranda ringea intreden. Tusschen de verschillende staten bestaan dezelfde problemen als in leder land afzon- derlijk en zij volgen hetzelfde egoisme, wan- neer dit niet a an banden wordt gelegd. In de liberale economie heerschte een libe- raal prijssysteem. Doi r een verhooging van de prijzen meende men de produetie te kun nen stimuleeren. Natst de pro<3uctie is even wel de t verdeeling ,<en belangrjjk onderdeel van het eCbnomische ieven. N^ast een stimu leeren van de produetie is een doelmatige ver deeling van de distributee een T-_rtte ver- eischte. Aan den anderen kant is een versto- ring in de distribute van invloed op de pro duetie. Een zeer aansieit.rjk gedeelte van den arbeid ligt niet in is product; e» m iar i*i de verdeeling, waaronder spr. ook het transport, de credieten en ie financiering verstaa', kortom alles wat er toe noodig is om bet pro duct van voortbrenger naar verbruiker te brengen. Met behuio van de prijzen heeft de verdeeling plaats en de ordening van bet prijssysteem is dernaive een grondpijler van bet distributieapparaat. Dezelfde problemen doen zich voor ten aarikien van het interna tionale verkeer. Internationale pnjswoeker beteekent weliswaar een prikkel om te expor- teeren, maar moet worden afgewezen. Spr. ging vervolgens in op het vraagstuk van een gerechtvaa i'dig J en prijs. In plaats van dit hegrip wil-.le hij de ,,Leistungspreis" stellen, die tevens een vaste prijs beteekent. Spr. is van meening, dat de prijsvormTng op grond van de zsifKostsn zooveel mogeii'K moet verdwijnen en dat biervoor de ,.L«eis- tungspreis" in de plaats moet komen. Hieibij moet het uitgangspant van den ondernemcr zijn de kosten zoo laag mogelijk te houden. Van belang is de vraag hoe deze theoieti- scthe beschouwingen kunneu worden afge- stemd op de pnktijk In de afzonderlijke Europeesche landen. is de toepassing van deze beschouwing .in de praktijk verschillend. Om een prijscontrole goedr e doen functionnteren moet er een marktordening' en een verkeers apparaat zijn. Ook voor het Internationale verkeer is het noodzakel'jk, dit de prijzen i% het binnenland op een stabiel peil worden ge- handhaafd. Een Europeesche prijsstop voor het internationale goedueaverkee.- is even nuttig' als voorschriften tot de prijsstop in de afzonderlijke landen. Het zal zeer mceiiijk zijn de internationale handelsovereenkomsten in stand te houden, indien de prijzen in het binnenland niet op een stabiel peil worden ge houden. Vooral de kleine landen in Europa, die op een intemationalen goederenruil zijn a"angewezen, hebben bij een stabilisatie van de prijzen een vitaal belang. Vaste valuta- verhoiiidingen kunnen worden gehandhaafd,. als de koopkracht van de valuta wezenlijke veranderingen ondergaat. Een iiberale hin- nenlandsche prijspolitiek brengt in den oor log de stabiliteit van de valuta in gevaar en leidt tot een devaluatie. De vaststelling van definitieve valutaver- houdingen in Europa gaat uit van de voor- waarde, dat bet stabiel houden van het prijs peil in het internationale ruilverkeer is Ver zekerd. Het bewijs van vertrouwen, waarmede Duitschland de Nederlandsche oeconomische leiding is tegemoetgekomen, doordat van het begin af een vaste omrekeningskoers werd ingesteld, de in- en uitvoerrechtbn van beide zijden werden opgeheven na aanpassing der prijzen en het geldverkeer gebeel werd vrij- gegeven, is tot dusverre bevestigd. Het moet door handhaying van het prijspeil in Neder land ooik in de toekomst worden gerechtvaar- digd. STIC5HTING HET NED. ROODE KRUIS. De Vereen. bet Ned. Roode Kruis bestond 19 Juli 75 jaar. In verband met dS tijdsom- standigheden is het feit in alle stilte herdacht. Alleen het Juli-nummer van het officieele or- gaan verschijnt in eenigszins grooteren om- vang. TJITOEFENING VAN HEX *SPAAR- EN RETAALZEGELKASBEDRIJF. In de Staatscourant van 17 Juli 1942 is een beschikking opgenomen betreffende de uit- oefening van bet zoogenaamde spaar- en be- taalzegelbedrijf. Ingevolge deze beschikking dient de ver- gunninghouder maatregelen te nemen, dat de door hem uitgegeven waardebewijzen niet overdraagbaar zijn, terwijl del door de tus- schenkomst dezer bedrijven te koopen goede ren, met- uitzondering van brandstoffen, uit- sluitend gebruiksgoederen mogen zijn. De contante verkoop van bonnen of zegels is verboden. Verder worden regelingen vastgesteld ten aanzien van het verleenen van nieuwe ver- gunningen en het intrekken van verleende vergimningen. Voor nadere bijzonderheden wordt verwezen naar de desbetreffende officieele publicatie. SOGIALE VOORMANNEN IN DE BEDRIJVEN. De Gentrale Persdienst van het N.A.F. meldt De benoeming van Sociale Voormannen in de bedrijven, volgens Decreet van den Rijks- commissaris heeft een vlot verloop. Reeds zijn honderden Voormannen bun belangrijke taak aangevangen, onder instemming van de zijde der bedrijven. Hierdoor zal bet in steeds groo- ter omvang mogelijk zijn de verbondenheid van alien, die in de bedrijven werken te ver- sterken, door bet verwerkelijken van bedrijfs- vrede en de bevordering van alle welzijn. Eveneens blijkt, dat de groei van de werk- gevers naar bet N.A.F. toeneemt, door de vele aanvragen aan bet N.A.F. om bedrijfs- bijeenkomsten te organiseeren. Hierin ligt een aanwijzing, dat bet doel: een getuigenis te geven aangaande de wordende eenheid in bet bedrijfsleven en tevens eenheid van alle werkers in de afzonderlijke bedrijven te be- werken, meer en meer naar waarde wordt geschat. INSPECTIEREIS VAN DEN BEVEL- HEBBER DER WEERjVIAGHT IN NEDERLAND. De bevelhebber der weermacht in Neder land, de generaal der vliegers Fr. Christian sen, heeft dezer dagen in gezelschap van den chef van zijn generalen staf en andere hooge officieren, troepen en versterkingsinstallaties in het kustgebied van zijn commandement be- zocht en een oefening van pantsertroepen bij- gewoond. PAPIERINZAMELING OP DE SCHOLEN. In September begint actie in geheele land. In de maand Juni heeft een inzameling" van oud papier plaats gehad op de Eindhovensche scholen, waaraan onderwijzers, leerlingen en niet te vergeten de huismoeders, die dagelijks door haar kinderen zullen zijn aangemaand om toch vooral de afvalstoffen te bewaren, hebben meegewerkt. Deze inzameling, ge- organiseerd op instigatie van het Rijksbureau voor oude materialen en afvalstoffen, welk bureau prijzen heeft uitgeloofd voor de scholen met de grootste opbrengst, was bedoeld als een proef, ter voorbereiding van een derge- lijke actie op alle Nederlandsche scholen. De inzamelingsact'ie zal in September a.s., na de zomervacantie dus, moeten begihnen. Het resultaat van de in Eindhoven genomen proef mag zeer geslaagd beeten. Er is in Een modern sprookje van MARIA SAWERSKY. (Nadruk verboden.) Opdat de wereld ziet, hoe wij, Britten, de Arabieren liefhebben, laat ik mij met hen (otografeeren. Vooruit Jack, ntaar alleen borstbeeld Stapf-Pax Holland m totaal niet minder dan 17.527 kg oud papier ingezameld, dat aan de Philips' gloeilampen- fabrieken is afgestaan voor baar papierfabriek. Dit resultaat doet bet beste hopen voor de komende landelijke actie, waarmee Romea (Rijksbureau voor oude materialen en afval stoffen) de goede gewoonte- om uiterste zui- nigheid te betracbten met grondstoffen voor de Nederlandsche industrie, onder het op- groeiend geslacht hoopt te kweeken. Het spreekt vanzelf, dat de geldprijzen door de Eindhovensche scholen dankbaar werden aanvaard ter versteviging van het „school- potje", waarvan straks alle leerlingen dier scholen op de een of andere wijze kunnen ge- nieten. Ook de opbrengst van het op de scho len ingezamelde papier, dat aan de wijk- ophalers, die hij deze schoolinzamelingsactie waren ingeschakeld, wordt verkocht, komt aan de schoolpot ten goede. Men mag dus ver- wachten, dat de landelijke actie met evenveel enthousiasme van de zijde der jeugd gepaard zal gaan als in Eindhoven -het geval is ge- weest. Dr. F. O. Bruyning te 's Gravenhage, die benoemd is tot directeur-generaal van de volksgezondheid, is gehoren 7 Fehruari 1893 te Wageningen, waar zijn vader directeur was van het rijksproetfstation voor zaadcontrole. Aan de gemeentelijke universiteit te Amster dam studeerde hij in de geneeskunde. In 1918 behaalde hij het arts-diploma. In verband met de benoeming heeft een verslaggever van het A.N.P. met de-n nieuw- benoem.de, dr. F. O. Bruyning, een onderhoud gehad. Thans is voor het eerst een medicus voor deze functie aangewezen. Dr. Bruyning zeide dit feit wel van belang te achten. Hoewel hij grooten eerbied heeft voor het werk van zijn voorgangers vindt hij het niet juist, dat iemand die niet medisch is geschoold voor dezen post in aanmerking komt. De verzorging van de volksgezondheid staat hier te lande op een zeer hoog peil. Dr. Bruyning zal in de eerste plaats alles doen om te trachten te hehouden- wat wij hebben. Erlzijn echter wel eenige leemten aan te wij- zen. Zoo laat bijv. de tandverzorging nog veel te wenschen. Hieraan zal dan ook in dd eerste plaats meer aandacht worden besteed. Voorts springt de saneering van de zieken- fondsen in het oog, bij welke instellingen onder meer de spreekuren te zeer zijn over- belast. De hygienische verzorging van de jeugd na de zuigelingenperiode gaat mij zeer ter harte, aldus dr. Bruyninig. Het feit, dat zeventig tot tachtig procent van de jongelieden, die zich voor den militairen dienst meldden, werden afgekeurd zegt wel iets. Aan de lichamelijke opvoeding zal dus extra zorg moeten worden besteed, ten einde de jeugd van achttien tot twintig jaar volwaardig te maken. TrouWens de leiding van den dienst der volksgezondheid zal in de toekomst meer gaan in de richting der prophylaxe, dus de voorkoming van ziek- ten. Een der voorwaarden daarvoor is, dat de arbeider een behoorlijk bestaan leidt, het werk doet dat voor hem geschikt is, een goede wo- ning heeft en een inkomen, dat hem in staat stelt, behoorlijk te leven. Zonder dit alles heb ben maatregelen van staatswege geen uit- werking. In het bijzonder zal ook de tuberculose straffer moeten worden bestreden. Onze in- richtingen zijn voorbeeldig, onze sanatoria zijn schitterend ingericht, onze consultatie- bureaux zijn prima, maar er is van alles te weinig. Er is ook te weinig geschoold perso- neel en de wachttrjd voor opneming is vaak wel een half jaar. In dit verband vertelde dr. Bruyning, dat men meer zal moeten komen tot toepassing van de schermbeeld-fotografie, dat is de pro- jectie van de fotografie der doorlichting. Hier en daar wordt die wel reeds toegepast, maar men zal die op meer doeltreffende wijze moe ten doorvoeren. 'Het voordeel van deze me- thode is, dat men een vast bewijs heeft en het gebrekkige van het onderzoek vej"valt. Het gaat hier bovendien om een snelle en goed- koope werkwijze. De rheumatiekbestrijding zal uitgebreid moeten worden en er zullen meer consultatie- bureaux voor deze ziekte» dienen te komen. Op het gebied der besmettelijke ziekten kan ons volk gerust zijn, ook gerust over de maatregelen, die zijn genomen om infectie- ziekten, welke in dezen oorlogstijd mogelijk zouden kunnen optreden, direct te kunnen onderdrukken. Dr. Bruyning zeide voorts, zijn aandacht te zullen wijden aan de eugenetiek, erfelijkheids- zorg, dus aan de bescherming van de soort. Vermenging van rassen, die te veel in eigen- schappen verschillen, acht hij' ongewenscht. Voor beide rassen beteekent dit achteruit- gang in kwaliteit. Deze erfelijkheidszorg past gebeel in het kader van de beschermende ge neeskunde. Hiermee in verband zullen huwe- lijken van jonge gezonde menschen bevorderd moeten worden en groote gezinnen extra zorg moeten ontvangen. WERKEN OP EXPOSITIE IN BESLAG GENOMEN. Geen lid van de Kultuurkamer. Het departement van- Volksvoorlichting en Kunsten deelt mede: In een kunstzaak in Den Haag werd zoo juist een tentoonstelling geopend waaraan drie kunstschilders deelnamen, die aan bun aan- meldingsplicht voor de Nederlandsche Kul tuurkamer niet hadden voldaan. Daar slecbts diegenen een beroep, waar- voor bet lidmaatscbap der Kultuurkamer ver- eisoht is, mag uitoefenen, 4ie, in overeenstem- ming met de Kultuurkamerverordening- zich bij de Nederlandsche Kultuurkamer heeft aan- gemeld, werden de schilderijen der drie schil- ders van de tentoonstelling verwijderd en in beslag genomen. Er wordt bij deze gelegen- heid op gewezen, dat iedere eigenaar van een kunstzaak of andere o-rganisator van kunst- tentoonstellingen verplicbt is, zich er van te overtuigen of de kunstenaars, wier werken hij van plan isi ten toon te stellen, aan bun aanmeldingsplicht bij de Nederlandsche Kul tuurkamer hebben voldaan. Hetzelfde geldt in overeenkomstigen zin voor organisatoren van tooheeluitvoeringen, concerten, variety's, enz. en voor cafehouders die amusementsorkesten engageeren. EXTRA-RANTSOENEN BIJ HUWELIJKSFEESTEN. Het Volk heeft onlangs gevraagd: Is het niet mogelijk, dat de betreffende autoriteiten eens met de hand over het hart strijken en bij huwelijksfeesten ook extra-rantsoenen snoep en tabak beschikbaar stellen? Het blad verneemt thans, dat men voor dergelijke fees- telijke gelegenheden voortaan ook extra-rant soenen als bovenbedoeld kan aanvragen. Extra-rantsoenen voor huwelijksfeesten kun nen worden aangevraagd door menschen die gaan trouwen eni door hen, (lie hun vijf en 32 Anne had de verftubes gerangschikt, de penseelen uitgewasschen en nu stond ze voor haar conterfeitsel. Ze bekeek het nauwkeii- rig. Van de tedhniek van de schilderkunst had ze geen verstand, maar ze was verbaasd over de frappante gelijkenis. Onwillekeurig zuchtte ze even. Was ze nu Werkelijk zoo knap, of was het portret geflatteerd? De laatste weken waren verloopen, zonder dat ze met zich zelf in het reine was gekomen. Ze voelde, dat Grundtvig haar lief had en toch had ze, zich sinds hun gesprek op de ijsbaan, op een afstand gehouden. Was het onredeltjk, dat ze zich gereserveerd toonde? Ze wist, dat hij steeds haar gezel schap zocht. Een paar woorden van haar kant ter opheldering en alles zou in orde zijn geweest, maar daarvoor was ze te trotsch en te gevoelig. Ze kon er niet voor uitkomen, dat ze een vluchtelinge onder een valschen naam was. Wat zou hij wel van haar den ken Zwijgen en vergeten, dat was het beste. Zuchtend legde Anne de penseelen op de werktafel van de schilderes. Ze wilde Kerst- mis nog in het atelierhuis vieren en dan zou ze vertrekken. Senta Bratt mocht haar niet langer terughouden. Ze wilde werken, vooruit komen en niet terug zien. Natuurlijk zou het haar moeilijk vallen af stand te doen van de guile gastvrijheid, die ze bij Senta Brat': had genoten. Van Senta was ze oprecht gaan bouden, de gravm ver- eerde ze, Doddie bad zich doen kennen als eeji hartelijke vriendin en zoowel professor Hester- berg als den notaris droeg ze een warm bart toe. De geheele omgeving hier zou ze ver- schrikkelijk missen, want hier was zij tenslot- te een ander mensch geworden. Senta Bratt had haar uit haar onwaardige Asschepoester- bestaan verlost. Zou zij het niet ondankbaar vinden, als ze wegging? O Kerstnacht, schooner dan de dagen, zong Ursel in de keuken uit baar onuitputte- liike repertoire van kerstliederen. Anne luisterde. er naar met een smartelijk lachje. toen er op de deur werd geklopt. Wie is daar? vroeg ze haastig. Ik Ernst. Mag ik binnen komen? Anne sobrok bevig. Een oogenblik als- Ze liep naar den ezel en schoof het gordijn voor het schilderij. Zoo, dat zou wel vol- doende zijn. i— Kom er maar in, zei ze, mm of meer bfidccsd. Grundtvig trad binnen. De scherpe winter- lucht had* een donkeren bios op zijn wangen gelegd. In zijn linkerhand bield hrj een boouet pracbtige roode rozen. Het beele huis lijkt wel uitgestorven, „De tijd van kwaaltjes, van pijntjes hier en pijntjes daar, is voorbij, daar doen we niet meer aan. Sedert AKKER- TJES al die kwaaltjes op de gemakkelijkste manier uit den weg ruimen. Kiespijn, tandpijn, hoofdprjn, pijn in den rug en in de lendenen en die periodieke kwaaltjes waar wij vroeger onder zaten te zuch- ten, beteekenen in dezen tijd niets meer, want AKKER- TJES nemen die pijnen weg". lachte bij. Tante Klara is de stad in, Kerstinkoopen doen, naar Guste me verzeker- de. Professor Hesterberg en Doddie schijnen voor hetzelfde doel op stap te zijn, ja ik ge- loofdat zelfs de notaris op Kerstcadeaux uit is. En juffrouw Bratt heeft zoowaar ook een rendez-vous met den Kerstman, schertste Anne. Het spijt me werkelijk, dat je nie- mand aantreft, Ernst. Ben jij dan niemand? Dat lijkt me toch wel wat al te bescheiden. weet immers, dat professor Hester- berg mijn bescheidenheid astrologisch heeft vastgelegd? Het zou wel zeer onbescheiden zijn, wanneer ik de sterren in het ongelijk stel'de, vindt je ook niet Hoe ad rem. Maar ik herinner me met, dat onze brave professor ook slagvaardig- heid in je horoscoop heeft ontdekt. Je schijnt dus nog wq! een paar eigenschappen te hebben, die voorloopig nog in het verbor- gene bloeien. Overigens gold mijn bezoek ge heel jouzelf, Anne. i Ach? Anne keek verrast in Grundtvig's lachen- de donkere oogen. M'ag ik deze rozen aan je voeten leggen Grottkau zou zich vermoedelijk wel in dezen verheven stijl uitdrukken, nietwaar? ik weet heusch niet, wat Grottkau alle- maal beweert als bij voor Dod roode rozen meebrengt. Ik ben er nooit bij geweest, al schijnt dat dan al ettelijke malen gebeurd Je ZIJ!l zie je wel, •ne': zooals ik dacht, al heeft hij' er met mij dan ook geen woord over ge- twihtig-, vijftig-, zestig- of vijf en, zeventig- jarige hruiloft vieren. Voor andere feesten i3 het niet mogelijk. Men kan dan aanvragen: vleesch, boter, brood, suiker, koffiesurrogauat, v,ersnaperingen en rookartikelen. Ieder geval wordt afzonderlijk bekeken en behandeld. ENGELSOHE LUCHTAANVALLEN OP NEDERLAND. Een dezer dagen beeft de Brit bij vluchten boven Nederlandsch gebied wederom slacht- offers onder de burgerbevolking gemaakt. Tee- kenend was het, dat hij bij een zijner aanval- len overdag uit de wolken met boordwapens op een plaats schoot, waarbij gelukkig sleclhts een burger gewond werd. Meer slachtoffers eischten bommen op een andere plaats, waar een burger zwaar en 40 burgers licht gewond Werden. DE VER/HOUDING TUSSCHEN WINKELIER EN KLANT. Het is begrijpelijik, dat de verhouding tus schen winkelier en klant in dezen tijd iet wat meer gespannen is dan in normale dagen, waarop bestelling en aflevering van goederen. vlot kan plaats vinden. De overheid doet al het mogelijke om de bevoorrading van de kleinbandelaren vlot te doen verloopen en de handel op zijn beurt is paraat om de waren tijdig te kunnen doorgeven aan de consumen- ten. Maar er zijn factoren welke deze instan- ties niet in de hand hetoben, waardoor het mo gelijk is, dat er op bepaalde tijdstippen toch hiaten ontstaan. Van het publiek mag dan worden gevraagd dat het begrip zal toonen voor de moeilijk- heden van den handel. Wanneer b.v. een keuzebon beschikbaar e- steld wordt: peulvruchten of havermout, dan beteekent dat niet, dat elke kruidenier over een gelijke hoeveelheid havermout en peul vruchten beschikt, maar dan betreft dat soma zooals in het laatste geval een oprui- ming van resteerende voorraden hij den klein- handel. Daarom kajf het gebeuren, dat een ■kruidenier geen havermout heeft en peul vruchten moet afleveren. Maar het is dan on- billijk om den betrokken kruidenier daarvan een verwijt te maken, want hij heeft zich te- voren 'niet kunnen dekken. Toen de extra bonnen voor gort werden aan gewezen, geschiedde dit op zoo korten .ter- mijn, dat het niet mogelijk was om den krui denier dien dag voldoende te bevoorraden. Zoo zouden er meer voorbeelden te noemen zijn. Doch dez/ twee mogen reeds voldoende zijn om aan te toonen, dat in de meeste ge- ^■•allen de kruidenier niet in gebreke is, maar dat er min of meer sprake is van overmacht. iDenkt u nu eens de positie in van den krui denier. Hij heeft ^duizenden zorgen, waarvan het publiek niets weet. Hij moet onder. moei- lijke omstandigheden zijn zaak gaande bou den. Hij heeft het grootste aantal bonnen te behandelen van alle detaillisSfen. Hij heeft een zaak-* waarin de meeste distributie-artikele n worden verkocht. Zijn bedrijf ondervindt daar- door de vele moeilijikfbeden. Wanneer u dit wilt inzien, dan zult u den kruidenier loven, die, met opoffering van veel vrijen tijd, ervoor' zorgt, dat de klanten op tijd het hunne in huis krijgen. - De kruidenier wil niet beklaagd zijn, daar voor is ook geen reden. Maar hij zal het wel op prijs stellen', wanneer zijn klanten begrip toonen voor zijn moeilijkheden. 'Een kruidenier mag niet zonder ban ver- koopen. Vraagt daarom aan uw kruidenier geen artikel zonder bon, toont ook hierin be grip voor de mo-eilijke sifuatie waarin hij ver- keert. De kruidenier helpt gaame zijn klanten. Indien bij dit niet reeds uit gemeenschapszin deed, dan zou zijn zakenbelang hem daartoe aansporen. Maar wat niet kan., dat gaat nu eenmaal niete Men kan geen ijzer met han- den breken. Een wederzijdsch begrijpen tusschen publiek en winkelier van de moeilijkheden, die er nu eenmaal zijn, kan slechts in beider belang zijn. De winkelier moet -op zijn beurt o6k kun nen inkomen in de vele zorgen en moeilijk heden van de huisvrouw. Wat een tijd steekt er voor haar niet in om voortdurend op pad te zijn om de noodige distributiebescheiden te ontvangen en om in de verschillende winkels de diverse artikelen te koopen. Hoe prettig doet het aan, als moeder de vrouw door Kruidenier, manufacturier enz. vriendelijk en voorkomend behandeld wordt, ook al slaagt zij er niet in het verlangde arti kel m ach tig te worden. Maar hoe prikkelt een koele, am niet te zeggen onwelwillende behandelin'g, die helaas een enkele maal sohijmt voor te komen en die behalve onaan- genaam voor den klant ook niet in het zake- lijk belang van den winkelier is. Laten wij liever alien probeeren de moeilijk heden zoo klein mogelijk voor elkaar te ma ken. Vriendelijkheid en voorkomendheid moe ten daarbij nummer een bljjven. EXAMEN ADSPIRANT BOUWKUNDIG TEEKENAAR. Bij het te Amhem gehouden examen adspirant bouwkundig teekenaar slaagde o.a. de heer J. Vercouteren, werkzaam als teeke naar hij Gemeentewerken alhier. EXAMEN BETON-TECHNICUS. Geslaagd te Amhem voor beton-technicus de heer H. de Vriend, alhier. sproken. Lichtelijk ondankbaar tegenover de vriend, die hem toen op de ijsbaan zoo'n waardevolle tip gaf. Hij heeft toch in zekeren zin aan mij te danken, dat hij nu in t geheim verloofd is, nietwaar? Anne lachte en nam de bloemen in ont- vangst. !Ze zijn prachtig, maar zeg eens eerlijk, Ernstje, waren die bloemen eigenlijk niet voor je tante bestemd?. Wat een laagharti&e verdenking. Tante Klara heeft seringen van me gekregen. Deze bloemen zijn voor niemand anders dan voor jou, al wil ik er dan.-wel eerlijk bij vertellen, dat ik er een bepaalde bedoeling mee heb. Anne keek hem vragend aan. ja> niets meer of minder dan een poging tot omkooperij. Nee, maar, wat een gevaarlijk woord. Ik had je willen vragen, Anne, mij bij m'n Kerstinkoopen te assisteeren. Wil je dat doen Maar natuurlijk. Waarom niet? Dat zou ik zelfs zonder rozen hebben gedaan. ja wee1" je, tante Klara wou zoo graag een kanten shawl hebben. Ik heb wel een beetje verstand van navigeeren en zoo, maar als ik op kanten shawls uitga, kunnen ze me van alles in m'n banden stoppen. Bovendien moet ik ook nog wat voor Dod hebben. Heb jij er eenig idee van waarmee ik die gecompn- ceerde jonge dame een plezier zou kunnen doen O ja, daar beboef ik niet eens lang over na te denken. Prachtig. Dat cadeau voor Dod heett me werkelijk slapelooze nachten bezorgd. Wat is het. dan Een verlovingsring. Bewaar me, dat zal ik maar liever aan Jens overlaten. Nou, maak je maar niet ongerust. Dod heeft een onuitputtelijke verlanglijst. In de eerste plaats een cassette met zilver. Vervol gens een armbandhorloge. Zijden tule voor een avondjapon. Een half dozijn peau-de-suede hgAdschoenen in verschillende kleuren. Een ring met een maansteen, dien ze laatst bij een juwelier heeft gezien. Een poederdoos van echt Meissner porcelein, zijden kousen, een Chineesche kimono, een leeslamp, een jilveren haarborstel, een reisnecessaire, een abonne- ment op de leesbibliotheek en een op den kap- peri lavendel, liefst een literflesch, een In vredesnaam, houd op. Ik wist anders niet, dat Dod ook nog bij den kapper komt. Ze ziet- er niet bepaald naar uit. In ieder ge val sta ik perplex over deze, blijkbaar einde- looze reeks wenschen en ik geloof dan ook emstig te moeten overwegen, of het niet mijn vriendenplicht is Grottkau voor dit veel- eischende persoontje te waarschuwen. Doe dat maar niet. Daar is het te laat voor. En ik zelf heb hem nog wel tot die stap verleid. Arme kerel. -Denk je, dat ik met de poederdoos van echt Meissner porcelein, den ring en een flacon lavendel voldoende eer Z3.1 inleggen I Ik zou er nog maar een groot pak cho- colade bij doen. Dod is dol op snoepen. j (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 2