ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Duitschland wint op alio fronton. No. 10.396 MAANDAG 20 JULI 1942 82s Jaargang Buitenland Binnenland 0UITSCH WEERMACHTSBERICHT. 115.000 ton tot zinken gebracht. Worosjilowgrad stormenderhand door Duitsche infanterie genomen. Benedenloop van den Don bertikt ten Oosten van Rostof. Achtervolging der Sovjets in het Z. voortgezet. 2 ITAUAANSCH WEERMACHTSBERICHT EUROPA7S GRENZEN NA DEN OORLOG. 432100 ■UZENSCHE VERSOHIJNT IEDEBEN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Priisverhooging advertentien toegestaan door het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart onder No. 16236 N.P. d.d. 24 Maart 1942. ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Terneuzen 1,42 per 3 maanden; buiten Terneuzen J 1,73 .per 3 maanden. Bij vooruitbetaling /6,60 per jaar. Uitgeefster: N.V. Plrma P. J; VAN DE SANDE Telefoon 2073 Giro 38150 Directeur: I. van de Sande. ADVERTENTIEN: Per mm 10 cent, minimum per advertentie 1,50. Rubriek Kleine advertentien: 15 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent; max. 8 regels. Dienstaanbie- dingen en dienstaanvragen 15 regels 52 cent, iedere regel meer 10 cent. Met ver- melding Brieven of Adres Bureau van dit blad 10 cent meer. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. In- zending van advertentien uiterlijk 10 uur v.m. op den dag van verschijning. Hoofdredacteur: N. J. Harte, Terneuzen. Het opperbevel van de Duitsche Weermacht maakt in een extra bericbt bekendi: 'Duitsche duikbooten hebben aan de West- kust van Afrika een krachtig beveili'gd Britsch konvooi aangevallen en daarvan zes koop- vaarders van 39.500 ton in totaal tot zinken gebracht. Andere booten hebben *op den At.lanfischen Oceaan bij de Mississippi en bij Ibet Panama- kanaal 10 schepen van 68.500 ton en in de Noordelijke Uszee een transportschip van 7000 ton tot zinken gebracht. Daardoor heeft de vijand op veruiteenge- legen oorlogstooneelen, waar onze duikbooten opereeren, 17 vaartuigen met 115.000 ton van zijn kostbare scheepsruimte verloren. Het, opperbevel van de Duitsche weermacht deelde Vrijdagavond in een extra-bericht medef Na dagenlangen, hevigen strijd is vandaag de grootste en belangrijkste stad van het in- dustriegebied langs den Donets, Worosjilow grad, stormenderhand door de Duitsche infan terie genomen. Groote deelen der stad staan in vlammen. Het opperbevel van de weermacht deelde Zaterdag mede: Pantserafdeelingen en gemotoriseerde infan- teriedivisies zijn ten Oosteni van den Donetz -verder naar het Zuiden doorgedrongen en hebben ten Oosten van Rostof over een breed front den benedefiloop van den Don bereikt. Infanteriedivisies vernietigden ingesloten vijandelijke afdeelingen en wonnen in fron- talen aanval naar het Oosten terrein. Sterke formaties der luchtmacht hebben vooral in het gebied van den Beneden-Don vemietigende aanvallen gedaan en achterwaartsche bewe- gingen der Sovjetroepen. Ten Zuiden van den Don werden de spoorwegen, waarop dicht achter elkander transport treinen reden, als- mede stations met bijzonder succes bestookt. Zooals in een extra-bericht is gemeld, is op 17 Juli na dagenlangen, zwaren strijd de grootste en belangrijkste stad van het in- dustriegebied langs den Donetz, Worosjilow grad, stormenderhand door Duitsche infante rie genomen. Groote deelen der stad staan in vlammen. Nieuwe vijandelijke aanvallen op het brug- gehoofd Woronesj werden afgeslagen. In de centrale zone werden de zuiverings- operaties achter het front voortgezet. Ten Zuiden van het Ilmemneer viel de vijand met sterke strijdkrachten vergeefs aan. Een plaatselijk (binnendringen werd in een tegen-" aanval temet gedaan. In Egypte verloor de vijand bij een vruchte- loozen aanval op de DuitschItaliaansche steBingen verscheidene honderden gevange- nen. Jachtvliegers en luchtdoelgeschut scho- ten 13 Britsche vliegtuigen neer. In de Mid- dellandsche Zee heeft een Duitsche duikboot een Britsche vliegboot neergeschoten. In het Kanaal, ten Zuiden van Torquay, hebben lichte gevechtsvliegtuigen Vrijdag overdag een Britsch bewakingsvaartuig tot zinken gebracht en een koopvaardijschip zwaar beschadigd. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte Zondag bekend: In den Zuidelijken sector van het Oostelijk front gaat de achtervolging van den -verslagen vijand, ondanks de voor een deel moerassige wegen, voort. Het luchtwapen heeft de bij Worosjilofgrad verslagen en terugtrekkende bolsjewistische strijdkrachten aangevallen en aan de spoorwegverbindingen en treinopstu- wingen van den vijand in het gebied rondom Rostof de emstigste vemielingen toegebracht. Ten Oosten van Mariopol hebben Roemeensehe troepen een landingspoging van zwakke vijan delijke strijdkrachten afgeslagen. Hongaarsche formaties wierpen een nog op den Westelijken oever van den Don staande groep strijdkrachten van den vijand over de rivier. Daarbij werden 25 vijandelijke tanks vemietigd of buitgemaakt.Vijandelijke aan vallen ten Noorden. van Woronesj werden af geslagen. Het luchtwapen sloeg vijandelijke colonnes en troepenconcentraties aan den Boven-Don uiteen. De vijand leed ^zware bloedigev ver- liezen. Ten Zuiden van het Ilmenmeer zetten de Sowjets hun vergeefsche aanvallen voort. Aan de Kolabaai werden de haveninstallaties van Rosta opnieuw zwaar gebombardeerd. In Egypte werden plaatselijke Britsche aan vallen met verliezen voor den vijand afge- slagen. Etnkele Britsche bommenwerpers hebben Zaterdag bommen op West-Duitsch gebied geworpen. De burgerbevolking leed, vooral in Duisburg, verliezen. Twee Britsche vliegtui gen werden neergeschoteA In den afgeloopen nacht heeft het bolsjewis tische luchtwapen met zwakke strijdkrachten zonder effect storingsaanvallen op eenige plaatsen in Oost-(Pruisen ondemomen. PLAATSEtlJKE ACTIES BIJ EI ALAMEIN Het Italiaansche weermachtbericht van Zondag luidt: ^Gevechten van plaatselijken aard in de zone van El Alamein. Tijdens de gevechten van de laatste dagen zijn 30 vijandelijke tanks ver- nield. Tijdens in scheervlucht ondernomen stoutmoedige acties hebben Italiaansche lucht- formaties eenige tientallen gemotoriseerde strijdmiddelen getroffen en onbruikbaar ge- maakt. Bij zegevierende luchtgevechten heb ben Italiaansche jagers vier Britsche toestel len neergeschoten, terwijl een Hurricane door Duitsche vliegtuigen neergeschoten werd. Bommenwerpers van de As hebben her- haaldelijk militaire doelen op Malta gebom bardeerd. Drie Spitfires werden brandend neergeschoten, dank zij een snel optreden van Duitsche escorteerende jagers. NIEUWE ENGELSOHE AANVAL AFGESLAGEN. Het 781ste communique van het Italiaan sche hoofdkwartier luidt: Aan het Egyptische front is een krachtige aanval van vijandelijke infanterie en pantser- wagens in den sector der divisies Trento en Trieste prompt afgeslagen. De vijand liet verscheidene honderden gevangenen, voor het meerendeel Australiers, in onze handen ach ter. Ook Vrijdag heeft de luchtmacht der Asmogendheden de operaties krachtig ge- steund. Bij leven^ige luchtgevechten zijn 2 Engelsche toestellen neergeschoten door onze jagers en 9 door Duitsche jagers. Twee andere toestellen werden vemield door het luchtdoel geschut van onze landmacht. DE INNEMING VAN WOROS.IILOWGR.4d. Over de inneming van de stad vemeemt het D.N.B. nog het volgende: De thans door de Duitsche troepen bezette stad Worosjilowgrad ligt in het Donets-bek- ken, in dat deel van de Oekraine, waarin de aanwezigheid van steenkolen, ijzer en man- gaanerts een snelle industrialisatie heeft be- vorderd. Nog in 1928 telde de stad slechts 45.000 inwoners. In den loop van het tweede plan van vijf jaar en als gevolg van het ge- forceerde oprichten van een wapenindustrie steeg het aantal inwoners tot 220.000, waar- na de stad den naam Worosjilowgrad kreeg, naar den bolsjewistischen commissaris die hier geboren werd. De Berlijnsche bladen schrijvep, dat de door de Duitsche troepen veroverde stad Worosji lowgrad reeds in den Tsarentijd, toen zrj nog Loegansk heette, van belang was. Gedurende twee plannen van vijf jaar pro- duceerde de stad hoofdzakelrjk staal en wape- nen voor de Zwarte-Zeevloot en de vestingen in het Zuiden. De Volkischer Beobachter schrijft, dat het geen wonder is, dat de bolsjewisten deze plaats met de grootste hardnekkigheid ver- dedigd hebben, ook toen dat in het geheel geen zin meer had. Het is een oude ervaring in dezen veldtocht, dat de bolsjewisten punten, welke zij politiek of oec'onomiseh bijzonder belangrijk achten, fanatiek verdedigen zonder acht te slaan op den tactischen toestand of op de offers. De Deutsche Allg. Ztg. merkt ojl, dat de Times Voor dit nieuwe Duitsche succes be kend kon zijn, had geschreven, dat de bolsje wisten het door de Duitsche troepen dedreigde terrein niet met dezelfde gemoedsrust kunnen opgeven als het vorige jaar. De Londensche bladen wijzen vrrjwel een- stemmig op het gevaar voor de Sowjet-Unie, dat met het uur toeneemt. De verovering van Worosjilowgrad door de Duitschers noemen zij een zwaren slag, daar de Sowjet-fUnie waarschijnlijk niet meer in staat zal zijn, ergens een tegenoffensief van eenige beteeke- nis te organiseeren. De correspondent van de Times te Moskou schrijft, dat het duidelijk is, dat de Duitsche opmarsch niet alleen methodisch, maar ook met de grootste kracht wordt ondernomen. De omvang der Duitsche reserves is verbazing- wekkend. Ook de samenwerking tusschen luchtmacht, tanks, geschut en infanterie is schitterend. SLECHTS EEN OFVARENDE VAN DE „NEPTUNE" GERED. De Britsche admiraliteit heeft medegedeeld, dat 761 van de 762 leden der bernanning van den kruiser Neptune", die in December j.l. op de Middellandsche Zee in d^n grond ge- boord werd, zijn omgekomen. De eenige over- levende _een matroos, bevindt zich momenteel in krijgsgevangenschap. ZWEEDSCH SCHIP TOT ZINKEN GEBRACHT. Sf.P.T. meldt uit Stockholm: In verband met het tot zinken brengen van het Zweedsche s.s. Stureborg door vliegtuigen in de Middellandsche Zee de Stureborg had in opdracht van het Internationale Roode Kruis levensmiddelen naar Griekenland ge bracht wordt hier van bevoegde* zijde mee- gedeeld, dat het scjiip niet behoorde tot die vaartuigen, voor welker -veiligheid de Zweed sche regeering en het Internationale Roode Kruis bepaalde overeenkomsten hadden ge troffen. Wat betreft het van buitenlandsche zijde verspreide bericht, dat de Stureborg door een Duit,sch eskader zou zijn aangevallen en tot zinken gebracht, wordt hier van dezelfde zijde meegedeeld, dat dit bericht niet kan worden bevestigd. TURKSCHE DUIKBOOT VERMOEfDELIJK VERGAAN. Afip meldt uit Stamboel: Tengevolge van een ongevai is de duikboot Atilay ter hoogte van Tchanakkale in de gol- ven verdwenen. Over de omstandigheden van het ongevai is niets bekend. Men weet niet of de boot nog tijdig zal kunnen vlot gebracht worden om de bernanning te redden. Deze bestaat uit 57 officieren en matrozen, waaronder zich 10 candidaat-officieren bevonden, die onlangs de zeevaartschool verlieten. Een schip is naar Tchanakkale gestoomd met reddingstuig en oxygene-pompen. De laatste berichten melden, dat de telefo- nische boei van de Atilay werd teruggevon- den, doch dat de bernanning de oproepen niet beantwoordde. Ook de kruiser Hamidie is naar Tchanak kale vertrokken. BRITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCH EN DEENSCH GEBIED. Britsche bommenwerpers hebben, naar' aan het D.N.B. wordt gemeld, Donderdagavond laat storingsvluchten naar Noord-Duitsch en Deensch gebied ondernomen. Door neerge- worpen brisant-' en brandbommen ontstond geringe schade, o.m. in Liibeck. Twee der aan- vallende bommenwerpers zijn, -volgens tot dusver ontvangen berichten, neergeschoten. MAISKI BIJ CHURCHILL. Volgens een bericht uit Londen, zoo ver- neemt het D.N.B. uit Geneve, is de Sowjet- ambassadeur Maiski, Dinsdagmiddag'bij Chur chill verschenen. Na een onderhoud dat ge- ruimen tijd duurde, hielden de chefs der gene-, rale staven onder voorzitterschap van Chur chill een speciale bijeenkomst, welke gevolgd werd door een bijeenkomst van hqt oorlogs- kabinet. In het middelpunt der besprekingen stond de vorming van een tweede front op het EuropeeSche vasteland. In kringen van de Sovjet-ambassade te Londen wordt verklaard, dat Maiski ,,buiten- gewoon energiek" gesproken heeft en de aan- dacht heeft gevestigd op de groote opwinding die door de werkeloosheid der Westelijke mo- gendheden bij Sowjet-bevolking en Sowjet- leger ontstaan. Naar de correspondent van de Nya Dagligt Allehanda meldt, eischt de geheele New-York- sche pers de vorming van een tweede^front. De New-York World Telegram schrijft: .Het tweede front is de eenige weg naar de *>verwinning". De New-York Sun zegt: „Het tweede front nu of nooit". De New- York Daily News stelt de vraag: „Waarop wachten de Engelschen toch eigenlijk?" Het is duidelijk, zoo vervolgt het blad, „dat een tweede front een bloedbad beteekent. Maar Hitler behaalt ook geen overwinningen zonder offers. Men moet tot bloediger verliezen be- reid zijn en er onmiddellijk op losslaan. Als de geallieerden de gelegenheid tot het vormen van een tweede front thans voorbij laten gaan staan hun kansen zeer slecht". De New-York Times schrijft over de ge vechten in de Sowjet-unie dat duidelijk wordt, dat de democratieen weei eens het slacht- offer van al te groot vertrouwen zijn gewor- den. Onze strateglsche plannen zijn in over- eenstemming met onze hoopvoBe verwachtin- gen al te zeer vereenvoudigd. DE KWESTIE VAN DE FRANSCHE VLOOT Het D.N.B. meldt uit Parijs: De bijzondere gemachtigde, voor het bezette Frankrijk, ambassadeur de Brindn, heeft voor Fransche persvertegenwoordigers o.a. ver klaard, dat men omtrent het Fransehe eska der te Alexandria zeer binnenkort een Fran sche mededeeling aan de Vereenigde Staten kan verwachten. Anderzijds zal Frankrijk ongetwijfeld wel- dra worden gesteld voos een EngelschAme- rikaansch-ultimatum. De vloot te Alexandrie, aldus de Brinon, heeft van de Fransche regeering bevel gekre- gen ziph te verdedigen en het is zelfs moge- lijk, dat haar door andere Fransche schepen hulp zal worden verleend. Volgens een door S.P.T. overgebracht be richt van de Exchange Telegraph uit Kairo zou de bernanning van de in Alexandre lig- gende Fransche oorlogsschepen bereid zijn de schepen naar een Engelsche haven te bren gen. De schepen zijn gereed uit te varen, hoewel niet gevechtsklaar, daar het geschut en de munitie van boord zijn gehaald. In Britsche politieke kringen wordt mede gedeeld, dat Groot-Brittannie niet zal toe- staan, dat ook maar een enkel Fransch schip in handen van den vijand zal vallen. GOEDE OOGST VERWACHT IN DE OEKRAINE. De correspondent van Europa Kabel te Ber- lijn meldt, dat uit de gebieden van het ge- Veldige door de Duitsche weermacht bezette gebied in het -Oosten ontvangen berichten gun- stig zijn. Men b? gerechtigd een goede oogst te verwachten. 65 pet. van het akkerbouw- land werden onder Duitsche leiding geplaatst. In het centrale deel, dat onder de oorlogs- omstandigheden -bijzonder heeft geleden en dat onder Sowjet-heerschappij zich zelf niet kon voorzien, hebben Duitsche instanties de voorziening zoo weten te organiseeren, dat burgerbevolking zoowel als weermacht kan worden gevoed. De stand van het winterzaai- sel voor bijna 100 pet. uitgezaaid kan over het algemeen goed worden genoemd. Ook ontwikkelt de pluimveehouderij zich gunstig. Niet minder dan 35 miUioen dieren werden reeds aan het Rijk geleverd. „CrIpps verdeelt Europa." Onder het opschrift Crips verdeelt Euro pa" publiceert de Volkischer Beobaclhter een bericht van zijn correspondent te Lissabon over het interview, dat Sir Stafford Cripps den hoofdredacteur van het blad World Review heeft verleend en waarin hij ,,ongeveer de lijn" van de toekomstige bolsjewistische gren- zen heeft aangegeven zooals hij die zich voor- stelt. Volgens deze lijn zouden Estlan-d, Let- land en Litauen bij de Sowjetunie moeten wor den ingelijfd, want het is volgens Cripps een fout geweest deze staten van de Sowjetunie af te scheiden en te gebruiken als veiU-gheids- gordel tegen de uitbreiding van het bolsje- wisme. Op vragen naar de voornemens van Moskou in de buitenlandsche politiek na d§n oorlog. antwoordde Cripps, dat de bolsjewie- ken weliswaar niet den wensch hebben naar het Westen op te dringen, zij moeten echter natuurlij'k een strateglsche grens krijgen, die zij kunnen verdedigen en zullen derhalve wel geneigd zijn de grens te erkennen, die zij in Juni 1940 hadden. Dit is echter, naar Cripps verkl-aarde, slechts ongeveer de lijn, want natuurlijk moet men de Sowjetunie zekere bases in Finland toestaan. Voorts ook Bes- sarabie, dat niet tot Roemenie, maar tot de Sowjetunie behoort. Omtrent de annexatie van de Boekowina zal wellicbt nog onderhan- deld moeten worden, maar, zooals Cripps zeide, het zou beter zijn* ook de Boekowina aan Moskou te laten, „opdat er geen verdere twist over" zal zijn. Aan den anderen leant streven de bolsje- wie-ken na den oorlog naar Cripps meent te weten niet slechts naar de vestiging van een sterk Polen, maar ook naar een s-terk Groot-Britannie, opdat deze landen tezamen met de Sowjetunie Europa zullen kunnen be- heerschen. Wat Duitschland betreft, wenscht Moskou, naar Cripps verder uiteenzette, geen groote deelen van het land in te lijven, maar het in kleine staten te verdeelen. Op de vraag naar de mogelijkheid van een ver- eenigd Europa antwoordde Cripps, dat de aaneensludting van Europa nauwelijks moge- lijk is en dat het beter is een aantal kleinere aaneensluitingen tot stand te brengen, zooals bijV. een Balkanfederatie en een aaneenslui- ting van Polen met het vroegere gebied van Tsj-echoslowakije. Engelapd van zijn kant zou bereid zijn deel te nemen aan de leiding van Europa. Voor het nieuwe Europa kunnen dan Engeland en de Vereenigde Staten kapitaal in den vorm van fabrieken, machines en fabrieksinstallaties naar de Sowjetunie ver- koopen en de Vereenigde Staten zouden -in staat zijn hun leen- en pachtsysteem uit te breiden tot de Sowjetunie, ja tot geheel Europa. Ten aanzien van dit toekomstbeeld van EUropa merkt de Vdlkis-che Beobachter op, dat Europa, om het kort te zeggen, in machts- politiek opzicht door de Sowjetunie beheerscht zal worden, tegelijkertijd echter ook een uit- buitingsobject zal vormen voor het Joodsch Engelsch-Ameri-kaansche kapitalisme. Als politieagenten voor Europa zouden de Bolsje- wie-ken, de Polen en de Britten fungeeren. INDIE'S EISQHEN. Naar S.P.T. uit Londen meldt, is bij besluit van den uitvoerenden raad van de Indische Con-grespartij bepaald, dat de Britsche regee ring tot 7 Augustus bedenktijd over den ge- stelden eisch tot volledige onafhankelijkheid van Indie zal worden verleend. In Engelsche politieke kringen houdt men nog rekening met de mogeUjtkheid, dat presi dent Roosevelt, die in Indie in hoog aanzien staat, zijn bemiddehng zal aanbieden teneinde een crisis te voonkomen. ENGELSCH—EGYPTISOH INCIDENT. Het D.N.B. meldt uit Tunis: Uit Caaro wordt melding gemaakt van een audientie met dramatisch verloop van den Britschen ambassadeur, Sir Miles Lampson, bij koning Faroek. De ambassadeur was in gezelschap van den opperbevelhebber der Britsche strijdkrachten in Egypte, genferaal Stone, aan het hof ver schenen om den koning een ultimatum te overhandigen. Daarin werd^geeischt, dat het Egyptische leger terstond zou deelnemen aan den oorlog. In geval van een weigeracjitig antwoord werd de koning bedreigd met ver- banning, waarvoor men reeds een kasteel in gereedheid had gebracht. Evenals bij de ambtsaanvaarding van Nahas Pasja werd de Britsche eisch ook ditmaal on- dersteund door de opstelling van Britsche tanks en troepen rondom het Abdin-paleis. De situatie dreigde kritiek te worden, toen een Egyptische officier als afgezant van den generalen staf verscheen en in opdracht daar van verklaarde, dat Egypte zich binnen het uur in oorlogstoestand met Engeland zou be- vinden, als het beleg van het koninklijk paleis niet werd opgeheverf. Daarop trokken de Engelschen zich terug. ZWEDEN STUURT LEVENSMIDDELEN NAAR GRIEKENLAND. Naar het Zweedsche telegraafagentschap uit Goteborg meldt, zijn 3 Zweedsche schepen, die onder leiding van het Roode Kruis trans- porten levensmiddelen naar Griekenland zul len brengen, in Westelijke richting uit de Zweedsche territoriale wateren vertrokken. Onder besCherming van de oorlogvoerende* mogendheden zullen deze Zweedsche schepen in een buitenlandsche haven graan laden om dit naar Grieksche havens te vervoeren. VISCH IN RUIL VOOR GRAAN, VET EN SUIKER. Ministerialdirektor dr. Maritz van het Duit sche ministerie van Vbedselvoorziening heeft een bezoek gebracht aan Oslo, waar de econo- mische verdragen tusschen Duitschland en Noorwegen nogmaals besproken zijn. Dank zij de goede resultaten van de Noorsche visch- vangst is Noorwegen in staat groote hoeveel- heden visch naar Duitschland te exporteeren. Daartegenover zal Duitschland hroodgraan en vetten naar Noorwegen exporteeren. Boven- dien zal Duitschland binnenkort een groote hoeveelheid suiker naar Noorwegen uitvoeren, waardoor de Noorsche bevolking voor de in- maak van fi^iit een extra toewijzing van drie kg suiker per hoofd zal kunnen ontvangen. Ketenen vallen. In snel tempo rukken de Duitsche legers met hun bondgenooten tegen de Sovjets op. Reeds werd de Don overschreden en steeds verder dringen de stoottroepen in de linies der bolsjewieken. De kapitalistiscfae, plutocrati- sche en bolsjewistische ketenen, die Europa gevan-gen hielden, worden verbroken en straks zal dit hevrij-de Europa, zonder ketenen, een nieuwe jtoekom-st tegemoet gaan. Zij, die daar strijden in het Oosten, hebben daarvoor onzen dank verdiend en voor onze dappere Neder- landsche strijders dienen wij te doen wat mo- gelijk is. Ons verzor-gingsfonds stelt pakket- ten samen voor deze mannen; pakketten met sigaren, tabak, sigaretten, boeken, tijdschrif- ten en vele nuttige gebruiksvoorwerpen. Dat is het werk van ons fonds, een werk dat u gaame zult willen steunen. Stort uwe hijdrage op girorekening 432100 t.n. verzorgingsfonds vrijwilligerslegioen Nederland, Koninginne- gracht 22, te 's Gravenhage. TE WAPEN! In De Zwarte Soldaat schrijft opperheer^an- leider van de W.A., H. C. van '1; Hof, het volgende Niemand onzer verkeert in het onzekere omtrent den uitslag van de worsteling tus schen de oude en de nieuwe gedachtenwereld. Immers ieder van ons, nationaal-socialisten is ervan overtuigd. dat het nationaal-socialisme zal zegevieren, niet slechts, omdat het histo- risch aan de orde is, doch vooral omdat het de voorwaarden in zich bergt voor een betere wereld. Sliemand onzer mist het besef, dat de overwinning van het nationaal-socialisme in de eerste plaats afhankelijk is van den.strijd met de wapenen, welke nu reeds sinds bijna" drie jaren wordt gevoerd. Te meer beseften wij, nationaal-socialisten, dit, toen de Ger- maansche legers met de verbonden. troepen stonden aangetreden tegen het bolsjewisme en een jaar geleden den aanval openden tegen het aUe cultuur en beschaving vemietigende stelsel. Wie herinnert zich niet meer den morgen van den 22sten Juni van het vorig jaar, toen de oude strijdliederen tegen het communisme door middel van de radio weer- klonken? aan wien is toen het tintelend ge- voel van den strijdlust ontgaan? Heeft de W.A., ja, iedere gezonde nationaal-socialist, toen gevoeld, dat het zelfrespect van den weerbaren, nationaal-socialistischen mail eifechte, dat hij erbij moest zijn, om zoodoende het zelfrespect van de natie, een deel van ons beginsel te dienen? Hebben zij toen alien be- grepen, dat de geest van Mannerheim, welke voor ons volk noodzakelijk is, slechts kan worden uitgedragen, indien men metterdaad dezen geest toont te bezitten? Ongetwijfeld hebben velen zulks gevoeld. 'Talrijken zijn gegaan. Een ander deel moest blijven, omdat hun aanwezigheid in verband met den poli- tieken strijd hier noodzakelijk was. Natuurlijk moet er ^en thuisfront zijn. Een front, wat opgebouwd moet worden. Malr wordt het thuisfront niet te dikwijls als dek- mantel ^februikt, om aan eigen onmisbaarheid voor den politieken strijd hier te lande. een schijn van waarheid te geven De W.A. staat thans als een behoorlijke organisatie. Haar opgaven zijn cp het oogen- blik niet groot en veelomvattend, omdar de voornaamste taak voor den revolutionnairen nationaal-socialistischen strijder op dit oogen- blik niet hier ligt, doch ginds in het Oosten. Ons volk heeft behoefte aan hen, die als frontstrijdersiterugkomende, daardoor in staat zijn waarachtige kameraadschap en waarach- tige volksverbondenheid uit te dragen en daarmede oris volk ten zegen te zijn. Een zoodanig^inzet is een waarachtige dienst aan ons volk. Wil de W.A. toonen, dat zij het werkelijk meent met haar leuze ,,alles voor het volk'", dan is het noodzakelijk, dat zij niet moppert en klaagt over den afwezigen strijd hier, doch dat zij hem in dezen beslissenden tijd daar zoekt, waar hij is en dat is in het Oosten. Deze tijd vraagt mannen. Deze tijd vraagt nationaal-socialisten, die beseffen, dat colpor- teeren en exerceeren weliswaar op zich zelf belangrijk kunnen zijn, doch dat daar boven uit, de vrijwillige inzet naast de andere Ger- manen den werkelijken strijd te strijden van hen wordt geeischt. Deze tijd vraagt mannen, die niet volstaan met het zingen van het Oostiand-lied, doch den emst daarvan met hun daden bezegelen. Welnu, dit aUes beseffende, hebben zich naast mij voor den vrijwilhgen dienst aan het Oostfront gemeld: De wrnd. chef van den staf der W.A., de opperbanleider G. D. van de Pol; de heerban- commandant van Groningen, Friesland en Drenthe, de opperbanleider K. A. Enklaar; de heerbancommandant van Noord-Holland, de opperbanleider J. M. van der Bijl; de heer bancommandant van Rotterdam, de opper banleider J. Nederhoom, de heerbancomman dant van Overijssel, de banleider W. Witt- kajnp, het hoofd van de afd. opleiding en orga nisatie van het stafkwartier, de banleider J. Langeveld; de heerbancommandant van Nrd.- Brabant en Zeeland, de banleider F. A. Ouwer- li-ng; de heerbancommandant van Limburg, de banleider G. J. Rothengatter; het hoofd van den verbindingsstaf te Brussel, de banlei der G. J. v. Asperen-'Vervennehet hoofd van de dienst organisatie van het stafkwartier, de onderbanleider G. Stroink; de stadsbancom mandant van Amsterdam, de onderbanleider A. A. Mackay; het wrnd. hoofd van de afdee- ling vorming en voorlichting en wrnd. hoofd- opsteller van De Zwarte Soldaat, de opperhop- man C. Wiegel; het hoofd van den dienst cul- tureel¥"*zaken, de opperhopman A. van Hees; het hoofd van den dienst zang, de opperhop man P. Heins; de adjudanl van den waar- nemend commandant, de hopman J. S. Schie- toaan; de hancommandant in Twente, opper hopman G. Hommes en de adjudant van den heerban te Groningen, hopman J. P. Philippa. Wanneer wij zijn goed-gekeurd, dan zullen wij gaan in het besef, dat uit onze nationaal- socialistische overtuiging en in het bijzonder uit ons lidmaatschap van de W.A., de con- sequentie voortvloeit, dat wij niet langer ach'erblijven dan dringend noodzakelijk was, en dus thans onzen plicht als werkelijken sol daat gaan doen. De taak, welke wij daarmede op ons nemen, zal aanvankelijk daarin bestaan, dat wij als soldaat een opleiding zullen gaan volgen. Hierdoor zullen uit deze W.A. kaderleden mi litaire kaderleden worden gevormd, waardoor de mogelijkheid ontstaat weermannen, die zich naar aanleiding van dezen oproep eveneens melden voor den vrijwilligen dienst aan het front, door eigen W.A. kader militair te laten aanvoeren.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 1