ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Duitschfand wint op alle fronten. No. 10.395 VRkJDAG 17 JULI 1942 82® Jaargang Buitenland Binnenland 0UITSCH WEERMACHTSBERICHT. Voortzetting van achtervolgingsgevechten. Tegen sabotage wordt zonder pardon opgetreden. ITAUAANSCH WEERMACHTSBERICHT LAGERHFISDEBAT OVER SCHEEPS- VERLIEZEN Films over de opieiding der Nederlandsche vrijwilligers. VEKSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Brijsverhooging advertentien toegestaan' door het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart onder No. 16236 N.P. d.d. 24 Maart 1942. ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Terneuzen 1,42 per 3 maanden; buiten Terneuzen 1 73 per 3 maanden. Bij vooruitbetaling /6,60 per jaar. UitgeefsterN.V. Firma P. J. VAN DE SANDE Telefoon 2073 Giro 38150 Directeur: I. van de Sande. ADVERTENTIENPer mm 10 cent, minimum per advertentie f 1,50. Rubriek Kleine advertentien: 1-5 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent; max. 8 regels. Dienstaaribie- dingen en dienstaanvragen 15 regels 52 cent, iedere regel meer 10 cent. Met ver- melding Brieven of Adres Bureau van dit blad 10 cent meer. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrrjgbaar is. In- zending van advertentien uiterlijk 10 uur y.m. op den dag van verschrjnibg. HoofdredacteurN. J. Harte, Terneuzen. iDuitsehe luchtwapen drijft bolsjewistische colonnes uiteew. Het opperbevel van de weermacht deelt mede: In den Zuidelijken sector van het Oostelijke front worden de achtervolgingsgevechten rus- teloos voortgezet. Ingesloten en afgesneden groepen van den vijand trachten vergeefs naar het Oosten door te breken. De verliezen van den tegenstander en de binnengebrachte buit zijn tot dusver niet te overzien. Sterke formaties van het luchtwapen hebben de ach- terwaartsche verbindingen van de bolsjewie- ken aangevallen en talrijke colonnes uiteen- gedreven. Geveclitsvliegfuigen hebben Rostof en verscheidene havens aan de Kaukasische kust gebombardeerd. In voor den oorlog be- langrijke installaties der stad Rostof ontston- den verscheidene groote branden. Een vracht- schip werd door voltreffers tot zinken gebracht. Tegen het bruggehoofd Woronesj heeft de vijand zijn sterke tankaanvallen Voortgezet. In samenwerking met het lucht wapen zijn alle aanvallen in harde gevechten bloedig afgeslagen. Aan de rest van het Oostelijke front slechts gevechten van plaat- selijke beteekenis. In de Finsche Golf hebben eenheden van de Duitsche marine 2 bolsjewistische duikbooten tot zinken gebracht. In Egypte werden met sterke strijdkrachten uitgevoerde aanvallen van den vijand in den centralen sector van de stelling El Alamein afgeslagen. In den loop van de verbitterde gevechten werden in tegenaanval 1200 gevan- genen gemaakt en een aantal tanks en vracht- auto's vemietigd. In het Westen van de Middellandsche Zee is een Britsche kruiser door Duitsche ge- vechtsvliegtuigen aangevallen en met vol treffers van bommen beschadigd. Bij aanvallen van Britsche jagers op de kusten van de bezette gebieden in het Westen gelukte het in den loop van Donderdag 6 vijandelijke vliegtuigen te doen neerstorten. Commentaar van bevoegde zijde. De Wehrmachtsbefehlshaber heeft ter waar- schuwing van onbezonner^ elementen tegen daden van sabotage, waartoe de vijand den laatstan tijd de bevolking der bezette gebieden in versterkte mate opzet, eenfl^j groot aan tal gijzelaars gevangen doen zetten. Tot het-* zelfde doel, de beyeiliging van de uitvoering van zijn militaire opdracht, is ook Woensdag de verordening van kracht geworden betref- fenide den afweer van daden van sabotage, gericht tegen de bezettingsmacht. Herhaaldelijke. tegen de bezettingsmacht en in het bijzonder tegen installaties van de Duitsche weermacht gerichte pogingen tot sabotage hebben aanleiding gegeven tot het gebruikmaken* van Nederlanders voor de be- waking van bepaalde objecten. Herhaaldeljjk moest worden geconstateerd, dat zulke bewa- kingsopdrachten niet, of niet voldoende wer den nagekomen. Dat kan alleen reeds met het oog op de openbare veiligheid, welker handhaving ook in het belang van de Neder- landsche bevolking is, niet worden geduld. Wie een hem ter bescherming tegen daden van sabotage verleende opdracht, onder welke oonstandigheden of invloeden tot deze daden ook aanleiding mocht zijn gegeven, niet plicht- getrouw en nauwgezet nakomt, stelt zich bloat aan de zwaarste best raffing en wordt volgens art. 1 van de genoemde verordening met den dood gestraft. Vrijheidsstraffen kunnen slechts in minder ernstige gevallen worden gegeven. Zelfs in geval van een slechts door nalatigheid ontstane overtreding ■N van een bewakingsopdracht worden deze straffen gegeven, wanneer door de eenigerlei schade is ontstaan. De meedoogenlooze bestrijding van alle iladen van sabotage en andere tegen de bezettingsmacht gerichte misdaden eischte echter niet slechts een intransigent optre- den tegen ieder, die bereid is tot dergelijke daden, maar ook de scherpste bestraffing van alien, die, op de hoogte zijnde van een dergelijke daad, obk wanneer daartoe slechts plannen bestaan, hun plicht tot loyaal optreden jegens de bezettende macht schenden. Volgens art. 2 der verordening wordt degene, die van een. misdrijf tegeh de bezet tende macht of van het voomemen tot zulk een misdrijf in geloofwaardigen vorm kennis krijgt en nalaat een instantie der Duitsche weermacht of der Duitsche politie onverwijld hiervan te verwittigen, gestraft met dezelfde straf, waarmee de dader wordt bedreigd, voor het geval het misdrijf wordt volvoerd. Dat beteekent, dat bij een misdrijf, waarop de doodstraf staat, niet alleSn de dader zelf, maar ieder die op eenigerlei wijze in geloof waardigen vorm kennis heeft gekregen vai^ het plan tot de daad, doch nagelaten heeft hiervan volgens voorschrift aangifte te doen, zijn leven heeft verspeeld. Artikel 3 der verordening dient eveneens tot den veelomvattenden, doelmatigen afweer van alle handelingen, gericht tegen de bezet tende macht. Het is gericht tegen; een ieder, die een persoon, van Wien hij weet, of, de om- standigheden in aanmerking genomen moet aannemen, dat hij deel heeft aan een misdrijf tegen de bezettende mogendheid of een derge- lijk misdrijf in den zin heeft, niet onverwijld aangeeft bij de Duitsche politie of de Duitsche weermacht of die een dergelijk iemand ver- bergt, bij zich opneemt of in anderen vorm steun verleent. In al deze gevallen wordt de schuldige als regel getroffen door dezelfde straf waarmee de gfholpen dader wordt be dreigd, in geval het misdrijf is volvoerd. Een nieuw element met-betrekking tot de strafvervolging brengt tenslotte artikel 5 der verordening. Volgens dit artikel zijn van nu af functionarissen der Nederlandsche politie of leden van een formatie, die gesteld is onder de instructies en bevelen der Nederlandsche politie, onderworpen aan de buitengewone rechtspleging»voor leden van S.S. en politie- formaties met bijzondere opdracht, als zij een_ strafbare handeling tegen de bezettende macht plegen. Daardoor wordt ook deze verordening een ondubbelzinnige, scherpe waarschuwing aan het adres van al degenen, die thans spelen met de gedachte, dat zekere, door hen gehoopte acties der vijandelijke mogendheden het sig- naal zouden kunnen zijn voor eigen handelin gen, gericht tegfin de bezettende macht. Moge ieder beseffen, dat al dergelijke pogingen in de kiem worden gesmoord en dat alien, die zich daar in eenigerlei vorm medeplichtig aan mochten maken, met onverbiddelijke hardheid onschadelijk worden gemaakt. ENGELSCHE AANVALLEN OVERAL GESTUIT. Het Italiaansche, weermachtbericht van gisteren luidt als volgt: In den centralen sector van het Egyptische frdnt heeft de vijand onze stellingen fel aan gevallen. De aanvallen werden echter overal gestuit en wij hebben terstond tegenaanvallen ondernomen. Wij maakten ruim 1200 gevan- genen en vemielden een aanzienlijk aantal tanks. Het luchtwapee heeft met sterke formaties deelgenomen aan de felle gevechten en de vijandelijke strijdkrachten evenals het vijande lijke luchtwapen aangevallen. Vier vlieg tuigen werden door de jagers van de vierde stormafdeeling neergeschoten, die daarmede sedert het begin van de huidige operaties in Noord-Afrika hun 132ste luchtoverwinning behaalden. Bovendien brachten Duitsche vliegtuigen den Engelschen het verlies toe van een Curtiss en een Spitfire. Britsche vliegtuigen hebben Benghasi ge bombardeerd, eenige huizen beschadigd en ongeveer 10 Arabieren gedobd of gewond. Het afweergeschut vemielde een Engelsch vlieg tuig. De luchthaven van Miccaba is weder- om door onze en Duitsche luchtformaties ge bombardeerd, de installaties werden herhaal- delijk getroffen. Van de operaties van den dag keerde een bnzer vliegtuigen niet terug. Op de Middellandsche Zee hebben Italiaansche en Duitsche vliegtuigen een Engelschen krui ser aangevallen en beschadigd. DE KWESTIE VAN EEN „TWEEDE FRONT". iS.P.T. meldt uit Stockholm: Het plotse- linge zwijgen van de Loudensche pers ten aan- zien van het al of niet ondememen van een ivasie heeft, naar ,,iStockholms Tidningen" meldt, aanleiding gegeven tot talrijke veron- derstellingen. Naar de Zweedsche correspon dent schrijft, staat dit zwijgen „in merk- waardige tegenstelling tot den steeds sterker wordenden roep nallr een tweede front, welken men nog enkele dagen geleden in alle bladen vond. De correspondent is van meaning, dat een invasiepoging wordt voorbereid. ,,In Londen wemelt het van militairen" aldus ,,Stockholms Tidningen", ,,en iederen dag zien wij er meer Amerikaansche uniformen". De aankomst van Roosevelt's specialen ge- volmachtigde Bulhtt, staat volgens den cor respondent, eveneens - in verband met offen- sieve plannen der Geallieerden, hoewel men officieus aanduidt, dat, Bullitt zicb zou bezig houden met het probleem der convooien in de Noordelijke IJszee. BETEEKENIS VAN DEN DUITSCHEN OPMARSOH OVER DEN DON. De militaire correspondent van het D.N.B. schrijftSedert .het groote Duitsche offensief eenige dagen geleden naar "het Zuiden is uit- gebreid, is de toestand voor Timosjenko op- nieuw aanzienlijk slegfat-er geworden. In den rug van het geheele bolsjewistische Donets- leger staan de Duitsche troepen en die der bondgenooten, die de verbindingen met het Oosten hebben afgesneden. Nu ook van het Westen uit de troepen op het Donets-leger van Timosjenko aanrukken, blijft den Sow- jet-maarschalk nog slechts de keus, door een Snellen terugtocht uit de rest van het ihdus- triegebied van de Donets zicti aan vernieti- ging te onttrekken en naar het Zuiden uit te wijken of slag te leveren. Op het oogenblik schijnt hij nog te denken beide te kunnen doen. Zeker is het, dat de Sowjet-troepen, die in het gebied tusschen Charkow, Koersk en Woronezj onder den voet waren geloopen, naar het Zuiden trachtten te vluchten, voor zoover zij aan vernietiging waren ontkomen. Van vooraanstaande Duitsche militairen ver- neemt men, dat ook deze manoeuvre niet ge- lukt is. Hier kunnen dus groote gebeprte- nissen verwactit worden. 'Het verlies van de rest van het Donetsgebied zal intusschen voor het Sowjet-commando meer dan tragisch zijn, omdat zich hier de laatste afeg'lomeratie van wapenfabrieken bevindt in een gebied, dat gunstig ligt voor het Europeesche ver- keer. Niet minder belangrijk is echter wat in de bocht van den Don gebeurt. Deze/ontwikke- ling heeft de vijand niet verwacht, zooals trouwens het helangrijkste kenmerk van het groote Duitsche offensief wordt gevormd door de verkeerde herekeningen van den Sowjet- staf. Deze fouten zijn vlervoudig. In de eerste plaats heeft de Duitsche af- weerslag in den winter bij de fbotejewisten, Engelschen_ en Amerikanen den indruk ge- wekt, dat de' Duitsche verliezen zoo groot waren, dat men in dit jaar een eindbeslissing tegemoet zou gaan. De Duitsche steunpunt- tac-tiek echter heeft juist een ontzien van menschen en materieel mogelijk gemaakt. hetgeen de vijand zich niet kon veroorloven, omdat hij op een beslissing hoopte. De Duit sche steunpunten werden met weinig strijd krachten bezet en het gi us van de troepen betrok daarachter de winterkwartieren, waar het kon worden opgeleid voor een nieuwe tactiek en nieuwe wapenen, terwijl de vijand ■menschen en materieel offerde, die hem dus in het voorjaar van 1942 moesten ontbreken. In de tweede plaast heeft Duitschland na drie jaar oorlog niet alleen het grootste land- leger ter wereld, maar kan het ook door de buitengewoon groote productie zijner Indus trie dit leger van beter materieel voorzien dan ooit te voren. In de derde plaats was het voor den vijand een verrassing, dat Duitschland na de win- teroorlog met nog meer kracht en nog meer divisies optrad dan het vorige jaar. Deze verrassing blijkt uit alle berichten van vijan delijke zijde. In de vierde plaats worden de Noordelijke IJszee, het Skagerrak, het Kanaal, de Straat van Gibraltar, de Middellandsche Zee, het Suez-kanaal, en de Golf van Aden door leger, vloot en luchtmaoht der mogendheden van het pact van drie geblokkeend in een mate, die de vijand in het geheel niet verwacht schijnt te hebben. Na de overwinningen in Egypte, in het Oosten en op zee kan men zeggen, dat het moreel van Duitschland en zijn bondge nooten iederen oorlogslast van dit beslissende jaar kan verdragen. Dat men zich in het geallieerde kamp van den ernst van den toestand ten voile bewust is, blijkt naar het A.N.P. meldt uit Engel- sche persstemmen, waarin er op gewezen wordt, dat alle wereid-strategisehe plannen, die gebaseerd waren op de stabiliteit van het Sowjet-Russische front, volkomen omver ge- worpen zijn. Men had erop gerekend, dat de Duitsche strijdkrachten nog langen tijd in de Sowjet-Unie gebonden zouden blijven, doch dit is een berekeniijg, waarop men thans geen staat meer kan maken. In verband1 met den opmarsch van de Duit sche troepen in den Zuidelijken sector van het Oostelijke front is, naar het A.N.P. meldt, een artikel van de Economist hoogst opmerke- lijk; dit artikel wijst op de reacties van de verbreking van de belangrijke spoorwegver- binding tusschen Mbskou en Rostow voor de Sowjet-jRussische oorloigstooneelen. ,,De ver breking van deze spoorwegverbinding kan ernstiger consequenties hebben dan zelfs het verlies van groote gebieden en talrijke men schen. De Sovjet-Russische oorlogsindustrie is tot de uiterste limiet gespannen en ook de Sovjetunie is niet oruiitputtelijk zooals men ^veelal gelOoft", aldus de Economist. De Londensche correspondent van de Neue Ziirchbr Zeitung meldt, volgens S. P. T. aan zijn blad, dat men te Londen niet alleen ge- interesseerd het verloop, van het Duitsche offensief van het Oosten volgt, doch zich bezig houdt met de samenstelling der Duitsche strijdkrachten. Volgens de Times bestaat de legergroep von Bock uit 50 divisies infanterie, 10 tot 12 divisies tanks en de daarhij behoo- rende gemotoriseerde onderdeelen en uit 3000 vliegtuigen. Men neemt aldus de Times, in Moskou aan, dat het luchtwapen van de leger groep von Boc'k dusdanig is georganiseerd, dat bij aanvallen zeer sterke concentraties mogelijk zijn. Wat de richting van het Duit sche offensief betreft, zoo komt het voor Londen, aldus genoemde correspondent, niet onverwacht dat de spits van de wig, gevormd door tanks, gericht is op den Noord-Oostelij- ken oever van de .Zwarte Zee. De militaire medewerker van de Times, Cyril Falls, schrijft over den eisch van een tweede front, dat de totstandkoming daarvan slechts wordt overwogen, indien de situatie in de Sovjetunie zeer bedenkelijk zou worden, zoo meldt S.P.T. uit Londen. ..■Wij zijn er ons van bewust", aldus Cyril Falls, „dat ongeveer 40 Duitsche divisies in den kortst mogelijken tijd naar het nieuwe strijdtooneel kunnen worden overgebracht, zonder dat zij daartoe aan de krijgsoperaties in de Sovjetunie behoeven te worden ont- trokken". e MINISTER GOBBELS OVER DEN TOESTAND. Het D.N.B. meldt uit Berlijn Minister Gbbbels heeft_ op de Werkzitting der leiders van de Rijkspropagandabureaux op 13 en 14 Juli een uitvoerig overzicht van den militairen en politie ken toestand gegeven. Hij legde er den nadruk op, dat de vijandelijke propagandaleugens over de vernietiging van de Duitsche weerkracht ineengestort zijn en in toenemende mate plaats maken voor pes- simisme aan vijandelijken kant. Dit pessimis- me wordt nog versterkt door de Britgche nederlagen in Noord-Afrika en vooral door de stijgende seheepsveriiezen, welke een voor Engeland en de Ver. Staten catastrofalen om- vang hebben aangenomen. Met het oog op deze voor hen zoo ongunstige militaire ont- wikkeling nemen de gealli^rden steeds meer hun toevlucht tot getallenbluf en tot het op- richten van nieuwe ,,psychologische fronten". Aan het einde van zijn uiteenzetting ver- klaarde dr. Gbbbels met nadruk, dat de toe stand een zeer groot vertrouwen i» de ver- dere ontwikkeling ver glint. Overwinnen tot elken prijs is en blijft het parool. LFOHTGEVEOHTEN BOVEN HET V KANAAL. Naar het opperbevel# van de Duitsche weer macht meedeelt, naderden in den loop van 15 Juli herhaalde malen Britsche formaties jacht- vliegtuigen het kustgebied van het Kanaal, waar zij- door Focke-Wulf-jagers boven de kust en 'boven zee in lucht(geve.chten werden gewikkeld. Even over negenen vlogen de tal rijke Spitfires het gebied boven de monding van de Somme binnen waarbij een luchtge- vecht ontstond, dat ongeveer twintig minuten duurde. Tijdens dit luchtgevecht scboten de Duitsche jachtvlietgtuigen zonder eigen ver liezen twee Britsche jagers van het type Spit fire neer. Toen de Britten des middags het gebied ten westen van Boulogne trachtten binnen te dringen, werden zjj nog voor het be- reiken van de kust door Duitsche jagers op- gevangen. In de luchtgevechten, die hierna ontstonden,- behaalde de drager van het eiken- loof, behoorende bij het ridderkruis van het Uzeren Kruis, kapitein Priller, door een Spit fire neer te schieten, zijn 75-ste overwinning in de lucht. Een ander Britsch vliegtuig werd aan de Kanaalkust door Duitsche infanteristen neergeschoten. Een Britsch vliegtuig van het type Hudson werd voor de Noorsche kust hij Drontheim door Messerschmitt-jagers neergeschoten. DE STRIJD BIJ EL ALAMEIN. Rommel beheerscht de situatie. (V.P.B.) In bevoegde Duitsche militaire kringen te Berlijn bewaart men een absoluut stilzwijgen omtrent de ontwikkeling van den strijd nabij El Alamein. Ook de mededeelin- gen van den Ehgelschen berichtendienst over een nieuw offensief van generaal-veldmaar- schalk Rommel worden te Berlijn absoluut ge- negeerd en men weigert er eenig commentaar op te geven. Wei wijst men er op, dat het nog steeds Rommel is, die het initiatief heeft en de situatie in handen heeft. De Duitsch- Italiaansche strijdkrachten zoo zegt men --- zijn na de verovering van Tobroek en Mersa Matroe door de stellingen van El Alamein gebroken, die voor de Britten zuiver defen- tieve beteekenis hebben, terwijl de actie van Rommel een uitgesproken offensief karakter heeft. Van een Britsch initiatief kan men niet spreken, zoolang de Duitsch-Italiaansche strijdkrachten niet tot een terugtocht worden gedwongen. Churchill neemt er niet aan deel. Woensdag is in het Britsche Lagerhuis het debat over de oorlogsproductie begonnen, dat werd ingeleid door een rede van den minister van productie, Lyttleton. Sprekend over de luchtmacht, zeide de minister, dat de achter- stand aan toestellen, vergeleken met den vijand, nog niet geheel is ingehaald. Wat de tanks betreft, deze voldoen thans, zooals ze de fabrieken verlaten, aan de eischen, die de moderne oorlogvoering stelt. De Amerikaansche productie zal de geal lieerde troepen in het Midden-Oosten voor zien, terwijl de Britsche productie de geal lieerde troepen in Groot-Brittannie zal uit- rustem en wapenen. Met de vervaardiging van Amerikaansche uniformen in Engeland is reeds een begin gemaakt. De minister verklaarde zich veel voor te stellen van de uitwisseling van technische informaties tusschen Engeland en de Ver. Staten, waarbij Engeland zich in geen enkel geval behoeft te sehamen, daar het op velqr- lei gebied, door de langere, oorlogservaring, de Ver. Staten voor is. Hierna word het woord gevoerd door den Labour-afgevaardigde A-llis Smith. Hij sprak over het tweede front in verband met de pro ductie en hekelde in dit verband het Britsche transportsysteem. Een afgevaardigde der arbeiderspartij ver klaarde, dat de bureaucratische gang van zaken de ministers in hun bewegingsvriiheid hindert. De minister voor vliegtuigproductie, Lle wellyn, deelde medey dat de nieuwste Engel- sche toestellen voor geen andere ter wereld onderdoen. Binnenkort krijgt de marine een nieuw torpedotoestel. Transportvliegtuigen zullen voorloopig slechts in de Ver. Staten worden vervaardigd. De critiek der verschillende partijen op het productiebeleid der regeering was minder sterk dan oorspronkelijk werd verwacht. De critigi waren hoofdzakelijk afgevaardigden der arbeiders- en der onafhamkelijke partij. De „Even?ng Standaard" meldt, dat Chu-r-- chill niet zal deelnemen aan het debat in het Lagerhuis over het scheepvaartprobieem. De minister voor de Oorlogstransporten, Leather, die de meest bevoegde woordvoerder van de regeering zou zijn, kan .natuurlijk" ook niet aan de debatten deelnemen, doch zal de'ze alleen van de tribune in het Lagerhuis volgen. De voornaamste woordvoerder der regeering zal zijn de parlementaire onderstaatssecreta- ris Sir Arthur Salter. WEEKPRAATJE. Ons Nederlandsche Volk geeft den laatsten tijd merkwaardige blijken van politieke kop- schuwheid. Te pas of onpas hoort men beweren, dat men niet aan pelitiek „doet" en dat men derhalve zich ontslagen acht van de plicht zich in politiek opzicht te bezinnen. Nu men, gedwongen door de zich opdringende waarheid, niet meer zijn politieke stokpaardjes kan berijden, gaat meji als een klein kind aan den kant van den weg staan en pruilt: ,,Ik speel niet meer -mee". Tegelijk legt men nog eens nadruk op de verachting, die men plot- seling voor .politiek" voelt, nu eigen politieke gestes niet meer mogelijk zijn. Dit wegkruipen achter het maskgr van ,,niet meer te doen aan politiek" is een valsche houding, in feite een verzet tegen de politiek die in heel Europa baan breekt en die ondanks alle critiek het ruggemerg "blijkt, van de geweldige vernieuwing van het Europeesche economische, staatkundige en cultureele leven. De Nederlanders over het algemeen denken by het woord ..politiek" vrijwel onmiddellijk aan de handelingen der oude partijen, de par- tijen^ibncurfentie en gansch het vermolmde partijenstelsel. Het nationaal-socialisme ver- ?taat onder politiek heel wat anders. (Voor het nationaal-socialisme is het leven van het In het filmjournaal Holland-Nieuws zullen, de volgende weken voortdurend opnamen te zien zijn van de opieiding der Germaansche vrijwilligers uit Nederland. Uit deze opnamen blijkt dat, onze mannen onder de beste om- standigheden tot goede sqjdaten worden opge leid. De verblijven liggen in een mooie om- geving, die een achtergrond geeft voor den tijd der opleidirig, welke steeds als mooiste indruk in het leven van ieder afzonderlijk een prettige herinnering zal vormen. Er is alle mogelijke gelegenheid om op allerlei manieren den vrijen tijd door te bren- gen en dit vormt aan het slot van den dag een compensatie voor de zware uren van den dienst. De sportopleiding vormt een essentieel onderdeel van de algemeene opieiding. Zij voedt den betrokkene stelselmatig op tot moed en hardheid. Bij de sportopnamen kan men in het bijzonder een heele reeks krajiige Nederlandsche sportmenschen herkennen. Een grondige opieiding in de behandeling van alle moderne wapens geeft den vrijwilliger alle ■militaire bekwaamheden, die a?m het front noodig zijn. Voor het liehamelrjke welzijn wordt uitstekend gezorgd. Duidelijk ziet men in de films, hoe de vrijwilligers door gespe- cialiseerde geneesheeren medisch verzorgd worden, alsook een werkelijk uitstekenden kost genieten. t Voor vele Nederlanders zal het bijzonder helangwekkend zijn, in de films eigen ver- wanten of bekenden te herkennen. Het film journaal zal de komende weken dan ook beslist de moeite waard zijn. volk voorwerp der politiek. Alle doelstellin- gen, die de vrijheid en de onafhankelijkheid van het volksche bestaan tot voorwerp heb ben, die de verwerkelijking en de ontwikke ling van het „volksdom'' inhouden, zijn poli tieke doelstellingen. Iemand. die eens met een soort nihilistentrots beleed „aan geen poli tiek te doen'1 hebben we voorgehouden, dat hij derhalve zich naast het leven van het volk geplaatst had em eer een belemmering dan een bevordering was van het heil van ons volk. Otto Bangert heeft het wfczen der politiek aldus uitgedrukt: het historische streven van een volk zich op aarde te doen gelden". Het is waar ons volk heeft de laatste tientallen jaren en in het bijzonder in de laat ste jarenc- voor de bezetting geen goede beurt gemaakt. De politiek, die hier bedreven werd* en die in de angelsaksische landen nog ge voerd wordt, is geen eigenlijke politiek, omdat ze niet gericht is op de welvaart van de volks- gemeenschap, maar een instrument in de han den der machthebbers en k^litalisten om hun eigen of groepsbelangen te behartigen ten koste van het volk. Tot nu toe heeft zelfs de heele oorlogsvoe- ring aan Engelsch-Amerikaansche zijde dit doel gehad. De oogen der Nederlandsche regeering zijn daarvoor niet open geweest en het kortelings gesloten bondgeuootschap tusschen de zooge- naamde Nederlandsche regeering ,,ergens in Amerika" en de Sowjet-Unie bewijst, dat zij hoorende doof en ziende blind blijft. Voortaan heeft Nederland (d.w.z. het z.g. ,,vrije Neder land" in de verbeelding van de steeds verder vluchtende Koningin en haar gedroste trawari- ten) in de Sowjet-Unie weer een ..gezant" en hseft Stalin ter zelfddr ure genadiglijk goed gevonden zich door een; gezant by „onze regee ring" te laten vertegenwoordigen. Het kan ieder duidelijk zijn, dat de welvaart van ons voik met deze geste niets te maken heeft, er totaal vreemd aan is. Met dit „bondgenootschap" probeert men de wankelmoedigen, baatzuchtigen en degenen, die het ..vroeger" zoo goed hadden, omdat ze konden parasiteeren op de rotte toestanden, zand in de oogen te strooien: men wil het doen voorkomen alsof „onze regeering" nog vast gelooft in de overwinning der angelsak- sisch-bolsjewistis-che machten. Daarmede houdt men het aetieve en passieve verzet in ons land gaande, verzet, gepleegd door de misleiden, de slachtoffers van de Engelsche hetze-campagne. Dat ligt allemaal in de lijn der Engelsche tactiek: anderen de kastanjes uit het vuui- te laten halen. Er is nog maar een politiek: het welzijn der yolksg'Smeenschap en hiertegenover bestaat geeri neutraliteit. Wie met grootsch gebaar beweert, dat hij „er niet aan doet" en dan pok niet de minste moiete doet om iets te begrij- pen van de geweldige politieke gebeurtenisseri in het huidige Europa, staat schuldig tegen- over zijn volki pleegt ..verraad" jegens ons Volk. En dat kan in dezen tijd van enorme span- ningen niet geduld worden BURGEMEESTERS. Het rijkscommissariaat maakt bekend: De commissaris-generaal voor Bestuur en Justitie heeft op grond van par. 3 der veror dening no. 108/40 (vierde verordening op bijzondere bestuursrechtelijke maatregelen) te zamen met par. 4 al. 1 der verordening no. 3'40 op de uitoefening der regeeringsbevoegd- heden in Nederland tot burgemeesters be- noemd: Den burgemeester W. J. Booxe in Zeven- hoven, met gelijktijdig eervol ontslag uit zijn tot dusver bekleede fumctie, tot burgemeester van Wateringen; den reserve-majoor .en wet- houder O. L. J. Sikkens in Laren tot burge meester van Oegstgeest; den boekhouder Z. H. de Vries in Rotterdam tot burgemeester van Oude water; den plaatsvervangenden pro- vincialen leider van den Nederlandschen Volksdienst, M. J. van Leeuwen in Aerden- hout, tot burgemeester van Naarden; den douane-ambtenaar A. G. Jofigsma in Rotter dam tot burgemeester van Krommenie; den bestuursambtenaar op nonactief J. A. A', de Bree in Haarlem tot "burgemeester van Oost- zaan. 1

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 1