ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN BEKENDMAKING. Duitschland wint op alio Men. No. 10.394 WOENSDAG 15 JULI 1942 - 82° Jaargang Verordening van den Rijkscommissarls voor de bezette Nederlandsche Gebiedert tot afweer van handelingen tegen de bezettende macht. Buitenland DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Nieuwe overgangen over de Don. Aanvalsfront naar het Zuiden verbreed. Met nog meer ernst. v Wereldrevolutie. 4 3 2 10 0 ITAUAANSCH WEERMACHTSBERICHT NEUZENSCHE COURANT t i Pnh VEBSOHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Priisverhooging advertentien toegestaan door het Departement van Handel, Nijverlieid en Scheep^art onder No. 16236 N.P. d.d. 24 Maart 1942. ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Terneuzen 1,42 per 3 maanden; buiten Terneuzen /I i3 D„r 3 maanden. Bij vooruitbetaling 6,60 per jaar. Uitgeefster: N.V. Firma P. J. VAN DE SANDE Xelefoon 2073 Giro 38150 Directeur: I. van de Sande. ADVERTENTIEN: Per mm 10 cent, minimum per advertentie 1,50. Rubriek Kleine advertentien: 15 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent; max. 8 regels. Dienstaanbie- dingen en dienstaanvragen 1—5 regels 52 cent, iedere regel meer 10 cent Met ver- melding Brieven of Adres Bureau van dit blad 10 cent meer. Handeisadvertentien bij regelabonnement tegen vermiiyierd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. fending van advertentien uiterlrjk 10 uur v.m. op den dag van verschijning. Hoofdredacteur: N. J. Harte, Terneuzen. I Den laatsten tijd heeft de vijand, met het oog op de hem bedreigende vernietigende nederlagen in het Oosten in versterkte mate door radio-uitzendingen en versprei- ding van vlugschriften de bevolking van de door Duitschlanld bezette Westelijke gebieden aangezet tot daden van sabotage. Ter waarschuwing van onbezonnen elementen tegen dergelijke handelingen heo ik, ter beveiliging van de uitvoering van anijn militaire opdracht, een vrij groot aan- tal ipwoners des lands als gijzelaars gevangen doen zetten. Deze gijzelaars zullen bij daden van sabotage der bevolking aangepakt worden. Zij staan borg met hun !e^De bevolking heeft het in de hand om#door een bezonnen optreden en door mede Jerking bij de verhindering van daden van sabotage van iederen aard de veilig- heid van het leven harer medeburgers, die als gijzelaars zijn aangewezen, te waar- borgen. De lijst met de namen der gijzelaars zal gepubliceerd worden. (w.g.) Wehrmachtsbefehlshaber in Nederland Generaal der Vliegers FR. CHRISTIANSEN. Op grond van par. 5 van het decreet van den Fuhrer over de uitoefening der regeeringsbevoegdheden in Nederland van 18 Mei 1940 (Rgbl. I S. 778) ver-- orden ik: A r t i k e 1 1. 1) Wie opzettelijk een opdracht totv bewaking niet of niet voldoende uitvoert, die hem ter bescherming tegen daden van sabotage is gegeven door den Wehr machtsbefehlshaber in Nederland of een door hem aangewezen instantie, door den General-Kommissar fur das Sicherheitswesen und Hohere SS- und Polizei-fiihrer, of een door hem aangewezen instantie, of krachtens machtiging van een dezer instan- ties door een Nederlandsche instantie, wordt met den dood, in minder ernstige ge- valien met vrijheidsstraf gestraft. 2) Indien de daad' door nalatighefd is begaan, dan is de straf gevangenis of hechtenis. Indien ingevolge der nalatigheid schade is ontstaan, wordt gestraft volgens alinea 1). A r t i k e 1 2. 1) Wie in geloofwaardigen vorm kennis krijgt van een misdrijf tegen de bezet tende macht of van het voornemen tot zulk een misdrijf en nalaat een instantie der Duitsche politie of der Duitsche Weermacht terstond daarvan te yerwittigen, wordt gestraft met de straf, waarmede de dader wordt bedreigd in geval het mis drijf is voiyoerVl. 2) In minder ernstige gevallen kan tot gevangenisstraf worden veroordeeld. 3) Indien geen poging tot het misdrijf is gedaan, kan wordem afgezien van straf. A r t i k 6 1 3. 1) Wie een persoon, van wien hij weet of de omstandigheden in aanmerking genomen moet aahnemen, dat deze deel heeft aan een misdrijf tegen de bezettende macht, of een dergelijk misdrijf in den zin heeft, niet terstond^ aangeeft bij een instantie der Duitsche politie of der Duitsche Weermacht, of wie een dergelijk iemand verbergt, bij zich opneemt of ondersteunt, wordt gestraft met de straf waar mede de dader wordt bedreigd, ingeval het misdrijf is volvoerd. 2) Artikel 2, alinea 2 en 3, gelden eveneens. A r t i k e 1 4. De strafbare handelingen volgens de artikelerf 1 tot 3 zijn misdrijven in den zin van artikel 2, tweede alinea, der Verordening Nr. 52/1940, betreffende de Duit sche rechterlijke macht voor strafzaken, in de versie der bekendmaking Nr. 72 '42 A r t i k e 1 5. Indien een functionaris der Nederlandsche politie of een lid van een formatie, die ondergeschikt is aan de instructie en bevelen der Nederlandsche politie, een strafbare handeling tegen de bezettende macht pleegt, dan is voor zijn berechting de buitengewone rechterlijke macht voor leden der S.S. en voor leden der politie- formaties in bijzonderen dienst, uitsluitend bevoegd, voor zoover deze beVoegd- heid niet volgt uit artikel 1 der Verordening 12/1940 over de bevoegdheid van den (Duitschen) Krijgsraad van 8 Juni 1940. Artikel 6. Deze verordening treedt in werking op den dag van haar afkondiging. DEN HAAG, 13 Juli 1942. De Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche Gebieden. king leed verliezen. Voomamelijk in woon- wijken in de stad Duisburg ontstond schade aan gehouwen. 5 der aanvallende toestellen werden omlaaggehaald. deel der verantwoordelijkheid hun eventueele lot, en op elk Doorbraak ten Zuid-Westen van Rzjew. Het opperhevel van de Duitsche weermacht maakte Maandag in een extra berjcht -bekend: Otn het gebied ten Zuid-Westen van Rzjew heeft de op 2 Juli begonnen omvattende aan- val der Duitsche troepen, doeltreffend ge- steund door formaties van het luchtwapen, na een doorbraak door het vijandelijke systeem van stellingen, in zware boschgevechten ge- leid' tot insluiting en vemietiging van ver- scheidene divisies infanterie, divisies caval- lerie en een tankbrigade. In dezen slag van 11 dagen werden ruim 30.000 gevangenen binnengebraclbt, 218 tanks, 591 kanonnen en 1301 machinegeweren en granaatwerpers, be- nevens groote hoeveelheden andere wapens en oorlogstuig van allerlei aard buitgemaakt of vemietigd. De bloedige verliezen van den tegenstander zijn zwaar. De aantallen ge vangenen en de buit nemen nog toe. Vijandelijke strijdkradhten bij Woronesj ingesloten. Het opperbcvel van de Weermacht maakt bekend In den Zuidelijken sector van het Oostelijke front is het Duitsche aanvalsfront verbreed in Zuidelijke richting. Taai verdedigde vijan delijke stellingen werden doorbroken. Bij de achtervolging van den vijanrt stormden snelle troepen ver voorwaarts te midden van de bewegingen van den vijand en' verpletterden colonnes van alle wapens, die zich op den terugtooht bevonden. Voortdurende luchtaan- vallen waren met vernietigende uitwerking op den wijkenden vijand gericht. Ten Noordwesten van Woronesj sloten tankformaties een groep vijandelijke strijd- krachten in Snellen opmarsch in. In den middensector werden tal van plaatse- ljjke aanvallen van den vijand afgeslagen en Sovjetconcentraties verpletterd. Bij zuiveringsacties in de voormalige om- singeling aan de Wolchof werd de opperbevel- hebber van het tweede Sovjetstormleger, lui- tenant-generaal Wlassof, uit zijn schuilplaats te voorschijn gehaald. In Egypte slechts plaatselijke gevechts- activiteit rondom El Alamein. In .lilchtge- vechten en door luchtafweergesctout verloren de Britten 12 vliegtuigen. Aan de kust van Palestina plaatste een Duitsche duikboot 2 torpedotreffers op een tankboot, die in een krachtig beveiligd con- vooi voer. Op Malta werden de luchtbases door lucbt- formaties Duitsche en Italiaansche ge^eehts- vliegtuigen doorlodpend bestreden. Aan de Zuidkust van Engeland hebben lichte gevech:svliegtuigen een Britsch bewakings- vaartuig tot zinken gebracht. Aan de Kanaalkust werden Dinsdag 4 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Britsche bommenwerpers hebben Dinsdag- nacht verscheidene plaatsen in het Rijn-West- faalsche gebied aangevallen. De burgerbevol- Met de radio is, schrijft de N. R. Crt., in de modeme oorlogvoering een propagandaanoge- lijkheid ingeschakeld, waarvan een onverant- woordelij'k gebruik ook de grenzen vagi het in den oorlog volkenrechtelijk geoorloofde kan doen overschrijden met alle noodlottige ge- volgen daarvan voor hen, die het slaehtoffer van zulk een propaganda zijn geworden. De verleiding om van dit middel een dus- danig misbruik te maken, is ongetwijfeld Ver- sterkft door het totale karakter, dat de oorlog heeft aangenomen. Het is een waarheid, welke wij alien in meer of mindere mate er- varen, dat de oorlog gevoerd wordt met alle krachten, waarover de partijen beschikken, direct of door hun overwinningen; de tegen stander moet er dus wel op uit zijn, om zoo- veel mogelijk deze krachten te verlammen. Telkens dan overschrijdt hij echter de grens van het daarvoor geoorloofde, wanneer hij naar middelen grijpf, die "net onderscheid tus- schen strijdmacht en burgerij verloren dreigen laten te gaan. Hetzij ii/het passieve, door de burgerlijke bevolking ajnders dan in de uiter- ste, van geval tot geval te beoordeelen nood- zaak met de combattanten mede te laten lijden; hetzij in het aatieve, door de non-com- battanten ertoe te brengen deel te nemen aam de rechtstreeksche oorlogshandelingen. De scheiding, welke in een lange ontwikke- ling van het oorlogsrecht tusscjhen strijd macht en burgerij is gebracht, is zulk een waardevol element in het streven om het ge- weld van den oorlog'binnen de perken te hou- den van hetgeen tot het bereiken van zijn doeleinden vereischt is, dat men deze nog maar zoo kort geleden in duidelijke volken- rechtelijke begrippen vastgelegde winst niet lichtvaardig te loor mag laten gaan. Vandaar, dat het protest niet mag ver- stommen tegen een uitbreiding van de oecomo- mische oorlogvoering, waardoor zij het scherp van het hongerzwaard tegen vrouwen, kinde- ren en invaliden richt; vandaai dat niet ge- noeg kan worden gewaarschuwd tegen een oorlogspropaganda, welke tot gevolg moet hebben. dat leden van de burgerlijke bevol king zich in de militaire handelingen mengen of daarop in een of anderen vorm'invloed trachten te oefenen. Een dergelijke waarschuwing ligt er op- nieuw in de bekendmaking van den bevelheb ber van de weermacht in het bezette Neder landsche gebied, welke in ons blad is afge- drukt. En uiteraard is dit een waarschuwing, welke ni'et in de eerste plaats op het belang van diegenen berekend is, tot wie zij zich -richt, maar, zooals de generaal der vliegers, Fr. Christiansen, h$t uiitdrukt, „ter beveiliging van de uitvoering van mijn militaire op dracht". Maar in den vorm, waarin de waar schuwing verschijmt, strekt zij ook wel dege- lijk tot bescherming van hen, die aan een van zoo weinig verantwoordelijkheidszin getuigen- de propaganda voor handelingen tegen de be zettende macht zijn blootgesteld. Het is op zichzelf misschien niet eens zoo verrassend, dat dezelfde ministers, die dezer dagen tot een maatregel, de erkenning van de Sow jejuni's, overgingen, welke totdusver juist in de kringen van hun geestverwanten op de felste uitbarstingen van zedelijke ver- ontwaardiging placht af te stuiten, zich heb ben laten betrekken in een propaganda, door middel van radio-uitzendingen en de versprei- ding van vlugschriften, waarvan ook maar een begin van welslagen -hun land- en volks- genooten in gevaren zou brengen, als in de Maandag verschenen bekendmaking aange- duid. Het zijn maatregelen, die zich niet tot ons land beperken. Ook in Belgie en Frankrijk zijn er overeenkomstige aangekondigd, zooals ook de' bovenbedoelde propagandazich over het geheele in West-iEuropa bezette gebied uitstrekt. Met alien nadruk wordt verklaard, dat de gijzelaars, die genomen zijn een vrij groot aantal, heet het, wier namen trouwens spoedig zullen worden bekend gemaakt met hun leven borg staan en bij daden "an sabotage der bevolking, bij gehoor geven dus aan de propaganda, welke haar van overzee bereikt, zullen worden aangepakt. Hun leven en welzijn is in handen van de bezettende macht. Maar niet in de hare alleen en ^elfs niet in de eerste plaats in de hare. In de eerste plaats is hun leven in handen van ons, hun volks- en landgenoo'en. Uit- drukkelijk wordt het in de bekendmaking van den bevelhebber van de weermacht gezegd: ,,De bevolking heeft het in. de hand om door een bezonnen optreden en door mede werking bij de verhindering van daden van sabotage van iederen aard de veiligheid van het leven harer medeburgers, die als gijzelaars zijn aangewezen, te w'aarborgen"'. In de gelijktijdig verschenen verordening van den Rijkscommissaris worden den bewo- ners van het bezette gebied terzake nauw- keurige verplichtingen opgelegd: wie nalaat mededeeling te doen van eenig misdrijf tegen de bezettende macht of het voornemen daar- toe, dat hem ter kennis gekomen is of. wie een hem bekenden daarbij betrokken persoon niet aangeeft of wel verbergt, loopt kans van dezelfde straf, die oi* het misdrjjf zelf is ge- steld; wie nalatig is in een hem gestelden be- wakingspliicht kan zelfs met den dood worden gestraft. - Maar het hoeft nauwelijks gezegd, dat deze verordening door de afkondiging van stifc*- bepalingen vooj? bepaalde ernstige gevallen slechts wil inscherpen wat in het algemeen van de bevolking wordt gevraagd en gevergd: een bezonnen houding, in elk opzicht en tot in dingen toe., die op- zichzelf kleinigheden kun- nen lijken, maar die alle bij elkaar beslissend zouden kuimen zijn voor het lot dat in een voorkomend geval er kan immers door net t'cedoen van slechts enkele onverantwoorde- lijken altijd ie's voorvallen den gijzelaars beschoren kan worden. Ieder wete en beseffe, dat hij zijn draagt voor oogenblik. Hij moge er ook niet aan twijfelen, dat voor het Duitsche Rijk, dat zijn bestaan op het spel heeft staan, als het er op aan komt, de hardste maatregelen gerechtvaardigd zul len zijn. Het iis altijd hard, dat menschen, die door hun gijzeling reeds niet eens ineer voor rechtstreekisch daderschap in aanmerking komen, verantwoordelijk kunnes worden ge- steld voor wat anderen misdioen. Het odium daarvan ligt echter op diegenen, die in eigen onverantwoordelijkheid zoover ,gaan, 4at zij van plaatsen, waar zij zelf voorshands onbe- reikbaar zijn, opzetten tot daden van geweld, welke een oorlogvoerende macht nu eenmaal niet dulden kan, zonder dat zij zich klaar- blijkelijk rekenschag geven van de onbereken- bare gevolgen, welke dit hebben kan voor degenen, tot wie zij zich richten. Het begrip wereldrevolutie" was, schrijft de N. R. Crt., in de marxistische theorie zon der levensvatbaarheid gebleken, totdat het via de leninistische bpvatting van de onge- lijkmatige ontwikkeling van het kapitalisme reeds aangepast was aan de voorwaarden voor revolutie, welke zich nationaal voordeden. Hoewel de Russische revolutie snel onder de leiding van volslagen lntemationalisten ge komen is en onder dier leiding ook het karak ter heeft aangenomen, waaronder wij haar kennen, heeft ook zij op den duur steeds meer veranderingen ondergaan, die haar in de rich- ting van een nationale revolutie schenen te drijven. Wanneer de ontwikkeling nog eenigen tijd door had kunnen gaan, zonder dat een oorlog tot het opmaken van de balans ge- dwongen had, moet het heelemaal niet uitge- sloten worden geacht, dat zich tendenties zou den hebben doorgezet, welker aanwezigheid ook nu reeds den Fuhrer aanvankelijk eenige verwachting van werkeltjke-overeenstemming hebben laten koesteren. Maar ook nu deze ontwikkeling nog niet voltooid was, heeft juist het uitbreken van den reeds lang tot wereldoorlog uitgdbreiden Europeeschen oorlog de Sowjetunie gedwon- gen om, door de aanvaarding van een bond- genootschap mefr de grootste kapitalistische wereldmachten, haar wereld-revolutionnaire bedoelingen, zij het naar eigen inzicht mis schien voorloopig, te verzaken voor een im- perialisme, gelijk dat tot uitdrukking gekomen is in de afspraken, welke met de sluiting van het Engelsch-Sowjetsche bondgenootschap ge paard schijnen te zijn gegaan. Wanneer de Sowjetunie thans in de En gelsch-Amerikaansche landen bet communis tische_vuur aanhoudt, dan is dit veeleer ge- dreven door de zorg van zelfbehoud, dan dat aan een werkelijke 'Voortzetting van de wereldrevolutie in marxistischen zin kan worden gedacht. Voorzoover zich immers in deze landen veranderingen voltrekken, ver- toonen zij eerder overeenkomst met hetgeen in de van huis uit nationale regiemen als voorbeeld aanwezig is. Op' ditzelfde oogenblik nu wordt van geheel anderen, tegenovergestelden kant het woord ..wereldrevolutie" in den mond genomen. Het was Werner Daitz, die het gebruikte, toen hij dezer dagen in de Deutsche Zeitung in den Niederlanden een uitvoerig artikel publiceer de over de ,,vernieuwing van het Rijk en de wedergeboorte van Europa uit de levenswet van de Europeesche volkerenfamilie". Hij sprak van een nieuwe ordening van de wereld, die zich practisch voltrekt door j-evo- luties in groote ruimten. Iedere groote ruina te heeft haar eigen innerlijke nieuwe ordening als deel van de wereldrevolutie te voltrekken. Zoo zien we thans de revoluties in de groote ruimten der Oost-Aziatische, Indisch-Malei- sche en Europeesche Molkerenfamilies, ja ook van de Afrikaansche in vollen gang. Voor Noord-Amerika heeft de Rijksminister van touitenlandsche zaken von Ribbentrop hetzelf- de voorspeld." Naar den aard van het nationaal-soeialisme is dit geen theoretische vopropstelling, maar de' omschrijving van wat men zich in de wer- kelijkheid meent te zien voltrekken. Het is niet zoozeer een program,"als een syllabus. Het nationaal-soeialisme gaat de verwezen- lijking van zulk een begrip dan ook tegemoet, zonder den last van vooropstelliiigen, .die zich uit een lange theoretische voorbespiegf^ling ontwikkelen. Wanneer er, dus, zooals onlangs naar aanleiding van een door Rijksminister Frank gehouden rede over detoekomst van de kleine volkeren. het woord ,,statenbond" valt, dan moet men ook deze aanduiding van een vorm niet terstond willen vullen met een daarvoor als vaststaand aangenomen inhoud. Het is," gelijk Werner Daitz terecht op- merkt, dat de nieuwe opgaven zich niet in de lijst van totdusver geldende staatsrechtelijke formules en begrippen laten oplossen. To.ch laat ook hij het niet bij deze negatieve aan duiding. Zooals de plane ten om de zon cir- kelen, schrijft hij. zonder door deze tot zonne- massa te worden ontbonden, zoo zullen zich de Europeesche volkeren naar het natuurlijke gewicht ongedwongen ordenen. Ieder volk van Europa zal in de toekomstige Europeesche volkerenfamilie die plaats innemen, die het zich op grond van zijn prestatie zelf aanwijst. De stemmen van de Europeesche volkeren zul len in de toekomst niet meer geteld, maar wederom gewogen worden. Onder de onver- mijdelijke noodwendigheid van een levens- en arbeidsgemeenschap van de Europeesche vol keren zullen de begrippen van staatssouverei- niteit, die zich in de laatste vierhonderd jaar tezeer hebben toegespitst, van zelf ondergaan in een hoogeren staatsrechtelijken vorm van de van het leven uit geordende gemeenschap van de volkeren van Europa. Boven de staats- snuvereiniteri zal zich weer de volksche sou- vereiniteit stellen. Eerst in de binding aan de bovengeschikte gemeenschap van alle naties van Europa zullen de afzonderlijke vol- j keren werkelijk vrij tot de dntplooiing van hun bijzonderen levensstijl en hun bijzondere Ja, laat ons eindigen met het stamelen van veronderstellingen, gebaseerd op wenschdroo- mem die toch nooit in vervulling zullen gaan. Laten wij ter zake komen en ons afvragen, wat ons belang is: de chaos van het bolsjewis- me of een nieuw Europa waarin arbeid en brood zal zijn voor een ieder. die werken wil ert kan. Ongetwijfeld valt ook uw keuze op dit laatste. Maar... dan dient gij ook vol- komen te staan achter onze mannen die aan het Oostfront voor dat nieuwe Europa strid den. Dan zult gij ook ons fonds, dat zorgt voor de samenstelling en verzending van dui- zenden pakketten voor deze strijders willen steunen. Daarom ter zake. Het gironummer is 432100 t. n. verzorgingsfonds vrijwilligers- legioen Nederland, Koninginnegracht 22 te 's Gravenihage. levensvermcgen en productiviteit kunnen komen. Dezen vorm reeds thans in details te willen definieeren, zou in strijd komen met het feit, dat groote ontwikkelingen hun eigen wetten- hebben en met den natuurlijken groei in het leven van volkeren en de volkeren familie". Dit is wel een zeer gelu*ige formuleering van de atmosfeer, waarin zich een revolutie voltrekt, welke niet van .de theorie, uit, als een bij uitstek sociale revolutie wordt tege- moetgezien, maar die zich, zooals het in de werkelijkheid immer gaat en| ook niet anders gaan kan,-in den samenhang van alle levens- gebieden voltrekt. De theoretische socialisten van voorheen kunnen zich in zoover getroost voelen, dat de volksche revolutie, zooals zij zich thans, om met Werner Daitz te spreken, reeds als een wereldrevolutie doorzet. niet anders dan socialistisch kan zijn, reeds als uitvloeisel van het beginsel, dat de gemeene zaak boven eigen baat moet gaan. Voor de nationalistische gevoelens, die voor- al in de kleinere volkeren verontrust moeten zijn over het vooruitzicht van diepgaande wrj- zigingen in het intemationale verband, staat daartegenover de troost, dat deze stelregel, dat de gemeene zaak boven eigen baat gaat, ook voor hen de toekomst kleurt, in dien zin dat, om Werner Daitz nog eens aan te halen, ,,de verzekering van de kleine levensruimte van een volk of van de groote levensruimte van een volkeren-familie niet slechts van nut is voor deze zelf, maar van hetzelfde nut ook voor de orde, waarvan zij een onverbrekelijk bestanddeel zrjn.*" Met deze herverzekering, dat ook ,.dit nieuwe geloof zijn overtuigingskracht niet aan transcendentale ideeen zal ontleenen, maar voortVloeit uit het heldere inzicht in -onver- anderlijke samenbangen in het leven van vol keren en volkeren-families." SUOCESVOLLE AANVALLEN VAN DE ASTROEPEN IN EGYPTE. Asm het Egyptische front hebben aanvallen van Italiaansche en Duitsche detachementen goede resultaten opgeleverd: Talrijke krijgs- gevangenen werden binnengebracht en de bevelvoering van een' bataljon werd gevangen genomen. De activiteit in de lucht was Dinsdag ook intens: Duitsche jagers hebben 9 Spitfires, onze jagers een vier-motorig toestel van het type Liberator neergeschoten. Twee andere BritscJae vliegtuigen vielen in jsee, na te zijn getroffen door het afwfeervuur van Tobroek, waar vijandelijke aanvallen eenige Arabieren doodden en beperkte schade a'anrichtten. Het afweervuur van Benghasi heeft een vijandelijk toestel getroffen en vemield, zoodTTt het totaal der neergeschoten vliegtuigen ges'egen is tot 100. Het vliegveld La Venezia is aangevallen .door formaties bommenwerpers der As. Tijdens deze acties heeft de Erigelsche lucht- macht 7 toestellen verloren, 5 werden neer geschoten door Italiaansche jagers, 2 door Duitsche jachttoestellen. Zes onzer vlieg tuigen keerden niet terug naar hun basis van de operaties der 2 laatste dagen. ENIGELSCHE BOMMENWERPERS ROVEN WEST-DUITSOHLAND. Het D.N.B. meldt uit Berlijn Britsche bommenwerpers hebben, naar ver- nomen wordt, Dinsdagnacht bcisant- en brand- bommen uitgeworpen boven West-Duitsch gebied. Oorlogseconomische schade ontstond niet, maaf verscheiden burgers werden g<*" kwetst. Volgens tot dusver bekende gegevens zrjn twee der aanvallende vliegtuigen neerge schoten. DE ENGELSCHE AANVAL OP DANTZIG. Naar het opperbevel der Duitsche weer macht mededeelt, hebben Zaterdagnacht Brit sche bommenwerpers met schending van de Zweedsche neutraliteit eenige steden aan de Oostzeekust aangevallen. Nadat. de Engel- schen ov'er Zuid-Zweden en Denemarken faad- den gevlogen, kozen zij in hoofdzaak de stad Dant'zig als doel. waarbij zij hun bommen wederom niet op oiorlogs-oeconamische doelen, maar op cultuurmonumenten en woonwijken lieten vallen. Zoo ontstond te Dantzig schade aan huizen, waarbij ook eenige burgers net slaehtoffer werden. Het diaconessehzieken- huis met het vrouwen- en het kinderhuis, dat duidelijk het Roode-Kruisteeken droeg, werd getroffen. De afdeeling luchtmacht van den Zweed- schen defenisiestaf deelt'mede, dat Ziaterdag- dagavend tien uit Westelijke richting nade- rende Britsche yliegtuigen het gebied van Gothenburg binnenvlogen. Zweedsche jacht- vliegtuigen, die opstegen, konden tengevolge van de weersgesteldheid niet met de Engelsche vliegtuigen in contact komen. Een andere groep Engelsche vliegtuigen vloog Zaterdag- avond over de Westkust van S'kanen. Deze

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 1