ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVEPTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSGH-VLAANDEREN J No. 10.393 MAANDAG 13 JULI 1942 82s Jaargang Buitenland DUiTSCH WEERMACHTSBERICHT. Vijand ten Westen van den Don verslagen. Weer 16 schepen tot zinken gebracht. Het groote succes in de Noordelijke IJszee. De toekomstige posities van de kleine naties. MINDERWAAROIG. ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT HEVIGE GEVECHTEN IN DEN KUST- SECTOR DER EL ALAMEINSTELLING. VERSGHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VBIJDAGAVOND. Prijsverbooging advertentien toegestaan door hot Departement van Handel, Nijverlieid en Scheepvaart onder No. 16236 N.P. d.d. 24 Maart 1942. ABONNEMENTSPRIJSBinnen Temeuzen 1,42 per 3 maanden; buiten Teroeuzen 1.73 per 3 maanden. Bij vooruitbetaling 6,60 per jaar. AJitgeefster: N.V. Firma P. J. VAN DE SANDE Telefoon 2073 Giro 38150 Directeur: I. van de Sande. ADVERTENTIEN: Per mm 10 cent, minimum pej advertentie 1,50. Rubriek Kleine advertentien: 15 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent; mdx. 8 regels. fciienstaanbie- dingen en dienstaanvragen 15 regels 52 cent, iedere regel m^er 10 cent. Met ver- melding Brieven of Adres Bureau van dit blad 10 cent meer. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, lietwelk op aanvraag verkrijgbaar is. In- zending van advertentien uiterlijk 10 uur v.m.-op den dag van verechijning. Hoofdredacteur: N. J. Harte, Terneuzen. Ruim 88.000 gevangenen en groote buit. 'Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte Zaterdag bekend: Duitsche en verbonden troepen, schitterend gesteund door het lucbtwapen, hebben in den loop van de aanvalsoperaties ten Westen van den Don van 28 Juni tot 9 Juli den vijand ver- nietigend verslagen. Na de verovering van Woronesj op 7 Juli werd ten Zuiden daarvan de Don over een breedte van 350 km bereikt en verscheidene bruggehoofden werden over de rivier gewon- nen. Tusschen ,dit front aan den Don en de vroeger bedreigde, thans 300 km achterwaarts gelegen steden Charkof en Koersk bevindt zich geen noemenswaardige vijand meer. Volgens de tot dusver ontvangen beschik- bar© berichten werden in den loop van deze gevechten 88.689 gevangenen binnengebracht, 1007 tanks en 1688 kanonnen, benevens een onoverzienbare hoeveelheid andere wapens en oorlogstuig van allerlei aard buatgemaakt of vernietigd. 540 Vliegtuigen werden neerge- schoten. De aantallen gevangenen en buit nemen voortdurend toe. De bij den afweer van vijandelijke aaruvallen in het gebied ten Noorden en Noordwesten van Orel vernietigde 390 tanks zijn met opgenomen in deze ge- t alien. De rustelooze achtervolging van den vijand wordt voortgezet. Onophoudelijke aanvallen. Naar het Opperbevel van de Duitsche Weermacht over do gevechten in den Zuide- lijken sector van het Oostelijke front mede- deelt hebben de achtervolgde bolsjewieken wehpwaar hier en daar tegenstand geboden, doch die werd an el gebroken. De punten van meuwe Duitsche aanvalswiggen bereikten op verscheidene plaatsen den Don en wierpen den vijand over den stroom. Ten Oosten van den Don. liet het luchtwapen den vijand niet tot lust komen. In den sector Woronesj steunde het lucht wapen niet alleen de Duitsche legerformaties bij het uiteenslaan van vijandelijke ontlas- tingsaanvallen, maar ook bij de voortzetting van den opmarsch naar het Noordoosten. Veertien goederentreineu, werden door bom- men van Duitsche vliegtuigen tot, ontsporing gebracht en talrijke met oorlogsmateriaal ge- laden treinen in brand geworpen. Tevergeefs tractotten de bolsjewieken met krachtige vlie- gerfoamaties de aanvallen van het Duitsche luchtwapen en het oprukken der legerforma ties te verhinderen. De Duitsche jagers wis- ten de lucht in den geheelen gev edits sector vrij te maken en brachten daarbij 52 bolsje- wistische vliegtuigen ten val. Qptnaarsch over groote breedte. Het D.N.B. meldt: 'Het grootscheepsche offensief van dit jaar is terstond met een dusdanige concentratie van strijdkrachten ingezet, dat men zich in kringen van Duitsche mi lit aire deskundigen heeft afgevraagd, hoe het mogclijk was, dat Timosjenko niet tijdig door de luehtverken- ning hiervan was verwittigd. Dit raadsel vindt zijn oplossing in twee meestelijke zetten der opperste Duitsche lei- ding. In de eerste plaats werden de Duitsche opeenhoopingen van troepen en wapens he- wegelijk uitgevoerd, d.w.z., dat zij met behulp van de consequente motoriseering alle vieren- twintig uur van plaats veranderden volgens een vast plan, waardoor eerst op den dag voor het begin van het offensief de benoodigde for- maties op de aangewezen plaatsen stonden opgesteld. In de tweede plaats was het offensief van meet af over zuik een groote uitgestrektheid ontworpen als tot dusver nog niet is voorge- komen. Hierdoor moest de vijandelijke lei- ding wel in onkunde blijven verkeeren omtrent de eigenlijke Duitsche bedoelingen, daar zij slechts in staat was afzonderlijke acties en de marschrichting te onderscheiden. Duitsche militaire instanties willen thans wel erkennen, dat deze manoeuvre schitte rend is geslaagd, maar over hot verloop van den slag wenschen zij zich niet uit te laten. Uit het geheele oprukken van den vijand, met inbegrip van zijn zoogenaamd ontlastings- offensief bij Orel, valt af te leiden, dat de bolsjewistische oorlogsleiding niet meer be kend is met de verblijfplaats van haar strijd krachten en zelfs niet weet, of deze nog be- staan. Timosjtenko's positie is ails "gevolg van de Duitsche doorbraak in Zuidelijke richting wanhopig geworden. *Uit zijn bevelen hlijkt, dat hij met het oog op het dreigende gevaar wilde terugtrekken naar den Kaukasus. 'Dit gaat nu niet meer, want de Duitsche tanks en gemotoriseerde afdeelingen hebben zich op de onderdeelen van Timosjenko's divisies ge worpen, die aanvankelijk terugtrokken, zoo- dat van een strategischen terugtocht naar het Zuiden niet meer gesproken kan worden. Een reusachtige slag woedt, op een slagveld van ontzaglijke afmetingen. De^Duitsche lei- ding geeft het adembenemende tempo aar,. Het zal reeds dezer dagen bewezen worden, dat Timosjenko weer verliest. Bij de nieuwe aanvalsgevechten in den sec tor Koersk-Charkof is ridderkruisdrager kolo- nel Pochat, commandant van een regiment tanks, gesneuveld. Stary Oskol door bolsjewieken opgegeven. Omtrent de positie te velde wordt in Mos- kou gemeld, da+ ten Westen van Woronesj en in de streek van Stary Oskol de toestand voor r^e troepen van Timosjenko ernstig blijft. De Duitschers handhaven hun numerieke meer- derheid en vallen bijna onophoudelijk aan. Aangezien de sovjettroepen in verscheidene sectorfeteruggetrokken zijn, zijn verscheidene bewoonde sectoren in handen van de aan- vallers gekomen. De stad Stary Oskol is op gegeven, aangezien de boctit in het sovjetfront hier te zeer blootgesteld was aan flankaanval- len. Het is den Duitschers gelukt, den sector, die in hun handen is op den Wtestelijken oever van den Don iets te verbreeden en zij zijn langs de rivier in Noordelijke richting opge- rukt en hebben verscheidene bewoonde plaat sen bezet. In een sector is een tankslag ge- leVerd, waaraan aan beide zijden 300 tanks hebben deelgenomen. De strijd duurde den ge heelen nacht door. Vliegtuigen konden niet ingrijpen, aangezien het onmogelijk was vriend van vijand te onderscheiden. Volgens berichten uit Londen wijst men in de bolsjewistische pers en propaganda op den gevaarlijken toestand. De Russen maken zich geen iUusie over de vraag, hoeveel afhangt van het resultaat van den slag bij Woronesj, De laatste drie dagen is de Sovjetunie zich er van bewust geworden, dat deze edne slag wel- licht beslissend is voor den afloop van den oorlog. Men zlpt in Woronesj het zinnebeeld van den Russischen weerstand, zooals dit sedert Moskou den Duitschen aanval in No vember 1941 tegenhield en afsloeg, niet meer het geval is geweest. In de Zuidelijke zone van het Ooste- lijk front As een rustelooze achter volging ingezet. Uit het Hoofdkwartier van den Fiihrer deelt het opperbevel der weermacht in zijn leger- bericht van Zondag mede: ,,In de Zuidelijke zone van bet Oostelijke front rukten snelle formaties en bewegelijke afdeelingen der infanteriedivisies in rustelooze achtervolging achter den wijkenden vijand op. Plaatselijke tegenstand werd overal gebroken. In Rostof en in verscheidene Kaukasushavens werden voor den oorlog belangrijke installaties gebombardeerd. Vijandelijke ontlastingsaan- vallen ten Noord-Westen van Woronesj ble- ven ook Zaterdag* zonder resultaat. Daarbij werden in samenwerking met de luchtmacht 63 vijandelijke pantserwagens vernietigd. In het gebied ten Noorden en ten Noord- Westen van Orel herhaalde de vijand zijn aan vallen met vrij sterke infanterie- en pantser- afdeelingen. Na barde gevechten werden zij met doeltreffenden steun van de luchtmacht afgesla-gen. Aan het Wolchoffront mislukten vijandelijke aanvallen met groote verliezen voor den .vijand. De Sovjet-luchtmacht heeft Zaterdag 74 vliegtuigen verloren. Zes Duit sche vliegtuigen worden vermist. In Egypte duren de hevige gevechten in de stelling van El Alamein voort. Afdeelingen gevechtsvliegtuigen en stuka's bestookten de Britsche stellingen en gemotoriseerde troepen met bommen van zwaar en van het zwaarste kaliber. Zij brachten den vijand groote schade toe. Bij luchtgevechten werden door Duitsche en Italiaansche vljegers 14 vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten. Op Malta zijn steun- punten der Britsche luchtmacht^ gebombar deerd. Aan de Zuidkust van Engeland hebben lichte gevechtsvliegtuigen twee torpedoboot- jagers, die deel uitmaakten van een vijande lijke vlootformatie, tot zinken gebracht. En den afgeloopen nacht heeft de luchtmacht voor den oorlog belangrijke doelen aan de Engel- sche Oostkust met zware bommen bestookt., In het Zuidelijke deel van het Kanaal Van St: George werd bij een aanval op een vijan- delijk konvooi een vrachfcschip door bomtref- fers beschadigd. Na een vruchteloozen storingsaanval op de -stad Flensburg in de avonduren van Zaterdag vlogen in den afgeloopen nacht eenige Brit sche bommenwerpers het gebied van Danzig binnen. Door brisant- en brandbommen ont- stonden in woonwijken der stad Danzig mate- rieele schade en schade aan gebouwen. In een vemield ziekenhuis vonden talrijke kin- deren den dood. Vier der aanvallende vlieg tuigen werden neergeschoten. Zooals in een extrabericht is medegedeeld. hebben Duitsche duikbooten op den Atlanti- schen Oceaan en in de Amerikaansche kust- wateren 18 vijandelijke koopvaarders met een gezamenlijken inhoud van 116.000 tx>n tot zin ken gebracht. Een ander schip van 7000 ton werd door torpedotreffers beschadigd. Drie zeiltransportschepen werden door artillerie- vuur tot zinken gebracht. Daarmede heeft de Duitsche duikbootvloot op de oorlogstooneelen van Atlantischen Oceaan, Noordelijke IJszee en Middellandsche Zee sedert 1 Juli '34 sche j>en met een gezamenlijken inhoud van 225.900 ton tot zinken gebracht en het vijandelijke ravitailleeringsverkeer naar alle fronten wederom zwaar getroffeh". Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelt omtrent de vernietiging van het groote Engelsch-Amerikaansche konvooi in de Noor delijke IJszee nog het volgende mede: Duitsche verkennings vliegtuigen, hadden waargenomen, dat drie zwaar beschadigde koopvaardijschepen in zinkenden toestand als wrakken ronddreven tusschen de ijsschotsen in het Noordelijke deel der Barentszee. Deze schepen warens reeds prijsgegeven door den vijand, want bewakingsvaartnigen vielen in den omtrek niet te signaLeeren. Drie koopvaarders van het konvooi werden ondanks de ongunstige weersdmstandigheden in de Barentszee opnieuw aangehouden en terstond aangevallen. Gevechtsvliegtuigen konden daarbij een zwaar geladen vrashtboot van 7000 ton en duikbooten twee transpor- vaartuigen vol tanks van 13.000 ton tezamen vemietigen. Nu deze drie laatste schepen van het En gelsch-Amerikaansche konvooi, die gezamen- lijk 20.000 ton maten, vernietigd zijn, worden de verliezen der vijandelijke ravitailleerings- scheepvaart in de. Noordelijke IJszee verhoogd tot 237.000 ton. Door een zeer hardnekkige achtervolging en onvermoeibare aanvallen hebben de Duit sche vliegtuigen en duikbooten een nederlaag van ontzaglijken omvang toegebracht. In een rede voor de Weensche Academie van Wetenschappen heeft, naar de Berlijasehe correspondent der N. R. Crt. meldt, de Duit sche minister van justitie dr. Frank de pro- blemen van denieuwe ordening van Europa, vooral het probleem van de toekomstige posi tie van de kleine naties, van juridisch poli- tiek standpunt gezien, belhandeld. Hij sprak in dit verband van Europa als van een kame- raadschap der Europeesche volken onder lei- ding van de daartoe geroepenen op basis van een wederzijdsche rechtvaardige arbeidsver- deeling. Wat betreft deze arbeidsverdeeling stelde .de spreker in het licht, dat deze zich reeds in haar ontwikkeling bevindt en hij dacht daarbij aan de omstandigheid, dat op het oogenbliik millioenen Europeesche arbei- ders in dienst van den oorlog om Europa werkzaam zijn. Voor het eerst in de geschie- denis van Europa is daaruit, trots vele moei- lijkheden en alle bestaande misverstand ten sprjt, een Europeesch gemeenschapsstemminig gegroeid, aldus dr. Frank, Evenwel erkende hij, dat in het middelpunt van alle discussies over het komende Europa de kwestie van de souvereiniteitsrechten staat, d.w.z. de kwestie in hoever een eigen souverein staatswezen in de gemeenschap der Europeesche volken mo- gelijk kan worden geacht. Dit eigen staats wezen zou naar de meening van den spreker echter in toe&iemende mate de kleine volken in gevaar" kunnen brengen, als dit eigen staatswezen met de door de leiding van Euro pa noodzakelijk beschouwde levensprincipes in conflict zou komen. Het kan niet het doel zijn aan gevaar blootstaande staten met de ver- gaande souvereiniteitsrechten op te richten of in stand te houden, doch het doel moet volgens dr. Frank zijn de garantie van een „eigen-volksche" ontwikkcUug van de leiding van Europa te verkrijgen. Juist de garantie van een ,,volksche" culfureele eigen ontwikke ling moet voor alle volken belangrijker zijn dan een onnuttige, het budget overmatig be- lastende - weermacht, vooral voor kleine staten. Uit deze situatie, welke vooral de huidige oorlog naar voren heeft gebracht, trekt de Duitsche minister van justitie de conclusie, dat de nieuwe ordening van Europa niet bij de voortzetting van een geheel verzwakkende zoogenaamde vergaande souvereiniteit van iederen staat, ook niet van kleine volken tot stand kan komen. De taak bestaat veeleer daaruit, dat de volken van Europa zich zelf aan de leidende machten van Europa toever- trouwen. Naast de erkenning van de „volk- sche" cultureele eigen aard van andere vol ken zullen zij het vooral als hun taak be- schotiwen het recht in de Europeesche ge meenschap Me zelfde domineerende rol te ver- schaffen als het in hun eigen staatkundige nieuwe ordening inneemt. Recht beteekent ook naar de samenvattende formuleering van den spreker in het raam van de nieuwe ordening van Europa de door de leidende macht gega- randeerde bescherming van de zwakken tegen mogelijke overvallen, de bescherming van de kleine volken en van de kleine economische potenties, vooral echter de bescherming van het kleine Europa tegen de machten van het geweld in de wereld. In de jaren van den wereldoorlog en ook nog kort daarna zagen, merkt de H. Crt. op, verschillende, meermalen bepaald geestige uitgaven het lifiht, waarin was bijeengebracht al het fraais, dat de strijdende partijen over en weer elkaar in het gezicht hadden geslin- gerd. Eenmaal „au dessus de la melee" boven het gewoel van den strijd uitge- komen, was het niet zelden vermakelijk te zien hoe buitenspdrig men te werk was ge- gaan, om de tegenpartij zoo zwart mogelijk af te teekenen. Men heeft over deze ,,bloem- lezingen" toen men elkaar weer de vrienden- hand had gereikt, hartelgk gelachen. Gerhart Hauptlnann en Romain Roland spraken gedu- rende den oorlog reeds van de ,,wederland- sche dwaasheden", welke over en weer bedreven werden, en die men toch vooral niet te zwaar moest nemen, omdat men er zich later weer vroolijk over maken zou hetgeen dan ook inderdaad is geschied maar ja, niet iedereen kan en kon zich, zooals Haupt- mann en Roland dit hebben gedaan,, geestelijk boven het gewoel van den strijd verheffen. Zooals het in den wereldoorlog wa^, zoo is het ook in dezen oorlog. Ieder met gezoii^, verstand, die over innerlijke beschaving en over gevoel voor humor besohikt, weet deze dingen, die voorhestemd zijn om later ,,saam- gelezen" te worden. op hun juiste waarde te schatten. Er zijn echter grenzen, grenzen, die, wanneer zij overschreden worden, aan deze dingen een geheel ander karakter verleenen. Dit versohijnsel wordt te ernstiger, omdat de huidige oorlog gepaard gaat met een revolu- tie, welke over een veel breeder front de ge- moederen feller en.de tegenstellingen scher- per maakt. Misschien dat daardoor. ook de verblindheid en de haat dieper wortelen" dan ooit. zeker is-het, dat op het oogenblik de grenzen in dit opzicht veel nauwer moeten worden getrokken, dan in den wereldoorlog Kon men toen bepaalde uitlatingen met een wijzen glimlach of met een al of niet verach- telijk schouderophalen door den beugel laten gaan. thans wijst men ze als weerzinwekkend of misdadig. in ieder geval met kracht en scherpte' veroordeeld, terug. Zoo zal het zeker alien vergaan. die kennis nemen van de hier- onder volgende „uitzending" van den Londen- schen ,,Brandaris"-omroep die een dezer dagen in de Nederlandsche taal het volgende fraais ten beste heeft gegeven: ,,De R:A,F, heeft boven Nederlan,d een bom laten vallen, die op de juiste plaats is neergekomen. Zes Hollandsche Quislings, die N.iS.B.-ers, welke de Duitschers zoo goed> kunnen flikflooien, zijn bij dezen aanval der R.A.F. gedood. Zoo komt boontje om zijn loontje. Het bericht stond in de Telegraaf van 5 Juni, Het blad brengt een mooi ver- haal van de begrafenis met Duitsch-Neder- landsche nazi-afdeelingen. De namen wer den afgeroepen en een koor gaf antwoord. Daaropwerd het stoffeljjk overschot met auto's naar de verschillende woonplaatsen gebracht. Deze Quislings hebben geluk gehad, want later krijgen de anderen geen begrafenis meer. Hun zal het gaan zooals den aangespoelden N.S.B.-er, die Heil Hit ler riep nadat men kunstmatige ademhaling, op hem had toegepast. De omstanders rie- pen Hou Zee en gooiden hem weer in het water. Dat wordt het lot van de andere Hollandsche Quislings". Zelfs wanneer men aanneemt, dat, afgaan- de op den naam ..Brandaris", deze omroep in het bijzonder is bestemd voor zeelieden, die aan rauwe taal gewend zijn en wier ooren gretiger het bonklge woord dan het gepolijste studio-taaltje ontvangen, dan nog moet men vaststellen, dat de .Brandaris" ver over de sohreef is gegaan en, dat, wat zij hier heeft uitgekraamd, slechts met dit eene woord, dat wij boven deze ,,Notitie" hebben geschreven, met ,,minderwaardig'' te kwalificeeren is. Dit is taal, den Hollandschen zeeman on- waardig. Hier gelden geen verzachtende om- standigheden. Ieder 'rechtgeaard .Nederlan- der zal door dergelijke uitlatingen met af- schuw worden vervuld. Max Blokzijl heeft onlangs in een zijner radio-praatjes het bijl- tjes-dag-geroddel tot de juiste verhoudingen teruggebracht. Wat de Brandaris" hier heeft gelucht, valt buiten elke verhouding. Herhaalde vijandelijke aanvallen in den kustsector der stelling van El Alamein, leid- den tot hevige gevechten, die nog voortduren. De door tanks gesteunde vijandelijke druk werd bedwongen. Twaalf zware tanks werden daarbij vemield. De luchtmacht had een levendig aandeel in de gevechten door de vijandelijke troepen met brisantbommen en machinegewe|rvuur te bestoken. Veertien Britsche vliegtuigen werden door de jacht- vliegtuigen der Spilmogendheden neerge schoten. De bombardementen op het eiland Malta werden voortgezet. Duitsch-Italiaansche af deelingen troffen de installaties van Halfar, La Venezia en Micabba en schoten zes Brit sche vliegtuigen neer. Zondagnacht hebben Britsche vliegtuigen eenige bommen laten vallen in ^e omgeving van Caltanisetta. Er is geen schade gemeld." HET DUIKBOOTGEIVAAR. Elen Elxchange-bericht uit Cairo meldde: ,,Op de Egyptische kust is een aantal houten periscopen, die op kleine vlotten waren be- vestigd. aangespoeld. Het betreft hier een krijgslist. De bedoeling is de Britsche scheep vaart op de Middellandsche Zee te verontrus- ten door de gesuggereerde aanwezigheid van Duitsche duikbooten. VLIEGTUIG VAN ADMIRAAL NIMTTZ VERONGELUKT. Het D.N.B. meldt uit Stockholm: Het vliegtuig van den opperbevelhehber der Stille-Zuidzee-vloot, admiraal Nimitz, is ver- ongelukt, naar de New Yorksche radio heeft gemeld. Nimitz zelf zou daarbij geen kwets- uren hebben opgeloopen. Volgens een bericht uit andere bron zou de marineleiding te Washington hebben mede gedeeld, dat Nimitz zwaar gewond is en dat twee vliegers omgekomen zijn. Het ongeluk is aan de Westkust der Vereenigde Staten ge schied. Volgens een bericht van S.P.T. uit Was hington is admiraal Nimitz niet ernstig ge wond. CHINEESCHE TROEPEN BUITEN CHINA. S.P.T. meldt uit Stockholm: Het zenden van Chineesche troepen op oor- logstoone"elen buiten Azie, zal in de naaste toekomst een feit zijn. De gouverneur van Birma' Sir Reginald Dorman Smith, die thans voor het uitbrengen van een rapport in Lon den vertoeft, heeft volgens de correspondenT van Aftonbladet meegedeeld, dat zich reeds Chineesche troepen in Indie bevinden en dat zij spoedig ook op andere krijgstooneelen zul len verschijnen. HET SPIONNAGEPROOES. In Washington is, volgens S.P.T. het proces begonnen tegen acht personen, die ervan be- schuldigd worden daden van spionnage en sabotage te hebben voorbereid. In de acte van besohuldiiging wordt o.m. gezegd, dat de gearresteerden door een Duitsche duikboot op de Amerikaansche kust aan land zijn gezet. Er zijn omvangrijke "Voorzorgsmaat regel en genomen en militairen, gewapend met machi- nepistolen, betrekken de wacht om het ge- rechtsgebouw en voor de deuren der zalen. Voor zoover thans bekend is, wordt het pro ces met gesloten "deuren gevoerd. Tijdens de laatste dagen zijn wederom 54 personen, die vroeger een leidende functie in den DuitschAmerikaanschen Bund bekleed hebben, in hechtends genomen. ONJUIST GERUCHT. S.P.T. meldt uit Berlijn: Eenige dagen geleden, heeft het Zweedsche dagblad Social Demokraten een bericht van zijn Berlijnschen correspondent gepubliceerd, waarin werd gezegd ,,dat Duitschland thans wacht op een Engelsch vredesvoorstel en dat het klaarblijkelijk voornemens is in een der- gelijk aanbod te treden™. Naar aanleiding hiervan is onmiddellijk van bevoegde Duitsche zijde verklaard, dat met het oog op den politieken toestand, het van- zik spreekt, dat er geen sprake kan zijn van een Duitschen vredeswil of van Duitsche ver- wachtingen omtrent vredesonderhandelingen. De correspondent van het Zweedsche blad, Helm Hansen, is nu uit het Rijksgebied gezet, zooals de woordvoerder van het ministerie van propaganda Donderdag meedeelde. FRANSOH EILAND DOOR ENGELSCHEN BEZET. 'Volgens een officieel bericht uit Londen hebben Britsche strijdkrachten op 2 Juli het Fransche eiland Mayotta in de Straat van Mozambique bezet. Zij zijn daarbij niet op tegenstand gestuit. Mayotta is het meest Zuidoostelijk gelegen eiland der Comoren-groep en telt bijna 5000 inwoners. Het eiland beschikt over goede ankerplaatsen; h^t is waterrijk en vruchtbaar. VERGELUKING TUSSCHEN BRITSCHE EN DUITSCHE BERICHTGEVING. In zijn jongste artikel in ,,Das Reich", dat tot titel draagt ,,Het aanzicht der nieuwe wereld'L houdt de Duitsche minister van Pro paganda, dr. Gobbels, zich hezig^met het ver- schil in opvatting en methode tusschen de Britsche- en' de Duitsche militaire bericht- geving. Hij wijst daarin o.a. op de militaire voorspellingen van den Britschen minister- president Churchill wa^rvan geen enkele be- waarheid is. ,,Ook wij maken onze fouten", aldus dr. Gobbels. ,,Wij hebben ons menigmaal vergist door onze eigen krachten te overschatten en die van den vijand te onderschatten. Voor vele operaties hebben wij inderdaad meer tijd noo- dig gehad dan wij aanvankelijk hadden ver- wacht. Wie echter onze beriehtenpolitiek heeft kunnen vergelijken met die der Bngel- schen, moet tot de overtuiging komen, dat onze beriehtenpolitiek zeer betrouwbaar en geloofwaardig was. Wjij hebben in het verloop van dezen gehee len oorlog slechts een valsche prognose ge- steld en wel toen wij in den herfst van het vorige jaar voorspelden, dat de weerstands- kracht van de Sovjet-Unie zeer spoedig ge broken zou zijn. Deze voorspelling was op zichzelf niet zoo onjuist. Zij werd echter door de abnormaal vroeg intredende winter om- vergeworpen. Wij leven weliswaar volgens Engelsche op- vattingen onder een dictatuur, maar in deze zoogenaamde dictatuur zou de verantwoorde- lijke man voor ieder van de vele nederlagen, die Churchill op zijn naam heeft, binnen 24 uur uit zijn ambt worden verjaagd. In Enge land is dat echter anders. Hoe meer neder lagen Churchill lijdt. hoe vaster zijn positie wordt"'. DE AANVAL OP HET KONVOOI IN DE NOORDELIJKE IJSZEE. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Van militaire zijde wordt vernom'en, dat de ramp van het Engelsch-Amerikaansche kon vooi in de Noordelijke IJszee de aanplacht der wereld heeft getrokken. Het sterkst verkee ren de zeelieden der koopvaardrj onder den indruk, daar zij weer eens hebben gezien. dat de vaart in dienst van Engeland een zekeren dood beteekent. Onder de weinige zeelieden, die door Duit sche reddingsvliegtuigen in veiligheid konden worden gebracht, bevindt zich de stuurman Jonny Knudsen, eeri Noorsche zeeman. die o.a. het volgende vertelde: Wij waren het Bereneiland al gepasseerd en het weer scheen ons tegen luchtaanvallen te beschermen. Wij waren derhalve volslagen verrast, toen plotseling Duitsche gevechts vliegtuigen op ons afschoten en ons met bom men en schietwapens aanvielen. Nog voor wij onze luchtdoelartillerie schietvaardig hadden. waren al de eerste branden op onze schepen uitgebroken. De oorlogsvaartuigen van ons escorte open- den een wild, ononderbroken spervuAr, waar door de Duitsche vliegers echter telkens weer heenbraken. Tegen den Duitschen strijdlust waren wij eenvoudig machteloos. Het konvooi voer ver uiteen, maar het eene schip na het andere werd herhaaldelijk door bommen getroffen en de brandende vracht- booten met haar kostbare lading tanks, vlieg tuigen en munitie lichtten als laaiende fak- kels en kleurden den nevel bloedrood. Over den ondergang van den Amerikaan schen kruiser in de Noordelijke IJszee heeft de Amerikaansche zeeman William Forcet het volgende meegedeeld: Onze vrachtboot voer in het konvooi aan bakboord achter den Amerikaanschen kruiser. Ik stond aan het scheepskanon en moest uit- kijken naar duikbooten. De aanvallende Duit sche gevechtsvliegtuigen hadden de gelederen van onze schepen al sterk gedund en ook wij hadden reeds te lijden gehad van den on onderbroken aanval. Onder bescherming van den Amerikaanschen kruiser achtten -wij ons betrekkelijk veilig. Onophoudelijk donderden de salvo's van zijn verdragendeen luchtafweerkanonnen. gericht op de aanvallende vliegtuigen. In vermetele duikvluchten wierpen de Duitsche vliegers zich op het doel ensveroorzaakten brand op onze schepen met hun kostbare lading. De dekhuizen van den kruiser waren reeds uit- eengereten door Duitsche bommen. Toen beleetfde ik iets, dat mij het bloed in de aderen deed stollen. Een groepje Duitsche gevechtsvliegtuigen ging in scheervlucht tot den aanval over en sMrtten zich rechts- streeks op het oorlogsschip. Drie vliegtuigen boorden zich in het dek daarvan. De gewel- dige ontploffing die den kruiser uiteenreet,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 1