ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Duitschland wint op alio fronton, No. 10.392 VRIJDAG 10 JULI 1942 82» Jaargang Buitenland Binneniand DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. ^oTdoorbraak bij Koersk vergroot. Bolsjewistisch front ten Westen van den Don wankelt. ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT Nookd-duitschland. OPROEP. GROETEN VAN HET OOSTFRONT. TER NEUZENSCHE COURANT VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Prijsverhooging advertentien toegestaan door het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart onder No. 16236 N.P. d.d. 24 Maart 1942. ABONNEMENTSPR1JSBinnen Terneuzen 1,42 per 3-maanden; buiten Terneuzen 1 73 per 3 maanden. Bij vooruitbetaling f 6,60 per jaar. Uitgeefster: N.V. Firma P. J. VAN DE SANDE Telefoon 2073 Giro 38150 Directeur: I. van de- Sande. ADVERTENTIEN: Per mm 10 cent, minimum per advertentie 1,50. Rubriek Kleine advertentien: 15 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent; max. 8 regels. Dienstaanbie- dingen en dienstaanvragen 15 regels 52 cent, iedere regel meer 10 cent. Het ver- melding Brieyen of Adres Bureau van dit blad 10 cent meer. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, bet we lk op aanvraag verkrijgbaar is. In- zending van advertentien uiterlijk 10 uur v.m. op den dag van verschijning. Hoofdredacteur: N. J. Harte, Terneuzen. Het opperbevel van de Duitsche weennacht maakte Woensdag bekend: De doorbraak van de Duitscbe en verbonden troepen van bet gebied tusschen Char bow en Koersk uit werd naar bet Zuiden sterk ver groot. Vijandelijke tegenaanvallen ten Noord- Westen van Woronezj mislukten. In den strijd met ingesloten en uiteengtejaagde troe pen werden talrijke gevangenen en een groo$T buit gemaakt. Ten Noorden enj Noord-Westen van Orel duren de aanvallen van den vijand voort. Zij werden in (hevige gevecbten en gesteund door sterke formaties gevechtsvliegtuigen afgesla- gen. Alleen in den sector van 'een legercorps werden bierbij in de laatste drie dagen 75 vijandelijke pantserwagens vemietigd. In bet achterwaartsche frontgebied ten Zuiden van Rzjew werden sterke vijandelijke groepen op een groot gebied ingesloten. 20 bolsjewistische pantserwagens werden buit- gemaakt. In den Noordelijken sector van bet Ooste- lijke 'front viel de vijand op enkele plaatsen tevergeefs aan. In het booge Noorden werden vijandelijke vliegtuig- en vlootsteunpunten in het gebied van de Kola-baai gebombardeerd. In het zeegebied ten Noorden van het sdhier- eiland Kanin werd een vijandelijk bewakings- vaartuig door bomtreffers tot zinken ge- bracht. Dan volgt hetgeen reeds in een extra-bericht is medegedeeld, en bet weermachtsbericht gaat verder: In Egypte leden de Engelscben bij een ver- geefsc-hen aanval op den Zuidelijken vleugel van bet DuitschItaliaanscbe front zware verliezen. Op (Malta werden overdag en's nadbts vlieg- velden eh vlootsteunpunten gebombardeerd. In luchtgevechten verloor de vijand 14 vlieg- tuigen. Aan de Kanaalkust bestookten batterijen verdragend geschut van het leger voor den oorlog belangrijke doelen in het gebied van Dover. Voor de Etngelache Zuidkust bracbten lichte gevechtsvliegtuigen overdag 1 vijande lijk schip van ongeveer 10.000 brt. tot zinken. Ben ander schip van dezelfde afmetingen werd door bommen zwaar beschadigd. Formaties gevechtsvliegtuigen bombardeer- den Woensdagnadht opnieuw bet haven- en jndustriegebied van Middl esboroughTJitge- strekte branden en groote vemielingen werden waargenomen. Naar bet opperbevel van de Duitscbe weer- macht mededeelt, is op 7 Juli de veroverde stad Woronezj door de Duitsche troepen van uiteengedreven resten der bolsjewieken gezui- verd. Ten Noorden van de stad zijn bij bet afweren" van vijandelijke tankaanvallen 15 zware tanks vemield. In een anderen sector van bet Dongebied zijn de Duitsche troepen in rustelooze achtervolging van den terug- wijkenden vijand verder opgerukt naar het Zuid-Oosten. Talrijke stellingen en plaatsen in de heuvels werden ingenomen en bet ver- zet van den vijand gebroken. In de bocht van den Don werd de wijkende vijand, die met veren de rivier probeerde over te stekem, door adbtervolgende tanks aange- vallen, van den oever verdrongen en op een zeer kleine oppervlakte opeengeperst. Hierbij leden de bolsjewisten buitengewoon zware verliezen. Ook deze gevechten werden doel- treffend gesteund door formaties der Duitsche luchtmacht. Andere aanvallen van Duitsche gevechts vliegtuigen waren gericht op spoorwegdoelen. Zes treinen met munitie werden door voile treffers vemietigd; vijf andere treinen ont- jgpoorden door versperring van de spoorbaan; brandende wagons konden hun bestemming inlet bereiken. Duitsche jagers beveiligden het luchtruim boven het gevechtsgebied en sdhoten in ge vechten 35 vijandelijke viiegtuigen omlaag. Doorbraak over een breed te van ruim 500 km. Het opperbevel van de weermacht maakte gisteren bekend: De. doorbraak in den "Zuidelijken sector van het Oostelijke front heeft het bolsjewistische afweerfront ten Westen van den Don over een breedte van meer dan 600 km aan het wankelen gebrachtOver deze geheele opper vlakte zijn Duitsche en verbonden troepen in beweging. Snelle formaties en vooruitgescho- ven afdeelingen der infanterie achtervolgen den wanordelijk wegvluchtenden vijand scherp. Sterke formaties va'n de luchtmacht mengden zidh door voortdurende aanvallen in de gevechten te land en sloe gen overdag en des nachts de terugtrekkende vijandelijke colonnes uiteen. In het gebied ten Noorden en Noordwes- ten van Orel hebben dd Duitsche troepen in hevige gevechten, die 4 dagen dUurden, met schitterende ondersteuning door de lucht macht, den ter outlasting van zijn Zuidelrjke front aanvallenden vijand afgeslagen en hem zware verliezen. toegebracht. Tot dusverre werden in totaal 289 vijandelijke pantserwa gens vemietigd. In het achterwaartsche gebied ten Zuiden van Rzjef werden de ingesloten vijandelijke strijdigroepen van alle zijden aangevallen en meer en meer opeengedrongen. Aan bet Wolcboffront mislukten nieuwe vijandelijke aanvallen op een bruggehoofd. De vijand leed bierbij zware verliezen en verloor 37 pantserwagens. Na luchtaanVaUen op Moecmansk ontston- den, in het stads- en havengebied werscheidene uitgestrekte branden. Gisteren overdag wer den 75 bolsjewistische viiegtuigen neerge- schoten. Twee eigen Viiegtuigen worden ver- mist. In de periode van 23 Juni tot 6 Juli verloor de bolsjewistische luchtmacbt 980 viiegtuigen, Daarvan werddn 837 in luchtgevechten, 99 door de luebtdoelartillerie en 2 door forma ties van bet leger-vemietigd; de overige wer den op den grond vemield. In dezelfde periode gingen 89 eigen viiegtuigen verloren. In Egypte werd de vijand1 in het Zuidelijke deel van de El-Alamein-stelling door een plaatselijken aanval teruggeworpen. lOp Malta plaatsten Duitsche en Italiaan- scbe gevechtsvliegtuigen bij aanvallen over dag en des nachts bomvoltreffers op vliegvel- installaties. In luchtgevechten werden 11 Britsche viiegtuigen neergeschoten. De Britsche luchtmacbt viel in den afge- loopen nacbt enkele plaatsen in het Noord- west Duitsche kustgebied aan. De burgerbe- volking, vooral in de stad Wilhelmshaven, leed verbezen. Drie der aanvallende bommenwer- pers werden neergeschoten. Aan de Engelsche kust viel een flottielje motortorpedobooten onder bevel van den chef van de flottielje, luitenant ter zee le klasse Feldt, een Britscb convooi aan en bracbt 6 vijandelijke koopvaardijschepen met een geza- menbjken inhoud van 19.000 brt., waaronder 2 tankschepen, tot zinken. Een ander schip werd door torpedotreffers beschadigd en fs waarschijnbjk gezonken. In de Duitscbe Bocht werden door een- hed'en, ressorteerende onder "be marine-artil- ierie, de havenbeschermings- en rivierflottiel- jes sedert bet begin van den oorlog 400 Brit sche viiegtuigen neergeschoten. Bij de operaties' van de luchtmacht tegen Het groote Engelscb-Amerikaansche convooi in de Noordelijke IJszee hebben le luitenant Behnke, luitenant Hennemann en onderoffi- cier Braun zich door zeer dapper optreden onderscheiden. Luitenant Hennemann vond bij de vemietiging van den zwaren Ameri- rikaanschen kruiser den heldendood. De bolsjewistische bewering, dat het Duit sche slagschip ,,Tirpitz" torpedotreffeps heeft gekregen, is.geheel verzonnen. Het slagschip is nog beschadigd noch aangevallen geworden. TWEE VIJANDELIJKE DUIKROOTEN TOT ZINKEN GEBRACHT. Het Itabaanscb weermacbtbericht van gis teren luidt: In de zone van El Alamein hebben Ita- baanscbe en Duitscbe gepantserde afdeelin gen na met succes besjkroonde gevechten vij andelijke groepen gedwongen zich met verbe zen terug te trekken en eenige belangrijke stellingen bezet. Groote afdeelingen der lucht macht hebben centra der. achterwaartsche Britsche iinies aangevaben en den vijand aan- zienlijke verbezen toegebracht. Acht toestel- len der Britsche lutihtmacht zijn na gevechten met jagers der As neergestort. Italiaansche en Duitsche bommenwerpers hebben talrijke aanvallen ondernomen op de vbegvelden Micabba en Luca op Malta; boven het eiland werden bij gevechten 10 vijandelijke toesteben vernield. Een onzer viiegtuigen is niet teruggekeerd. In de Middellandsche Zee hebben bchte vlootstrijdkrachten en zee verkenn ings v 1 ieg- tuigen, die een convooi begeleidden, 2 vijan- delijke duikbooten ontdekt die achtereenvol- ,gens tot zinken werden gebracht door de tor- pedoboot Pegaso onder bevel van korVetten- kapitein Francesco Acton. JJET AANGEVALLEN CONVOOI. Naar de Londensche correspondent van Stockholms Tidningen meldt, maakt men zich te Londen vertrouwd met/ de gedachte, dat het convooi in de Noordelijke IJszee zware verbezen heeft geleden. Nauwkeurige berich- ten over die verliezen zouden echter te Londen nog niet ontvangen zijn. BRITSCHE VUEGTUIGEN BOVEN Naar het D.N.B. meldt, hebben Britsche bommenwerpers Woensdagnaeht brand- en brisantbommen boven het Noord-Duitsche kustgebied laten vallen. In Wesermunde en Wilhelmshaven ontstond eenige schade, vooral in woonwijken. IVolgens de tot dusver ont vangen berichten zijn drie der- aanvallende bommenwerpers neergeschoten. WEEKPRAATJE. Zoorveel er buiten de grenzen aan belhng- rijke feiten plaats vindt, zoo stil is het in ons eigen land. Schokkende gebeurtenissen vallen er al in weken met te melden. En oppei^ vlakkig gezien Jgebeurt er niets" bier. M^ar dat is dan ook werkejjjk oppervlakkig gezien. Want wie wat dieper nadenkt, wie het lefven om zich (been nauwkeurig gadeslaat, ziet, dat er wel iets gebeurt: langzaam maar zeker vervallen heel wat geestelijke constel- laties tot ru'mes. De eens zoo sterke burch- ten van anti-nationaal-socialistische gevoe- lens Worden met den dag verder gesloopt. Edn rvan die vele wankeiheden in de anti- burchten is pas weer ingestort: de voormalige (Neder 1 andsche regeering heeft voor het groot- ste gedeelte de wijk genomen naar AYnerika, met aan haar hoofd de Koningin. Deze per- isonen, die zoo hoog opgaven bver hun diep yerantwoordelijkheidsgevoel, jegens ons volk, hadden niet duidelijker kunnen bewij,zen hoe weinig emst zij maakten met at hun van ,be- zorgdheid dmdpende radiospeeches over den Oranje-zender. Typeerend voor de mentahteit van deze schijnregeering is wel het felt, dat zij het ,,dierbare volk" over deze verdwijnin.g naar Amerika niet eens inlichtte of inlichten durf- de. De eerste berichten bereikten ons via Curasao, waar men zijn verontwaardiging piet onder stoelen of banken stak. Ons volk mooht blijkbaar over deze smadelijke vlucht niet ingebcht worden. Gelukkig beeft men niet de onsmakeljjkheki gehad ons volk bij gelegenheid van deze trip naar de Yankees yoor te liegen, dat dit a lies geschiedde als1 een ,,bijdrage tot de verlossing van Neder- land" en als een ,,stap nader tot den vrede". Trouwens, wiji weten nu zoo langzamerhand wel wat wij te verwacbten hebben van het bondgenootschap van „onze regeering'' ergens op de wereld, met de Engelsoh-Ameri- kaansche Sowjetvrienden. En zoo gebeuren er dus toc'h nog dingen, die zelfs den me est verstokten aniti-man de pogen open doet gaan. Het feit, dat lang zaam maar zeker bet Nederlandsche volks- bewustzijn toegankebjk wordt voor het inzicht, dat het siteunen op ,,onzie" regeering in Ame rika, op ,,ons" bondgenootschap met de An- gelsaksen en kameraden in Sovjet-Rusland ons slechts mee kan sleuren in den stroom van ondergaande wereldbeschouwingen. Men gaat inzien, dat we ons niet hebben te rich- ten naar gisteren, maar naar jmorgen, Gis teren was het de Jtijd van uitzuigende pluto- cratie en demo-liberalistische slavernijmor- gen is het de dag van de dapperen, die met inzet van hun leven hebben gestreden voor de grondige vernieuwing en versterking onzer cultuur tegen d'e chaotiseerende bolsjewlki, zoowel de bolsjewiki in de Sowjet-Unie als de salon-bolsjewiki in Engeland en Amerika, waai' de heeren kapitalisten nog aan de touw- tjes trekken om met behulp van het hun aan- vankelijk vijandige stelsel der democratic" de vette buit binnen te halen. Tegenover het nationaal-socialisme dat gerecbtigheid zoekt, hebben de eerst elkaar op leven en dood be- strijdende stelsels van kapitalisme,, bolsje- wisme en democratic ellfaar in den arm ge- grepen om, zij het wat beneveld van vroegere successen en wankelend van seniele aftake- ling, een ,„gebiedend halt" toe te roe pen aan jong Europa aan de wormng van het nieuwe Europa. Die drie schimachtige figuren, kapitalisme, bolsjewisme en democratic, beginnen hun in- vloed op ons volk kwijlt te raken en dot is toch eigenlijk de groote gebeurtenis. Want daardoor komt er plaats voor begrip voor den nieuwen tijd. VACANTIESPREIDING 1942 EEN SUCCES. Wenhen voor trein reizigers. De secretaris van de inter-departementale commissie ter bestudeering van het vraag- stuk van de vacantiespreiding, de heer H. J. Leupen, deelde in de Woensdag gehouden persconferentie het volgende mede: Reeds thans kan gezegd worden, dat de vacantiespreiding 1942 aan de gestelde ver- wachting beantwoord heeft. Zooals bekend, werd dit jaar voor het eerst door de overheid besloten te trachten een ordening tot stand te brengen door de vacanties over een langer tijdvak, dan de tot nu toe gebruikelijke periode van half Juli tot half Augustus, te spreiden. De commiissie die ingesteld werd door het Departement van Opvoeding, Weten- schap en Kultuurbescherming bracht na een korte doch degelijke studie in April 1.1. rap port uit. Dit advies werd daarop aan de Bur- gemeesters en onderwijsinstanties toegezon- den met het verzoek zich hiernakr te willen richten. Uit de inmiddeis binnengekomen be- ricbten blijkt, dat circa 80 der gemeenten die voor spreiding in aanmerking komen met de inhoud van het rapport accoord gaan. Wel maakte een aantal gemeenten bezwaar tegen invoeiing van het plan in 1942, daar bij een groot aanval scholen de vacantie reeds lang te voren werd bekend gemaakt en| men juist met het oog op de te verwachten drukte dik- wijls direct plaats hesproken had in hotel of pension. Het resuitaat geeft echter alleszins reden tot tevredenheid en het is dan ook te verwachten, dat het aan-staand jaar een al- geheele doorvoertng van het plan verkregen zal worden. Reeds is besloten, dat de Com missie in September zal bijeenkomen- om de nieuwe data vast te steHen en eventueele uit de practrjk voortspruitende bezwaren te on- derzoeken. Deze spreiding van de school vacanties is edhter niet het eenige resuitaat dat door over- heidszorg verkregen werd. Door het Departe ment van Vplksvoorlichting en Kunsten wer den in samenwerking met de Algemeene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelin- genverkeer twee serie's artikelen aan de pers verstrekt. De eerste serie was bedoeld om de adspirant-vacantiegangers ,te wijzen op de voordeelen van het vacantie-nemen in het voorseizdfen (Mei en Juni), terwijl de tweede serie artikelen ten doel had de aandacht te vestigen op did provinCies, die nog weinig of niet door den toerist ontdekt werden (bijvoor- beeld Deente en deelen van Overijssel, Brabant en Limburg). De pers heeft aan deze acties, de voile aandacht geschonken en hierdoor medegjewerkt den vacantiegangers veelal een rustiger vacantie te verschaffen en nieuwe indrukken op te laten doen in dikwijls onbe- kende streken. Bij. een onderzoek in verschil- lende toeristencentra is gebleken, dat het aan tal versitrekte inlichtingen over hotels en pen sions in de" maanden Mei en Juni beduidend hooger was dan in 1941, soms zelfs tot 300 meer. Nu zijn natuurlijk vele dezer inlichtin gen bestemd geweest voor reserveering in hotels en pensions gedurende het hoogseizoen, doch ook de bedbezetting in de hotels ge durende de maanden Mei eni Juni bleek veel hooger te zijn dan het vorige jaar. Ja, voor vele buitenbedrijven is het seizoen met Pink- s'eren begonnen en sindsdien praotisch zonder inzinking in het hpcgseizoen overgegaan. Statistiek voor het v reemflelingei) vei'keer. Wanneer wij in Nederland, evenals in vele andere landen. reeds over 'een statistiek voor het vreemdellngenverkeer zouden hebben be- schikt, dan hadden de cijfers nog duidelijker gesproken! Door een subsidie van het Depar tement van Volksvoorlichting en Kunsten is het dit jaar eindelijk mogelijk geworden een vreemdelingenverkeersstatistiek op te zetten. Het is een verheugend feit, dat thans ook ons land de heschikking zal hebben over een sta tistiek, die voor het huidige vreemdelingen- verkeer onmisbaar genoemd kan worden. Mocht dus het voorseizoen alle reden tot tevredenheid geven, waardoor reeds duizenden van een rustige vacantie hebben kunnen ge- nieten, de komende weken zullen het uiterste vergen van de veryoersondememihgen en van den hotel- en pensionhpuder! Degenen, die zelf hun vacantie kunnen bepalen wordt daarom aangeraden hun vacantie einde Augus tus of begin September te nemen. Denkt eens aan de bloeiende heide, de rustige fietspaden, de koele wandelwegen om van meer materia- listische vreugden als beter verzorgde maal- tijden, zitplaatsen in trein en bus maar te zwijgen Doch ook zij, die hun vacantie in het hoog seizoen moeten nemen kan een advies ge- geven worden. In verband met de overstelpende drukte, die de Spoorwegen door de tienduizenden vacan tiegangers te verwerken krijgen, wordt op het volgende gewezen: Den vacantiegangers wordt, in hun eigen belang, verzocht zoo weinig mogelijk gebruik te maken van den Zaterdagmiddag om te rei- zen, daar de treinen dan overbelast zullen zijn. Dit advies klemt te meer voor reizigers naar de Veluwe, die gebruik zouden willen maken van de aansluiting uit Amersfoort richting Apeldoom te 15.04 (trein no. 1841) en richting Zwolle te 16.00 uur (trein no. 1509). Aafi hen, die absoluut Zaterdagmiddags moeten reizen wordt aangeraden van de spe- ciale „seizoentreinen" gebruik te maken, die, in verband met de vacantiespreiding, reeds vanaf 4 Juli jongstleden in dienst gesteld zijn. Voor de andere reizigers verdienj het aan- beveling te trachten Zaterdagsmorgens voor 12 uur de plaats van bestemming te bereiken, of te reizen na 19 uur. Voor ouders met kinderen is het alleszins wenschelijk te waohten tot Zondag en dan te reizen,tusschen 6 en 10 uur of tusschen 12 en 17 uur; echter niet na 19 uur. Bussen rrjden er echter Zondags niet! GENERAAL SEYFFARDT BIJ NEDERLANDSCHE LEGIOEN SOLDATEN. Het gehedm van de militaire successen. Voor de moderne kazeme, ergens in het Oosten", ver van de Nederlandsche grenzen, staat een depot-compagnie van het Neder landsche Legioen aangetreden. Onberispelijk is houding en tenue, kaarsrecht zijn de rijen. Generaal Seyffardt inspecteert zijn legioen soldaten. Een korte, kemachtige toespraak van den generaal, commando's, dan mar- cheert de compagnie af en gaa.t aan den dage- lijkschen dienst. Even later zijn de manschappen in kleine groepjes verdeeld over het uitgestrekte oefen- terrein bezig met om een vakterm te ge- bruiken - ..behandeling wapens". En met welk een jjver en toewijding ge- schiedt dit! Ginds is een groepje bezig met het zware machinegeweer. In voile dekking liggend wordt het wapen in stelling gebracht, dan klinkt een bevel: „schutters verwisselen". Horizontaal liggend wippen de beide schutters over elkaar heen en nauwelijks een seconde later ratelt het 1)1.G. weer. Tempo, tempo, dat is hier het parool. iSlechts korten tijd zijn deze vrijwilligers thans onder de wapenen, een tijd, waarin de Nederlandsche soldaat vroeger nauwelijks ge- wend was aan de militaire omgeving. Thans moet men deze - mannen zien, hier op het oefenterreinsoldaten zijn het reeds, gesne- den uit het goede«-hout. Dat klinkt hoopvol voor on% Nederlanders. Want daarmede is het bewijs geleverd, dat de Nederlander, mits hij een goede opleiding krijgt een even goed soldaat kan worden, als wie ook. De omstandigheden, waaronder deze mannen het soldatenvak leeren, zijn niet gemakkelijk. Daar is in de eerste plaats de moeilijkheid met de taal. Immers alle be- velen worden in de Duitsche taal gegeven. Dan is daar de Duitsche opleidingsmethode, die een ijzeren dicipline en straffe tucht- eischt, ook al iets waaraan de Nederlander niet zoo gemakkelijk went. Maar toch, deze mannen sphikken zich er in, en zijn na korten tijd er van overtuigd, dat zij slechts door deze harde opleiding soldaat worden, gelijkwaardig aan hun medestrijders ginds aan het front. Enthousiast over het bezoek. Opgetogen waren de Nederlandsche sol daten over 5?et bezoek van generaal Seyf fardt. Het was niet alleen de aanwezigheid van hun bevelhebber, het was niet alleen de uitreiking ran de door generaal Seyffardt meegebrachte frontpakketten, die de aanlei- ding i.s: geweest voor deze vreugde; het was ook het begrip Vaderland, dat door de komst van den geribraal weer levendiger dan ooit wakker was geroepen in deze mannen. Het Vaderland, waarvoor zij bereid zijn elk offer te brengen, ook het hoogste, om het te ver- dedigen tegen het Bolsjewistische gevaar; het Vaderland, dat zij een eervolle plaats in de rij der Europeesche volkeren willen verzekeren. Toen dan ook de aankomst van generaal Seyffardt bekend was geworden, hadden de mannen in enkele uren een feestprogramma in elkaar gezet, voor den kameraadschaps- middag, welke in de moderne ontspannings- zaal van de kazerne gehouden zou worden. Muziek en zang, voordrachten en het optre den van een soldatenkoor wisselden elkander af. Aan het einde van den middag hield gene raal Seyffardt N^en gloedvolle toespraak, waarna de pakketten uit het Vaderland wer den uitgereikt. Twee dagen heeft generaal Seyffardt te midden van de legioenairs vertoefd. "Het moet Nederlanders. y Plicht en eer dwingen den man te strijden voor het behoud van zijfi leven en voor een beveiligde toekomst van zijn gezin en zijn volk. Dat doel kan echter door nietsdoen en ijdel gepraat nooit worden bereikt. Het feit, dat vele jdnge Nederlanders metterdaad medewerken. heeft bewezen, dat ook zij willen helpen bij den opbouw van het nieuwe Europa. Wilt gij u dan nog afzijdig houden Nederlanders? Uw, dappere kameraden strijden aan het Oostelijke front tegen het bolsjewisme en het jodendom. Voor u alien bestaat de gelegenheid. in de afdeelingen der Waffen-iSiS of van het Vrijwilligerslegioen Nederland mede te helpen aan de vernietiging van dezen wereldvijand. Strijdt ook gij mede voor een nieuw Europa, voor een betere toe komst van uw eigen land en volk. Aanmeldingen kunnen geschieden bij: ,,Erganzungsamt der Waffen-SS, Er- ganzungsstelle Nordwest, Den Haag. iStadbouderslaan 182. De eerstvolgende keuringen voor de Waffen-SS en bet Vrijwilligerslegioen Nederland zijn vastgesteld als ^olgt 10-7-'42 10 uur: Den Haag, cafe den Hout, Bezuidenhoutscheweg. 11-7-"42 10 uur: Rotterdam, Deutsches Haus; 16.00 uur: Tilburg, Werkliedenvereeniging, Tuin- straat 68. 12-7-'42 10 uur: Den1 Bosch, hotel Noord-Brabant, Markt 45; 16 uur: Eindhoven, Hiuis Maria", Kruisstraat. 13-7-'42 10 uur: Roermond N.S.DAT. Swalmerstraat 61; 16 uur: Arnhem, Weberstraat 16b. 14-7J,42 10 uur: Hengelo, Deutsches Haus; 16 uur: Meppel, hotel Westerbeek, Woldstraat. "15-7-'42 10 uur: Groningen, Concerthuis. "Poelestraat; 14 uur: Leeuwar- den, huize Schaaf, Breedstraat. 16-7-'42 10 uur: Amsterdam, school Iepenweg 13; 16 uur: Utrecht, Wehrmachtheim, Mariaplein. 17_7.'42 10 uur: Amersfoort, Pol. Durchgangslager. Appelweg. 18-7-'42 10 uur: Den Haag, cafe den Hout, Bezuidenhoutscheweg. Aangenomen worden mannen van 17 tot 40 jaar, tenminste 1.65 meter lang, voor den duur van den oorlog, voor twee of voor vier jaar. Voor onderhoud der familie, voor zoover het kostwinners be- treft, wordt gezorgd. Bewijzen voor vrij vervoer van de plaats van inwoning naar de keuring kunnen worden aangevraagd bij de Er- ganzungsstelle Nordwest, Den Haag, Stadhouderslaan 132. Vervoerbewijzen voor de terugreis worden bij de keuring, of men wordt goedgekeurd of niet, uit gereikt. ■een groote voldoening voor hem geweest zijn, te zien hoe de geest was van den troep en hoe de resultaten van een opleiding waren, die niet in de laatste plaats dei oorzaak is ge weest, dat de mannen van het legioen. die reeds aan het front staan, waardeerend ge noemd worden in de Duitsche legerberichten. V.P.B.) De Nederlandsche omroep heeft indertijd een aantal reportagewagens naar het Oost- front geZonden, teneinde op gramofoonplaten groeten van Nederlandsche vrijwilligers aan familieleden op te nemen. Zondagavond zijn deze groeten yitgezonden. De Nederlandsche omroep had leden van het vrijwilligerslegioen uitgenoodigd om in de studio van deze uit- zending getuige te zijn. Tevens waren hierbij de naaste familieleden uitgenoodigd van hen, wier stem me# zou vernemen op de serie pla ten. De direeteur-generaal van den Neder- landschen omiroep, dr. ing. W. A. Herweyer, heeft de aanwezigen toegesproken. VLIELAND EN TERSGHELLING GAAN OVER NAAR FRIESLAND. Bij verordening van den Rijkscommissaris is bepaald, dat met ingang van 1 September de gemeenten Vlieland en Terschelling van het gebied der provincie Noord-Holland over- gaan naar dat der provincie Friesland. EEN NIEUW SPOORBOEKJE OP 13 DEZER De persdienst der Nederl. Spoorwegen deelt mede, dat 13 dezer een nieuw ^poor'ooekje zal verschijnen. In-deze uitgave, welke het spoorboekje van 4 Mei plus de sindsdien daarop verschenen aanvullingen bevat, zijn nog tal van wijzigin- gen aangebracht, die niet in de tot dusverre verschenen aanvullingen voorkomen. BRIEVEN NAAR DUIXSOHLAND. Port 10 cent t/m 20 gram. Nog steeds worden voor Duitschland De- stemde brieven te laag gefrankeerd. Met na- druk wordt er nog eens op gewezen, dat het port voor brieven naar Duitschland tot en met 20 gram 10 cent bedraagt en niet 7V2 cent, zooals velen blijkbaar meenen. NEDERL. SCHIP GETORPEDEERD. Het D.N.B. meldt Hit Stockholm: Het Amerikaansche departement van ma rine heeft volgens de New Yorksche radio be kend gemaakt, dat een kleine Nederlandsche koopvaarder, die in dienst der Ver. Staten voer, in de nabijheid der Zuid-Amerikaansche kust is getorpedeerd door een duikboot der asmogendheden. De overlevenden zijn in een havenstad aan land gebracht.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 1