„Das Unsterbliche Herz" Binnenland ANNE vindt het geiuk VOORSOHRIFTEN VOOR ADVERTENTIES. FEUILLETON TERNEUZEN, 8 JULI 1942. HANDELSDAGSOHOOL TE MIDDELBURG. LUXOR-THEATER - Terneuzen Een Kultuurfilm Spiegels der Beweging AXEL. VUF JAAR OORLOG IN CHINA. In een rede ter gelegenheid van den 5den verjaardag van het Chineesche conflict heeft generaal Hata, bevelhebber van het Japansche expeditieleger in China, verklaard het regime van Tsjoengking te zullen vernietigen. Hoe- wel Tsjoengking thans geheel van Engeland en de Yereenigde Stat en is afgesloten, aldus jHata, staat het den opbouw van een Oost- Aziatische welvaartssfeer nog in den weg. Daarom kan de heilige kruistocht niet tot een goed einde worden gebracht, zonder dat het regime van Tsjoengking wordt onderworpen. Door hun onophoudelijke aanvallen op de' Tsjoengkineesche hoofdmacht hebben de Japansche troepen de voorgenomen gemeen- schappelijke actie van Tsjoengking, (Engeland en de Vereenigde Staten tegen Japan ver- ijdeld. In het bezette Chineesche gebied wordt de opbouw op politiek en economisch gebied voortgezet, waardoor de nationals Chineesche' regeering het bestaan van het Chineesche volk kan verbeteren. De bliksemsnelle Japan sche operaties, onlangs in Noord-China eit Tsjekiang ondernomen. hebben de operatie- bases van Tsjang-kai-sjek vernietigd, zoo be- sloot Hata. U1TVOER VAN PAARDEN NAAR DUITSOHL A ND VERBODEN. Het bureau van den Bevelhebber der Weer- macht in Nederland wijst er op, dat alle uit- voer van paarden uit Nederland naar Duitsch- land is verfeoden. Deze maatregel treedt on- middellijk in werking; overtreding wordt streng gestraft. Uitvoervergunningen kunnen slechts wor den verleend door het bureau van den Bevel hebber der Weermacht in Nederland. Ver- zoeken om uitvoervergunningen moeten daar om schriftelijk worden gericht tot den Bevel hebber der Weermacht in Nederland. De Staatscourant bevat een besluit van den Secretaris-Generaal van het Departement van Voksvoorlichting en Kunsten betreffende het plaatsen van advertenties in nieuwsbladen en tijdschriften. Hierinwordt bepaald, dat deze adverten ties zoodanig moeten worden opgesteld, dat duidelijk blijkt, dat zij niet behooren tot het redactioneele gedeelte, terwijl zij voorts naar vorm en inhoud aan de volgende eischen moe ten voldoena. Zij behooren zakelijk zonder kennelijke misleiding of overdrijving te zijn. b. Zij mogen niets bevatten, dat er toe leiden kan de belangen of het streven naar gemeen- schap van het Nederlandsche volk, zijn kul- tuur of economisdh leven te verzwakken of de godsdienstige gevoelens van anderen te kwetsen. c. Zij mogen niets inhouden, dat de eer of het welzijn van een ander wederrech- telrjk aantast of zijn goeden naam schaadt. d. Zij mogen niets inhouden, dat om andere reden in strijd is met de openbare orde en goede zeden. Voorts kan de Secretaris-Generaal in het belang van de volksvoorlichting nadere voor- schriften vaststellen, waaraan advertenties moeten voldoen. Verder is bepaald, dat de uitgever dengene die in feite de leiding heeft over het adver- tentiegedeelte van een nieuwsblad of tijd- schrift als advertentiechef behoort te ver- mlden onder de in het journalistenbesluit be- doelde vermelding op elk exemplaar van een nieuwsblad of fijdschrift. De uitgever en de advertentiechef zijn.ver- plicht naar beste weten en kunnen er voor zorg te dragen, dat het advertentiegedeelte van een nieuwsblad voldoet aan bovenbedoelde richtlijnen. Een uitgever of een advertentiechef, die zijn hem door dit besluit opgelegden plicht verwaarloost, pleegt een berocpsovertreding. Genoemde Seere tar is-generaal kan in dat ge- val den uitgever of den advertentiechef tucht- rechtelijk straff en met: a. een waarschuwing b. een geldboete van ten hoogste tweeduizend. gulden. Voorts kan hij in zeer ernstige ge- vallen, indien hij zullcs in net openbaar be lang noodzakelijk acht, een nieuwsblad voor bepaalden of onbepaalden tijd verbieden ad vertenties te plaatsen. Dit besluit kan worden aangehaald als ,,AdVertentiebesluit 1942". 'Het treedt heden in werking. MAXIMUMRANTSOEN GAS EN ELECTRICITEIT. De directeur van het Rijkskolenbureau. maakt bekend, dat de moeilijkheden in de kolenvoorziening der gas- en electriciteitsbe- drijven hem noodzaken verdere maatregelen te treffen oTh het gas- en electriciteitsver- bruik te verminderen. Een van deze. maatregelen bestaat in het vaststellen van maximumrantsoenen voor gas en electriciteit voor geziAnen. Aan de gas- en eiectriciteitsbedrijven zijn hiertoe instructies- verstrekt. Aan de hand hiervan en van de beschikbare gegevens zul len deze de geWijzigde rantsoenen zoo spoe- dig mogelijk aan de desbetreffende verbrui- kers bekend gemaakt worden. Slechts in zeer bijzondere gevallen kan hiervan worden af- geweken. Reeds thans wordt medegedeeld, dat argu- menten als extra-lessen, werkzaamheden ge- durende de avonduren, afzonderlijke werk- kamers voor studeerende kinderen, niet tot een hooger rantsoen zullen kunnen leiden. GENERAAL-VELDMAARSGHAEK VON KUNDSTEDT IN NEDERLAND. Generaal-veldmaarschalk von Rundstedt heeft in de laatste dagen in Nederland ver- toefd en in gezelschap van den Bevelhebber der Weermacht in Nederland, generaal der vliegers Fr. Christiansen, en andere hooge officieren, een bezoek gebracht aan de troe pen van alle deelen der weermacht. IBij deze gelegenheid heeft hij ook de nieu- we versterkingswerken en zware batterijstel- lingen in het kustgebied bezichtigd. WIJZIGING VAN DE HANDELS- REGISfERWET. Hot Verordeningenblad bevat een besluit van de Secretarissen-generaal van de depar- tementen van justitie en van handel, nijver- heid en scheepvaart, houdende wijziging en aanvulling van de handelsregisterwet. IZooals bekend is in art. 19 van deze wet een, schaal opgenomen van de bedragen welke in- geschreven zaken jaarlijks verschuldigd zijn aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken waarbij zij ingeschreven zijn. Thans is aan dit artikel een nieuw lid toe- gevoegd waarbij de secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en Scheepvaart de bevoegdheid verkrijgt aan de Kamers, elk voor haar gebied, telkens voor den duur van een kalenderjaar de heffing van een door hem te bepalen aantal opcenten op de bedragen van die schaal toe te staan. Voorts vervalt het zevende lid van art. 19, waarin was bepaald, dat de Kamers van Koophandel en Fabrieken rechtspersonen zijn, wier samenstelling, inrichting en bevoegdheid bij de wet wordt geregeld. Dit besluit treedt heden in werking met terugwerkende kracht tot 1 April 1942. NIEUWE WET TER ORDENING VAN HET SOCIALE LEVEN. De centrale persdienst van het Nederland- siche Arbeidsfront schrijft: Ofschoon ook thans nog niet voor ieder duidelijk zichtbaar, begint zich voor degenew, die seherp weten op te merken, tegen den achtergrond van de krijigsgebeurtenissen een nieuw Europa af te teekenen. Een ruimte, welke gegrondvest is op een noodzakelijken samengang van alien,, die door sociale, oeoono- mische, en niet in de laatste plaats gemeen- sohappelijke raskenmerken fe zamen behoo ren, begint onder den naam ,,groot-EUropee- sche levensruimte" dagelijks meer tot werke- lijkheid te worden. In deze Europeesche ruimte zal Nederland een belangrijke taak te vervullen hebben. In vele opzichten zal dit echter een herorientee- ring en nieuwe Listening verlangen, welke in scherpe tegenstelling staat met onze orien teering in het veiled en. Met name het be- drijfsleven, en alles wat daarmede samengaat, zal een radicale verandering hebben te onder- gaan, en wel omdat dit bedrijfsleven niet meer kan worden gezien als een afzonderlijk orga- nisme, onderworpen aan uitsluitend eigen souvereine wetten, doch als ondergesichikt element in het geheele samenstel van onder- deelen, waaruit de volksgemeenschap is opge- bouwd. 1 Het bedrijfsleven zal dus ondergeschikt, doch desniettemin in hooge mate belangrijk zijn. Vandaar dat van stonde af aan. alien, die bun plaats binnen dat bedrijfsleven heb ben, volkomen zullen moeten breken met de heerschappij, die zij uitoefenen door middel van de internationale grootmacbten en klasse- dogmaCs, die hun nadeeligen invloed in het verleden deden gelden. Kapitalisme en klassenstrijd, reeds in feite gebroken, zullen ook de gedachtenwereld van den Nederlandschen mensch niet meer mogen beheerScben, doch vervangen moeten worden door nieuwe inzichten. Dit alles zal geen Een modern' sprookje van MARIA SAWERSKY. De eerste foto van de inname van Sebastopol. Tele-foto Orbis-Holland-Pax Holland-s theorie kunnen blijven, doch daadwerkelijk tot uiting moeten komen. In de plaats van ver- j ouderde wetten en inzichten zal binnenkort een nieuwe wet gesteld worden, die de belan gen van den arbeidenden mensch zeker zal1 stellen en een richtsnoer zal zijn bij de leiding' en verzojging van alle werkende Nederlanders. Deze wet ter ordening van het sociale leveb heeft niet ten doel arbeid en bedrijfsleven binnen een nauw keurslijf te dringen, doch zal de groote iijnen aamgeven. De vragen van de dagelijksche praktijk zullen met de soepel- heid, welke vereischt Wordt,^oor nadere uit- voeringsbesluiten en de medewerking van hen, die als vakman midden in het bedrijfsleven staan en bOvendieni het vertrouwen der wer- kers genieten, in alle onderdeelen beantwoord worden. HET LIDMAATSOHAP VAN HET N.A.F. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld! Het Nederlandsche Arbeidsfront vervult een zeer belangrijke sociale taak. Het wil voor den Nederlandschen werker binnen het raam der economische mogelijkheden de best moge- lijke levensvoorwaarden scheppen. Zulks komt o.a. neer op het doen ontstaan van betere arbeidsvoorwaarden in den ruimsten zin van 't woord. Reeds thans zijn enkele van deze gunstige voorwaarden verkregen en andere zullen volgen. Hiermede zijn miet alleen diegenen gediend, die lid zijn van het N.A.F.,, doch ook de wer- kers, die dit lidmaatschap niet bezitten. Een tegenstelling is hierdoor echter geschapen tusschen de leden en niet-leden, die in strijd is met de onverbrekelijke eeaiiheid, die alle werkers behooren te vormen. Tevens brengt deze tegenstelling een ongelijke verdeeling van iasten mede. Alles toch, wat door of met medewerking van het N.A.F. verkregen wordt, is slechts te bereiken, doordat zij, die deel uitmaken van het N.A.F. niet alleen de' rechten, doch ook de plichten van dit lidmaat schap aanvaarden. Deze plichten zijn in feite echter de plichten van alle werkers. In dit verband wordt wel eens gewezen op' de ontwikkeling In Duitschland en met name een parallel getrokken met het lidmaatschap' van het D.A.F. De uiteindelijke beslissirig over het al of niet lid worden van het D.A.F. ligt bij den Duitschen werker. Een onder- nemer of bedrijfsleider kan als drager van de hoogste verantwoordelijkheid in het bedrijf van al zijn medewerkers verlangen, dat zij hun krachten ten voile inzetten voor de bedrijfs- gemeenslchappen, waarvan zij deel uitmaken. Hij. kan in het bedrijfsreglement, dat na ver kregen goedkeurinig van het D.A.F. wettelijke kraqht heeft. gekregen, de bepaling opnemen, dat al zijn medewerkers van den jongsteri leerling tot'den, directeur lid moeten zijn vaii het( D.A.F. Hij kan aldus handelen, opdat hij er zeker van zij, dat alle werkers, die profi- teereij van de sociale verbeteringen, welke het D.A.F."ook voor hen heeft weten te be reiken, metterdaad toonen, dat zij zich van! hun verplicfatingen bewust toonen. ARBE ids voorwaarden voor WERKNEMERS OP DUITSCHE MILITAIRE WERKEN. Blijkens de Staatscourant heeft he,t college van rijksbemiddelaars, in aansluiting aan de regeling van arbeidsvoorwaarden voor werk- nemens op vliegvelden, een regeling van arbeidsvoorwaarden vastgesteld v»or werk- nemers, die werkzaam zijn bij Duitsche mili- taire werken met uitzondering van vliegvel den en onderhouds- en kleine herstellingswer- ken. aan gebouwen. De regeling geldt voor de werknemers in het bouwbedrijf in, ruim'en zin (waaronder begre- pen het ,straatmakers-,_schilders-, steen- en houtgrafliet- en stucadoorsbedrijf en het zwarte corps) en voor chauffeurs. De werknemers zijn ingedeeld in geschool- den, geoefenden en ongeschoolden; de provin- cies in Nederland zijn in 4 loongebieden ver- deeld. Voor geschoolde volslagen werknemers bedragen de uurloonen 6656 cent, voor ge oefenden 60-49 cent en voor ongeschoolden 58 44 cent. Voor chauffeurs zijn d-e wieeklo'o- ^nen (berekend naar een 60-ur,ige werkweek) bepaald op f 37,50 tot f 32,50. Ook voor jeugdige werknemers van 18 jaar af zijn loonen vastgesteld. Bij arbeid in tariefloon moet de gemiddelde werknemier een uuririkomen verdienen., dat de vaslgestelde uurloonen met 110 ioverschrijdt. Verder mag een w.erkgever aan 30 van de geschoolden een prestatietoelage betalen van 10 van het uurloon en aan 30 1% van de geoefenden en ongeschoolden een prestatie toelage van 5 c/c. Verder bevat de regeling bepalingen betref fende extra-toeslag bij overwerk en bij nacht- en Zondagsarbeid, vergoeding van reiskosten en vergeeding van verblijfkosten aan ge- huwden. ARBEIDSVOORWAARDEN voor SUIKER-INDUSTRIE. Blijkens de Staatscourant van 6 Juli 1942 heefi het college van rijksbemiddelaars een regeling Van loonen en, andere arbeidsvoor waarden vastgesteld voor werknemers in de suikerindustrie. Voor volwaardige ongeschoolde mannelijke werknemers van 23 jaar en ouder, is het minim,um-uurloon vastgesteld op 40 cent, voor volwaardige jeugdige werknemers van 15 jaar af is het minimum-loon bepaald op een percentage van dat voor .volwassen werk nemers. Voor elke maand dienstbetrekking zal een halve dag vacantie worden gegeven. De opzeggingstermijn bedraagt in het alge- meen een week. Voor werknemers van 25 jaar en ouder, die gedurende tenminste 3 jaar bij denzelfden werkgever in dienst zijn geweest, geldt een opzeggingstermijn van 2 weken. Voor het overige bevat de regeling onder meer bepalingen betreffende extra-betaling bij ov.erwerk en doorbetaling van het loon over christelijke feestdageri en tijdens z.g. kort verzuim. De regeling gaat in op 13 Juli 1942. 1 JAPANSCHE ACTIVITEIT IN NED. INDIE. Het Japansche militaire bestuur op Java zal met ingang van 5 Juli, naar uit Batavia wordt gemeld, een productiecontrole voor het surplus aan kinine, koffie, rubber en thee instellen. In verband hiermede wordt een planteontrolemaatschappij te Batavia opge- rieht met filialen te Bandoeng en Soerabaja. Deze maatSchappij zal de productieprijzen vaststellen en de uitsluitende inkoopcentrale zijn van de producten van de door haar ge- controleerde plantages. Plaaitages, die ge- dwongen worden tot een beperking van de productie over te gaan, zullen van de jjieuwe maatschappij voorschotten krijgen. DE MAATREGELEN TEGEN DE JODEN. In verscheidene gevallen zijn Joden, die door verkoop of ruil van rijwielen de verorde- ning van den commissarist-,generaal voor de veiligheid over rijwielen in Joodsch bezit van 22 Juni 1942 hadden overtreden, gearresteerd' en naar een concentratiekamp overgebracht. (Nadruk verboden) 29 Het middagrnaal was afgeloopen. De kof fie werd, zooals gewoonlijk, in de salon ge- serveerd. Senta en Anne, anders geregelde bezoeksters op het koffie-uurtje, lieten dit- maal op zich wachten. Grundtvig werd er zenuwachtig van en keek herhaaldelijk naar de klok. Dat is toch werkelijk vrijheidsberooving, liet hij zich tenslotte geergerd ontVallen. Is jufftouw Bratt soms van plan- om den ge- heelen dag zonder eten te blijven O, die kan het lang uithouden, verzeker- de de gravin, niet geheel zonder leedvermaak. Maar juffrouw Faro lijkt .me minder robuust. Zal ik met de noodige doodsverachtmg nog eens naar boven gaan? stelde Grottkau voor. Ik ben werkelijk nieuwsgierig hoe ver dat portret gevorderd is. Dat krijg je pas te zien, als het klaar is, mijn jongen, antwoordde de gravin. Ik ken Senta. Onvoltooide doeken houdt ze zorgvul- dig verborgen. Dat maakt me nog veel nieuwsgienger. Dan zal er niet veel anders opzitten dan je nieuwsgierigheid te bedtvingen. Laat ik me dan maar eens opofferen en naar boven gaan. Mij zal Senta er Wel niet uitgooien en voor Anne dunkt me ook beter, dat de zitting even ontlerbroken wordt. Dat arme ding zal omvallen van honger. Het „arme ding" kwam de gravin 'al op de trap tegemoet, vergezeld door de genoeglrjk voor zich heen fluitende schilderes, Ik ben met Anne's portret begonnen, riep de laatste al van verre. Ik geloof, dat het werkelijk goed wordt. Kleuren heb ik op mijn palet, kleuren om te zoenen! Senta Bratt knipte met haar vingers, een gebaar, dat haar enthousiasme nog moest accenteeren. Ja, ja en dat arme model heb je intus- schen laten verhongeren! antwoordd^ de gra vin. Urszel heeft me al twee uur geleden haar nood ge;klaagd en 'Grottkau is over de onvriendelijke ontvangst boven heelemaal van streek. De kinderen willen naar de ijsbaan. Gaan jullie maar gauw naar binnen. Je vindt ook bij mij helaas de hond in den pot, maar koffie kan je nog wel krijgen. Fijn ik heb reuze trek in koffie. Is Grottkau erg nijdig op me? Ik heb hem voor ezel uitgescholden, omdat hij voortdurend tegen de deur stond te bonzen en niet weg wilde. Heb je ergen honger, Anne? Anne schudde lachend van neen. Grottkau bleek niet haatdragend te zijn en was zijn nederlaag tegenover de beide dames alweer vergeten. Grundtvig ecbter was woedend op de schilderes, toen hij Anne's vermoeid ge- zicht zag. Senta Bratt bemerkte het niet en at, in plaats van het verzuimde middagrnaal drie gebakjes en twee stukken tulband ach- ter elkaar op. POLDERBESTUREN. 'Benoemd zijn: tot plv. dijkgraaf Bontepolder, de heer L. J. de Jonge te Terneuzen; tot afgevaardigde van het waterschap Lamswaarde c.a. naar de algemeene vergade- ring van het waterschap Stoppeldijk c.a., de heer L. C. Fassaert te Lamswaarde; tot dijkgraaf van den Pierssenspolder, de heer M. de Putter te Sluiskil; tot gezworene de heer J. Wolfert te Hoek; tot dijkgraaf van den Louisapolder de heer C. F. van Acker te Sas van Gent: tot lid van den dijkraad van de waterk. der cal. polders Ser Lippens c.a., als vertegen- woordiger van den cal. polder Eendragt, de heer A. I. de Feijter te Zaamslag. PROV. ZEEUWSCHE SOHOONHEIDS- COMMISSIE. Uit heit verslag dezer commissie o'ver 1941 blijkt, dat de cancept-wijziging Van de Zeeuw- schfi reclameverordaning aan de orde kwam. Ook werd beslotan de mogelijkheid van docu- m'entatie vpm landelijl^e bouwkunst in Zeeland nader te onderzoekein. Afwijzend Werd geadviseerd op het plan tot het stichten van ©en grasdmgerij te Nieuw- en St. Jooslaind, aangezien di,t in het uitge- sproken liandelijke gebied aanleid'ing zou heb ben gegeven tot ontsiering. Het is tot dusver niet tot uitvoering 'van dat project gekomen. Onder de\verwoeste gebouwen die in onze proVinciie weVden hersteld, worden verm,eld 25 woninigen i,n Westdorpe. die door nieuwe wer- den vervangen, alsmede een aantal panden in dc gemeenten Terneuzen,*-Axel en Sas van Gent. In Mkldelburg kw,amen vele omtwerpen voor berbouw van winkel en zakenpanden en woon- .huizein gereed en werd in het tweedq half jaar met de uitvoering van ver&chillende per- oeelen begonnen. Ookde monumenten te Middelburg werden spoedig aalngepakt, d.w.z. de res tiau rati eplanne n Met ggnoegen wordt ige const at ee.rd, dat de getroffen regelingen reeds goede resultaten te zien gaven. Op het platteland is en in vormgeving en in materiaalkeus een goede aansluiting bij de landelijke sfeer en kleur, kortom bij het streekeigene, verkregen. In het jaar 1940 werd de arbeid van de commissie voor ean nieuwe schoonheidsver- ordening door de oorlogsomstandigheden ver- traagd. Eersit in November 1941 kon het ont- Werp van eene ..Pro'vinciale Verordening tot behoud van de schoonheid'vain Zeeland" aan den Commissaris der Provincie worden aan- geboden. Kort daarop gewerd de commissie van den Commissaris der Provincie het ver- Izoek advies uit te brengen omtrent een Ont- Werp-reclameverordenilng van het Departe ment Van^Opvoeding, Wetenischap en Oultuur- bescherming, dat bedoelde een algemeen model te zijn voor een reolame-verordening van alle provincies. Het Departementaal Olntwerp pretendeerde uitdruk'kelijk niet meer te zijn dan een ..reclame-verordening". W(aar het dnzidht rijpte, dat ook aan zoo- vele andere ontsieringen als afvalverzamelin- gan, auto-ker'khoven ie.d., uitsteeksels uit bouwWerken, onjuiste kleuren enz. paal en perk diende te worden gesteld, hebben wij den beperkten opzet van het Departementaal Qnt- Werp zeer betreurd. Een en ander heeft de commissie reden ge- ge'vein bij de uitbrenging van het advies aan den Oommissaris der Provincie te pleiten voor de bevordering van een algemeene landelijke uitbreiding der reclame-verordeningen tot sctoonheids"-'verordeni|ngen. Aan het oordeel der subcommissie Voor ttouwplannen werden 116 bouw- en verbou- wingsplannen onderworpen, tegenover 92 in 1940, 226 in 1939, 258 in 1938. 235 in 193T en 76 in 1936. Tot de eerste klasse van de Handelsdag- school te Middelburg zijn o.a. toegelaten D. yvan Melle en J. Risseeuw, beiden te Breskens. Ziezoo, nu heb ik genoeg, zei ze einde- lrjik. Eigenlijk moest een mensch zich niet zoo vol stoppen met zoetigheden. Waarom kijk je me zoo bestraffend aan, Ernst? Vergeet niet, dat dit koffiemaal me weer een heele poos ,op 'de been moet houden, want nu ga ik weer aan het werk. In vredesnaam! riep Grottkau veront- waardigd. U bent toch niet/ van plan om die ongeluk'kige Anne opnieuw op de poseerstosl te nagelen Dan bel ik onmiddellijk de die- renbescherming op. Waar is de telefoon? Dank je, lachte Anne, wil je me als mis- handeld schaap melden? Bewaar me als een onschuldig ge- mar^elde duif natuurlijk! Juffrouw Bratt, kunt u me niet als plaatsvervanger voor Anne gebruiken? jou, ja! Jij zou geen twee mmuten stu kunnen zitten, of je had al spierpijn! Voor juffrouw £.nne doorsta ik de-ergste plagen! Hoor je dat, Anne? Een ndder zonder vrees of blaam. Het spijt me, maar ik kan je vriendelijk aanbod niet aannemen. Je uiter- lijk staat me niet aan! Wat een beleediging! Bovendien zou A line's costuum je waar- schijnlijk niet passen, Grottkau. Zoo, poseert Anne, in een costuum? Wat is dat voor een costuufh? Grieksch? Ro- meinsch? of rococo? Anne rilde innerlijk. Zou Senta haar geheim onbewust verraden Maar de schilderes keek Grottkau slechts spottend aan. Kennelrjk wist deze jongeling zich geen raad van nieuwsgie righeid. Senta Brat' was echter niet van plan haar te bevredigen. De Filmdienst van de N.S.B. vertoont op VRIJDAG lO JULI a.s. het volgende programma Hoofdfilm Entrde40 cent Aanvang 8 uur Zij worden met hun eigen wapens be- streden! Een buitgemaakte Russische pantsertrein wordt tegen de Sowjets in het vuur gebracht. Het machinegeweer beschut de trein tegen eventueele lucht- aanvallen. (VPB—P.K. Wetterau—Zander—s) DE NIEUWE ZEEPBON. Wie de vori'ge week bet bericht betreffende de nieuwe zeep'bonnen goed heeft gelezien. zal hebb'en begrepen, dat wij met onze zeep thans ncg zuiniger moeten zijn, dan wij al gewend Waren. Het is niet ongewens'cltot het voor- naamste uit het bericht nog eens, in het kort te vermelden. De nieuwe bonnen zijn geldig t/m 15 Augus tus. Wij m'oeten dus met ons rantsoen zes weken toekomen in plaats yan een maand. Er zijn ditmaal 2 bonnen aan'gewezen. De eene, bon 335, geeft recibt op het koopen van 75 gram eenheidstoiletzeepde andere bon, 336 op het koopen van 250 gram waschpoeder of zeeppoeder. Bon 336 kan men desgewenscht in plaats .van voor het k'oopen van zeep, bezigen voor het doen wasschen van acht kg Waschgoed en bon '3'36 voor het doen. wasschen van twaallf kg waschgoed. Op de bonnen kan men tezamen dus,, evenals vroeger, 20 kg waschgoed laten wasschen. Het voordeel is, dat men nu niet ineens een bon voor 20 kilo behoeft af te geven. Voor kinderen beneden 8 jaar is een extra bon aangewezen, de bo^;_!,L-zeep". Op deze bon kan men echter he^zelfde krijgen als op bon 335 en 336 tezameh. Desgewenscht kan men dezen bon ook aan, de wasscherij geven voor het wasschen van 20 kg waschgoed. Op bon 335 kan men in plaaJts van ben stukje eenheidstoiletzeep van 75 gram ook een S'tukje van 28 grain, luchtigevulde eenJheids- toiletzieep koopen. Door de venschillende samenstelling komt dat vrij'wel op hetzelfde •neer. De oude zeepsoort'en mogen, voor zoover voorradig, ook verkocht worden. Op bon 33.? en op de bon ,,L-zeep" kan, inplaats van de 75, gram eenheidstoiletzeep of de 28 gram lucihtgevulde, ook 45 gram huishoudzeep of 50 gra'ml zac'nte zeep gekocht Worden. De oude bonnen, die men tijdig heeft mge- leverd bij zijn leverancier1, blijven hun voile waarde behouden, ,d.w?z. als, er zeep op gele- verd wordt, dan heeft men recht op 2 stukjes eenheidszeep. Kan de winkelier er hmshoud- ^zeep op leveren, dan mag men ook 90 giam per bon verlangen. Ook 'geven ze recht op ,250 gram, wsusohpoeder of zeeppoeder of gram zachte zeep per bon. Men moet eclhter van zijn leverancier met vergen, wat hij niet heeft en zoo noodig, eenig geduld hebben. Tenslotte zij nog vermeld, dat voof kinderen beneden de 2 jaar de bon ,,L-toiletzeep rech- geeft op het oude rantsoen van 75 gram toiletzeep. Veulenkeuring Voor de Dinsdag alhier door de V.VJZ.F. gehouden veulenkeuring bestond zeer groote belangstelling uit paardenfokkerskrmgen. als- Het costuum blijft voorloopig nog een geheim, zei ze tot Anne's groote opluchting. Dat moet een verrassing voor je worden. En wat voor een, dacht Arme. Tegen dat het portret klaar is, moet Ik zorgen dat ik "Weg ben. (Senta Bratt stond op. Ik ga weer naar boven, Anne, zei ze. Maar u hebt immers geen licht genoeg meer om te schildereri! riep Grundtvig, wien er alles aan gelegen was het jonge meisje voor de rest van den dag vrij te krijgen. O ja, ik heb een uits-tekende zonlicht- lamp voor schilders, waar je prachtig bij kunt werken. Maar Anne behoeft zich vandaag niet meer op te offeren. Ze moet noodig wat frissche lucht hebben. Ik ga maar wat aan het costuum kwasten. Hopelijk niet den geheelen avond, Senta, liet de gravin zich nu hooren. Ik heb Hester- berg en den notaris verzocht te komen brid- gen. Maak je maar niet ongerust. Tegen dien tijd kom ik wel weer beneden om m'n plich ten als vierdg, man te vervullen. Tetwijl de schilderes zich weer naar haar atelier begaf, maakte het jeugdige kwartet zich gereed om naar den ijsbaan te gaan. De gravin keek de beide paren door het raam na. Wat za°r Ernst er toch kranig uit en wat paste dat jonge meisjfe, die Anne, uitstekend bij hem. Hij lang en donker, zij teer en blond Zij •vocmden werkelijk een bijzonder knap paar. Gravin Grundtvig zuchtte. Ernst .bezit niet veel en zij waarschijnlijk i heelemaal niets. mompelde ze. Bovendien schiint Grottkau vuur en vlam te zijn. Nou die kan zich de weelde van een vrouw zonder seld permitteeren. Deze laatste veronderstelling van de gra vin was er echter lichtelijk naast. Grottkau stond allerminst in vuur en vlam. Hij schepte er behagen in,Anne op zijn uitbundige mamer een beetje het hof te maken. maar dat zou hij Doddie Hesterberg ook hebben gedaan, wan- neer hii deze jonge dame voor vol had* aange- zien Doddie was in zijn oogen echter een kind dat men af en toe wat plaagde en voor den gek hield, zij het dan een alleraardrgs. kind, daL tot een charmant vrouwtje beloof- de te zullen uitgroeien. Ook .Grottkau's oordeel ten aanzien van het kind" Doddie was evenwel niet in alle opzichten juist, want in werkelijkheid was het altijd even opgewekte nichtje van profes sor 'Hesterberg een scherpzmmg persoontje met een uitstekende opmerkmgsgave. Zij had allang bemerkt, dat Grundtvig tot over de ooren-op Anne verliefd was. Dat zou niemand haar uit haar hoofd kunnen praten. Waarom snauwde hij anders dien armen Jens altijd zoo~af. wanneer deze zich wat al te zeer met Anne bemoeide? Ernstje is jaloersch, zei ze bij zich zett e wie jaloersch is, die is verliefd. Ze liet zich door Jens Grottkau haar schaa sen aanbinden en talmde daarna net zoolang tot Grundtvig en Anne uit het gezicht ver- dwensn waren. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 2