ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Duitschland wlnt op alio fronten. No. 10.391 WOENSDAG 8 JUL! 1942 82" Jaargang Buitenland DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Sowjet-strijdkrachten ten Westen van den Don ingesloten. Am. kruiser en 28 schepen vernietigd DANS OM HET GOUDEN KALF. ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT doeltreffend optreden tegen CONCENT R AT IES ,VAN CEPANTSERDE VOERTCIGEN EN TROEPEN. TER NEUZENSCHE COURANT VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Priisverhooging advertentien toegestaan door het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart onder No. 16236 N.P. d.d. 24 Maart 1942. ABONNEMENTSPRIJSBinnen Terneuzen 1,42 per 3 maanden; buiten Terneuzen 1 73 per 3 maanden. Bij vooruitbetaling 6,60 per jaar. Uitgeefster: N.V. Firma P. J. VAN DE SANDE Telefoon 2073 Giro 38150 Directeur: I. van de Sande. ADVERTENTIEN: Per mm 10 cent, minimum per adv.ertentie 1,50. Rubriek Kleine advertentien: 1—5 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent; max. 8 regels. Dienstaaribie- dingen en dienstaanvragen 15 regels 52 cent, iedere regel meer 10 cent. Met ver- melding Brieven of Adres Bureau van dit blad 10 cent meer. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen %erminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrijgbaar is. In- zending van advertentien uiterlijk 10 uur v.m. op den dag van verschijning. Hoofdredacteur: N. J. Harte, Terneuzen. Het opperbevel van de Duibsche weermacbt maakte Maandag bekend: De operaties in den iZuidelijken sector van bet Oostelijke front verloopen volgens de plan-1 nen. Sterke vijandelijke strijdkrachten, die ten1 Westen van den Don zijn ingesloten, staan voor bun vernietiging. Nieuwe door pantser- wagens gesteunde ontlastingsaanvallen der bolsjewisten stortten ineen. i De luchtmacht steunde met sterke strijd- kracbten de operaties en deed zware aanval- len op het v.ijandelijke ravitailleeringsverkeer op weg en en spoorlijnen. Ten Noorden van Orel vTel de vijand met sterke strijdkrachten, gesteund door talrijke pantserwagens en for ma ties van de luchtmacht, aan. Hij werd ten deele in een .tegenaanval !met zware, bloedige verliezen afgeslagen. Talrijke vijandelijke pantserwagens werden vemietigd. De ge- veehten duren nog voort. In het gebied van Rzjew 'werd de eigen aan- val voortgezet. In hevige luchtgevechten Zondag overdag ischoten Duitsohe jagers aan het Oostelijke front 127 vijandelijke vliegtuigen neer, waar-> bij slechts drie eigen vliegtuigen verloren gingen. In Egypte duren de gevechten om| de pi Alamein-stelling voort. Luchtstrijdkrachterf bombardeerden de ha'veninstallaties van Alexandria en Port Said en vielen Britsche concentraties van pantserwagens en auto'S aan. j Op (Malta veroorzaakten aanvallen overdag en des nachts van Duitsche gevechtsvliegtui- gen vrij zware branden in de installaties van het vliegveld La Venezia. Het vrjandelijk konvooi, op weg naar Moer- manslk, is, naar Zondagavond in militaire tollmen te Berljjn verluidde, opnieuw (door Duitsche strijdkrachten met succes aangeval- jen. aldus het D.N.B. Mien .verwa'chftte te Ber- lijn nadere bijzonderheden. De Londensche ochtendbladen wijden piaar het DJST.B. uit Geneve meldt, groote aandacht aan ,de gevechten aan het Oostelrjk front. De Daily Mail schrijft onder het opschrift ,,Timo- sjenko in gevaar" dat uit de iSowjetunie zeer verontrustende berichten binnenkomen. Ter- wijl de aandacht was gericht op Rommel 3 overwinningen in Egypte, heeft von Book aan het Oostelijke front'niet stilgezeten. Zelfs Moskou ispreekt den Duitschen opmarsch naar den Westelijken oever van der, Don niet tegen en verheelt pok niet, dat voor de troepen van Timosjeniko een gevaarlijike toestand is ont- etaan. De militaire' correspondent van de Daily Herald schrijft, dat ihet tempo van den Duit- Scfhen opmarsch tusschen Koersk en Char- kow in eerus op alarmieerende wijze versneld is, Het ziet er naar uit, dat de Duitsche pantsercolonnes de Sowjetlinies over een breed front onder den voet hebben geloopen en in- derdaad den .Don bereikt hebben. Door het Don-dal loopt de belangrijkste spoorweg tus schen Moskou ,en Rostow. Voor de Sowjet unie zlet de toebtand er droeviger uit dan te- Voren in dit jaar. Duitsche troepen trekken over den Don en bezetten Woronesj. Bol sjewisten bij Rzjef uit hun stellin- gen geworpen Balans van den strijd om Sebastopol. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt in een extra-bericjht bekend: ,,Sedert den 2den Juli werd in de wateren tusschen de Noordkaap en (Spitsbergen 3 tot 400 zeemijlen verwijderd van de Noordkust van Noorwegen een groote operatie van lucht- en zeestrijdkrachcen uitgeVoerd tegen het vyandelij'ke convooiverkeer naar (de SoVjet unie. Formaties gevechtsvliegtuigen en Duitsche duikbooten hebben in de .Noordelijike IJszee een groot Engelsch-Amerikaansch convooi aangevallen en voor het grootste deel ver nietigd. He. convooi bestond uit 38 koopvaardij schepen, was geladen met vliegtuigen, pant serwagens, munitie en le'vensmiddelen, met bestemming Archangelsk en werd door zware vijandelijke zeestrijdkrachten, torpedojagers en korvetten zeer kraohtig beschermd. In nauwe samenwerking van marine en luchtroacht' werden door gevechtsvliegtuigen 1 zware Amerikaansche kruiser en 19 koop- vaardrjschepen met 122.000 brt., door ;duik- biooten 9 schepen miet 70.400 brt., in .totaal dus 28 schepen met 192.400 brt. tot zinken gebracht. |De rest van bet totaal .uiteenge- slagen convooi wordt -nog aangevallen. Door zeer odd ingsv lie gtuig e n werd een Vrij groot aantal Amerikaansche zeelieden gered en ge- vangen gen omen. Het opperbevel van de weermacht maakte Dinsdag bekend: „Bij de aanvalsoperaties aan het Oostelijke front trokken onze troepen over den Don pn werd de belangrijke industriestad Worones;' genomen. Het aantal gevangenen en de buit nemen voortdurend toe. Tegenaanvallen van den vijand werden af geslagen. ,Hierbij vemietigde alleen pen puit- sche pantserdivisie 61 bolsjevjgtische pant serwagens. (Sterke luchtstrijdkrachten mengden zich op de zwaa rtepunten van den slag doeltreffentl in de gevechten te land en] brachten het vijan delijke ravitailleeringsverkeer vemietigende slagen toe. In het zeegebied van de prim werd een bolsjewistische duikbootjager door luchtaan Vallen tot ^inken gebracht. In het gebied ten Noorden van Orel her- haalde de vijand zijn vruchtelooze aanvallen, waarbij hij talrijke pantserwagens in den strijd wierp. Tegenaanvallen leidden to>t de vernietiging van 22 vijandelijke pantserwa gens. De hevige gevechten duren hog voort. In het gebied van ptzjef werd de vijand. in een over een breed front uitgeVoerden aanval uit zijn stellingen geworpen. In de Finsche ,Golf bracht een mjjnenveger een bolsjewistische dflikboot tot zinken. G'is- teren overdag verloren de bolsjewisten 96 Vliegtuigen, 2 eigen vliegtuigen worden ver- hiist. In Egypte mislukten in den strijd om jde El. jAlamiein-stelling verscheidene door pant serwagens geSteunde vijandelijke tegenaanval len. Op 5 en 6 Juli werden daarbij 27 Brit sche pantserwagens kapot geschoten. For maties gevechtsvliegtuigen en duikbommen- werpers bombardeerden vijandelijke troepen en autoconcentraties. 9 Britsche vliegtuigen werden peergeschoten. In het Oostelijke deel van de Middellandsche (Bee bracht een Duitsche duikboot van eeii beschermd "convooi een schip van 1500 brt. tot zinken. Op jMalta plaatsten formaties van de Duitsch-Italiaansche luchtmacht bij aanvallen overdag en des nachts bomvoltreffers op Vliegveldinstal'laties en andere militaire in- richtinigen. In luchtgejvecbten werden ,16 Britsche vliegtuigen meergesohoten. 1 Aan de Engelsche Oestkust bombardeerden sterke formaties gevechtsvliegtuigen in den geloopen nacht bij goed ;zicht het haven- eri industrlegebied van ,Middlesbrough. Uitge- breide branden werden waargenomen. In aanvulling op het weermachtbericht van 3 Juli 1942 maakt het opperbevel van de weermacht over den val van de vesting Se bastopol1 de volgende eindcijfers bekend: In het verloop van de gevechten, die van 7 Juni tot pn met 4 Juli met een buitengewone hevig- heid werden gevoerd, werden 97.000 gevan genen, onder wie de plaatsvervangende ieger- Ieider,. generaal iNowikof, gemaakt. 467 ,stuk- ken geschut, 26 pantserwagens, 824 mitrail- leurs, 758 igranaatwerpers, 86 pantserafweer- kanonnen en 69 stukken juchtdoelgeschut werfden buitgemaakt of vernietigd. De buit aan zware en lichte infanteriewapens is nog niet geheel geteld. De bloedige verliezen van den vijand zijri geweldig en moeten getaxeerd worden op 30 tot 40.000 man. 3597 kazematten en verdedigingsinstallatieS van elke soort, waaronder de beide modemste len sterkste bolwerken Maxim Gorki" en ,,2", met elk 4 kanonnen Van 30.5 cm werden ge nomen, alsmede rond 137.000 mijnen onscha- delij'k gemaakt. Ontsn'apt zijn alleen, zooals door verklaringen van gevangenen werden beivestiigd, enkele hoogere offioieren ,en com- missarissen, alsmede in de eerste dagen van den aanval enkele transpoinen miet gewonden. Nedersaksische, Bran d en bur gsch eSilezi- sche, .Saksische, Frankiscbe, Sudetenduifbcbe en Rijnlandsche idivisies, alsmede legertroepen van alle vo'lksstammen, tesamen met Roe-, meensche divisies infanterie en bergjagers, hebben in dit succes een g^lijk aandeel. De totale verliezen van de Duitsche troepen be- dragen 872 officieren en 23239 onderofficieren en .manschappen, waarvan .190 of'ficieren en 4147 onderofficieren en manschappen zijh'ge- sneu'veld, 11 officieren en 1580 onderofficieren en manschappen worden vermist en de overi- gen gewond ,zijn. De troepen van het leger zajn door het lipij.- sche corps ge'vech'tsvliegers voor 'den korten afstand op voorbeeldige wij'ze gesteund, dat inch in onderbroken aanvallen overdag en des nachts d'oeltreffend in den strij^ tegen doelen te land en op zee heeft gemen.gd. In de periode van 2 Juni tot 4 Juli werden 23751 aanvalsvluchten door gevechtsvliegtui'J gen van allerlei soort uitgevoerd. (123 vijan delijke Vliegtuigen werden neergeschoten eri 18 op den grond vemield. Talrijke vijande lijke pantserwagens, kazematten, batterijen, kazemes, munitie- en olieopslagplaatsen wer den vernietigd, ,4 torpedojagers, 1 duikboot, 3 mot'ortorpedobooten, 6 kustvaartuigen en (i vrachtschepen werden tot zinken gebracht. 31 eigen vliegtuigen gingen verloren. Duitsche en Italiaansche zeestrijdkracbtert Pestookten de vijandelijke scheepsbewegingen voor (Sebastopol. Het gelukte hun de vijande lijke ravita'illeering sn het wegvoeren van transporten te belemmeren, 3 bolsjewistische duikbooten, 2 schepen met elk 10.000 brt., een •transportschip van (5000 brt. en 2 met troepert geladen kleine eenheden tot zinken te bren- gen en zoodoende in belangrijke mate bij te dragen tot het succes van den aanval. De yeldtocht op de Krim is daarmee geeindigd. Hij hegon met de doorbraak door de landbrug 'van Perekop op 21 September 1941 en eindigde met de bestorming van de sterk ste zee- en landvesting ^ebastopol op 4 Juli 942. De g'anval ikostte den vijand het verlies van 430.000 man aan gevangenen, jl98 pantser wagens en 2102 ritukken geschut en zal niet als een overwinning der bolsjewisten, zooals de vijandelijke propaganda het tracht voor te stellen, doch als een roemrijk blad van de Duitsche en Roe:meensehe weermacht in de geschiedenis worden opgeteekend. Diep uit de aarde halemi zwoegende mijn- werkers het gouderts omhoog. Goudzoekers zwerven door de'geheele wereld en wasschen in moeizamen arbeid het stofgoud uit de bed- dingen van rivieren en beken. Gigantische machines vermalen granietharde ertsen, in geweldige fabrieken wordt het goud gelou- terd, tot barenversmolten. Onder de gloeienr de tropenzon zwoegen blanken en negers in de goudmijnen van Zuid-Afrika. In ijzige koude graven arbeiders in Alaska en Siberie naar het fonkelende metaal. Ingenieurs ontwerpen steeds vemuftiger machines, geologen onder- zoeken de aardkorst, honderdduizenden arbei ders zwoegen dag-in, dag-uit in de mijnen, verspreid over de geheele aarde. In de klui- zen van de staatsbanken liggen de zware gele goudbaren. Van hier uit vloeit een steeds grooter wordende stream over den Atlanti- schen Oceaan en mondt uit in de haven van New York. Zwaar bewapende militairen nemep haastig de lading in omtvangst, geblin- deerde wagens vervoeren het goud diep in de wouden van Kentucky. Hier, onder metersdikke muren van staal en gewapend beton, komt de goudstroom tot rust. Meer dan tien millioen kilogram goud ligt in de onderaardsche gewelven van Fort Knox opgestapeld, als in een geweldigen graf tern pel. Voor slechts enkele menscben toegankelijk, diep in de aarde, vanwaar het oiok gekomen is, fonkelt een onmetelijkeri goudschat. Moeizaam aan de aarde onttrok- ken, besmeurd met bloed, zweet en tranen, op zijn langen reis vergezeld van verwenschin- gen en gebeden, hoop en verwachtingen, te- leurstelling en ontgoochelingen, is het goud: uiteindelijk weer tot de aarde, in den graf- kelder van Fort Knox teruggekeerd. Hier ligt tachtig procent van de geheele wereld- voorraad begraven en hier ligt ook de droom van een wereldheerschappij begraven. Want sinds de Grieksche held Jason 't gou- den vlies najoeg en de menschheid droomde van de gouden appelen in de tuin der Hespe- riden, heeft het goud een rol van beslissende beteekenis gespeeld. Om goud werden volke- ren geknecht en uitgeroeid, om goud werden oarlogen gevoerd en bloeiende landen vemie tigd. Goud is macht en wie. al het goud van de wereld heeft, zal alle macht over deze wereld hebben. Zoo dacht men vroeger in Europa en zoo denlkt, men nog in Amerika, al groeit langzaam de twijfel, nu het blijkt, dat goud in dezen oorlog geen beslissende rol meer speelt. Nog danst een deel der mensch heid om het gouden kalf. Nog gelooven ande- ren aan de mythe van het goud. Maar reeds is duidelrjk gebleken, dat de heerschappij van het goud reeds ten einde is. Legers en landen, steunend op en geloovend in de macht van het goud, werden verslagen, door landen en soldaten die geen goud bezaten, doch geloof- den aan arbeid, aan eigen macht en tegen- over het starre doode goud de levende kracht van het volk hadden gesteld. Al zal in de toekomst het gele metaal door de zeldzaam- heid en de vele gehruiksmogelijkheden een be langrijke rol blijven spelen, de dans om het gouden kalf zal in de toekomst voorgoed' voorbij zijn. ,,Een treffen van piaatselijken aard in de zone van Alamein waarbij eenige vijande lijke tanks'werden vernietigd. Tegen de acti'e der Britsche luchtmacht 'werd doeltreffend opgetreden door de luchtmacht der Spilmo gendheden, die vijandelijke ooncentraties van gepantserde voertuigen en troepen bestreed. NegenBriibsche Vliegtuigen stortten neer; aeven daarvan na een gevecht met Duitsche jagers, twee na treffers van bet afweerge- schut. Tijdtens aanvallen op Ttobroek en Beng hazi, die geen belangrijke sohade veroorzaak- ,ten, verloor de Britsche luchtmacht nog twee .toestellen. Van Benghazi worden twee doo- d'en en eenige gewonden onder de 'bdvolking gemeid. H,at vliegveld Micabba is opnieuw door oruzd luchtafdeeliingen gebombardeerd, de instal- laties werden herhaaldelijik getroffen. Bij talrijke gevechten werden veertien Bri'tische vliegtuigen door de begeleidende Italiaansche en Duitsche jagersneergeschoten en twee idoor een onzer bommenwerpers, die zich op' voortreffelijke wijze be'vrijdde Van een aarfval van talrijke Spitfires. Van de overdag onder- nomen luchtoperaties zijn drie onzCt- toestel len niet teruggekeerd". fMAISKI INFORMEERT TE LONDEN NAAR TWEEDE FRONT. Maiski, de Sovjet-ambassadeur te Londen heeft namens de regeering der Sovjet-Unie aan de Britsche regeering nadrukkelijk de vraag 'gesteld, wanneer Engeiand zal over- gaan tot het Scheppen van een ,,tweede front" iter outlasting van de .Sovjet-IJinie, waartoe .Engleland zich bij bet sluiten van het Britsch- bolsjewistische verdrag heeft verplicht. aldus vemeemt de „Westd. Beobachter" via Stock holm uit Londen. BERLJJN OVER DE JONGSTE Mil.IT A IRE SUCCESSEN. De correspondent der N. R. Crt. te Berlijn telefoneerde Maandagochtend: In Duitsche militaire kringen laat men zich vol optimisme uit over het verloop van de ge vechten op het strijdtooneel in de Sovjetunie. Het operatie-plan van de legerleiding schijnt reeds na eenige dagen het verwachte succes te hebben opgeleverd en het lijkt ernaar dat men de verbinding tusschen de Zuidelijke legers en de legera in het midden van de Sovjets heeft kunnen doorsndjden. Wellicht is dit het resultaat van'de eenige dagen geleden gemelde openscheuring van het front, welke een kwart van de frontbreedte uitmaakte en voor het overige een in dezen oorlog nog niet gebruikte uitdrukking is en veelal in verband is gebracht met een nieuwe tactiek van ope- reeren. Dat het Duitsche weeimachtsbericht hetwelk steeds over operaties, die nog in hun ontwikkeling zijn spreekt, zeer voorzichtige formulaeringeci gebruikt, reeds nu nadere en positieve mededeelingen kan. doen, moet er wel op duiden, dat de aanval in gevorderd stadium verkeert. Zulks- blijkt ook wel uit het feit. dat de Don over een breed front bereikt is, wat zeggen wil, dat de aanvallers zich op een punt bevimden, dat" eenige honder- den.km van de uitgangspositie verwijderd1 ligt. Wat betreft de gevechten in Noord-Afrika, waar een hevige strijd is ontstaan om de sterke stelling van El Alamein, is men hier uiteraard geenszins g'eniegd daarin een symp- toon te rien van een mogelijke stopzetting van Rommel's offensief door de Engelschen. Verwpndering over het verlangzamen van het tempo van den opmarsch bestaat hier niet, behalve dan dat verwiondering wordt geuit over het feit, dat zulks eerst nu geschiedt en niet reedis eerder na den val vap,Tobroek kon worden aangeteekend. Uit de "verschillende publicaties valt op te make®, dat de vermoeide en sterk in getal verminderde troepen van Auchinleck in de laatstedagen toteh eenige yersterking schijnen te heboen ontvangen. Men tolijft echter overtuigd, dat deze veister- king het eindresultaat van den slag om Egypte niet meer beslissend kan influencee- ren. De beslissing in de komende gevechten, welke het eindresultaat van den strijd om Egypte zullen bepalen is, naar het standpunt dat hier wordt gehuldigd, in de eerste plaats afhankelijk van de mogelijkheid van de oplos- Siinig van de ravitailleeringkwestie#. Men| etelt daaroij in het lieht, dat de aanvoer van man schappen en materieel en de hevoorrading van de troepen van de spil sedert het begin van het offensief tot dusver steeds uitstekend hebben gefunctionneerd, wat men niet kan zeggen van den fcegenstander. Mili taire deskundigen ontveinzen zicb niet, dat de huidige gevechten bemoeilijkt worden door de terreinomstandigheden. Desalniettemin voor- ziet men dat het niet lang zal duren, dat ook daar een gunstige beslissing wordt geforceerd. Naar iS.P.T. uit Vichy meldt heeft de Ame rikaansche zaakgelastigde aldaar, Tuck, be- vestigd, dat hij onlangs op het Fransiche ministerie van buitenlandsche zaken bespre- kingen beeft gevoerd over het lot van de in Alexandria geintemeerde Frarische oorlogs- schepen. In politieke kringen te Vichy ver- moedt men, dat de regeering der Vereenigde Stateini heeft getracht een accoord tusschen de Fransche en de Britsche regeering op dit punt tot stand te brengen. Te Haifa is Zondagmorgen, naar S.P.T. ver- neemt,, wederom luchtalarm gemaakt. De lucbtdoel-artillerie is in werking getreden. Bommen zijn echter niet geworpem Door de jongste Duitsche luchtaanval op het Kanaal van Suez en omstreken is, naar te Ankara wordt* medegedeeld, aldus S.P.T., de spoorwegverbinding tusschen Kairo en Port Said bij Oa'ntera verbroken. De pont- verbinding over het kanaal naar Cantera moest tijdelijk Worden stopgezet. Hitler beeft den opperbevelhebber van het leger, generaal der cavalerie Lindemann, als waardeering Voor zijn verdiensten voor.het zegCvierend eind der gevechten aan den Wol- chouw bevorderd tot kolonel-generaal. HEVIGE GEVECHTEN BIJ EL .ALAMEIN. De strijd in Egypte staat in Engeiand nog steeds in het middelpunt van de belangstel- ling. Naar S.P.T. meldt schrijft de Times: ,,de gevechten verloopen naar verhouding be- vredigend, hoewel men bij een man als Rom mel natuurlijk steeds op verrassingen moet voorbereid zijn". Over de strijd aan het Oostelijke front schrijft de Tindes: „de Duitsche aanvallen tusschen Charkow en Koersk, zijn zoo heftig. dat er niet meer aan kan worden getwijfeld, of het betreft hier het groote Duitsche zomer- offensief. Bij de gevechten in Noord-Afrika is het den Duitschen en Italiaan&chen troepen, naar het opperbevel van de Duitsche weermacht mede- deelt, gelukt, aanvallen van vijandelijke tanks, die in het midden Van de stellingen van El Alamein gericht waren op de bres, welke door de troepen van de mogendheden van de spil was geslagen, af te weren. Daarbij werden verscheidene Amerikaansche tanks vernietigd. Duitsche gevechts1- en torpedovliegtudgen steunden de geVechten van de troepen van de' spil door aanvallen op vijandelijke troepen- concentraties in het gebied ten iZuiden van El Alamein. De autocolonnes, die het ravitail leeringsverkeer tusschen het kustgebied en de aan den Noordelijken rand van het Cattara- dal versehanste Engelschen in stand traehtten te houden, werden herhaaldelijk met zware bommen bestookt. In de met munitie en ben zine geladen colonnes ontstonden talrijke branden en ontploffingen. Verscheidene bat terijen luchtdoelgeschut, welke in het steen- achtige, slechts met kreupelhout bedekte ter- rein ten Zuid-Oosten van El Alamein waren ingegraven als verdediging tegen de Duitsche en Italiaansche pantserformaties, werden door bomtreffers buiten gevecht gesteld. In luchtgevechten werden door Duitsche jagers vijf vijandelijke vliegtuigen, waaronder vier van het type Spitfire, neergeschoten. Naar het D.N.B. uit Berlijn meldt, heeft de minister-president van Irak, Rasjid El Kai- lani, een oproep gericht tot de Egyptenaren, waarin hij zegt tot hen te spreken als een strijder, die voor het zelfde doel heeft gevoch- ten als de Egyptenaren. Zoowel voor Egypte als voor Irak is Engeiand steeds de arglistige en doodelijke vijand geweest, die zich voor- deed als vrftend, maar verderf beraamde. Thans is het uur der bevrijding voor het eeuwige Egypte gekomen. De zonen van den Nijl zul len Egypte den ouden roem der Arabieren en van den Islam hergeven. Zonen van Egyp te" aldus Kailani, ,,gij hebt thants een gele- genheid, die noQit terugkeert". Sprekende over de verklaring van Duits'ch- land en Italie betreffende Egypte, zegt Kai lani in zijn oproep vast overtuigd te zijn van de goede bedoelingen van de mogendheden van de spil tegenover de geheele Arabische natie. Deze mogendheden hebben de verklaring af- gelegd en zullen ook voor de Vervulling er van instaan. ,,Het recht is met ons", zoo besluit Kailani. ,,God is onze helper en de overwinning is aan ons'". EINDE VAN DE ANARCfflSTE GERMAINE BERTON- De anarchiste Germaine Berton, die twin- tig jaar geleden een aanslag pleegde op de beide leiders der Action Frangaise, Leon Dau- det en Charles Maurras, vervolgens den leider der monarchisten Marius Plateau om het leven bracht en toen door een Parrjsche jury werd vrijgesproken, heeft op 40-jarigen leef- tijd zelfmoord gepleegd. ACTIE TEGEN BURGERS VAN DE SPIL IN COSTARICA. Naar het D.N.B. uit Buenos Aires vemeemt wordt uit Costarica gemeid, dat daar ernstige excessen tegen de burgers van de mogend heden van de spil plaats vinden. In de hoofd- stad San Jose hebben de ongeregeldheden een dreigend karakter aangenomen. Zaken van burgers van de mogendheden van de spil zijn vemield en geplunderd en meer dan 60 personen gewond. Tenslotte besloot de politie toch in te grijpen. Uit de provincieplaatsen komen dergelijke berichten. Hieruit leidt men af, dat hier sprake is van een stelselmatige actie. United Press meldt, dat eigendommen van burgers van de landen der spil vernield zijn. De etalageruiten van alle Duitsche, Italiaansche en Japansche zaken zijn volgens dit agentschap ingeslagen. JAPANSCUlE SUCCESSEN IN CHINA. Naar S.P.T. uit Sjanghai meldt belemme ren hevige moessonregens zoowel de Chinee- sche als de Japansche operaties zoo sterk, dat men in deze dagen practisch niet van oorlogshandelingen in Joennan kan spreken, zoo deelt het Ohineesche hoofdkwartier te Tsjoengking mede, Het Japansche hoofdkwartier heeft Zondag- middag de successen van leger en vloot van Japan in het Ohineesche conflict van het be gin tot half Juni j.l. bekend gemaakt. Tsjoengking beeft 2.336.000 ton scheeps- ruimte verloren. 7 kruisers, 1 torpedojager, 12 kannoneerbooten en 130 andere schepen van Tsjoengking werden in den grond ge- boord of besehadigd en 1480 Tsjoengk'inee- sche schepen gekaapt. Het aantal neergeschoten of beschadigde vijandelijke vliegtuigen bedraagt 2800, de buit 5000 stukken geschut, 24.200 lichte en zware machinegeweren, 603.000 geweren en 3000 auto's, waaronder tanks en andere voertui gen. De Japansche verliezen bedroegen in de- zelfde periode 111.000 ton en 240 vliegtuigen. PORT MORESBY AANGEVALLEN. Naar de Britsche berichtendienst meldt, hebben Japansche bommenwerpers opnieuw een aapval op Port Moresby gedaan. Er is schade aangericht, ook zijn er menschenlevens te betreuren. VENEZUELA VERKOOPT ITALIAANSCHE SCHEPEN. De regeering van Venezuela heeft van de door haar to beslag genomen Italiaansche schepen vier aan de Vereenigde Staten ver- kocht. Toen de opvarenden van deze_beslis-- Sjng in kennis'werden gesteld en de opdracht kreigen het schip te verlaten, zagen zij kans de midlines van de schepen onklaar te ma- ken. Van een aantal andere Schepen, welke reeds eerder in heslag werden genomen, zijn bij het bekend worden van het voornemen dezer inbeslagneming, eveneens de machines en de stuurinrichting onklaar gemaakt. BERLIJN VERVVACHT GEEN OFFICIEEL ANTWOORD UIT CAIRO. Houding der Eg>-ptisc(hie b&volking wordt belaingrijker besc(hou\vd. (V.P.B.) Ten aalnzien Van de Duitsch- Italiaansche verklaring inzake de onafhanke- lijkheid van Egypte merkt men in Duitsche politieke kringen op, dat men er niet aan twijfelt of deze verklaring zal, ondanks alle pogingen om het te verzwijgen,, binnenKprt aan breede kringen der Egyptische bevolking bekend zijn. De er'varing leert, dat dergelijke berichten ook zonder de publicatie-middelen waarover wij in het Westen beschikken. zich in het Oosten zeer snel verbreiden. Men wijst er op, dat het Duitsch-Italiaan sche standpunt ten opzichte van Egypte niet zonder meer ook op Irate, Irak, Syrie of Palestina betrekking heeft. Men kan dez)e verklaring echter Wel opvatten als een blijk van de riohting der Duitsch-Italiaansche poli- tiek in het Nabije Oosten. De Duitsche regeering verwaeht niet. dat zij op deze verklaring langs diplomatieken weg eenig antwoord uit Cairo zal ontvangen. Weliswaar worden ook de Egyptischebelan- g,en te Berlijn door een neutrale mcgendheid behartigd, maar vermoedelijk zal deze.- zooals reeds eerder in dergelijke gevallen is geschied, zich op het standpunt stellen, dat z^ij afbreuk zou doen aan haar neutraliteit, wanneer zij in deze zaak" als bemiddelaarster optrad. Overigens stelt men te Berlijn minder be- lang in een antwoord der Egyptische regee ring dan in de houding van de Egyptische be- volkinig. Wat de activiteit betreft, die de ver- antwoordelijke Egyptische ministers momen- teel aan den dag leggen, zegt men te Berlijn, dat de huidige nervosifeit te Ca'iro toegrijpelijk is. Ongetwijfeld zal men in natictnale. Egyp tische kringen telkens weer terugdenken aan het lot van Birma. Ook dit ten deele dicht- bevolkte land werd zwaar geteisterd, toen de Britsche bezetting niet bij macbte bleek, om de Japainsche opmarsch te stuiten. De ge- vechtshandelingen hebben in Birma diepe wonden gestagen, terwijl de door Engeiand gevotgde politiek der „verschroeide aarde" veel verwaestingsn zijn veroorzaakt. Ten aanzic-. van^e militaire situat,ie in Egypte ver'klaart men te Berlijn, nog niet' over nadere bijzonderheden te beschikken. Uit de berichten blijkt, dat Rommel door de Britsche stellingen bij El Alamein is gebro- ken, wat evenwel nog niet wil zeggen. dat heel het Britsche verdedigingsstelsel in Duitsch-Italiaansche handen is. Integendeel, er wordt nog zwaar gevochten. Berichten, dat de Duitsch-Italiaansche troepen reeds op Amerikaansche strijdkrachten zouden zijn ge- sto&ten, wordt in Duitsche militaire kringen absoluut ontkend.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 1