ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN De Rijkscommissaris in Zeeland. No. 10.390 MAANDAG 6 JULI 1942 82® Jaargang Buiteniand DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Spits der As-troepen bereikte'.den Don. ARTS EN VOLK. ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT VERSOHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Prijsverhooging advertentien toegestaan door het Departement van rfandel, Nijverheid en Scheepvaart onder No. 16236 N.P. d.d. 24 Maart 1942. ABONNEMENTSPRIJSBinnen Terneuzen 1,42 per 3 maanden; buiten Terneuzen 1 73 per 3 maanden. Bij vooruitbetaling 6,60 per jaar. Uitgeefster: N.V. Firma P. J. VAN DE SANDE Telefoon 2073 Giro 38150 DirecteurI. van "de Sande. ADVERTENTIEN: Per mm 10 cent, minimum per advertentie f 1,50. Rubriek Kleine advertentien: 15 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent; max. 8 regels.- Dienstaanbie- dingen en dienstaanvragen 15 regels 52 cent, iedere regel meer 10 cent. ver- melding Brieven of Adres Bureau van dit blad 10 cent meer. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk 'op aanvraag verkrijgbaar is. zending van advertentien uiterlijk 10 uur v.m. op den dag van 'verschijning. Hoofdredacteur: N. J. Harte, Terneuzen. In- Het opperbevel van-de weermacht maakte Zondag bekend: Ten Zuidwesten van Sebastppol zijn de laat- ste vijandelijke groepen na bardnekkig verzet vernietigd of gevangen genomen. Hiermede is de slag om Sebastopol geeindigd. De defi- nitieve cijfers van de gevangenen en de buit worden nog gepublibeerd. In bet zeegebied van Rostof hebben jacht- vliegtudgen van de Kroatische luchtmacht een vijandelijke motortorpedoboot tot zinken gebracht en een andere boot zwaar bescinadigd Na de doorbraak. door de bolsjewistische stellingen tusschen Charkof en Koersk hebben de voorste afdeelingen van de Duitsche en verbonden troepen den Don bereikt. Wanhopige tegenaanvallen van bolsjewisti sche pantserformaties werden met zeer zware verliezen voor den vijand afgeslagen. Sterke formaties gevechtsvliegtuigen en torpedo- vliegtuigen steunden door onophoudelijke aan- vallen de oprukkende divisies en brachten den vijand nieuwe zware, bloedige verliezen aan menschen en materiaal toe. In luchtgevech- ten werden 51 bolsjewistische vliegtuigen ceergescEioten. Ook in het gebied van Rzjef werd de aanval ondanks h'ardnekkigen vijandelijken tegen- stand in sterke veldversterkingen en het on- dermijnde moedlijk begaanbare terrein voort- gezet. Overdag werden luchtaanvallen gedaan op vijandelijke kwartierruimten voor troepen en ravitailleeringscolotines in het gebied van het Hmenmeer en 's nachts op het spoorwegver- keer en ravitailleeringssteunpunten ten Wes- ten van Moskou. Artillerie van het leger bestookte voor den ooriog belangrijke industrieele installaties in Leningrad. (Het tusschen de Noordkaap en Spitsbergen in Oostelijke richting varende convooi werd ook gisteren door duikbooten en vliegtuigen aangevallen. 'Hierbij vemietigden gevechts vliegtuigen vier koopvaardijschepen met een gezamenlijken inlhoud van 24.000 brt. en be- schadigden elf schepen. Duikbooten brachten van deze beschadigde schepen. een met pant- serwagens geladen Amerikaansch transport- scliip van 7000 brt. en een ander schip van 5000 brt. tot zinken. In Egypte werden Britsche tegenaanvallen in het verdedigingsstelsel bij de El Alamein stelling afgeslagen. De vijand verloor in lucht- gevechten 19 vliegtuigen. Aan het Suez Kanaal werd het Britsche eteunpunt voor vliegtuigen Cantara met bom- men bestookt. (Bjj luchtaanvallen op Malta werden over dag 14 Britsche vliegtuigen neergeschoten. De soeiale taak van -den geneesheer. fDe ooriog heeft de oude staatkundige gren- zen in Europa uitg^wischtof doen verblee ken, een soeiale omwenteling heeft de econo misohe grenzen weggevaagd: Reeds is het beeld van het nieuwe 'Europa zichtbaar, een dynamisch (Europa, waarin als hoogste waar- den zullen woiden gesteld arbeid en arbeids- prestatie. In dit Europa zal Nederland sieohts dan een ecrvolle plaats kunnen in- nemen, wanneer alle krachten worden inge- spannen, wanneer ons geheele volk, ieder op zijn plaats, den arbeid niet langer ziet als middel, doch als doel. Werkeloosheid, arbeidsschuwheid, verspil- 3ing van krachten, dit alles zullen wij ons niet meer kunnen veroorioven. Verloren gin- geni onze rijke overzeesche gewesten, waarop ons volk altrjd heeft gesteund. In de toe- komst zal het lot van land en volk afhangen van onze energie en van onze arbeidskracht Alle belemmeringen, die een vrije ont- plooiing van de Nederlandsche arbeidskracht in den, weg staan, moeten daarom opgeruimd worden. Een van deze belemmeringen is de nog onvoldoende organisatie van de soeiale verzekering, waarop dr. L. Hardenberg in het gieschrift ,,Over de saneering der soeiale ver zekering in geneeskundig opzicht" terecht met nadruk wijst. [Bij ziekte of .ongeval van den werlter is het de arts, die beslist welke geneeskundige behandeling hij moet ondergaan en krachtens welke wet hem qpdersteuning toekomt, ter- wijl de arts tevens moet aangeven over wel ken tijdsduur deize ondersteuning zich moet uitstrekken, m.a.w. wanneer de arbeider weer aan het werk kan gaan. Het is duidelijk, dat deze beslissingen nauwkeurig overwogen moeten zijn. Want ni<ft allcem is het terug- voeren in het arbeidsproces voordat volkomen genezing bereikt is, schadelijk voor den wer- ker, doch ook een te lang wachten hiermede. In het verleden is dit maar al te duidelijk bewezen. Vooral voor het laatste vraagt dr. Harden berg aandacht. Volgens hem komt het nog te vaak voor, dat de behandelende geneesheer de geschiRtEeid tot werken onjuist beoordeelt en daarom het werken verbiedt, waardoor bij den arbeider in dit geval veelal angst voor blijvende ongeschiktheid ontstaat, met alle ge- volgen van dien, hetgeen natuurlijk het tegen- deel is van het beoogde, n.l. den arbeider in staat te stellen weer als volwaardige kracht zijn plaats in fabriek of bedrijf in te nemen. Op grond 'hiervan moet gepleit worden voor efen beter inzicht in de groote waarde van den arbeid bij het herstellen van het geschokte zelfvertrouwen en een hetere samenwerking tusschen de op dit gebied Verkzame artsen, zoodat hier voor de Ned. Artsenkamer een vruchtbaar terrein ontstaat. Ook een betere handhaving der soeiale wetten is op zijn plaats, mede in samenwerking met den be- handelenden arts, wat zoowel den betrokken arbeider als het Nederlandsche volk ten goede komt, omdat een goede volksgezondheid nu eenmaal onontbeerlijk is voor de verwezen- lijking van de taak, die ons in het nieuwe Efciropa te wachten staat. Bezichtiging van verschillende bedrijven en instellingen, en van den herbouw in Middelburg. Zeeland een edelsteen in de parelketen van Nederlandsche provincies. De Rijkscommissaris Rijksminister dr. Seyss-Inquart lieeft van Donderdag tot en met Ziondag in Zeeland vertoefd met het doel zich persoonlijk van de toestanden in dit gewest op de hoogte te stellen. Zeeland, in elk jaargetijde een van de bekoorlijkste gedeelten van ons land, is in den voor-zomer wel op zijn aantrekkelijkst. De afwisseling van land en water vormt juist dan een ongemeene attractie, en de onge- evenaarde Zeeuwsche luch'ten, die in dezen tijd over een weelde van (zachte, in elkaar ver- vloeiende tinten koepelen, bieden dan nog izeldzamer aspecten als anders. Mede dank zjj het fraaie zomerweer, dat de reis van den Rijkscommissaris door Zeeland heeft begunstigd, is zijn vertolijf in deze pro- vincie tot iets zeer bijzonders geworden, het geen dr. Seyss-Inquart even voor zijn vertrek tot uiting deed 'komen toen hij dit gewest een edelsteen in de parelketen van Nederlandsche provincies noemde. Donderdagmiddag bereikte de Rijksminister met klein gevolg per auto de grens tusschen Noord-Brabant en Zeeland, waar hij werd verwelkomd door de heeren W. Mtinzer, ge- volmachtigde voor Zeeland en Korte, Rerefent voor soeiale aangelegenheden. iVervolgens werd naar Ierseke gereden. Hier maakten de waamemend commissaris der provincie, mr. P. Dieleman en de burge- meester van Ierseke, de heer ,Gunning hun opwachting bij den hoogen bezoeker. Tijdens het oponthoud in het Zeeuwsche oesterdorp heeft de Rijkscommissaris zich uitvoerig over de oester- en (de mosselcultuur doen voorlich- ten. De heer I. Willemse toonde zijn bekende verzameling schelpen, die op de oestercultuur betrekking beeft, en burgemeester Gunning gaf een overzicht van de moeilijkheden waar- mede deze cultuur te kampen heeft. en van de eischen welke zrj stel't aan degenen, die haar beoefenen. Na deze inleiding begaf het ge- zelschap zich aan boord van het oestervaar- tuiig Yerseke 28 van gebr. Padmos, waarmede naar de oesterperceelen werd gevaren om den Rijkscommissaris daar een inzicht in het zg. korren, d.i. het visschen der oesters te geven. Na het korren werden de opvarenden uiter- aard in de gelegenheid .gesteld hun kennis- making met het zeebanket, en nu versch uit de Schelde gevischt, te hemieuwen. Bij het vertrek uit Yerseke waren de auto'.4 van den (Rijkscommisasris en zijn gevolg om- stuwd door belangstellenden. Van Yerseke werd naar Wemeldinge ge reden,, waar de Rpkscommissaris den beken- den. vluchtheuvel op het grondgebied van oud-»' burgemeester Wabeke bekiom, van waar men een prachtig uitzicht op het Zuid-BevelandJ sche landschap heeft. Burgemeester Willemse lichtte een en ander toe en de 80-jjarige oud- burgemeester Wabeke, deelde mede wat zoo- al over het ontstaan van den -yluchtheuvel bekend is. De tocht leidde vervolgens over Kapelle en Kloetinge, langs de uitgestrekte Beveiandsche boomgaarden, over Goes en (Middelburg naar Koudekerke, waar de Rijkscommissaris ten huize van den heer Mtinzer, in gezelschap va» een klein getal genoodigden, den avondmaal- tijd gebruikte. - - Naar Zeeuwsch-YIaanderen. De tweede dag van het verblijf van den Rijkscommissaris is aan Zeeuwsch-Vlaanderen gewijd. Na een prachtigen tocht per extra- boot over de iWester-Schelde, die onder de zomenzon tintelde, werd koers gezet in de richting van de teere nuancen, waarin de Zeeuwsch-jVlaamsche kust was gevat. In. Bres- kens nam de waamemend commissaris der provincie, Mr. Dieleman plaats in de auto van den Rijkscommissaris teneinde deze tijdens den tocht door het typisch Zeeuwsch-Vlaam-' sche landschap van voorlichting te dienen. Het eerste oponthoud gold de gemeente Re- tranchement, waar het hooge gezelschap on der leiding van burgemeester Leenhouts de resten van de oude wallen bezichtigde en ken- nis nam van de restauratie-plannen. Vervolgens werd naar Uzendijke gereden, n.l. maar de hofstede van den heer Dobbelaar, een der bekende fokkers Van het Zeeuwsch- Vlaamsche trekpaard. Deze fpkker had zijn waardevol paarden-materiaal feestelijk uitge- dost opgesteld. De zware, schonkige merries, behoorend tot het allerbeste dat het Zeeuw sche koudbloed voortbrengt, vormden een zeldzaam aantrekkelijken aanblik. De Rijks commissaris liet zich tal van bijzonderhedeoi over hdt gebodene geven, en bezichtigde ook de stallen, Waar o.a. een veulen-tweeling was pndergebracht. vIn Sluiskil hield het hooge gezelschap zich vervolgens langdurig in de stikstoffabriek l'Azote op. Tijdens de wandeling over de uit gestrekte! fabrieksterreinen en door de groote gebouw-complexen onderhield de 'Rijkscommis saris zich meermalen met de arbeiders. en in- Iformeerde naar de soeiale omstandighedgn waaronder zij werken. Ook over het fabricage- proces deed hjj zich ,door den directeur, den heer Alegro, nauwkeurig voorlichten. Het bezoek aan dit groote industrieele bedrijf werd besloten met een maaltijd in het casino. Behalve de Rijkscommissaris en zijn gevolg zaten daar o.a. mede aan de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeland', de heer iG. F. P. van der Peijl, burJ gemeester ,Smallegange van Axel en enkele partij-functionarissen der N.S.B. in deze ptreek. De andere industrieen in Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen, die nog in pogenschouw werden genomen "waren een textiel-fabriek en een klompenfabriek in Hulst. j Ook in deze bedrijven gaf de Rijkscommis saris in gesprekken met arbeiders en arbeid- sters blijk van zijn groote belangstelling in soeiale aangelegenheden. Nadat met het veer over den Perkpolder Zuid-Beveland weer was bereikt, leidde de rondreis naar Kattendijke (en Goes. In Katten- dijke werd een bezoek gebracht aan het groote landbouwbedrijf de Wilhelminapolder. In Goes vertoefde de Rijkscommissaris een oogenblik op de eere-begraafplaats van de Weermacht, en tenslotte bezichtigde hij onder leiding van burgemeester Denshoek enkele Goesche merk- waardigheden. De wederopbouw van Middelburg. Een der hoogtepunten van het verblijf van den Rijkscommissaris in Zeeland' vormde zijn bezoek a»n Middelburg, dat Zaterdagmorgen plaats vomd, nadat op een pril uur reedis een bedrqf in Vlissingen was bezichtigd. In (Zeeland's hoofdstad vond n.l. een bijeen- komst plaats, die betrekking had op den wederopbouw van deze stad. Aan deze bijeen- komst namen o.a. deel prof. dr. T. Goede- waagen, secretaris-generaal van het departe ment van volksvoorlichting, prof. G. A. S. Snijder, president van iden cultuurraad, dr. J. Kalf en prof. v. d. ISteur namens Monu- mentenzorg, ir. W. Miinster, gevolmachtigde voor het Wohnungs- und iSiediungswesen en bouw-inspecteur, de "waamemend commissaris der provincie, burgemeester dr. J. van Walrd de Bordes, ir. Verhagen, directeur van de stichting Herbouw Midtdelburg", en enkele vooraanstaande architecten. De burgemeester van Middelburg begroette de aanwe'zigen, inzonderheid den Rijkscom missaris, en gaf een overziciht van de finan- cieele len andere problemen, die aan den her bouw van Middelburg zijn verbonden. Ir. Ver hagen behandelde de architectonische gedeel ten van den herbouw. Ir. v. d. Steur Jichtte de restauratie van het stadhuis toe, waarna dr. Labouchere de aandacht vestigde op een nieuw plan ten aanzien -\jan de restauratie van dit kostelijke Middelburgsche monument. De Rijkscommissaris stelde herhaaldelijk vra- gen over de jonderhavige onderwerpen, gaf zijn opvatting van verschillende moeilijkheden (te kennen, en bleek tot dn db onderdeelen met den herbouw van Middelburg vertrouwd te zijn. Op de interessante besprekingen volgde eeil rbndwandeling door de binnenstad om de tot nu toe bereikte resultaten "te bekijken, en opt ter plaatse indrukken te Verzamelen aangaan- de de mogelijkheid enkele problemeat nader tot een oplossing te brengen. Evenals in de andere gemeenten trbk in Middelburg het hooge bezoek veler aandacht.. Zaterdagmiddag boden de gevolmachtigde voor Zeeland en mevrouw Mtinzer den Rijks commissaris en een aantal Vooraanstaande Duitschers en Nederlandars uit Zeeland in de oude ridderhofstede „Der (Boede" een the en eqn concert aan. De Rijkscommissaris deed alle gasten aan zich voorstelleii, en onderhield zich met ver- pchillenden hunner over Zeeuwsche aange legenheden. Alvorens het concert ;te doen. aanvangen heeft de heer Miinzer zijn vreugde over het langdurig en intensief verblijf van den Rijks commissaris in Zeeland uitgesproken, en ook prof. dr. Goedewaagen hartelijk Welkom in de provincie geheeten. Het (concert werd verzorgd door de violiste Maria Neuss en graaf Wesdehlen, piano, did op voortreffelijke wijze een zeer belangwek kend "programma ten gehoore brachten. Na het concert heeft da heer J. Dekker, gemachtigde van den leider der N.S.B. voor Zeeland, den Rijkscommissaris namens de N.S.B. in dit gewest dank gebracht voor zijn belangstelling in Zeeland, en hem een waarde vol boekWerk over admiraal De Ruyter aan- geboden. Zaterdagavond heeft de Rijkscommissaris in hotel „BritanniaT te Vlissingen met leden van de Weermacht aan een maaltijd aange- zeten. Tenslotte volgde Zondag een rondrit over Walcheren, waarop des middags naar Zierik- zee is gevaren, en vervolgens op Schouwen tal van ^gemeenten zijn bezocht. Na dezen laatsten tocht door de Zeeuwsche iandouwen heeft de ^Rijkscommissaris den ge volmachtigde zijn ,bijzondere erkentelijkheid voor zijn verblijf in Zeeland betuigd, en de terugreis naar Den Haag aanvaard. gered. In het Oostelijke deel van de Middel,- landscfhe Zee werd een vijandelijk koopvaardij- schip van 5000 ton door een Italiaansch torpe- dovliegtuig getroffen en zwaar beschadigd. DE STRIJD OM SEBASTOPOL. 1200 Vrouwen en kincleren dmgekomdn. Na den val van Sebastopol is, naar van militaire zijde wordt vemomen, een vreese- lij-ke ramp ontdekt, waardoor meer dan twaalfhonderd vrouwen en kinderen zijn ge troffen. Toen manschappen van een Duitsche divi- sie infanterie tot een stormaanval op de ves ting Inkerman overgingen, bemerkten zij plotseling, dat door een geweldige ontploffing het oostelijk deel van het massief omhoog ge- heven werd. Onder groot geraas viel het ge- heel ondermijnde fort Uit elkaar en meer dan twaalfhonderd vrouwen en kinderen, die daarheen gedreven-. waren -op bevel van den bolsjewistischen opperbevelhebber, werden tezamen met een groot «deel der militaire be- zetting in de ucht geblazen of onder puin be- graven, terwijl de commissaris der vesting, Tsjoechnof, met enkele andere commissaris- sen de stad kon verlaten. LAGERMUIS VERWIEBP MOTIE VAN WANTROUWEN. In zijn rede in het Lagerhuis heeft Chur chill verklaard, dat hij bjrj zijn aankomst in de Ver. Staffen, toen hij op 21 Juni de kamer van den president werd binnengeleid, een schok had gekregen, toen hem het berichtvan den val van Tobroek werd gebracht. Toen hij haar de Ver. Staten was vertrokken, waren de Britsche hulpbronnen in Afrika veel groo- ter dan die van den' vijand en eveneens de in aantocht zrjnde versterkingen. In het bijzonder zeide Churchill: Wjj had- den 100.000 man in den strijd, de tegenstander 90.000, wij hadden een numerieice superioriteit aan tanks van weUicht 7 tegen 5 en een supe rioriteit der artillerie van bijna 8 tot 5. Onze artillerie had de nieuwste types ter beschik- king. Tijdens den slag hadden de Britsche legers in Noord-Afrika zich kunnen verheu- gen over de superioriteit in de lucht. Daarom had hij het recht goed vertrouwen te hebben in den uitslag van een door de Britten onder- nomen offensief, dat begin Juni zou zijn on- demomen, wanneer de vijand niet het eerst had toegeslagen. Het smartelijkst bij den' strijd in Noord-Afrika, verklaarde spr. verder is voor hem het feit, dat de Britten in de ope- ningsstadia verslagen werden onder omstan- digheden, die heel wel een succes deden ver- wachten. Spr. beschouwt echter den strijd in geen enkel opzicht als beslist. Ten aianzien van zijn reis naar Amerika verklaarde Churchill, dat de besprekingen bijna uitsluitend liepen over de bewegingen van troepen, schepen, geschut en vliegtuigen en over de maatregelen, die genomen moesten worden om de verliezen op zee tegen te gaan en de in den grond geboorde tonnage te ver- vangen. Hij betoogde tenslotte, dat het de plicht van het Huis is de regeering te steunen of haar te wijzigen. Als het de regeering niet kan wijzigen, moet het haar steunen. Er is geen middenweg. „Er is een beweging gaande, zeide hij, om mij te berooven van de functies, die ik uit- oefen bij de algemeene leiding van en het oppertoezicht op de oorlogvoering. Het 'Huis heeft evenwel het recht niet van mij te ver- langen, dat ik verantwoordelijkheid op mij neem zonder te beschikken over de macht tot doeltreffend optreden. Milne heeft het voorstel ingediend, dat de verantwoordelijkheid voor de verdediging den premier wordt ontnojjaen, opdat een militaire figuur de algemeene oorlogvoering overneemt. Deze functionaris moet het toezicht op de strijdkrachten hebben, chef zijn van de lei- ders der generale staven, generaals en admi- raals benoemen en ontslaan en steeds bereid zijn af te treden, d.w.z. kunnen optreden IHEVIGE GEVECHTEN BIJ EL ALAMEIN. Het Italiaansch legerberieht van Zondag luidt Gisteren namen de gevechten in het gebied van El Alamein een bijzonder hevig karakter aan in den Zuidoostelijken sector waar zij ge- localiseerd werden. Herhaalde vijandelijke tegenaanvallen werden afgeslagen. Versche;- dene Amerikaansche pantserwagens werden vernietigd. De luchtmacht der Spilmogend- heden heeft bij haar onvermoeid ingrijpen in zaten. Indien dan al ingrijpende politieke hervormingen niet aan militaire debacles mogen worden ^toegevoegd, tqch kunnen de dingen niet blijven zooals ze thans zijn. Wan neer de Engelsehen zoo succesvol geweest waren als de Japanners bij hun combineering van luoht- en zeemacht, dan hadden ze de Prince of Wales" en de Repulse" niet ver loren.' Zij zouden de ,,Prinz Eugen" tot zin ken hebben gebracht en Engeland's positie in de Middellandsche Zee zou een heel andere zijn geweest. Het Lagerlruis heeft tenslotte de motie van wantrouwen tegen Churchill verworpen met 47'5 tegen 25 stemmen. ONGERDSTHBID IN DE V. S. OVER BERIGHTEN UIT N.-AFRIKA. De Times stelt Churchill veranttvoordelijk. (V.P.B.) In de Vereenigde Staten is men ongerust over de berichten uit Cairo en vindt men het verontrustend, dat er in de officieele Britsche berichtgeving over ,,het golvend front" van Generaal Auchinleck wordt gespro- ken. Men herinnert in verband hiermede aan het commentaar, dat in den zomer van 1940 tijdens de organisatie van de z.g. Weygand- linie werd gepubliceerd. Natuurlijk haast men zich te verzekeren, dat met het eventueel verlies van nog meer posities nog lang niet alles verloren is en men beroept zich daarbij op Admiraal Cunningham, &en laatsten com mandant der Middellandsche Zee-vloot, die verklaart heeft, dat de situatie der Anglo- Amerikaansche vloot op de Middellandsche Ze£ weliswaar moeilijk, maar niet hopeloos ge- noemd kan Worden. Ook te Londen geeft men tot geen prijs toe, dat voor de Britsche vloot op de Middelland- schq Zee vrijwel alle operatieve kansen zijn verkeken. Zelfs de Times" dringt er voor de zooveelste maal op aan, dat Churchill zijn fuctie van Minister van Defensie aan een ander zal overdragen. Het blad stelt de vraag, waarom men er na drie jaren ooriog nog altijd niet in geslaagd is, om wapenen te fabricee- ren, welke met de Duitsche wapenen op een lijn staan. ENGELSCHE DRUK OP TUR1KIJE? (V.P.B.) Zekere persberichten uit Ankara, dat de Engelsche gezant aldaar zich tot de Turksche regeering heeft gewend met heCt verzoek om de Sovjet-Russische Zwarte Zee- - vloot de Soorvaart door de Dardenellen toe te staan, warden m de Wilhelmstrasse evenmin bevestigd als ontkend, daar men niet over voldoende gegevens beschi'kt, om te kunner. beoordeelen, of deze demarge al of niet is ondernomen. Terzelfdertijd echter spreekt men in bevoegde Duitsche politieke kringen de overtuiging uit, dat de Turksche regeering eenig dergelijk verzoek beslist van de hand zou wijzen. Te Ankara heeft men te dik'wijls de plechtige verzekering afgelegd. dat de Dardanellen voor alle oorlogvoerende partijen gesloten blijven, dan dat rrrfen thans de Sov- jebs in staat -zou stellen, hun Zwarte Zee-vloot in veiligheid te brengen. ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DE KUST VAN N.W.hDUITSCHLAND. Vrrjdagnacht hebben 'Britsche bommenwer- pers een stad In het Noord-West-Duitsche kustgebied met geringe uitwerking aangeval len. Volgens de "voorloopige berichten werden elf vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. (B.N.B.). GANDHI EN DE ONAFHANKELUKHEID VAN INDIe. Volgens bericht van het D.N.B. uit Geneve meldt de correspondent van de Evening Stan dard te New DehliGandi treft alle voorbe- reidingen om binnenkort een campagne te beginnen tegen alle in Indie wonende vreem- delingen, voora'l echter tegen de Engelsehen. Naar verluidt, staan er drie hoofdpunten op Gandhi's program: 1. Opheffing Van de zoutwet. 2. "iSchadeloosstelling van alle Indiers, die tegen zijn politieke collega's, als hij niet alles I om militaire redenen door de Britsche auto- i- V»u-M ixroni T-I cr a irnriatfin krijgt toegewezen wat hij wenscht. Deze niet-genoemde persoonlijkheid moet een aanhangsel vinden in de gedaante van den premier, die de noodige verontschulddgin- gen en spijtbetuigingen in het parlement ten beste geeft, als er iets mislukt, zooals dik- wijls het geval is en zal zijn. Dit steisel kan gemakkelijk uitloopen op een dictatuur of daarin worden omgezet. Ik kan aan zulk een systeem niet meedoen. Als degenen, die mij hebben aangevallen, gestraft worden met geringsctiatting, als de stem der critiek overgaat in" critiek op de aanstichters van deze critiek, zal iedere vriend van Groot- Brittannie zijn bijval betuigen met Engeland's zaak." Slot van het debat. rede van den premier zeide yde Labour-afge- Churchill wint welis- de gevechten 19 Britsche vliegtuigen neerge schoten. Het vliegveld van El Cantara (Suez Ka naal) werd door een van onze fermaties aan gevallen. 'Het gebied, waar de vliegtuigen waren ondergebracjit en het station werden met duidelijk zichtbaar succes gebombar- deerd. (Boven het eiland Malta verloor de Britsche luchtmacht in een bijzonder hevig luchtge- vecht overdag met onze formaties vliegtuigeri 14 vliegtuigen, waarvan twee.door onze bom- menwerpers en de overige door de vergezel- lende jagers werden neergeschoten. De ook bij verscheidene acties des nachts aangeval len doelen kregen verscheidene malen voltref- fers. Drie van onze vliegtuigen zijn niet terug- gekeerd. Enkele leden der bemanningen zijn Tijdens het aan de voorafgaande debat vaardigde Bevan o.m. waar het eene debat na het andere, maar ver- liest ook den eenen slag na den anderen. De regeering heeft dezen ooriog van het begin af yerkeerd opgevat, maar niemand heeft hem verkeerder begrepen dan Churchill zelf. Nie mand was indertijd zoo geestdrifttg over de Maginotlinie als Churchill. Deze primaire onjuiste conceptie van deri ooriog is er schuld aan, aldus Bevan, dat de regeering een ver- keerde strategic heeft en deze verkeerde strategie heeft ook de verkeerde wapens doen iv ontstaan. Het bewijs daarvoor is het gebrek aan duikbommenwerpers en transportvlieg- tuigen. De afgevaardigde eischte verder een zuivering onder de van klassebe^ustzijn ver- vulde Britsche legerleiders. Voorts verklaarde hij, dat een tweede front in Europa in den loop van dit jaar noodzakelijk is en zeide: ,,Grijpt den vijand aan op een afstand van 21 mijl en niet op een afstand van 14.000 mijl". Oud-minister Hore Belisha verklaarde dat niets de vroegere verklaring van Churchill rechtvaardigt, dat de Britten in Libye de superioriteit op het gebied van uitrusting be- riteiten gelast werden hun woning te. verlaten. 3. Verdrijving van alle vreemdelingen uit Indie, met inbegrip van de Engelsehen, Ame- rikanen en Chineezen. De correspondent voegt hieraan toe, dat Gandhi met deze campatgne waarschijnlijk niet voor afloop van de zitting van de Congres- .commissie zal beginnen. Hij heeft evepwel zijn aanhangers reeds verzocht, in zekeren zin een psychologische basis te leggen voor de uibvoering van dezen laatsten kruistocht van Gandhi voor de onafhankelijkheid van Indie". AMERIKAANSCH VLIEGKAMPSCHIP ZOU TOT ZINKEN ZIJN GEBRACHT. Het D.N.B. meldt uit Stockholm: Het blad Dagens iPosten geeft een uit Lis- sabon gedateerd bericht weer, waarin gezegd wordt, dat volgens een radio-mededeeling het Amerikaansche vliegkampschip -Wasp W^ens- dag in (Europeesohe wateren tot zinken zou zijn gebracht. EEN NIEUWE DUIKBOOTAAN1VAL OP EEN ZWEEDSCH SCHIP. Het iStockholmsche blad Nya Dagligt Alle- handa maakt melding van een nieuwen duik- bootaanval op een gekonvooieerd Zweedsch schip in de Zweedsch terri'oriale wateren en wel in de na/bijheid van Vaestervik. Het aan gevallen schip, het s.s. Galeon slaagde er echter door handig manoeuvreeren in, de tor pedo te ontjgaan. Een der begeleidende tor- pedobootjagers maak'te onmiddellijk jacht op den aan vail er en wierp een aantal diepte- bommen. (S.P.T.^ BOUSJEWIEKEN ERKENNEN VAL VAN fSEBASTOPOL. Het Sovjet-legerbericht van 3 Juli (midder- nachi-bericht) erkent officieel de inneming van Sebastopol en wel 50 uut na de publicatie van het Duitsche extra-bericht over den val der vesting, meldt het D.N.B. N.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 1