T »i rpmffw NIEUWS- EN ADVERTENTIEBUD VOOR ZEEUWSCH-VLAANOEREN va°H"" Z sir3 No. 10.389 VRIJDAG 3 JULI 1942 82L Jaargang Buitenland Binnenland DUITSCH WEERN!ACHTSBERICHT SEBASTOPOL GEVALLEN. De verovering van Sebastopol. ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT Tweede beschikking BEKENDMAKING. iroimjfisvnm JtWJhcft anvFR.T^NTTtiNPer mm 10 cent, minimum per advertentie 1,50. VFRSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. TTitffeefsterN.V. Firma P. J. VAN DE SANDE - Telefoon 2073 - Giro 38150 DirecteurI., van de Sande. ADVERTENTIEN: Per mm 10 cent, minimum per advertentie 1,50. Rubriek Kleine advertentien: 1—5 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent; max. 8^egels Dienstaa:nb e- Hino-pr, en dienstaanvraaen 1—5 regels 52 cent, iedere regel meer 10 cent. Met ver melding Brieven of Adres Bureau van dit blad 10 cent meer. Handelaadvertentien brj regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrijgbaar zending van advertentien uiterlijk 10 uur v.m. op den dag van verschijmng. Hoofdredacteur: N. J. Harte, Terneuzen. maakte Het opperbevel der weermacbt Woensdag in een extra-bericht bekend: Sebastopol is gevallen. Boven vesting, stad en haven waaien de Duitsche en Roemeensche .oorlogsvlaggen. Onder leiding van den Generaloberst von Man stein hebben Duitsche en Roemeensche troepen scihitterend gesteund door de beproef- de luchtcorpsen voor strijd op korten afstand van Generaloberst Freiherr von Richthofen, ma een verbitterde worstellng van 25 dagen de tot dusver sterkste land- en zeevesting der wereld bedwonsgen. Sterke forten, in rotsen gehouiwen fortificaties, onderaardsdhe ge- vechtsinstallaties, betonnen en aarden bun kers, benevens ontelbare rotsversterkingen -werden in voorbeeldige samenwerking van alle wapens genomen. Het aantal gevaragenen en de hoeveelheid buit zijn nog niet te overzien. Resten van het verslagen leger van Sebastopol zijn ge- vlucht naar het schiereiland Chersones. Op een zeer nauw terrein opeengedrongen, gaan zij bun vernietiging te gemoet. Aajivalllen to den Zuidelijken en oen- tralen sector levenen aan^ien]ijke sucx^essen op. Het Opperbevel van de Weermacbt maakt bekend: Zboals reeds in een extra befricht is mede- gedeeld, hebben Duitsche en Roemeensche troepen onder bevel Van generaai-veldmaar- schalk von Mandteiri, schitterend gesteund1 door de beproefde luchtcorpsen voor strijd op korten afstand van kolonel-generaal Freiherr von Riohthofen, na een verbitterde Worsteling van 25 dagen op 1 Juli des middags de tot- dusver sterkste land- en zeevesting Sebastopol bed/wongen. Sterke forten, in de rotsen uit- gehouwen fortificaties, onderaardsche ge- vechtsinstallaties, betonnen en aarden kaze- matten, benevens onteibare veldversterkingen, werden in voorbeeldige samenwerking van alle wapens genomen. Het aantal gevangenen en de hoeveelheid buit is nog niet te overzien. Overblijfselerf van het verslagen SebastopoUeger zijn ge- vlucht naar het schiereiland Chersonesus. Op een zeer nauVv terrein opeengedrongen, gaari zij hun vernietiging tegemoet. i Bij de geveehten om Sebastopol hebben lichte zeestrijdkrachten van de Duitsche en Italiaansche marine in samenwerking met de onder het bevel van schout-bij-nacht ^eor- gercu en van kapitein ter zee Slatian staande Roemeensche marine de vijandelijke ravitail- leering belemmerd, Vesting en haven door ver- sperringsoperaties afgesneden, de eigen ravi- tailleering over zee uitgevoerd en met verre superieure vijandelijke zeestrijdkrachten suc- cesvolle geveehten geleverd. Voor de Zuide- lijke punt van de Krim werden 10 kleine, uit Sebastopol vluchtende schepen, waaronder itwee bewakingsvaartuigen, door luchtaan- valien tot zinken gebracht of beschadigd. De aanva'lsoperaties in den Zuidelijken erf centralen sector van het Oostelijke front heb ben reeds bij aanvang aanzienlijke successen opgeleverd. Sterke formaties van de lucht- macht mengden zich in onophoudelijke aan- vallen in den strijd te land. Bij luchtaanvallen op Woronesj werden Verscheidene voor den oorlog belangrijke fabrieken Vemietigend ge troffen. Vergezellende jagers schoten in luchtgevechten 52 bolsjewistische vliegtuigen neer. Zwaarste artillerie van het leger bestookte voor den oorlog belangrijke installaties in Leningrad en het scheepvaartverkeer in de baai van Kroonstad. Zware branden in de doelen werden Waargenomen. Door nachtelijke luchtaanvallen op belang rijke spoorwegknooppunten werd de groote ravitailleeringslijn RostofMoskou op ver scheidene plaatsen zwaar getroffen. Aan het front Van de Noordelijke Uszee bestookten geVeohtsvliegtuigen en duikbom- menwerpers kade- en stations-installaties vail Moermansk met bommen van zwaar kaliber. In Egypte hebben Duitsche en Italiaansche diivisies, gesteund door sterke formaties duik- bommenwerpers, na verbitterden strijd de Ed Aiameinstelling doorbroken. Zij achtervolgen de verslagen Britsche strijdkrachten die zich op de Nijldelta terugtrekken. In het zeegebied van Port Said heeft een Duitsche duikboot een Britsoh munitieschip van 1800 brt. tot zinken gebracht. Op het eiland Malta werden de luchtaan vallen op Britsche vliegvelden doeltreffend voortgezet. Bomtreffers veroorzaakten in het bijzonder op het vliegveld iLuea tusschen op den grond staande vliegtuigen en in de installaties Van het vliegveld zware Vemie- iingen en branden. In den strijd tegen Groot-Brittannie vielen formaties van de luchtmacht Donderdagnacht voor den oorlog belangrijke installaties aan de Ehgelsche Zuid- en Zuidwestkust aan. In het zeegehied van Sebastopol hebben de formaties van den Italiaanschen fregatten- kapitein Mimbelli, van deir Roemeenschen kapitein ter zee Bardescu en van den Duit- schen luitenant ter zee eerste klasse Birn- baum zich bijzonder onderscheiden. Na een jaar van hevigen, doch succ'esvollen strijd tegeh de Sovjet-Unie maakt het Opper bevel van de Weermacht nog het volgende bekend: In de periode van 2i2 Juni 194,1 tot 21 Juni 1942 zijn aan het Oostelijke front 271.612 officieren, onder-officieren en manschappen van de geheele Weermacht bij de trouwe ver-' Vulling van bun plicht den heldendood gestor- ven. Het aantal vermisten bedraagt in. dezelfde periode 65.730. Als gevolg van de hevigheid van den strijd moet er rekening inede worden geheuden, dat ook van hen een belangrijk deel niet terugkeert. Van het totale aantal zijn in de 5 maanden van zegevierende aanValsveldslagen in den zomer van 1941 gevallen 162.314 officieren, onderofficieren en manschappen; 33.334 wor den vermist. In de 5 maanden van zware af- weergevechten gedurende den winter van 1941/1942 bedraagt het aantal gesneuvelderi 88.977, het aantal vermisten 26.319 in de beide Jaatste maanden sedert de hervatting van vrij1 groote eigen ahnvalshandelingen vielen 20.321 officieren, onderofficieren en manschappen. Het aantal vermisten bedraagt 6077. Het aantal slachtoftfers toont den omvang (van het gevaar, dat boven Europa zweefde. Allen, die voor Duitscbland vielen, zijn. waar- borgen voor onze overwinning, die de toe- komst van Duitschland en daardoor de vrij- heid van Europa waarborgt. BRITSCHE STEEI.IXGKN VAN EL ALAMEIN STORMENDERHAND INGENOMEN. In zijn weermachtbericht no. 765 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: De Britsche stellingen van El AJamein aan de Arabische Golf, die krachtig versterkt en hardnekkig verdedigd werden, zijn Woensdag door de Italiaansche en Duitsche eenheden stormendeihand ingenomen. Na een verwoe- den strijd braken de troepen Van de As door de vijandelijke linies heen. De luchtmacht van de As greep herhaaldelijk in den strijd te land in en dverheerschte den toestand. De Brit sche luchtmacht verloor tijdens luchtgisvech- ten 9 toestellen. Formaties Italiaansche en Duitsche vlieg tuigen ondernamen hevige bomaanivallen op de steunpunten van Malta, waarbij tal van doelen getroffen werden. Tijdens hevige en herhaalde luchtgevechten schoten onze escor- teerende jagers 11 Engelsche machines neer, zonder zelf verliezen te lijden. Een vijande- lijk vliegtuig liet op het eiland Scarpanto in de' Egeische Zee eenige bommen vallen, die geen schade aanrichtten. van den commissaris-generaal voor de openbare veiligheid over het optreden van .Jodeii in het openbaar. Op grond van artikel 45 der verordening nr. 138/1941 van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsehe gebied betreffende het handhaven van de openbare orde wordt be- paald: Artikel 1. Joden moeten zich van 20 uur tot 6 uur binnen hun woningen ophouden. Artikel 2. Aan Joden is het verboden, zich op te houden in woningen, tuinen alsmede in andere voor herstel of ontspanning dienende particidiere inrichtingen, van niet-Joden, voor zoover hun aanwezigheid niet op grond van bestaande huur- of arbeidsovereenkomsten noodzakelijk is. Joden, die met niet-Joden getrouwd zijn, vallen buiten deze bepaling. Artikel 3. (1) Joden mogen winkels. die niet als Joodsdhe zaken gekenmerkt zijn, alleen in dien tijd van 1517 uur betreden. Uitgezon- derd zijn apotheken. (2) Het is den Joden verboden, zich goe- deren thuis te laten hezorgen. (3) Deze verordening valt buiten de bijr zondere maatregelen, die voor de stad Am sterdam door den gevolmachtigde van den rijkscommissaris reeds getroffen zijn of - nog getroffen zullen worden. Artikel 4. Het is den Joden verboden, kapperszaken en andere paramedische inrich tingen te betreden of van hun diensten gebruik te maken, voor zoover deze zaken of inrich tingen niet-als Joodsche gekenmerkt zijn. Er wordt .verwezen naar paragraaf 2 van de instructie van dert rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsehe gebied ter uitvoering van de verordening nr. 198/1941 betreffende de regeling van het uitoefenen van een beroep door Joden van 30 Juni 1942. Artikel 5. (1) Joden is het betreden van spoorwegemplacementen en het gebruikmaken van alle openbare en particuliere vervoermid- delen verboden. (2) Uitgezonderd zijn: x(l) het gebruiken van ponten, (2)| het fietsen binnen de gemeente -Am sterdam, (3) gebruikmaking van bakfietsen voor goederenvervoer voor zakelijke doeleinden voor zoover de uitoefening van hun beroep toegestaan is, (4) het vervoeren van emstige ziekefl met een zie'kenwagen en het vervoeren van invali- den met speciale voertuigen, (5) gebruikmaking" van stadsverkeersmid- dielen door den bezitter van een door de Rustunginspektion Niederlande voorgestelde en door iSicherheitspolizei verleende rijver- gunning, (6) gebruikmaking van de spoorwegen met een door de Sich'erheitspolizei afgegeven reis- vengunning, (7) gebruikmaking van verkeersmiddelen door bezitters van een door de Zentrals^elle fiir jiidische Auswanderung Amsterdam afge geven reisvergunning. (3) Joden, die in deze gevallen van open- bare verkeersmiddelen gebruik mogen maken, moeten plaats nemen in de laagste klasse rookafdeelinigZij mogen slechts dan in- stappen en zitplaatsen innemen, wanneer er voldoende plaats voor niet-Joodsche reizi- gers is. Artikel 6. Aari Joden is het verhoden van openbare telefoon installaties gebruik te maken. Artikel 7. Jood in den zin van deze veror dening is Ihij, die ingevolge artikel 4 der ver ordening no. 189/1940 over de aanmelding van ondememingen Jood is of als Jood geldt. Artikel 8. Uitvoeringsbepalingen en ver- dere uitzonderimgen op de bepalingen- 16 worden in het Joodsche weekblad bekend ge- maakt. Artikel 9. (1) Hij, die in strijd handelt met de bepalingen der artikelen 16, dan wel deze ontduikt, wordt vpor zoover ingevolge andere voorschriften een zwaardere straf is bedreigd gestraft met hechtenis van ten hoogste zes maanden en geldboete van ten hoogste duizend gulden of met een van deze straff en. Aan dezelfde is onderhevig hij, die een ontduikimg dezer bepalingen in de hand werkt, deze mogelijk maakt, of daarbij zijn medewerking verleemt. Het nemen van maat regelen op het gebied der Sicherheitspolizei blijft hierdoor onaamg ,;ast. Artikel 10. Deze beschikking treedt in werking op den dag harer afkondiging. 's-Gravenhage, 30 Juni 1942. De commissaris-generaal voor de openbare veiligheid RAUTER. S.S.-Gruppenfuhrer und1 General- leutnant der Polizei. INSTRUCTIE van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsehe gebied ter uitvoering van de verordening no. 198/1941 betreffende de rege ling van het uitoefenen van een beroep door Joden. Op grond van, artikel 2 der verordening no. 198/1941 betreffende de regeling van het uit oefenen van een heroep door Joden bepaal ik: Artikel 1. Aan Joden is het verboden werkzaam te zijn als ^vendiumeester, pandbe- leener. arbeids- of beroepsmiddelaar, voor- liohter inzake beroepskeuze, oeconomische-, financieele eir belasting-aangelegenheden, dro- gist, huwelrjksmakelaaf of gids voor vreem- delingen. Artikel 2. (1) Aan Joden is het verhoden werkzaam te zijn als accountant, evenals op het gehied van het bijzonder onderwijs of van de para-medische beroepen, tenzij deze werk- zaamheid uitsluitend ten behoeve van een Jood geschiedt. (2) Onder para-medisch beroep in den zin van het vorige lid wordt verstaan het beroep van leeraar in de heilgymnastiek, van natuur- geneeskundige, van oculist, van chiropodist (manicuie en pedicure), van bandagist, van masseur, van schoonheidsspecialist en van kapper. Artikel 3. (1) Aan Joden is het verhoden werkzaam te zijn als straatventer, met uit- sluiting op het gebied van den handel in goe- deren van oude metalen, lompen en afval. (2). Voor het gehied der gemeente Am sterdam of voor bepaalde gedeelten van.dit gehied1 kan aan Joden. op verzoek van den ge- volmachtigde van den rijkscommissaris voor dfe gemeente Amsterdam, ontheffing van het verbod van het eerste lid worden verleend. Voor de ontheffing zijn rechten verschuldigd. Artikel 4. Een werkzaamheid in den zin van de artikelen 1 en 2, zoomede een werk zaamheid, voor welke geen ontheffing in den zin van artikel 3 hestaat of wordt verkregen, mag- tot en met 31 Juli 1942 worden uitge- oefend. voorzoover dit geschiedt ter vervul- ling van een bij het in werking treden van deze verordening bestaande overeenkomst. Artikel 5. (1) Jobd in den zin dezer in structie is hij die ingevolge artikel 4 der ver ordening no. 189/1940 betreffende het aan- geven van ondememingen Jood is of als Jood wordt aangemerkt. (2) Handelingen in strijd met de bepalin gen dezer instruotie worden gestraft met de in artikel 6 der verordening no. 138/1941 be treffende de handhavinig van de openbare orde, zooals gewijzigd bij de verordening no. 182/1941, vastgestelde straffen. -Artikel 6. Deze instructie treedt in wer king op den dag harer afkondiging. 's-Gravenhage, 30 Juni 1942. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsehe gebied. Namens dezen: Dr. Hans Fischbock, Commissaris-generaal voor financien en oeconomische zaken. WEEKPRAATJE. Na Noord-Brabant heeft de Leider der N.S.B. een bezoek gebracht aan Noord-Hol- land, o.a. de plaatsen Amsterdam, Aalsmeer, Haarlem,- Bloemendaal, Velsen en Alkmaar. Met belangstelling heeft hij kennis genomen van enkele bedrijven, zooals o.a. het Provin- ciaal Electrisch Bedrijf en de bureaux van het N.A.F. te Amsterdam. Het hoogtepunt werd wel gevormd door de geweldige bijeenkomst op den Dam, waar ruim 20.000 personen geluisterd hebben naar de rede van den Leider. Deze merkte op, dat ons volk nu een tijd van rieergang beleefde en daarin het dieptepunt bereikte. De jaren, die achter ons liggen brachten ons steeds dieper in de ellende, zonder dat ons volk zich dat bewust was. In 4 dagen werd ons leger ver slagen, verdwenen regeering en vloot, werd ons 'land bezet, verloren we onze kolonien. Wij nationaal-socialisten, weten dat we op een dieptepunt staan in de ontwikkeling van ons volk. Maar We wanhopen niet. We hopen ook niet op de hulp van overzee. Wij weten, dat we dat zelf moeten doen. met onze eigen hgndert en ^eigen hersens, met ons eigen volk ook, alhoewel een deel daarvan zich de ernst der situatie nog niet bewust is en tegen het eigen heiil in handelt. De hoofdoorzaak van alle ellende zag en ziet de Leider in de politieke verdeeldheid, in de mogelijkheid dat er hier 50 partijen dongen naar een paar van de honderd zetels, om elkaar gedurende de eerste 4 jaar belachelijk te maken voor het volk. De volkseenheid was hopeloos zoek en samenwerking bestond niet meer. Inmiddels zonk ons hoe langer hoe meer de grond onder de voeten weg. Ook de leuze ..Indie los van Holland" is in vervulling gegaan. maar niet zooals de communisten en hun trawanten dit wenschten. ..Wij propageerden liefde voor volk en vaderland en spraken van Godsvertrouwen. In 1937 bij de verkiezingen keerden zich alien tegen een. De leuze „eenheid door democra- tie" was in onze oogen niet meer dan „waar- heid door leu-gen". Evenwel, de democraten wonnen en men haste op de overwinning. Colijn en Ond zouden 't hem jloen. Stemt op Colijn en 't komt in orde, was 't parool". De Leider stelt ons nu het jaar 1942 voor oogen. Het is een jaar van nood en vernede- ring. Wij nationaal-socialisten, lijden daar- VQor in ons hart het meest. Terwijl Hitler de 400.000 man onze weermacht naar huis liet gaan, braken officieren hun belofte en werden de 400.000 man onzer weermacht naar huis liet zelfde moment waarop twee jaar geleden die belofte werd afgelegd. En thans i zei de Leider nadrukkelijk in 1942 ie er ook voedselgebrek. Wij herinne- ren ons echter de jaren 1933 tot en met 1940, waarin millioenen kilogrammen voedsel wer den vemietigd. Wij hebben gewaarschuwd voor de straffen die over ons volk zouden komen. Eh nu zegt men: „Dat heeft de N.S.B. gedaan". Indien gij, volk van Nederland, in 1987 ech ter gehoor gegeven had aan onze roepstem, zouden wij nu hand in hand gaan met de Duit- schers, zou Indie niet verloren zijn gegaan en zou ons volk een gerespecteerd v<5lk zijn. als het Finsche. Wij hebben het recht verwijten te doen. Want wij hebben gewaarschuwd. En nu nog doen de nationaal-socialisten hun plicht voor Volk en Vaderland. Daarvoor eischen zij het respect van gansch ons Volk. DE NEDE&L. OOST-OOMPAGNIE. Mr. Rost van Tonningen voorzitter Raad van Beheer. Het Rijkscommissariaat deelt mede: De Rijkscommissaris voor de bezette Ne derlandsehe gebieden Rijksminister Seyss- Inquart, heeft op 1 Juli den president van de Nederlandsehe Bank, mr. Rost van Tonnin gen, benoemd tot voorzitter van den raad van beheer van de op 6 Juni 1942 te Amsterdam opgerichte Nederlandsehe Oost-Compagnie N.V. KONINGIN EN UITGEWEKEN REGEERING VAN LONDEN NAAR AMERIKA. Sinds eenigen trjd zijn, schrijft het Handels- blad, in diverse buitenlandsche bladen ge- ruch'ten in omloop over een vertrek der voor- malige Koningin Wi'lhelmina naar Canada. Deze zijn thams officieel bevestigd in dien ein, dat de voormalige Koningin inderdaad in Ottowa aangekomen is en daar bij haar doch- ter intrek genomen heeft. Het zou in haar voomemen liggen, vervolgens naar Washing ton te reizen om Roosevelt een bezoek te brengen. Thans wordt officieel uit Londen gemeld, dat ook een deel der Nederlandsehe emigran- tenregeering de wijk naar Amerika heeft ge nomen. Het eerst werd dit bericht verbreid vanuit Curacao, waar het een niet geringe verbazing, verontrusting en tenslotte verbitte- ring gewekt heeft. Reeds het feit, dat de voormalige Koningin en leden van haar laatste regeering in het moederland wel tot een verblijf in Londen een toevlucht namen en er niet de voorkeur aari gegeven hajdden, zich naar een der overzee- sche gebieden te begeven, ontlokte destijds aan de West-Indische pers wrevelige commen- taren. Tusschen bittere opmerkingen lieten diverse West-Indische bladen destijds evenwel toch nog to hun commentaren de hoop doorsche- meren, dat indien misschien een directe over- komst uit bijzondere politieke overwegingen niet mogelijk was, zulk een komst dan toch zeker op een later tijdstip I'.on worden tege moet gezien. Toen daarop Amerikaansche en Engelsche troepen en hun officieren het com mando van de aldiar gestationeerde Neder landsehe troepenonderdeelen overnamen, maakte deze laatste hoop voor een niet ge ringe verbijstering plaats. De jongste berichten over het uitwijken der voormalige Koningin naar Canada en het overbrengen van een deel der emigranten- regeering naar Amerika, heeft nog in veel sterker mate opzien gewekt. De teleurstelling en ontgoocheling hebben «en dieptepunt bereikt. Zoowel in Curacao als in Nederlandsehe handelskringen to Lon den ziet men in deze vlucht een hemieuwde ,,zetelverplaatstog" een directe, aanwijzing, dat bij het jongste En gelsch-Sowjet-Russische verdrag ook ten aanzien van den toekomsti- gen status van het moederland vergaande af- spraken gemaakt zijn. Men neemt aan. dat dit verdrag teyens inhoudt, dat Sowjet-Rus- lartd bij een overwinning der Geallieerden naast volledige vrije hand in Oost-, Noord- en Midden- en Zuid-Oost-Europa een gelijke zeg- genschap in Nederland sal krijgen. Wat-men onder zrilk een zeggenschap verstaat, blijkt duidelij-k uit de veelzeggende commentaren, die men daarover onder verwijztog naar het Sowjetoptreden in Iran en de Baltische staten ten beste geeft. Dat de Nederlandsehe emigrantenregeering derhalve zijn zetel naar Amerika verplaatst, zoo constateert men voorts niet zonder bit- terheid, zou in zooverre juist zijn, omdat de Nederlandsehe bezittingen to het Westelijk halfrpnd de eenig overgebleven gebieden zijn, waarover zich deze emigrantenregeering nog zorgen kan maken. Zonder twijfel is New- York de juiste plaats, van waaruit men die zorgen het best overzieri kan. In hoeverre echter ook een „zetel" in New-York nog nut heeft, wordt hierbij ten slotte opgemerkt, kan afgeleid worden uit in den jongsten tijd uit- gevaardigde 'Amerikaansche militaire bevelen, die reeds thans allerwegen in de West-Indi sche gebieden doorsiaggevend zijn. De Hoehere S.S. und Polizeifuehrer maakt bekend: De Nederlander Marcelis van Bemmel uit Monster is door een Duitsche mili taire reehtbank wegens begunstiging van den vijand en daadwerkelijke actie in een geheime organisatie, alsmede we gens verzet bij zijn arrestatie, daar hij van zijn schietwapen gebruik wilde ma ken ter dood veroordeeld. Het, vonnis is door fusilleeren voltrok-ken. Get. RAUTER. BURGEJIEESTERSiBENOEMINGEN. Het rijkscommissariaat maakt bekend: De commissaris voor bestour en justitie heeft op grond van par._ 3 der verordening nr. 108/40 (vierde verordening over bijzondere bestuursrechtelijke maatregelen) in Verbin- Qinig met par. 4 alinea 1 der verordening nr. 3/40 over de uitoefening der regeerings- 1: evoegdheden in Nederland, de volgende per- soner. tot burgemeester benoemd: H. Vitters Jr., koopman te Castricum. tot burgemeester van Zbandam. A. Aeckerlin, gemeente-ambtenaar te Maas- sluis, tot burgemeester van Zwijndrecht. J. C. Hesselink, koopman te Ruurlo, tot burgemeester van Herwen en Aart. NEDERLANDERS NAAR HET OOSTFRONT. Behoudens goedkeurtog van Mussert, zullen, volgens het Handelsblad, ook de Commissaris der provtocie Overijssel, Jhr. E. von Bonning- hausen, de burgemeester van Kampen, Jlhr. Sandberg, en Musserts gemachtigde to Over ijssel, de heer W. R. Jager, evenals de heeren Ernst Voorhoeve, Van Leeuwenberg en Mel- chert Schuurman, als vrijwilliger naar het Oostfront gaan, om mee te vechten tegen het bolsjewisme. W.'H.N.-LOTERIJ 1941 WORDT AEGESLOTEN. De W.H.N.-loterij 1941 is thans geeindigd, Vrijwel alle prijzen en premies zijn getrokken. Daar de'nieuwe loterrj op het punt staat aan te vangen, moet de vorige loterij definitief worden afgesloten, weshalve er op wordt ge- wezen, dat met ingang van Zaterdag 11 JuU a.s. geen loten, waarop prijzen of premies zijn gevallen, meer ter verzilvering zullen worden aangenomen. Tot dien datum kunnen dus door eventueele prijswinnaars nog loten voor dit doel worden aangeboden. GELEGENHEID TOT BADEN IN ZWEM3NRIGHTINGEN De secretaris-generaal van het departement van bmnenlandsche zaken heeft den burge- meesters bericht, dat het, nu tengevolge van de afsluittag van het strand de gelegenheid tot baden belangrijk is ingeperkt, van groot belang is, dat in zweminrichttogen, zoomede op alle andere plaatsen, welke daartoe ge- schik-t zijn, op zoo ruim mogelijke schaal gelegenheid tot baden wordt gegeven. De secretaris-generaal verzoekt daarom met klpm, te bevorderen, dat beperkingen, welke mochten bestaan ten aanzien Van die uren, waarop zweminrichtinigen overdag zijn ge- opend, zoomede ten aanzien van de plaatsen, waar ,,vrij" mag worden gebaad, zooveel zulks mogelijk is op korten termijn komen te ver- vallen. OCPNAME JONGENS EN MEISJES IN REICHSSCHULEN In de door denRijkscommissaris opge richte ..Reichsschulen" worden begaafde Duit sche en Nederlandsehe jongens en meisjes van 10 en 11 jaar opgenomen. meisjes bovendien tusschen 12 en 18 jaar. De 10- en 11-jarige jongens en meisjes kumrnn zoowel van de Duitsche Volks-, Haupt- en de laagste klasse van de Oberschuleri, alsook van de Nederland sehe scholen naar de Reichsschulen" over- gaan. De 12- en 13-jarige' meisjes moeten leerltogen zijn van een Duitsche Oberschule of van een Nederlandsehe tostelling voor mid- delbaar of voorbereidend hooger onderwijs. De scholen zijn intern at en met Duitsche en Nederlandsehe onderwijzers en onderwijzeres- sen (voor meisjes). 'De opleidtog van de jon gens en meisjes duurt tot het achttiende jaar. Het diploma geeft recht op het voortzetten van de studie op een universiteit; het geeft dezelfde rechten als het diploma van, een H.B.S. of een (Duitsche Oberschule. De opvoedingskosten (met inbegrip van het schoolgeldj zijn laag. Het wordt berekend naar het inkcrmen van de ouders. Kostelooze plaatsen staan in een voldoend aantal ter be schikking. Alleen de aanleg van de jongens en meisjes is voor het opnemen beslissend. Aanvragen inschrijvirig moeten schriftelijk gericht worden tot dr. Kemper, Oostduinlaan 2 (telefoon 116390), Den Haag. Deze aanvragen moeten vergezeld gaan van: 1 foto, het laatste rapport en opgaven over de tot dusver genoten schoolopleiding. De aanmeldmgstermijn staat open tot 10 Juli 1942. NEDERLANDSCHE VRIJWlTLLIGERS IN RUSLAND. Dezer dagen zijn in een extra bericht van het opperbevel der Duitsche weermacht de Nederlandsehe vrijwilligers, die met Duitsch- land tegen het Bolsjewisme strijden. eervol vermeld. Zij strijden met inzet van hun leven en sommigen hunner zijn dan ook reeds ge- sneuveld. Nu is het naar commissaris-generaal Schmidt in een rede te Breda meedeelde voorgekomen, dat de familie van zulk een ge- sneuvelde anonieme hrieven kreeg, waarin de spot Werd gedreven met de droefheid van de bedoelde familie. Genoemde autoriteit heeft daarbij tevens gezegd, dat het geduld der Overheid met dergelijke schrfjvers van smaad- brieven uit is. Eenjge van deze briefscbrijvers zijn reeds gepakt en hier zal geen pardon, gelden. Wanneer iemand het hoogste offer brengt, dat hij brengen kan ter bestrijding van het Bolsjewisme dan behoort al ware het' alleen maar uit eerhied voor den dood en uit ridderlijkheid de stem der politieke harts- tochten te zwijgen. Den spot drijven- met iemands droefheid, is wel zeer ongepast en onmenschelijk.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 1