ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN No. 10.388 WOENSDAG 1 JULI 1942 82®, Jaargang Buitenland Binneniand DUfTSCH WEERMACHTSBERICHT. Binnenste vestinggordel wan Sebastopol bmnengedrongen. 14 koopvaarders tot zinken gebracht. STAD. EN LAND. DE WAARHEID. ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT I TER NEUZENSCHE CO U RANT VERSCHIJNX IEDEREN MAASDAG-, WOENSDAG- EN V RIJDAGAA OND. Priisverhooging advertentien toegestaan door het Departement van Handel, NijverHeid en Scheepvaart onder No. 16236 N.P. d.d. 24 Maart 1942. ABONNEMENTSPRIJSBinnen Terneuzen 1,42 per 3 maanden; buiten Terneuzen /I .3 per 3 maanden. Bij vooruitbetaling 6,60 per jaar. UitgeefsterN.V. Firma P. J. VAN DE SANDE Telefoon 2073 Giro 38150 Directeur: I. van de Sande. ADVERTENTIeN: Per mm 10 cent? minimum per advertentie 1,50. Rubriek Kleine advertentien: 15 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent; max. 8 regels. Dienstaanbie- din-gen en dienstaanvragen 1—5 regels 52 cent, iedere regel meer 10 cent. Met ver- melding Brieven of Adres Bureau van dit blad 10 cent meer. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hptwelk op aanvraag verkrijgbaar is. In- zending van advertentien uiterlrjk 10 uur v.m. op den dag van verscbijning. HoofdredacteurN. J. Harte, Terneuzen. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Bij den aanval op Sebastopol hebben Duit- sche divisies van het Noorden uit de Sewer- naja-baai overwonnen. Zij zijn ten Oosten van de stad, in weerwil van taaien vijande- lijken tegenstand in den binnensten vesting gordel doorgedrongen. Tegenaanvallen der bolgjewisten leverden geen resultaat op. Bij den aanvaj van het Oosten uit werden in samenwefking" met Roemeensche formaties de beheerschende Saproenheuvels over bijna de geheele oppetvlakte stormenderhand geno- men. Sterke formaties gevechtsvliegtuigen vernielden vijandelijke' versterkings-installa- ties vooral op de Saproenheuvels en brachten troepenconcentraties der bolsjewisten zware verliezen toe. Bij Kertsj»werd de aanval van een formatie bestaande uit 18 vijandelijke schepen over de straa-t van Kertsj door doeltreffend artillerie- vuur verijdeld. In het Donetzbekken stortte een door artil- lerie en luchtmacht gesteunde plaatselijke aanval van den .vijand onder zware verliezen ineen. In het gebied van de vroegere omsingeling van de Wolkof werden bij zuiveringsoperaties verscheidene verstrooide vijandelijke strijd- groepen vemietigd en opnieuw 1100 gevan- genen gemaakt. Herhaalde aanvallen van den vijand op het bruggenhoofd aan de Wol kof mislukten na hevige gevechten als gevolg van den taaien tegenstand der infanterie, die door artillerie en luchtmacht doeltreffend ge- steund werd. Daarbij werden 21 vijandelijke pantserwagens vemietigd en verscheidene batterijen door bomvoltreffers buiten gevecht gesteld. In de w'ateren yan de Finsche Golf brachten gevechtsvliegtuigen een vijandelijke motor- torpedoboot tot zinken en beschadigden zij twee andere kleine oorlogsvaartuigen. In de Kola Baai kregen twee groote koop- vaardij schepen der bolsjewisten bomtreffers van zwaar kaliber. In Noord-Afrika werd, zooals reeds in een extra bericht is medegedeeld. gisterochtend de door diepe'-v erdedigingWurtaUaties en tal rijke mijnenvelden versterkte vesting Mersa Matroeh, ondanks taaien, vijandelijken tegen stand, stormenderhand veroverd. Meer dan 6000 Britten werden gevangen genomen, 36 pantserwagens kapot geschoten en talrijke batterijen vemietigd. Een om-vangrijke hoe- veelbeid oorlogsmateriaal viel in handen van de Duitsche en Italiaansche troepen. Bij de bestorming van Mersa Matroeh beeft zicb de 90ste Duitsche lichte divisie bijzonder onder- soheiden. Duitsche en Italiaansche pantserformaties wierpen den verslagen vijand verder terug en bereikten het gebied ten Oosten van Foeka. Sterke Duitsche en Italiaansche luchtstrrjd- krachten vielen de terugtochtswegen en ver- dedigingsinstallaties der Britten met succes aan. vooral ten Zuiden van de Arabische Golf. In den strijd tegen Groot-Brittannie be- Stookte de luchtmacht in den nacht van Maandag op Dinisdag militaire installaties in de Midlands en in het kustgebied van The Wash met bommen. Britsche bommenwerpers vielen in den r.acht van 29 op 30 Juni opnieuw de stad Bremen ep haar voorstedert voornamelijk met brandbommen aan. De burgerbevolking leed enkele verliezen. Een poging van den vijand om ook het gebied van Hamburg te bereiken, mislukte door het samengebundelde vuur van de luchtdoelartillerie. De Britsche luchtmacht verloor opnieuw, voor zoover tot dusver is vastgesteld, 13 der in den strijd geworpen bommenwerpers. In de periode van 17 tot 26 Juni verloor de Britsche luchtmacht 200 vliegtuigen. Hiervan werden 23 door eenheden van de Duitsche marine neergesehoten. Gedurende dezelfde periode gingen in den strijd tegen Groot- Brittannie 37 eigen vliegtuigen verloren. Zooals in een extra bericht is medegedeeld, hebben Duitsche duikbooten haar suocessen nog vergroot. In twee dagen hebben zij in het Westelijke gedeeite van den Atlantischen Oceaan, in de Golf van Mexico en ih de CaraSbische Zee 14 vijandelijke koopvaardij- schepen met een- gezamenlijken inhoud van 98.000 B.R.T. tot zinken gebracht en nog twee andere schepen door torpedotreffers zwaar beschadigd. Een deel van de tot zinken gebrachte sche pen was volgeladen met vliegtuigen, munitie en ander oorlogsmateriaal, dat bestemd was voor Afrika. tuigen van elken aard verstopt de wegen van Alexandrie naar het Oosten en Zuiden. De treinen, die Alexandrie verlaten, worden door de vluchtelingen bestormd en verlaten het station met passagiers op d<? daken der wagons. Zaterdag nam de paniek op het voomaamste station te Alexandrie een zoo- danigen omvang aan, dat de Engelsche mili taire autoriteiten het terrein bezetten en slechts personen met bijzondere vetgunningen lieten passe eren. Herstel van natuurlijk evenwicht. Nederland is een stedeniand. Sedert in de Middeleeuwen handel en scbeepvaart bloeien- de steden in de lage landen bij de zee dederf ontstaan, heeft de stedelijke levensfteer zijn stempel op ons volksbestaan gedrukt. Zod was het vooral in de Gouden Eeuw, toen de rijke koopmanssteden in Holland het gemeene- best leidden, terwijj ook in later eeuwen de stad ten opzichte van het land, aitijd een over- heerschende pdsitie heeft ingenomen. Vele trekken van onze cultuur en volksaard zijn een direct gevolg van dit verschijnsel. De burgerlijke levensopvattimg® die in de stad zijn oorsprong vindt, heeft alle lagen der be- volking, ook de landelijke, in haar ban be- trokken. Nederlarid is burgerlijk in elken zin, dien men aan dit vaak misbruikte woord kan geven. .Burgerlijk"' in den zin van „al Wat tot het stedelijk leven behoort"' en ,,burger- .lijk" in de minachtende beteekenis, die het woord langzamerhand in veler monden heeft gekregen. Uit zijn burgerljjkheid vloeien vele goede en minder goede eigenschappen van het Nederlandsche volk voort. Zijn vrijheidszin en nuchterheid, maar ook de weinig militaire geest, de bekrompenheid en de starre be- houdzucbt. Nog een ander gevolg had het overwicht van stad en land. De leidende kringen, mee- rendeels in het stedenrijke westen des lands levend. richtten zich in hun gedachtenwereld naar de landen, waar eveneens het geheele volksbestaan doordrenkt was van tie sfeer der steden. Engeland met zijn verkommerden boe- renstand, in mindere mate ook de Ver. Staten, werden in vele opzichten voorbeeld voor eigeri levensvorm. Deze nauwe aansluiting bij de Angelsaksiscbe wereld, die over bet algemeen zoo weinig bodexnverbondenheid vertoont. ver- hinderde velen de laatste jaren tot een beter begrip voor de omwenteling in de voor hen zoo vage en angstwekkende landmassa in het oosten te komen. In daad en gedachte uit- zwermend over de rustelooze zee. verloren zij het contact met den bodem in het algemeen en met het eigen platteland in het bijzonder, Het natuurlijk evenwicht tusschen stad en land was in Nederland aldus al te zeer in het nadeel van het land verscboven. Ben proces. dat vooral in de negentiende eeuw door den enormen aanwas der steden en het door de techniek veroorzaakte doordringen der stads- civilisatie op het land aammerkelijk versneld was. De gevolgen waren verre van gunstig. Want al moge het burgerlijk karakter van ons volk bij alle verscheidenheid een sterk bindmiddel vormen, op den duur moet de aeh- terstelling van het land en zijn bewoners tenopzichte der stad een noodlottigen invloed hebben. Juist de spanning .tusschen twee zoo verschillende levenssferen, die ieder uit eigen kracht puttend elkander kunnen bevruchten, leidt tot een harmonische ontwikkeling van' het geheel. Zooals Nederland, op de scheiding van zee en land gelegen, beide elementen in zich moet vereenigen, kan binnen onze gren zen de tegenstelling tusschen^ tad en land, die in velerlei opzicht overeenkomst met die tus schen zee en lan'd vertoont. in een hoogere synthese worden vereendgd. De boerenstand heeft veelal de traditdes en wezenstrekken vari ons volk het zuiverst bewaard en is een on- uitputtelij'ke bron van volkskracht, die met zorg en liefde voor verder verval en vervlak- king beboed moet worden. Dfe huidige kentering der tijden. die ieder volk noodzaakt tot de eeiwoudige dingen des levens terug te keeren, brengt ook een eer- herstel van het land met zich mede. En Nederland gaat de weg hiertoe nog over de nuchtere overweging, dat onize voedselvoox- ziening thans geheel afhanikelrjk is van den' eigen hotiemopbrengst. Maa.r alom zijn reeds de teekenen te bespeuren, die op een kente ring in hoofd en hart van meer ideeelen aard wijzen. Een Ontwikkeling, die oak na't einde van den oorlog niet tot srtilstand mag komen, omdat zij het land de gerechtvaardigde plaats in ons volksleven, die het te lang moest mis- sen, zal geven. De Duitsche -luchtmacht, zoo meidt het D.N.B., heeft de achtervolging van de versla gen Engelschen in Noord-Afrika voortgezet. r-n het gebied van Foeka en ten Oosten van Alexandrie vielen Duitsche gevechtsvliegtui gen verscheidene met oorlogsmaterieel gela- den treinen aan. Twee treinen met troepen en een transporttrein met automobielen ge- iaden, werden vemietigd. Een andere met oorlOgstuig geladen trein werd zwaar bescha- digd en in brand geschoten. De voor de En gelschen bijzonder belangrijke spoorlijn aan de kust werd herhaaldelij-k door bomtreffers onderbroken. Aanvallen op stations van deze 3ijn werden zonder ophouden uitgevoerd. Een colonne met automobielen en pantserwagens, die zich op weg naar het front bevond, werd in duikvlucht onder vuiur genomen en ver- strooid. Het vliegveld Moemin-Boesak werd op verscheidene plaatsen gebombardeerd. Tus schen op den grond staande vliegtuigen en op hangars konden treffers geplaatst worden. -Volgens een hericht van de Nyah Dagligt Aliehanda uit Ankara hebben Egyptische ambtenaren en arbeider te Alexandrie en an dere groote Egyptische plaatsen hun woon- plaatsen verlaten. Ifen eindelooze vluchtelin- genstroom met automobielen, karren en voer- bracht door luchtaanvallen. Tien middel- groote schepen werden zwaar beschadigd. Tien dagen later werd de nog grootere ver- nietigingsslag bij Charkov beeindigd. Het 6de, 9de en 57ste Sovjetleger, tezamen met 20 divisies infanterie, 7 divisies cavalerie en 14 gevecbtwagensbrigades werden vemietigd. Het aantal gevangenen beliep meer dan 240.000. Buitgemaakt en vemietigd werden 1249 tanks, 2026 stukken geschut, 538 vlieg tuigen, alsmede enorme hoeveelheden andere wapens en oorlogsmateriaal. De belangrijke vesting Sebastopol uit- valshaven voor marine en luefhtwapen tegen den Duitschen zuidelrjken vleugel en tegen de kusten van de Zwarte Zee wankelt. En de Middellandsche Zee werden den Britten zeer zware slagen toegebrachit, doordat twee zeer belangrijke convooien vrijwel vemietigd werden. Kort daarop viel bet belangrijke Tobroek. Deze Duitsch-Italiaansche successen geven den geallieerden vele redenen tot bange toe- komstverwacbtingen, welke de propaganda reeds lang niet meer verheelen kan. Men moet echter aan dezie opsdmrning nog toevoe- gen de successen, welke de Japanners inmid- dels hebben behaald en welke al evenmin door luid propagandistisch geschreeuw te verber- gen zijn. Het verloop van den slag in Burma liet geen enkele mogelijkheid tot twijfel over; Tsjang Kai'Sjek schijnt in Tsjoenking-China thans inderdaad op zijn laatste beenen te loo- pen en. de geallieerde ,,bdndgenooten" trek ken zich dan ook zeer weinig meer van hem aan. Terwijl de Amerikanen en Engelschen trachtten den indruk te verwekken alsof hun Japansche gevaar zoo langzamerhand wel be- zworen was, bezetten de Japanners plotseling de west,elijke Aleoeten, de gevaarlijke ,,gren- del" tusschen het Amerikaansche en Azia- tische vasteland. Het ergste van al deze strategische ont- wikkelingen is 'en blijft echter voor en na het Britseh-Amerikaansche transportvraagstuk. De IS millioen brt., welke door de Duitsche en Italiaansche duikbooten reeds in dezen oor log tot zinken zijn gebracht, kunnen nu een- maal niet weggecijferd worden en geen enkele propaganda-rede voor Britsche of Amerikaan sche radiozenders kan iets veranderen aan het felt, dat de torpedeeringen met angstwek kende snelheid blijven voortduren. Het is onder den invloed van al deze feiten dan ook volkomen begrijpelijk, dat er bij de Engel schen en Amerikanen een crisis in de open- bare meening uitbrak, toen men door den val van Tobroek zoo wreed wakker werd geschud uit de aangename droomen, welke de Anglo- Amerikaansche propaganda had veroorzaakt. (V.P.B.) Feiten, weike de Anglo-Amerxka&Bsche propaganda niet weg kan praten. Men stelt h^t thans aan Anglo-Amerikaan sche zijde voor, alsof men daar minder dan ooit redenen had om te wanhopen, ondanks alle nervositeitsverschijnselen, welke er ge- volgd zijn op den val van Tobroek, het Afri- kaansche ..Singapore". Het is echter begrij pelijk, dat de openbare meening in Engeland en de V. iS. ongerust wordt, wanneer men ook daar eens een oogenblik nagaat, welke feite- lijke, onloochenbare successen de As-mogend- heden thans reeds sedert het voorjaar heb ben behaald. Het begon met den slag bij Kertsj, waar de bolsjewisten 17 divisies infanterie, 3 brigades infanterie, 2 brigades cavalerie en 4 tanks- brigades verloren. De Duitsfchers namen 169.198 man gevangen, terwijl hen aan oor- logsbuit 1.397 stukken geschut, 372 granaat- werpers, 284 tanks. 3814 auto's, vele duizen- den paarden en onafzienbare hoeveelheden lichte wapenen en ander oorlogsmateriaal in handen viel. Bovendien werden 523 Sovjet-< Russische vliegtuigen vemietigd. In de wate- ren van het schiereiland Kertsj werden 16 schepen met lS.eOC-brt., een mijnenveger en 21 kleinere kustvaartuigen tot zinken ge- MERSA MATROE MAANDA6MORGEN \KKOVERl>. Het hoofdkwartier van de Italiaansche weermacht maakte Maamdagmiddag het vol- gende bekend: Mersa Matroe is vanochtend veroverd. Nadat het verzet van de vijandelijke pantser- strijdkrachteh ten Zuid-Oosten van Mersa Matroe gebroken was, zetten de gepantserde en gemotoriseerde eenheden- van de spil, haar opmarsch naar het Oosten voort. In het ver loop der verbitterde gevechten van gisteren en van de bezetting van de vesting, werden ruim 6000 gevangenen gemaakt. 36 Pantser wagens en eenr groot aantal kanonnen en automobielen werden vemield of buitgemaakt. De luchtmacht heeft een 1-evendig aandeel gehad in de operaties te land. Concentraties materiaal en automobielen werden gebombar deerd en met de boordwapens beschoten. In de haven van Mersa Matroe werden twee schepen getroffen en een daarvan in brand geschoten. Zeventien Engelsche vliegtuigen werden in luchtgevechten neergesehoten. Italiaansche en Duitsche vliegtuigen deden aanvallen op de steunpunten van Lucca en Micca-ba.. - PANTSERCOLONNES FASSEEREN GEBIED VAN FOEKA, Het hoofdkwartier van de Italiaansche weermacht maakt het voigende bekend: Italiaansche en Duitsche gemotoriseerde pantsercolones hebben de vijandelijke pant- sereenheden verder teruggedrongen en het gebied van Foeka bereikt, dat zij achter zich hebben gelaten. Aan de verovering van de afgesneden ves ting Mersa Matroeh hebben de luchtstrijd- kraehten van de As-mogendheden een groot aandeel gehad. Alle soorten vliegtuigen van de luchtmacht waren in den strijd geworpen en wedijverden met elkaar in snelheid en dap- perheid. _^Mersa Matroeh werd veroverd door den gelijktijdigen, onstuimigen stormloop van de van het Westen uit aanvallende formaties van ons 21ste legercorps, waaraan het zeven- de Bersaglieri-regiment was voorafgegaan. en door de van het Oosten uit aanvallende troe pen van de 90s4e Duitsche divisie. Bij de zui- vering van Mersa Matroeh werden opnieuw enkele duizenden gevangenen gemaakt. Oor logsmateriaal van el'ke soort werd in groote hoeveelheden buitgemaakt. Formaties van de luchtitiaeht vielen Maan dag de terugtochtlinies van den vijand hevig aan en plaatsten talrijke treffers op de doelen Drie Curtiss-toestellen werden in luchtge vechten neergesehoten. In den nacht van 28 op 29 Juni werd Gibral tar door onze vliegtuigen gebombardeerd. De in de installaties van het vliegveld ontstane branden waren nog van een grooten afstand af zichtbaar. BRITSCHE BEZORGDHEID. Onder voorzitterschap van generaal Aucbin lek is te Kairo beraadslaagd tusschen de be velhebbers van het achtste, negende en acht- tienlde Britsche leger, die resp. te Kairo, Jeru- zalem en Bagdad zijn gestationneerd. Onder- werp der besprekingen, aldus S.P.T. uit Lon- den, was de noodzakelijkheid, den opmarsch van Rommel tot staan te brengen. Naar het D.N.B. uit Geneve meidt, toonen de Engelsche bladen zich uiterst bezorgd, dat Rommel den verslagen vijand blijft achter- volgen. 0 De militaire correspondent van de Times schrijft o.a.De gevechten in Noord-Afrika hebben zich ook voorbij Tobroek voor Enge land ongunstig ontwikkeld. De toestand is des te emstiger, daar er voor de geallieerden in het algemeen en voor Engeland in het bijzonder van het verdere verloop der ge- vechtshandelingen in Noord-Afrika zeer veel afhangt. Dit is echter zeker: Rommel ver- liest geen tijd en van alle hem ten dienste staande krachten maakt hij het uiterste ge- bruik. Aan Engelsche zijde bespeurt men heel goed, dat er in zijn offensicf nog gewel- dige kracht steekt. De militaire operaties'die hij uitvoert zijn voor de Engelsche in de hoogste mate gevaarlijk. DUITSCHE COMMENTAREN. De Berlijnsche bladen publiceeren met op- schriften over de gCbeele breedte der pagina het bericht over de verovering van Mersa Matroe. Voorts wordt commentaar geleverd over het slotcommunique over de besprekin gen te Wlasbington. De Berliner Lokal-An- zeiger wijst er op, dat het den verslagen En gelschen klaarblijkelrjk niet meer mogelijk is geweest zich stevig in te vechten in hun om Mersa Matroe gebouwde verdedigingsstellin- gen, zoodat de troepen van de spil thans twee derden van den afstand van Tobroek naar Alexandrie in stormloop hebben kunnen af- leggen. De Deutsche Allg. Zt. schrijft: ,Het is den Engelschen ook opgevallen, dat het verlegen slotwoord van de beide onderbande- laars van Washington van Tobroek en den strijd in Noord-Afrika met geen woord rept, terwijl de Engelsche pers onder de bezorgd- heid van „den slag van Egypte" leeft. Eenige bladen. beschrijven reeds voor het ergste ge- val de consequenties door te verklaren, dat wanneer Engeland thans niet stand houdt en de Middellandsche Zee geheel verliest, de voordeelen voor de spil nauwelijks te denken zijn. DE HAVEN VAN ALEXA NDRJE. In verband met het feit, dat de Britsche militaire autoriteiten in Egypte voorbereidin- gen hebben getroffen verscheidene gedeelten van de haven van Alexandrie te laten explo- deeren, heeft de Egyptische regeering stap- pen ondemomen ter bescherming van Egyp- tisch eigendom. De Britsche ambassadeur in Egypte beeft gezegd, dat hij met deze voorbereidingen niet uitvoerig bekend is, daar zij een militair ge- beim zijn, maar bij kon wel verklaren, aldus S.P.T. uit Ankara, dat deze maatregelen slechts in uiterste noodzaak gouden worden genomen. LUCHTAANVALLEN. Britsche bommenwerpers hebben Dinsdag- nacht boven het Noord-West-Duitsche kust gebied gevlogen. In enkele woonwijken der stad Bremen ontstond eenige brandschade. Volgens tot dusver ontvangen berichten wer den tien der aanvallende vliegtuigen neer gesehoten. Duitsche gevechtsvliegtuigen bombardeer- den dien nacht een stad in Midden-Engeland. Alle vliegtuigen keerden op haar basis terug. DE TSJECHEN IN HET ENGELSCHE LEGER. De correspondent der N. R. Crt. te Berlij-n meidt In verband met de berichten van Engelsche zijde, aangaande de mobilisatie van Europee- sche emigranten voor het Engelsche leger, stelt men van Duitsche zijde in het licht, dat deze maatregelen in strijd met het volkenrecht zijn. Voor zoover het de rrt-obilisatie van on- derdanen van het voormalige Tsjecho-Slowa- kije betreft, staat men hier op het standpunt, dat dit gebied onderdeel is van het Duitsche rijk en dat derhalve Tsjechen in dienst van den vijand van Duitschland als landverraders zuilen worden behandeld. DE BEjHANDELING VAN DUITSCHERS IN BRAZH.lE. Het D.N.B. meidt- uit Berlijn De Duitsche regeering publiceert een com munique over de slechte behandeling van de Duitschers in Brazilie. In dit communique staat o.a. dat in Brazilie na. het afbreken van de diplomatieke betrekkingen met Duitsch land in toenemende mate anti-Duitsche acties zijn ondernomen. Aan het hoofd van een clique, die dienst- baar is aan Roosevelt, staat volgens het com munique de voormalige Braziliaansche am bassadeur te Washington en huidige minister van buitenlandsche zaken, Aranha, die als leider van de Braziliaansche buitenlandsche politick in de eerste plaats de aansprakelijk- heid draagt voor het barbaarscke optreden tegen de Duitschers. Na opsomming van een aantal excessen. in strijd met het volkenrecht, tegen Duitsche consulaire ambtenaren, gewaagt het commu nique van het geval van den Duitschen vice- consul te Paranagua, Brand, die op den dag van het afbreken van de diplomatieke betrek kingen in zijn woning werd gearresteerd en als een misdadiger werd overgebracht naar de politiegevangenis, onder bewaking van zwaar gewapende politiemannen, zulks nadat hij van alles was beroofci en zonder dat hij eenig voedsel kreeg. Van deze gevangenis werd Brand getransport-eerd naar het tucht- huis, waar hij verschejdene maanden werd behandeld als een misdadiger. Ondanks de toezegging, die president - Var gas kort voor het afbreken van de betrek kingen aan don Duitschen ambassadeur bad gegeven, dat den Duitschers geen leed zou worden berokkend, zijn volgens het commu nique lieden van Duitsche nationaliteit en eeri groot aantal menschen van Duitsche afstam- ming gearresteerd. Na eenige voorbeelden te hebben gegeven van de wijze waarop Duitschers zijn behan deld, verklaart het communique, dat dit on- verantwoordelijke optreden van agenten in dienst van Washington bjjzonder verwerpelijk is, daar-de Duitschers al meer dan een eeuw een zeer groot aandeel hebben aan den oecQ- nomisehen en cultureelen opbouw van Bra zilie. Indien de Braziliaansche regeering niet spoedig zorgt voor afschaffing van deze on- gehoorde misstappen, zal de Duitsche regee ring tot tegenmaatregelen overgaan. MANNERHEIM BIJ HITLER. Naar het D.N.B. meidt heeft de maarschalk van Finland, baron Mannerbeim, Hitler een tegenbezoek gebracht. In gezelschap van lui- tenant-generaal Tuompo, den chef van den comijrandostaf van het Finsche opperbevel, andere Finsche officieren en den Duitschen generaal in het Finsche hoofdkwartier. gehe- raal der infanterie Erfurth, kwam de Finsche opperbevelhebber op 27 Juni in het hoofd kwartier van den Fiihrer aan. De ontmoeting der, beide mannen, die in diepe soldateske verbondenheid op het slag- veld den bestaansstrrjd van hun volken tegen het bolsjewisme voeren, stond in het teeken van hartelijke vriendschap. Het bezoek gaf gelegenheid tot diepgaande militaire bespre kingen van de beide opperbevelhebbers. Des middags hield Hitler ter eere van den maarschalk van Finland een receptie. In zijn kwaliteit van opperbevelhebber van bet leger stelde de Fiihrer des middags zijn gast in de gelegenheid bijeen te zijn met de officieren van bet opperbevel van de weermacht. Tot slot van zijn verblijf was de maarschalk van Finland de gast van rrjksmaarschalk Goring in diens hoofdkwartier. Tijdens dit bezoek beeft deze laatste hem als uitdruk- king van kameraadschappelijke verbonden heid van de Duitsche* luchtmacht met de Fin sche weermacht en haar veldheer het Flieger- abzeichen in goud met briljanten overhandigd. Op 28 Juni is maarschalk Mannerheim, na dat hij nog een lang onderhoud met Rijks- maarschalk Goring had gevoerd, per vliegtuig naar zijn hoofdkwartier teruggekeerd. SC-HOLINGSSAMENKOMST VAN N.S.D.A.P. EN N.S.B. De gemeenschappelijke vergadering. die het district Brabant van de N.S.D.A.P. en van de N.S.B. -Zondag in gebouw ..Concordia" in Breda belegde, is een machtige en indrukwek- kende getuigenis geworden vdn den gemeen- zamen wil in duurzame kameraadscbap het nationaal-socialisme tot in alle consequenties door te voeren. Meer dan twaalfhonderd deei- nemers hebben elkaar in dit kameraadscbap® pelijk samenzajn gesterkt. Na opening en begroeting door den plaats- vervanger van den gemachtigde van den lei der van Noord-Brabant. den beer Keller, en den kreisinspecteur, den heer Kloepfer, voerde in de odhtendvergadering bet eerst de heer H. Kullemann, plaatsvervangend scholings- leider der N.S.D.A.P., het woord. Hij ging de oorzaken van het huidige wereldconflict, id het bijzonder tot in bun geestelijken oorsprong na en schetste breedvoerig de ontstellende ge volgen, die liberalisme en marxisme. beiden door Juda beheerscbt, over de wereld hebben gebracht. Scherp formuleert hij vervolgens de eiscihen, die -het nationaal-socialisme aan enkeling, familie en staat stelt, om de ontbin- ding tegen te gaan, waarbij bij in het bijzonder de hooge sociale opvatting van het nationaal- socialisme belichtte. De vormingsleider der N.S.B., prof. dr. R. van Genechten, behandelde, aan de hand van een- reeks sprekende voorbeelden, het falen van het lfberalistisch-kapitalistische stelsel in Nederland. Uitvoerig ging spreker de nood- lottige invloeden na, die volksonttaindende krachten in het Nederlandsche volk hebben geoefend. In korte trekken schetste hij de kwade manipulaties der margarine- en var- kensjoden, die op kosten van de gemeenschap parasiteerden en millioenen verdienden. Met tal van voorbeelden uit de jongste militaire processen illustreerde hij voorts de verwording van de weerbaarheidsgedachte in het Neder landsche volk. Hij toonde aan, hoe dezelfde hooge officieren, die in legerorders de N.S.B. valschelrjk van verraad beschuldigden, zelf, toen gevaar dreigde, laf hun post verlieten en de vlucht namen, zonder zich om hun tnan- schappen in de vuurlinies te bekommeren. Aan het slot van zijn boeiende uiteenz-etting, die door .een langdurig applaus gevolgd werd. hield spr. zijiE gehoor voor oogen, niet het aan tal als maatstaf van succes aan te nemen. Met een verwijzing naar de ontwikkeling van de reformatie in het eertijds volkomen Katho- lieke Nederland, betoogde hij met nadruk, dat al datgene, wat zich in de wereld voltrekt, de staalharde, ^eorganiseerde wil van enkele duizenden is, die den moed en de wilskracht bezitten alles te offeren voor hun ideaal. In den middag arriv^erden Hauptdienst- leiter Schmidt en de heer Van Geelkerken. Zij inspecteerden de voor het gebouw opgestelde formaties. Na h^ropening sprak de plaatsvervangend leider der N.S.B., de heer C. van Geelkerken. Op de hem vrijmoedige wijze gaf hij een schets van den ontwikkelingsgang der N.S.B. tegen de verdrukking in, temidden van de geestelijke en maa'schappelijke verwording van het Ne derlandsche volk. „Wij willen steeds weer tot dit volk gaan en niet moede worden het trach- ten te overtuigen van den emst van ons ideaal". ,Spr. betoogde met vuur de noodza kelijkheid van een becbte onverbrekelijke kameraadschap met de Duitsche kameraden' in den strijd, dien Duitschland voor de Ger- maansche volken en Europa op leven en dood voert. ,,Wij zijn trotsch bij ieder succes van

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 1