ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEE.UWSCH-VLAANDEREN No. 10.387 MAANDAG 29 JUNI 1942 82®, Jaargang Biiitenland Binnenland DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. 16 schepen tot zinken gebracht. Ooorbraakoffensief mislukt.. ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT HET BEZOEK VAN IR. Ml SSEKT AAN AMSTERDAM. DE GROETEN VAN HET OOSTFRONT. 0 NEUZENSCHE COURANT VERSOHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Prijsverhooging advertentien toegestaan door het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart onder No. 16236 N.P. d.d. 24 Maart 1942. ABONNEMENTSPKIJSBinnen Terneuzen 1,42 per 3 maanden; buiten Terneuzen 1 73 per 3 maanden. Bij vooruitbetaling /6,60 per jaar. Uitgeefster: N.V. Firma P. J. VAN DE SANDE Telefoon 2073 Giro 38150 Directeur: I. van de Sande. ADVERTENTIENPer mm 10 cent, minimum per advertentie f 1,50. Rubriek Kleine advertentien: 15 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent; max. 8 regels. Dienstaanbie- dingen en dienstaanvragen 15 regels 52 cent, iedere regel meer 10 cent. Met ver- melding Brieven of Adres Bureau van dit blad 10 cent meer. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrijgbaar is. In- zending van advertentien uiterlijk 10 uur v.m. op den dag vah verscbijning. HoofdredacteurN. J. Harte, Terneuzen. Betangrijke boisjewistische verdedi- gingssector bij Sebastopol veroverd. 148 bunkers in den Centraien sector genomen. Het opperbevel der Duitsche Weermacht deelde gisteren mede: Aan het Oostelijke front van Sebastopol hebben Duitsche emKoemeensche troepen den tegenstander in zware bunkergevechten uit verscheidene sterk gefortificeerde hoggtestel- lingen geworpen. Door het succes van dezen aanval weed de vijand gedwongen tot het op- geven van een belangrijken verdedigingssec- tor. Het luchtwapen heeft voorts met sterke strijdkrachten versterkingsinstallaties en veldstellingen ten Oosten van de stad gebom- bardeerd, benevens een vliegveld der vesting. Ten Zuidoosten van Feodosia is een bois jewistische torpedobootjager door een bom van zwaar kaliber getroffen. Bij de zeeengte van Kertsj heeft zware kustartillerie vijande lijke scheepsconcentraties onder doeltreffend vuur genomen. De scheepsformatie werd uit- eengedreven en een schip in den grond ge- boord. In den Zuidelijken sector van het Oostelijke front hebben Duitsche en Italiaansche troe pen verscheidene vijandelijke aanvallen onder bloedige verliezen voor den tegenstander af- geslagen. In den centraien sector hehben troepen van een infanteriedivisie bij een aanval tegen ver- bitterden weerstand 148 vijandelijke bun kers veroverd. Aan het front van de tVolchof is de ver- nietiging van de ingesloten groep strijdkrach ten bijna voltooid. Sterke vijandelijke aan- vallen op een bruggehoofd zijn ineengestort. De vijand leed zware verliezen. Verscheidene pantsers werden vernield.' In de wateren van de Finsche Golf werden verscheidene kleine koopvaarders door ge- vechtkvlfegtuigen tot zinken gebracht, reap, in brand geworpen. Nachtelijke aanvallen van formaties gevechtsvliegers, op spoorweg- doelen aan de Midden-Don veroorzaakten ver- nielingen en branden in spoorwegdnstallaties. In Noord-Afrika zijn voor ons succesvolle gevechten in het gebied van Mersa Matroe aan den gang. Op Malta is het vliegveld Lucca vannacht wederom met bommen bestookt. Britsche bommenwerpers hebben in den afgeloopen nacht eenige plaatsen in het Noordwest-Duit- sche kustgebied, vooral de stad Bremen en haar voorsteden aangevallen. De burgerbe- volking' leed verliezen. Van bet relatief ge- ringe aantal aanvallende vliegtuigen werden door nachtjagers, afweergeschut en marine- artillerie 14 toestellen neergehaald. In den strijd tegen Engeland heeft het luchtwapen in den nacht van 27 op 28 Juni een kleine haven aan het kanaal van Bristol met succes gebombardeerd. Op de Noord- z>ee en in het Kanaal hebben mijnenvegers op 26 Juni vier Britsche jagers, marineartillerie en patrouillebooten drie gevechtsvliegtuigen neergeschoten. Zooals in een extra-bericht is medegedeeld hebben Duitsche duikbooten ondanks krachti- gen Arneeakaanschen afweer op de Caraibi- sche Zee, in de Golf van Mexico, aan de Oost- kust der Vereenigde Staten en op den Atlan- tischen Oceaan 16 schepen tot zinken gebracht met een inhoud van 107.000 brt. Daarbij heeft zidh de duifcboot onder bevel van den lui te nant ter zee eerste klasse Von Buelow bijzon- der onderscheiden. Jachteskader 52 behaalde aan het Ooste lijke front zrjn 2000-ste luehtoverwinning. Bolsjefwieken aan de Woichow terug- geslagen, Ruim 32.000 gevangenen. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte gisteren in een extra bericht bekend: In Februari van dit jaar hadden het tweede Sowjetrussische stormleger benevens onderdeelen van het 52ste en 59ste Sowjet- Russische leger ltans gezien door een aan val over de bevroren Woichow ten Noorden van het Ilmenmeer een diepe deuk in het Duitsche afweerfront tot stand te brengen. Onder aanvoering van eavalerite-generaal Lindemann hebben troepen van het leger en van de Waffen S.S., waaronder ook for maties Spaansohe, Nederlandsche en Vlaam- sche vrijwilligers met voortreffelrjken steun der luchtvloot van generaal Keller, na een verbitterden strijd van maanden in het moeilij'kste terrein en onder de ongunstig- ste weersomstandigheden deze vijandelijke legers in de eerste plaats afgesneden van bun achterwaartsche verbindingen, vervol- gems steeds dichter opeengedrongen en thans definitief vernietigd. Daardoor is het grootscheepsche door- braakoffensief van deb vijand over de Wol- ehof met het doe] Leningrad te ontzetten mislukt en geworden tot een zwaren neder- laag van'den tegenstander. Den grootsten last van deze zware gevechten hebben in- fanterie en pioniers ggdragen. De vijand heeft volgens de thans besohik- bare gegevens verloren: 32.759 gevangenen, 649 stukken geschut, 171 tanks, 2904 machi- gewepen, granaatwerpers en machinepisto- len, benevens een groote hoeveelheid ander- sbortig oorlogstuig. De bloedige verliezen van den vijand bedragen 'n veelvoud van 't aantal gevangenen. KLSTWEG RERELKT REOOSTEN MERSA MATROEH. Het Italiaansche weermachtsbericht van Zondag luidt: Zaterdag zrjn eenheden der As opgerukt ten Zuidoosten van Mersa Matroeh. Zij heb ben den kust'w#'g op een dertigtal kilometers ten Oosten van Mersa Matroeh bereikt. Eenige honder'den krijgsgevangenen werden binnen- gebraeht, eenige tientallen tanks en talrijke batterijen werden vernield. Oolonnes vrachtwagens en verkeersknoop- punten achter bet front van den Vijand werden door onze bommenwerpers getroffen. Tijdens luchtgevechten werden vijf vijandelijke toe stellen door Duitsche jagers vernield. Drie onzer toestellen zijn niet Van de operaties van 26 en 27 Juni teruggekeerd. Boven de Straat Van Sicilie wertlen zes Spit fires, die trachtten een hulpwatervliegtuig aan te vallen, snel opgevangen door onze be- geleidingsjagers, die er twee brandend deden neerstorten. In 'het Oosten van de Middellandsche Zee i's een geescorteerd schip van 5000 ton getrof fen door onze torpedovliegtuigen. Tot zoover het Italiaansche weermacht- bericht. Naar van militaire 'zijde medegedeeld wordt, aldus meldt bet D.N.B. uit Berlijn, hebben Duitsche gevechtstoestellen in den nacht Van 26 op 27 Juni troepen transporten, rijdende colonnes, vliegvelden en materiaaldepots der Britten in NOord-Afrika tusschen Foeka en Burg el Arab aangevallen. Voltreffers ver- woestten een groot materiaalHepot ten Oosten van Foeka en stichtten brand in beladen voer- tui-gen. Op verscheidene vliegvelden ontstonden in barakken en tusschen geparkeerde vliegtuigen groote branden en explosies. Bommen van zwaar kaliber bracbten een in de richting v^i Foeka rijdenden goederentrein tot ontsporing. De rails van den woestijnspooi-weg werden op verseheiden plaatsen opgebroken. 9e en lOe lejger. De aandacht van Duitscbe militaire kringen is momenteel geconcentreer'd op het gebied van Mersa Matroeh en op de vraag naar de gevechtswaarde van het Ode en lOde Britsche leger, aldus schrijft de militaire medewerker .van het D.N.B. In dit verband verdienen de uit Syrie afkomstige berichten bijzondere toe- langstelling. In deze bericbten wordt gezegd, dat de in het Nabije Oosten gestationneerde Britsche legers in allerijl naar Egypte onder- weg zijn en dat Syrie brjna geheel en Palesti- na gedeeltelijk door de Engelschen is ont- ruimd. Wat de gevechtswaarde van het Ode en lOde leger betreft, zijn Heskundigen van meening, dat de taak van deze legers tot dus- Ver heeft bestaan in bet bezetten van landten in het Nabije Oosten en dat hun bewapening, zij het ongetwijfeld modern, bijna uitsluitend berekend is Voor deze taak. Men kan deze legers dan ook niet zonder meer met het ver- nietigde leger Vergelijken. Heeft Auchinleck het gros van zijn reserves, die wanneer zij in haar geheel in den strijd zouden worden ge worpen, op het slagveld in numeriek opzicht isuperieur zouden zijn aan het DuitschIta liaansche aanvalsleger. reeds kunnen aanvoe- ren In ieder geval schijnen de Engelschen in het gebied van Mersa Matroeh een veld- slag te willen aangaan. In dergelijke veldsla- gen is Rommel echter tot dusver steeds over- winnaar geweest. CHURCHILL WEER IN ENGELAND. Naar de Britsche berichtendienst meldt, is Churchill uit de Vereeiugde Staten in Enge land teruggekeerd. DE ^BESPREKINGEN MET ROOSEVELT. De Washingtonsche correspondent van de New York Times verklaart, dat Roosevelt en Churchill hun nieuwe strategic inzake een offensieve oorlogvoering hebben uiteengezet voor den oorlogsraad voor den Stillen Oceaan en voor vooraanstaande leden van het Con- gres. Roosevelt en Churchill gaven uitdruk- king aan hun vertrouwen, dat het nieuwe plan het resultaat zou opleveren dat de ge- allieerden wenschen. Beide staatslieden heb ben in bemoedigende bewoordipgen een alge- meen overzicht gegeven van den oorlogstoe- stand. Churchill verklaarde, dat er geen ge- vaar bestaat, Egypte te verliezen. De positie, waarin zich de Sovjetlegers bevinden, werd bevredigend genoemd. Na de bespreking met Roosevelt en Churchill, aldus de correspon dent verder, heerschte onder de leden van het Congres een optimistische stemming. Stephen Early, de secretaris van Roose velt, heeft verklaard, dat de Sovjet-Unie deel- nam aan de onderhandelingen tusschen Roo sevelt en Churchill en vertegenwoordigd werd door Litwinof. Hij besehreef de bespre- kingen met de Sovjets als van „uitgebreiden" aard. Ook Cordell Hull is erbij aanwezig ge weest. 0 DE ENGELSCHE VERLIEZEN. „Engelands verliezen aan manschappen bij den strijd in Noord-Afrika zrjn zoo groot, dat het geheele recruteeringsprogram voor het Engelsche leger moet worden veranderd", schrijft de Daily Mail. Groot-Britannie moet nu teruggrijpen tot de oudere lichtingen en deze in de plaats stellen van de jongere man- uen in de wapenbedrijven. De komende drie maanden zal men derhalve duizenden mannen tot den leeftijd van 50 en vrouwen tot den leeftijd van 45 jaar oproepen om te werken in de munitiefabrieken. Van officieele zijde is reeds bevestigd, dat men in die omstandighe- den geen productiestrjging meer kan bereiken, alleen doordat de "werkkrachten ontbreken. De Engelsche vrouwen zullen voortaan nog meer dan tot dusver worden betrokken bij de orga- nisaties van de oorlogshulpdiensteri en brj werkzaamheden in de wapenbedrijven. HET TWEEDE FRONT. In het Lagerhuis heeft Attlee Vriidag ver klaard, zich te verheugen, dat hij de gelegen- heid kreeg in het algemeen te kunnen verkla- ren, dat geen specuiaties over trjd of plaats van het toekomstige offensief der geallieer- den, hetzij in krantenartikelen, hetzij in rede- voeringen, gewenscht zijn. DUITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN ENGELAND. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben Vrij- dag en Zaterdagnacht uitgebreide verken- ningvluchten boven het Britsche eiland onder- nomen. Ook de aangrenzende wateren werden bij de verkenning betrokken. De vliegtuigen keerden met kostbare vet kenningsresultaten op'hun steun punt en terug. Des nachts Vielen Duitsche gevechtsvliegtuigen een stad aan de Oostkust van het Britsche eiland aan. Er konden goede resultaten op militaire doelen geconstateerd worden. BREMEN AANGEVALLEN. 41 vliegtuigen neergeschoten. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Engelsche bommenwerpers hebben Vrijdag- nacht woonwijken van eenige plaatsen in Noord-Duitschland aangevallen, vooral de stad Bremen. De burgerbevolking leed verlie zen. Een aantal gebouwen werd door brisant- en brandbomm^n verwoest of beschadigd. Volgens de tot dusver ontvangen berichten werden 41 der aanvallende vliegtuigen neer geschoten. Men kan evenwel aannemen, dat de verliezen van len vijand nog grooter zul len blijken te zrjn. Storingsvluchten van afzonderlijke Britsche vliegtuigen leidden naar West-Duitschland, maar bleven zonder uitwerking. 0 HET 9e BRITSCHE LEGE.A NAAR EGYPTE. Het A.N.P. meldt uit Ankara: Uit Syrie ontvangen berichten bevestigen, dat het 9de Britsche leger in Syrie sinds eenige dagen in aller haast is opgebroken en zich op weg naar Egypte bevindt. Syrie wordt daardoor bijna volledig, Palestina gedeeltelijk ontrujmd. In beide landen heerscht een paniekstemming. Men heeft den indruk van een volledige ineen- storting der posities, welke tot dusver door de Engelschen in Syrie en Palestina werden in- genomen. ROMMEL VOORBIJ SIDI EL BARRANI. Naar de militaire correspondent van het D. N. B. uit Noord-Afrika vemeemt, bevindt generaal-veldmaarschalk Rommel zich met de Duitsche en Italiaansche troepen voorbij Sidi el Barrani in opmarsch naar het Oosten. In militaire kringen verk'aart men, dat de streek om Mersa Matroe voor de Engelschen een goed vprdedigingsterrein is. Vooral in de streek ten zuiden van Mersa Matroe voor de verdediging geschikt, daar zich aldaar moe- rassen en heuvelketens bevinden. In zijn weerrr^icbtsbericht no. 759 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende be kend: De troepen van de spil dringen den vijand terug en blijven in Oostelijke richting op- trekken. Vrijdagnacht is het vliegveld Lucca op Malta door verscheidene golven Duitsche ge vechtsvliegtuigen aangevallen. Groote ver- nielingen werden aangebracht. Donderdag, den tweeden dag van zijn tocht door Noord-Holland, beperkte de leider der N.S.B.. ir. Mussert, zich tot de stad Amster dam. In de morgenuren bracht bij een be- zoek aan het gemeentehuis en werd daar ont vangen door burgemeester Voute en den wet- houder Neiszen, tevens wnd. burgemeesteB, .dr. Strak, dr. Smit en Guepin. De burge meester zette hem de hisorische ontwikkeling van de stad uiteen en schetste in het kort den stedebouwkundigen aanleg. Ir. Mussert toon- de veel belangstelling voor dit ondervyeip en er ontspon zich een levendige gedachtenwis- seling. Vervolgens sprak de heer Neiszen over de gemeentelijke bedrijven en hield ir. Heemskerk-van Beest een inleiding over de IJ-tunnelplanndn. In het Apollo-restaurant werd hierna een koffiemaaltijd gebruikt. Daaraan zaten mede aan de nieuwbenoemde gevolmachtigde van den Rijkscommissaris voor de stad Amsterdam, dr. Schroder en Pressereferent Boyes. Nad at dr. Schroder afscheid had genomen van ir. Mussert, begaU.^t^ESfzieh naar het hoofdkwartier der Nationaal-Socialistische "V rouwenorgamsatie. Hij werd daar ontvan gen door de landelijke leidster, mevrouw O. de Ruiter geb. van Lankeren-Matthes, die hem de afdeelingsleidsters voorstelde en Aiet een korte toespraak een ets van W. Nijs aan- bood, welke den arbeid van de N.S.V.O. ver- zinnebeeldt. Ir. Mussert dankte voor dit ge- schenk en sprak de hoop uit, dat deze orga- nisatie het bare er toe zal mogen bijdragen orn ■de Nederlandsche moeders een schoone toekomst te verzekeren. 'Hierna stond een bezoek aan de Ned. Bank op het programma, waar ir. Mussert ontvan gen werd door den president, mrl M. M. Rost van Tonningen, tevens plaatsvervangend lei der der N.S.B. Nadat ook bier de hoofden van dienst aan hem waren voorgesteld, memo- reerde mr. Rost van Tonningen den' harden tijd, die de oudste leden onder hen hier had den doorgemaakt in de periode voor Mei 1940 en het kortelings overlijden van een hunner. Ir. Mussert beantwoordde deze toespraak met te wijzen op de rol, die het geldwezen volgens Nationaal-Socialistische opvatting behoort te vervullen en de hoop uit te spreken, dat de Ned. Bank en haar leider nog veel zullen ver- richten in dienst en tot heil van de Neder landsche volksgerneenschap. Vei-volgens werd een bezoek gebracht aan de bibliotheek. waar ir. Mussert" vele oude documenten en penningen in oogenschouw nam en aan de klui'zen van de Bank. Een der aardigste momenten voor het pu blic*: was het bezaek, dat ir. Mussert bracht aan de woning in de Kinkerstraat van een der oudste strijders der beweging, den heer Hilgervoord. Diens zoon is onlangs aan het Oostfront gesneuveld en de leider der N.S.B. eerde in hem tevens de vele anderen, wier mannen en zoons aan de fronten sneuvelden. Geruimen tijd vertoefde de leider der N.S.B. met zijn medewerkers ^in de eenvoudige woning, waarvoor vrij veel publiek was samen- gestroomd om. het vertrek bij te wonen. Tot besluit van den middag bracht hij een bezoek aan "de woning van burgemeester Vodte. Het hoogtepunt van ir. Mussert's bezoek aan de hoofdstad werd gevormd door de bij- eenkomst op den Dam, waar naar schatting ruim 20.000 personen hebben geluiserd naar zijn rede. Onder de autoriteiten zagen wij den plaats vervangend Kreisleiter der N.S.D.A.P. Vog- ler, den commissaiis der provincie mr. Backer, de wethouders Smit, Guepin en Strak, majoor Donders, districtscommandant der marechaus- see en den hoofdeommissaris van politie kolo- nel Tulp. Voorts waren eenige Nederland sche invalidftn aanwezig uit hVt Luftwaffen- lazaret in het Westergasthuis. Nadat onder leiding van opperhopman Piet Heins gezamenlijk het W.A. marschlied, het lied ,,De Zwarte Soldaten" en ,,De Blanke Top der Duinen" gezongen waren, beklom ir. Mus sert het spreekgestoelte en richtte het woord tot de duizenden aanwezigen. Hij begon met te constateeren, dat het jaren geleden is, dat Nationaal-Socialisten elkaar in zoo grooten getale hier in de hoofd stad konden ontmoeten. Dank zij de houding, die men toen tegenover hen aannam. Th'ans echter, aldus spr., staan wij hier in den zomer van 1942 op het meest historische plein, in het hart van Nederland. Ons Volk heeft tijden gekend van opgang en neergang. Laten wij er ons van bewust zijn, dat wij ons nu bevin den in een dieptepunt. In 1932 verheugde ons volk zich, aldus ir. Mussert, over de aanwezigheid van meer dan 50 politieke partijen. Zij stelden de ver- deeldheid voorop, wij riepen op tot volkseen- heid en samenwerking. Zij verdeelden ons volk in kapitalisten en proletarierswij ken- den slechts volksgenooten, werkers. Toen werd de leuze aangeheven Indie los van Hol land" zij is helaas werkelijkheid geworden wij propageerden liefde voor Volk en Vaderland en spraken van Godsvertrouwen. In 1937 brj de verkiezingen keerden zich alien tegen een. De leuze ,,eenheid door democra tic" was in onze oogen niet meer dan ,,waar- heid door leugen". Evenwel de democraten wonnen en men hoste op de overwinning. Waar echter zijn de heeren democraten nu Zij die achterbleven, zij klagen, terwijl wij de eenigen zijn, die het recht hebben verwijten te doen. Zoo is de waarheid... Thans in 1942 bevindt zich ons Volk in nood en vernedering. Wij Nationaal-Socialisten lijden daaronder in ons hart het meest. Ter wijl 'Hitler de 400.000 man onzer Weermacht naar huis liet gaan, braken officieren hun be- lofte en werden 2000 hunner weder gevangen genomen op hetzelfde moment waarop twee jaar geleden die belofte was afgelegd. Thans in 1942 is er ook voedselgebrek. Wij herinneren ons echter dp jaren 1933 tot en met 1940, waarin millioenen kilogrammen voedsel werden vernietigd. Wij hebben ge- waarschuwd^ voor de straf, welke over ons volk zou komen. En nu zegt men: dat heeft die N.S.B. gedaan. Indien gij, Volk van Nederland, in 1937 echter gehoor gegeven had aan onze roepstem, zouden wij nu hand in hand gaan met de Duitschers, zou Indie niet verloren zijn gegaan en zou ons Volk een ge- respecteerd Volk zijn, als het Finsche. Wij hebben het recht verwijten te doen. Want, wij hebben gewaarschuwd... Wij weten, dat noch Engeland noch het bolsjewisme zullen winnen. Doeh als deze winnen, dan beteekent dat het einde van ons Volk. Echter niet alleen Dultschland, doch Europa zal winnen. Op dat proces kunnen wij invloed uitoefenen door ons in te zetten aan den goeden kant. Er zijn er, die dat ook willen be'invloeden. Maar dan aan den ver- keerden kant. Ik bedoel de ozo-ers. Ik gun hen echter het genoegen op Prins Bernhard te zetten. Laten wij dan beter zien naar het Duitsche Volk, dat het voor heel Europa opneemt en offers brengt. Eerst moet deze oorlog ge- wonnen zijn, dan pas kan de wederopbouw beginnen. En als die gewonnen is, dan zal men zich gelukkig prijzen dat de N.S.B. er is. Nadat ir. Mussert al zijn leden dank had gebracht voor de betoogde trouw en zijn ge- loof had uitgesproken in het tot stand komen van een rtieuw Europa, gebouwd door Natio- naal-Socialisme en fascisme, besloot hij: Wij doeh onze plicht voor ons Volk en ons Vader land, houzee! Deze roep werd door' duizenden overge- nomen en vervolgens schalde het zesdecou plet van het Wilhelmus over het Dam-plein, door de Nat.-Socialisten met opgeheven arm gezongen. Ir. ijussert begroette hierna de invaliden, inspecteerde de eerewacht, alsmede de opge- stelde organisaties en verliet onder tromge- roffel en daverende toejuichingen, staande in zijn auto het terrein der bijeenkomst in de richting Munt. De auto moest zich hierbij gedeeltdlijk een weg banen door het compact opeenstaande publiek. De derde dag. De derde dag werd een bezoek gebracht aan Alkmaar, Hdorn en PurAierend. Te Alkmaar werd ir. Mussert en zijn ge- volg ontvangen door den burgemeester Van der Sluijs, den kringleider en de plaatselijke commandanten. 'Hij bezocht de St. Laurens- kerk en de kaasmarkt. Toegejuicht door velen vertrok ir. Mussert naar het bureau van den Landstand, om vervolgens in de Harmonic een vergadering bij te wonen van alle dorps- boerenraden in de provincie. De zaal was stemmig met vlaggen en emblemen versierd. Boerenleider Saal verwelkomde ir. Mussert met een rede, waarin hij er o.m. op wees, dat in de meeste dorpen de leiders thans zijn aan- gesteld en hun raad is gevormd. Ir. Mussert beantwoordde deze rede met een toespraak, afgestemd op zijn gehoor, waarin hij met eenvoudige voorbeelden het gebeuren van dezen Tijd verduidelijkte. Nadat de heer J. Bakker, hoofd van „Volk en Bodem" de bijeenkomst had gesloten. ver liet ir. Mussert met zijn gevolg de zaal om zich naar Benningerbroek te begeven, waar de modelfruitkweekerij van den heer Kaper, lid der beweging, werd bezichtigd'. In het schilderachtige Hoom met zijn vele antieke geveltjes en mooie waaggebouw wachtte hem voor het kringhuis een menigte bewoners op. Vooral de jeugd was in grooten getale opgekomen en juichte den leider harte- lijk toe. Tot besluit van den tocht werd nog een bezoek gebracht aan het kringhuis Pur- merend. Ook daar was de ontvangst spon- taan. Ir. Mussert toefde geruimen tijd temid- den der kringleden en hield hier nog een korte toespraak, waarin hij de gedachten naar voren gebracht in zijn rede te Amsterdam, nog eens in het kort weergaf. De aanwezigen waren vanzelfsprekend bijzonder ingenomen met deze tegemoetkomendheid. Gmstreeks halfzeven keerde ir. Mussert met gevolg terug in Amsterdam, vanwaar hij in den avond naar Utrecht vertrok. De persdienst der N.S.B. deelt mede: De groeten Van het Oostfront door Neder landsche strijders aan hun familieleden en verwanten in het vaderland, welke per radio werden uitgezonden, mochten zich in zeer groote belangstelling verheugen. Blij- kens door den Nederlandschen omroep ont vangen brieven zijn er echter een aantal ouders of echtgenooten van hen, die deze groeten uitspraken, die door omstandigheden de uitzendingen hebben gemist. Op grond hiervan werkte de leiding van den Nederland schen omroep een plan uit om deze luisteraars alsnog in de gelegenheid te stellen hun zoon of echt'genoot te hoofen spreken. Dit plan houdt in, dat in een der studio's een herhaling .der uitzendingen, welke reeds plaats hadden, wordt gegeven, en wel op Zondag 5 Juli a.s. van 14.00 tot 16.30 uur, in studio B aan He Emmastraat 52 te Hilversum. Zij„ die hiervoor belangstelling hebben. die- nen zich, teneinde een uitnoodiging te ont vangen, schrifelijk te wenden tot den Neder landschen omroep, afdeeling staatspolitiek, postbus 2 te Hilversum, onder opga,ve van het aantal personen, voor wie zij de uitnoodi'ging vragen. Slechts aan be'zitters dezer uitnoodi ging zal toegang tot de studio worden ver- leend. GEZONBHEIDSCON GRES. In een der zalen van den Dterentuin is de algemeene vergadering gehouden Van het Ned. Congres voor openbare gezondheids- regeling, onder ivoorzitterschap van dr. L. C. Kersbergen, uit Haarlem. Als gasten waren aanwezig if. R. A. Ver- wey, secretaris-generaal van S'ociale Zaken, mr. /Van der Drift als ivertegenwoprdiger van den secretaris-generaal van Binnenlandsche Zaken, ir. Van Marie, inspecteur-generaal Van het verkeer, dr. M. ,J. L, Dols als vertegen- woordiger van den directeur-generaal voor de Voedselvoorziening en dr. J. A. Putto, namens het gemeentebestuur van 's-Gravenhage. Na dr. J. J. Hofman, die in het dagelijksch bestuur de pharmacie vertegenwoordigde, her- dacbt te hebben, heeft bij de Opening van het ■wetenschappelijke gedeelte van het congres de voorzitter, dr. L. C. Kersbergen alien har- telijk welk'om geheeten, .in het bijzonder de gasten. Ter inleiding gaf spreker een kort overzicht van de rol, welke de besmettelijke ziekten sedert het vorige congres in ons land hebben gespeeld. Voor de exotische ziekten pest, cholera, vlektyphus en pokken foleef ons land in dien tijd gespaard. Wat de laatste ziekte"betreft kunnen wij veilig aannemen. da<t* de vaccina"le-toestand in ons land dank zij de kortgeleden ingevoerde wet belangrijk is ver- beterd. Samenvattende kan .gezegd worden, dat de toestanden ten aanzien van besmettelijke ziek ten geen reden tot ongerustheid geven met uitzondering van de tuberculose, waafvan het sterftecijfer sedert December 1§40 aanzienlijk gestegen is. Zoo intensief mogelijk dient /de bestrijding daprvan te worden georgahiseerd; naast de consultatie-bureaux en in nauwe samenwerking daarmede zal het centraal bureau met zijn massakeuringen prachtig aanvu'llend werk kunnen verrichten. Wel is ,het aantal diphtherie-gevallen ge- gen en slijgt het lage roodvonkcijfer naar de vooroorlogsche getallen, maar deze beide ziekten plegen steeds in golven voor te komen hetgeen .in verband kan worden gebracht met de bij bereiking van het laagste punt ver'dwe- nen bevolkingsimmuniteit. De actieve onvatbaarmaking tegen beide ziekten peemt hand over hand toe. zoodat pok op dit gebied het mogelijke Wordt verricht. DE NOOKUOOSTPOLBEKGEMALEX. Terwijl aan de Friescbe en aan de Overijsel- sche ikust het eerste ge'was uit den Noordoost- polder'bodem reeds opkomt, li!gt er rondom het ivocrmalige eiland ,;Urk nog een vlakte Van Water en land. Het .ddurt niet lang meer of ook hier zal de eultiVeering .oeginnen. Zoo- lang het Urker gemaal echter nog niet 'in wer- king is, is de grond nog te na*" om intensief te kunnen worden .gebruikt en daarom is het van belan'g, dat dit gemaal thans gereed ge- komen is en dat er binnenkort met malen kan worden begonnen. TEGEN ALANDKSTIKN VERVOER VAN AARIDAPPELEN EN GROENTEN. De officier van justitie bij den oeeonomi- schen rechter te 's-Gravenhage heeft mede gedeeld, dat zeer ktrenge Imaatregelen zullen worden genomen te'gen hen, die clandestien aardappels vervoeren. Van degenen, die op hun fiets aardappels of groente vervoeren, die buiten de veiling om 'zijn verkocht, zal de fiets in beslag worden genomen. De oeconomische rechter voegde er aan toe, dat hij te zijner tijd de overtreders zwaar zal straffen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 1