ALGEMEEN N1EUWS- EN ADVERTENT IEBUD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN No. 10.386 VRIJDAG 26 JUNI 1942 82e„ Jaargang Buitenland DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Nieuwe terreinwinst bij Sebastopol. ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT GROOTE BEL\NG(STELLING TE BERLJJN VOOR DE REDE VAN LAVAL. GENERAAL BASTICO TE TOBROEK. Voorjaarspakketten naar het Oostfront. VERSOHIJNT IEDEREN MAANDAQ-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Prijsverhooging advertentien toegestaan door het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart onder No. 16236 N.P. d.d. 24 Maart 1942. VBONNEMENTSPRIJS: Binnen Terneuzen 1,42 per 3 maanden; buiten Terneuzen 1 73 per 3 maanden. Bij vooruitbetaling /6,60 per jaar. TJitgeefster N.V. Firma P. J. VAN DE SANDE Telefoon 2073 Giro 38150 Directeur: I. van de Sande. ADVERTENTIEN: Per mm 10 cent, minimum per advertentie 1,50. Rubriek Kleine advertentien: 15 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent; max. 8 regels. Dienstaanbie- dingen en4 dienstaanvragen 15 regels 52 cent, iedere regel meer 10 cent. Met ver- melding, Brieven of Adres Bureau van dit blad 10 cent meer. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, (hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. In- zending van advertentien uiterlijk 10 uur v.m. op den dag van verscbijning. Hoofdredacteur: N. J. Harte, Terneuzen. Vernietigingss,ag ten Zuidoosten van Charkov. Het opperbevel van de Duitsche Weermaclit maakte gisteren bekend In het vestinggebied van Sebastopol heeft de aanval der DuitschRoemeensche troepen in venbitterde bosch- en straatgevechten op- nieuw aan terrein gewonnen. Zware en doel- treffende aanvallen van formaties vliegtuigen richtten zich vooral tegen de stellingen aan de Zuidelijke baai, bij Inkerman en tegen de verdedigingszone om Nikolajefka. Ten Zuidoosten van Charkov is sinds 22 Junl een aanval ter vemietiging van yijande- lrjke afdeelingen aan den gang. Aan de rest van het Oostelijke front vallen geen e^sen- tieele gevechtshandelingen te bespeuren, af- gezien van felle succesvolle gevechten met de vijandelijke strijdkrachten, die aan de Wol- chof zijn ingesloten. Verkenningsvliegtuigen vernietigden in de Finsche Golf een mijnenveger der bolsjewie- ken. Aan de kust van de Noordelijke IJszee bracht de luchtmacht in de Baai van Kola 2 koop-^ardijschepen van tezamen 11.000 brt. tot zinken en beschadigde nog een ander groot vrachtschip door bomtreffers. De bolsjewieken verloren gisteren 71 vlieg tuigen. Zeven eigen machines worden ver- mist. In Noord-Afrika braken de Duitsch-Ita- liaansche troepen net vijandelijke verzet aan de grens tusschen Libye en Egypte en namen de vestingen Capuzzo, Solloem en Halfaya in. In scherpe achtervolging van de verslagen Britten werd Sidi el Barrani en het gebied ten Zuidoosten daarvan bereikt. In den strijd tdgen Groot-Brittannie be- stookte de luchtmacht in den afgeloopen nacht het industriegebied van Birmingham alsmede belangrijke militaire doelen in. Zuid-iOost' Eingeland met brisant- en brandbommen. De houder van het eikenloof bij het ridder- kruis van het Uzeren Kruis, Oberfeldwebel Steinbatz, vliegtuigbestuurder in een eslcader jaohtvliegtuigenis na zijn 99ste overwinning in de lucht, van een vlucht naar den, vijand niet teruggekeerd. Met hem verliest de lucht macht een van haar meest succesvolle jacht- vliegers. De Fiinrer heeft het heldhaftige op- treden van Oberfeldwebel Steinbatz achteraf door het verleenen van het eikenloof met de. zwaarden bij het ridderknuis van het Uzeren Kruis geeerd. Bij de in het weermachtbericht van giste ren gemelde resultaten op den Atlantischen Oceaan heeft zich de duikboot onder leiding van den luitenant ter zee eerste klasse, Rostin, bijzonder oriderscheiden. ACHTERVOLGING VAN DEN VIJAND VOORTGEZET. Sidi el Rarrani bezet. In zijn weermachtbericht no. 758 ipaakt het Italiaanscihe opperbevel het volgende bekend: Na het verzet gebroken te hebben, dat nog geboden werd door de overgebleven eenheden van het 8ste Britsche leger aan de grens tus schen Libye en Egypte en na het fort Capuzzo, alsmede Solloem en Halfaya te hebben ver- overd, hebben de troepen van de As de ach tervolging van den vijand, die naar het Oos- ten uitwijkt, voortgezet. Sidi el Barrani werd beizet en de zone ten Zuiden van deze plants gepasseerd. De militaire werken en installa- ties van Mersa Matroe werden door onZe es- kaders bommenwerpers getroffen. Drie vijan delijke vliegtuigen werden door Duitsche lagers neergeschoten. Een aanval op-Benghasi veroorzaakte eenige schade en gewonden. Een Engelsche machine, door het luchtdoelgeschut getroffen, werd brandend neergehaald. De bombardementen van de vliegvelden Micabba en Lucca op het eiland Malta wer den herhaald. Er ontstonden groote branden. Drie van onze vliegtuigen zijn niet terugge keerd. In het Oostelijke bekken van de Middel- landsche Zee hebben onze vliegtuigen een aanval gedaan op een convooi, waarbij een schip, ondanks de hevige reactie van de escor- teerende vaartuigen, beschadigd werd. Op den Atlantischen' Oceaan heeft een van onze duikbooten onder bevel van den corvet- kapitein Luigi Longanesi Cattani een gewa- pend schip van 8000 ton tot zinken gebracht, alsmede een motorschip van 5500 ton. Een andere duikboot onder bevel van den luitenant ter zee Gianfranco Gazzana heeft een schip van 6000 ton tot zinken gebracht. DE OORLOG IN AFRJKA EN ELDERS. Over den val van Tobroek zijn, merkt de N. R. Crt. op, intusschen een reeks van ge- gevens ontvangen, die den indruk bevestigeh, dat vooral de betere wapens, met beleid en vastberadenheid aangewend, althans dit, maar dan ook bijzonder belangrijke ondei-deel van de Afrikaansche campagne hebben beslist. Na Ritchie's terugtnekking op d'e Egyptische giens en het verlies van de vliegvelden in Gost-Cyrenaica .moet de aanvaller luchtsupe- rioteit hebben gekregen en zijn duikbommen- werpers zonder bezwaar kunnen inzetten tegen den buitensten defensiegordel van Tobroek. die stad en haven in een straal van ruim 20 kilometer omgaf. Dit wapen heeft onder de gegeven omstandigheden weer goede diensten kunnen doen en het werk van pio- niers en infanterie voorbereid, dat zich con- centreerde op het opruimen van het mijnen- veld in een bres van slechts enkele kilometers breed. Een speciale tactiek moet geweest zijn, dat, terwijl luchtmacht en artiUerie den vijand belemmerden in het vrije gebruik van zijn automatische wapenen, gemotoriseerde troepen aan de tanks vooraf gingen bij de doorbraak, die naar Engelsche meening ge- forceerd is op een reeds trjdehs het zeven- maandscihe beleg als zwak beschouwde plaats. Het hoofdhestanddeel van den bin- nensten defensiegordel moet gevormd zijn door tankgrachten van ingenieuzen aanleg; daarte'gen had de aanvaller even vernuftige wapens bedacht, bestaande uit meegevoerde bruggen, die over de grachten werden gescho- ven en waarlangs de tanks haar weg konden- voortzetten, terwijl zij naderhand door een opvulling van zand en steenen onder de over- trugde plaatsen werden versterkt. 'Hoewel het aanvankelijk raadselachtige ge- beuren hierdoor eenigszins verklaard wordt, blijven er nog genoeg open vragen over om het Engelsche en Amerikaansche publiek ruimschoots stof te geven tot bespreking. Daar dergelijke tegenslagen ook vaak gevolgd zijn door een wisseling op de betrokken com- mandoposten, kan het niet verwonderen, dat in dit geval eveneens veronderstellingen zijn opgekomen omtrent een vervanging van Auchinleck, in welk verband dan natuurlijk in de eerste plaats Wavell wordt genoemd, die al eens eerder met den tegenwoordigen bevelhebber in het Midden-Oosten van plaats heeft verwisseld. Inderdaad is van Wavell, wiens bekwaamheden door vriend en vijand worden erkend, den laatsten tijd weinig meer vemomen, dan,dat hij in alle stilte de ver- dediging van Indie organiseert. Hoe dit ook zij,' Attlee heeft Dinsdag, bij afwezigheid van Churchill sprekend, als waamemend premier, aan het vragende Lagerhuis een verklaring willen geven door een expose van de operaties tot aan den kritiekcn- Zaterdagmorgen, toen de eerste penetratie in de versterkte zone om Tobroek geschied was. Daar de uiteenzetting nog slechts op voorloopige rapporten van Auchinleck gebaseerd was, is een volledig debat in het vooruitzicht gesteld, dat boven- dien zal moeten wachten op Churchill's terug- keer uit de Vereenigde Staten, v/ant het Huis heeft bij vorige gelegenheden wel laten mer- ken gesteld te zijn op de persoonlijke aan- wezigheid van den eersten minister bij dis- cussies over kwesties van eminent oorlogs- belang. Stellig zullen de daarbij van regeeringszijde gegeven verklaringen wederom het punt naar voren hrengen, dat de oorlogvoering in Afrika, hoewel opnieuw tot het defensief overgegaan, toch een indirecte ontlasting beteekent voor de Sowjetun-ie, gelijk het in officieuze beschou- wingen ook reeds is voorgesteld. Men neme daarbij evenwel in aanmerking, dat, wanneer Egypte en daarmee het Naburige Oosten wer- kelijk in gevaar verkeert, oorspronkelijk voor de Sowjetunie bestemde hulpzendingen naar de Westelijke woestijn moeten worden geleid. Als een arsenaal met variabele bestemming, ,,draaischijf van het Empire", is het Midden- Oosten immers juist gedacht. Zoo kan men dan ook vernemen uit Ankara (vrijwel het eenige hier beschikbare hoewel niet steeds zuivere kanaal voor berichten uit de Arabi- sche landen), dat schepen met Amerikaansch oorlogsmateriaal, die in de Perzisehe Golf- haven Basra voor lossing gereed lagen, on- langs naar Egypte gedirigeerd zgn. Zelfs zouderi schepen de geloste goederen weer aan boord genomen hebben en eveneens naar Egyptische havens zijn vertrokken. Dit raakt het punt, dat Molotow in zijn uiteenzetting voor den Oppersten Sow jet van het nieuwe Engelsch-Russische vet-drag en zijn bespre- kingen te Londen en Watshington ook uitvoe- rig heeft aangeroerd. Daar de Sowjet-legers op het oogenblik den hoofdlast van den oor- log met Duitschland te dragen hadden, aldus ,de volkscommissaris, had hij een verhoogde toezegging van leveranties verkregen, waar- voor de Vereenigde Staten drie milliard dol lar hadden Uitgetrokken en Eingeland een verbetering van kwaliteit in het vooruitzicht had gesteld. Elen verhooging was volgens Molotow ook hierom noodig, daar veel Ame rikaansch en Engelsoh oorlogsmateriaal >p weg naar Moermansk en Archangelsk door de werking van het Duitsche duikboot- en luchtwapen was verlofen gegaan, Als tweede hoofddoel van zijn reis (zijn tweede naar het buitenland; de voorafgaande betrof de ontmoeting met Hitler, eind 1940, waarbij de meeningsiverschillen reeds zoo dui- delijk aan den dag traden) noemde brj de vorming van het ontlastingsfront in 1942. Ook te dezen opzichte had hij toezeggingen verkregen, hoewel niet vast staat, of deze zich ook tot een tijdslimiet hadden uitgestrekt. Voor het overige weet men, dat de Ameri kaansche regeering niet dezelfde enge ver- bintenissen als Eingeland heeft aangegaan en sommige commentators meenen dit mede te moeten toeschrijven 4an een gebrek aan over- eenstemming omtrent de beschikking over Siberische steunpunten voor den oorlog tegen Japan. Toch meende Molotow de voorloopige afspraken met de Vereenigde Staten als voor- loopers van een verder gaande overeenkomst te kunnen otoschrijven. Het is in dit verhand. dat enkele waarnemers de bezetting van twee der westelijke Aleoeten opvatten als een Ja- panschen voorzorgsmaatregel tegen een al te nauw geografisch contact tusschen Amerika en Rusland, gelijk inderdaad alleen in het Noorden van den Groot en Oceaan aanwezig is. De correspondent der N. R. Crt. te Berlrjn meldt: De toespraak, welke Laval tot het Fran- sche volk, meer speciaal tot de Fransche ar- beiders heeft gehouden, heeft hier groote be- lang-stelling gevonden en wordt hier druk be- sproken, wat haar politieke consequentie aan- gaat. A priori spreekt men de buitenlandsche commpntaren tegen, die willen weten dat aan deze rede een accoord tus>schen Laval en Hit ler is voorafgegaan over de uitwisseling van Fransche krijgsgevangenen tegen FYansche arbeiders. Dat in de naaste toekomst een deel van de Fransche krijgsgevangenen, in het bij zonder die, waarop Frankrijk om nationaal- oeconomische redenen prijs stelt, naar bun vaderland terugkeert, komt overeen, aldus wordt hier betoogd, met de sedert lang be- wezen Duitsche bereidwilligheid de Fransche wenschen op dit stuk zooveel mogelijk in te willigen. Eveneens acht men het hier echter gewenscht, dat Fransche arbeiders in groo- teren omvang naar Duitschland komen, uiteraard vrijwillig en men wacht nu af welke uitwerking de oproep van Laval zal hebben. De kwestie van de terugzending der krijgs gevangenen was tot op zekere hoogte belast door de vlucht van generaal Giraud, of beter gezegd, niet door de vlucht op zichzelf, maar door de reactie, welke deze in Frankrijk ver- wekte, de manier van opneming van Giraud in Vichy, waar hij als een held werd verwelkomd en het feit, dat hij ontvangen werd door de meest vooraanstaande personen, waaronder de staatschef keif. Het politieke deel van Lavals rede acht men hier zeer opmerkelijk, omdat de nieuwe Fran sche regeeringschef op ondubbelzinnige wijze tot uitdrukking bracht, dat hij de overwinning van Duitschland hoopte en ook verwachtte. Daarmede heeft Laval zijn meening niet alleen wat betreft de toenadering tot Duitschland, maar ook over het resultaat van den oorlog volkomen duidelijk medegedeeld. Vooral naar de reacties. welke dit in Washington zal uit- lokken, is men hier zeer benieuwd. Men wacht hier nu af of de woorden van Laval, die zonder twijfel met de goedkeuring van den staatschef zijn uitgesproken, gevolgd zullen worden door dienovereenkomstige daden, daden die men tot dusverre van de reeds eenige maanden bestaande regeering Laval heeft gemist. Naar S.P.T. uit Parijs meldt -is Laval daar Dinsdag uit Vichy aangekomen. bes namid- dags had hij besprekingen met de ambassa- deurs A bete en De Brinon en daarna met een 40 Fransche industrieelen over het zenden van Fransche arbeidskrachten naar Duitsch land. WAVELL TERUG NAAR AFRIKA. Het D.N.B. meldt' uit Stockholm: Generaal Wavell zal, naar de Britsche be- richtendienst meldt, naar Afrika worden teruggeroepen. Volgens een bericht van S.P.T. uit Stam- boel, verluidt daar uit welingelichte bron, dat het negende Britsche leger in Palestina op het oogenblik bij Haifa wordt samengetrok- ken. Men neemt aan, dat het voor het trans port naar een der fronten wordt gereed ge houden. Van militaire zijde verneemt het D.N.B., dat bij de verovering van Tobroek de haven- installaties bijna onbeschadigd in handen v^n dy strijdkrachten der mogendheden van de spil zijn gevallen. Aan de pier werden ver- scheidene kleine Britsche vaartuigen buitge- maakt. Volgens radio Kairo is Dinsdagochtend al- daar een bespreking gehouden, waaraan, be- halve de minister-president, ook de minister van landsverdediging en die voor openbare werken deelnamen. Verder waren de Britsche ambassadeur en de opperbevelhebber der Brit sche troepen in Egypte aanwezig. Onderwerp der besprekingen vormde de militaire toe- stand. De minister-president heeft in het par- lement een verklaring afgelegd, waarover echtbr geen communique is gepubliceerd. DE OORLQGSRAAD VOOR DEN PACIFIC RIJEEN. Early, de secretaris van Roosevelt, heeft medegedeeld, dat president Roosevelt tegen gisteren een speciale zitting van den oorlogs- raad voor de Stille Zuidzee had bijeengeroe- pen. Churchill en de Canadeesche premier Mackenzie King, zouden aan deze zitting deel- nemen. De bespreking, Woensdag door Roosevelt en Churchill gevoerd over de kwestie der scheepsruimte, heeft, .naar de Washingtonsche corr. van de New York Tifheu meldt, meer dan een uur geduurd. De daarop gevolgde be sprekingen met deskundigen hadden betrek- king op de door Roosevelt en Churchill ge nomen strategische besluiten, die het volgen de zouden beoogen: 1. Elen gecomfcineetrd Engelsch- Ameri kaansch leger zal „op het geschikte oogen blik" een of meer fronten vormen op het door de spil heheersehte vasteland. 2. Tsjoengking moet meer hulp krijgen. 3. De transporten van oorlogsmateriaal naar de Sovjetunie moeten onmiddellijk ver- groot worden, om den Duitschen opmarsch naar het Oosten tot staan te brengen. 4. De Engelseh-Amerikaansche strijd krachten in het midden-Oosten moeten zooda- nig versterkt, worden, dat zij dezen beslissen- den sector kunnen behouden. 5. Nieuwe Japansehe veroveringen van grobten omvang" moeten woorden verhinderd. Door dit alles, aldus de eorr., wordt het enorm belangrijke probleem der scheeps ruimte nog moeilijker gemaakt. DE STEMMING IN HET ENGELSCHE LAGERHUIS. De algemeene stemming, welke in Engeland hestaat over de nederlagen in Libye heeft in het parlement reeds geleid tot een directen paoval op Churchill, zoo ontleent het D.N.B. aan eejf bericht van United Press. Terwiji Attlee in het Lagerhuis de successen van Rommel trachtte te verklaren. zoo wordt in dit bericht verder gezegd, hebben parlements- leden een ,,aantal bittere vragen" gesteld. In de door een aantal leden opgestelde resolutie vormt Churchill in zijn kwaliteit van minister van oorlog het direote doelwit van de aan vallen. Dit feit staat in tegenstelling tot vroe- gere aanvallen van parlementsleden op de regeering, toen slechts enkele ministers van het oorlogskabinet werden aangevalien. t Naar United Press verder meldt, blrjkt de ernst van den toestand in het parlement ook uit het feit, dat enkele Engelsche kringen de huidige stemming in het parlement vergelij- ken met die na de ineenstorting van het Brit sche front in Noorwegen. Vervolgens her- innert United Press er aan, dat de ineenstor ting van het Britsche front in Noorwegen den val van de regeering-Chamberlain tengevolge heeft gehad. Generaal Bastico heeft een bezoek gebracht aan Tobroek, o.a. aan den zetel van den Brit- sctien bevelhebber, die gevestigd was geweest in een klein hotel in de nabijheid van de haven. Vervolgenfe had generaal Bastico in de na bijheid der linies een ontmoeting met gene raal-veldmaarschalk Rommel. Hij wenschte dezen geluk met de schitterende wijze waarop de troepen van de spil op het slagveld werden geleid volgens de opgestelde plannen. Gene raal Bastico en generaal-veldmaarschalk Rom mel werden door de soldaten luide toegejuicht. Volgens Radio Kairo heeft minister-presi dent Nahas Pasja Woensdagmiddag in het Egyptische parlement een verklaring afgelegd over den huidigen toestand. Sedert eenigen tijd", zoo zeide hij, „sta ik in doorloopend contact met den opperbevel hebber der geallieerde strijdkrachten in Egypte om den toestand te volgen. Wegens het naderen van de troepen van de spil van de Egyptische grens heb ik op 22 en 23 Juni besprekingen gevoerd met de Britsche mili taire instanties en met den Britschen ambasi- sadeur. In naam van de Britsche regeering is mij formeel toegezegd, dat elke aanval op Egypte „tot het uiterst toe afgew^erd" zou worden. Ik hen van meening, dat ondanks de tegen- woordige moeilijkheden de toestand ,,bevredi- gend" is. In naam der regeering en in mijn hoedanigheid van militair gouverneur waar- schuw ik derhalve de bevolking geen gehoor te geven aan ,,tendentieuize geruchten". Ik noodig alle Egyptenaren en alle buitenlanders in Egypte uit hun kalmte te bewaren. Het is absoluut on juist, dat de Britsche regeering verlangd heeft dat Egypte mobiliseert en den oorlog verklaart." Volgens Associated Press hehben de Brit sche autoriteiten de evacuatie van Alexandrie bevolen. Naar Stefani meldt zou generaal Ritchie volgens te Rome binnengekomen berichten als bevelhebber van het achtste Britsche ufger, waarvan generaal Auchinlek persoonl^k de leiding op zich had genomen, zrjn afgez-A. MOLOTOW'S OVEKLEG TE LONDEN. Naar het D.N.B. meldt, publiceert Gdte- borgs Morgenpost bijzonderheden over een •geheim verdrag, dat Churchill en Molotow in Londen gesloten hebben. In dit verdrag wordt gebeel Europa aan de bolsjewisten uitge- leverd. Het geheime verdrag bevat de vol gende overeenkomsten 1. De aanspraken van de 'Sowjetunie op veiligheid en strategische grenzen tegenover Finland, de Oostzee-staten, Polen en Roeme- nie worden principieel erkend. Wat Iran be treft, *hiervoor is een speciale overeenkomst gesiloten. 2. De meeste gebieden, die aan de Sowjet unie grenzen, of in de nabijheid der Sowjet unie liggen, waaronder Finland, bepaalde dee- len van Noord-Scandinavie, TsjechosloWakije, Roemenie, Bulgarije en Zuidslavie worden er kend als Sowjet-Russische belangensferen. 3. Voor bescherming tegen toekomstige aanvallen van de mogendheden van de spifv wordt de Sowjetunie het recht verleend om steunpunten te verwerven en door ,,pacht- verdragen" garnizoenen op te richten. De Sowjetunie wordt voorts een vrije doorvaart van de Oostzee naar de Noordzee en van de 'Zwarte Zee naar de Middeilandsche Zee ge- garandeerd. 4. In een aanvulling op arfikel 3 van het gepubliceerde pact, waarin de geallieerden gemachtigd worden om na Het einde van den oorlog bijzondere veiligheidsmaatregelen te nemen voor een nieuwen aanval, wordt de Sowjetunie het recht verleend om in overeen- stemming met Groot-Brittannie een militair en politick toezicht over Finland, Duitsch land, Hongarije, Roemenie en Bulgarije uit te oefenen. 5. Beide verdragsluitende partijen ver- plichten zich zorg te dragen voor de defini- tieve opheffing van de nationaal-socialistische en fascistische i-egimes en soortgelijke regee- ringsstelsels in geheel Europa. Behalve het bovengenoemde aanvullende protocol is in Londen, volgens de Goteborgs Morgenpost, verder een geheime overeenkomst gesloten over de militaire maatregelen, die noodzakelijk 'zijn voor het vormen van een tweede front. Bijzonderheden van dit proto col, dat tengevolge van het kuiver militaire karakter absoluut geheim is, zijn buiten een zeer kleinen kring, niet bekend. Het blad Goteborgs Morgenpost deelt nog mede, dat bet de bijzonderheden van het Britsch-Sowje' russische geheime verdrag ont vangen heeft van een welingelichten dip'lo- maat, die een land vertegenwoordigt dat nauw contact onderhoudt met de geallieerden. Daar deze bron bij tallooze vroegere gelegenbeden, die het blad heeft kunnen controleeren, be- trouwbaar gebleken is, heeft het niet geaar- zeld he' telegram te publiceeren. SUCCESSEN VAN VERBONDEN FINSCHE EN DUITSCHE STRIJDKRACHTEN. Het opperbevel van de Finsche weermacht heeft in een extra-bericht omtrent de opera- ties van de zeestrijdkrachten o.a. medegedeeld Als gevolg van de vernietigende verliezen, die de vijand heeft geleden en die de bolsje- wistische vloot door de Duitsche luchtaanval- len zrjn toegebracht, konden slechts de lichee schepen en de duikbooten der bolsjewieken op open zee verschijnen. Het is vastgesteld. dat lichte sowjet-oorlogsschepen mijnen hebberi opgeruimd en ra.vitail 1 eerings-transporten naar Feiskari en Lavansaari hebben uitgevoerd en ook in het Oostelijke deel van de Finsche golf Generaal Seyffardt zal een gedeelte persoonlijk ultreiken. (VjP.B.) Wekenlang is er in het Hoofd- kwartier van het Nederlandsche Vrijwilligers- legioen dag en nacht geizwoegd om de duizen- den voorjaarspakketten voor de strijders aan het Oostfront in gereedheid te hrengen. Thans worden de groote, tot. de zoldering van het paklokaal reikende stapels pakketten verzon- den. Elk pakket bestaat uit een houten kistje, gevuld met artikelen, welke aan het front moeilijk te verkrijgen zijn, doch slechts noode gemist worden. Naar we vemamen zal gene raal Seyffardt, die een dezer dagen een be zoek aan het front zal brengen, de pakketten, die voor de vrijwilligers in een opleidings- kamp bestemd zijn, persoonlijk uitreiken. Dat deze pakketten met vreugde ontvangen zullen worden, behoeft geen betoog. Wie vooralsnog zijn steun wil verleenen aan deze actie voor de strijders tegen bet dreigende eommunisti- sche gevaar, storte zijn bijdrage op het be- kende gironummer 432100. eenige aanvallen op onze kusten hebben onder- nomen, Sowjet-duikbooten poogden naar het Westeri door te breken. De Finsche en Duit sche vlooteenheden en onze luchtstrijdkrach- ten hebben den vijand bij deze operaties tijdens gemeenschappelijk optreden groote verliezen- toegebracht. Tot dusver zijn zes Sowjet-duikbooten met stelligheid vernietigd, de helft daarvan door bommen van onze luchtmacht, de andere drie door onze zeestrijdkrachten. Verder zijn zeven Sowjet-duikbooten zeer waarschijnlijk vernie tigd of tenminste zwaar beschadigd. Boven- dien zrjn twee mo-tortorpedobooten tot zinken gebracht en vijf motor-patrouille-vaartuigen zwaar beschadigd. De laatste twee weken zijn dus tenminste acht bolsjewistische oorlogs- schepen vernietigd en 12 beschadigd. Tijdens deze operaties hebben onZf vloot- en lucht- strijdkrachten ondanks talrijke aanvallen van den vijand geen verliezen geleden. SOWJET-DUIKBOOTEN OP DE OOSTZEE. Het is eenigen Sowjet-Russisehen duikboo ten gelukt, zoo verneemt het D.N.B. van mili taire zijde, cm door de mijnversperringen in de Finsche golf heen te breken en de Oostzee binnen te dringen. Hoewel het den duikbooten tot dusver niet gelukte een Duitsch transport- schip tot zinken te brengen, is hun een ZWeedsch vrachtschip. de Gorthon, ten offer gevallen. Het schip werd voor de Oostkust van Oeland tot zinken gebracht. Naar het D.N.B. uit Stockholm meldt, heeft Zweden na cfe torpedeering van het Zweed- sche stoomschip Gorthon binnen de drie- mijlen'zone, dus in Zweedsche terrjtoriale wateren, door een Sowjet-Rus.si9c.be duikboot, maatregelen genomen tot- beveiliging van zijn scheepvaart in de Zweedsche wateren. Naar het Zweedsche Telegraaf-agentschap meldt treedt het konvoo-i-plan van de Zweed sche marine van' 22 Juni thans in werking. Met ingang van 24 Juni wordt geleide ver- strekt binnen de Zweedsche driemijlengrens. Het staatsbureau voor oorlogsveteekering wijst erop, dat de bij dit bureau verzekerde schepen zich bij de konvooien moeten aan- sluiten. DE VAL VAN TOBROEK. Verklaring ran Attlee. Attlee heeft in het Lagerhuis een verkla ring afgelegd over den toestand in Libye. Hp las eerst een boodschap voor van generaal Auchinleck volgens. welke ,,op een bepaald tijdstip" de troepen der A.ymogendheden uit- geput en de gevechten tot stilstand waren gekomen. ,,Wij hadden aldus Auehinnlek, van dezen toestand profijt kunnen trekken, doch onze strijdkrachten waren eveneens uit- geput. Vervolgens gaf Attlee de volgende vyrlies- cijfers van de Britsche vloot bij de jbngste aanvallen op de convooien toeeen lichte krui- ser, 4 torpedojagers en 2 begeleidende schepen. De Britsche iuchtmacht heeft 30 toestellen verloren. Cripps heeft later medegedeeld, dat de val van Tobroek in de eerstvolgende reeks pittin- gen onderwerp van debatten zal uitmaken. Cripps verklaarde, dat de regeering het voor- nemen heeft 2 dagen aan de'ze debatten te wijden. Cripps heeft voorts medegedeeld, dat de debatten over Libye en de beriehtgeving over het bezoek van Churchill aan Washing ton niet tegelijkertrjd zullen plaats hebben. Onder de afgevaardigden van het Lagerhuis heerscht .naar de ,,News Chronice" meldt, groote opgewondenheid over de Britsche nederlaag in Noord-'Afrika en met name over den val van Tobroek. Uit particuliere uitla- tingen van enkele parlementsleden valt af te leiden, zoo schrijft het blad. dat ,,het Lager huis zich di'maal niet door Churchill zal laten afleiden". De Evening Standard" meldt, dat eenige Lagerhuisleden de regeering v/egens de ge- beurtenissen in Libye rechtstreelis willen „uit- dagen". Wardlaw Milne en andere afgevaar digden zouden een motie van wantrouwen willen indienen. Nauwkeurige bijzonde-'heden zijn nog niet bekend. Dit is de eerste recht- streeksche uitdaging sinds de regeering-Chur- chill aan het bewind is. Hoe de regeering de motie zal behandelen, is nog niet bekend. Naar de Britsche bericlriendienst uit Was hington meldt. zijn daar eenige kringen van meening. dat het lot van de regeering-Chur- chill er van afhangt, welke nieuwe plannen verplichtingen en verzekeringen de minister- president voor het -Lagerhuis van zijn bespre kingen met Roosevelt zal meebrengen. Te oordeelen naar de perscommentaren en van ,,the man in the street" is de Amerikaansche openbare meening over de volkomen onver- waehte tegenslagen in Libye vrijwel even be- zorgd als de Engelschen zelf.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 1