ANNE vindf het geluk Binneniand INEIMTING. kosteiooze vaccinatie en revaccinatie FEUILLETON Op Din^dag: 7 Juli 1942, zal door de ge- meentegeneesheeren gelegenheid worden ge- geven tot i n.l. te Terneuzen in het Ziekenhuis om drie uur des namiddags; i te Sluiskil ten huize van dokter Wechgelaar des namiddags twee uur. Terneuzen, 24 Juni 1942. De Burgemeester van Terneuzen, waar- nemende de taak van Burgemeester en Wethouders, C. ViERLINDE, waarnemend. B. I. ZONNEIVIJLLE, Secretaris. DE MOORD OP HEYDRICH. Het D.N.B. meldt uit Praag: Nu het hoofdbeatanddeel van het onder- Eoek is geeindigd, deelt de Reichsfiihrer SS en chef der Duitsche politie over de nadere omstandigheden der opsporing van de moor denaars van SS Obergruppenfuhrer Heydrich het volgende mede: De aanslag op SS Obergruppenfuhrer Hey drich werd, zooals destijds reeds bekend ge- maakt, uitgevoerd door 2 mannen, van wie een een bom wierp en de andere probeerde uit een Engelsch machinepistool te schieten. Het uitgebreide onderzoek van de staatspoli- tie, vooral aan de hand van de moordwerk- tuigen, die op de plek van den aanslag en tijdens de vlucht zijn achtergelaten, resp. w.eg- gegooid, en andere voorwerpen hebben tot het resultaat geleid, dat de volgende personen de daders van den aanslag waren: 1. Jan Kubis, geboren 24 Juni 1913, die de bom heeft ge- gooid, 2. Josef Gabcik, geboren 8 April 1912, die uit het machinepistool heeft geschoten. Beiden zijn na de oprichting van het pro- tectoraat langs -verschillcnde wegen naar En- geland uit^eweken, waar zij door de moord- centrale van Benesj tec- besehikking werden gesteld aan de Engelschen, om als valscherm- agenten opgeleid te worden voor daden van sabotage en terreur. Voorzien van ten deele ook op de plek van de misdaad gevonden moordwerktuigen en met de uitdrukkelijke opdracht den aanslag op Heydrich uit te voe- ren, werden (zij in den nacht van 28 op 29 December in de buurt van Pilsen door een Britschen bommenwerper uitgelaten. Uit het- zelfde vliegtuig werden in de buurt van Po- diebrad nog andere handlangers, onder wie een zekere Josef Walcik, neergelaten. Bij ver- schillende Tsjechische families vonden deze agenten onderdak en hulp en traden zij in contact met andere Tsjechische agenten, die eveneens uit Engelsche vliegtuigen waren neergelaten'. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de aanslag met medewerking van inmid- dels gearresteerde kringen uit de Tsjechische bevolking stelselmatig vborbereid en op 27 Mei 1942 op de reeds officieel bekend ge- maakte wijze uitgevoerd. Nadat zeer talrijke ooggetuigen uit de Tsjechische bevolking ten deele -belangrijke aanwijzingen gegeven had- den om de daders op het spoor te komen, kreeg de geheimestaatspolitie te Praag op 17 Juni 1942 eerst positieve gegevens in han- den voor de verblijfplaats van de moordenaars. Met medewerking van Tsjechische val- scherm-agenten, die zich vrijwillig hadden gemeld, werd vervolgens als verblijfplaats ge vonden de kerk van Carolus Borromeus te Praag. 'Hier waren zij tezamen met andere valscherm-agenten door de inmiddels gear resteerde priesters van de kerk sinds den aan slag verborgen gehouden. In de eerste och- tenduren van 18 Juni 1942 greep de staats- politje in. De moordenaars, die zich in de kerk regelrecht verschanst hadden, probeer- den met pistolen en handgranaten actief ver- zet te bieden. Om dit ver^et te breken, maa'kte de tevens gearriveerde Waffen SS gebruik van handgranaten en doodde ver- scheidene terroristen, onder wie ook de beide moordenaars. Onder de gedooden bevond zich, behalve de vorengenoemden, ook nog de luitenant van het vroegere Tsjechoslowaaksche regiment berginfanterie Adolf Opalka. De door de Duitsche Rijksregeering uitgeloofde belooning van een millioen Rijksmark en het tweede millioen Rijksmark, dat door de regeering van het protectoraat was uitgeloofd, worden aan de talrijke Tsjechische helpers bij het op- sporen van de daders de komende dagen als dank en erkentelijkheid uitbetaald. LAVAL WENSCHT DE OVERWINNING VAN DUITSCHLAND. Laval, de chef van de .Fransche regeering, •heeft Maandagavond naar het D.N.B. uit Vichy meldt, een radiorede gehouden, waarin hij verklaarde, dat de regeering voor de enorme taak stond zeer moeilijke binnenland- sche problemen tot oplossing te brengen, vooral de kwestie der voedselvoorziening. De regeering is vastbesloten haar plicht te ver- vullen en voor geen beslissing terug te schrikken om leven en voedsel v'in de bevol king te verzekeren. Ten aanizien van buitenlandsche vraagstuk- ken verklaarde Laval: ,,In 1939 hebben wij ongelijk gehad den oorlog te verklarep en in 1918 hadden wij ongelijk na een bevochten overwinning geen vrede, getkenmerkt door goede verstandhouding, met Duitschland te sluiten. Thans moeten wij jiogen, dat in te halen. W|ij moeten traohten alle middelen te vinden om de grondslagen voor een definitieve verzoening te leggen. Ik zie niet in, dat de Een modern sprookje van MARIA SAWERSKY. (Nadruk verboden.) 25 Je moet je maar noodig op wat verheu- gen, gaf Grottkau zijn ergernis lucht, dan wordt je meteen een streep door de rekening gehaald. Ik had er stellig op gehoopt mijn jongen met Kerstmis hier te hebben, maar dat gaat natuurlijk weer niet door. Ons heele mooie plan is in 't water gevallen, doordat Jens noch Grundtvig verlof kunnen krijgen. Vera trok haar gezicht in een teleurgestelde plooi, maar haar deelneming was niet bepaald gemeend. Reeds meermalen was dit Kerst- plan ter sprake gebracht en ze had zich nachtenlang het hoofd gebroken over de vraag, hoe ze een ontmoeting met Jens en Grottkau zou kunnen vermijden. Hoewel er aan dit, voor hem stellig onver\vachte weer- zien geeri' onmiddellijk gevaar was verbonden, bleef ze hem toch het liefst zoo lang piogelijk uit den weg. Wanneer zij eenmaal vasten voet op den Falksburcht zou hebben gekregen en voor haar t„groo£vader™ onmisbaar was geworden, zoudeneventuele moeilijkheden, welke hieruit toch altrjd konden voortvloeien, zieker veel gemakkelijker te overwinnen zijn. In het stadion te Utrecht werd Zaterdag door 3000 functionarissen dei> N.S.B. de eed A. A. Mussert, afgelegd. Een overzicht tijdens de plechtigheid. van trouw aan den leider der N.S.B., Stapf. Mol-Pax Holland-s. jeugd van onze beide landen elke 25 of 30 ja'ar op het slagveld moet bloeden. Voor wien en waarom? Wat hebben wij van onze over- winning van 1918 gemaakt? Ik wil met Duitschland en Italie normale, op vertrouwen gebaseerde betrekkingen herstellen. Want uit dezen oorlog zal onvermijdelijk een nieuw Europa ontstaan. Ik spreek den wensch uit, dat Frankrijk in het Europa van "morgen een dit land waardige plaats zal innemen. Duitsch land levert "om dit Europa op te bouwen een gigantischen strijd en moet daarvoor o.a, enorme offers brengen. Het offert daarbij het bloed van zijn jeugd. Ik wensch de overwin ning van Duitschland, want zonder deze zou zich morgen overal het bolsjewisme nestelen. Wij staan thans voor het alternatief, dat ik reeds in April noemde, een dergelijke houding aannemen, dat onze eer en onze vitale belan- gen in een nieuw, vredig Europa geacht wor den, of gelaten toezien hoe onze beschaving verdwijnt. Tenslotte deed Laval een beroep op de Fransche arbeiders zich aan te melden om in Duitschland te werken, waar hij wist, dat zij goed zouden worden opgenomen. Frankrijk kan niet passief en onverschillig blijven tegen- over de groote offers, die Duitschland brengt, om een Europa op te bouwen, waarin Frank rijk zijn plaats moet innemen. DE JAPANNERS OP DE ALEOETEN. Naar de corr. van de Frankf. Zt|g. te Bern meldt, heeft het Amerikaansche dept. van marine bevestigd, dat de Japanners thans Kiska (in het Westen van de Aleoeten), dat een goede haven heeft geheel hebben bezet. Slecht'weer en de groote afstanden hebben Amerikaansche tegenmaatregelen tot dusver bemoeilijkt. Dezer dagen heeft een verbete- ring ;in de Weersgesteldheid het echter een be- perkte activiteit in de lucht mogelijk gemaakt. Melding wordt gemaakt van een luchtaanval op de haven, waarbij twee Japansche oorlogs- schepen zouden zijn getroffen. DE DIPLO OVER DEN STRIJD TEGEN HET BOLSJEWISME. ,,Toen de iFuhrer een jaar geleden het sbe- sluit inani, het bolajewistische gevaar aan te pakken en daarmee Europa Voor den onder- gang- te redden, is dit besluit gerechtvaardigd op een wijze die den dank verdient van de geheele beschaafde menschheid". Aldus begint de Deutsche diplomatisch-politische Korres- pondenz een uiteenzetting op den eersten ver- jagrdag van het uitbreken van den oorlog tusschen Duitschland en de Sovjet-unie. De Korrespondenz herinnert aan de over- weldi-ging van de Baitische staten en aan de wij2e. waarop de overval op Finland in elkaar werd gezet. •Ook voor Duitschland waren in de maan- den, die vooraf gingen aan 22 Juni hoogst verdachte symptomen van de bedoelingen der bolsjewieken aan het licht getreden. De ware bedoeling van het Kreml waren: Duitschland arglistig in den rug aan te vallen. Het afge- loopen jaar heeft pas goed den gepeelen om- vang van het bolsjewistische gevaar aan de kaak gesteld. Hoe het bolsjewisme in Iran te keer gaat en de afloop van het proces te Ankara hebben aangetoond, dat de bolsjewie ken er nooit van wilden afzien, hun actie op vreemd gebied voort te zetten. Bedrog is 't kehmerk van de bolsjewistiach- Engelseh-Amerikaansche coalitie tegen Euro pa. In dit teeken staat. niet alleen de beloftep van de bolsjewieken, de overige volkeren met rust te laten. Met de eerlijkheid van de heerschers in Londen en Washington is het niet anders ge steld. Men belooft den Sovjet-bondgenooten een tweede front en zou alles willen doen om zulk een front in (Siberie te laten ontstaan ten laste van de bolsjewieken en ter eigen verlich- ting op den iStillen Oceagn. De dag Van heden is voor de vijanden van de Europeesche vrdj- heid vergezeld van zware zorgen, welke aan den eenen kant tot uiting komen in de ineen- storting van het tweede Libysche front en aan den anderen kant door de vernietigende slagen op de bolsjewistische vesting Sebastopol. (D.N.B. BETEEKENIS DER BRITSCHE Ll'CHT A AN VALLEN. Uit Londen wordt door D.N.B. vernomen: onder het opschrift ,,De Ware beteekenis van de Britsche luchtaanvallep" schrijft de „EVe- ning .Standard": Men mag in geen geval in Engeland, zooals dat het geval schijnt te zijn de militaire waarde van de Engelsche lucht- aanvallen en Duitsche steden en industrieele Wat jammer, dat we Jens niet in ons midden zullen hebben, zei ze huichelachtig. - U had 'er u toch zoo op verheugd, meneer Grottkau. Dat had ik, ja, maar er is helaas niets aan te doen. Vcor Paschen is er nu natuurlijk niet aan te denken, dat we Jens en zijn vriend te zien zullen krijgen. En ik had nog wel zoo gehoopt, dat we samen gezellig Kerstmis zouden vieren. Maar ik heb een goed idee, meneer (Grottkau. Vertel op, jongedame, Als Jens niet hier kan komen, waarom gaat u hem dan niet opzoeken in Kopenhagen Een schitterend idee, riep Grottkau met ziin zware basstem. U bent een bovenste beste, juffrouw Falke. Wht zeg je ervan, Remus, zal ik maar eens naar den jongen overwippen? Maar natuurlijk beste kerel, antWoordde Falke hartelijk, daarbij wanhopig trachtend zijn eigen teleurstelling te verbergen. Het vooruitzicht de beide feestdagen alleen in CTezelschap van zijn kleindochter te moeten doorbrengen, had weinig aanlokkelijks. Smar- telijker dan ooit zou het besef zich aan hem opdringen, dat dit meisje een vreemde voor hem was en ook altijd een vreemde voor hem zou blijven. Harry laat ik hier, vverkte Grottkau het plan verder uit. Die kari op den Falksburcht Kerstmis vieren. Met twee jonge menschen in je omgeving zul je niet over eenzaamheid te klagen hebben, wel Remus? O nee, dat stellig niet. installaties overschatten, want de Duitschers hebben hun geheele militaire voorbereiding op zoo langen termijn ontworpen, dat het voor hen niet veel beteekent, wanneer eens het eene of andere industriebedrijf tijdelijk uit- valt. Gelooft men in Engeland werkelijk, dat men met luchtaanvallen alleen 'de ontzaglijke strijdkrachten, waarover de Duitschers be- schikken, uit het veld kan slaan? Men doet beter nuchtere feiten te laten spreken. De schade, die Duitschland door Engelsche bom- men lijdt, maakt het weer goed door veel grootere vernieling der geallieerde oorlogs- machine in Rusand en door verscherpt'e aan- vallen op de geallieerde scheepvaart. Wlat is ten slotte het profijt voor de Engelschen. wan neer zij met hun vliegtuigen een voor den verderen oorlog onbeteekenende schade in i Duitschland aanrichten, maar bijv. steeds meer schepen op den Atlantischen Oceaan en 1 aan de Amerikaansche kust verliezen, zoodat ten slotte het oorlogstuig in de Amerikaan sche havens wordt opgestapeld zonder dat men de schepen heeft om ze naar de fronten te sturen EMDEN AANGEVALLEN. Britsche bommenwerpers hebben Dinsdag- nach't het -Noord-West-Duitsche kuslgebied aangeVallen. Deze aanval met brisant- en" brandbommen was overwegend gericht op de stad Emden. De burgerbevolking leed ver liezen. Woonhuizen en openbare gebouwen werden beschadigd. Volgens de voorloopige berichten zijn drie der aanvallende bommen werpers neergeschoten. (D.N.B.). SOVJET-SOHLP IN JAPANSCHE WATEREN GETORPEDEERD. In kringen van het Japansche dept. van buitenlandsche zaken is verklaard, dat het Sovjet-schip Angerstroy, dat op 1 - Mei in de wateren ten Zuid-Westen van Kioesjoe is on- dergegaan, het slachtoffer is geworden van een Amerikaansche duikboot. Van de beman- ning konden 161 koppen door een Japansche vrachtboot worden gered. Ambassadeur Sato heeft Sovjet-instanties bijzonderheden meege- deeld. (D.N.B.). Strijd in de moerassen. Door het dichte struikgewas van een moerasgebied dringt een Duitsche stoottroep naar voren. Muskieten- gaas beschermt de manschappen tegen de ontelbare muggen. (V.P.B.-Zander-P.K. Ebert-s.) BEeEDIGING van 3000 FUNCTIONARISSEN DER N.SiB. OP HUN LEIDER MUSSERT IN HET UTREC HTSCHE ST ADION. In een indrukwekkende betooging in het Stadion te Utrecht kwamen Zaterdag, 20 Juni, meer dan ""drieduizend functionarissen der N.S.B. bijeen om aan den leider der N.S.B. Mussert een persoonlijke aanhankelijkheids- Juffrouw Falke en ik zullen onze uiterste best doen het Kerstfeest zoo stemmig moge lijk te maken, verzekerde Olsan, terwijl hij Vera met zijn blikken verslond. Grottkau kWam t)ij het vooruitzicht op zijn aanstaande reis naar de( hoofdstad bijna in een uitgelaten stemming.' Hij vertelde anec dotes uit zijn jeugd, hield Harry Olsan voor den gek en noemde hem een droge stokvisch. Met de noodige oVerdrijving beweeMe hij, lat de jeugd van tegenwoordig de streken, die hij in zijn vlegeljaren had uitgehaald. nooit zou nadoen, omdat het haar aan alle romantiek ontbrak. Ik hen juist geweldig romantisch aan- gelegd, verzekerde Olsan met ee'n veronge- lijkt gezicht en zich daarop tot Vera wendepd. vroe)g hij: Zoudt u met mij niet een roman- tischen arretocht dodr den maneschijn willsn maken, juffrouw Falke? Merci, wees Vera zijn aanbod lachend af, ik heb al genoeg aan onze Wandelritten op klaarlichten dag! i Harry Olsan toonde zich in het minst teleur- gesteld door deze afwijzing, waarin hij veeleer een aanmoediging van zijn avances meende te bespeuren en het gesprek- verliep dan ook verder zeer geanimeerd. Na de thee keerden Grottkau en Olsan naar 1 hun landgoed terug, terwijl Vera met jonk- heer Falke 'de gebruikelijke partij- schaak speelde. Daarna ging men aan tafel, waarbij., zooals■gewoonlijk weinig wprd gesproken en na' t diner trok Remus Falke zich in zijn eigen kamer terug. Ook Vera begaf zich naar haar verklaring af te legtgen. Het groote Stadion was alom met vlaggen en emblemen der nationaal-socialistische be- weging veVsierd. Nadat zich onder marsch- muziek de functionarissen der N.S.B. in het middengrasveld opgesteld hadden, kondigde klaroengesChal de aankomst van den leider aan. Alles rees omhoog om Mussert den groet te brengen. De tribunes waren tot de laatste plaa sen bdzet.Na het binnendragen en opstellen der vaandels voerde het eerst de plaatsvervangend leider der N.S.B., Van Geel- kerken het Woord. In zijn kor'te toespraak die herhaaidelijk door applaus onderbroken werd, bracht Van Geelkerken in het bijzonder het jaar 1931 in herinnering, toen Mussert den moed had, den strijd op te nemen tegen de Internationale machten, die Nederland op den weg naar den afgrond brachten. in het verloop van zijn rede onderstreepte Van Geel kerken de enge verbondenheid op leven en dood van de Nederlandsche nationaal-socialis- ten met den ievensstrijd van het Duitsche volk en zijn Fuhrer Adolf Hitler. Daarop schetste hij het doel, van deze samenkomst, door een persoonlijke belofte van trouw de aanhankelijkheid aan Musser: te bekrachtigen. Hierop had door Van Geelkerken de beeediging van 3000 functionarissen der N.S.B. op Mus sert op plechtige wijze plaats. Na dit plechtige oogenblik -nam de leider der N.S.B. zelf het woord. In een forsche redevoerimg, waarin hij in het bijzonder het strijidjaar 1937 uitvoerig behandelde, herin- nerde hij zijn kameraden aan de moeilijke maar ook trotsche jaren van strijd. Nog een maal riep hij zijn voorspellingen in herinne ring, die hij in Februari 1940 in het Amster- damsche Concertgebouw uitgesproken had. Toen had hij reeds verklaard, dat eens de dag zou aanbreken, dat de regeering in Engeland zou zitten en onze goudvoorraden naar Ame- rika versieept zouden worden. Dan zou Nederland onder water staan, alle bruggen zouden stuk jijn en het land een riiine. Al de^e voorspellingen heeft men in den wind gestagen. Hoe had het anders gekend. Hi) riep vervolgens de grootschheid van het Ne derlandsche volk in herinnering en schetste de verschillcnde fasen van ontwikkeling, die volk en land in den loop der eeuwen doorgemaakt hebben. Uitvperig besprak hij de periode, toen het Nederlandsche volk nog voor den afstand van Karel V, roemvol zijn taak in nauwe verbon denheid met het grootduitsche rijk vervulda. Bree'dvoerig scbilderde hij de menigvuldige oorlogen, die Nederland in zijn strijd om zij-n bestaan tegen het steeds naar het Noorden opdringen Frankrijk en tegen Engeland. dat ons land van de zee wilde verdringen, heeft moeten voeren. Speciaal tegen Engeland en de Engelschgezinden Nederlanders richtte hij het scherpe verwijt alle ellende van het oogen blik over Nederland gebracht te hebben. De N.iS.B. heeft reeds in 1933 den moed gehad een andere koers in te slaan dan de machthebbers van die dagen in domme ver- blindheid tot elken prijs gevolgd hebben. Sedert 1935 heeft de N.G.B. in sterke ver bondenheid met de bruinhemden van Adolf Hitler en de zwarthemden van Mussolini. In- dien het Nederlandsche volk in 1937 de idealen der nationaal-socialistische heweging gevolgd zou hebben en niet jgeluisterd had naar Dr. Colijn en den heer Oud, zou dit land veel leed bespaard gebleven zijn. Het slot yan de rede, die herhaaidelijk door luide betuigingen van instemming onder broken werd, was een dringend beroep op zijn leden de beweging in haar, lotsverbondenheid met de Germaansche volkeren trouw te blijven. Na deze grootsche betooging had een voor- bijmarsch van alle aan'wezigen voor den leider der N.S.B. in het Nassaupark plaats. .Enkele ure.n lang nam Mussert het defile van zijn kameraden, die in lange rijen met opgeheven arm aan hem voorbijgingen, af. Voor alle deelriemers zal deze 20ste Juni met zijn indrukwekkende aanhankelijkheids- verkaring aan den leider der N.S.B. een mijl- paal in de geschiedenis der nationaal-socialis tische beweging in Nederland zijn. VICE-ADMIRAAL, HELFRICH ZOU OP CEYUON ZIJN. Naar ,het D.N.B. uit Tokio meldt zou de Nederlahdsche Vice-admiraal Helfrich, wiens verblijfplaats na de bezetting van Neder- landsch-Indie door de Japanners onbekend was, zich volgens een bericht van het blad Tokio Nitsji Ni'sji op het oogenblik op Ceylon bevinden. Na de bezetting van Java zou hij per vliegtuig naar Colombo zijn gegaan. appartementen. De kamenier verscheen om haar hij het uitkleeden pehulpzaam te zijn, maar Vera stuurde het meisje weg met de boodschap, dat zij haar over een uur terug verwachtte. Zij wilde nog aan haar moeder schrijven en weldrsC was zij geheel in deze bezigheid verdiept. Toen zij hiermee gereed was, las zij dien brief nog eens door. Lieve Mama! Het gevaar, dat Jens Grottkau mij hier als de kleindochter van Falke zou aantreffen. is gelukkig weer geweken. Zoojuist verna'm ik, dat noch hij, noch zijn vriend Grundtvig Baggesen, Kerstverlof krijgt, zoOdat er van het voorgenomen bezoek aan den Falks burcht niets kan komen. Zooals ik reeds schreef, heb ik me werke lijk een oogenblik ongerust gemaakt. Natuur lijk is het lichtelijk overdreven -van een .ge vaar" te spreken, maar voorloopig dunkt het pie toch beter, dat ik hier niemand uit de jElmshornsche contreien ontmoet, omdat de gevolgen van een dergelijke verrassende ont- mceting nu eenmaal nooit te overzien zijn. Enfin, voor Maart of April ik weet niet uit mijn hoofd op welke data Paschen het volgend jaar valt is daar nu geen sprake meer van en tegen dat tijdstip hoop ik mijn groot- papa" tot een reisje naar de Riviera of een ander uitverkoren plekje op dit tranendal te bewegen. Eenige afleiding zou me bijzonder °-oed doen, want op den duur is het hier gru- welijk vervelerid. Mocht ik Falke bsid kunnen vinden aan dezen vurigen wensch van zijn be- DE ONDERG ANGVAN DE FLORA. Het D.N.B. meldt uit Buenos Aires: In Barranquilla zijn 34 overlevenden van het Nederlandsche vrachtschip Flora aange- komen. OUD-MINISTER J. Ms J. H. LAMBOOY OVERLEDEN. Zaterdagmorgen om half twaalf is te zijnen huize op 67-jarigen leeftijd de heer J. M. J. H. •Lambooy, oud-minister van Defensie o.ver- leden. Hij werd in 1874 geboren, ontving zijn opleiding van 1892—1896 aan de K.M.A. en werd benoemd tot tweeden luitenant der in- fanterie op 11 Augustus 1896, vervolgens op 23 October 1901 bevorderd tot le luitenant. Van 1 November 1901 tot 1 November 1904 was hij leerling van de Hoogere Krijgsschool, daama adjudant bij het tweede regiment in- fanterie, tn 1905 benoemd tot leeraar aan de K.M.A. in tactiek, strategie en krijgsgeschie- denis. Van 19110 tot 1913 was hij werkzaam onder de bevelen van den Chef van den gene- ralen Staf. Den len April 1913 werd hij be vorderd tot kapitein bij het 17e reg. infante- rie, in 1915 overgeplaatst bij den Generalen Staf, in 1919 benoemd tot leeraar aan de Hoogere Krijgsschool in strategie en krijgs- geschiedenis, den 25en Dec, 1923 bij keuze be vorderd tot majoor en benoemd tot sous-chef van den staf van het hoofdkwartier van het veldleger. In 1925 werd majoor Lambooy minister van Oorlog en minister van Marine ad interim. Onder zijn bewind kwam de ver- eeniging der beide departementen in 1928 tot stand, waarna hij minister van Defensie was tot 1929. Na zijn aftreden werd hij burge meester van 'Hilversum. Dit bleef hij tot 31 Dec. 1939, toen hij den 65-jarigen leeftijd be- reikt had. VERGUNNING VOOR DRUK- EN STENCILWERK. In de Staatscourant van Maandag is een be- kendmaking opgenomen van den directeur van de sectie grafische industrie van het Rijksbureau voor Verwerkende Industrieen, waarbij de tot nu toe algemeen geldende dis- pensatie van de verplichtinggoedkeuring te vragen voor het drukken van druk- en sten- cilwerken, waarvoor niet meer dan 5 kg papier en karton benoodigd is, zoodanig is gewijzigd, dat de dispensatie slechts geldt'voor druk- en stencil werken waarvoor niet meer dan 2% kg papier en karton behoeft te worden gebruikt. DE SPELLING DER NED. TAAL. Naar wij vernemen, is bij den Secretaris- Generaal van Opvoeding, Wetenschap en Kul- tuurbescherming een voorstel tot het brengen van eenheid in de spelling der Nederlandsche taal in vergevorderden staat van voorberei ding. Dit voorstel zal genoemde secretaris- generaal zeer spoedig aan zijn ambtgenooten ter beoordeeling voorleggen. ONTSLAG VAN LEERKRACHTEN EN INSPECTEURS VAN HET ONDERWIJS. Door een in het Verordeningenblad opge nomen besehikking van den Rijkscommissaris wordt de verordening no. 5/1942 betreffende het ontslag van leerkrachten en inspecteurs van het onderwijs gewijzigd. Hierdoor wordt het mogelijk gemaakt, dat leerkrachten, wan neer zij op de hun toevertrouwde leerlingen een invloed uitoefenen, welke in strijd is met het belang van een voorspoedige ontwikkeling van het Nederlandsche schoolwezen, en in specteurs, die' de hun opgelegde taak vervul- len op een wijze, welke in strijd is met het belang eener voorspoedige ontwikkeling van het Nederlandsche schoolwezen, in minder ernstige gevallen voor bepaalden tijd kunnen worden g-eschorst. Leerkrachten, die krach- tens deze bepaling gesehorst zijn, mogen bet beroep van leeraar aan" een andere school bin- nen het bezette Nederlandsche gebied niet uitoefenen, totdat de secretaris-generaal van het departement van Opvoeding Wetenschap en Kultuurbescherming vaststelt, dat de voor- waarden voor de schorsing zijn vervallen. HET GENERAAL-PARDON VAN HET ARBEIDSFRONT MET DRIE MAANDEN VERLENGD. Er hestaat nog steeds misverstand over de wijze, waarop de leden van het oude N.V.V. overgaan naar het Arbeidsfront. Naar aan- ieiding- hiervan kan worden medegedeeld1, dat krachtens de desbetreffende verordening van den Rijkscommissaris alle leden van het vroe gere N.V.V. automatisch lid zijn geworden van het N.A.F., terwijl alle leden van het NJV.V. en van de confessioneele organisaties, die eerder zijn uitgetreden, door het generaal- "pardon met behoud van hun oude rechten kunnen worden, opgenomen. Hot vragenfor- jnuiier, dat de vroegere N.V.V.-leden hebben ontvangen, dient om beter te kunnen vast- stellen, welke rechten deze oud-leden hebben. Met betrekking tot den termijn, waarop het generaal-pardon eindigt, kan worden taiedegedeeld, dat het sluitingstijdstip is ver- lengd. In het Huis van den Arbeid in de P. C. Hooftstraat te Amsterdam wordt momenteel imet jnan en macht gearbeid om de aanmel- dingen, die uit het geheele land komen jte ver- werken. De administratieve moeilijkheden, die daardoor zijn ontstaan, zijn zoo groot, dat het noodzakelijk v is gebieken het generaal- pardon, dat op 30 Juni zou afloopen, met drie maanden te verlengen. t ENGELSCHE STORINGSAANVALLEN OP NEDERLAND. Het afgeloopen weekeinde hebben Engelsche vliegtuigen verscheidene malen boven Neder- landsch gebied gevlogen. Op verschillende plaatsen werden talrijke brisant- en brand bommen geworpen, die deels lichte, deels Ml—1 ii ii in in will ill'ill ww nnwif inn iB— 'i in ■wru wiwiiiiii iiifnrrm riiMTiriiii minde kleindochter gevolg te geven, dan zou ik dus Grottkau' opnieuw uit den weg kunnen gaan en voor de rest moeten we dan maar afwachten. Wie weet, of Grottkau en zijn brave vriend vandaag of morgen nie op een of ander oorlogsschip worden geplaatst, dat naar het andere einde van de wereld vaart. De Kerstdagen beloven nu uitermate gezel lig te worden. Ik blijf hier alleen met groot- papa in gezelschap van een jongeling, die als volontair op het landgoed van Grottkau werk- zdam is en naar den naam- Harry Olsan luistert. Het is weliswaar geen licht, maar ik geloof, dat hij braaf op weg is ztjn hart aan je onweerstaanbare dochter te verliezen en eerlijk gezegd vormt hij het eenige licht- punt in dit stierlijk vervelende nest. Boven- dien heeft hij geld als water want hij stamt uit een rijkelijk met aardsche goederen ge- zegende familie. Zijn vader is groot-industrieel en schijnt zoonlief'met opzet naar het platte- land te hebben gestuurd om hem van een ietwat lichtzinnigen levenswandel te cureeren. Blijkbaar verWacht hij, dat er van den dage- lijkschen omgang met koeiep en varkens een veredelenden invloed op zijn eenigen. telg zal uitgaan. Zoover ik kan beoordeelen, zal de oude heer in deze verwachting worden teleur- gesteld en blijft Harry ten eeuwigen dage de frivole jongeling Zonder bepaalde ambities, een weelde, welke men zich als eenige zoon van een welgestelde papa nu eenmaal kah veroorloven. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 2