ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN fi r No 10.385 Buitenland WOENSDAG 24 JUNI 1942 82®, Jaargang J I DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Outswapping uit Tobroek verhinderd. Nieuwe successen in den strijd om Sebastopol. DE VAL VAN TOBROEK. ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT NEUZENSCHE COURANT YERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Prijsverbooging advertentien toegestaan door het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart onder No. 16236 N.P. d.d. 24 Maart 1942. ABONNEMENTSPRIJSBinnen Terneuzen 1,42 per 3 maanden; buiten Terneuzen 1 73 per 3 maanden. Brj vooruitbetaling /6,60 per jaar. UitgeefsterN.V. Firma P. J. VAN DE SANDE Teiefoon 2073 Giro 38150 Directeur: I. van de Sande. ADVERTENTIENPer mm 10 cent, minimum per advertentie 1,50. Rubriek Kleine advertentien: 15 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent; max. 8 regels. Dienstaanbie- dingen en dienstaanvragen 1—5 regels 52 cent, iedere regel meer 10 cent. Met ver- melding Brieven of Adres Bureau van dit blad 10 cent meer. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is; In- zending van advertentien Uiterlijk 10 uur v.m. op den dag van verschijning. HoofdredacteurN. J. Harte, Terneuzen. Nachtelijk zeegevecht voor de NederJandsche kust. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte Maandag bekend; ,,In bet Noordelijke deel van de vesting Sebastopol werd na hevige gevecbten bet kustfort veroverd en bet terrein ten Noorden van de Sewernajabaai Van den vijand gezui- verd., De vernietiging van de op de uiterste landtong nog vecbtende overblijfselen van den vijand is aan den gang-. Aan het overige om- singelingsfront hebben Duitsche en Roemeen- sche troepen gesteund door sterke formaties van de luchtmacht verscbeidene versterkte en taai verdedigde heuvelstellingen stormender- band veroverd. Herhaalde tegenaanvallen der bolsjewisten leverden geen succes op. Boven Sebastopol en ten 'Oosten van de Donets scho- ten Duitsche jagers Zondag overdag 28 vijan- delijke vliegtuigen neer. In bet Zuidelijke deel van bet Oostelijke front bestookten eskaders torpedovliegtuigen met goede uitwerking spoorweginstallaties en ravitailleeringscolonnes van den vijand. In den centralen sector van het front wer- den verscbeidene vijandelijke aanvallen afge- siagen. In bet achterwaartscbe gebied werden verscbeidene bolsjewistiscbe benden en kam- pen vernietigd. Aan bet front van de Wolcbow viel de vijand opnieuw met vrij sterke strijdkrachten, gesteund door pantserwagens, aan. De ver- bitterde gevechten duren nog voort. In Noord-Afrika viel een Duitsche flottilje motor!orpedobooten op 21 Juni des ocbtends voor de haven van Tobroek een vluchtende formatie van kleine Engelsche eenheden aan en vernieti^de deze volkomen. Een patrouille- vaartuig, zes kustvaartuigen en een trans- portscbip van 4500 brt., dat reeds door lucbt- aanvallen beschadigd was, werden tot zinken gebracht. Drie andere kustvaartuigen wer den opgebracbt, 175 man werden gevangen genomen. Een Duitsche fottilje mijnenvegers baande zich een weg door de mrjnversperrin- gen in de binnenbaven van Tobroek. Het aan- tal brj de gevechten om Tobroek gemaakte ge- vangenen is tot 28.000 gestegen. Meer dan 100 pantserwagehs werden buitgemaakt of vernietigd. Het tellen van den buit aan stuk- ken geschut en zware wapens is nog niet ge- eriidigd. Op Malta werd het vliegweld Luca door Duitsche gevechtsvliegtuigen aangevallen. Voor de Nederlandscbe kust bebben mijnen vegers in een nachtelijk zeegevecht drie En gelsche motorkanonneerbooten tot zinken ge bracht- en verscheidene vijandelijke eenheden zwaar beschadigd. De vijand staakte daarop den strijd. Versperringsbrekers en marine- artillerie scboten twee Britsche bommenwer- pers neer. Het haven- en stadsgebied van Southamp ton was in den nacht van Zondag op Maan- dag*het aanvalsdoel van de luchtmacht. Door brand- en brisantbomipen werd aanzienlijke schade veroorzaakt in de voor den oorlog be- langrijke installaties. De onder bevel van vice-admiraal Weichold in de Middellandsche Zee opereerende Duitsche zeestrijdkrachten hebben zich bij de ravitail- 'Jeering van Noord-Afrika, bij het storen van de vijandelijke verbindingsrwegen en in den strijd tegen vijandelijke zeestrijdkrachten bij- zonder onderscheiden. De mijnenveger onder bevel van den eersten stuurman Oeser heeft zich in het zeegevecht voor de Nederlandscbe kust onderscheiden. Bij de gevecbten voor Sebastopol bebben zich de leiders van een uit infanterie en pio- niers samengestelde gevechtsgroep. kapitein Walter en de commandant van een pionier- bataljon, kapitein Graumann door bijzondere dapperheid onderscheiden. (Het opperbevel van de Weermacht maakte Dinsdag bekend: In het Noordelijke vestinggehied van Sebas topol zijn de op de uiterste landtong ten Noorden van den iSewemaja-baai nog verket biedende overblijfselen van den vijand inge- sloten. Aan het oVerige vestingfront werden in zware, afzonderlrjke gevechten onder zeer moeilij-ke terreinsgesteldheden talrijke kasae- xnatten overwonnen en andere vexdedigings- .nstallaties veroverd. Sterke formaties ge vechtsvliegtuigen ateunden de aanvallen en bambardeexden vrjandelgke reserves en muni- tie-opslagplaatsen. Aan de Noordkust van de zee van Azof werd een plaatselijke landings- poging der bolajewioken afge.sla.gen. De in het boschgehied ten Noordoosten van Gharkow nog aanwezige overblijfselen van de' Vearslagen boisjewistische divisie werden ver nietigd. (960 dooden werden geteld, 946 ge- vangenen werden gemaakt en 200 stukken geschut weiden buitgemaakt. CCn den centralen isector van het Oostelijke front gerimge gevechtsactiviteit. Aan het Wolchof-front leed de vijand in ver- bitterde, afwisselende boschgevechten zware verliezen. 'De boisjewistische luchtmacht verloor Maandag overdag 100 vliegtuigen. Vrjf eigen vliegtuigen worden vermist. In Noord-Afrika hebben de Voorste deelen vain Duitsche <en Italiaanscne divisies |de Lfbyseh-Egyptische jgrens bereikt Brj de in- neming van de haven van Tosbroek hebben formaties van het leger een kanonneerboot en 6 kleine transportschepen met een gezamen- hjken inhoud ,van 5200 brt. tot zinken ge bracht. welke met Britsche troepen trachtten te ©ntsnappen. De aan boord zijnde soldaten werden gevangen genomen. Op Malta bestookten Duitsche en Jtaliaan- sehe gevechtsvliegtuigen de installaties van het vliegveld Lueoa met bommen van zwaar kalfber. De stad Emden werd in den afjgeloopen nacht opnieuw door Britsche bommeriwerpers aangevallen. De burgerbevolking leed ge- ringe verliezen. Talrijke gehouwen in woon- wijken werden getroffen. Vier der aanvallen- de vliegtuigen werden neergeschoten. In de zware winterVeldslagen aan het Oos telijke front hebben bataljons van de lucbt- macht in den strijd op den grond vlidgvelden en vooral ook bedreigde §ectoren van het front dapper* verdedigd. Met andere forma ties van het leger hebben deze eenheden thans een voortreffelijk aandeel aan andere opera- ties. In deze gevecbten in een ongebaand ter rein heeft zich de divisie Meindl bijzonder onderscheiden. Luitenant Leykauf, vliegtuig- commandant in een gachteskader, heeft aan het Oostelijke front in een nacht 6 vijande lijke transportvliegtuigen neergeschoten. IN LIBYE. Grootsch wapenfeit der Duitsoih Italiaansche troepen. De verrassend snelle capitulatie van To broek is een wapenfeit, dat waarschijnlijk door geen van beide partijen zoo spoedig verwacht Werd en sleehts door het plan der DuitschItaliaansche bevelhebbers en troepen kan verklaard worden. poor den val van Bir Hachein waren twee operaties van groote draagwijdte mogelijk. Niet alleen konden de troepen der spil thans naar de kust ten westen van Tobroek doorstooten, aldus groote vijandelijke afdeelingen afsnijdend, maar tevens werd de bres in bet midden der Brit- pche linie vergroot. Sidi Resegh, ,ten zifid- oosfen van Tobroek gelegen, werd bezet. eoo- dat de vesting toen nog sleehts langs den kustweg verbinding met de Egyptische grens kon onderhouden. Korten tijd later werd de kust ook ten oosten van Tobroek bereikt en daarmede fie vesting omsingeld. De (Engelsche verwachting was, »i?.t .Tobroek ondanks de omsingeling stand zou kunnen houden. EVenals dat het vorige jaar het ge- val was, zou deze eenige haven tusschen Derna en Bardia wederom de achterwaartsche verbind'ingen der DuitschItaliaansche troe pen belemmeren ,en tevens een uitgangsstel- ling in verband met een eventueel offensief vanuit de grenszlone vormen. Kenmerkend was de ophef, die gemaakt werd Van het feit, dat 30.000 man in de vesting geconcentreerd waren. Zelfs werd* verklaard, dat eenige vrachtschepen Tobroek hadden bereikt; een medpdeeling, die de toekomstfge rcl Van To broek in een belder licht stelde, hoewel zij waarschijnlijk niet op feiten berustte. Deze berekeningen zijn thans door de geniale strategic van Rommel en de aanvals- kracht der DuitschItaliaansche troepen ver- ijdeld. Terstond na de bPzetting van bet ter rein ten zuiden der vesting werd tot .den aan- val oVer een breed front overgegaan. Terwijl de tanks fort na fort tot zwijgen brachten, verrichtten de duikbommenwerpers ~hun ver- nietigend werk. Reeds een dag later gaf Tobroek zich over. In zoo korten trjd was de Strijd beslist, aat 25.000 man, ,bijna de geheele bezetting dus, wer<d gevangen gemaakt en een ontzagkjke hoeveelheid oorlogsmateriaal in handen ~er spil viel. De Britsche vloot, emstig gehavend door de recente zeeslagen in de 3Iiddelland- sehe iZee. bleek geen hulp te kunnen bieden. Zoo vertoont de Val van Tobroek zekere over- eenkomst met die van Singapore, waar ook bijna de geheele bezetting werd gevang en- gen omen, waar ook«de Britsche vloot onvind- baar was en dat evenals Tobroek een funda ment van vele Engelsche verwachting en was. Een overeenkomst tenslotte, die weliicht ook in gevolgen van groote draagwijdte tot uit- drukking kan komen. NIEUWE LINIES IN DE RIGHTING VAN DE EGYiPTISGHE GRENS. In zijn weermachtsbericht no. 755 maakte het Italiaansche opperbevel Maandag het vol- gende bekend: Na de voltooiing van de bezetting en zuive- ring van Tobroek, zijn de troepen van de spil thans bezig nieuwe linies te bezetten in de richting van de grens tusschen Eibye en Efeypte. Een eerste oppervlakkige schatting van den gemaakten buit te Tobroek laat zien, dat er veroverd zijn eenige honderden kandnnen. eenige honderden motorvoertuigen, een hon- derd pantserwagens en groote opslagplaatsen met munitie, levensmiddelen en brandstof. De gevangenneming van 25.000 man, onder wie verscheidene generaals, wordt bevestigd. De luchtmacht heeft op den aftocht zijnde vijandelijke s'.rijdkrachten hevig met machine- geweervuur "bestookt. Twee Curtiss-vliegtui- gen werden door Duitsche jagers neergescho ten. Een derde vliegtulg werd door het lucht- doelgeschut van Bengasi neergeschoten. Een van onze vliegtuigen is niet teruggekeerd. Formaties bommenwerpers hebben de basis Halfar op Malta aangevallen. In de Middel landsche Zee werden zes torpedovliegtuigen van het type Beaufighter tqjdens luohtgevech- ten vernietigd. - f, ASTROEPEN BJBREfltKEN ®GY®"TI*8iCME GRENB. Het Italiaansche weermachtbericfet van Dinsdag iuidt als voBgt.: Vooruittrekkende afdeelingen der troepen van de As hebben de flUbyadh-flsJgyptiscQie grens bereikt. Na voltoofing der zuiveringswexkzaamheden is het aantal der m Tobroek gemaakte ge vangen en en tot 28.000 gestegen. Onze lucht macht ondemam hervige bomaanvailen. op de lucht- en vlootbases van Malta, waardoor tal rijke (groote branden ontstonden. A3 onze vliegtuigen zijn teruggekeerd. De val van Tobroek zal, schrijft de N. R. Crt., voor velen sneller zijn gekomen, dan op grond van den zevenmaandschen weerstand in 1941 te verwachten w^s. Daarbij komt, dat een jierstel van de vesting in haar oude func- tie van flankbedreiging in het- vijandelijke aobterland van Engelsche gjjde was gesugge- reerd. Ook het te elfder urh zenden van een konVooi uit Alexafndrie met toepassing van de beproefde tactiek der verdeeling van de vijandelijke krachten, n.l. door gelijktijdig een konvooi uit Gibraltar naar Malta te laten vertrekken ondanks de bekende risico's, wees op het besluit om Tobroek wederom te Verdedigen, hoewei/ men zich bewust was, dat de voile organisatie van de Duitsche luchtsteunpunten op Kreta het ravitaillee- rings'vraagstuk van de aanvang af zou be- moeilijken. Of nu de bedoelde versterkingen door de aanvallen op het konvooi in het Oos ten van de Middellandsche Zee onvoldoende zijn geweest, dan wel, dat zij niet tijdig ge- noeg in stelling konden worden gebracht, of dat in het algemeen de Duitsch-Italiaansdhe aanval te snel is gekomen om de reeds door de Italianen ruim opgezette en door de Engel- schen gedurende een bezit van andeiiialf jaar uitgebreide defensielinies van Tobroek nog voldoende te bezetten, nadat alle krachten waren hesteed aan de vendediging van de ver sterkte zpne tusschen de kust en Bir Hacheim dit alles blijve in het midden tot gedetail- leerde berichten de precieze to-edracht zullen hebben verhaald. Zeker is, dat van de zijde van de aanvallers groote beteekenis wordt ge- hec'ht juist aan het verloop van de gevechten in de Middellandsche Zee. Tot het begrijpen van een bepaald gevolg is men gewoon tusschen onrniddellijke- en meer verwrj'derde oorzaken te ondei-scheiden, al zijn zij alle evenaeer onmisbaar geweest voor het gevolg. Beschouwt men als zulk een direct in het oog springende oorzaak den val van de sterkte Bir Ha'cheim, die ineens het heeie verdedigingsstelsel in Oost-Cyrenaica aan het wankelert bracht en daardoor aan- doet als bet keerpunt in deze phase van den strijd, dan zijn daarmee de achterliggende oorzaken nog niet verklaard. De betrekkelijk zwakke bezetting Van B*ir Hacheim door hoofdzakelijk Gaullistische strijdkrachten kan dan verder beslissend worden geacht, maar tocll is om h®t fort langdurig en verbeten ge- streden. In het algemeen kan men, zooals wel gedaan is, het transport als in laatste instan- tie doorslag gevenden factor aanwij'zen, het verschil tusschen de zeer kocte en den laat- sten tijd aanmerkelijk heveiiigde dwarsver- hinaing over de Middellandsche Zee en den hoofdzaiAdijk om Afrika heen geleiden aan- voerWeg van de tegenpar'ij, maar zeifs dan moet in aanmerking wor'den genomen. dat Auchinlecks offensief verleden najaar nog ,,op gelijke Voorwaarden" werd hegonnen, gelijk het toen van de zijde der aartvallers heette en dat sindsdien zoowel Engelschen1 als Ameri- kanen alles hebben ingespannen om het Na- burige Oosten tot een arsenaal te maken met veelzijdige bestemming, waarbij zonder twijfel de verdediging van Egypte voorop zal hebben gestaan. Zoo geeft ook de transportkwestie op zich eelf geen bevrodigende verklaring voor den aanschouwden gang Van zaken. Men zal moe- ten aannemen, dat beide partijen een overVloe- dig matei'iaal hebben bezeten, dat eveneens de troepen numeriek evenwaardig zijn geweest (afgezien wellidht van Rommel's groote in fanterie) en dat men wederzdjds vindingrijk is geweest in de toepassing van aanvals- en af- weermiddelen, maar dat de verdedigers voor al qualitatief in de minderheid zijn geweest. Dit wordt, althans Wat het materieel betreft. ook in de Engelsche oommentaren erkend. In ide Times bijV. wordt gewaagd van de uit- stekende eigenschappen van het Duitsche pantserwagenmodel no. 4, waarmee Rommel's divisies rijkelijk waren uitgerust en die op bepaalde oogenblikken het slagveld moeten hehhen beheerscht. Groote verwachtingen waren daartegenover gekoesterd van de Amerikaansche Grant-tanks en van een be paald type pantserafweergeschut, maar daar- van moet een onvoldoende hoeveelheid be- schikbaar zijn geweest. Vooral ten aanzien van bet laatstgenoem.de wapen moet de Duit sche techniek het beste hebben geleverd, wat zij kan voortbrengen. Over de actie van de Engelsche luchtmacht zijn 'de vLondenschfe bla- den .minder duidelijk. Zij meenen, dat dit wapen bij tijden de- meesdeHieid boven net siagveld heeft gehad, zoodat dit het gevecht Dlijverrd heeft kunnen ihfluenceeren. Daaren- tegen hebben de Duitsche duikbommenwer pers een belangrijk aandeel kunnen hebben in de verovering van Bir Hacheim, hetgeen den deskundigen nog eens aanleiding geeft tot een aansporing om dit stnjdmiddel ook aan Eingelsche zijde meer te ontwikkeien. Hiertegen is meestal aangevoerd, dat de duik bommenwerpers wegens hun kwetsbaarheid op het kritieke moment van den aanval hun .beteekenis beginnen te verliezen onder om- standighedendat de volledig-e meerderheid over de vijandeiijke luchtmacht of luchtafweer niet te bereiken is. Aan den zuidelijken vleu- gel van het Duitsch-Italiaanscheaanvalsfront in Noord-Afrika is deze toestand blijkbaar wei bereikt geweest. Uit hot Engelsche offensief van verleden fcerfst blijft nu nog alleen maar het voordeel tan het bezit van de hoogten- aan de Egypti sche grens over, waarbij het verlies van To broek in mindering moet worden gebracht. De goede haven vergemakkelijkt de vijande lijke verbin'dinjgslrjnen, die nu van Tripolitanie af een aanxnerkelijke lengte hehben gekregen, Opnieuw is de strijd aangekomen bij een van zijn natuurlrjke hoekpunten. waarvan men zjch afvraagt of het zich wederom, gelijk bij het begin van de vijandelijkheden in -October, tot een- diep zuidwaarts in de woestijn rei- kend front zal verhreeden. CRIITK OVER HET ENGELSOB- SOVrTET-R I'SSISOU PACT. Sir Stafford Cripps heeft Zaterdag in een rede ter gelegenheid van een demonstratie op den verjaardag van het BritschBolsjewis- tische bondgenootschap beweerd, dat de ge- allieerden een grooten aanvakin West-Europa zouden ondernemen, zoo melcn bet A.N.P. uit Stockholm. Wanneer dit zou gebeuren, kon Cripps niet zeggen. Het zou vroeg of aat gebeuren. In ieder geval moet het succes van een dergelijkeii aanval gewaarborgd zijn, want een nederlaag kan alleen sehaden. Deze kwes- tie is met Molotow, tijdens zijn bezoek aan Engeland besproken. In'zake het EngelschBoisjewistische ver- drag verklaarde Cripps, dat dit verdrag de hoeksteen zou zijn van de wereld na den oor log. Om den vrede te verkrijgen moet men echter eerst overwinnen. De overwinning kan echter aleen door een niet verflauwenden moed, door uithoudipgsvermogen en door ont- goochelingen en nederlagen hehaald worden. De geallieerden zijri echter nog niet aan het einde van hun nederlagen. Timosjenko en de aSirtsbisschop van Can terbury hadden telegrammen naar de bijeen- komst gezonden. CUB AANSCH—AMERIKAANSCHE OVEREENKOMST. Tusschen Cuba en de Vereenigde Staten is een pact van militairen bijstand afgesloten. Cuba zal den Vereenigden Staten steunpunten voor de Amerikaansche vloot en de Vereenig de Staten en Engeland havens ter beschikking stellen. De steunpunten zullen, naar uit Cuba wordt vemomen. aldus S.P.T., later in het bezit van het Cubaansehe leger overgaan. De Cubaansche vliegvelden zullen worden ge- bruikt voor de opleiding van Britsche en Amerikaansche pilo-ten. Een dergelijk pact hebben de Vereenigde Staten met Panama afgesloten, terwijl Vene zuela den Vereenigden Staten heeft toege staan op Venezuelaandsch gebied troepen te landen. OPZEGGING VAN ARBEIDSOVEREENKOMSTEN IN DUITSCHUAND UITSLUTTEND MOGELIJK DOOR HET ARBEITSAMT De correspondent der N. R. Crt. te Berlijn meldt: Gouwleider Sauckel, de algemeene gevol- machtigde voor de mobilisatie en tewerkstel- ling van arbeidskrachten in Duitschland, heeft thans een verordening uitgevaardigd, die van buitengewone beteekenis moet worden geacht voor de groot-Duitsche arbeidsmarkt. Deze verordening n.l. schakelt zoowel voor den werkgever als den werknemer de mogelijk- heid van opzegging van de arbeidsovereen- komst uit en bepaalt, dat deze opzeggingen voortaan uitsluitehd door het Arbeitsamt kun nen geschieden. Dit heeft betrekking op alle bedrijven en instanties, die voor het voeren van den oorlog van belang zijn. Tot dusver bestonden voor de betrokkenen op de arbeidsmarkt reeds zekere beperkingen. Indien b.v. een werknemer van betrekking wilde veranderen, mocht hij opzeggen, doch had voor de wijziging van zijn werkkring de toestemming van het Arbeidsamt noodig. In het belang van de stabiliteit op de arbeids markt en het ongestoord werken van voor den oorlog belangrijke bedrrjVen, heft de jongste verordening de nog bestaande vrijiheden op. Hiertoe heeft vermoedelijk ook -wel de om- standigheid bijgedragen, dat door werknemers van de nog bestaande mogelijkheden op onge- rechtvaardigde wijze gebruik werd gemaakt. De pers, in het bijzonder het orgaan van de S.S., Das Schwarze Korps. heeft in de laatste wdken op dit stuk een reeks gevallen gepu- bliceerd, waaruit bleek, dat kantoorbedienden en arbeiders, meestal echter jonge kantoor bedienden. misbruik maakten van het groote gebrek aan arbeidskrachten, door dikwrjls van betrekking te veranderen en daarbij hooge eischen wat betreft salaris te stellen. Das Schwarze Korps noemde een voorbeeld en schilderde het geval van een jongeman van 22 jaar, die van werkkring wilde veranderen en een salaris van 1000 mark per maand eischte. Dergelrjke pogingen, om zijn positie op onrechtvaardige wijze te verbeteren, wil de nieuwe verordening voorkomen. Het is wel aan te nemen, dat het Arbeitsamt thans bij zijn beslissing over noodzakelijke opzeg gingen zich niet zal richten naar verlangen van het betrokken individu. docb naar de nationaal-politieke eischen. hetgeen wil zeg gen, dat het Arbeitsamt eerst dan tot ophef- fing zal overgaan;. als deze van belang wordt geacht voor de wapenoeconomie. ROMMEL BEYORDERD TOT Genera AL- VELDMA ARSOH ALK. Naar het D.N.B. meldt, heeft Hitler den opperbevelhebber van het pantserleger-Afrika, kolonel-generaal Rommel, hevorderd tot generaal-veldmaarschalk en het volgende tele gram tot hem gericht: Generaal-veldmaarschalk Rommel, uit dank- bare waardeering- voor uw leiding en uw eigen, den slag beslissende optreden. benevens uit waardeering voor de heldhaftige prestaties der onder u strijdende troepen op het Afri- kaansche oorlogstooneel bevorder ik U met ingang van heden tot generaal-Veldmaar- schaik. Een oorlogsverslaggever heeft aan het DJN.BV het volgende medegedeeld over een onderhoud. dat hij Zondag met generaal-veld maarschalk Rommel heeft gehad. Op ons ver- zoek eenige wodrden te zeggen over de sue- cesser der Duitsche en Italiaansche troepen voor Tobroek en Bardia antwoordde de gene raal-veldmaarschalk o.a.: Bijna vier weken van harden, ktrrjd liggen achter ons. Zij wa xen niet alleen hard, doch ook suecesi;ijk, bui- tengewoon sucoesrijk, Vandaag bekroont de troep zijn tot nu toe verricht werk met de verovering van de vesting Tobroek. Bardia is vannacht bezel. Duitsche en Italiaansche roldafen hebben het bovenmenschelijke in deze gevechten gepresteerd. Bij hebben veldver- sterkingen en mfjnenvelden overwonnen met een elan, dat men zich niet vermeteler kan denkeai. Zij hebben ondanks zeer zware ver- Een volk leeft niet alleen in het heden, maar ook in het verleden en de toekomst. Ieder mensch is een schakel in de lange keten van zijn voorouders en zijn nakomelingen. De SS is een gemeenschap van sib- ben, die tezamen een weerbaar volk vormen. Treedt in de rijen der Nederlandsche liezen en ontberingen dag en nacht volge- houden, in den geest, flie ons thans alien be- zielt, den geest van de overwinning. Naar de Londensche berichtendienst meldt, heeft generaal Smuts Maandag verklaard. dat tengevolge van den val van Tobroek een aan- zienlijk aantal Zuid-Afrikaansche troepen in gevangenschap is geraakt. „De val van Tobroek zet Churchill onder druk. De veranderde militaire vooruitzichten geven aan de gesprekken met Roosevelt een nieuwe beteekenis", zoo schrijft de New-York Herald Tribune inzake de Britsche nederlaag in Afrika. ,,De snelle en ongelooflijke val van Tobroek", zoo schrijft het blad verder. ,,zal ernstige en verstrekkende gevolgen hebben voor den 'Britschen politieken toestand. De jongste ontwikkeling dient ook aan de opti- mistische verwachting een einde te maken als zou de oorlog dit jaar met een geallieerde militaire overwinning eindigen". Het Ameri kaansche blad stelt de vraag, of deze neder lagen bet Britsche parlement zullen dwingen een nieuWen leider te kiezenj daar het bekend is, dat in Engeland hevig critiek geoefend wordt op de strategic van Churchill. Leslie Burgin, de vroegere Britsche minis ter voor de ravitailleering, heeft verklaard; Thans imoeten de Britsche troepen in Noord- Afrika strijden en zich terugtrekken in het bewustzijn, dat de tanks, die hun voor den tegenstand tegen Rommels pantserformaties waarschijnlijk van groot nut hadden kunnen zijn, door de Britsche regeering naar de Sovjet- unie gestuurd worden. Stellig moeten de ge allieerden alles wat hun mogelijk is doen. om hun Sovjet-bondgenooten te verlichten. doch daarbij mag men niet zoover gaan, dat men het met de oprichting van een tweede front gepaard gaande risico onderschat. De politieke correspondent van de Evening Standard verwacht, dat Attlee in het (Lager- huis een verklaring over den toestand in Li- bye zal afleggen. Het zal echter sleehts een voorloopige verklaring zijn. daar er nog geen nadere bijzonderbeden bekend zijn. Bij de debatten zal ongetwijfeld Churchill aanwezig zijn. De New-York World Telegram schrijft: Hitler heeft den militairen toestand van de wereld in drie weken tijds veranderd. daar het verloop van den strijd in Afrika ook van uitwerking zal -zijn op de andere fronten. DE RESPREKINGEN TUSSCHEN ROOSEVELT EN CHURCHILL. De Britsche nieuwsdienst, aldus het A.N.P. uit Lissabon, maakt in een bericht uit Was hington melding Van het volgende communi que over de besprekingen tusschen president Roosevelt en Winston Churchill. ..De president en de minister-president heb ben met medewerking van hooge autoriteiten van het leger, de marine en de luchtmacht, te Washington onderhandelingen, en besprekin gen gevoerd, die Vrijdag hegonnen. Het hun daarbij voor oogen zwevende doel is de boog- ste concent rat ie van de geallieerde oo'rlogs- macht tegen den vijand op den vroegst moge- Irjken termijn, alsmede aanpassing en voor zoover noodig wijziging van alle maatregelen die.sinds eenigen tijd genomen zrjn om de oor- 1 ogsinspanning der geallieerde volkeren ver- det- te ontwikkeien en te handhaven. Het is natuurlrjk onmogelijk, eenig verslag te geven over het verloop der onderhandelingen en alle daarop betrekking hebbende niet-officieele verklaringen kunnen sleehts op veronderstel-- lingen gebaseerd zijn. Tusschen aDe deel- nemers heerscht volkomen overeenstemming en de grootste harmonie bij de behandeling van de omvangrijke en moeilijke taak. die voor hen ligt. Een aantal bijzonder op den voorgrond tredende hijizonderheden. die sleehts moeilijk schriftelrjk behandeld kunnen worden zijn door-.de betrokken technische ambtenat-en na oveneg met den president en dec minis ter-president geregeld." Over deze gemeenschappelrjke verklaring heeft Early, de seeretaris van Roosevelt, aan de journalisten gezegd, dat hier sleehts spuake is van een voorloopige verklaring en dat men naar alle waarschijnlijkheid een eindverslag over de besprekingen mag verwachten. Van officieele Amerikaansche zijde. zoo meldt S.P.T., worden de geruchten, als zouden Roosevelt en Churchill een opperbevelhebber voor bet tweede front" hebberi benoemd, met beslist'neid van de hand gewezeii. Genoe'md gerucht liep vooral in de Amerikaansche pers. Men noemde als candidaat den chef van den Amerikaanschen generalen staf, generaal John Marshall en nog den naam van een Ca- nadeeschen generaal.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 1