Uitreiking Vitamine D-tabletten. JtOU-tjeJ ANNE vindt het geluk In het Consultatiebureau „Wit Gele Kruis", op Donderdag 2 Juli, van half drie tot vier uur. De tusschenuitreiking voor de kinderen die drie maanden gewordan zijn, zal geschieden, elken Donderdag, in het Ziekenhuis (kom), van half drie tot half vier. In het Consultatiebureau „Wit Gele Kruis", van vier tot vijf uur. De stamkaarten van de kinderen mede- brengen. Terneuzen, 22 Juni 1942. De Burgemeester voornoemd, C. VERLINDE, wnd. ACHTHONDERD NEDERLANDSCHE KINDEREN VERTROKKEN NAAR THuRINGEN. VERHOOGING DER LOONBELASTING. FEUiLLETON gjit'egpv Neent 'n AKKER TJJE f De laatste hand wordt gelegd aan de De Ruyter-tentoonstelling in het Rijksmuseum te Amsterdam, welke expositie is ingericht ter herdenking van den beroemden tocht naar Chatham. Een fotografische vergrooting van de oude gravure, iwelke de verove- ring van de Royal Charles voorstelt, wordt aan een der wanden bevestigd. Pax Holland-v. Bemmel-s De wnd Burgemeester van Terneuzen maakt bekend, dat de uitreiking van de Vitamine-tabletten 5e periode, ten behoeve van kinderen in den leeftijd van 3 maanden tot 3 jaar, zal plaats hebben in het Zieken- huis (kom), op Donderdag 25 Juni, van half drie tot vier uur. DE RIJKSCOMMISSARIS STELT f 20.000 BESOHIKBAAR TEN BEHOEVE VAN STLDEERENDEN IN DE DUITSCHE TAAL De secretaris-generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en kultuurbe- scherming brenigt ter kennis van belangheb- behden. dat de rijkscommissaris voor het be- zette NederlancLsehe gebied een bedrag va l f 20.000 beschikbaar heeft gesteld voor beur- zen ten behoeve van studeerenden in de Duit sche taal. Zij die, het zij voor een academi- sehen graad, hetzij voor een akte M.O. of ,L.O. i in die taal studeeren of willen gaan studee- ren en meenen, voor zoodanige beurs in aan- merking te komen, kunnen zich schriftelijk aanmeldtn bij genoemd departement, afdeeling V.H.M.O. i HOUTEN BESOHERMING VOOR RIJWIELBANDEN De Kampioen, he orgaan van den Nederl. Toeristenbond meldt: De heer P. M. Korf te Groningen is er na uitvoerige' proefnemingen in geslaagd van hout eenbescherming te vervaardigen, welke over den normalen rijwielband wordt aange- braeht en dezen zoodoende tegen verdere slij- tage beschermt. A1 is de oude buitenband ook nog zoo versleten, de beschermer kan ge- bruikt worden zoolang de oude band nog lucht houdt. Wij hebben dezen beschermer op ver- zoek van den heer Korf als_voorband beproefd over een afstand van ruim 1000 km, over alle soorten wegdekiken en hoewel na 740 km een gedeelte van het ijzerdraad loopvlak zich had los gewerkt en verloren was gegaan, heeft dit op verdere berijding geen invloed gehad. De houten beschermer vertoonde ondanks het gedeeltelijk ontbreken van het loopvlak slechts zeer geringe slijtage. Hoewel bij het rijden over klinker- en kei- wegen lichte trillingen in het stuur ontston- den, waren deze niet zoo hevig, dat zij hinder- lijk moeten worden genoemd. DEN KUNSTENAAR HEUPEN HET VOLK DIENEN. Taak van nieiulWste creatie van den Volksdienst: „Hulpwerk Beeldende Kunst'*. Samenwerking met Neder- landscjhe Cultivurkamer. De Nederlandsche iVolksdienst heeft, in samenwerking met de Nederlandsche Cultuur- kamer, het terrein van zijn activiteit weder- om uitgebreid door de stichting van het ,,Hulpwerk Beeldende Kunst", dat een onder- afdeeling is van de afdeeling Voorlichting van den N.V.D. Het doel van dit hulpwerk is: de taak van den ijverigen, begaafden kunstenaar te ver- lichten en hem door het tentoonstellen en ver- koopen van zijn werken te helpen, hem in zakelijk en materieel opzicht de leiding te geven, welke hij noodig heeft om zich geheel aan zijn scheppenden arbeid te kunnen wij- den, zoo vemamen wij van den heer J. M. Schroder,, den leider van de afdeeling Voor lichting van den N.V.D. Dit hulpwerk heeft dan ooik geenszins, de bedoeling, aalmoezen te verstrekken aan on- begaafde hopeloozen; het zal.echter menigen kunstenaar de voorwaarden verschaffen, waaronder deze er in kan slagen, zijn groote, cultureele taak te voleindigen. En juist om- dat dergelijke maatregelen het heele volk ten goede komen, moet dit hulpwerk tot de taak van den N.V.D. gerekend worden. Tentoonsteilling in Rijksmuseum. Door middel van de Nederlandsche Cul- tuurkamer 'wordt tot alle kunstenaars de op- roep gericht om met hun werk deel te nemen aan een 'grootsch opgezette tentoonstelling van het Hulpwerk Beeldende Kunst" in het Rijksmuseum te Amsterdam in de maand Juli aanstaande. Er zal een neutrale beoordeelaar worden aangewezen, die de ingezonden werken alleen zal beoordeelen naar het criterium, of zij vol- doen aan de ware behoeften van het volk. Zooals de instellingen en maatregelen van den N.V.D.- alle dienstig zijn aan de versterking, gezondheid en welvaart van ons volk, moeten ook de kunstwerken, waarvoor deze Dienst zich interesseert, nauw verwant zijn aan on- zen volksaard en aan deze eischen voldoen. Materieele steun. Daarom heeft de Duitsche Nationaal- Sozialistische Volkswolfahrt reeds besloten een bedrag van f 50.000 beschikbaar te stel- len voor den aankoop van kunstwerken van Nederlandsche kunstenaars voor de nieuwe tehuizen, welke zij hier te lande inricht en ook de N.V.D. zelf zal in het kader van de voltooii'ng en jnrichting van zijn eigen in- richtingen groote opdrachten verstrekken. Bovendien zal de Volksdienst bij openbare inrichtingenr bedrijven en particulieren pro- pagandistisch optreden om eenerzijds den kunstenaar hulp te bieden en anderzijds het volk zooveel mogelijk in contact te brengen met werkedijike waarden in plaats van met kitsch". Nauwgezette controle der prijzen zal het overvragen tegengaan, doch de kunstenaar heeft anderzijds de waarborg, dat niet hij met de v kosten zijner tentoonstellingen wordt be- last, terwijl hij evenmin gedeelten van in- komsten voor de verkoopsbemiddeling behoeft af te staan. i Blijvende instellmg. Het Hulpwerk rileldende Kunst" heeft vocrts een gewichtige taak, waar het betreft de ideeele hulp, welke wordt verstrekt om den kunstenaar in staat te stellen, zich dade- lijk de erkenning van zijn volk te verwerven. Het Hulpwerk is tenslotte^ bedoeld als een blijvende instelling, welke wordt aangevuld door steeds nieuwe werken en nieuwe talen- ten. Na de tentoonstelling in het Rijks museum te Amsterdam staan verdere ten toonstellingen in andere groote, Nederland sche steddn op het programma en^ wellicht zal men te zijner tijd ook nog exposities organi- seeren buiten onze landsgrenzen. Het ,,Hulpwerk| Beeldende Kunst' zal den kunstenaar helpen en het volk dienen. zoo be sloot de heer Schroder zijn uiteenzetting. DE PRIJS VAN GEDISTILLEERD. Op 22 December 1941 werd een bepaling van kracht, volgens welke in cafe's en restau rants de prijs van gedistilleerd per glas met een zeker bedrag mocht worden verhoogd. Voor jonge jenever was dit in de meeste ge- vallen 5 cent boven den prijs van 9 Mei 1940, voor oude jenever en andere fnet name ge- noemde sterk-alcoholische dranken nog eens 5 cent boven den aldus berekendqn prijs van jonge jenever. Thans is in de Staatscourant bekend gemaakt, dat ten aanzien van zwak- alcoholische dranken een overeenkomstige maatregel is getroffen. Voor een glas van 40 gram mag thans in cafe's en restaurants ten hoogste 5 cent meer worden berekend dan op 9 Mei 1940 hdt geval was of zou zijn ge- weest, zoodat de prijs hiervan in de meeste gevallen nu weer gelijk geworden is aan dien van jonge jenever. DE NED. ARREEDSDIENST. Bij den Nederlandschen Arbeidsdienst is voor personen, die ten hoogste 29 jaar oud zijn, gelegenheid omsals adspirant-kaderlid in opleiding te worden genomen. Voorwaarden daartoe zijn: 1. Volledige lichamedijke geschiktheid (mi nimum lichaamslengte 165 cm)2. bianco strafregiister; 3. arische afstamming; 4. Nederlander zijn in den zin der wet op het Nederlanderschap (art. 1 wet van 12 Dec. 1892, Stbl. 268). Aanmelding, uitsluitend schriftelijk, ten spoedigste, doch 'uiterlijk voor 1 Aug. 1942 te richten aan den staf N.A.D., afd. 2 (perso- neel), Gevers DeynoOtweg 59, Scheveningen. Bezoek eerst na daartoe ontvangen oproep. Bij sollicitatie moet wooden overgelegd: 1. eigenhandig geschreven levensloop; 2. foto ten voeten uit (form. 6X9 cm), geen slechte amateur-opname; 3. verklaring van arische afstamming; 4. bewijs van goed ge- drag (missive van den minister van Binnen- landsche Zaken van 24 Juni 1897, nr. 2975 afd. bb); 5. bewijs van Nederlanderschap; 6. gewaarmerkte afsehriften van de laatste school c.q. en beroepsgetuigschriften. Vergoedinlg: a) Adspirant-kaderleden, die den 24- jarigen leeftijd nog niet hebben bereikt, wor den voorloopig als arbeidsman ingezet en ont vangen zakgeld van /0,25 per dag,' plus eventueele kostwinnersvergoeding; b) Adspi rant-kaderleden van 24 jaar en ouder, die niet meer aan den arbeidsdienstplicht onderworpen zijn, worden voQrloopig als arbeidscontractant aangenomen en als zoodani'g bezoldigd. De aanstelling tot een bepaalden rang ge- schiedt bij gebdeken geschiktheid voor de categorie a: na,een half jaar, voor de cate- gorie b: na ca 3 a 4 maanden. N.VJ1. zet zegenrijke vacantie- uitzending van kinderen voort. (V.P.B.) Onder het gejuich van tweehon- derd kinderenstemmen zette zich Vrijdagmor- gen om kwart voor elf op het station H. S. t§ 's-Gravenhage een extratrein in beweging, die op initiatief van den Ned. Volksdienst 800 Nederlandsche kinderen voor een vacantie van zes weken naar Thtiringen in Duitschland zou brengen. Uitgeleide gedaan door hun ouders zwaaiden de kinderen vroolijk uit de coupe-raampjes, terwijl een muziekcorps het vertrek met vroolijke liederen opluisterde. De reis ging via Haarlem en Amsterdam, want uit Haarlem voegden zich nog 250 kinderen bij het gezelschap eng in Amsterdam nog 350. Het waren kinderen tusschen 6 en 14 jaar, die een vacantie hard noodig hadden. Onder lei ding van een zeventigtal leidsters der N.V.D. en een arts en een verpleegster voor onvoor- ziene gevallen, zijn zij Zaterdagochtend op de plaats van bestemming aankomen. Hier zullen zij bij pleegouders worden onderge- bracht, bij wie zij de vacantie zullen door- brengen. Duitsche dank. Het initiatief voor deze Vacantie is uitge- gaan van de Nederlandsche Volksdienst, die. hiervoor die kinderen had uitgezocbt, flie eeri vacantie het meeste noodig hadden. In Duitschland zullen zij onder de hoede staan van de N.S.V., die dit uit dankbaarheid doet voor de Duitsche kinderen, die na den Wereldoorlog zoo gunstig in Nederland orit- haald zijn. In den trein vermaa'kten de kinderen zich uitstekend. Verschillende groepjes. zongen vroolijke liedjes, een meisje had zelfs een mondharmonica meegenomen, anderen luis- terden aandachtig naar een leidster, die een spannend verhaal voorlas. Enkelen waren zelf in een boek verdiept, terwijl het onderilng, kennismaken en het landschap verdere aflei- ding boden. Voor de eerste maaltijd was brood van huis meegenoinen, terwijl in den trein groote veer- tigliterbussen met warme thee gereed ston- den, in Verband hiermede had elk kind een kopje van huis meegenomen. In Dortmund zou de NjS.V. met warm eten klaar staan wat de jonge gasten een zeer prettig voor- uitzieht vonden terwijl ook verder de NjS.V. voor het eten tijdens de reis zou kinderen een vacantie krrjgen, weliswaar niet onder het ouderlijke oog, maar toch wel onder zeer goede zorgen en toezicht. Daarvoor plei- ten alleen reeds de Jeiten, dat elk kind twee- maal een medisch onderzoek heeft ondergaan, voordat de reis aanvaard werd, terwijl de N.V.D. zorg droeg, dat a'llen goed gekleed met vacantie gaan. Als de kinderen in hun vacantieoorden ge- arriveerd zijn, zullen de Nederlandsche leid sters weer terugkeeren, een hunner blijft ech- ter achter, met het oog op de taal en even tueele bijzondere wenschen inzake de verzor- ging der kleine vacantiegangers. HAUPTDIENSTLEITER SCHMIDT BEZOEKT DUITSCHE BEDRIJVEN De leider van het Arbeitsbereich der NjS. D.AjP. in Nederland, Hauptdienstleiter Schmidt, heeft in gezelschap van den waar- nemenden Obmann van het Duitsche Arbeids- front, Kretschmar, een aantal Duitsche be drijven bezocht, die hadden deelgenomen aan den jongsten prestatiewedstrijd. In de afzon- derlijke bedrijven liet de Hauptdienstleiter zich verslag uitbrengen -over den gang van zaken in de fabriek en over den toestand van dit oogenblik. Bijzondere belangstelling leg- de hij aan den dag voor de maatregelen op sociaal gebied, die genomen zijn om een oe- drijsgemeenschap tot stand te brengen. Overall uitte de Hautpdienstleiter woorden van erkentelijkheid, deed hij denkbeelden aan de hand voor verdere verbeteringen, voor het tot stand brengen van nieuwe inrichtingen, die ten goede zullen komen aan het personeel en daarmede ten goede van het geheele be- drijf. Vooral werd hierbij de nadruk gelegd op het belang van een goede ventil^tie en goede verlichting en van de doelmatige Ln- deeling der plaatsen, waar gewerkt wordt, kwesties, waaromtrent het Duitsche Arbeids- frqnt opheldering verschaft en advies ver strekt. Bij de bezichtiging der-. werkplaatsen betrok de Haupdienstleiter de Duitsche en Neder landsche arbeidskameraden in het gesprek en informeerde hij ook naar hun persoonlijken toestand. Het laatste werden de beide modelbedrijven in Den Haag, Deutsche Dienstpost'en Deut- sches Fernmeldeamt, bezocht. Na een wan- deling door de dienstvertretsken van deze beide bedrijven, werd een bezoek gebracht aan het. ,,Arztliche betreuungestelle" van de Deutsche Dienstpost. Hier bevinden zich naast voorbeeldige kamers voor medisch on derzoek ale slechte denkbare inrichtingen voor de geneeskundige behandeling. Lichte, vriendelijke ziekenkamers, groote, fraaie bal- kofls voor zieken en herstellenden vormen de 'voorwaarden voor een spoedige genezing. Elders werd een der behaaglijk ingerichte vrouwentehuizen van de Deutsche Dienstpost bezichtigd. Tenslotte richtte Generalkommissar Schmidt het woord tot de Duitsche bedrijfsleiders. Betriebsobmanner en tot de Nederlandsche sociale bedrijfsbeheerders van de Duitsche bedrijven. Hij zeide hierbij o.a. het volgende: ,,Wij hebben in Duitschland in de bedrijven een gemeenschap opgebouwd, die alleen ons in staat stelde de groote taak van het verleden en het heden te vervullen. Wanneer wij het geluk hebben hier in een land te wonen, welks menschen ons verwant zijn, dan kunnen wij ook aan de Nederlandsche werkers de oprech- te verzekering geven, dat wij hun als eerlijke kameraden tegemoet zullen treden. Wij den- ken er niet aan,' dit volk te onderdrukken, of zijn land in te lijven, want wij weten, dat de Fiihrer zeer groote waardeering koestert voor de menschen in het Nederlandsche gebied en dat de volkomen rechtsgelijkheid van de Duitschers en de, Nederlanders het doel is van zijn politiek. Ons streven moet er daarom op gericht zijn ook den Nederlandschen arbeider de resul- taten van onze sociale politiek te doen deel- achtig worden en alle vraagstukken van sociaal-politieken aard onder krachtige mede- werking van de Nederlanders tot een bevre- digende oplossing te brengen". In het Verordeningenblad van Zaterdag is een besluit opgenomen, waarin o.m. is be- paald, dat de loonbelasting met ingang van 1 Juli wordt verhoogd. Voor het meerendeel van de belastingplich- tigen (ongeveer 75 pet.) heeft de wijziging van het tarief slechts een betrekkelijk geringe verhooging van de loonbelasting tot gevolg. De verhooging bedraagt b.v.: 1. Bij een weelkloon van 25: voor een ongehuwde f 0,15 per week; voor een geh. zonder kinderen f 0,09 p. w.voor een geh. met 1 kind 0,05 p. w. 2. Bij een weekloon van 35: voor een on gehuwde 0,30 p. w.; voor een geh. zonder kinderen f 0,20 p.- w.; voor een geh. met 1 kind 0,16 p. w.; voor een geh. met 2 kinderen zorgen. Alles in orde! Een modern sprookje van MARIA SAWERSKY. (Nadruk verboden.) 24 Vera vond, dat zij er goed uitzag. Maar voor wien had ze zich nu eigenlijk zoo mooi oemaakt? Voor dien ouden man. met wien zij de maaltijden nuttigde, dien zij tijdens het theeuurtje gezelschap hield en voor wien ze op den vleugel klassieke liederen speelde. die ze zelf niet kon uitstaan? Voor den steeds even luidruphtigen ouden Grottkau, om wiens grappen ze nauwelijks vermocht te lachen of voor dr. Jdrgensen, den lijfarts van den heet des huizes Overigens kwam er immers memand op den Falksburcht. Ze leefde hier als in een kooi zij het dan in een gouden kooi. Aanvankelijk had Vera zich tegenover den ouden Falke wat onzeker gevoeld. Hij had haar vaak onderzoekend aangekeken, alsof hem een vraag op de lippen lag. Op zulke oogen- blikken was het Vera te moede geweest, ot hij er aan twijfelde, dat zij werkelijk zijn klein- dochter was, maar weldra had ze zich hier overheen weten te zetten, ook al doordat eike informatie in die richting uitbleef. Ze had zich voorgenomen het hart van den ouden man stormenderhand te veroveren, maar dit plan was, op een hopelooze misluk- king uitgeloopen. Al te lang had de, aan tra- dities gekluisterde man zich tegon elke toe- nadering tot zijn kleindochter veftet dan dat hij zich nu onmiddellijk in haar opdringerige vleierijen zou kunnen verhgugen. De genegen- heid, waarop zijn kleindochter recht had, zou misschien langzaam hebben kunnen groeien, wanneer Vera een andere was geweest en met i wat meer tact te werk was gegaan. Toen zij echter bemerkie, dat haar onnatuurlijke atten- ties niet op prijs werden gesteld, begot; de comedie haar al spoedig te vervelen en gaf ze zich geen moeite meer om het hart van den ouden man te winnen. Nochtans deed ze haar uiterste best om de verhouding zoo dragelijk mogelijk te maken. Ze had zich met ijver Op het schaakspel ge- worpen, omdat daarmee het theeuur het ge- makkelijkst was door te komen. Beiden veinsden zich dan dusdanig in de stukken te verdiepen, dat er geen woord behoefde te worden gesproken en daarmee was al heel wat bereikt. Aan tafei was een vertrouwe- liik gesprek reeds daarom onmogelijk, omdat de oude bedilnde daarbij steeda tegenwoordig was. Hoewel zij met Grottkau Sr. evenmin sym- pathiseerde, beteekende diena veelvuldig be- zoeken toch in zooverre een uitkomst. dat zij zich niet zoo in tens met haar ..grootvader behoefde bezig te houden. Bovendien bracht hij door zijn uitgelatendheid tenminste wat leven in de brouwerij. De eerste maal, dat zij hem zag, was haar Wij hebben een groot gedeelte van de reis op Nederlandsch grondgebied meegemaakt en men kan niet anders zeggen, dan dat al deze goede zorgen van de N.V.D. en N.S.V. aan deze kinderen goed besteed is. Ook voor de ouders is het prettig, om te weten, dat hun de schrik om het hart geslagen, toen hij zich als de vader van Jens voorstelde en er lachend op zinspeelde, dat het aan een brief van zijn zoon te danken was, dat Falke haar verblijfplaats te weten wag gekomen. Maar weldra had ze haar zelfbeheersching terug- gevonden. Wat kon^haar gebeurgn? Niets! Jens prottkau was hier niet. Wan neer hij al pens kwam, zou hij haar natuur- lijk herkennen, maar wat kwam dat er op aan Ze zou hem eenvoudig vertellen, dat ze zich alleen om haar moeder een plezier te doen zoo had genoemd, omdat het in een provincienest als Elmshorn slechts aanleiding zou geven tot praatjes, wanneer bekend werd, dat zij voor de derde maal in het huwelijk trad. Ze zat in ieder geval met de noodige rechtsgeldige papieren op den Falksburcht en Anne was spoorloos verdwenen. Met den ouden heer Grottkau kon Vera het eigenlijk nog het best van alien vinden. Hij was tenslotte de eenige, die begreep. dat de jeu^d wat afleiding en amusement toekwam,. zoodat hij haar dikwijls op zijn landgoed mvi- teerde, waar hij haar leerde paard rijden. Daar Vera lenig en sportief was, kreeg zij deze kunst al spoedig onder de knie, jonkheer Falke kocht een damespaard voor haar en daar hij zijn kleindochter zelf niet op haar vandelritten kon vergezellen trok Vera er vaak met den ouden heer Grottkau op ui die zelf een zware, bruine vos bereed, welke zoo breed was, dat zijn korte beenen hgar nau welijks vermochter. te omapannen Als Grott kau geen tijd voor Vera had, mocht Harry Olsan als cavalier optreden. Rillerig Huiverig Laat AKKERTJES zorgen dat 't Kou-tje geen Kou wordt. Neem ze dadelijk want een kou kan gevaarlijk worden. De Nederlandsche Pijnstiller 10,12 p. w.; voor een geh. met 3 kinderen f 0,08 p. w.voor een geh. met 4 kinderen f 0,03 p .w. 3. Bij een weekloon van 40: voor een on gehuwde 0,40 p. w.voor een geh. zonder kinderen 0,27 p. w.; voor een geh. met 1 kind f 0,21 p. w.voor een geh. met 2 kinde ren 0,17 p. w.; voor een geh. met 3 Ijinderen 10,12 p. w.; voor een geh. met 4 kinderen f 0,06 p. w. De bijzondere tarieven voor losse arbeiders (negende uitvoeringsbeschikking loonbelasting 1940) en voor artisten, musici, enz. (zevende uitvoeringsbeschikking loonbelasting 1940) blijven ongewijzigd. Aan de werkgevers zullen binnenkort door den belastingdienSt nieuwe tabellen met hand- leiding worden verstrekt. De verhoogde belasting volgens deze nieuwe tabellen moet worden geheven van loonen over loontijdvak- ken, welke op Zaterdag worden uitbetaald, de verhoogde belasting volgens deze nieuwe tabellen moet worden gehhven van loonen over tijdvakken, welke na 30 Juni 1942 ein- digen. Zoo zal voor weekloonen, welke ep Zaterdag worden uitbetaald, de verhoogde be lasting voor de eerste maal moeten woixien ingehouden op de loonen, welke op 4 Juli wor den uitbetaald. Het zal vermoedelijk niet mogelijk zijn aan ajle werkgevers tijdig de nieuwe tabellen toe te zenden. In verband hiermede wordt mede- gedeeld, dat de werkgevers er bij de inhouding van behooren uit te gaan, dat de volgens de tot nu toe geldende tabellen verschuldigde belasting met 10 pet. wordt verhoogd. Gedeel ten van een cent worden naar beneden afge- rond. Uiteraard heeft de verhooging van het tarief Van de loonbelasting tot gevolg, dat ook hettarief voor de inkomstenbelasting voor het belastingjaar 1942 zal worden verhoogd. Over eenigen tijd zal dan ook een verordening verschijnen, waarin het nieuwe tarief van de inkomstenbelasting zal zijn opgenomen. In het thans verschenen besluit is tevens in een bepaald geval de wijze van heffinig van de loonbelasting vereenvoudigd. Voor de werkgevers, die in den regel over het gewone loontijdvak slechts een geschat bedrag uit- betalen en eerst na verloop van verschillende loon tijdvakken, welke gezamenlijk een tijdvak van drie maanden niet te boven gaan, het loon nauwkeurig afrekenen, is de mogelijkheid geopend de loonbelasting eerst bij de afreke- ning in te houden. OPENING VAN DE DE RUYTERTENTOONSTELLING. Toespraken van Prof. Dr. T. Goedewagen en C. van Geelkerken. In de Wagenzaal van het Rijksmuseum te Amsterdam, die op sobere, stijlvolle wijze ver- sierd was, hadden zich Vrijdag vele autori- teiten verzameld ter gelegenheid van de officieele opening van de De Ruyter-tentoon- stelling. Naast de Duitsche gasten, tot wie de gevol- machtigde van den Rijkscommissaris voor de provincie Noord-Holland, Gau-Inspektor Un- ger, en hooge vertegenwoordigers van de weermacht behoorde, «waren er van Neder landsche zijde aanwezig: de leider vai^ de NjS.B. Ir. Mussert, de secretaris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, prof. dr. ,T, Goedewaagen, luitenant- generaal H. S. Seyffardt van het Vrijwilligers- legioen Nederland, de coihmandant van den arbeidsdienst, generaal arbeidsleider L. A. G. de Bock, de commissaris van de provincie Noord-Holland, mr. A. J. Backer, de burge meester van Amsterdam, de heer-E. J. Voute, de'burgemeester van Haarlem, de heer 8. L. A. Plekker, de secetaris-generaal der N.S.B., ir. C. J. Huygen, de wethouders van Amster dam, dr. J. Smit en mr. F. P. Guepin, de hoofdeommissaris van politie, kolonel S. Tulp en enkele rechtstreekeche afstammeljngen van Michiel Adriaanszoon de Ruyter, behoo- rende tot families de Ruyter de Wildt en de •Ruyter van Steveninck. Naadt een gemengd koor onder leiding van den heer Stephan Jansen ,,Wilt heden nu treden" had gezongen, sprak de secretaris- generaal van het departement van Volksvoor lichting en Kunsten, de heer Prof. Di. T. Goedewaagen. In de Gouden Eeuw", aldus spr., deed Nederland zich bewust gelden in de oonflic- ten van de toenmalige Germaansche wereld en streed als kampioen van het Germaansche vasteland voor de vrijheid der zee, die reeds destijds door Engeland bedreigd werd. Toen Nederland na 1700 van een zelfstan- dige politieke rol op het wereldtooneel afstand gedaan had, kon het wel zijn materieele wel- stand bewaren, maar zijn cultureele suprima- tie ging verloren. Willen wij ons volk weer opheffen tot de vroegere hoogte, dan moeten wij het weer vervullen van dien soldatesken geest, dien het in het verleden heeft bezeten, en waarvan thans zoo gaarne beweerd wordt, dat, hij in strijd zou zijn met ons volkskarakter. Geen figuur in onze geschiede'nis is beter geschikt ons van het tegendeel te overtuigen dan de heroische figuur van De Ruyter. Voor een.speciale herdenking van De Ruy ter bestond nog een bijzondere aanleid.ng, Het is juist vandaag 275 jaar geleden, dat de Nederlandsche vloot onder commando van De Ruyter voor de Engelsche kust verscheen, de Theemsch-monding blokkeerde en in de vol gende dagen de unieke prehtatie volbracht om Engeland in eigen land aan te vallen. Op deze tentoonstelling, die aan den pensoon van den grooten admiraal gewijd is, is de bij- Harry Olsan was volontair op het landgoed van Grottkau. Hij had de landbouwhooge- school bezocht en moest nu eenigen tijd prak- tisch werk doen. Weliswaar beweerde Giott- kau wel eens, dat Harry te stom was om een lupine van een pootaardappel te onderschei- den, maar hij was in ieder geval een goed ruiter had een zeer bijzonder talent voor het uitdenken van dwaze streken en lie'; zich nooit twee maal vragen, wanneer het er op aankwam als schildknaap van de pikante meesteres van den Falksburcht te mogen fungeeren. Zoo vormden de oude Grottkau en(Zijn gees- telijk ondervoede' volontair tenslotte de eenige liclitpunten ii) Vera's eentonig bestaan als "burchtvrouwe. Ze had zich het leven temid- den van de landjonkers heel wat amusanter voorgesteld. Een klok sloeg vijf uur! Theetijd. Met een zucht legde Vera den kraag van sabelbont - alweer een geschenk van haar weldoener -*■ om haar smalle schouders. Vera streelde in gedachten het fijne bontwerk. Het was heerlijk zulke mooie dingen haar eigen- dom te kunnen noemen, maar het besef, dat ze deze met een doodelijke verveling moest -be- talen, vergalde het genot. Gelukkig was er vandaag tenminste eenige afwisseling te verwachten. Behalve Grott kau zou ook Harry Olsan op bezoek komen en die wist er de stemming gewoonlrjk nog m te houden. Bovendien was er met deze jon- °-eman nog wel te flirten, al was het onder de oogen van den heer des huizes slechts een matig genoegen. Buiten weerklonk het getrappel fan paar- den hoeven op de ouderwetsche keien van he voorplein. Dat was de wagen van Grottkau. Vera spoedde zich de trap af en ootste bijna tegen den ouden bediende op, die juist de deur van de groote kamer, waar gewoonlijk de thee werd gebruikt achter zich sloot. Vera wist dat zij de. sympathie van dentpuden man niet be zat en derhalve placht ze hem weer uit de hoogte te behandelen. Meneer Grottkau en meneer Olsan zijn zooeven ahngekomen, deelde Kraus haar mede op den toon van den correcten butler. Dat heb ik al gehoord. ?reng de thee maar binnen! was het korte antwoord. Is al gebeurdj freule. Geprikkeld, omdat ze niets vond om aan te merken keerde Vera den ouden man den nig toe en °"ing het ruime vertrek binnen, dat door een groote verscheidenheid aan antieke meubels zeer behaaglijk was mgericht. Tonkheer Remus Falke zat in zrjn breede fauteuil. Zijn bleek gezicht stond ernstig en bleef volkomen onbewogen, toen Vera zich over hem heenboog, om hem met de gebrui- keliike kus te begroeten. Bii de groote schpuw stonden Grottkau en Harry, van wie ook eerstgenoemde verre van opgewekt keek. Nee maar, wat is hier aan de hand riep Vera met gemaakte vroolijkheid. Groch- papa behoort nu eenmaal met tot de ruchtigsten, maar u, mijnheer Grottkau, oen toch anders de opgewektheid m die arme Harry staat er ook al bij met een gezicht als een oorwurm. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 2