ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN r No. 10.382 WOENSDAG 17 JUNI 1942 82e Jaargang Buitentand 0UITSCH WEERMACHTSBERICHT. Vliegvelden bij Moskou gebombardeerd Zin voor de werkelijkheid. ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT NEUZENSCHE COURANT VEKSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Prijsverhoogmg advertentien toegestaan door het Departement van Handel, Nijverlieid en Scheepvaart onder No. 16236 N.P. d.d. 24 Maart 1942. ABONNEMENTSPRIJSBinnen Terneuzen 1,42 per 3 maanden; buiten Terneuzen 1 73 per 3 maanden. Bij vooruitbetaling 6,60 per jaar. UitgeefsterN.V. Firma P. J. VAN DE SANDE Telefoon 2073 Giro 38150 Directeur: I. van de Sande. ADVERTENTIEN Per mm 10 cent, minimum per advertentie 1,50. Rubriek Kleine advertentien: 15 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent; max. 8 regels. Dienstaanbie- dingen en dienstaanvragen 15 regels 52 cent, iedere regel meer 10 cent. Met ver- melding Brieven of Adres Bureau van dit blad 10 cent meer. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. In- zending vkn advertentien uiterlijk 10 uur v.m. op den dag van verschijning. Hoofdredacteur: N. J. Harte, Terneuzen. Duitsch-Italiaanseh succes in Noord-Afrika. Het opperbevel van de weermacht maakte gisteren bekend: In het versterkte gebied voor Sebastopol vonden gisteren slechts gevechten van gerin- igen omvang plaats. De luchtmacht vernietig- de in de haven van de Zuidelijke baai een vij- andelijken torpedojager. Het ten Oosten van Gharkof veroverde fcruggehoofd aan gene zijde van de Donetz wend naar het Noorden uitgebreid* Overigens mislukten in den Centra.len en Noordelijken sector van het Oostelij'ke front plaatselijke aanvallen van den vijand. Sterke formaties gevechtsvliegtuigen bom- bardeerden met goede uitwerking een vijande- lijik vHegveld bij Moermansk en plaatsten aan de Kandalakscha-baai bomtreffers op trajec- ten van den Moermanskspoorweg. Hierbij ver- loor de vijand in luchtgeve'chten 10 vliegtui gen. Nachtelijke aanvallen van de luchtmacht waren gericht op vliegvelden en spoorwegin- stallaties in het gebied rondom Moskou. De slag in de Marmarische woestijn is in het voordeel van de Duitsche enItaliaansche troepen beslist. Nadat de vijandelijke pantser- strrjdkrachten bij Acroma waren verslagen en bij de achtervolging naar het Noorden de Via Balfeia was overschreden en de kust bereikt werd, zijn de Engelsche en Zuid-Afrikaansche troepen in de stelling van Gazala van hun verbinding met Tobroek afgesneden. In een aanval van het (Westen uit hebben Italiaan sche divisies deze stelling doorbroken. In de avonduren van gisteren werden ook ten Zui- den van Tobroek zwaar versterkte woestijn- forten stormenderhand veroverd en werd ver- der naar het Oosten terrein gewonnen. De omvang van de overwinning- is nog niet te ovdtzien. In het Kanaal sloegen lichte zeestrijdkrach- ten bij de bescherming van een convooi 3 aan vallen van vijandelijke groepen motortorpedo- booten af en brachten door artillerietreffers op korten afstand 2 Britsche motortorpedo- booten tot zinken. Andere vijandelijke vaar- tuigen werden deels door gebruik te maken van handgranarten zwaar beschadigd. In Zuidwest Engeland werden in den afge- loopen nacht militaire installaties met borrt- men bestookt. (Enlkele Britsche vliegtuigen deden gisteren o-verdag onder bescherming van de wolken een nutteloozen storingsaanval op het West-Duit- sche grensgebied. Eigenschafj, welke ons volk ook in deze moeilijke tijden tot sieraad strekt. De weken, welke wij thans in dezen Juni- maand van het jaar 1942 doormaken, zijn zon- der eenigen twijfel de moeilijkste van het ge- heele jaar. Na den langen barren winter en het droge koude voorjaar ondervinden wij nog de moeilijkheden. welke door het koude half- jaar ontstaan zijn. In deze dagen, nu de kankeraars en mopperaars overal hoogtij kun- nen vieren en de eerlijke Nederlander, die anders nog wei geneigd was, de zaken ,,van twee kanten" te bekijken, met den mond vol tanden staat tegenover den alles meesleuren- den vloed van argumenten en „bewijzen", dat het gehate nationaal-socialisme de schuld van alle moeilijkheden is, doet men er goed aan, zich te realiseeren, hde de stand van zaken in werkelijkheid is. Wanneer ons land thans moeilijkheden on- dervindt bij de voedselvoorziening, dan is en blijft dat toch vooral de schuld van de blok- kade, welke de vroegere bondgenooten aan den anderen kant van de Noordzee over ons volk dat zij, te oordeelen naar "nim radio- propaganda,, zoo graag willen belpen heb ben afgekondigd. Deze waarheid dient men zich onomstootelijk te herfnneren, wanneer sommige lieden opzettelijk of uit domheid en kortzichtigkeid, dat kan men in het midden laten wederom bezig zijn alle leed, waar ons volk thans aan is blootgesteld op rekening van een nieuwe, in het algemeen slecht ge- kende wereldbeschouwing te schrijven. Tenslotte is het in waarheid toch zoo, dat geen enkele nationaal-socialist, noch in Neder- land, noch in Duitschland, jaren lang de ge- bruikelijke terreur. welke onder democratische regeeringen kon worden uitgeoefend op an- dersdenkenden, heeft geleden, opdat een van beide Volkeren zich in het jaar 1942 op zulke kleine, beperkte levensmiddelenrantsoenen ge- plaatst zou zien, als thans het geval is onder invloed van de blokkade van den Britschen .bondgenoot" en van den buitengewoon stren- gen winter van 1941/42. Het zal ons volk, dat zich altijd zoozeer heeft verheugd in den roep, van een zeer groote nuchterheid en zin voor de werkelijkheid. sieren, wanneer wij dit be- denken, in plaats van geioof te slaan aan allerlei zotte roddelpraatjes, welke met de regelmaat van een klok terugkeeren met elk nieuw jaargetijde. (V.P.B. u BKITSCjHE TROEPEN IN 1 All YE OMSINtlELD. Het hoofdkwax-tier van de Italiaansche weermacht deelde Maandagavond mede: De nieuwe phase van den slag, die begon- nen is na den val van Bri Hacheim, is ,na bloedige gevechten geeindigd met een schei- ding van de vijandelijke strijdkrachten. De strijdkrachten van de spil, die Acroma gepas- seerd zijn evenals den kustweg, tR Via Balbia, hebben de kust bereikt. Alle ghsote vijan delijke eenheden, die zich ten Westen hiervan bevinden, zijn omsingeld. Het aantal gevan- genen en d£ buit kunnen voor het oogenblik niet berekend v/orden. ZWARE BRITSCHE VERLIEZEN IN DE MIDDELLANDSOHE ZEE. Het Italiaansche weermacbtbericht van gisteren luidt als volgt: Na de in het extra bericht gemelde succes- volle actie in de Marmarische woestijn zetten de Italiaansche en Duitsche troepen hun ope- raties met goed resultant voort. De steliingen van Ain el Gazalla werden bereikt en gepas- seerd. De luchtmacht van de Asmogendheden die zonder verzet te ontmoeten het luchtruim van den veldslag beheerscht, ondersteunde zonder ophouden de actie te land. Vijandelijke colonnes, die op den aftocht waren, werden onder machinegeweervuur genomen en ver- strooid. Vele bonderden automobieien werden ver - nield of onbruik'baar gemaakt, batterijen wer den tot zwijgen gebracht. Op 14 en 15 Juni verloor de Britsche luchtmacht in totaal 20 vliegtuigen, 5 van onze toestellen z;jn niet teruggekeerd. Aan den grooten lucht- en zeeslag, die gis- teravond in de Middellandschc Zee werd bc- eindigd, heeft de marine met naar strijdkrach ten een zeer groot aandeel gehad.-Sinds haar vertrek werden de beide groote vijandenjke convooien, die van het Oosten en het Westen kwamen, door onze duik'ooote.i waargenomen en a&ngevallen, die 2 eenheden van het van Gibraltar uitloopende eskader torpedeerden. Op den ochtend van 15 Juni neeft de 7e vlootdivisie, bestaande uit 2 lichte kruisers en 5 torpedojagers, het van Gibraltar naar Malta, onderweg zijnde convooi nevig aange- vallen. Hoewel dit in de meerderheid was en bestond uit 2 kruisersv en minstens 12 tdrpe- dojagers, trok het zitih terug, verspreidde zich en hulde zich in nevel. Tn het hierop zich af- spelende gevecht op korten afstand werd een kruiser getorpedeerd en zonk onder het ge- concentreerde vuur van de ,,Eugenio di Sa- voya" en van de „Montecuceob". Twee torpedojagers werden door onze ma- rinevaartuigen getorpedeerd. Onze eenheden zetten onder voortdurende vruchtelooze vijan delijke luohtaanvallen den geheelen dag de actie tegen de vijandelijke eenheden voort en brachten door artillerietreffers nog een tor pedojager tot zinken. De luchtmacht van de Asmogendheden nam aan den strijd deel en decimeerde het convooi. Vier schepen werden in brand geschoten en tot zinken gebracht, een tankboot geraakte in brand. Het andere, van Alexandria komende groote vijandelijke convooi werd door bommenwerpers en torpe- dovliegtuigen van de steunpunten in Noord- Afrika en in de Egeisehe Zee aangevalien. Een torpedojager werd tot zinken gebracht, 6 eenheden werden getroffen. In luchtgevech- ten werd een Spitfire neergehaald. Een van onze vliegtuigen keerde niet terug. In de zeegevechten ten Oosten en ten Wes ten van Malta verloren wij een zwaren krui ser, die door een luchttorpedo en vervolgens door een duikboottorpedo getroffen werd, ter- wgl een zwaar beschadigde torpedoboot een Italiaansche haven wist te bereiken. Een groot dee! van de bemanningen werd gered. Volgens later ontvangen berichten zijn de verliezen van de Engelsche vliegtuigen brj de operaties op 14 Juni in het Westelijke bekken van de Middellandsche Zee tot 27 ges-tegen. Npg 19 andere machines werden denzelfden dag vemietigd. In de Zwarte Zee brachten Italiaansche „Mas" (motortorpedobooten) een bolsjewistische duikboot tot zinken. ZWARE SLAG IN I)E 11IDDELLANDSCHE ZEE Het hoofdkwartier van de Italiaansche weermacht publiceert het voigende extra bericht: Een der beide convooien, waarvan melding gemaakt is in het Italiaansche weerxoacht- bericht van Dinsdag (no. 745), is, toen het onder escorte van talrijke oorlogSbodems en 2 vliegkampschepen uit den Atlantiscken Oceaan kwam, in de vroege ocbtenduren van 13 Juni ontdekt door verkenningsvliegtuigen, den geheelen dag achtervolgd en Maandag herhaalde mjilen door Italiaansche lucht- strijdkrachten aangevalien in de wateren tus- schen Sardinie en Tunis. Sterke formaties torpedovliegtuigem en bommenwerpers, die snel waren geconcentreerd op de gunstigst gelegen steunpunten, volgden elkaar op van zonsopgang tot -ondergang en ondervonden een scherpe reactie van de escorteerende vaar- tuigen, alfmede verwoede aanvallen van de jachtvliegtuigen, die van de vliegtuigmoeder- schepen waren opgestegen. Twee kruisers, 1 torpedojager en 4 schepen werden tot zinken gebracht. Een slagschip, 1 vliegkampschip, 2 .kruisers, 1 torpedojager en 4 schepen werden herhaalde malen met torpedo's en bommen getroffen en emstig beschadigd. Tijdens de felle gevechten. die zich bij elken nieuwen golf ban onze luchW formaties afspeelden, werden 15 vijandelijke vliegtuigen brandend neergehaald. Twin tig Italiaansche toestellen keerden niet op hun basis terug. Eenige bemanningen werden gered door reddingswatervliegtuigen. De commandant van een luchtregiment, de commandant van een 1/uchtgroep en 2 eska- dercommandanteni ontbreken op het appel. Talrijke leden der bemanningen zijn gewond geraakt. Drie vliegtuigen, met kogeis door- zeefd, konden Italiaansch gebied bereiken. De operaties werden van de vroege ochtend- uren van; Dinsdag af hervat en worden tegen andere vijajidelijke eenheden yoortgezet. GELUKWENSCOHEN VAN GORING VOOR ANTON1ESCI1. Rijksmaarschalk Goring heeft den Ftoe- meenschen gtaatsleider, maarschalk Anto- nescu, naar aanleiding van zijn zestigsteh verjaardag, telegrafisch zijn beste wenscben doen toekomen, waarbij hij de historiscbe taa'g gedacbt, die de Roemeenscbe staatsleider voor zijn land op zich heeft genomen. DE DOODEN VAN DE LEXINGTON. Van bevoegde zijde verneemt bet D.N.B.: Bij den ondergang van bet grootste Ame- rikaansche vliegkampschip Lexington in de zee- en luchtslag in de Koraalzee zijn van de uit 1401 koppen bestaande bemanning 679 officieren en manschappen om het leven ge- komen. Een deel van de geredde leden der bemanning kon door Japansche oorlogss^hepen aan boord worden genomen: 324 man onder wie 47 officieren. BOLSJEWISTISCHE AFLEIDINGS- MANGEUVEE. Aan de Westkust van de Krim, bij Eupato- ria hebben, naar het D.N.B. van militaire zijde verneemt, Sovjet-oorlogsschepen een aanval gedaan op de kust, welke waarschijn- lijk bedoeld was als afleidingsmanoeuvre in verband met de gebeurtenissen op het front van Sebastopol. Er ontstond een artilleriege- vecht tusschen de oorlogsschejfen en Duitsche kustartillerie, waardoor de bolsjewieken na eenige treffers gedwongen werden den steven te wenden. SLAG VOOR TOBROEK. De correspondent van Exchange Telegraph bij het hoofdkwartier van bet 8ste Britsche leger in Libye meldde gisteren: Om midder- nacht was de slag voor Tobroek nog in vollen gang. In de buurt van Acroma duren de ver- bitterde gevechten voort. Aan beide zijden zijn zware verliezen te melden. De slag kan nog vier en twintig uur duren. TOESTAND ERNSTIG, ZEGT LONDEN. Voor den Londenschen zender heeft, naar het D.N.B. meldt, de commentator Frazer in verband met de gevechten in Noord-Afrika en de situatie aan het Oostelijke front verklaard dat men, wanneer men het geheele geallieer- de front overziet, kan zeggen, dat de toestand er voor de geallieerden niet zeer verheugend uitziet. De Britsdhe berichtendienst deelt het voi gende mede. Uit het hoofdkwartier van het 88ste Britsche leger in Libye meldt Eric Lloyd Williams, dat dit leger zicb genood- zaakt heeft gezien, ziph wegens de zware ver liezen aan pantserwagens, welke het Zater- dag geleden heeft, op nieuwe steliingen terug te trekken. De gehee-le toestand is op het oogenblik zeer verward en men kan niet zeg gen, wat er thans gaat gebeuren. De toestand is ernstig. Het is niet mogelijk de situatie te overzien. Duidelijk is echter, dat de Asmo gendheden het initiatief bezitten en groote voordeelen behaald hebben. HONDERDEN SOHIPBREUKELINGEN IN STRAAT VAN SICILlE. Een der bijzondere correspondenten van Stefani meldt: De gevolgen van de aanvallen der Italiaansche luchtmacht blijken vjreeselijk te zijn. Tijdens verkenningsvlucbten boven de Straat van Sicilie heeft men honderden schip- breukelingen kunnen waarnemen, alien En- gelschen, die deel uitmaakten van de beman ningen van koopvaarders en oorlogsschepen, welke door de Italiaansche bommenwerpers tot zinken gebracht zijn. Een Italiaansch hos- pitaalschip stelt pogingen in het werk deze sdhipbreukelingen te redden, maar dit red- dingswenk werd bemoeilijkt, aangezien het vaattuig door vijandelijke vliegtuigen werd aangevalien. STAATSMAN EN SOLDAAT. Maarschalk Antonescu 60 jaar. ,,De rechte weg, die ik sedert het begin van mijn loopbaan ondanlts vele moeilijkheden betreden heb, heeft mij nirtimer berouwd. Laat dit voor u een aansporing pijn. Gij kent mijn programma, daar bet in al mijn daden is uit- gedrukt". Aldus sprak generaal Antonescu, toen hij in 1937 tot minister van oorlog in het ministerie Goga benoemd was, tot zijn offi cieren en ambtenaren. Vrjf jaar zijn sedert- dien verloopen en thans is de man, die reeds toen op zoo kracfitige wijze zijn vertrouwen in de toekomst uitdruikte, maarschalk en staatsleider van Roemenie. Geboren in 1882 aan den voet der Karpa- then, een der schoonste en oudste gedeelten van Roemenie, ging Antonescu reeds op jeug- dige leeftgd naar de militaire academic. Als luitenant wist hij een grooten boerenopstand met tact en energie te beteugelen en voor dit feit overhandigde kroonprins Carol hem per- soonlrjk een hooge onderscheiding. Later nam hij als kapitein aan den Balkanoorlog deel en in den staf van een Roemeensch leger aan den wereldoorlog. De uitnemende wijze, waarop hg zicih van zijn taak kweet, varschafte hem niet alleen de hoogste militaire onderscheiding, maat- ontlokte tevens aan generaal Berthelot, chef van een Fransche militaire missie, de uitspraak, dat Antonescu de eenige officier in het Roemeensche leger was, die oorlog wist te voeren. Na den wereldoorlog volgde een verblijf in Turkije, Frankrijk en Engeland, als militair attache. Toen Antonescu in 1934 echter als chef van den generalen staf tot een grondige hervorming van het leger wilde overgaan, ontmoette hij fei verzet van de hofkringen in de hoofdstad, waar madame Lupescu den toon aagaf. Scherpe botsingen leidden tot zrjn afizetting en in 1937 keerde de .generaal" zooals de volksmond den populairen man noemde, na een korte perlode als minister van oorlog naar de troep terug, gereed om op diet juiste oogenblik op te tredon. Dat oogenblik was in 1940 gekomen. Roe menie moest zware beproevingen doorstaan. Bessarabie en de Boekowina waren aan de Sovjet-Unie afgestaan en de, aloude strijd om Zevenburgen bereikte wederom een hoogte- punt. Antonescu vroeg een audientie aan en betoogde tegen koning Carol de noodzakelijk- heid van een grondige zuivering van den staat. Vecgeefs, zelfs werd hij gearresteerd. Eenige maanden later steeg de opwinding in het land echter z66 hoog, dat Oarol na lange aarzeling ten gunste van zijn zoon afstanld deed. Antonescu, die bij .dezen gang van zaken een leidende rol had gespeeld, werd staatsleider. In het bezit van uit-gebreide bevoegdheden kon Antonescu tot een groote binnenlandsche hervorming overgaan. In dit land, waar de bevoiking grootendeels uit slaafsche boeren bestaat en de stedelingen den blik steeds op Wjest-Europa gericht hadden, verliep deze niet zonder moeilijkheden. Maar langzamer- hand drongen de nieuwe denkbeelden van boven naar beneden door. 'Het staatsappa- raat werd gezuiverd en vereenvoudigd, de wetten aan den nieuwen tijd aangepast en cor- peraties der beroepen ingesteld. In verband met de economische beteekenis van Roemenie voor het nieuwe Europa, werd de agrarische productie verhoogd en een overmatige uit- breiding van de industrie tegengegaan. Krachtigen steun ondervond de staatsleider bij zijn werk van het leger. De demoralisatie, waaraan de troepen in 1940 ten prooi waren gevallen, werd door hersfel van de tucht en de invoering van moderne wapens overwonnen. Toen in Juni 1941 de definitieve afrekening met de Sovjet-Unie begon, nam ook het Roe meensche leger aan den strijd tegen den erf- vijand deel. Bessarabie werd heroverd en aan de inneming van Odessa hadden Roe meensche troepen een werkzaam aandeel. Hun offers geven den weg aan, die Roemenie on der leiding van Antonescu in de toekomst zal gaan. CANADA EN DE SOWJET-UNIE. De Britsche berichtendienst meldt, dat de Sovjet-Unie en Canada een overeenkomst hebben getroffen met betrekking tot de uit- wisseling van diplomatieke vertegenwoor- digers. MOLOTOVV'S REIS NAAR HET WESTEN. Eienige Finsche bladen schrijven over het bezoek van Molotow aan Engeland en de Ver- eenigde Staten. De Uusi Suomi wijst erop, dat het bericht over het bezoek van Molotow de verklaring geeft, waarom op het oogen blik de belangstelling voor Finland, in de Ver- eenigde Staten zoo groot is. Het blad citeert de uitlatingen van 'Hull ten aanzien van Fin land en artikelen in de Amerikaansche pers, waarin gezegd wordt, dat iedere poging van Finland om de Moermansk-spoorlijn af te snijden beschouwd zou worden als een oor- logshandeling tegen de Veree'nigde Staten. Het blad voegt hieraan toe, dat het doel van het bezoek van Molotow niet moeilijk te raden is. De Sowjet-Unie ziet reeds de scha- duw van den zomer en Molotow heeft getracht zooveel mogelijk doeltreffende hulp te krij- gen. In de in Washington en Londen geslo- ten verdragen is weliswaar gezegd, dat de Sowjet-Unie geen territoriale eischen zal stel- len, maar, aldus het blad, wat beteekent dit in werkelijkheid? Wanneer de Sowjet-Unie geen nieuwe gebieden wenscht, eischt zij toch maar de gremzen van voor 22 Juni 1941, Afge- Wacht moet worden, zoo besluit het blad, welke gevolgen de reis van Molotow zal heb ben. In ieder geval zullen de betrekkingen van Finland met de Vereenigde Staten thans klaarbiijkelrfk bepaald worden door de iijn MoskouLonden(Washington De Helsingin Sanomat wijst op het feit, dat Finland vasthoudt aan zijn meening, volgens welke het van den kant van het bolsjeiwisme dreigende gevaar eerst moet worden opge- heiven, voordat Finland als beveiligd kan wor den beschouwd. Daarom zijn ook alle influis- teringen over een afzonderlijken vrede, die men van tijd tot tijd te hooren krijgt, zonder effect en vinden zij geen gehoor. Het blad wijst er overigens op, dat Finland anders dan staten als Hongarije, Roemenie en Bulgarije, indertijd geen oorlog verklaard heeft aan de Vereenigde Staten. Finland heeft ook geen poiitieke verdragen gesloten, die het kunnen betrekken in een strijd tegen de andere vijan- den van de mogendheden van de spil. (A.N.P.) De geheime overeenkomsten. De Roemeensche bladen publiceeren een bericht van het agentschap Rador uit Ankara, volgens hetwelk de p^rafeering van den tekst van het verdrag, die 11 Juni is bekend ge maakt, .reeds 22 Mei, dus een dag na aan- komst van Molotow te Londen tot stand zou zijn gekomen. Dit zou blijken uit de eerste berichten, die tot diplomatieke kringen te Ankara over de onderhandelingen van Molo tow te Londen en Washington doordringen. De daarop voigende dagen, tot aan de onder- teekening op 26,Mei, zijn gewijd geweest aan de behandeling van tiwee punten, n.l. 1) den eisc-h van Moskou omtrent de opneming van een Britsche verplicihting tot onmiddellijke vorming van een tweede front in den tekst van het verdrag, en 2) het redigeeren van eeh geheim aanvuilend protocol op artikel 5 van het verdrag. Moskou heeft zich slechts ac- coord verklaard met het op plechtige wijze afstand doen van gebiedsuitbrej/iing op voor- waarde, dat in een gelijktijdige geheime over eenkomst als territoriale status quo het ge bied van de Sowjet-Unie op 22 Juni 1941 er- kend werd. De voornaamste kwestie, die men hier lhans bespreekt, is, welke beloften zijn aan de Sowjetunie gedaan in een tweede geheime overeenkomst, over den inhoud, waarvan tot nu toe geenerlei aamwijzingen besohikbaar zijn als tegenprestatie voor bet afzien van haar overige territoriale aanspraken en van de^ passage over een\ tweede front in het hoofd- verdrag. Het officieele nieuwsbureau M.T.I, meldt uit Lissabon, dat volgens berichten uit Lon den, die in poiitieke kringen aldaar beschik- baar zijn, de geheime onderhandelingen tijdens bet verblijf van Molotow over het herstel van Pol en en over de toekomstige grenzen van Finland bijzondere moeilijkheden hadden op- geieverd. Ten aanzien van het toekomstige Poolsohe gebied was tenslotte overeenstern- Meen niet dat het joodsche gevaar alleen bestaat in vermenging met joodsch bloed. Ook de geest kan ver joodscht worden. Het een is minstens zoo erg als het andere. Strijdt mede tegen den joodsehen invloed op elk gebied. Treedt in de rijen der Nederlandsche a ming bereikt. 'Het vastleggen van de nieuwe grenzen tusschen de Sowjetunie en Finland was daarentegen niet mogelijk geweest, daar Molowtow zijn eischen niet beperkt had tot de definitieve inlijving van Hangoe, doch ook de Aalands-eilanden had geeischt. Churchill heeft, volgens. betrou/wbare bron, een Britsche toestemming afhankelijk gemaakt van de goedkeuring van Zweden. KALLAY OYER ZIJN BEZOEK AAN DUITSCHLAND. De Hongaarsche minister-president en minister van buitenlandscbe zaken Kallay heeft voor de leden van de regeering en de regeeringspartij verslag uitgebracht over zijn bezoek aan het hoofdkwartier van Hitler, over de besprekingen, welke bij op zijn reis heeft gevoerd, en over de indrukken, welke hij heeft opgedaan. Hij zeide, dat de vastbeslotenheid en de doelbewustheid van den Ftihrer en het Duit sche volk diepen indruk op hem hadden" ge maakt, evenals de voortreffelijk uitgeruste Duitsche weermacht, die elk probleem kan oplossen. Met bijzondere voldoening ver- klaarde Kallay, dat ten aanzien van de be- sproken militaire en poiitieke vraagstukken volkomen overeenstemming bestond, zooals in het officieele communique is gezegd. De ervaringen, welled hij op zijn reis heeft opge daan, hebben zijn vaste vertrouwen op de overwinning van de asmogendheden versterkt. De aanwezigen hoorden de verklaringen van Kallay met groote geestdrift aan. De minister zonder portefeuille Lukaacs sprak zijn dank uit voor de binnen- en buitenland- sche politiek van den premier en de leden van de partrj sloten zich daarbij aan. LAVAL PI.LIT VOOR SAMENWERKIN G MET DUITSCiHLAND. Laval, de chef der Fransche regeering, heeft een toespraak gehouden, waarin hij wees op de bijdrage die Frankrijk moet leveren voor den gemeensehappelijken strijd van Eufopa tegen het bolsjewisme en communis- me. Naar het A.N.P. meldt, zeide hij de over- winning van Duitschland te wenschen, want wanneer Duitschland zou worden verslagen, zou het communisme geheel Europa en Frank rijk overstroomen. Het is juist, dat Frankrijk zich in een droevigen toestand bevindt. Spre- ker zeide al zijn landgenooten te willen too- nen, dat deze politick van overeenstemming en samenwerking met Duitschland de eenig juiste voor Frankrijk is. Hij wenscht, dat het Fransche volk de beteekenis van de huidige gebeurtenissen zal begrijpen en wil derhalve in alle loyaliteit met Duitschland samenwer- ken. Het was onjuist van Frankrijk den Vrede van Versailles te sluiten en den oorlog van 1939 te beginnen. Onder deze omstandigheden moet een basis tot overeenstemming gevon- den worden, want het is niet mogelijk dat om de 25 jaar de jeugd van beide landen wordt afgeslaeht. De politiek van Frankrijk is er een van overeenstemming en verzoening. REIS VAN MA ARSCHALK RETAIN DOofe ZOD-FRANKRIJK. De eerste dag van de reis van maarschalk Petain door het Zuiden van Frankrijk is ge eindigd in Castelnaudary, waar hij een korte toespraak richtte tot de geestdriftige menig- te. Hij herinnerde er aan, dat het thans bijna twee jaar geleden is, sedert hij een nutteloos bloedvergieten staakte en herhaalde dat Frankrijk thans moet-opbouwen. Hij, heeft ook de taak het land een nieuwe grondwet te gevCn, maar die kan eerst dan worden vast- gesteld en van kracht worden, wanneer de vrede gesloten is. De vrede hang't echter van het Fransche volk zelf af. De vrede is er van aiihankeijk in welke mate het Fransche volk het respect van den tegenstander verwerft. Van Castelnaudary zette Petain zijn reis voort naar Toulouse. Aldaar heeft hij Zondagmiddag het woord gericht tot de arbeiders. ..Frankrijk kan slechts leven", zoo zeide hij o.a., wanneer het beschermd is tegen sociale onlusten. De arbeiders moeten alle rears t denken aan her algemeen weizijn. Er mag geen strijd meer tusschen arbeiders en kapitaal zijn. Indien deze strijd nog langer zou bestaan, dan zou Frankrijk onherroepelijk verloren zijn. Frankrijk is het slachtoffer geworden van vroegere regeeringen, die het land naar de catastrophe hebben geleid". Het staatshoofd ^maande zijn hoorders aan discipline te be- waren.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 1