Sport Landbouwberichten Predikbeurten. Kerknieuws Gemengde Berichten Het Radio-programma TERNEUZEN, 15 JUNI 1942, AXEL. VOETBAL. KORFBAL. GEREFOR.MEERDEN IN DE OEKRAINE. GEN; SYNODE GEREF. KERKEN. Voedingsgewassen in eigen tuin, RECHTSZAKEN. rechtbank te middelburg. VERDRONKEN. >t DE GRDENEENSCHAARSGHTE. Een vervoerverbod. Blijkens een publicatie in de Staatscouran1. •van 8 dezer heeft de secretaris-generaal van landbouw en visscherij bepaald, dat het ver- voeren of doen vervoeren van warmoezerij- gewassen in de door de Nederlandsche groen ten- en fruitcentrale aangewezen streken des lands is verboden. Dit verbod geldt7 niet, in- dien en voor zoover de door centrale onthef- ficg is verleend. Het besluit is op 6 dezer in werking ge- tieden en kan worden aangehaald als ver bod vervoer van groenten 1942.". Boor dit aigemeene vervoerverbod voor groenten zal het, schrijf t de N. R. Crt., niet meer mogelijk zijn, dat, zooals op het oogen blik geschiedt, de bevolking van nabij een tuinbouwcentrum gelegen gemeente derwaarts trekt om zich bij de tuimders zelf van groen ten te voorzien, een verschijnsel, dat in de laatste dagen steeds grooteren omvang heeft genomen. Bovenbedoelde maatregel staat uit den aard der zaak met de zeer scherpe groenten- schaarschte, die zich op het oogenblik voor- doet, in verband. Zijn doel is te bevorderen, dat de geproduceerde groenten zooveel moge lijk ter veiling komt, en via deze zooveel mogelijk de bevolking bereikt, opdat een ieder van de aanwezige hoeveelheden tenminste een gedeelte kan betrekken. De maatregel kan echter niets veranderen aan het feit, dat er weinig groente is. Dit ligt aan den winter en de daarop gevolgde periode van droog, koud en winderig weer, die wij achter ons hebben. Bloemkool en sla, die -dn' normalen tijd in Februari worden uitge- jsaaid, zijn thans voor het allergrootste deel bevroren. Peen, die van November tot Febr. wordt uitgezet, evenzeer. In verband hier- mede is men alles opnieuw moeten gaan uit- zaaien, wat noodzakelijkerwijze groot tijd- verlies heeft gekost. De aansluiting tusschen de groenten uit de kas en die van kouden bodem was altijd min of meer precair, ook in volmaakt normalen tijd, maar men hoefde er dan niet veel van te merken, v/ant er was voor invoer genoeg. Bloemkool kregen wij bijv. in tamelijke hoeveelheden uit Bretagne; tomaten (eeh ander artikel dat thans schaarSch is) uit Italie. Van zulken invoer kan thans niets komen. De kloof tusschen kas en kouden grond was dus thans niet te overbruggen. Hierbij komt, dat er tal van gezinnen zijn, die veel meer groenten eten dan in normalen tijd. Er zijn huisgezinnen genoeg, waar men bij gebrek aan brood tweemaal daags warm eten eet- en daarbij plegen dp.n groenten te worden gecon- sumeerd. in den vorm van een gestampten pot. Nog een andere factor is, dat er in tal van huisgezinnen voorheen inmaakgroenten of conserven waren, die nu niet aanwezig zijn of al opgegeten waren of waaraan men met het oog op nog ongunstiger omstandigheden nog niet durft te raken. Zoo komt alles bij elkaar om de groentenvoorziening moeilijk te maken. Hoe hevig de vorenbedoelde vorstschade is geweest moge blijken uit het feit, dat er be- houdens in het' jaar 1938 sinds menscben- bevroren als dit jaar. Tegenover het door de genoemde omstandig- lieden ontstane tekorf maakt de hoeveelheid groente, die direct bij tuinders wordt gekocht, naar ons van ingelichte zijde is verzekerd. niet veel uit. Men hoeft er dus niet op te rekenen. dat met het vervoerverbod een groote verbetering zal intreden, want dit zou een illusie zijn. De groote verbetering kan pas komen. als uit den kouden grond weer groen ten loskomen. Sla is er op het oogenblik al wat rujmer en dat zal iederen dag beter wor den. De bloemkool en de peulen beginnen ook al wat ruimer te worden. Met de peen zal het nog een dag of veertien moeten duren; met de doperwten een week of drie en op de tuin- boonen zal men volop pas tegen het einde van deze maand kunnen rekenen. Alsdan zal ver- moedelijk onze groentenpositie weer norma.al zijn. Op overvloed zal er echter in geen geval gerekend kunnen worden, want al is de poot- oppervlakte niet onaanzienlijk uitgebreid, de door de vorst verloren gegane zaden heeft men slechts ten deele kunnen vervangen. Van invoer van zaden, als anders kan geschieden, was nu geen sprake. Ook oefent het gebrek aan kunstmest invloed uit op de opbrengst per hectare. Bovendien is er de noodzaJkelijke uitvoer, die echter naar ons is medegedeeld niet zoo een overmatig hoog percentage van den aan- voer in beslag neemt, t.'s we! eens wordt be- weerd. Het beste zal wei zijn, dat men zijn ziel maar in lijdzaamheid tracrit te bezitten, en afwaeht tot het beter wordt, want er is nu e-enmaal niet veel anders aan te doen. De natuur moet het hier voor ons in orde maken. BJijft het gunstig weer, dan za! het misschien eerder gelukt zijn dan wij denken NOODUITKEERING VAN HET ARBEIDSFRONT. (Be centrale persdienst van het Nederland sche Arbeidsfront meldt Artikel 8 van het huishoudelijk reglement van het Arbeidsfront opent de mogelijkheid van ondersteunlng in geval van nood. Ook hierin komt de tegenstelling met het verleden tot uiting. De leden van het Neder- landsche Arbeidsfront vormen tezamen een gemeenschap, waarnn de beteekenis ver uit- gaat hoven die van een vakorganisatie. Ge- heel in overeenstemming hiermee kan ieder aanspraa'k maken op een grootere beharti- ging. van zijn belangen, dan voortvloeit uit zijn vak of beroep. Het saamhoorigheidsgevoel moet overal waar dit mogelijk is tot uiting komen, wat vandaag den een kan overkomen, kan morgen den ander te beurt vallen. Allen hebben de gezamenlijke plicht hulp te bieden waar de enkele werker den bijstand van ande- ren behoeft. De financieele zorgen en moei- lijkheden in het gezin van iederen werker zijn 'tevens de zorgen van de gemeenschap, waar- toe deze werker behoort. Dit is de grondge- dachte, waaruit de ,,nooduitkeering" gebo- ren is. Sen nadere omschrijving van wat onder „nooduitkeering" wordt verstaan, is in artikel 8 niet gegeven. 'Hierdoor is een zeer mime be- grenzing mogelijk. Alle gevallen, die niet kun nen worden thuisgebracht onder de' andere ondersteuningen als invaliditeits- en ouder- domsondersteuning, overlijdensuitkeering e.d., doeh niettemin dringend om oplossing vragen, kunnen behooren tot de gevallen als bedoeld in artikel 8. 'De strekking van dit artikel is de moge- lijk-heid, duidelijk te laten spreken, dat ieder, die tenminste een jaar contributie heeft be- taaldzich binnen d'e grenzen, die de finan- cieele leider van het Arbeidsfront stelt, van hufp en bijstand zal kunnen verzekeren. Het saamhoorigheidsgevoel van iederen werker en den wensch in geval van nood ook voor eigen gezin een beroep op de gemeenschap te kun nen doen, do&n hem de noodzaak inzien, lid te zijn van het Nederlandsche Arbeidsfront. UITVOERING CHR. GYMNASTIEKVER. E. M. M. J.l. Vrijdagavond gaf de Chr. Gymnastiek- vereeniging EMM, directeur de heer K. B. de Dreu, een uitvoering in het Concert- en Bioscoopgebouw alfiier. De zaal was tjokvol en velen, die nog een plaatsje wilden bemachtigen, moesten hierin teleurgesteld worden. De bijeenkomst werd met een kort welkomstwoord geopend door den voorzitter, den heer P. K. Dees, welke daarna voorging in gebed. Voor dezen avond stond als hoofdnummer op het programma de kinderoperette in 6 be- drjjven „De Sneeuiwkoningin"'Het is voor de organisatoren een heele opoffering zoo'n ope- rette voor het voetlicht te brengen. Het ver- eischt onnoemelijk veel tijd en geduld, voordat men met kinderen tot een dragelijke vertoo- ning kan overgaan. Er mag evenwel worden geconatateerd, dat de vereeniging hierin vol- komen is geslaagd. De hoofdrollen werden op voorbeeldige wijze vertolkt en met de figura- tie er bij, werd een goede uitvoering verkre- gen. Op ieder bedrijf volgde dan ook een wel- verdiend krachtig applaus. Rollen afzonderlijk noemen zou ons te ver voeren, daar het ge- heel een succes werd voor leiding en publiek. De costumeerirg was uitatekend verzorgd, terwijl het, sprookjesachtige boschdecor en de belichting het effect' ten zeerate verhoogden. Het was van de regie een goed idee, de kinderen zoodanig op te stellen, dat ze voor een microfoon den tekst der operette konden opzeggen, zoodat de in den regel zwakke kin- 'derstemmetjes met een geluidversterker tot in de verste hoeken van de zaal goed tot hun recht kwamen. De entre-actes werden aangevuld door gymnastische oefeningen, zoowel door de af- deeling dames als door de afdeeling heeren. Er werd goed werk geleverd, in 't bijzonder de knotsoefening van de dames en het rekwerk der heeren. De uitvoerders oogatten hiermee veel succes. Nu volgden ,nog eenige nummertjes van de ,,kleintjes", welke goed in den smaak vielen, vooral de zgn. ,,zevensprong", die werkelijk heel aardig werd uitgevoerd. Aan het slot werd de leidster van de kinder operette, mej. S. de Zeeuw, die ook het mu- zikale gedeelte verzorgde, door een der jong- fete executantjes, namens alle medewerkers een prachtige bloemenmand aangeboden, uit dan'khaarheid voor al de moeiten en zorgen door haar aan deze uitvoering besteed. Mej. De Zeeuw dankte hiervoor en hood op haar heurt aan de hoofdrolvertolkster een hloemen- hulde aan.. Een krachtig applaus vertolkte hierna de gevoelens van het publiek. De voorzitter dankte de aanwezigen voor hun aanwezigheid en beval de vereeniging in den voortdurenden steun van het publiek aan. Na dankgebed werd dezen avond door hem gesloten. CAE. POLDERS SER EIPPENS C.A. I De heer S. de Putter Lz. te Zaamslag is als vertegenwoordiger V&n den Grooten Huissens- polder henoemd tot lid van den dijkraad voor de waterkeering van de calamiteuze polders Ser Lippens c.a. GROOTE DRUKTE ONDER DE ZEEUWSCH-VLAAMSCHE SPORTVISSCHERS. Het aantal liefheb^ers voor de hengelsport is dit seizoen wel bijzonder groot in deze streek. Overal langs de waterkanten ziet men hiervan de levende bewijzen in den vorm van enthousiaste oude en jonge hengelaars, gedul- dig of ongeduldig turend op hun dobber. Tot hiertoe zijn de vangsten echter nog maar dunnetjes; slechts wat kleine visch wordt aan den haak gestagen op de ondiepe vischwate- ren, doch het meer romantieke visschen op de grootere soorrten heeft nog4 weinig of geen resultaten opgeleverd voor de talrijke sport- visschers. SOCIALE OOMMISSIE IN ZEELAND. Het schijnt nog niet voldoende hekend te zijn, dat de door den waarnemenden Commis- s&ris der Provincie ingestelde Sbciale Com- missie gaarne haar medewerking verleent aan verbetering van toestanden, die in een be- paald deel der Provincie heerschen en die sociaal bezien een dringende oplossing vragen. Daarom herinneren wij er aan, dat men zich steeds om advies kan wenden tot het secre- tariaat der Commissie, Wagenaarstraat 4 te Middelburg. PETROLEUM VOOR KOOKDOELEINDEN. De Secretaris-Generaal van het Departe- ment van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 14 Juni tot en met 22 Augustus a.s. de met ,,01" genummerde bonnen van de bonkaart ,,EA" voor kookdoeleinden, elk recht geven op het koopen van twee liter petroleum. NIEUWE T.ABAKS- EN SIGARETTEN- KAARTEN. Omwisseling tabaks- en versnaperings- kaarten thans niet Inogelijk. De Secretaris-Generaal van het Departe- ment van Handel, Nijverheid en Scheepvaart vestigt er de aandacht van het pubtiek op, dat bij de eerstvolgende uitreiking der nieuwe bonkaarten voor voedingsmiddelen tevens aan de houders(sters) van tabaks- en sigaretten- kaarten tegen inlevering van onderschei- denlijik de met ,,tabak R 4" en ,,Sigaretten R 4" gemerkte bonnen der thans in gebruik zijnde kaarten nieuwe tabaks- en sigaret- tenkaarten zullen worden uitgereikt... Aangezien de versnaperingenkaart echter tot en met 5 September a.s. in gebruik zal blijven, zal het dus ditmaal zulks in afwij- king van een vorig bericht niet mogelijk zijn de tabaks- respectievelijk sigarettenkaart om te wisselen tegen een versnaperingenkaart of omgekeerd. .Eerst bij de uitreiking der honkaarten voor voedingsmiddelen voor de periode van 5 Sep tember tot en met 3 October a.s. zullen man- nelijke personen van 18 jaar en ouder en vrou- welijke personen van 25 jaar en ouder opnieuw een keuze kunnen doen tusschen een tabaks- of sigarettenkaart eenerzijds en een versna peringenkaart anderzijds. VASTE RRAMXSTOFFEN VOOR KOOKDOELEINDEN. Nieuwe bon aangewezen. De Secretaris-Generaal van het Departe- ment van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt hekend, dat gedurende het tijdvak van 15 Juni 1942 tot en met 30 April 1943 de met ,,02 K/F" gemerkte bonnen der kookkaarten voor vaste brandstoffen DZ recht geven op het koopen van een penheid vaste brandstof fen, met uitzondering van anthraciet en fabrieksturf. Men dient er rekening mede te houden, dat men met de op dezen bon betrokken brand stoffen tot 1 Augustus a.s. dient uit te komen, aangezien eerst op genoemden datum weder- om een bon zal worden aangewezen. WAT WTEL EN WAT NIET TE VERKRUGEN IS OP DE NIEUWE BONNEN. De Secretaris-Generaal van het Departe- faient van Landbouw en Visscherij maakt, be kend, dat gedurende bet tijdvak van 14 Juni tot en met 11 Juli a.s. geen suiker verkrijg- baar wordt gesteld op den ter verkrijging van jam aangewezen bon ,,Algemeen 329". Het ligt evenwel in de bedoeling in de toekomst wederom over te gaan tot het beschikbaar stellen van suiker tegen inlevering van den jambon. Voorts zal gedurende het bovengenoemde tijdvak geen havermout beschikbaar worden gesteld, zoodat men tegen inlevering van den bon „Algemeen 330" uitsluitend peulvruchten zal kunnen betrekken. Gedurende het tijdvak van 15 Juni tot en met 24 Juni a.s. geeft de met ,,31" genum merde bon der vetkaart wederom recht op het koopen van boter, margarine of vet. De beide laatste artikelen zullen evenwel niet alge- meen verkrijgbaar zijn, aangezien het hier geringe voorraden betreft.' welke uitverkocht worden. Ten slotte wordt de aandacht er op geves- tigd, dat, aangezien de winkelier niet zelf kan bepalen, welke hoeveelheden hij wenscht te betrekken van de artikelen vermicelli, macaroni, spaghetti, vermicellisoep, maizena, sago, aardappelmeel, geoxydeerd aardappel- meel, puddingpoeder of puddingsauspoeder, men hij inwisseling van de met ,,Algemeen 332" gemerkte bonnen genoegen zal dienen te nemen met de artikelen, welke de winkelier in voorraad heeft. Deze zal naar gelang van de hoeveelheden, welke hij zelf ontvangen heeft, een billrjke verdeeling van de op ge noemden bon verkrjjgbaar gestelde artikelen dienen te hewerkstelligen. Paardentaxatiemarkt. Op de Vrijdag alhier gehouden paarden taxatiemarkt \vas het aantal aangevoerde die- ren iets ruimer dan op voorgaande markten. Ook de belangstelling voor deze markt was bevredigend. 1—1 HULST—AXEA 5—2. Zondag had Hulst I 'n Axelsch elftal op %e- zoek, wa^rin 6 spelers van het eerste elftal en 5 van lagere elftallen uitkwamen. Veel samenhang of combinatie zat er in deze ploeg dan ook niet, zoodat Hulst reeds bij de rust met niet al te veel moeite een 20 voor- sprong had behaald. Het tweede doelpunt ont- stond uit een. strafschop. Onmiddellijk na de hervatting hracht Axel den stand op 21, bleef daarna geruimen tijd sterker, doch toen men algemeen den ■gelijkmaker verWachtte, bracht Hulst deh stand op 31 en vervo'lgens op 41 en 51. Kort voor het einde van dezen slecht gespeelden wedstrijd maakte Axel nog een tweede tegenpunt. S.V. WAARDE—RAPIDE. 1—5. Het Axelsche Rapide zette Zaterdag haar zegetocht yoort in de competitie en klopte Waarde met sprekende cijfers, n.l. 51. Voor de rust ging het niet zoo van een leien dakje en moest men zich met 11 tevreden stel len; daarna vlotte het beter in de Axelsche gelederen en werd de stand geleidelij'k opge- voerd tot 15. EEN NIEUWE DORSCHREGELING VOOR ZEELAND. Voor het komende oogstseizoen is, meldt De Z., door het bureau van den Prov. Voed- selcommissaris een nieuwe dorschregeling ge- trpffen. Iedere loondorscher in Zeeland ki'ijgt nu een bepaald rayon aangewezen en wel in ,de om- geving waar hp woont. 'Alles is zoo geregeld dat de loondorscher een 260300 ha. graan- gewassen of peulvruchten te verwerken krijgt. Waar er ongeveer 100 loondorschers in Zeeland zijn, begrijpt men wel, dat aan h6t ontwerpen van deze regeling heel wat vast zit. Het voornaamste motief bij deze ingrijpende verordening Is de brandstofbesparing. Eten tweede voordeel is, dat de controle vereenvoudigd wordt en dat een loondorscher die correct wenscht te handelen, niet meer te vreezen heeft voor de oneerlijke concurrence van eep collega, die wat- ruimer van gewe- ten is. Deze hepaling geldt niet voor het dorschen van koolzaad; daarvooA kan de landbouw er nog nemen dien hij verkiest. Het dorschen met den vlegel wordt voor ge- heel Zeeland verboden. Alles moet machinaai gebeuren. 1 De schattingen van de opbrengst zullen nog nauwgezetter worden doorgevoerd en in Z.- Vlaanderen zal, met het oog op het gevaar van de grenssmokkelarij bij elke dorsehma- chine, wanneer die in werking is, een contro- leur komen te staan. Daar voor het. dorschen geen benzine meer1 beschikbaar wordt gesteld moest ,iedere dorschmachinemotor omgebouwd worden voor het loopen op generatorgas. Met 't grootste deel van de motoren is men daarvoor reeds gereed gekortien en de rest volgt nog. j - - - OHR. GEREFORMEERDE KF.RK. f i Dinsdag 16 .Juni 1912. TERNEUZEN (Emmanuel). 8 u„ Ds. L. S. den Boer, van Amsterdam. Woensdag 17 Juni 19-12. ZAAMSLAG. 8 u., Ds. L. S. den Boer, van Amsterdam. Het Ned. Oomite „Licht in 't Oosten", \»oor- zitter G. L. baron van Boetzeiaer, secretaris ds. F. Dresselhuis, geref. predikant te Olde- boorn, deelt mede, dat van Hervormde zijde in Duitschland een instantie tot steunverlee- ning aan Geref. kerkgemeenten van de Oekralrners is gesticht. - In deze steunactie werken samen: de Evang. Geref. Landskerk van Hannover, de Gefef. Landskerk in Lippe, de Herv. Kerk van Rijnland en de Reformierte Bund; met de leiding is de heer B. Harder, directeur van de ..Groszstadt Mission Ham- burg-Altona" belast. De heer Harder heeft vroeger in Rusland gewoond en is na de revo- lutie van 1918 een tijdlang leeraar aan de Zendingsschool van den Zendingsbond ,.Licht im Osten' 'te Wemigerode geweest. PROV. SYNOD® DB25. GEREF. KERfLEN IN ZEELAND. De Prov. Synode der Geref. kerken in Zee- land wordt 8 Juli a.s. te Goes gehouden. De Geref. predikanten in Zeeland komen Dinsdag 7 Juli in jaarlijksche vergadering bijeen, waar- in Ds. J. S. Post van Axel een referaat zal houden over: „Het getuigenis des Heiligen Geestes". De Z. De Gen. Synode der Geref. kerken heeft, volgens De Z., Donderdagavond haar verga- deringen beeindigd. Van de prae-adviseerende leden hebben de hoogleeraren dr. C. van Gelderen en dr. K. Schilder geen der zittingen bijgewoond, ter wijl prof. dr. S. Greijdanus slechts op .de eer ste zittingen tegenwoondiig* was. Na kennisneming van de ingekomen stuk- ken, die betrekking hadden op het agendum der Synode, besloot zij de ,,meeningsverschil- len" thans in behandeling te nemen en aan alle kerken een schrijven te richten, waarin deze T>eslissing nader zal worden toegelicht. Bijzonder had de aandacht der Synode de geestelijke bearheiding ^n de in het buiten- land te werk gestelde leden der Geref. ker ken. Daartoe strekkende maatregelen werden genortjen en het desbetreffende deputaatschap aangevuld en uitgebreid. Deputaten voor de evangelisatie onder stu- deerenden en afgestudeerden werden gemach- tigd met de kerk van Delft een accoord aan te gaan tot het beroepen van een predikant voor dezen arbeid en van de kerken een nader vast te stellen hijdrage te vragen. In aritwoord op een schrijven door de Sy node gericht aan ds. J. M. Spier te 's Graven- deel, naar aanleiding van diens artikel in het weekblad ,,Pro EcclesiA" van 26 Febr. 1942, kwam van dezen predikant met betuiging van leedwezen de volgende verklaring in, welke met zijn goedvinden hierbij gepubliceerd wordt„Hienmedeverklaart ondergeteeken- de, dat hij zijn artikel: ,,Als deze Synode de meeningsversehillen behandelt..." in het ram mer van 26 Febr. 1942 terugneemt", w.g. J. M. Spier. Na breede en zeer broederlijke bespreking van de ingediende rapporten, memories en conclusies inzake de meeningsversehillen", nam de Synode verschillende besluiten. Het stemt de Synode tot bijzondere dank- taaarheid te kunnen mededeelen, dat al deze besluiten met aigemeene stemmen werden genomen. Daar het tot het profijt der kerken fiiet noodig werd geoordeeld reeds over eenige weken een nieuwe G^nerale Synode te doen samenkomen, werd aan de kerk van Utrecht opgedragen de volgende Synode D.V. in het jaar 1943 samen te roepen. In verband met de tijdsomstandigheden en met enkele nog loopende zaken werd deze Synode provisorisch gesloten, f KOOLRAPEN. Evenals late biteteri, late roode kool en - sommige andere gewassen worden ook lcool- rapen voor wintervoorraad geteeld. Men houde er echter wel rekening mete, dat ze bet beste groeien in een vrij zware, *ette en vol- doend vochtigen grond. Op gescheurde, oude weilanden voelen ze zich ook wel thuis. In een drogen, schralen bodem worden de kool- rapen vezelig en stokkerig en daardoor min der gesohikt voor het gebruik. Evenals boerenkool en spruitkool leenen ze zich uitstekend voor nateelt van tuinboonen, erwten of andere gewassen, die omstreeks Juli van het veld verdwijnen. Om nog in dat tijdstip te worden geplant, kan men de kool- rapen nog in Mei of in den aanvar yan Juni op eten zaaibed uitzaaien. Desgev.ascht kan men ze ook reeds in Juni gaan puanten. Ze komen op de rij op een onderlingen afstand van 40 centimeter. De rijen behooren min- stens 40 a 50 cm uit elkaar. Om ze spoedig te doen doorgroeien, worden de planten bij droog weer voorloopig nog voldoende met water aangegoten. Ook is het goed om ze dan na hun hergroei nog een nabemesting te geven met gier of salpeterstikstofmest. In plaats van ze uit te planten kunnen kool- rapen half Juni ook nog wel te bestemder plaatse worden gezaaid en dan "naderhand op 40 cm uitgedund. Hiervoor kan men per m- wel met 1 gram zaad volstaan. Omstreeks einde October of begin Novem ber worden de koolrapen gerooid, van het loof ontdaan en naa^ een koele, vorstvrije, droge bewaarplaats overgebracht. Een zeer goed ras is de ,,Fr*iesche gele-kool- raap." t Zitting van 12 Juni 1942. Veroordeeld zijn: J. V., cafehouder te St. Jansteen, in wiens kelder een grooter dan voor huishoudelijk ge bruik noodigen voorraad brood werd aange- troffen, tot 20 boete of 10 dagen hechtenis. H. M., landarbeider te Koewacht, bij wien cnder verdachte omstandigheden 192 kg rogge werd aangetroffen, die hij weigerde buiten Zeeuwsch-Vlaanderen te brengen, tot 100 hoete subs. 30 dagen hechtenis. A. de L., arbeider te Sas van Gent, hij wien ook te groote hoeveelheden levensmiddelen en andere proclucten, vermoedelijk voor uitsmok- kelen bestemd werden aangetroffen en die een Duitsch soldaat tot smokkelen had uitgelokt, tot 6 weken gevangenisstraf. De eisch was 2 maanden. A. A. V., winkelier te St. Jansteen, bij wien een partij saccharine was aangetroffen, zon- der dat hij daarvoor een inslagbiljet had, tot 200 boete subs. 50 dagen hechtenis. A. R. D., landbouwer te Biervliet, wegens verboden uitvoer, tot f 15 boete subs. 10 dagen hechtenis. "C. J. v. P., landbouwer te Koewacht, die aangifte deed van diefstal van graarr uit zijn s'chuur, terwijl later bleek, dat hij dat graan voor /2400 aan een Belg had verkocht om het te laten uitsmokkelen, tot 1 maand ge vangenisstraf. G. S., transportarbeider te Axel, wegens mishandeling van zijn broeder, tot 25 boete of 10 dagen hechtenis. De 13-jarige P. V. is in het zwembad te Til'burg verdronken. Vermoedelijk is de jongen alotseling onvvel geworden en naar beneden gezakt. Niemand had iets van het ongeluk gemerkt. 7 TRIESTE MISDAAD. Donderdagmiddag is in Wormerveer een afschuwelijke moord gebeurd. Een 20-jarig meisje uit Wormerveer was omstreeks twee uur uit roeien gegaan met een 4-jarig buur- meisje. Op de Watering heeft zij het kind in het water gegooid en is zelf doorgeroeid naar Westzaan, waar zij een boerderij binnen- stapte en aan de boerin haar afschuwelijke daad vertelde. Deze waarschuwde onmiddel lijk de politic te Wormerveer, die een onder- zoek instelde. Na eenig dreggen, ^erd het lijkje van het kind opgehaald. De daderes, die een volledige bekentenis aflegde, is een gebrekkig meisje, waarvan een been is gaamputeerd. Haar beweegredenen zijn volkomen duister. EERLIJKE VINDER RIJK BELOOND. Een 28-jarige glasblazer uit Amsterdam was een dezer dagen voor zaken te Haarlem. Hij had een portefeuiile met f 9000 bij zich, maar toen hij betalingen moest doen, bleek, dat hij de portefeuiile had verloren. Woens dag deed hij daarvan aangifte hij de politie te Haarlem en denzelfden dag verscheen een man uit Haarlem aan zijn woning te Amster dam en bood de portefeuiile met inhoud aan. De man had de portefeuiile gevonden en daar- in naam en adres van den eigenaar aangetrof fen. Hij had waarschijnlijk voor het bezorgen op een belooning gerekend, maar dat de dank- bare hem een belooning van f 1000 zou geven, zal "wel boven zijn verwachting zijn geweest. EEN KOFFER WERD UIT DEN TREIN GEWORPEN. Een Bussumer agent van politie, die Dins- dagavond in burger over de viaduct fietste welke gelegen is boven de spoorlijn Amster damAmersfoojrtj nabij den Bussumschen watertoren, zag toevallig dat uit het coupe- faam van een passeerenden trein een koffer werd geworpen. Hij spoedde zich naar de plaats waar de koffer was neergekomen. Nauwelijks had hij dezen opgeraapt of er kwam een man aansnellen die meedeelde dat de koffer hem toehehoorde. De agent nam man en koffer mede naar het bureau. Daar bleek, dat de koffer 20 pond rqgge en eenige ponden rundvet bevatte. Een huiszoeking bij den aangehoudene leverde echter niets op. Het onderzoek wees echter uit, dat zijn buurman de rogge en het vet in de zwarten handel had opgedaan en dat deze om controle van ambtenaren hij de stationsuitgang te ont- gaan in overleg met den aangehoudene had besloten den koffer maar uit den trein te werpen. HUWELIJK DOOR FLESSCHENPOST. Twee jonge menschen in Zweden zijn on- langs door een merkwaardig toeval tot elkan- der gebracht. Een visscherszoon, die plotse- ling wees was geworden, had het bedrijf van zijn vader overgenomen en wilde trouwen. Hij vond echter geen passende levensgezellin in zijn dorp en nam zijn toevlucht tot de fles- schenpost. Een levensheschrijving, foto en wat dies meer zij werden in een flesch aan de gol- ven toevertrouwd. Tegelijkertijd was een meisje, dat op een eiland in de nabijheid woonde, op hetzelfde denkbeeld gekomen. Ook zij was wees, wilde trouwen en maakte haar verlangens door middel van de flesschenpost hekend. Een wonderlijke speling van het lot wilde, dat beide jonge menschen, hij hij den vischvangst, zij op .het strand, elkanders brief vonden. Een levendige briefwisseling ontstond. Twee weken later had de eerste ont- moeting plaats, die tot een verloving en hu- welijk leidde. De flessehen kregen een eere- plaats in de woning der jonggehuwden. (VPB) ONKRUIDEN ALS KONIJNENVOER. Vele onkruiden bezitten, schrijft de Prov. Z. Crt:, een zeer hooge waarde als konijnen- voer en de konijnen eten ze graag. Wie zijn dieren op zeer goedjeoope wijze wil voeren, vindt daarin een licht verteerbaar voedsel met een eiwitgehalte, dat even hoog is als van eiwitrijk kraohtvoeder en veel kan bijdragen tot de productie van waardevol konijnen- vleesch. Men beginnen met kleine hoeveelheden bij wijze van versnapering. Te snelle overgang leidt tot spijsverteringsstoornissen en vaak tot den dood der dieren. Tot de allerbeste konijnenvoer behoort de paardenbloem, hier en daar ook wel ,,'konij- nenbladen" geheeten. In verschen toestand kunnen ze in elke hoeveelheid aan de konijnen- worden verstrekt. De planten mogen echter niet op een hoop worden opgeslagen, omdat za dan gaan broeien en gevaar voor trommel- zucht doen ontstaan. De paardenbloem is l ijk aan melksap en eiwit, arm aan ruwe cel- stof en heeft en verteerbaarheidspercentage Van ongeveer 70 Ook beschikt .deze plant met haar bitter melksap over geneeskraehtige eigenschappen. Bij het verzamelen trekke men de plant niet uit den grond. doch snijde de hladeren liever afDe plant g'roeit weer aan, zoodat een tweede oogst mogelijk is. Tot de door konijnen gaarne gegeten plan- ten behooren voorts het duizendblad, dat als hooi gedroogd kan worden en eveneens een geneeskraehtige werking heeft, het herders- taschje, de drie soorten weegbree en de doovenetelsoorten. De distels voldoen min der in verschen toestand, maar worden wel als hooi- en kuilvoeder gaarne gegeten. Het kruidenrantsoen moet uit verschillende kruiden worden samengesteld. Heeft men moeilijkheden bij het onderscheiden van de betreffende planten, dan raadplege men een onderwijzer, die met den plantengroei in zijn omgeving nauwkeurig op de hoogte is. INTERESSANTE GREPEN UIT HET PROGRAMMA VAN DEN DAG. Dinsdag 16 Juni. Ernstige muziek: De Haarlemsche Orkest Ver. concerteert om 14.00 uur (Hilv. I) o.I.v. Marinus Adam m.m.v. Gijs Beths," viool. Sport: Om 16.45 uur (Hil^. Tl wordt de 4e tennisles gegeven. Reportage: Van 18.00—18.30 uur (Hilv. II) wordt het wekelijksch overzicht uitgezonden van de actueele geheurtenissen in ons land. Godsdienstige uitzendingen10.0010.15 uur Hilv. II, morgenwijding; 16.0016.20 uur Hilv. I, „Ziekentroost" door den heer J. J. Stoltenhof te Den Haag; 22.1022.15 uur Hilv. II. avondwijding. Woensdag 17 Juni. Land en volk: Van 13.0013.lb uur Hilv. II hoort u een reportage, waarin duidelijk naar •voren wordt gebracht op welke hoogte de Friesche boer staat met zijn veestapel en in hoeverre hij reeds gevorderd is hij de keuring van gewassen. Van 21.0021.15 uur Hilv. n komt de familie De Boer voor de microfoon. Voor de jeugd: Oom Henk houdt van 16.20 rl7.00 uur Hilv. I zijn hekend vragenuurtje. Voor de vrouvv: Mevr. Weijer-Grouwstra vertelt om 18.15 uur (Hilv. II) hoe zij de taak van de vrouw ziet in het gezin en in de ge meenschap. Luisterspel: Om 20.15 uur .Hilv. I wordt het luisterspel „Van Liszt tot Liszt", een verhaal in muziek door Ted. O. Sickenz uitgezonden. Godsdienstige uitzendingen 10.0010.15 uur Hilv. II, morgenwijding; 16.0016.20 uur Hilv. I, godsd. lezing door Ds. H. Stolk te Den Haag; 22.1022.15 uur Hilv. n, avondwijding.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 3