Bekendmaking. Zeep voor vuilen arbeid. ANNE vindt het geiuk De wnd. Burgemeester van Terneuzen maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 16 t/m 20 Juni 1942 uitgereikt zullen wordenExtra rantsoenbonnen zeep voor vuilen arbeid, aan hen die hiervoor reeds een aanvraagformulier hebben ingediend. Hierbij dient de stamkaart van betrokkene(n) te wordeh overgelegd. Terneuzen, 15 Juni 1942. De Burgemeester voornoemd, C. VERLINDE wnd. FEUILLETON Neem 'n AKKERTJE In het Jeugdstorm-kamp te Lunteren. Heemtocht. Foto Nat. Jeugdstorm-Hasewinkel-Polygoon-Pax Holland-3 De Burgemeester van HOEK maakt d€ aardappeltelers, in deze gemeente bekend, dat de periode voor de eerste bespuiting van het aardappelloof ter bestrijding van den Cplorado- kever is vastgesteld van 1525 Juni 1942 en wijst erop, dat het daartoe benoodigde Cal ciumarsenaat op Dinsdag 16 Juni en Woens- dag 17 Juni a.s. van 812 en van l/2'5 uur, ten gemeentefruizp kan worden afgehaald. Verpakkingsmateriaal moet worden mede- gebracht. Op 1 liter water moet 4 gram calcium- arsenaat worden gemengd, welke oplossing juist voldoende is voor het besproeien van een roede; derhalve per gemet 300 liter water, waarin 1.2 kg calciumarsenaat. Meer of min der calciumarsenaat in die oplossing is ver- boden. Ieder gebruiker van een pereeel die nalatig blijft de voorgeschreven maatregel ten uit- voer te leggen is strafbaar. - Hoek, 15 Juni 1942. De Burgemeester voornoemd, C. J. VAN DER PIJL. agrarische ordening geen jjolchoze meer be- staat. Binnen acht weken werden hier 1400 kolchozen opgeheven. De staatslandbouwbedrrjven, de z.g. sof- chosen, zullen onder Duitsche leiding blijven werken om door een doeltreffend werkplan de schade te herstellen, die het bolsjewistische stelsel overal heeft aangericht. De verordeningen over de vorming van een zelfstandigen handwerkstand in het Oosten en in de Oekraine benevens de reorganisatie van handel en kleine induslfie in de voorxnalige Oostzeestaten zijn'evenals de agrarische orde ning een blijk van de ontwaking van het leven in het Oosten. Op elk terrein erkent het Duitsche bestuur het prestatiebeginsel ten voile. Omtrent het cultureele leven in de Ooste lijke gebieden zei Rosenberg, dat thans reeds 189 kranten in de verschillenda talen der in- heemsche bevolking verschijnen. Zes repre- sentatieve Duitsche organen vormen de spreekbuis der Duitsche leiding. Waar zulks mogelijk was, zijn ook de scholen reeds ge- opend. In de Oostzeelanden verrichten de technische instituten reeds weer intensief onderzoekingen. In de Oekraine zijn b.v. de opera's en con- certzalen weer geopend en deze uitvoeringen verheugen zich in groote belangstelling. Zoowel in de Oekraine als ook in tyet Rijks- commisariaat Ostland kan de bevolking na de bolsjewistische onderdrukking .weer vrij haar godsdienst beoefenen. De minister uitte vervolgens zijn voldoe- ning over jiet feit, dat de bevolking van het Oosten zich overwegend met bereidwilligheid ter beschikking van de Duitsche op.bouw- maatregelen heeft gesteld. Buitenlandsche werkkrachten. Op de vraag, of ook buitenlanders actief deelnemen aan het opbouwwerk in het Oos- Een modern sprookje van MARIA SAWERSKY. (Nadruk verboden) x v. 22 Professor Hesterberg had het woord ver- jaardag opgevangen en ontdekte een nieuw slachtoffer vOor zijn astrologische experimen- ten. Haasti'g trad hij naderbij. Wanneer was u jarig, juffrouw Faro? vroeg Ihij geinteresseerd. Op 12 September, luidde het antwoord. Dat is, uit astrologisch oogpuht, een bui- tengewoon belangrijke datum, juffrouw Faro, weet. u dat wel Nee, daar ben ik mij niet van bewust. Mijn verjaardag had een aliedaagsche ver- loop. Anne blo-osde van verlegenheid. Zoo bijzon der alledaagsch was haar onverwachte ver- sehijnmg op het bal van consul Eschenberg en haar vlucht voor den jongen graaf Grundt- vig eigenlijk niet geweest. De professor poetste met zorg de glazen van zijn gouden lorgnet. Ik spreek niet alleen van uw laatster. verjaardag, maar van uw geboo rte datum in het algemeen. De 12e September valt op den dag, waarop de zon de Maagd verlaat en in ten. maakte Rosenberg melding van de, be- sprekihg over de ultzending van Deensche werkkrachten en voorts van de Nederlandsche groep, die thans op weg is naar het Oosten. Ook met andere staten worden onderhandelin- gen gevoerd over uitzending van economen, technici, geneesheeren enz. De minister besprak vervolgens de op instignatie van Stalin opgeblazen fabrieken en verwoeste steden en zei, dat alle krachten noodig zijn om den herbouw te bevorderen. Van het eigen optreden der bevolking in de Oostelijke gebieden zal afhangen, of van de door de Duitschers aangewezen mogelijkheden op alle gebieden des levens een dusdanig ge- bruik zou worden gemaakt, dat niet alleen haar eigen bestaan nieuwe beteekenis krijgt, maar dat ooj? in veie gebieden nog volkomen ongeexploreerde schatten aan den dag ge- bracht en ten bate van alien geexploiteerd zullen worden. In dit verband betoogde de minister met klem, dat de volken van het Oosten dezen winter uitsluitend en alleen door de Duitsche Weermacht zijn bewaard voor hun algeheele biologische vernietiging. Ik ben vast overtuigd, aldus eindigde de minister, dat ook bij een zeer spaarzaam ge- bruik van werkkrachten, mits deze-met ver- dubbelde energie optreden, reeds binnen enkele jaren in het Oosten een ander beeld zal ontstaan dan het huidige. GEEN AFSCHAFFING VAN WAOHTDAGEN ZIEKTEWET. De Algemeene Bedrijfsvereeniging voor de Bouwbedrijven heeft onlangs het Departement van Social# Zaken verzocht de Ziektewet zoo- danig te willen wijzigen, dat ook over de eerste drie dagen der arbeidsongeschiktheid uitkeering Jvan worden verstrekt. Naar ,,De Bouwer" mededeelt, heeft voormeld Depar tement op dat verzoek afwijzend beschikt. De reeds zoo zeer gestegen kosten van uitvoering van de sociale wetten lieten niet toe de lasten nogmaals te verzwaren door de wachtdagen af te sehaffen. DE ARBEIDSDIENST EN DE AMBTENAREN. In een circulaire van den secretaris-gene- raal van algemeene zaken wordt o.m. gezegd, dat hij bij zijn brief van 1 April j.l. verzocht om, indien voor bepaalde personen overwegen- de bezwaren wegens dienstbelangen aanwezig waren voor het vervullen van hun arbeids- dienstplicht, daarvan, onder vermelding der redenen, mededeeling te doen. Uit de van de verschillende departementen ontvangen opgaven blijkt thans, dat het aan- tal van degenen, dat fiiet in hun betrekking kan worden gemist zeer groot is. De secre- taris-generaal kan zich dan ook niet aan den indruk onttrekken, dat het hiervoren aange- haalde slot van zijn brief van 1 April minder juist is opgevat. Voor het gros dergenen, voor wie dienstbezwaren naar voren zijn gebracht, blijkt n.l. vrijstelling van den arbeidsdienst- plicht gevraagd te worden. De secretaris- generaal wijst er op, dat bij inwilliging van deze verzceken een groot deel van de aange- stelden 'in openbaren dienst of bij het bijzon- der onderwijs aan het vervullen van arbeids- dienstpicht zou worden onttrokken; hiertoe kan medewerking niet worden verleend, aan- gezien zulks in strijd zou zijn met de „Arbeids- dienstverordening' Indien het niet mogelijk is door tijdige aan- vulling van werkkrachten in de moeilijkheden te voorzien, geeft de secretaris-generaal in overweging te bepalen, dat de diensturen van de beschikbaar blijvende aangestelden in openbaren dienst enz. zoodanig worden uitge- breid, dat de goe'de gang van zaken niet wordt verstoord. De secretaris-generaal verklaart zich intus- schen gaarne bereid tegemoet te komen aan bezwaren, door het, voor zooveel de tijd en verdere op den arbeidsdienst betrekking heb- bende omstandigheden zulks gedoogen, ver- leenen van uitstel van opkomst. het teeken van de Weegschaal treedt. U moet dus den invloed hebben ondergaan van de eigensohappen van beide teekens. Dan heb ik zeker wel een erg onbetrouw- baar karakter, niet waar? vroeg Anne schertsend. O nee, dat is nog allerminst gezegd. Welke eigenschappen kenmerken de Maagd en de Weegschaal, professor? Het was Grundtvig, die deze vraag stelde, zulks tot groote verbazing van zijn tante. Tot dusver had hij met Hesterberg's stok- paardje altijd een beetje den spot gedreven. Dat kan ik pas zeggen, wanneer ik het volledig horoscoop van deze jongedame heb, getrokken. Daarvoor moet ik in de eerste plaats het uur en de plaats van jeboorte weten. Maar professor, drong Grundtvig aan, ons hebt u op het enkele gegeven van den ge- boortedatum onmiddellijk astrologisch afge- slacht. Ik hsrinner hie nog heel goed, dat u mij hebt beschuldigd het met een heersch- •zuchtigen Mars en een duisteren Saturnus te houden. Gelukkig kwam er nog op een of an dere manier een stralende Venus bij, anders zou geen hond meer een stuk brood van me hebben aangenomen. Ik zie niet in, waarom juffrouw Faro.er zooveel gemakkelijker zou afkomen. Neemt u de jongedame maar gerust onder het ontleedmes. Daaraan heeft nu een- maal ieder-een, die hier in huis komt, zich te onderwerpen. We zijn alien doodnieu\Vsgierig naar het resultaat. -Ik weet niet, of juffrouw Faro er zelf wel mee accoord gaat. - ;v... - DIERUCJK BIOED ALS VOEDINGSSTOF. De bedrrjfsorganisatie voor Vee en Vleesch heeft, het belang inziende van de winning van voedingsstoffen voor mensch en dier uit het bloed van slachtdieren, een besluit uitgevaar- digd betreffende den verkoop en de aflevering van bloed, welk besluit 5 Juni in werking is getreden. Hierbij wordt de verplichting opgelegd. bloed van runderen, schapen, paarden en var- kens i voor zoover niet voor menschelijke consumptie bestemd ter beschikking te houden en te verkoopen aan een persoon of lichaam, waaraan door de Bedrijfsorganisatie vergunning tot het afnemen van bloed is ver leend, of het in te leveren bij een destructor. JAPANNERS NEMEN BEDRIJ1VEN IN NEDERLANDSCH-INDIE OVER. Domei medt uit Batavia, dat Japansche firma's zoo spoedig mogelijk vergunning zui- len krijgen, tot het ovememen van de leiding van verscheidene fabrieken op Java, die vroe- ger werden gedreven door onderdanen van vijandelijke mogendheden en onder militair toezicht hebben gestaan. De kminefabriek te Bandoeng wordt thans gedreven door de Takenaga rpaatschappij, de montagefabriek van General Motors te Tand- jong Priok door de Tojoda automaatschappij en de bandenfabriek van Good Year door de Japansche bandenmaatschappij. Volg^ns Europapress zijn dezer dagen de werven en maehinefabrieken in Singapore, Hongkong, Soerabaja en Batavia, welke zich in Engelsche- en Nederlandsch-Indische han- den bevonden, in Japansche handen overge- gaan. Enkele groote Japansche concerns heb ben in opdracht van de Japansche regeering met de betrokken scheepsbouwmaatschap- pijen en maehinefabrieken onderhandelingen gevoerd over de financieele afwikkeling van deze overname, welke oftderhandelingen tot resultaat hebben gehad, dat de; genoemde wer ven en maehinefabrieken aan de Japansche concerns zijn overgedragen. De werven -en fabrieken zijn onmiddellijk in het Japansche productieplan ingeschakeld, zoodat het perso- neel, voor zoover dit tegenover de Japansche bezetting een loyale houding heeft toegezegd, in dienst kan blijven. GROOTSOHE EOONOMISCHE PERSPECTIEVEN IN OOSTLAND. De studiereis van mr. Rost van Tonningen. Het A.N.P. meldt uit Riga: In verband met de oprichting van de Nederlandsche Oost Compagnie wordt uit Riga gemeld, dat de inschakeling van de Nederlandsche economi- scpekringen bij den wederopbouw van de stilgelegde industrieele bedrijven alsmede de verplaatsing van de in Nederland braaklig- gende industrieele- en ambachtsbedrijven naar het Oostland in het voornemen ligt. Op land- bouwgebied is een voorziening van het Oost- land met hoogwaardig Nederlandsch fokvee alsmede een deskundige voorlichting van be drijven in de voormalige .Sovjet-Russische ruimte in het vooruitzicht gesteld. Daar de' studiereis van den president van de Nederlandsche Oost Compagnie, mr. M. M. Rost van Tonningen, alle districten in het Oostland omvat zal zich de mogelijkheid voor- doen dieper in te gaan op de overeenstemming waartoe men is gekomen bij de reeds eerder gevoerde economische besprekingen en een permanente samenwerking te waarborgen, welke beantwoordt aan de onvermijdelijke oorlogsomstandigheden en welke bovendien een waardevol aanknoopingspunt is voor den toekomstigen gemeenschappelijken arbeid in Europa. NOG NIETS BEKEND VAN GROENTEDISTRIBUTIE. Naar aanleiding van desbetreffende geruch- ten kan worden medegedeeld, dat er te be- voegderplaatse niets bekend is van een landelijke regeling of eenigerlei distributie- stelsel ten aanzien van de voorziening met groenten. Distributiekaarten_ van groenten zijn dus in het algemeen niet te verwachten, wat niet uitsluit, dat sommige winkeliers aan hun klanten volgkaarten kunnen uitreiken. ARBEIDSDIEN STPLICHT In aansluiting op een bericht van 10 Juni jjl. betreffende verzoeken om uitstel c.q. vrij-- stelling van arbeidsdienstplicht wordt volle- digheidshalve nogmedegedeeld, dat met be- langhebbenden uitsluitend bedoeld werden' de studenten of a.s. studenten aan een universi- teit of hoogeschool en zij, die in aanmerking wenschen te komen voor een aanstelling in openbaren dienst of bij 't bijzonder onderwijs. Zij, die reeds in overheidsdienst werkzaam zijn en uitstel of vrijstelling van den arbeids dienstplicht wenschen, dienen zoodanige ver zoeken te riehten aan den waamemend' secre taris-generaal .van het departement van Alge meene' Zaken. bureau arbeidsdienst., Laan Copes van Cattenburch 28 te 's-Gravenhage. MR. J. F. VAN ROYEN. f In den ouderdom van bijna 64 jaar is over- leden Mr. J. F. van Royen, secretaris van het hoofdbestuur der P.T.T., die vele belangrijke functies bij de posterijen heeft bekleed en ook op menig ander gebied zich groote verdiensten had verworven. Hij was Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. NED. VOLKSDIENST. Naar wordt medegedeeld, hebben zich dezer dagen 179 arbeiders, werkzaam op een vlieg- veld in het Noord'en van ons land, opgegeven als lid van den Nederlandschen VOlksdienst. De professor aarzelde, maar het was hem duidelijk aan te zien, dat hij niets liever wenschte. De gravin echter riep verbaasd: Ernst, ik ken je niet meer terug! Waar om wil je nu perse dat arme meisje tot een ■slachtoffer van de astrologische aspiraties van den professor maken? Je bent toch anders niet zoo. Dat doet m'n strijdlustige Mars, tante. Maar natuurlijk trek ik mijn verzoek on middellijk in, als het juffrouw Faro onaange- naam is. Zoo erg zal het met m'n karakter wel niet gesteld zijn, dat het 't licht der openbahr- heid niet zou kunnen verdragen, lachte Anne. Gaat uw gang maar, professor. Ik ben aJ even nieuwsgierig als de anderen. Zij, die in het teeken .van de Maagd staan, zijn verstandig, vlijtig, kalf en taktvol. Zij bezitten rechtvaardigheidsgevoel en een groote dosis zelfbeheersching. Zij lijken vaak een gesloten karakter te hebben, omdat zij van nature eenigszins verlegen zijn. Van nu af aan ga ik de astrologie belij- den, liet Senta Bratt zich ontvallen. A! die eigenschappen heeft Anne inderdaad! Verder! drong. Grundtvig aan. Menschen, die in het teeken van de Maagd zijn geboren, staan zeer critisch tegen over zich zelf en kenmerken zich veelal door een bescheidenheid, die aan zelfverlOochening grenst. Zij passen het best bij menschen, die in het teeken van den Leeuw zijn geboren. Doddie Hesterberg kraaide van genoegen. Ernstje, dat ben jij! Jij bent in Juli ge- DE EED VAN TROilTW AAN DEN EF.ITtFR £>e persdienst der N.S.B. deelt mede: Op 20 Juni a.s. %zal een groot aantal der hoogste functionarissen der N.S.B. op den leider worden beeedigd. Deze plechtigheid, welke onder de vele groote gebeurtenissen en hoogtijdagen, welke de beweging in haar ruim 10-jarig bestaan kende. moet worden gerangschikt, zal even als bijv. de groote bijeenkomst op 9 October 1937 te Lunteren en de herdenking op 14 December 1941, van historische beteekenis blijken te zijn, zoowel voor alle leden der* be- weging als voor het geheele Nederlandsche volk. Behalve de ruim 2000 leden, welke op dien dag den eed van trouw op den leider afleggen, zullen vele duizenden leden en ge- noodigden aanwezig zijn om mede getuigenis af te leggen van hun oprechte instemming met alles wat Mussert deed in de periode van strijd voor de wederopstanding van ons volk. LI" IS T E R S P ELPRIJ S VRAAG. In een der zalen "van het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten zijn Donderdag de prijzen uitgereikt van de door het Depar tement georganiseerde luisterspelprijsvraag. Het betrof hier de volgende prijswinnaars. Groep a. (Luisterspelen van socialen, op- voed'kundigen en geschiedkundigen aard.) Eerste prijs: Hasco Dekker te Berlijn met: ,,Het Vrouwtje van Stavoren"; tweede prijs: mevr. J. Hoekstra- ,-Klumper te Wassenaar met: „;Sprookje of werkelijkheid"derde prijs: Edo lOdet te Laren met: ,,Corruptie"; eere- prijs: H. B. Wildevuur te 's-Gravenhage met: ,,De Glorie van den Arbeid". Groep B (ontspanning)eerste prijs Theo- phile de Bock te 's-Gravenhage met ,,!Het Spook van de Opera"tweede prijs C. D. de Bruyn te IJsselstein met: ,,De roode ring"; derde prijs: Cyriel Verleyen te Mechelen met: ,,E!xpres AmsterdamBrussel''. Groep C (luisterspelen van grooten om- vang). Eerste prijs: Theep de Groot te Nijme- gen met: „De vliegende Hollander"; tweede prijs: J. iH. van der Linden te 's-Gravenhage met: ,,Volk in Nood"; derde prijs: Hasco Dekker te Berlijn met ,,Wie doodde Dr. Wij- nand Geerlings Daar de secretaris-generaal, (Prof. iDr. Goe- dewaagen, door een fichte ongesteldheid ver- hinderd was, geschiedde de uitreiking door den loco-secretaris-generaal Jhr. Mr. S. M. L. de Ranitz. BESPREKINGEN VAN DE NEDERLANDSCHE ECONOMISCHE MISSIE IN LETLAND. (Het A.N.P. meldt uit Riga: In verband met het bezoek van de Neder landsche economische missie aan de Oostelijke bezette gebieden, welke missie onder leiding staat van mr. M. M. Rost van Tonningen, heb-x ben in Riga langdurige besprekingen over economische problemen plaats gevonden tus- schen de Nederlandsche vertegenwoordigers en autoriteiten van het Rijkscommissariaat en den commlssaris-generaal van Letland. Tijdens de besprekingen werd uitvoerig ingegaari op de specifieke belangen van Letland. De president van de Nederlandsche Oost- Compagnie, mr. Rost van Tonningen, wees in een rede vbor het groote gilde op de nauwe betrekkingen, welke reeds drie eeuwen gele- den hebben bestaan tusschen Nederland en het Oosten. Meri heeft daarom het initiatief van,den Rijksminister Alfred Rosenberg om deze oude relaties weer te herstellen levendig begroet en men verheugt zich op deze wljze reeds tijdens den oorlog te kunnen deelnemen aan de organisatie van de toekomstige vre- des-economie, welke de in Europa levende mensehheid voorspoed en tevredenheid zal brengen. REGELING AANVRAGEN ONTHEFFING BOUWVERBOD. Zooals bekend is, heeft de Rijkscommissaris op 1 Juni j.l. den algemeen gemachtigde voor de bouwnijverheid medegedeeld, dat met in- gang van 1 Juli e.k. alle door den algemeen gemachtigde voor de bouwnijverheid verleende vergunningen voor de uitvoering van bouw- werken haar geldigheid hebben verloren. Reeds op 1 Juni aangevangen werken mogen worden voort£ezet om het werk in een zoo danig stadium te brengen, dat daaraan door de sfcillegging per 1 Juli een minimum aan schade voor de volksgemeenschap ontstaat. Voor werken, welke in verband met de Neder landsche volkshuishouding of in verband met de oorlogvoering van zeer bijzonder belang worden geacht, is de mogelijkheid geopend, deze ook na 1 Juli voort te zetten. In over- leg met den Bevollmachtigte fiir die Bauwirt- schaft heeft de algemeen gemachtigde Voor de bouwnijverheid thans de werkwijze be- paald, welke zal worden gevolgd bij het aan- Die kunnen voor vrouwen ge- M(4vw) paard gaan met pijnen, die eciiter met AKKERTJES da- delijk kunnen worden gestild. De Nederlandsche Puns+iller boren. De zon in het teeken van den Leeuw! verklaarde ze vakkundig. De weegschaal legt nog eens extra den nadruk op het rechtvaardigheidsgevoel van haar kinderen, doceerde de professor verder. Het zijn meest verfijnde, uiterst sensitieve naturen. Zij kunnen zich niet altijd zoo tegen hun omgeving verweren als wel noodig is. Zij hebben altijd bescherming van anderen noo dig, omdat zij teer en gevoelig zijn! Grottkau< klapte demonstratief in zijn handen. Een voortreffelijk karakter! Ik ben er wer- kelijk trotsch op kennis met u te hebben mogen maken, juffrouw Anne! Als ik be- denk, hde weinig ik daar tegenover kan stel- len! Ik heb eenvoudig een caricatuur van een karakter! Hoe ziet dat er dan wel uit lachte Anne. Vraag me dat niet! Ik weet van schaamte niet, waar ik blijven moet. De pro fessor heeft mij als een stiermensch ge- brandmerkt. Ik ben in hooge mate materia- listisch. Ik eet en drink graag veel en goed, ik heb weliswaar een practischen inslag, maar aan hard werken, heb ik een broertje dood. In een woord: dom, lui en vraatzuchtig. Is dat geen griezelige interieuropname - Dat kan ik nu niet direct vinden, plaag- de Anne overmoedig. Ze lijkt me tamelijk normaal. Ze heeft je door, Jens! lachte Grundtvig. Mijnheer Grottkau maakt er maar wat van, zei de professor verwijtend. Ik heb zijn horoscoop nog nooit getrokken en vermoede- vragen om outheffing van het bouwverbod Van den Rijkscommissaris. Volgens deze regeling, welke een dezer dagen in een offr- cieele bekendmaking van den algemeen ge machtigde voor den wederopbouw en voor de bouwnijverheid in de pers is gepubliceerd,' moet het aanvragen van deze ontheffing ge- schieden op speciale formulieren, welke aan den algemeen gemachtigde voor den weder opbouw en voor de bouwnijverheid dienen te worden ingezonden. Slechts indien deze van oofdeel is, dat een uitzonderingsgeval als jn het besluit van den Rijkscommissaris bedoeld, aanwezig is, wordt het verzoek door hem aan den Rijkscommissaris voorgelegd. HET VERTREK VAN 150 MAN NEDERLANDSCHE S.S. Zooals gemeld is Donderdagmiddag voor- man Feldmeyer met een contingent van 150 man Nederlandsche S.S. naar het Oosten ver- trokken. Alvorens aan het front te worden ingezet zullen de manschappenwaarvan het meerendeel behoort tot de Waffen S.S. en een vijftigtal van de algemeene Ned. S.S. over- gaat naar de Waffen S.S'., een vooropleiding in een kamp in Duitschland ontvangen. Voor het vertrek had om half vier eeh bijeenkomst plaats; in het Wehrmachtsheim te 's-Gravenhage, waarin S.S. Obergruppen- fiihrer Rauter en de leider der N.S.B., ir. Mus sert de mannen hebben toegesprdken en af- scheid van hen hebben genomen. De ver- trekkenden stonden in carre opgesteld, met op den eenen vleugel een muziekkorps der Duit sche politie, in het midden de Waffen SjS. in de grauwe uniform en op den anderen vleugel de algemeene S.S. in het zwart met daarvoor de Untersturmfuhrer Claassen, van Efferen en Kooyman, die eveneens vertrokken en daar- naast genoodigde S:S,-leiders. De zaal was met vlaggen versierd, op het podium waren zwarte vanen met het zilveren runeteeken aangebracht, terwijl daarop voorts een buste van Adolf Hitler stond opgesteld. Nadat Obergruppenfuhrer Rauter de man nen had gai'nspecteerd, zeide hij tot hen in zijn toespraak, dat zij zich uit innerlijke overtui- ging gaan inzetten aan het front. Spr. her- innerde aan zijn eigen vooropleiding 28 jaar •geleden te Klagenfurt, zijn ervaringen aan het front van 14/18 en de daarop volgende ineenstorting van Duitschland. Na vier jaar aldus spreker, kwamen wij terug, innerlijk vrijwel gebroken doch gehard door-hetgeen wij hadden meegemaakt. De nationaal-socialis- tische idee heeft ons Duitschland nieuwe kracht geschonken. Het Groot-Duitsche rjjk kwam tot stand en daarbovenuit groeit thans -een Germaansche gemeensehap. Nadat spreker de Nederlanders, zooals aan het front is gebleken, mannen had genoemd met een harden kern, die echter een stevige wilsvorming noodig hadden, en hij de vertrek- kendeil had verzocht steeds zijn medewerking in te roepen voor de verzorging hunner ver- wanten, riep hij SjS.-Obersturmfuhrer Heubel na'ar voren. Aan dezerj reikte hij het ijzeren kruis tweede klasse uit, omdat hij zich in het regiment Germania<een der dapperste niet- Rijksduitschers had betoond. Obergruppenfuhrer Rauter besloot zijn toe spraak met den mannen veel wapengeluk toe te wenschen. Kort hierop betrad ir. Mussert, vergezeld. van den plaatsvervangend leider van Geel- kerken, de zaal. Nadat voorman Feldmeyer hem de aangetredenen had gemeld en hij deze had ge'inspecteerd, schetste ir. Mussert den strijd die gevoerd wordt als een om het be staan van Europa en daarmee van Nederland, en sprak de hoop uit dat nog tienduizenden het voorbeeld dezer mannen zouden volgen. Hij bracht hun dank namens de beweging en nameas bet Nederlandsche volk, waarvan een groot deel dezen inzet nog steeds beschouwt als in strijd met zijn eer, karakter en waar- digheid. Wij echter die achterblijven, aldus ir. Mussert, zullen het in plaats van den geest van Mannheimer dien van Mannerheim geven. Want wat het Finsche volk kan, dat kunnen wij ook. Spr. besloot met de .vertrekkenden te vra- gen, de Nederlandsche vlag hoog te houden in den vreemde als bewijs van het zelfrespect der natie. Voorman Feldmeyer dankte hierop beide sprekers voor hun afscheidswoorden. En zich tot zijn medestrijders wendend, vervolgde hij: 17 Mei zijt gij als Nederlandsche S.S. door den Leider beeedigd bp den Germaanschen Fiihrer en opgenomen in de orde-gemeen- schap der S.S. Wij zullen ons aandeel leveren in dat reusachtige afweerfront tegen het bols- jewisme. Wij bewijzen hiermee, dat wij bereid zijn de consequenties van het nationaal-socia- lisme te aanvaarden met de daad. Nadat spr. de taak van den soldaat had geschetst en zijn trots had uitgesproken over het feit, dat zich reeds tweemaal Zooveel SjS.- mannen aan het front bevinden dan in het vaderland, bracht hij dank aan de moeders, vrouwen en verloofden, die hun mannen af- stonden om ze hun roeping te laten volgen en vroeg hij den nationaal-socialisten die achter blijven, zich er rdkenschap /van te geven, wat zij aan deze frontstrijders verplicht zijn. Nadat het S.S.-lied ,,die treue" was ge- speeld, besloot voorman Feldmeyer de plech tigheid met de woorden: ,,Op het oogenblik zijn onze gedachten bij hem op wie de ver- antwoordelijkheid rust voor de Germaansche wereld, dien wij trouw zwoeren en zullen vol gen, den Fiihrer Adolf Hitlersieg heil. Dit sieg heil werd door alien overgenomen, waama het Deutschland- en het Horstwessel- lied werden gespeeld. Veryolgens marcheerden de mannen, vooraf- gegaan door de muziekkapel, naar het station. lijk is hij niet eens in het teeken van den Stier geboren. Overigens zou ik u nog iets willen Zeggen, juffrouw Faro, wanneer ik daarmee tenminste geen pijnlijke plek aan- roer... Zegt u het maar gerust. Bij de Maagdgeborenen taestaat gewoon- lijk zeer weinig of in het geheel geen sympa- thie tusschen de familieleden. Anne keek den ouden heer verbaasd aan. Dat klopt! zei ze ,openhartig. Professor Hesterberg straalde van ge noegen. Als u mij uw hand wilt geven, kan ik u nog wel meer zeggen. In de astrologie ben ik nog maar beginneling, maar de chiromantie is mijn eigenlijke hobbie. Anne aarzelde een oogenblik; daarop reikte zij den professor haar rechterhand. Ook de linker alstufblieft. Met gespannen aandacht boog Hesterberg zich over de smalle handpalmen vari het meisje. U hebt een merkwaardige levenslijn, juffrouw Faro. Speelt u niet een beetje ver- stoppertje met uw eigen persoonlijkheid? Hehe, professor! zei Senta Bratt ver- manend. - Men heeft u groot onrecht aangedaan, ging 'Hesterberg rustig verder. Eenmaal heeft het geluk uw levenspad gekruist, maar ii hebt het niet kunnen vasthouden. U moet u voora! in acht nemen. U wordt op een schandelijke manier misleid door een persoon, die maar u bent wees, als ik mij, niet vergis? (Woidt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 2