»i rfmffm NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN No. 10.380 VRIJDAG 12 JUNI 1942 82e Jaargang Buitenland DUITSCH WEERNIACHTSBERICHT Sowjet-aanvallen aan het Wolchow- front afgeslagen.- ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT VERSOHIJNT IEDEREN MAAKDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Prijsverhooging advertentien toegestaan door hot Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart onder No. 16236 N.P. d.d. 24 Maait 1942. ARONNEMENTSPRIJS: Binnen Terneuzen 1,42 per 3 maanden; buiten Terneuzen 1 i3 per 3 maanden. Bij vooruitbetaling 6,60 per jaar. Uitgeef sterN.V. Firma P. J. VAN DE SANDE Xelefoon 2073 Giro 38150 Directeur: I. van !de Sande. ADVERTENTIENPer mm 10 cent, minimum per advertentie 1,50. Rubriek Kleine advertentien: 15 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent; max. 8 regels. Dienstaanbie- dingen en dienstaanvragen "15 regels 52 cent, iedere regel meer 10 cent. ver" melding Brieven of Adres Bureau van dit blad 10 cent meer. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrijgbaar is. In- zending van advertentien uiterlijk 10 uur v.m. op den dag van verscbijning. Hoofdredacteur: N. J. Harte, Terneuzen. Het fort Rir Hacheim veroverd. 'Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte gisteren bekend: In het versterkte gebded van Sebastopol werd de aanval in hevige gevechten voort- gezet. Wanhopige tegenaanvallen van den vijand lever den geen succes op. Tijdens hevige luciitaanvallen op het gebied van Sebastopol werd in de haven van de vesting een koopvaardijschip van 3000 brt. door bom- tretffers tot zinken gebracht. In den Noordelijken sector van het Ooste- lijke front ontruimde de vijand onder den druk van onze oprukkende troepen talrijke plaat- sen. Aan het Wolchow-front werden sterke vijandelij'ke aanvallen onder bloedige verliezen voor den vijand afgeslagen. Kustartillerie van het leger bestookte met goede uitwerking vijandelijk scheepvaartverkeer in de baai van Kroonstad. Een uit Leningrad i'ertrekkende duikboot en een vergezellend vaartuig werden in brand geschoten. In Noord-Afrika werd het fort Bir Hacheim, de Zuidelijke pijler van het Britsche verdedi- gingsstelsel, hedenochtend na dagenlangen verbitterden tegenstand van de aldaar inge- sloten sterke vijandelij'ke strijdkrachten, stormenderhand veroverd. Luchtstr'ijdkrach- ten mengden zich in den strijd te land en bom-' bardeerden Britsche troepenconeentraties en colonnes. In luchtgevechten veiloren de Brit ten 21 vliegtuigen. In het Oostelij'ke deel van de Middelland sche Zee vielen Duitsche duikbooten een krachtig beschermd voor Tobroek bestemd konvooi aan. Zij brayhten in een fellen aan val twee zwaar geladen tankschepen met een gezamenlijken inhoud van 12.000 brt. tot zin ken. Bovendien werden vier transportsche- pen door torpedotreffers beschadigd. Op het eiland Malta werden Britsche vliegvelden overdag en 's nachts met bommen bestookt. Duitsche en Italiaansche jagers vemietigden hierbij acht Britsche vliegtuigen. Voor de Engelsche Zuidkust plaatsten ge- vechtsvliegtuigen in den afgeloopen nacht bamvoltrefifers van zwaar kaliber op drie koopvaardijschepen van middelbare tonnage. LEerste-luitenant Gnadig, compagniechef in een infanterie-regiment, heeft zich bij de ge vechten voor Sebastopol door bijzondere dap- perheid onderscheiden. TKEFFEN V.AN PANtSEREENHEDEN IN DE MARMARICA. Het Italiaansche weermachtsbericht van Donderdag luidt als volgt: ■Levendige ontmoetingen van pantsereen- heden verliepen in de Marmarische woestijn in ons voordeel. Er werden 20 pantserwagens vemietigd en ongeveer 100 gevangenen ge- maakt. De luchtmacht viel met succes vijan delijke troepen aan, op marsch of in rust- positie. alsmede colonnes materieel. Hierbij werden 17 gevechtswagens en verscheidene tientallen automobielen van allerlei soort ge- troffen en in brand geschoten. De Britsche luchtmacht verloor in gevechten 21 toestellen, waarvan 12 door Duitsche jagers en negen door onze jachtvliegtuigen werden neerge- haald. die boven El Adem, zonder zelf verlie zen te lijden, een suocesrijken strijd waren aangegaan met een numeriek superieure vijan- delijke formatie. Een door Duitsche vliegtui gen getroffen Bristol Blenheim stortte bij het eiland Linosa omlaag. Acht and ere machines werden door Italiaansche en Duitsche jagers tijdens aanvallen op Malta neergeschoten. De doelen der steunpun'en van Micabba en La Venezia werden herhaaldelrjk gebombardeerd. Twee van onze vliegtuigen zijn niet terug- gekeerd. Uit Tai'ente, dat in den afgeloopen nacht opnieuw door Engelsche vliegtuigen werd aan- gevallen. komen berichten over geringe schade en vijf lichtgewonden onder de burgerbevol- king. In het Oostelijk deel van de Middellandsche Zee vielen Duitsche, duikbooten een krachtig beschermd in de ricliting van Tobroek varend konvooi aan. Twee schepen van totaal 12.000 tonwerden tot zinken gbracht, vier anderen kregen torpedotreffers. VERHOOGING VAN AANTAjL ARBEIDERS IN DUITSCfHLAND. Meer vrouwen en buitenlanders ingesehafceld. (V.P.B.Vol gens recente cijfers werken binnen de grenzen van het Duitsche Rijk thans ruim 24 millioen arbeiders en employes, w.o. 2.140.000 buitenlanders. Het vorige jaar bedroeg het aantal arbeiders en employes ruim 23 millioen, zoodat het aantal Duitsche arbeiders en employes met 1 millioen is ge- stegen, daar het aantal buitenlandsche werk krachten sindsdien geen wrjzi.ging van he- teekenis heeft ondergaan. Deze ontwikkeling verdifent des te meer de aandacht, omdat in het afgeloopen jaar talrrjke werkkrachten aan het bedrijfsleven onttrokken en naar het leger overgeheveld zijn. Dat de verhoudingen desondanks zoo guistig hleven, is toe te schrrjven aan het feit, dat veel meer vrou- wen te werk zijn gesteld en de meeste gepen- sioneerde ambtenaren weer dienst doen, ter- wijl ook vele bejaarde arbeiders uit de Indus trie en den landbouw hun vroegere plaats weer he'cben ingenomen. 1 cans worden maatregelen genomen om nog in den loop van den zomer het aantal werkkrachten opnieuw te verhoogen. In de eerste plaats zullen nog m'eer vrouwen in het produetieproces worden betrokken. Vender zal de jeugd voor een groot deel in den land bouw worden te werk gesteld, terwijl tenslotte het aantal buitenlandsche werkkrachten aan- zienlijk wordt verhoogd. De DuitschFran- sche besprekingen, die momenteel worden ge- voerd, staan hiermede in verband' evenals het bezoek, dat gouwleider Sauckel aan de Oekra'ine heeft gebracht. De bewoners uit de bezette Sovjet-iRussische gebied en, die naar Duitschland komen om daar te werken, kun nen ala vrijwillige civiele arbeiders behandeld worden, hetgeen uiteraard niet wil zeggen, dat zij in elk opzicht dezelfde behandeling zul len ondergaan als arbeiders uit West-Europa. SLAG IN NOORD-AFRIKA NIET BESLISSEND. Beheersching der Middellandsche Zee doel der spil. (V.P.B.) Omtrent het Duitsoh-Italiaansch offensief in Noord-Afrika' verneemt men te Berlijn van bevoegde zijde, dat de slag in de woestijn met onverminderde heuighfeid voort- duurt, ofschoon de ongunstige weersomstan- digheden de krijgsoperatiea belemmeren. Vooral de hevige zandstormen leggen het luchtwapen van beide partijen ten deele lam. In Duitsche kringen is men het niet eens met de Engelsche*beweringen, dat de huidige slag een beslissing zal brengen in den woestijnoor- log. Weliswaar zou b.v. de val van Tobroek voor de Duitsch-Italiaansche strijdkrachten een groot succes, beteekenen. omdat Libye zoodoende practisch weer in Italiaansche han- den zou zijn, maar van een beslissing zal men eerst kunnen spreken, als de Middellandsche Zee in haar geheel onder de controle is der spilmogendheden. Gmtrent den stand van zaken op het oogenblik, legt men te Berlijn de gebruikelijke terughoudendheid aan den dag. Men beperkt er zich toe op te merken, dat de successen, die in het Duitsche leger- bericht van Zondag werden vermeld, het ein- de heteekende der eerste phase van het offen sief en dat thans de tweede phase zich af- speelt. Op een desbetreffende vraag van een bui- tenlandschen journalist antwoordde men heden in de Wilheimstrasse, dat geen van beide partijen er zich momenteel op beroemen kan in Noord-Ajfrika de superioriteit in de lucht te bezitten. DE STRIJD RU MIDWAY. Naar de Nitsja-Nitsji en de Asahi Sjimboen melden, moeten alle opvarenden van het ge- zonken Japansche vliegkampschip gered zijn. De slag bij Midway was eigenlijk de voortzet- ting van de operaties op de Koraalzee. Nadat daar twee vliegkampschepen en een slagschip van den tegenstander tot zinken waren ge bracht, heeft de Japansche marine rjverig ge- zocht naar de rest van de vliegkampschepen van de klassen Enterprise en Hornet. Zoodra die werden ontdekt bij Midway, gingen de «Ja- panners tot den aanval over. Voor den vijand is, aldus de bladen,- de mogelijkheid, om na de laatste gebeurtenissen nog doeltreffende ope raties in de Zuidzee te ondernemen, uiterst gering. SLECHTS ENKELE ENi&ElLSqHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCHLAND. Slechts enkele Britsche vliegtuigen zijn Dinsdagnacht de Duitsche Bocht binnenge- vlogen. Nog voor het bereiken van het kust- gebied keerden zij echter weer in Westelrjke richting terug. DE MOORD OP HEYDRK'H. Het D.N.B. meldt uit Praag: Naar blijkt uit een afficieele bekendmaking zijil bij het onderzoek naar de moordenaars van Heydrich onwraalcbare aanwijzingen ge vonden, dat de bevolking van het dorpje Li- ditz bij. Kladno hulp en steun heeft verleend aan den kring van mogelijke daders. Deze he wijzen zijn ondanks ondervraging zonder me- dewerking der dorps-bewoners geleverd. In het plaatsje zijn voorts staatsvijandige drukwerken, opslagplaatsen van wapens en munitie en een geheime zender gevonden. Ook bevindt een aantal dorpsbewoners zich in het buitenland in actieven dienst van den vijand. Tegen het plaatsje met zijn 483 zieleh zijn strenge maatregelen genomen. Na de staatsbegrafenis van Heydrich heeft Hitler in de nieuwe rijkskanselarjj in aanwe- zigheid van minister d-r. Lammers, Reichslei- ter Bormaim, Reichsftihrer S.S. Himmler en kolonel-generaal der politie Daluege dfen pre sident van het protectoraat, dr. Hacha, de leden der protectoraatsregeering en den ge- zant van het protectoraat voor de aanbieding van hun rouwbeklag ontvangen. IN AFWACHTING VAN DEN KOlMENDEN DUITSCHEN VELDTOCHT IN HET OOSTEN. De correspondent der N. R. Crt. te Beilrjn telefoneerde Wianneer de te verwachten groote gebeur- tenisserr aan het Oostelijke front beginnen, zal slechts in zeer beperkten kring bij het Duit sche opperbevel bekend zijn. Dat het tijd- stip van de opleving van het krrjgsbedrrjf niet al te ver meer af is, is echter een verwach- ting, die op het oogenblik algemeen geldt. Reeds nadert de dag, waarop het een jaar- ge- leden zal zijn, dat de beide grootste Europee- sche mogendheden. in oorlog geraakten eh het is aan te nemen, dat op dien dag de aanloop voor de beshssende gevechten van dit jaar direct aanstaande is, of wellicht reeds zal zijn genomen. De in de vorige maand geleverde slagen op het- schiereiland Kertsj en ten Zuiden van Charkow moesten niet h«rhaaldelijk werd zulks van miljtaire zijde betoogd -worden gezien in het kaider van het algemeene offen sief, maar als een uitschakeling van een vijandelijke behreiging op deze punten. Dat de Duitsehers na hun zege in deze vernieti- gingsslagen niet, zooals dat in andere geval- len gjeschiedde, over gingen tot de .achtervoi- ging van de resten van den geslagen vijand, doet vermoeden, dat men zich niet wenschte te laten afbiengen van het eenmaal vastge- stelde strategische plan. De afweerslag van Charkow ontwikkelde zich niet, gelijk hier en daar werd verwacht, tot een algemeenen aan val, maar bleef beperkt tot het opvangen van den Sowjet-Russischen stoot, en daarnaast tot eeri omsingelingsbeweging, waarin de vijan delijke troepen werden overweldigdt Een be- langrijke wijzigi^ig van de frontlijn was er echter niet het gevolg van. Het front, waarvan de zomerveldtocht 1942 zal uitgaan, ligt van Schliisselburg in het htjoge Noorden tot Taganrog in het Zuiden, over het algemeen 800 -km ten Oosten van de lijn, waar de Duitsche weermacht op 22 Juni van het vorige jaar den opmarsch tegen het Roode Leger begon. De onverpoosde aanval len van Sbwjettroepen in den afgeloopen win ter hebben zonder twijfel niet het succes ge- had, dat door hun leiding zal zijn verwacht. De loop van het front heeft ondanks de hevige gevechten betrekkelijk weinig veran- dering ondergaan, en de succesrijke afweer heeft het de Duitsche opperste leiding moge- iijk gemaakt het in den loop van den winter reeds gekozen uitgangspunt voor het aanvals- plan in bezit te houden of weer snel in bezit te nemen. De algemeene, strategische toestand, waar in de komende geveofaten zich zullen afspe- len, is als voorheen door het principieele feit bepaald, dat de mihtaire macht van Duitsch land en de met dit land veribonden Europee- sche landen, afgezien van het Nbord-Afrikaan- sche oorlogsterrein, alleen in het Oosten, dus alleen op dit groote en misschien heslissende landfront in beweging komt. De met alle middelen van de moderne kunst van vesting- bouw aangelegde fronten aan de kust van den Atlantischen Oceaan zijn naar: Duitsche meening slechts een potentieel oorlogsterrein. Naar de opvatting hier staan daar voldoende krachten materieel zeer bewegelrjk en tot ac- tie bereid, om den rug van het Oostelijke leger te dekken. Bovendien meent men zoowel het Oostelijk front als dat in het Wasten in zeke- ren zin autark te kunnen noemen, waaronder men verstaat, dat men verstaat, dat men uit eigen kracht alle gebeurtenissen het hoofd zal kunnen bieden en dat verplaatsingen van Oost naar West of omgekeerd niet verwacht wor den noodig te zijn. Zoowel aan Duitsche als aan Sowjet-Rus- sische zijde zijn de oorbereidingen voor' de komende gevechten zeer uitgebreid geweest. Het is niet juist den tegenstander te onder- schatten en men heeft in Duitschland daarom ook een open oog voor het vereenigde wape- ningspotentieel van de tegenstanders. Men weet, dat niet onaanzienlijke quanta Engel sche en Amerikaansche wapens in de afgeloo pen periode aan Rusland zijn geleverd en men ontveinst zich evenmni, dat het den Sowjet- Russen ter beschikking staande fabri^atie- mogelrjkheden aan deze en gene zijde van den Oeral nog tamelijk groot cij.n. Daartegenover stelt men echter de wetenschap, dat in eigen land in den afgeloopen winter gevierkt is. a Is nooit te vo»'en, dat wape.is zijn geproducterd in den grootst mogeiijken onivang. dal meuwe en betere wapens in de vereischte hrievec1- heden ter beschikKiag staan en dat aari de verhoogde eischer. zal kunnen worden voloaan. Het ligt voor de hand, dat hieruit mate- riaalslagen moeten voortvloeien, welke die van het vorige jaar zullen overtreffen. De zomerveldtocht 1942 zal naar de opvatting in Duitschland, daarom niet alleen een voort- zetting beteekenen van de aanvalsgevechten van 1941, maar ook een uitbreiding van de intensiteit en ititwerking van den strijd met zich brengen. Van den oorlog tegen Polen via den strijd in het Westen en den veldtocht in het Oosten, is tot nu toe in opzet en uit- voering van de groote operaties een steeds strjgende ontwikkeling waar te nemen, welke duidelrjk toont, dat altijd van de lessen en ervaringen uit den voorafgaande veldtochten door leiding en troepen gebruik werd gemaakt. Zulk een strjging, wat de middelen, de methoden en de strategische conceptie aan- gaat, zal, paar verwacht wordt, bok de komen de veldtocht, vergeleken met de gevechten van het vorige jaar, "opleveren, waarbij het strategische doel, vernietiging van de vijan delijke hoofdmacht, natuurlijk hetzelfde blijft. DE TOESTAND TE LENINGRAD. De bolsjewistische luitenant Wladimir No- wikof van het 216e regiment infanterie, die in den Noordelijken sector van het Oostelijke front in Duitsche gevangenschap geraakte en eerst kort te voren uit Leningrad aan het front was aangekomen, heeft verklaard: ..Tot nu toe zijn in Leningrad een millioen menscher omgekomen. Sedert Januari zijn er dagelijks bijna 10.000 door honger verzwakt gestorven De dooden worden 's nachts in auto's van de straten gehaaid. Daar er geen kisten zijn begraaft men hen in putten met ongebluschte kaik. De ziekenhuizen zijn overvol, doch de dokters kunnen geen- hulp verleenen, omdat er geen genees- en voedingsmiddelen zijn. Licht en kolen zijn er sedert maanden niet meer. Indien men weet, dat de bevolking van Leningrad zich sedert minstens 9 maan den niet heeft gewasschen. kan men zich een voorstelling maken van de hygienische toe- standen. Geheele wijken der stad zijn puin- hoopen geworden. De belangrijkste fabrieken, de electrische centrale en de waterleiding zijn vemield. ENGEIAN D ALS THEE-IHSTR IBlA NT. Door het vervallen van den thee-uitvoer van Ned.-Indie, die 86% millioen kg bedroeg, is het evenwicht tusschen weteldverbruik en werelcjuitvcser, zoeals dat ten naastebij be- stond, thans verstoord, aldus is aan een be- richt uit Londen ontleend. Met het grootste gedeelte van de nog over- gebleven thee produceerende landen tracht - Er.geland thans een monopolie te vestigen. Er zouden thans onderhandelingen loopen met het doel het Britsche ministerie van voedsel- vdorziening den inkoop van alle beschikbare hoeveelheden thee ter wereld en haar verdee- ling aan de vers'chillende verhruikende landen in handen te geven. Genoemd ministerie zou de verantwoorde- lijkheid voor alle contracten op zich nemen en nadat een bepaalde hoeveelheid naar Engeland is gezonden, het overblijvende op basis van hun gemiddeld verbruik onder de andere lan den te verdeelen. Daardoor beoogt men een prijsstijging te voorkomen, aldus meldt de Kolnische Zeitung. DOEL VAN DEN AANVAL OP DE MIDWAY -EILANDEN. Kapitein Hideo Hiraide, chef van de pers- afdeeling der marine van het Keizerlijk hoofd- kwartier heeft, volgens Domei, in een radio- rede de aanvallen op Dutch Harbour en de Midway-eilanden gevoelige slagen genoemd voor het Amerikaansche vasteland, waarbij tegelijkertijd1 Japan's verdedigingsoorlog 2500 zeemijlen naar het Oosten werd verlegd. Hij zeide verder, dat in de toekomst de operaties der Jaipansche marine door steeds toenemende activiteit zullen worden geken- merkt. De strategic van admiraal Yamamoto bij de operaties in den Stillen Oceaan zijn er op gericht geweest de vijandelrjke vliegtuig- moederschepen te verniqjen. Met dat doel heeft hij een aanval op de Midway-eilanden ondemomen en een vijande lijke marineformatie, bestaande uit vliegtuig- moederschepen, aangepakt. Toen de vijand niet wilde vechten, hebben Japansche vlieg tuigen den strijd naar den vijand gebracht en ten slotte twee Amerikaansche vliegtuigmoe- derschepen van het type Enterprise" en .Hornet" tot zinken gebracht. De Japansche actie tegen de Aleoeten heeft het steunpunt van den vijand vernield, van waaruit deze Japan kon aanvallen. Zooals ;ewobnlijk, aldus Hiraide, beweren de ge- allieerden dat zij een groote overwinning deb- ben behaald en dat de Amerikaansche vloot bij de !Midwa.y-eilanden twee Japansche vlieg- tuigmoederschepen tot zinken heeft gebracht, twee andere zwaar beschadigd, en drie slag- schepen tot zinken heeft gebracht. Hiraide verkiaarde, dat het veiwonderlijk is, dat de vijand niet in staat is de Japansche marine-eenheden landingen en het bezetten van de Westelrjke Aleoeten te beletten zijn eigen gebied of te verhinderen, dat de Japanners Sydney en Nfew Castle beschieten, zooals uit buitenlandsche berichten blijkt ten tijde van den aanval op de Midway-eilanden. Hij zeide verder, dat dergelijke overdreven propaganda slechts dient om de Japansche overwinning te bevestigen. De pogingen van den vijand het verlies te bemantelen doen komisch aan. De Japansche strijdkrachten konden de Westelijke Aleoeten bezetten om dat de vijand niet in staat was versterkingen naar het Noorden te zenden wegens den zwk- ren aanval der Japanners op de Midway- eilanden. Zeggend, dat de Japansche marine nooit een schip verliest zonder den vijand nog grootere schade toe te brengen, verkiaarde Hiraide, dat de Japansche marine voornemens is de overgebleven vijandelijke vliegkampschepen te vemielen en indien deze taak, ondanks ver liezen, ten uitvoer kan wor,den gebracht, heeft de marine haar doel bereikt. Hij wees er op, dat de operaties der marine de intemationale datumlijn overschreden en het Oostelijke deel van de Stille Zuidzee hebben bereikt en da het bezetten van de Westelijke Aleoeten het zwaard op de keel van den vijand heeft ge plaatst. DE VEROVERING (VAN BIR HAOHEIM. Het D.N.B, meldt uit Berlijn: Met de bestorming van Bir Hacheim is fei- telijk een der hoekpijlers van het Britsche front in de Marmarische woestijn ten val ge bracht'. Deze sterkte op een domineerende woestrjnhoogte kan beschouwd worden als het Zuidelrjkste fort van Tobroek. Met zijn val ligt het Zuiden voor Rommel open en in het Noorden is voor de Engelschen een toestand ontstaan gelijk aan dieh van eind Mei 1940 na den slag van Vlaanderen. Is dat echter de verrassing, die Rommel den Engelschen heeft toegebracht? Men kan veel- eer aannemen, dat Rommel zelf in het geheel niet in dit gebied opereert, maar dat hier de DuitschItaliaansche troepen, die reeds naar1 het Westen gezwenkt zijn, in zekeren zin op eigen houtje de vijanden op hun eigen mijn- versperringen drijven en zoo brengen tot de vernietiging, die zrj den strijdkrachten van de spil hadden toegedacht. De in Berlijn ont vangen berichten uit de Marmarische woestijn geven verdere conclusies aan, al schijnt het algemeene plan slechts plaatselijk begrensde doelen te kennen. ITALIE twee jaar in den oorlog. Ter gelegenheid van den tweeden verjaar- dag van de deelneming van Italie aan den oorlog herinnert de Berlijnsche pers eraan. hoe de spil tot stand is gekomen en Italie daardoor zijn positie versterkt heeft. De Vdlkischer Beobachter schrijft, dat het verdrag van Versailles ten doel had, den scheppingsdrang van Duitschland Voor goed te verstikken en Italie een onteerende va'zal- positie te geven. Tegen deze opsluiting heeft Italie den eersten slap gedaan toen het in den strijd om Abessinie de .Engelsche inmen- ging afwees en den Volkenbond beroofde van de overblijfselen van zijn invloed. Bij die kraciitproef stond Duitschland aan de zijde van Italie. Het' systeem van de spil is tot een onverbrekelijk bondgenootschap geworden. De Berliner Borsenzeitung houdt zich bezig met de vraag, wat de Italiaansche buiten landsche polViek in dezeir oorlog heeft gewon- nen en geeft daarop ten antwoord: .Italie heeft werkelijke macht verworven.' Hef heeft zijn invloedssfeer in de Middellandsche Zee vergroct. De Adriatische Zee, waaraan ver scheidene volken niet alleen economische maar ook militaire stellingen bezetten. is tot een Adriatische golf" geworden. Kor- foe en de Ionische eilanden sluiten den tos- 30 KUBIEKE METER HOUT. Deze hoeveelheid hout is noodig om de 2200 kistjes te maken, bestemd voor onze strijders aan het Oostfront. Inderdaad, 2200 kistjes worden gereed gemaakt en de inhoud hiervan, bestaande uit nuttige gebruiksvoor- werpen en versnaperingen, zal een groote ver rassing zijn voor de leden van ons legloen. Deze 2200 kistjes zijn alweer een bewrjs dat wij in het vaderiand weten wat onze dapperen in het Oosten moeten missendat wij kosten noch moeite willen sparen voor hen te doen wat wij kunnen. Daarom worden nu deze 2200 kistjes gereed gemaakt. Daarom vragen wij ook u, ons werk te steunen, door een flink bedrag te storten op girorekening 4 3 2 100 t.n. verzorgingsfonds van het Vrijwilligers- legioen „Nederland", Koninginnegracht 22 te 's-Gravenhage. gang af. De Dodekanesus is aanzienlijk be- langrijker geworden door de Oost-Grieksche eilanden in de Aegeiische zee. Het blad be- sluit met de opmerking, dat zich de laatste twee jaren in de Middellandsche Zee een ver- andering heeft voltrokken, welke den Italianen standvastigheid heeft gegeven. f Op den tweeden verjaardag van Ita lie's deelneming aan den oorlog heeft minister Vi- dussoni, de partijsecretaris, een boodschap ge richt aan den chef van den generalen staf der Italiaansche weermacht,. generaal Cavallero, waarin hij opnieuw de diepe verbondenheid bevestigt van de zwarthemden met de Ita liaansche weermacht. In deze twee oorlogs- jaren heeft het onder den lictorenbundel ver eenigde Italiaansche volk op elk uur ervaren, dat de wapens het instrument vormen dat op het slagveld de revolutionnaire doelstellingen zal verwezenlijken. In de trouw en het ge- loof, waarmede de partij haar hoogste erken- ning tot uiting brengt jegens alle aan de fron ten strijdende soldaten, is de zekerheid van de overwinning gelegen. Ook heeft minister Vidussoni een boodschap gezonden aan de Italiaansche marine, die vandaag den vlootdag viert. Hierin brengt hij aan de marine de groeten over van de fas- cistische partij en brengt hij haar. hulde voor haar dappere. heldendaden in deze twee jaren. Twee jaren zijn er verstreken sinds den gedenkwaardigen tienden Juni 1940, toen Italie aan den oorlog ging deelnemen om zijn bijdrage.te leveren voor de totstandbrenging van een nieuwe wereldorde, schrijft de Cor- riere della Sera. Het universeele karakter van dezen oorlog heeft het Italie onmogelijk gemaakt, neu^raal of niet-oorlogvoerend te blij.ven. Italie is thans sterker en meer vast- beraden dan ooit. Onder de leiding van den Duce en aan de zijde van zijri dappere bond- genooten gelooft het stellig in nieuwe heslis sende resultaten, aan welker einde de over- winning staat. De Popolo d'ltalia schrijft. dat Italie aan het begin van het derde oorlogsjaar te land, te water en in de lucht, alsmede in zijn wapen- industrie, sterker is dan tevoren. Den geheelen oorlog door heeft de Duce de natie stevig in handen gehad en heeft hij haar door alle stor- men heengeleid. Italie zet zijn oorlogsinspan- ning voort en ziet met vertrouwen de eind- overwinning tegemoet. DE ENGELSCH-AMERIKAANSOHE HULPIBRONNEN. Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft minister-president Churchill Dinsdag medegedeeld, dat in het kader varf de organi- satie, welke noodig is voor een doeltreffender gebruik der hulpbronnen van de Vereenigde Staten en Engeland, een gecombineerd bureau voor productie en hulpbronnen en een gecom bineerd bureau voor de voedselvoorziening zijn ingesteld. DE STRIJD OM SEBASTOPOL. In bevoegde Duitsche militaire kringen, al dus melden de V. P. B„ legt men grooten na- druk op de mededeeling in het legerbericht van Dinsdag, dat de Duitsche infanterie er in geslaagd is een aantal Sowjetvers'"erkingen voor Sebastopol stormenderhand te nemen. Het betreft hier geen geisoleerde actie, want voor Sebastopol zijn hevige gevechten aan den gang. De Sowjet-Russen, die meesters in het camoufleeren, het aanleggen van mijnenvelden en het bouwen van versterkingen bleken te zijn, hebben de omstreken van de stad Sebas topol herschapen in een schier onneembare vesting. Zij maakten daarbij handig gebruik van de groote natuurlrjke voordeelen, die bet terrein hier biedt. De z.g. ring om Sebasto pol is nauwelijks 20 km diep, maar zoo sterk, dat meter voor meter veroverd moet worden. De haven van Sebastopol lag gedurende de acbt a negen maanden. dat het beleg dezer stad thans duurt, voortdurend onder het vuur van de Duitsche verdragende artillerie. ter wijl zij ook geregeld door duikbommenwerpers werd bestookt. Men kan dan ook niet zeg gen, dat Sebastopol nog een steunpunt van beteekenis is voor de Sowjet-Zwarte Zee-vloot, Niettemin zal de vijand er waarschijnlijk in geslaagd* zijn belangrijke versterkingen te Sabastopol aan land te brengen. dat loor Duitschland en zijn bondgenooten in verband met den corlog in de Zwarte Zee van groot strategiscb belang is. EEN JAPANSCH EN TWEE AMERIKAANSGHE vliegkampschepen GEZONKEN. iHet Japansche hoofdkwarti'er maakt verder bekend, dat bij de gevechten in het gebied van de Midway-eilanden twee vijandelijke vlieg kampschepen van klassen Enterprise en Hor net tot zinken zijn gebracht. Bovendien wer den 120 vijandelijke vliegtuigen neergescho ten. Op de Midway-eilanden zijn belangrijke militaire inrichtingen verwoest. In het gebied van Dutch Harbor (Aleoeten) werd een groot vijandelijk transportsphip tot zinken gebracht en werden petroleuminstalla- ties alsmedeeen vliegtuighangar vernield. De Japansche verliezen bedragen: een

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 1