BmrenJand ANNE vindt het geluk Een Nederlandsche Qost-Compagnie opgericht. FEUILLETON ■BHHH SSK*Ka*$si 'Het appel van de N.S.B. en de N.S.D.A.P. van het district Noord-Holland op den Dam te Amsterdam is Zondag een massa-demonstratie geworden in de uiting der lotsver- bondenheid tusschen de Nederlandsche en Duitsche nationaal-socialisten. Een over- zicht van de enorme dru.kte. Polygoon-Zeylemaker-Pax Holland-s. offensief voor den tijd van minstens de eerst- volgende 6 maanden grondig, d.w.z. volkomen - te niet gedaan. Het totstandbrengen van een zoodanige situatie schijnt ook, voor zoover men in Berlijn zijn reserve laat varen, het eerste doel van Rommel te zijn geweest, toen hij op 26 Mei met de Duitsch-Italiaansche formaties met tie hem eigen stoutmoedigheid de operaties hervatte. Omrent de verdere doelstellingen van den grooten verrassings- strateeg bewaart men in militaire kringen in Berlijn het stilzvvijgen. Men wijst er slechts op. dat Rommel als ,,eenmans-strateeg" de figuur onder de Duitsche bevelhebbers is, die zijn veldheers-intuities onafhankelijk van alle vastgelegde plannen het sterkst daar tot ontwikkeling brengt, waar de situatie van den slag het meest wisselvallig lijkt. Hier ligt ongetwijfeld ook het geheim van zijn z.g. ver- rassings-strategie, waaromtrent Ritchie niet zonder reden de grootste bezorgdheid gevoelt. Want voor Rommel hebben getallen, strijd- krachten, terreinomstandigheden en weerstoe- standen slechts in zoo verre geldigheid, als zij' hem de grondslagen geven voor de voor1 bereiding van zijn acties. Het zijn voor hem echter geen doorslaggevende berekeningen in den slag zelf. Militaire deskundigen wijzen er in het bij- zorider op. dat niets de verwarring, welke Rommel weer eens aan den kant van den vijand he§ft aangericht, duidelijker kan be- wijzen, dan de berichtgeving van den vijand sedert 26 Mei. Van uur tot uur verstehillend, toonde de Engelsche berichtendienst zich nu eens pessimistisch, dan weer optimistisch. Alleen dit feit reeds wordt in Berlijn gezien als bewijs, dat Rommel de leiding van den slag weer eens op superieure en zekere wijze in de hand heeft. Tusschen. den .rijksminister voor de bezette oostelijke gebieden, Alfred Rosenberg en den rijkscommissaris voor het bezette Nederland sche gebied aan den .eenen kant en toonaan- gevende persoonlijkheden van bestuur en be- drijfsleven aan den anderen kant zijn sedert eenigen tijd besprekingen gevoerd over ge- meenschappelijk op te lossen oeconomische vraagstukken. Deze besprekingen hebben thans tot het volgende resultaat geleid. Met het oog op samenvatting in een eenheid van alle bij werkzaamheid in de bezette Oos telijke gebieden geinteresseerde Nederlandsche kringen, uit landbouw, industrie, bankwereld, handwerk en handel is een Nederlandsche Oost-Compagnie" met zetel in Den Haag op gericht. Naar uit de statuten van de maatschapp'j blijkt, bestaat het zakelrjke doel in oecono mische activiteit van allerlei aard in de bezette Oostelijke gebieden. De compagnie heeft het recht alle daarmede in verband staande zaken en handelingen te verrichten. De speciale eigen aard van de compagnie moet er in worden gezien, dat zij in de eerste plaats met raad en daad, met volledigen steun van den Staat en De Nederlandsche Bank ter beschikking staat van alle Nederlandsche ondernemingen en individueele personen,- die oeconomisch in de bezette Oostelijke gebieden werkzaam willen zijn. Voor de hierbij door haar bemiddeling verleende credieten bestaat, zoo noodig, de garantie van den staat. De compagnie is voorloopig voorzien van een- aanvangskapitaal van 2.500.000 Neder landsche guldens. Als voorzitter heeft dr. M. M. F-ost van Tonningen, president der Neder landsche Bank, zich ter beschikking gesteld van de nieuwe maatschappij. Als voorzitter van het bestuur is de heer F. B. J. Gips aan- gesteld, plaatsvervangend voorzitter van den raad voor het bedrijfsleven. Een modern sprookje van MARIA S-AWERSKY. (Nadruk verboden21 Senta Bratt braeht den ouden heer op het goede spoor. U hebt juffrouw Faro's conterfeitsel in het door mij ge'illustreerde sprookjesboek gezien. Ze heeft voor Asschepoes als model gediend. Aha, dat is 't dus, mompelde Hansen, nog steeds in gedachten. Bij het hooren van het woord .Asschepoes" was Jens Grottkau van zijn stoel opgespron- gen. Asschepoesterriep hij, hevig gemte- resseerd. Bent u Asschepoester? Ik was het, toen ik juffrouw Bratt tot model diende. Anne voelde, hoe het hart haar in de keel klopte, maar ze bleef uiterlijk volkomen kalm. Dat plaatje moet u mijn vriend Ernst eens laten zien. Die is gewoonweg dol op sprookjes. Vooral op Asschepoester; daar kan hij niet genoeg van krijgen. Is't niet zoo, Efrnst? In den raad van toezicht zullen toonaan- gevende personen uit verschillende takken van oeconomie in Nederland, benevens de burge- meesters van Amsterdam en Rotterdam wor den aangesteld. Met het practische werk zal terstond wor den begonnen, wanneer het voorbereidende onderzoek naar de bestaande mogelijkheden. ter plaatse is geeindigd. Op uitnoodiging van den rijksminister voor de bezette Oostelijke gebieden, Alfred Rosen berg, hebben de toonaangevende Nederland sche persoonlijkheden der compagnie in gezel- schap van eenige lasthebbers van den rijks commissaris voor het bezette Nederlandsche gebied een studiereis naar de Oostelijke ge bieden ondernomen. Het monopolie der nieuwe compagnie. De Nederlandsche Staatscourant van Maan- dag bevat drie besluiten verband houdende met de oprichting van de Nederlandsche Oost-Compagnie n.v. Het eerste is een besluit van den secretaris- generaal voor bijzondere oeconomische zaken, betreffende de verleening van een mondpolie aan de Nederlandsche Oost-Compagnie n.v., te 's-Gravenhage ter zake van de uit haar doel- stelling voortvloeiende werkzaamheden. Hier bij wordt bepaald: Artikel 1: Aan de Nederlandsche Oost- Cqmpagnie n.v., gevestigd te 's-Gravenhage, wordt het recht verleend om, met uitsluiting van ieder ander persoon of lichaam, werk zaamheden te verrichten van elken aard op oeconomisch terrein in de bezette gebieden van Oost-Europa. Artikel 2: De Nederlandsche O,ost-Com- pagnie n.v. is verplicht aan van staatswege verstrekte opdrachten, liggende op het terrein van haar werkzaamheid, gevolg te geven. De kosten, welke voor d.e vennootschap uit de uitvoering van zoodanige opdrachten voort- vloeien, worden haar door den staat vergoed. Artikel 3; 1. Het is aan anderen dan de in artikel 1 genoemde vennootschap verboden om zonder haar schriftelijke toestemming werkzaam te zijn op de wijze, als in dat arti kel aangegeven; 2. hij, die opzettelijk in strijd handelt met het in het vorige lid gestel- de verbod, wordt gestraft met gevangenis- straf van ten hoogste vier jaren of met geld- boete van ten hoogste honderd duizend gul den, of me,t beide; 3. het feit, in het tweede lid strafbaar gesteld, wordt beschouwd als een misdrijf4. indien ^en feit, strafbaar gdsteld in het tweede lid, wordt begaan door of van- wege een rechtspersoon, wordt de strafver- volging ingesteld en de straf uitgesproken tegen hem, die tot het feit opdracht gaf of die de feitelijke leiding had bij het verboden handelen- Artikel 4: Dit besluit treedt in werking op den dag van zijn afkondiging. Het tweede besluit is van de secretarissen- generaal voor bijzondere oeconomische zaken en van het departement van financien, en be- treft deelneming door den Staat der Neder- landen in het kapit&al van de op te richten Nederlandsche Oost-Compagnie n.v. te 's-Gra venhage, en het verleenen van garanties en subsidies ten behoeve van die vennootschap. Ten slotte is nog opgenomen een besluit van den secretaris-generaal voor bijzondere econo- mische zaken en van het departement van financien, hoddende goedkeuring van uitbrei- ding van den werkkring der Nederlandsche Bank met de bevoegdheid tot deelneming in het kapitaal van de op te richten Nederland sche Oost.-Compagnie n.v. te 's-Gravenhage. UITSLAG PINKSTERPRIJSVRAAG VAN DEN NED. OMROEP. De Persdienst van den Ned. Omroep meldt: Nu de jury het groote aantal inzendingen, dat de Nederlandsche Cknroep ontving op de Pinksterprijsvraag, heeft beoordeeld, kan de uitslag Legend gemaakt worden. De eerste prijs werd gewonnen door mevr. Van Sloterdijk te Leeuwarden met 33 punten. Houd toch je mond, Jens. U moet hem maar niet au serieux nemen^ juffrouw Faro. Van tijd tot tijd, heeft hij aanvallen van kindsheid. Een uur geleden voelde hij zich ook al twintig-jaar jonger. Doddie Hesterberg sloeg een groot stuk tulband naar binnen. i Die plaat van juffrouw Bratt is bijzonder mooi. Echt een plaatje uit een sprookje met kippen en duiven. En de Asschepoester ziet er allerbekoorlijkst uit. Mag ik het boek eens halen, tante Klara? Ik gel oof, da£ we pas rustig ^vunnen eten, als de kinderen het sprookjesboek gezien heb ben, lachte dh gravin. Krijg het maar van de boekenplank, Dod. Het boek ging aan tafel van hand tot hand. De plaat droeg aller bewondering weg en vooral de notaris bekeek de fraaie gravure met bijzondgre aandacht. Ernst Grundtvig was de laatste, die haar te zien-kreeg. Tot Anne's teleurstelling wierp hij er slechts een vluchtigen blik op. JZe had gehoopt, dat hij er een paar vriendelijke woorden van zou zeggen, maar in plaats daarvan legde hij het boek weg, omdat Dcddie hem een pistache onder zijn neus duwde. Het ding sprong met een knal uiteen en werd van zijn omhulsel ontdaan. Ik heb een geweldig vers, Doddie. Het slaat precies op ons beiden. Ernst je. Zal ik het voorlezen Vertel op, Dod. Ik ben hevig nieuws- gierig. Den tweeden pr$s behaalde de heer A. W. van Wijke te Huizen met 32 punten. De tien prijzen van 2,50 werden gewonnen door A. Stolk te Den Haag (31 punten), G. Homan te Appingedam (31 punten), A. G. Nieuwendijk te Den Bosch (30 pimten), mej. D. Pienstra te Delfzijl (30 punten), A. C. CarriereStobbe te Zwolle, mevr. mr. H. V. d. KallenMeddens te Arnhem, mej. R. Tem- pel te Assen, R. van Schayk te Den Haag, J. F. Carifere te Kampen en A. C. Savelkoul te Den Haag (alle 29 pnt.). Voor den eersten prijs was een bedrag van f 15 uitgeloofd, voor den tweeden f 12,50 en voor den derden f 10. EEN NIEUW RANKBILJET VAN 50 GULDEN. Volgens een mededeeling van de Nederland sche Bank in de Staatscourant, zal zij een nieuw model bankbiljet van f 50 in omloop brengen. Omtrent het uiterlijk van dit biljet bevat de mededeeling het volgende: Op de voorzijde staat de tekst ,,de Neder landsche Bank betaalt aan toonder vijftig gul den". De woorden ,,de Nederlandsche Bank" zijn, licht uitgespaard, in een donkerbruineri batfc geplahtst, de overige woorden van den tekst zijn, evenals het getal ,,50" ter weers- zijden van dezen balk, in donkerbruine kleur gedrukt. Verder is het getal ,,50" licht uitgespaard, in het midden onder den tekst en rechts en links onderaan in gegujllocheerde donker bruine rozetten aangebracht. De linkerhelft van het biljet toont in donkere kleur de gra vure van een vrouwenportret naar het schil- derij „De Oestereetster" van Jan Steen, ter- wijl hetzelfde portret in lichtere, roodbruine tinten, op de rechterhelft van het biljet in spiegelbeeld is weergegeven. De portretten steken af tegen een lichte gelijkmatige ge- guillicheerden achtergrond in bruine en grijze kleuren, waarvan de structuur zich, met vrij- lating van eep onbedrukt vak voor het water- merk, naar-alle zijden tot de randen van het biljet voortzet. De handteekeningen van den president en van den secretaris zijn respectie- velijk rechts en links onder de portretten ge- plaatst. De ruimte onder den tekst wordt grootendeels ingenomen door een breeden band met rozetten in grijze en bruine kleuren, de druk van de middelste rozetten wordt bij doorzicht aangevuld door den druk der ach- terzijde. Bij doorzicht vertoont zich fn het on- bedrukte rechthoekige vak aan den linker- kant van het biljet een watermerk, voorstel- lende een arm, die een brandenden fakkel op- heft. Aan den onderkant van het onbedrukte vak is het monogram ,,D.N.B." in sierletters geplaatst. Verdet- komen in het bedrukte gedeelte van het biljet als watermerk vier licht horizontale golflijnen en ter plaatse van he middelste rozet aan de benedenzijde de pa- raatf ,,de B.'" voor. In het midden van de achterzijde van het biljet is in donkerbruine kleur een gravure afgedrukt, voorstellende een winterlandschap naar een schilderij van Van Ostade. De gra vure is omsloten door een ornamentale omlijs- ting in dezelfde kleur, waarvan de uitloopers naar boven een lichter bruin vpld omvatten, waarop de tekst van art. 208 van het wetboek van strafrecht is afgedrukt. Het getal ,,50" en eveneens het nummer en de serieletters zijn viermaal aangebracht, namelijk links en rechts aan de bovenzijde en links en- rechts aan de benedenzijde van het bedrukte ge deelte. Het woord ..Amsterdam" en de datum zijn aan den onderkant van het onbedrukte gedeelte geplaatst. Een compositie van ge- guilloeheerde kransen, in de kleuren groen, bruin, groenachtig blauw en roodachtig paars, vult het grootste gedeelte van het biljet, te zamen met een donkerblauwgroene, uit, drie rozetten samengestelde partij midden onder de gravure, die bij doorzicht aangevuld wordt door den druk der voorzijde. Aan den boven,- kant van het onbedrukte vak staan de namen van de drukkers, Joh. Enschede en Zonen, en van den ontwerper, Leo Gestel, vermeld. De biljetten zijn gedrukt op licht roomkleu- rig getint papier van ongeveer 165 X 94 mm en gedateerd van 2 Januari 1941 af. WAT HET ABREIDSFRONT DOET BIJ OVERLIJDEN. De centrale persdienst van het N.A.F. meldt dat de zorg van het Nederlandsche Arbeids- front zich bij overlijden van een lid ook tot de nabestaanden uitstrekt, in de eerste plaats tot de echtgenoote en minderjarige kinderen. Deze kunnen namelijk aanspraak maken op een overiijdensuitkeering en een begrafenis- uitkeering en wel in de volgende gevallen: Een overiijdensuitkeering komt toe aan de wettige echtgenoote van een overledene, die ten minste drie jaar lid is geweest' van het N.A.F.- en bij toetreding den leeftijd van 56 jaar nog niet had bereikt. Was d-e overledene voor de oprichting van, het N.A.F. lid van een vakvereeniging of een organisatie, waaraan voor de leden eveneens een overiijdensuitkee ring vprbonden was, dan bestaat evenzeer recht op uitkeering wanneer de toetreding tot d i e vereeniging of organisatie vdor het 56e jaar heeft plaats gevonden. Een begrafenis- uitkeering wordt boven deze overiijdensuit keering eveneens aan de echtgenoote en min derjarige kinderen toegekend na een lidmaatr schap van vijf jaar. Na een 12-jarig lidmaatschap bedraagt elk van de uitkeeringen 50, zoodat dan in totaal een bedrag van f 100 wordt uitgekeerd. Dit bedrag is slechts afhankelijk van het aantal betaalde bijdragen en niet van de klasse, waarin deze bijdragen werden gedaan. De be- grafenis-uitkeering kan ook worden verleend Ik heb u liefmijn hartedief Bemint g'ook mijdan ben ik blij. spelde Doddie met de noodige pathds. Griezelig, vond Grottkau. Zulien wij' ons geluk ook eens beproeven, juffrouw Anne 'Dank u wel. ,1k heb al genoeg-aan het resultaat van juffrouw Hes'erberg. Brr! Juffrouw Hesterberg! Waarom bent u zoo stijf tegen me? Ik heb u toch niets gedaaij? Ik heet Doddie, hoor en zoo moet u mij ook maar noemen! Ja, het was Doddie, een alleraardigst, open- hartig kind. Het was werkelijk onreehtvaar- dig haar zoo koeltjes te behandelen. Maar waarom trolc ze dan ook met Grundtvig aan pistaches, die zulke „toepasselijke" verzen bevatten? Waaom tutoyeerde ze hem en behandelde ze hem als haar eigendom? En waarom trof dat alles haar, Anne Falke, zoo- pijnlijk Ik gedraag me vrij kinderachtig, dacht Anne. Doddie Hesterberg heeft oudere rech- ten op hem. Misschien zijn ze wel in't geheim verloofd. Wat weet ik tenslotte van hem Niets! Destijds, op dat bal, dacht ikja. wat heb ik me nu eigenlijk verbeeld? Hij is aardig tegen me geweest, hij heeft twee maal met me gedanst, en me verzocht m'n masker af te doen. Waarschijnlijk was het 't onbe- kende, dat hem aantrok. De vreemde, die zich achter het masker verborg, prikkelde zijn nieuwsgierigheid. Nu is de bekoring van het onbekende voorbij. Dat was een zware zucht, lieve kind, knikte de gravin. terwijl zij haar glas ophief. aan hem, die aantoont de begrafenis van het overleden lid uit eigen middelen te hebben betaald. Als aanvuiling op de bestaande uitkeeringen uit de wettelijke ongevallenverzekering en de zikenfondsverzekering, benevens die, welke wellicht uit particuliere fondsen verkregen worden, beteekenen deze overlijdens- en be- grafenisuitkeeringen een aanmerkelijke ver- lichting van zorgen van de weduwe en de weezen van een overleden lid. De geldelijke zorgen, die het gezin drukken, worden mede door deze ondersteuning voor een deel wegge- nomen. Iedere werker, die het belang van zijn ge zin inziet, is dus ook op grond van deze aan het lidmaatschap verbonden voordeelen lid van het Nederlandsche Arbeidsfront, MEISJES IN HET ARBEIDSFRONT. De Centrale persdifenst van het N.A.F. meldt Vrouwelijke leden van het Nederlandsche Arbeidsfront hebben na minstens vijf jaar on- afgebroken lidmaatschap, bij huwelijk recht op een geldelijke ondersteuning, waarvan de groote afhankelijk is van den totalen duur van het lidmaatschap en van de gemiddelde bijdrage, die betaald is. Met deze bepaling vervalt de overigens on- juiste bedenking, die vele ongehuwde vrou welijke werkkrachten voorheen tegen aan- sluiting bij een vakorganisatie hadden. „Waaix>m zou ik contribute betalqn, wanneer ik toch straks in het huwelijk treed, mijn geld is dan toch weg", zoo werd geredeneerd. Het Nederlandsche Arbeidsfront heeft dit bezwaar thans weggenomen en de vrouwelijke leden een ,,bruidsschat" in het uitzicht ge steld. die wegens den korten duur van het lid maatschap, die voor het verwerven daarvan is vereischt, door vrijwel alle huwende vrou welijke leden zal kunnen worden verworven. De bedragen varieeren tusschen 20 in het laagste geval en maximaal 180. Een voorbeeld: Jansje Beek is op haar zes- tiende jaar als fabrieksarbeidster gaan wer- ken en werd onmiddellijk lid van het N.A.F. Als zij straks op 26-jarigen leeftijd in het huwelijk treedt, ontvangt zij bij die gelegen- heid een bedrag van f 45 d.w.z„ dat zij 24 pet. bijna een kwart van de betaalde contribute, terugoritvangt, en dat ongeacht of zij mis schien gedurende haar lidmaatschap reeds een belangrijke geldelijke ondersteuning in een of anderen vorm heeft genoten. Ook hieruit blijkt dus, dat de zorg van het N.A.F. voor zijn leden niet binnen de enge grenzen blijft; die de beroepsarbeid bepaalt, doch rekening houdt met de bijzondere belan- gen, in dit geval van de vrouwelijke leden. Arbeidsters in alle bedrijven zullen dit ze-ker erkerinen door zich aan te shriten bij het Nederlandsch Arbeidsfront. RUNDVEEBESLUIT 1941 GEW1JZIGD. De Staatscourant bevat een besluit van den secretaris-generaal van het departement van' landbouw en visscherij, waarbij het voorhan- den of in voorraad hebben van ongemerkt vee, met uitzondering van nuchtere kalveren, wordt verboden. Deze redactioneele wijziging is noodig ny de geheele rundveestapel is ge- merkt. KADERBIJEENKOMST VAN N.SD.A.P. EN N.S.B. Te Maastricht is Zondag een kaderbijeen- komst van de N.S.D.A.P. en van de N.iS.B. gehouden op het Vrijthof. Tot de aanwezigen behoorden o.a. Hauptdienstleiter F. Schmidt, de pl.v. leider van de N.S-.B., de heer C. van Geelkerken, de gevolmachtigde voor Limburg, W. Schmidt, de commissaris der provincie, graaf De Marchant et d'Ansenbourg en Kreis- leiter Quandt. De eerste spreker was de heer Van Geel kerken, die aanving met er op te wijzen, dat het den nationaal-socialist steeds weer een behoefte is te getuigen van zijn levensbe- schouwingen. Twee jaar na ^tei -1940 staan wij hier als vrije mannen, ondanks het feit, dat men aan de overzijde zekeren heer Biesterfeld tot vice- admiraal en generaal-majoor heeft benoemd. Zulks maakt op ons geen indruk. Wij gunnen degenen, <jie ons het recht ontzeggen hier het woord te voeren,- Het genoegen met dergelijke menschen een oorlog te willen winnen. Deze heer Biesterfeld heeft zijn vaderland ver- raden en het onze verkocht aan Engela.nd en Amerika. Deze benoeming is niet minder dan een beleediging voor alien, die thans aan de fronten hun leven inzetten. Het recht om hier het woord te voeren cntleenen wij aan het aandeel, dat onze mannen thans leveren in den strijd tegen_ het goddelooze- bolsjewis- me, zij het dan nog slechts een bescheiden aandeel en den dienst dien zij daarmede ons volk bewijzen. Temeer is het noodig dat wij hier spreken, omdat een deel van ons Volk nog steeds niet begrijpt, waarom het in dezen oorlog gaat. Men wilde er slechts buiten blijven en geeft Duitschland er de schfild van, dat wij in dezen strijd zijn betrokken. Duitschland echter i heeft nimmer den oorlog gewild. Het" wilde slechts zijn socialisme verwezenlijken, den arbeider de plaats geven die hem toekomt en het maakte daartoe het persoonlijk en groeps- belang ondergeschikt aan het algemeen be lang. De vijanden van thans hebben de verwezen- lijking van dit socialisme willen verhinderen, omdat zij inzagen,. dat, wanneer dit in Duitsch- lartd slaagde. het vroeger of later ook in En- geland en Amerika zou slagen. Tegen dit socialisme heeft het kapitalisme den strijd aangebonden. En Churchill en Roosevelt Klink eens met me. Welkopi in het atelier- huis. Ik hoop, dat het je bij ons goed zal be- vallen en dat het huis je veel geluk en vreugde mag brengen. Dank u, zei Anne zachtjes. De koude schotels vonden bij de gasten een dankbaar onthaal. Vooral Jens Grottkau be- toonde zijn vyaardeering voor de zalmmayon- naise door er een onfatsoenlijke hoeveelheid van op zijn bord te stapelen. Grundtvig keek hem bestraffend aan. Waarom tracht je me weer met je ver- wijtende blikken te doorboren? verdedigde Grottkau zich. Je hebt vandaag weer voort- durend wat op me aan te merken. Mij dunkt, dat je aan m'n goeden eetlust toch langzamer- hand wel gewend kon zijn. Ik ben 'bang, dat je juffrouw Faro's eetlust bederft met je ongelooflijlte gulzigheid. Ach korn,- zoo erg is 't niet. Juffrouw Anne hindert het u, als een hongerige Jonge- man zjch eindelijk eens behoorlijk te goed doet Integendeel! Het stimuleert mijn eigen eetlust, als ik u zoo smakelijk zie toetasten. Alsjeblieft, zei Grottkau triosnfantelijk. Eindelijk waren dan toch alien voldaan. Zelfs Jens bedankte voor een uitnoodigend gebaar van de gravin om zich nog eens te bedienen en derhalve werd de tafel opgeheven. Het gezelschap- begaf zich naar de salon. Guste bracht de bowl binnen en Grundtvig vulde nog eens de glazen, waarna hij het zijne tegen Anne ophief. Prosit, juffrouw Faro. I hebben ons niet in het onzekere geiaten. Rij herhaling hebben zij verzekerd, dat Duitsch land uitgeroeid zal worden en Berlijn de resi- dentie zal worden van Stalin. Wanneer er thans onder u zijn al-dus de heer Van Geelkerken die in stilte met de vijanden heulen, maar- naastenliefde predi- ken, vraagt men zich af wat voor Christen dom zij toch wel belijden. Spr. las hiema een liederlijk brief je voor, dat was gezonden aan een vader, wiens zoon in den strijd aan het Oostfront is gesneuveld en waarin deze voor landverrader werd uitgescholden. De schrijver aldus de heer Van Geel kerken nemen wij dit minder kwalijk dan degenen, die hem daartoe inspireerden. Ten hoogste zou hij eens in de voorste linies van het Oostfront in een bunker moeten worden opgesloten om in handen te vallen van zijn vrienden de bolsjewisten. Echter niet zij, die in het Oosten het offer van him leven bren gen zijn de landverraders, want zij geven zich ten voile. Veel gemakkelijker immers is het te zeggen: ik. wacht tot de Engelschen komen en hang dan mijn oranje-sjerp om. De toekomst van ons volk zal slechts iii en door het nationaal-socialisme veilig kunnen worden gesteld. Want het heeft alleen nog maar arbeidskracht, over en zal het nooit meer zonder andere kunnen stellen, minder nog kurpien leven in vijandschap met anderen. In het groote geheel van den wordenden Ger- maanschen statenbond zullen wij onze offers dienen te- brengen, ons echter ook met alles wa' het begrip vaderland inhoudt, geborgen weten in dat groote geheel. Daarom, aldus spr. bekent kleur. De beweging heeft vele hoofden en handen noodig. Zorgt dat Neder land en de toekomst van onze kinderen niet verloren gaan door eigen schuld. Strijdt met ons in de rijen, met Mussert, dus met Hitler, Voor ons vaderland. Rede Hauptdienstleiter Schmidt. Hierna heeft Hauptdienstleiter Schmidt een rede gehouden, waarin hij er op wees, dat de wereld zich reeds in 1914 vergiste. Zij had gehoopt, dat toen de internationale Marxis- tische idee Duitschland ten gronde zou rich- ten, maar de Duitsche soldaat greep naar het geweer. Het Jodendom wist evenwel een binnenlandsche crisis in het leven te roepen. Sindsdien zijn wij verstandiger geworden. Millioenen menschen hebben moeten bloeden voor deze Joden. Thans rekenen wij met hen af. Nu hebben jvij te maken met een wild ge- worden Engeland, dat Keulen onlangs bom- bardeerde. Ook met hen, die zich hieraan schuldig maakten, zullen wij eens afrekenen. Duizendvoudig zullen wij ons laten vergoeden wat hier werd misdreven en ik kan de heeren wel verzekeren, dat zij de in puin geworpen huizen en kerken zelf weer zullen moeten op- bouv/en en er desnoods de steenen voor mee moeten brengen. Waren het niet Duitsche soldaten die in Frpmkrijk met levensgevaar kerkbranden bluschten. Deze lieden noemen zich Christe- nen, doch zij, zijn slechts vervuld van haat. Wij hebben de Engelschen, die toch een Ger- maansch volk zijn, nimmer gehaat wij wenschten slechts een redelijk stukje brood. Zij haatt-en ons echter, omdat wij nationaal- socialisten waren. Omdat bij ons den arbei der zijn eer werd teruggegeven, alleen Wij niet alleen willen, dat de arbeider werkt, maar ook dat hij gezond is en op den ouden dag van een pensioen kan genieten. Zulks past den heeren kapitalisten niet en daarom haten zij ons zooals zij den arbeider verachten. Daarom werden wij een ..gevaar" en kan men zeggen, dat wij Engeland en Amerika hebben gepro- voceerd. Gelukkig echter weten wij ook, dat de stem van Churchill en Roosevelt niet die van de arbeiders is, maar die van een kaste, waarin de Joden den boventoon voeren. Waar blijven zij met hun Christendom? Ze zijn niet eens in staat de gruwelen in het bolsjewistische Rusland te doen ophouden. Wie dat niet kan en zich toch Christen noemt, dient niet ande ren, die het bolsjewistisch monster bestrijden voor heiden te schelden, maar bescheiden terug te treden. Sedert 1919, b'et moment waarop de stelling werd verkondigd, dat gods- dienst opium ife voor het volk is bovendien de tijd voorbij dat men vrede kan stichten met een religieuse idee. In het Rusland van 1941 vreten de menschen elkaar als dieren op. Daarom is het Adolf Hitler en niemand an- ders, die thans de cultuur van het avondland verdedigt. Eenmaal zal ook de dag komen, waarop die briefschrijver waarover ook kame- raad Van Geelkerken sprak, tot de overtui- ging zal komen, dat in het Oosten gevallen mannen geen landverraders, maar heiden waren. Spr. deed tot slot een beroep op de natio naal-socialisten van beide volken zich door niets meer te laten scheiden, want gold vroe ger het parool Duitschland ontwaak thans luidt dit: ,,Europa ontwaak". DEMONSTRATE VAN NATIONAAL- SOCIALISTEN. Op den Dam hebben Zondagmiddag natio naal-socialisten uit Amsterdam en omstreken tijdens een massale bijeenkomst van hun saamhoorigheid blijk gegeven. Uit de onderscheidene kringhuizen trokken de leden der P.O. in groepsverband naar de binnenstad. Formaties W.A., Nederlandsche S.S., Jeugdstorm, N.S.D.A.P. en H.J. rukten afzonderlijk naar den Dam op. Om half een was de Darn betrokken door ongeveer 10.000 nationaal-socialisten. Een kapel van de Duitsche Weermacht en de W.A.-kapel o.l.v. kompaan Schoenmaker brachten afwisselend vroolijke marschmuziek en strijdliederen ten gehoore. Anne kreeg een- kleur, maar gelukkig ont- fermde op dit oogepblik Doddie Hesterberg zich over haar. Zullen wij samen eens klinken op een goede vriendschap vroeg ze hartelijk. Eigenlijk is het wel niet, zooals het behoort, dat ik, kuiken, met dat voorstel kom, maar je zult aan mijn slechte manieren moeten wennen. Alle bewoners van het atelierhuis hebben zich daar langzamerhand bij neerge- legd. Prosit, Anne! Anne keek Doddie in haar trouwhartige oogen. Werkelijk, van dit stralende kind moest iedereen houden. Ze was dwaas ge weest, dat ze zich een oogenblik zoo stijf tegenover haar had gedragen. Op een langdurige, goede vriendschap, Doddie, zei ze hartelijk. Zoo is 't goed! Sluiten jullie maar vriendschap, meisjes, zei de gravin. Maar hoe kom je er eigenlijk bij jezelf als kuiken te kwalificegren, Doddie? Je doet, alsof Anne al onder den last der jaren gebukt gaat. Daar ben ik ook niet ver meer van af, mevrouw, '■zei Anne lachend. Ik ben al eenen- twintig. f Tjonge, wat een eerbiedwaardige leei- tijd! Ik denk niet, dat iemand dat gelooft. Vraagt u Senta maar. Die was er bij, toen ik mijn eenentwintigsten verjaardag vierde. Anne wisselde een schelmschen blik met de schilderes. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 2