ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN H r No. 10.379 WOENSDAG 10 JUNI 1942 82e Jaargang Buiteniand J DUITSCH WEERMACHTSBERIGHT. Duitsche successen bij Sebastopoi. Kampleider en Qnderwijzer werken samen. ITALIAANSCH WEERMACHTSBERIGHT NEUZENSCHE COURANT VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VKIJDAGAVOND. Prijsverbooging advertentien toegestaan door hot Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart onder No. 16236 N.P. d.d. 24 Maart 1942„> ARONNEMENTSPRIJS: Binnen Terneuzen 1,42 per 3 maanden; buiten Terneuzen 173 per 3 maanden. Bij vooruitbetaling /6,60 per jaar. TjitgeefsterN.V. Firma P. J. VAN DE SANDE Xelefoon 2073 Giro 38150 Directeur: I. van de Sande. ADVERTENTIEN: Per mm 10 cent, minimum per advertentie 1,50. Rubriek Kieine advertentien: 15 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent; max. 8 regels. Dienstaanbie- dingen en dienstaanvragen 15 regels 52 cent, iedere regel meer 10 cent. Met ver- melding Brieven of Adres Bureau van dit blad 10 cent meer. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. In- zending van advertentien uiterlijk 10 uur v.m. op den dag van verschijning. Hoofdredacteur: N. J. Harte, Terneuzen. - Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte Dinsdag bekend: In het versterkte gebied van Sebastopoi duren de gevechten voort. Door de zwaarste artillerie en sterke strijdkrachten van de lucht- macht doeltreffend gesteund, heeft onae in- fanterie een aantal vestingwerken op beheer- schende heuvels stormenderhand veroverd en tegenaanvallen van den vijand bloedig afge- slagen. Ten Noord-Oosten van Charkow mislukten vrij zwakke aanvallen van den vijand. In den centralen en noordelijken sector van het front werden de ingesloten vijandelijke gioepen met doeltreffenden steun van de luchtmacht op een klein gebied samengedrongen. Plaatse- lijke aanvallen van den vijand leverden go en succes op. Op het Ladoga-meer werd een koopvaardij- schip door bommen beschadigd. In Noord-Afrika duren de krijgsoperaties nog steeds voort. De Britsche luchtmacht ver- loor hierbij 22 vliegtuigen. Bij een aanval overdag zonder eenig militair succes op de Kanaalkust schoten. Duitsche jagers zeven Britsche vliegtuigen neer. Aan de kust van de Noordzee schoot de artillerie van de marine een vijandelijk vliegtuig neer. In den afgeloopen nacht waren vijandelijke luchtaanvallen gerioht op verscheidene plaat- sen in West-Duitschland. De burgerbevolking leed verliezen. Er werd schade aangericht, voomamelijk in woonwijken en aan openbare gebouwen. Nachtjagers en luchtdoelartillerie schoten 16 der aanvallende bommenwerpers neer. Bij het uiteen jagen van een voor de Sow- jet-unie bestemd groot vijandelijk konvooi in tie Noordelijke IJszee hebben Staffelkapitan Flechner, gevechtswaamemer luitenant Rich- tering en de vliegtuigbestuurder onderofficier Pusavec zich bijzonder onderscheiden. HET DUITSCHE LiUCHTWAFEN AOTTEF BOVEN LYBIE. Naar het opperbevel van de Duitsche weer macht mededeelt, werden 'ook Zondag de ver- sterkingen van de Engelschen aan het Noord- Afrikaansche front herhaaldelijk door Duitsche gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers aangevallen. waardoor zware vemielingen en verscheidene branden werden veroorzaakt. Door lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen werden Britsche luchtafweerstellingen en auto- concentraties doeltreffend bestreden. In scheervluchten beschoten Duitsche torpedo- vliegtuigen gepantserde verkenningswagens van den vijand, waarbij zij met benzine ge- laden vrachtauto's in brand schoten. AANVAL. OP ENGELSCH KONVOOI. Naar het opperbevel van de Duitsche weer macht meedeelt, is Maandagnacht een Britsch konvooi aan de Zuidkusi van Engeland door Duitsche gevechtsvliegtuigen aangevallen. Ttoen de Duitsche gevechtsvliegtuigen het met groote onderlinge afstanden varende konvooi in het zeegebied ten Zuiden van Torquay zagen, probeerden de schepen onmiddellijk door afweermanoeuvres aan den Doitschen aanval te ontkomen. Het door den luchtafweer der schepen gelegde spervuur werd door de Duitsche vliegtuigen doorbroken. Een koop- vaardrjschip van 7000 brt. kreeg aan bakboord een bomtreffer van zwaar kaliber. Een ander koopvaardijschip van middelbare grootte werd eveneens beschadigd. 12 AMERHSAANSOHE SCHEPEN TOT ZINKEN GEBRACHT. Duikbooten ran de mogendheden van de spil hebben de laatste dagen in de wateren aan de Oostkust van Amerika. in de Caralbi- sche Zee en de in de Golf van Mexico, naar het D.NJB. van miiitaire zijde verneepnt, wederom 12 Amerikaansche of in Amerikaan- schen dienst varende koopvaardijschepen tot zinken gebracht. Onder deze schepen bevon- den zich een Noorsch vrachtsehip, dat door de Amerikaansche regeering in heslag was genogien. Daar de schepen voor een deel vlak bij de kust tot zinken werden gebracht, kbn een gedeelte der bemanningen aan land komen. DE BRITSCHE VEJEOT UIGYEK1 JKZ.EN BOVEN WEST-DUITSOKLAND. Nam* de Britsche herichtendienst meldt, heeft het ministerie van luchtvaart toege- geven, dat van de acties van de Britsche luchtmacht in West-Duitschland en de bezette gebieden Dinsdagnacht 18 Britsche bommen werpers r.iet zijn teruggekeerd. BRITSCHE VLIEOTUIGVERLJEZEN AAN DE BEDGISCHE KUST. Naar het opperbevel van de Duitsche weer macht meldt, hebben Duitsche jagers Maan- dagmiddhg aan het Kanaal een nieuw succes op de Britsche luchtmacht bevochten. Tegen 3 uur vloog bij eenigszins bedekten heme! een formatie vijandelijke bommenwer pers, geescorteerd door talrijke jagers, naar Brugge en Oostende. De Duitsche jagers dwongen de vijandelijke jachtvliegtuigen boven de kust tot den strrjd. In hevige lucht- gevechten werden 7 Britsche vliegtuigen neer- geschoten. De Britten, wier bommen slechts onbelang- rijke schade hadden aangericht, maakten na deze verliezen in Westelijke richting rechts- omkeert en onttrokk^n zich aan hun vervol- gers in de wolken; die intusschen dichter waren geworden. Waar Neer land's jeugrt wordt voor- bereid op haar toekamstige taak. (Van een specialen verslaggever der V.P.B.) Lunteren, 8 Jyni. Boven het zaeht knette- rende, hoog oplaaiende houtvuur stijgt de rook loodrecht omhoog in den windstillen avond. Een stem'vertelt van den heldenstrijd der Dietsche Boeren in de Kaapkolonie. Over den moeizamen, harden strijd met den bodem, de Kaffers en met het land, dat als ,,,bescher- mer der kieine naties" maar al te goed be kend is. Op de treden van de amphitheater- vormige kampvuurkuil iui9teren tweehonderd jongens ademloos toe. Geen woord ontgaar hun van het eenvoudige, onopgesmukte ver- haal over de geschiedenis van de stamverwan- ten in het Verre Zuid-Afrika. Een dag in het kamp. Wanneer cm negen uur des avonds de tap- toe geblazen wordt, is er weer een dag voor- brj van het lste Zomerkamp 1942, georgani- seerd door de streek 's-Gravenhage van den Nationalen Jeugdstoim op den Goudsbec-g te Lunteren. Tusschen de geurige denneboomen liggen ruim twintig witte tenten verspreid, die elk 12 a 13 JeugdstormeVs kunnen her- bergen. 'Hieronder bevinden zich ook de groote eettent van 40 bij 10 meter en de zie- kentent, waar elken morgen door een aits ziekenrapport wordt gehouden voor hen, die een schrammetje hebben opgeloopen of door de zonnestralen een beetje te veel verbrand zijn. 's Morgens om zeven uur wordt de reveille geblazen en dan haasten de Stormers en Meeuwen zich naar de keurige waschbakken om onder het frissche watei' den slaap te verdrijven. Na het ontbijt in de eettent, dat met een samenspraak begonnen en beeindigd wordt, is het aantreden voor de Vlaggen- parade. Onder het uitspreken van een spreuk door Sen hopman strjgt het fiere dundoek langzaam omhoog en wappert in den ochtend- wind. Omdat in den loop van den zomer nog nie^r kampen op het terrein gehouden zullen woixien, was het niet mogelijk om voor dit kamp de vacantie af te .vachten. Behalve enkele boffers, die reeds het overgangsexapien achter den rug hebben, worden daarom de ochtenduren in het kamp aan de studie ge- wijd. Onder de leiding van een onderwijzer worden de schooltaken gemaakt en de lessen geleerd, die door de school zijn opgegeven. Het werk wordt naar school opgestuurd, waai- het gecorrigeerd wordt.- Ook !s avonds na het eten wordt er een uur gewerkt: Sport en spel. Na den koffiexnaaltijd neemt men een uur rust en dan staat er sport op, het programma. Onder leiding van hoplieden en vaandrigs wor den orde-oefeningen en athletiek beoefehd. Het is een lust voor het oog om de door de zon bruin gehrande jongens met enthousiasme bezig te zien. Hier in de frissc-he buiteniucpt ver van het stoffige gewoel van de groote steden wordt het lichaam ontwikkeld en ge- staald. Wanneer men de tintelende levens- lust ziet, die de Jeugdstormers uit de oogen straalt, komt de wensch naar voren, de ge- heele Nedetl andsche jeugd op deze wijze te harden en te stalen, in plaats van hen in bioscopen en ijssalons te laten rondlummelen. Op andere middagen worden fiksche mar- schen gemaakt of veldoefeningen gehouden, waarhrj het kamp in twee partijen verdeeld wordt, die eikanders vlag trachten te ver- overen. De avonduren worden afwisselend besteed. Tweemaal per week wordt er gezwommen, waarbij ook ies wordt gegeven in deze voor ons Nederlanders zoo onmisbare sport, school- werk gemaakt of vorming gegeven, waarbij de geest gericht wordt op de komende levens- taak in de nieuwe volksgemeenschap. Om negen uur daalt een diepe stilte over het ka.mp. Slechts de wacht blijft op en patr-ouil- leert over het terrein. Het op militairen leest geschoeide kamp staat onder de voortretffelijke leiding van stamheer van Harnond, aan wiens scherpe oogen geen ongerechtigheid, hoe klein ook, ohtsnapt, Bijgestaan door hopheden en vaandrigs zorgt hij voor een onberispeiijken gang van zaken en een straffe tucht. Diege- nen, die hij het hooren hiervan meewarig het hoofd schudden en ,,medelijden" zouden heb ben met die ,,arme" jongens, moesten eens zien met weik plezier de „arme'' jongens. die zich geheel vrijwillig voor het kamp hebben aangemeld, hun dagen daar doorbrengen. De muurkrant in de eettent, waar- de door de deelnemers gemaakte teekeningen en gedich- ten harrgen, hewijst dit duidelijk genoeg, e\;eri als het feit, dat verschihende leden van de Luntersche jeugd gevraagd hebben of ze 66k mbchten meedoen. Zoo is dus een begin gemaakt met het vor- men van een Nederlandsehe jeugd. die weer werkelijk de ,,hoop des vaderlands' zal moe- ten worden, eesn jeugd, die reeds nu lichame- iijk en geestelijk paraat is, in staat om straks ons volk mede te helpen een eervoUe plants in te nemen tusschen de volkeren van Buiropa. ITAEIAANSCHE SUCCESSEN TER ZEE EN IN DE EUCIHT. Het Italiaansche weermachtsbericht van Dinsdag luidde als volgt: In de Marmarische woestijn duren de ge vechten tusschen de wederzijdscne gepantser de strijdkrachten voort. Eskaders ..Macchi", hehooreiide tot het vierde regiment jagers, die in een luchtgevecht waren gewikkeld met numerieke superieure vijandelijke formaties, behaalden schitterende successen. In totaal werden 14 Curtiss-vliegtuigen neergeschoten. Al onze vliegtuigen keerden op him basis terug. De Britsche luchtmacht verloor boven- dien zeven vliegtuigen, die werden neerge- haald door Duitsche jagers, en nog een, dat door het luchtdoelgeschut werd omlaag- geschoten. Een Britsche luchtaanvaJ op Tai-ente ver- oorzaakte kieine branden, die terstond be- dwongen konden worden en berokkende liehte schade aan eenige panden. Er vielen geen slachtoffers. Twee Engelsche bommenwer pers werden door het luchtdoelgeschut neer- geschoten. In de Middellandsche Zee werd n vijande lijke duikboot tot zinken gebracht door een van, onze torpedojagers, die onder bevel ctond van corvettenkapitein Eugenio Henke. Nog een andere duikboot werd aangevallen en tot zinken gebracht door onze vlooteenheden met behulp van verkenningsvliegtuigen. STAATSBEGRAFENIS VOOR HEYDRICH. Hitler heeft gelast, dat voor den plaatsver- vangenden Rijksprotector S.iS.-Ohergruppen- fiihrer en generaal der politie Reinhard Hey- drich te Berlijn een staatsbegrafenis zal wor den gehpuden. De vicaris van het aartsbis- dcrii Praag en het Metrqpolitaansche Dom- kapittel te St. Veit hebben naar aanleiding van den dood van Heydriqh condoleantietele- grammen gericht tot den plaatsvervangenden Rijksprotector. Op de binnenplaats van het Hradschin is Maandagavond de rouwplechtigheid gehouden voor den ontslapene. Behalve de naaste familieleden woonden Reichsfiihrer S.S. Himmle'r en de president dr. Hacha, met de regeering benevens een onafzienhaar aantal genoodigden de plechtigheid bij. Bij de baar, die "omgeven was van kransen en bloemen, sprak S.S. Obergruppenfiihrer en kolonel-generaal Daluege hartelijke herden- kingswoorden, waarin hij de verdiensrten van den overledene voor volk en staat memo- reerde. Na het weerklinken van de volksliederen werd de kist door de straten der stad naar het hoofdstation overgebracht, van waar zij naar Berlijn werd getransportberd. DE STRIJD IN LYBIE. Volgens de door het Opperbevel van de Duitsche Weermacht binnengekomen rappor- ten hebben de gevechten op het Afrikaansche oorlogstooneel in de afgeloopen week in on- verminderde hevigheid- voortgeduurd. Na de succesvolle operaties vkn de Asmogendheden bij Agedabia (2227 J&nuari) hebben deze thans na 4 maanden van schijnbare rust weer het initiatief hervat. De Asmogendheden heb ben deze gevechtspauze dennt om in ver- grooten omvang versterkingen en ravitail- leering van, Italie naar Afrika over te bren- gen. Dit werd h^iar door het voortdurend be- stoken van de Britsche vesting Malta en door de succesvolle actie van krachtige bescher- mingen der convooien door de Italiaansche marine. Duitsche duikbooten en bewakings- strijdkrachten en formaties van de Duitsch- Italiaansche luchtmacht mogelijk gemaakt. Sedert 26 Mei staan de Duitseh-Italiaansehe formaties in de Marmarische woestijn aEinge- treden voor den strijd in een jaargetij, waar in men tot dusver groote operaties in het Afrikaansche gevechtsgebied voor onmogelijk hield. De door een verhoogde actie van de luchtmacht der Asmogendheden gesteunde ondememing heeft zich voor de Duitsch-Ita- liaansche formaties gunstig ontwikkeld. Tal rijke vijandelijke steunpunten werden ver overd. Bij de verovering van een door de Britten hij Got-el-Oeales in den vorm van een vesting versterkte stelling kon een groot suc ces behaald worden. Meer dan 3000 gevan- genen, waaronder een admiraal en twee bri- gade-generaals alsmede talrijk oorlogsmate- riaal vielen in handen van de troepen der As mogendheden. Naar de meening van Italiaansche miiitaire kringen komen de door de Britten tot dusver geleden verliezen aan pantserwagens ongeveer overeen met de gevechtssterkte van 2 pantser- origades. Intusschen werden in het verloop van partieele gevechten nieuwe successen be haald. (Door de Britten, die alle beschikbare reser ves in den strijd wierpen, werden hevige tegenaanvallen ondernomen, die onder zware verliezen ineenstortten. Zoo gaat de strijd in het gebied van GazalaAcronaTobroek en Bir BacheimBir el Gobi—lEl Adem sedert 12 dagen op en neer. Tot de brjzondere kenteekenen van deze ge vechten behooren de actie van beweeglijke pantserstrijdkrachten, van gemotoriseerde in- fanterie en pioniers in samenwerking met de luchtmacht. het meevoereno<vwn voldoende leeftocht, open flanken en het ontbreken van groote, natuurlrjke hindemissen. Ongeacht de verhoogde actie van de Duitsch-Italiaansche luchtmacht boven het Afrikaansche g-evechtsgebied werd Malta door formaties van de luchtmachten der Asmogendheden aangevallen. Pogingen van de virandelijke luchtmacht om de activiteit van de Duitsch-Ialiaansche luchtmacht door aanvallen op Cantelleria te beperken. leden onder zvyare verliezen schipbreuk. Malta heeft sinds lang opgehouden een steunpunt van de Britsche marine te zijn. NIEUWE JODENVERORDENING IN BEUGlfi. De correspondent der N. R. Crt. te Brussel meldt; (Evenals in Nedetland en zoo pas ook in Frankrrjk, is hij verordening no. 79 uitge- vaardigd door het miiitaire hestuur in Belgie, met ingang van 7 Juni het dragen in het open- haar van de Jodenster voor alle in Belgie verblijvende Joden verplicht gesteld. Dezelfde verordening bepaalt, dat uitoefening van het beroep van geneesheer, apotheker, ziekenver- pleger, drogist, zoomede het vervaardigen of in den handel brengen van geneesmiddelen voortaan den Joden is verboden. Voorts mo- gen Joden, met ingang van denzelfd,en datum, trjdens de uren waarop hun het oponthoud op de straat is verboden, alleen nog verhlijven in woningen welke in het Jodenregister .zijn in- geschreven. Het is derde personen verboden Joden, zonder speciale vergunning van de Ortskoomnandantur, gedurende dien tiid in hun woningen op te nemen. GEEN WMZIGING VAN DE LANDS- GRENZEN OVERWOGEN. Aan de hand van een zgn. bijzonder bericht uit Berlijn, dat aan het Zweedsche blad Stock- holms Tidningen zou zijn gezonden, werden onlangs in de Zwitsersche pers veronderstel- lingen geopperd omtrent een wijzigmg van de Belgisch'e gebiedsgrenzen ten hate van Frank- rijk. Dit als vergoeding voor de overdracht aan Italie van zekere landstreken in Zuid- Frankrijk. In verband hiermede meldt de Brusselsche correspondent der N. R. Crt., dat van een dergelijke voorgenomen of in uitzicht gestel- de grenswijziging in bevoegde Duitsche krin gen niets bekend is. Zoolang de oorlog duurt dient aan geruchten van -dien aard niet het minste geloof te worden gehecht. BRITSCHE V1JEGTUIGEN BOVEN WEST-DUITSCHEAND. Naar het D.N.B. meldt, hebben Britsche bommenwerpers Maandagnacht zonder miii taire uitwerking storingsaanvallen op een aan tal West-Duitsche steden gedaan. De door brisantbommen in woonwijken aangerichte schade is gering. Volgens de tot dusverre ont- vangen herichten zijn acht vijandelijke vlieg tuigen rieergeschoten. DUITSCHE ARBEIDSPOLITIEK. In een te Essen gehouden bijeenkomst noem- de Minlsteriairat dr. Stothfang als doel van de Duitsche arbeidspolitiek de werkkracht van het volk, naar aantal, tijdruimte, beroep ge- slacht en ouderdom zoo doeltreffend moge lijk in te schakelen in het anbeidsproces, op- dat voor de volkshuishouding een optimum aan prestatie wordt bereikt, waarbij voor den ehkeling een blijvende zekerheid van zijn recht op arbeid en van een met zijn prestaties in. overeenstemming zijnden levensstandaard wordt bereikt. Aan de spits van het apparaat, dat voor dat doel moet werken staat thans de algemeen gevolmachtigde voor de werkgelegenheid, onder hem werken 23 landelijke arbeidsbu- reaux en ongeveer 450 arbeidsbureaux. Bij het overzTen van alle noodzakelijkheden voor het bescbikken over een voldoende aantal vakarbeiders blijkt het, aldus spreker, dat in de toekomst een verdere verscherping van het toepassen van axbeidskrachten besparende maatregelen en machinate hulpmiddelen noo- dig zal Zijn, echter onder het behoud van de verantwoordelijkheid en de discipline van alle betrokkenen. HET AUSTK1AIASCHE VOLK GEWAARSCHUWD. S.P.T. meldt uit Londen: In verband met de beschieting van Sydney en Newcastle heeft de minister van oorlog John Forde het Australische volk gewaar- schuwd op een eventueelen aanval te rekehen. De rust na den slag in de Koraalzee is ten einde. De Australische regeering heeft de noodige maatregelen genomen. De beschieting van Sydney en Newcastle heeft getoond, dat de organisaties der civiele verdediging, in het bijzonder de luchtbescherming, gereed zijn. Het zoeken van de- marine" naai de Japan- sche duikbooten gaat door. Verder wordt nog uit Melbourne vernomen dat de beschieting - van de beide steden elk ongeveer een half uur heeft geduurd. De kust- artiHerie trad in werking. Het resultaat was evenwel moeilijk waar te nemen en kon nog niet worden bekend gemaakt. De bevolking zocht een goed heehkomen in de schuilkelders. JAPAN'S STRIJD IN CHINA. Japansche bommenwerpers hebben Maan- dagmiddag- een aanval gedaan op Joesjan in het Oosten van de provincie Kiangsi en op hot 35 km ten Zuiden hiervan gelegen Kwang- feng, waarbij de ovengebleven miiitaire instai- laties zwaar beschadigd werden. Andere Japansche vliegtuigen concentreer- den him aanvallen. op de vluchtende overbiijf- selen der Ghineesche troepen in de provincie Tsjekiang bij Tsjoesjan en ten Westen van Tsjangsjan. Domed meldt van het "front in Kiangsi, dat 30.000 soldaten van Tsjoengking, die in het o\;er§tixMjmde moerasland ten Zuiden vail'het Pdahgmeer wanhopigvechter.;-' hun verriieti- ging tegemoet gaan.. Gemotoriseerde Japan sche strijdkrachten hebben Maandag Tsjoeng- jen, 95 km ten Zuiden, van Nantsjang, beset en daardoor den troepen van Tsjoengking den terugweg., afg^sneden. Andere vliegende colonnes zijn opgerukt tot Ihwang, 35 km ten Zuidoosten van Tsjoengjen, en omsingelen de Ghineezen meer en meer: LYTTELTON'S VERBLI.IF IN AMERIKA. Te Londen zijn meer bijzonderheden bekend gemaakt over de resultaten van de bespre- kingen van den Engelschen minister voor productie, Oliver Lyttelton, te Washington. Men is o.a. overeengekomen, dat Amerika lange-atfstands-bommenwerpers en schepen, en Engeland jachtvliegtuigen ^al bouwen. Verder zullen beide landen tanks van een aantal standaardtypes bouwen. Een uit En gelschen, Canadeezen en Noord-Amerikanen bestaande controle-commissie zal worden ge- vormd, die onder leiding zal staan van den AJmerikaansehen minister van productie Do nald Nelson. DE JAPANSCHE PRESTATIEIS SINDS 8 DECEMBER. In een officieel communique heeft t Japan sche hoofdkivartier Zondagmiddag een over- zicht gegeven van de resultaten van de ope raties van het Japansche leger van het uit- breken van den oorlog op 8 December tot 31 Mei. Het totale aantal gevangenen bedraagt vol gens dit overzicht 342.000 man. 'HierOnd^z be vinden rich 25.000 Aanerikaneh, 64.000 Engel schen en 24,000 Nederlianders. Steeds weer zien wij hoe opbouwende arbeid voor ons volk, wordt ver- stoord door onderaardsch gewroet van geheime machten. De SS speurt elke ondermijnende arbeid en roeit de wroeters uit. Strijdt mede tegen de geheime orga nisaties der vrijmetselaren. Treedt in de rijen der Nederlandsehe Circa 100.000 Indonesiers zijn reeds vrijge- laten. Aan de verschillende fronten in China ver loor Tsjiang Kai-sjek bovendien ongeveer 112.000 aan dooden. Tegenover de Japansche troepen stonden in de Zuidelijke gebieden, dus voor Hongkong, op de Philippijnen, op Malakka, in Nederlandsch- Indie en Birma, te zamen 35% divisie, waar- van de sterkte op 505.000 man wordt becij- ferd. Aan materiaal vielen den Japanners 3763 kanonnen, 1440 tanks, meer dan 31.000 motor- voertuigen, 240 vliegtuigen, meer dan 11.000 machinegeweren en groote hoeveelheden rol- lend materieel in handen. Verder werden 1636 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Tot zinken werden gebracht 1 duikboot, 1 torpedoboot, alsmede 41 andere schepen; tal van andere werden beschadigd. Als Japansche verliezen worden opgegeven 917^faooden, circa 20.000 gewonden, 348 vlieg tuigen" en 31 schepen van te zamen 160.000 ton. In de putolicatie van het hoofdkwartier wordt tevens verklaard, dat de herboiiw in de Zuidelijke gebieden, die door het Japansche leger zijn bezet, en de exploitatie van de natuurlijke produetiegebieden van grondstof- fen volgens programma verloopen. (Deze Zuidelijke gebieden omvatten 2.521.000 km2 en zijn 3,7 maal zoo groot als de Japan sche eilanden. In deze gebieden leeft een bevolking van 93 millioen menschen. Dank zij het optreden van het Japansche miiitaire bestuur zijn deze gebieden vrijwel teruggekeerd tot vooroorlogsche toestanden. Zoo werken bV. de scheepsweiven en andere fabrieken van Hongkong weer op voile kraeht. Op de Philippijnen zijn de vooroorlogsche toe standen door het burgerlijk bestuur onder lei ding van Vargas hersteld. Op. Malakka heerscht rust en orde en de programma's voor herbouw en exploitatie worden stelselmatig uitgevoerd. In Birma, waar eveneens orde en rust heerscht, onder- handelt het miiitaire hestuur nog over de vor ming van een eentrale bestuursorganisatie. De werkzaamheden voor de exploitatie van de natuurlrjke grondstoffen zijn daar in voi- len gang. Daar de inheemsche bevolking op Java Japan zeer welgezind is. adus het hoofdkwar tier, maakt l|et japansche miiitaire bestuur aanzienlijke vorderingen met zijn exploitatie- program. Op Sumatra treft het Japansche miiitaire bestuur de noodige toebereidselen om bestuurshoofden voor de atfzonderlijke pco- vincies aan te stellen. Afgezien van de vol- ledige pacificatie van dit gebied overtreft de exploitatie van de natuurlijke grondstoffen de verwaehting, die de Japanners daarvan koes- terden. Tenslotte wordt in het overzicht gezegd, da.t op Borneo 'eh de andere eilahden vodrt- durend ervaren Japans'che bestuursambtena- ren aankomen om ook hier de herbouwwerk- zaamheden volgens program te doen ver loopen. V - DE SLAG IN DE MARMARISCHE WOESTIJN. De slag in de Marmarische woestijn is, schr. de H. Crt., volgens de meening van Duitsche miiitaire deskundigen zijn tweede phase inge- gaan. Het voornaamste kenmerk dezer phase is, dat het Engelsche 8e leger onder generaal Ritchie met niet ontoelangrijk verzwakte strijdkrachten de beslissing tegemoet moet gaan. Onder beslissing verstaat men in miii taire kringen der Rijkshoofdstad de oplossing van een vooreerst slechts plaatselijk begrens- de kwestie: n.l. de kwestie der beveiliging van gunstige pimten van uitgang voor verdediging, resp. nieuwe aanvallen met gereedstaahde reserves. Ten aanzien van dit laatste punt spreken Duitsche militairen er over, dat de Engelsche reserves uit bezorgctheid voor Duitsch-Italiaansche verrassingen reeds aan het einde van de eerste phase in den slag zijn geworpen. Hier Hgt ook het geheim van het tot dusver behaalde Duitsch-Italiaansche suc ces, dat in het Duitsche, resp. Italiaansche Weermachtbericht van Maandag welsprekeiid tot uitdrukking is gekomen. De geleden ver liezen beteekenen vpor de Britsche strijd krachten een aderlating, die, gezien den lan- gen en gevaarlijken Britschen raritailleerings- weg om de Kaap de Goede Hoop, ems-tig mee- telt. Met deze toegebrachte verliezen heeft Rommel zonder twijfel een nog niet te over- zien succes behaald: hij heeft de voor den 26en Mei in deze bfeslissende Noord-Afrikaansche ruim'te opgezette Britsche pogingerf tot een

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 1