ft 1 Binnenfand hlt oorlogsdoel van duitschland. ENGEESCHE LUGHTAANVALLEN OP ONS LAND. Het geschenk van den Rijkscommissaris aan ir. Mussert. VERKREGEN RECHTEN NIET f WEGGOOIEN. TERNEUZEN, 3 JUNI 1942, AXEL. X DE STRUD IN NOORD-AFRIKA Naar het opperbevel van de weermaoht mededeelt, is de generaal der pantsertroepen Cruewell van een verkenningsvlucht naar den vhand aan het Afrikaansche front met terug- ^CK"d"ens een berieht van den Britsehen be- richtendienst bevindt generaal Cruewell zich in -Britsche gevangenschap. Minister dr. Goebbels schrijft in het week- blad- ,,das Reich" onder het opschrift ,,Waar- vo-or?" over den zin van dezen oorlog. Na erop te hebben gewezen, dat hoe langer de ooilog duurt bij den vijand des te meer het streven merkbaar wordt om zijn oorlogsdoel- stellingen propagandistisch nader bij die van de spilmogendheden te brengen, schrijft dr. Goebbels, dat er thans nauwelijks nog Engel- sche of Amerikaansche bladen zijn, die met met een heiligen ijver opkomen voor een ver- standige wereldorde, voor een rechtvaardige verdeeling der grondstoffen, voor de vnjheid der zeeen en transportwegen, voor een meuwe sociale orde voor de voll^n, alsmede tegen ka-oitalistisch-plutocratische uitbuiting en tegen imperialistischen machtshonger. Doch, zoo zegt dr. Goebbels, deze oorlogsdoelstellm- gen van den vijand bestaan alleen maar op papier. Men heeft in de vijandelijke landen klaarblijkelijk begrepen, dat men met de oude pa Mien uit den wereldoorlog geen hond meer acbter de kachel vandaan lokt. Wanneer dit zoo verder gaat, dan zal ver- moedelijk over eenigen tijd de gemiddelde burger in Engeland en de Vereenigde Staten net verbazing vragen, waarom moet er dan nog gevochten worden, daar datgene, wat Churchill en Roosevelt door middel van den oorlog willen bereiken, Hitler in vrede reeds altijd gewild en nagestreefd heeft. In wer- kelijkheid, zoo schrijft dr. Goebbels willen d-e vijanden in het geheel geen nieuwe we- reld, ook al dwepen zij hier nog zoo mede. Want hadden zij een nieuwe wereld gewild, waarom heeft men dan Duitschland den oor log verklaard, terwijl Duitschland bereid was met de tegenwoordige vijanden deze nieuwe wereld langs vredelievenden weg te verkrijgen? De plutocratie is dus voornemens een groot- scheepsch plagiaat te plegen. Men heeft den oorlog verklaard, omdat men, naar men be- weerde, zich niet kon vereenigen met de Duit- sche levenswijze en reeds in het verloop van dezen oorlog kan Duitschland de overwinning boeken, dat de vijanden den oorlog op geeste- lijk terrein slechts kunnen doorstaan, door de Duitsche levenswijze tot het eigenlijke doel van hun oorlog te verklaren. Wij zijn in tegen- stelling hiermede, zoo schrijft dr. Goebbels, tijdens den geheelen oorlog nog geen centi- meter van het standpunt afgeweken. dat wij innamen toen de oorlog ons werd opgedrongen. Vervolgens schrijft dr. Goebbels uitvoerig over hetgeen, wat Duitschland van zijn overwinning verwacht. Ons alien, zoo schrijft hij. moet het na de overwinning beter gaan dan het ons voor den oorlog gegaan is. In een nieuwe orde moet Europa zoo ingedeeld en georganiseerd worden, dat het zichzelf voeden kan. Dit moet de laat- ste oorlog voor de Europeesche nieuwe orde zijn en zijn resultaat zal hierin bestaan. dat ons werelddeel onder de leiding der Spil mogendheden zijn economische, geestelijke en cyltureele kraehten vrij kan ontwikkelen, zondlr door plutocratische, anti-continentale belangen hierin gehinderd te worden. Wij hebben sedert 1914 niet meer aan een rijkelijk gedekte tafel gezeten, doch eeuwig kar. een volk van bijna 100 millioen niet van de hand in den tand leven. Wij waren nog nauwelijks in staat ons te vermeerderen zon- der het gevaar te loopen bij twee of drie op- eenvolgende mislukte oogsten voor den hon- gersnood te staan. Intusschen echter lagen elders de uitgestrekte landerijen en grondstof- gebieden braak. Dit is geen oorlog voor kro nen en altaren, het is een oorlog voor graan en brood, een oorlog voor het veroveren van de materieele voorwaarden voor het oplossen va.n het sociale probleem. Behalve al het andere, wat ons als natie in deze gigantische worsteling interesseert, is het verlangen naar geluk en vrede, naar wel- stand en een gewaarborgd bestaan, een van de voornaamste drijfveren van onzen wil tot ovenwinnen en van onze taaie vol'hardendheid in het nastreven van dit doel. Wij kunnen slechts medelijdend lachen wanneer de impe- rialistische plutocratieen den Fiihrer verwijten dat hij de wereld wil veroveren om een dui- velsche eerzucht bot te vieren. Neen, hij heeft de naties tot den strijd en den arbeid opgeroe- pen om zoodoende de elementaire voorwaarden van haar leven te waarborgen, die door de vijanden worden bedreigd en om daarenboven de voorwaarden voor een nationalen welstand te verzekeren, die ons volk zoo veel aardsch geluk zal geven als het verdient. ,Dit is ons oorlogsdoel. Vraagt men ons dus, waarvoor wij strijden, dan zeggen wij helder en duidelijk: ,,Voor een leven, dat waard is om door honderd mil lioen menschen geleefd te worden". DIRECTEUR-GENERAAL VAN WINTERHULP ONTSiLAGEN. Het Rijkscommissariaat deelt mefle: De Rijkscommissaris voor het bezette Ne- derlandsche gebied heeft op grond van par. 5 art 5 van zijn verordening nr. .186/40 betr. het oprichten van een stichting „Winterhulp Nederland" van 22 October 1940, den heer C. Piek eervol ontslagen uit zijn ambt van lan- delijk leider van de stichting Winterhulp Nederland", onder dankzegging voor de bewe- zen diensten. De opbouw van dit socialistische hulpwerk was een taak, waaraan de heer C. Piek zich gedurende anderhalf jaar met grooten ijver en liefde heeft gegeven. Binnenkort zal hem een andere taak worden gegeven. De Rijkscommissaris voor de bezette Neder- landsche gebieden heeft op grond van het- zelfde besluit tot nieuwen landelijken leider van .Winterhulp Nederland" benoemd, den burgemeester van de gemeente Delft, F. W. van Vloten, die tegelijkertijd in zijn ambt van burgemeester gehandhaafd blijft. DE HEER WOUDENBERG OVER HET N. A. F. Zondag is vanwege het Nederlandsche Ar- beidsfront een bijeenkomst gehouden met de bestuurders van in de provincie gevestigde af- deelingen der bij 't voormalige N.V.V. aange- sloten organisaties, voor zoover zij zich bereid hebben verklaard mede te werken aan het streven van het N.A.F. De opening geschiedde door den heer J. Schonhage, den provincialen organisatieleider, waarna de provinciale leider de werkwijze van de sociaal-oeconomische af- deeling van het Arbeidsfront besprak. Ver volgens werd het woord £evoerd door den heer J. F. Kramer, den provincialen vormingsleider, en na een gemeenschappelijken maaltijd be- stond er gelegenheid tot het stellen van vra gen. welke werden beantwoord door den leider van het provinciale bureau. Een toespraak van den leider vap het N.A.F. heeft het programma besloten. De heer Wou- denberg heeft daarin kortelings de taak van het Arbeidsfront besproken en er op gewezen, dcit do w-eg- van -d.it front diamotraal staat te°"enover dien der oude v'akbonden, waarbij hij er den nadruk op heeft gelegd alle waaj;- deering te hebben voor hetgeen de idealistische pioniers der oude vakbeweging hebben ver- richt. De tegenstelling tusschen werknemer en werkgever was een kunstmatige, vrucht van de kapitalistische en liberalistische ont- wikkeling. Wij moeten naar de gemeenschap- pelijke organisatie van het Arbeidsfront, waar bij het vooral gaat om een verandering des geestes. Het Arbeidsfront berust op den eer- bied voor den arbeid, op trouw en andere deugden en verzamelt alle werkers van hoofd en hand. De heer Woudenberg ging met een enhei woord na hoe in de komende wet tot regeling van den nationalen arbeid de taken van den bedrijfsleider en van den socialen voorman zul len worden verdeeld. De laatste, aangewezen door 't N.A.F. zal den bedrijfsleider bijstaan bij de uitvoering van diens sociale taak. Gij krijgt, zoo richtte hij zich tot de vergadering, de taak de sociale voormannen, die in den komenden staat de belangrijkste figuien zul- len zijn, te zoeken. Wanneer deze er in slagen zoodanige sociale toestanden te scheppen, dat zij tot tevredenheid stemmen, dan zal het N.A.F. zich verder niet met de interne zaken van het bedrijf inlaten. Met een opwekkend woord, wahnn hij de aanwezigen aanspoorde hun taak in den socia len sector op te nemen, besloot de leider van het Arbeidsfront met er op te wijzen, dat dit front wil wflken tot heil, geluk en tevreden heid van den Nederlandschen mensch. Voorloopige aanslagen Worden door den in- specteur opgelegd met iriachtneming vail de aangifte. Is de termrjn voor het doen Van de aangifte verstreken zonder dat de vereischte aangifte is gedaan, dan kan de inspecteur een voorloopigen aanalag opleggen naar zijn vrij en redelijk goedvinden. De voorloopige aan- slagen dienen binnen ''n maand na de dagtee- kening van het aanslagbiljet te worden vol- daan. Voorloopige aanslagen vermogens- belasting. De waarnemend secretaris-generaal van het departement van financien heeft een eerste aanvullingsbeschikking gegeven op het besluit vermogensbelasting 1942. Hierin wordt voor naamlooze vennootschappen en commanditaije vennootschappen dezelfde omschrijving ge geven als ten aanzien van de vennootschaps- belagting is geschied. Voorts wordt bepaald, dat de inspecteur den voorloopigen aahslag kan opleggen naar zijn vrij en redelijk goedvinden, wanneer de ver eischte aangifte voor eenige belastingpliohtige achterwege is gebleven en voor het vorige jaar geen aangifteplicht bestond. De aanslagen voorloopige daaronder begrepen dienen bin nen een maand na de dagteekening van het aanslagbiljet te worden voldaan. Tijdens het afgeloopen weekeinde hebben ESngelsche vliegtuigen boven Nederlandsch ge bied gevlogen, waarbij een groot aantal brand- en brisantbommen werden neergeworpen. die voor het grootste deel zonder eenige uitwer- king op open terrein terechtkwamen. Woon- wijken en boerenhofsteden vormden het voor naamste doel van de Engelsche vliegers. Ver- scheidene woonhuizen en boerderijen werden vemield, resp. licht of zwaar beschadigd. Onder de burgerbevolking Vlelen 2 dooden en viif gewonden. Bovendien werden verschei- dene stuks vee gedood. Verder ontstond lichte gias- en terreinschade. Talrijke dooden en gewonden. 'Maandag en in den nacht van Maandag op Binsdag hebben Engelsche vliegers verschei- dene plaatsen in Nederland aangevallen. Ook ditipaal waren het voornamelijk woonwijker.. die doer de Engelsche vliegers systematisch met talrijke brand- en ibrisantbommen werden bestookt. Een aantal huizen werd vernield of zwaar beschadigd. Bij deze misdadige Engel sche aanvallen kwamen 36 menschen om het leven. Bovendien werden twintig personen zwaar en een aantal licht gewond. (A.N.P.) TELEGRAMMEN VAN EN NAAR VRIJWTLLIGERS Nederlandsche vrijwilligers in de Duitsche weermacht kunnen voortaan in dringende ge- vallen met hun familie in- Nederland tele grammen wisselen. In de richting van Neder land naar het front kunnen dergelijke tele- grainmen aan alle Nederlandsche rijkstele- graafkantoren (dus niet bij de spoorwegtele graafjkantoren) worden aang-^oden." Zij moe ten in verstaanbare Duitsche of Nederland sche taal zijn gesteld. In de richting van het front naar Nederland worden de kosten bij den geadresseerde ingevorderd. Voor beid-e richtingen wordt het binnenlandsche tarief berekend. GRONDBEZIT IN INDIe. Overdraoht van particulier bezit aan Japansche autoriteiten. Op grond van een verordening d.d. 1 Juni moet alle grondbezit in Nederlandsch-Indie, hetwelk zich in particuher bezit bevindt, aan het Japansche mili-taire hestuur ter "beschik- king worden gesteld. Van deze opheffing van 't particuliere grondbezit zijn voorloopig nog slechts vrijgesteld de gronden, welke zich in bezit bevinden van de Inlandsche bevolking. De overgenomen grond komt onder beheer van 'n comite, dat alle maatregelen kan tref- fen welke voor het bestuur hiervan noodzake- lijk' zijn. Krachtens de verordening moeten de eigenaars of de bestuurders van den grond onverwijld opgave hiervan doen. Ongel-eer 470.000 ha grond valt alleen op Java onder deze verordening. Hierbij betreft het vrijwel uitsluitend landerijen, die de Nederlandsch- Oost Indische Cie. destijds aan Nederlanders, Chineezen en Arabieren beeft afgestaan ter opheffing vein den geldnood. Onder de bezitters, die gelijktijdig met het ^■endomsrecht ook het bestuursrecht en het politietoezicht over de Inlandsche bevolking uitoefenen, bevindeft zich ook Engelschen en Amerikanen. 6000 NIEUWELINGEN BIJ DEN ARBEIDSDIENST. Maandag hebben een 30-tal kampen van den Nederlandschen A-rtoeidsdienst hun nieuwe be- woners gekregen, in totaaj ongeveer 6000 man. Voor ongeveer 20 pet. zijn het aanstaande stu- denten, voor 15 pet. a.s. overheidspersoneel en voor de rest vrijwilligers uit allerlei kringen. Bij de indeeling van al deze jongemannen is een zoo groot mogelijke verscheidenheid in acht genomen, zoodat ieder kamp ais het waie een weerspiegeling geeft van alle groepen van deelnemers uit de verschillende deelen des lands. Op 7 Juli zullen de- 20 overige kampen van den N.A.D. worden bezet. III. (Slot.) Militaire opga.ven buifen de grenzen. Zeer belangwekkend - acht de samensteller van dit werk ook-de taak, die de Nederlanden kregen na den Spaanschen Successie-oorlcg, n.l. de bezetting van een vestinggordel, welke tegen Frankrijk was gericht en gelegen in de Zuidelijke Nederlanden, welke nu aan Oosten- rijk waren pver gegaan. Een dergelijke op- gave werd door de .Staten-Generaal trouwens reeds een eeuw lang vervuld in Oost-Fries- land, aan den benedanloop van den Rijn en in het vorstendom Luik. „Eten sterke gordel van garnizoenen beschermde het Rijk van Vlaan- deren tot aan den Dollard en tevens de Staten zelf, die op deze merkwaardige, wijze een mili taire gemeenschap met het Rijk vormden' Deze barriere buiten de eigen staatsgrenzen werd afgebroken, toen Frederik de Groote in 1744 de bescherming van Oost-Friesland zelf op zicb nam, terwijl Jozef II baar in 1782 in de Oostenrijksche Nederlanden afschafte, daar zij haar beteekenis verloren had. ,,Toen een eeuw na Willem III overwoog men wed-erom den terugkeer naar het Rijk in den •vorm van een aanslpiting bij den Duitschen Vorstenbond. Met de Frans'che revolutie ging dit alles echter ten onder. Met betrekking tst bet Weensch Congres vinden wij in dit boekwerk een copie van artikel 65, waarbij alle Nederlanden van den vroegerenBourgondischen kreits, den voor- maligen Westfaalschen Rij-kskreits en een aan tal afzonderlijke bezittingen werden ver-eemgd tot het onafhankelijke „Koninkrijk der Neder landen". Dit geschiedde, zoo leest men in het commentaar, op instigatie van de Britsche diplomatic, welke op het vasteland een te be- invloeden kleine staat wenscbte en geen ver- eeniging van alle Germaansche srammen, zulks, naar het heette, in het belang van het evenwicht. Zoo werd de eerste Nederlandsche koning reeds aanstonds een werktuig in de handen van Engeland. Dit ..Weensche kunst matige product" viel in 1839 weer uiteen. Ook Thorbecke. De Duitsche Bond, waarmede het Weensch Congres de Duitsphe binnenlandsche pro'ole- men trachtte op te lossen, hood tevens bij uit- stek de gelegenheid om te komen tot een bevredigende regeling van de verhoudirg tus schen Nederland en de 38 staten van het Rijk. Een dergelijke oplossing werd dan ook warm verdedigd door den Nederlandschen vertegen- woordiger op het Weensche Congres, von Gagern, die echter in 1818 door Koning Wil lem I werd ontslagen, wegens bevordering van een aansluiting bij den Duitschen Bond. En het kwam niet verder dan dat de l-oning als groothertog van Luxemburg tot den Duit schen Bond toetrad. ingevolge "artikel 37 van het Weensche congres, waarvan men een copie in deze verzameling aantreft. Nog in 1828, zoo leest men in het bijgevoegde commentaar. Week von Gagern op het standpunt te staaa, dat Europa's veiljgheid en volkenrecht draai- den om een spil, welke werd gevormd door een sterk vereenigd Duitschland en een daarop steunend Nederland. De volgende afbeelding, een spotprent uit. 1848, herinnert er aan hoe ook Thorbecke het tot stand komen van cen .gemeenschappelijke centrum met Duitsch land geheel in den zin van de politiek van von Gagern verdedigde. De hierop volgende documenten laten zien, hoe na het uiteenvallen van den Duits'chen Bond in 1866 door den strijd om de hegemome tusschen Pruisen en Oostenrijk de laatste politieke verbindingen tusschen Nederland en het Rijk verbroken werden, terwijl er herin- nerd wordt aan de pogingen welke er werden ondernomen om ook Nederland te betrekken bij de tot standkoming van het Dictaat van Versailles. Het sluitstuk van dit bijzonder belangwex- kende werk. dat op zoo treffende wijze uiting geeft aan de warme en waarachtige be,aug- stelling, welke men in Duitschland koesterc voor de geschiedenis der Nederlandsch-Duit- sche betrekkingen en dat hiertoe inderdaad een waardevolle en overzichtelijke bijdrage levert, wordt gevormd door een gf bed ding van den Rijksafjelaar, zooals deze, vereenigd met den Hollandschen leeuw boven den ingang van de Ridderzaal op bet Binnenhof te Den Haag voorkomt. vulpen, A Verscheltag, Nieuwediepstr. 42;' jongensjas, F. Bootsman, Dekkerstr. 62; da- mesrijwiel, Hocgstrate, Charlottestr. 28; zilv. vulpotlood, L. de Vriend. Donze-Visserstr. 112; blauw geruiten haarnet, J. Meeusen, Zand- straat 8; beurs met inh., J. Regeling, Dr. Buijzestr. 5; paar regenpijpen, L. de Fouw, Sluispolder E 2"; portemonnaie met inh., R. Visser, Sohoolplein 1; bruin lederen portemon naie, A. de Feijter, Leeuwenlaan 4; portemon naie met inh., W. Jansen, Pierssenpolderstr. 115 (Sluiskil); kindertaschje, bril en steutel, dameshoofddoekje, dameshandschoen, bestek en voorwaarden cal. polder, enz.. gummi regen- kapje, gummi beenpijp, bureau van politie. R.K. HOOGERE BURGERSCHOOL TE HU^T. Nadat reeds vele jaren daarvoor plannen zijn besproken, heeft het bestuur van de Katholieke Middelbare schoolvereeniging te Hulst thans het besluit genomen tot het in- richten van een R.K. hoogere burgerschool met 5-jarigen cursus. De bestaande Handelsdag- school zal daartoe met ingang van 1 Septem ber aanstaande wordep omgezet. POLDERBESTLREN. Tot dijkgraaf en plaatsveryangend dijkgraaf van den Zeven Trinitepolder zijn resp. be noemd- de heeren A. de Bruijne Mz. en C. de Kubber Fz. te Terneuzen. Tot dijkgraaf van den Poelpoldei is be noemd ir. A. H. L. de Bel te Sas van Gent. Arbeiders aldus melden wij op verzoek van dem Provincialen Pers- en Propaganda- dienst voor Zeeland van het N.A.F. werpt niet door het niet invullen van het vragen- formulier ondoordacht Uw dikwijls moeizaam verkregen rechten weg. Bezint U zelf, weet dat gij niet alleen U zelf hiermede treft docp ook Uw gezin. Na afloop van het generaal pardon zijn al Uw oude rechten vervallen. Bij opnieuw aan- melding na afloop van het generaal pardon neemt U dan dezelfde positie in als een tot nu tee niet georganiseerde arbeider, die zich pas bij het N.A.F. heeft aangesloten. Vult dus Uw vragenformuliei' in en levert dit in bij het plaatselij-k kantoor. VERLENGING AANVRAGE SPECIALE VERGUNNINGEN ZOMERMANTELS. De termijn voor het aanvragen van speciale vergunningen voor dames- en meisjeszomer- mantels is verlengd tot 1 Juli 1942. Een volk van grijsaards is ten doode opgeschreven. Teruggang van het kindertal beteekent, dat de levenswil uit een volk is geweken. Alleen erfgezonde kinderen van gloed bloed zijn in staat een volk jeugdig en gezond te houden. Strijdt daarom mede tegen de ver- wording, voor een gezond volk. Treedt in de rijen der NedejjJandsche AAN1VULLINGSBESLUITEN OP DE MEUWIy BELASTINGEN. De waarnemend secretaris-generaal van fi nancien heeft een eerste aanvullingsbeschik king op het besluit vennootschapsbelasting 1942 uitgegeven. Daarin wordt o.m. bepaald, dat voor de toe- passing van dit besluit het bestagn van een naamlooze vennootschap steeds wordt aange- nomen, zoodra en zoolang een vennootschap een bedrijf of een beheer als naamlooze ven nootschap in het handelsregister staat inge- schreven. terwijl als commanditaire vennoot schap op aandeelen wordt beschouwd de com manditaire vennootschap, waarbij toetreding of vervanging van commanditaire vennooten, anders dan krachtens vererving of legaat, kan plaats vinden zonder uitdrukkelijke toestem- ming van alle vennooten, beheerende zoowel als commanditaire. Voor lichamen, welke het hypotheekbank- bedrijf uitoefenen he't scheepsbypotheek- bankbedrijf daaronder begrepen kan de secretaris-generaal van het departement be- palen, dat de belasting tot op de helft wordt verminderd, indien op het geplaatste aandee- lenkapitaal van de belastingplichtige gemid- deld 75 per honderd of meer Is gestort. De belasting wordt verlaagd tot op een derde voor de belastingplichtigen, welke codpe- ratieve credietvereenigingen, dan wel crediet- vereenigingen op -onderlingen grondslag zijn en welke de credietverleening uitsluitend tot de leden beperken. POSTGIRONUMMERS VAN DE WINTERHULP NEDERLAND: Winterhulp Nederland, Den Haag no. 5553. Als bank der Winterhulp Nederland is aangewezen de Kasvereeniging N.V.. Amsterdam, no. 877. Stort op 5553 of 877. Ge brengt geluk in veler leven. II AANVRAGEN EXTRA VOEDING. Gewichtsdaling alleen is niet doorslaggevend. Naar gebleken is, bestaat in ruimeh kring de meening, dat bet verlies van meer dan 20 pet. van zijn „normale lichaamsgewicht" alleen reeds een voldoende motief is, om in aanmerking te kunnen komen voor toeken- ning van extra rantsoenen levensmiddelen. Men beroept zich daarbij meestal op tabellen, met behulp waarvan dan wordt nagegaan, hoe- veel men onder het bij zijn lengte en leeftrjd passende gewicht is -gekomen. Teneinde teleurstellingen te voorkomen, vestigt men van bevoegde zijde nadrukkelijk de aandacbt er op, dat gewichtsdaling slechts <§en der factoren is, welke bij de beoordeeling van aanvragen pm bijvoeding gelden, Op zich zelf geeft deze daling -geenerlei aanspraak op extra rantsoenen. Aangezien vele aanvragen door de gewichts- afname, welke als norm was gesteld, nog niet voldoende gemotiveerd bleken, zijn de bepa- lingen betreffende het verleenen van bijvoe ding dezer dagen aanzienlijk verscherpt. Daarom moet men het den beh nndelenden geneesheer niet lastig mak-en met oeroep op een gewichtstabel, indien bij intent, geen aanvrage te mogen indienen. Slechts in ge- vallen van emstige ondervoeding mag hij der gelijke aanvragen indienen, doch deze moeten gemotiveerd worden door een uitvoerige met redenen omkleede be&chrijving van het ziekte- geval. KLOMPENDISTRIBUTIE. In de Nederlandsche staatscourant van Maan dag is een beschikking opgenomen, waarbij hout, bestemd voor de fabricage van klompen en houten zolen, alsmede deze producten zelve, onder de lederbeschikking 1939 nr. 1 zijn ge bracht, zoodat voor deze artikelen thans een distributieregeling in het leven is geroepen. In aansluiting daarop wordt in genoemde staatscourant tevens den vervaardigers van klompen en houten zolen, alsmede den gros- siers in deze goederen de verplichting opge legd zich te doen inschrijven hij het rijks- bureau voor huiden en leder. Voor nadere bij- zonderheden wordt verwezen naar de desbe- treffende officieele puftlicatie. J DE GROOTTE VAN EEN RANTSOEN SPIJSOLIE. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat de hoeveelheid spijsolie, welke dient te wordbn afgeleverd bij inlevering van met ,,een rantsoen spijsolie" gemerkte bonnen met in gang van 1 Juni 1942 wederom 200 gram be- draagt. VVIJZIIGING IN DE REGELING VOOR DE DISTRIRUTIE VAN SCHOENEN. De directeur van het rij'ksbureau voor hui den en leder, daartoe gemachtigd door den secretaris-generaal van het departement van handel. nijverheid en scheepvaart, maakt be- kerfd, dat in de thans geldende distributierege ling voor schoen-en eenige wijzigingen worden aangebracht. In de eerste p-Iaats worden de thans op bon 1 verkrijgbare schoene»vonder-' scheiden in schoenen met lederen of rubber zdol en in schoenen met van een ander mate- riaal dan leder of rubber vervaardigde zool. Voorts worden de schoenen, die thans op bon 1, gemerkt met het woord ,,werkschoe- nen" verkrijgbaar zijn, gesplits-t in werkschoe- nen en beroepsschoenen. Onder werkschoenen GEVONDEN I OORWERPEN. De inspecteur van politie alhier maakt be kend, dat omtrent onderstaande voorwerpen inliehtingen te bekomen zijn aan de daarach- ter vermelde adressen: Handtascb. J. Oppeneer, Steenkamplaan 91; blauwe regenjas, Slabber, Donze-Visserstraat 18; sleuitel, P. v. d. Hooft, Kerkhoflaan 17; heerenhandschoen, J, Stouthamer, Kazernes-tr. 23; glazen vulpen, K. de Vos, Axelschestr. 92; paar heeren-handschoenen, P. Neve, Steen- kamplaan 69; zwarte cetntuur, ^Th. Cornells- sen, Ni-euwediepsbr. 81; portemonnaie. v. d. Wal, 2e Verbindtnjstr. 13; zakje met alg. bon nen, Nieuwstr. ,24; paar beenpijpen, Blok. Donze-Visserstr. 59: buissleutel, J. Loof, Tho- lensltr. 11; schop. A. de Waele, Tholensstr. 32; doos met zeep. A. Dhanus, Kanaalweg 77 iworden verstaan: alle bottines met een bovenwerk van vet- leder, grauw overleder of zware rundbox. ter wijl onder beroepsschoenen alle bottines met een bovenwerk van een lichtere ledersoort en alle molieres met een bovenwferk van leder vallen. Voor werkschoenen en beroepsschoe nen zal eveneens de onderscheiding tusschen schoenen met lederen of rubber zool en schoe nen met andere zolen worden doorgevoerd. In vertoand met bovenstaande zullen de dis- tributiediensten van 1 Juni af schoenenbonnen uitgeven, die aan de bovenomschreven onder- scheidingen zijn aangepast. De schoenenbon nen 1 worden gesplitst in schoenenbonnen 1A voor schoenen met lederen of rubber zool) en schoenenbonnen IB (voor schoenen met an dere zolen). Indien deze bonnen- bestemd zijn voor den aankoop van werkschoenen of be roepsschoenen, is op den bon de aanduiding .werkschoenen" of beroepsschoenen" ver- meld. In de regeling, welke ten aanzien van de schoenen, die op bon 2 of zonder 'bon verkrijg- baar zijn, geldt, is geen verandering gebracht. Hieronder volgt een overzicht van de schoe nenbonnen, die op 1 Juni in gebruik zijn ge nomen en van de hierop verkrijgbare soorten schoenen. 1. Op bonnen 1A zijn yerkrijgbaar alle schoeisel, waaraan overleder is ver- werkt met lederen of rubberzolen, voorzoover niet hieronder genoemd. 2. Op bonnen IB zijn verkrijgbaar a. 'alle schoeisel, waaraan overleder is ver- werkt met zolen vervaardigd van ander ma te riaal dan leder of rubber voor zooVer geen werkschoenen of beroepsschoenen; b. sandalen, opanken, lederen Samoa's, schoenen me£ open teen en open.hiel, schoe nen met open hiel en volledig open geleng- stuik en geheel wit lederen schoenen, ook al zijn deze schoenen van een lederen zool voor- Zien^ 3. Op bonnen 1A met opdruk .werkschoe nen"; bottinis met lederen of rubber zool en een bovenwerk van vetleder, gradw overleder of zware rundbox. 4. Op bonnen IB met opdruk „werkschoe- nen": bottines met zolen vervaardigd van of ander materiaal dan leder of rubber en met een bovenwerk van vetleder, grauw overleder of zware -undfoox. 5. Op bonnen 1A met opdruk ..beroeps-*- schoenen"; bottines met lederen of rubber zool en een bovenwerk van een lichtere leder soort, alsmede molieres met een lederen of rubber zool en een bovenwerk van leder. 6. op bonnen IB met opdruk „beroeps- schoenen": bottines met Zolen vervaardigd van ander materiaal dan leder of rubber en bovenwerk van een lidhtere ledersoort, als mede molieres met zolen vervaardigd van ander materiaal dan leder of rubber en een bovenwerk van leder. ^Schoenenbonnen 1A (voor schoenen met lederen of rubber zool) zullen voorloopig alleen worden beschikbaar gesteld voor kin deren van 1 tot en met 9 jaar. Personen -van 10 jaar en ouder komen dus voorloopig niet in' aanmerking voor gewone schoenen met lederen of rubber zool. Voorloopig zullen ook geen bonnen IB met opdru'k .werkschoenen" en beroepsschoenen" dit zijn dus werkschoenen en beroepsschoenen met zolen, vervaardigd van rfnder materiaal dan leder of rubber, worden uitgegeven. Aangezien alle schoenenbonnen twee maan- den na datum van afgifte geldig zijn,; zullen er tot 1 Augustus fe.s. nog schoenenbonnen 1 en werkschoenenbonnen volgens het oude - model in omloop zijn. Op deze schoenenbon nen 1 kunnen gewone schoenen met lederen of rubber, zoowel als van ander materiaal vervaardigde zolen (dus schoenen, die hier- 'boven onder 1 en 2 zijn omschreven) worden gekocht. Op de oude werkschoenenbonnen zijn uitsluitend werkschoenen met zoien vervaar digd van leder, rubber .-of ander materiaal verkrijgbaar (dus de schoenen, die hierboven onder 3 en 4 zijn omschreven). Vergadering Dekkerspolder. In de Dipsdag alhier gehouden vergadering van stembevoegde ingelanden van den polder ..Dekkers" werd de rekening en verantwoor- ding over het dienstjaar 1941-'42 vastgesteld op een bed#ag aan ontvangsten van 4125.59 en aan uitgaven van 891,83; alzoo met een goed slot van 3233,76. De begrooting voor het dienstjaar 1942-'43 werd vastgesteld met een bedrag aan ontvangsten en uitgaven van 3523,26, waaronder een bedrag aan onvoor- ziene uitgaven van f 658.73. De heer B. L. IJsebaert A"dz. werd herbe- noemd tot dijkgraaf. Besloten werd geen dijkgesehot te heffen. Jaarvergadering (van ,,Het Groene Kruis", Onder voorzitterschap van" den heer A. E. C. Kruysse werd alhier Maandagavond in de Chr. Landbouwschool de jaarvergadering van ,,Het Groene Kruis (afd. Axel) gehouden. Zooals gewoonlijk was ook deze jaarverga dering slechts matig bezocht, De voorzitter gaf in zijn openingswoord een kort overzicht van het afgeloopen jaar. dat over het alge- meen. de tijdsomstandigheden in aanmerking genomen. een normaal verloop had voor de vereeniging. Nadat de notulen waren voorgelezen en goed- gekeurd, bracht de secretaris, de heer A. P. Defeber, een keurig jaarverslag uit. waarin speciaal het heilzame werk van een vereeni ging als ,,Het Groene Kruis" werd gememo- reerd. Ook in deze gemeente is weer veel werk verricht door de wijkverpleegster, mej. Kloet, die hiervoor dank en hulde gebracht werd. In totaal werden 2333 bezoeken afgelegd voor het werk van ,,Het Groene Kruis" en de t.b.c.- bestrijding, die steeds meet de grootste zorg en aandacht vraagt. Uitgeleend werden 450 artikelen. De maga- zijnvoorraad beyindt zich in goeden staat. Het ledental bedraagt ruim 1000. Van de collecte voor de t.b.c.-bestrijding kwam de vereeniging alhier f 40 ten goede, als aandeel van de totale opbrengst. Het financieel verslag wees uit, dat ontvan- gen was voor ,,Het Groene Kruis" f 3328,78 en pitgegeven f 2535,41, alzoo een batig saldo van f 793,37. De rekening voor de t.b.c.-bestrijding gaf een totaal van 4565,64 aan ontvangsten en uitgaven. Door de kascommissie waren deze rekenin- gen in orde bevonden. Voor het nazien der volgende rekeningeft werden benoemd de hee ren K. Booij. J. D. Freekenhorst en A. Th. 't Gilde, die ook van de vorige kascommissie deel uitmaakten. De aftredende voozitter de heer A. E. C. Kruysse werd met op een na algemeene stem- men herkozen. Met dank yoor het in hem ge- stelde verstrouwen nam de heer Kruysse deze benoeming weer aan.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 3