vindt het geluk ANNE FEUILLETON Het geschenk van den Rijkscommissaris aan ir. Mussert. De Rijkssportleider von Tschammer und Osten vertoeft op het oogenblik in ons land en bracht Woensdag een bezoek aan Rijkacommissaris dr. Seyss-Inquart. De Duit- sche sportleider in gesprek met den Rijksminister. Polygoon p.k. Fritz-Pax Holland-s. DE „FAUNA" TOT ZINKEN GEBRACHT. (D.N.B.) Uit Willemstad op Curaqao wordt I gemela, dat het Nederlandsche s.s. Fauna", 1 groot 1200 ton, op de Caraibische Zee is getor- pedeerd. Het is gezonken. Donderdag was het vrachtschip Flora" van dezelfde reederij (de Ned. Stoomboot Maatschappij) reeds tot z in ken gebracht. DE NIEUWE REGELING VAN DE YVINKELSlrUITING. Er- blijkt mis^rstand te bestaan aangaand^ de nieuwe regeling van de wirikelsluiting. Zooals bekend, is bepaald, dat winkels waarin levensmiddelen worden verkocht, geopor.d moe- ten zijn van 91 u. en van 2.30 tot 6 u; andere •winkels op Maandagen van 2.30 tot 6 u. uur en op andere dagen als voor levensmidde- len-winkels is vborgeschreven. Hier en daar schijnt de opvatting te bestaan, dat deze voor- schirften een verpiichting tot s i u i t i n g van winkelzaken gedurende bepaalde uren pet dag inhouden, zoodat het niet geoorloofd zou zijn, een winkel gedurende de middaguren open te houden. Het departement van handel, nij verheid en scheepvaart deelt mede, dat deze opvatting onjuist is. Het voorschrift bedoelt aan te geven, op welke uren een winkel in ieder geval open moet zijn. Het staat iederen winkelier vrij, zijn winkel gedurende de mid daguren open te houden en hetzelfde geldt ten aanzien van de openstelling op Maandagmor- gen. Op sommige winkeldeuren ziet men bordjes, waarop te lezen staat: Ingevolge verordening van den secretaris-generaal van handel, nijverheid en scheepvaart op Maandag gesloten tot 2.30 uur en op andere dagen van 1 uur tot 2.30 uur. Een dergelijke mededeeling is dus strikt genomen niet juist. In hetzelfde verband vestigt het departe ment de aandacht op de pmstandigheid, dat in vele gtemeenten de bepaling is gemaakt, dat kapperszaken gedurende een halven werkdag per week gesloten zullen zijn, met (lien ver- stande, dat deze sluiting alleen het verrichten van kanperswerkzaamheden zal betreffen. Het is evenwel aan te nemen, dat de meeste kap- pers er de voorkeur aan zullen hebben ge- geven, gedurende den aangewezen halven werkdag hun zaken geheel gesloten te houden en dat het thans weer openstellen van' die win- kes voor den verkoop hen in moeilijkheden zou kunnen brengen met betrekking tot het daar- voor te werk stellen van personeel. Om deze redenen beveelt het departement aan in de gemeente-verordeningen de zinsnede, welke de sluiting beperkt tot kapperswerkzaamheden, te doen vervallen. HET KOOPEN VAN GROENTEN EN FRUIT BUITEN DE VEILING OM. Handelaren worden geschorst. Aan de Nederlandsche 'groenten- en fruit- centrale is ^iet bekend, dat sommige bij haar aangesloten handelaren in tuinbouwgewassen, zooals exporteurs, groot- en kleinhandelaren, rrarkttuinders en pacliters van" ongeoogst fruit, .en voorts sommige verwerkers, waar- tr,der ook drogers :a jamfabrikancen, zonder 1 dagrtoe te zijn gerechtigd, buiten de veiling j om. groenten en fruit- xoopen. Vanzelfsprekefid kan de centrale deze han- i delwijze, die- de haar opgedragen taak'onder- mijnt, en de voedselvoorziening, van het Neder landsche volk ernstig benadeelt. niet duldcn. Met de strengste jnaatregelen zal de cen- traie daartegen optreden en zij zal er niet 1 voor terugdeinzen, om iefleren handeiaar of verwerker te schorsen,- die zich aan bovijnge- roemd feit schuldig maakt, of die producten koopt, verkoopt of verwerkt, waarvan-hij be- hoort te begrijpen, dat zij niet op rechtmatige wijze in den handel zijn gebracht. Gedurende de schorsing zal de geschorschte niet in de gelegenheid zijn waar dan ook pro ducten van den tuinbouw te,- koopen. Hem is dan de verkoop en verwerking van dergelijke producten eveneens verboden. Bovendien zal hij zich voor den economischen rechter hebben te vera n two or den. Deze kan alS straf o.a. op- leggen gevangenisstraf van ten hoogste 8 jaar en sluiting van het bedrijf, gepaard met' het verbod van tefi hoogste 5 jaar om in de groen ten- of fruitbranche op andere wijze werk- zaam te zijn. REGELING BIJ PLAATSRUIMTEGEBREK IN SANATORIA. De centrale persdienst van het N.A.F. meldt: Op voorstel van het Nederlandsche Arbeids- front heeft de secretaris-generaal voor het staatstoezicht op de ziekenfondsen de volgen- de regeling getroffen: Bij gebrek aan plaats- ruimte in een sanatorium kunnen verplicht verzekerden ingevolge het ziekenfondsbesluit tot het oogenblik, dat opname mogelijk is, voorloopig ter verpleging worden opgepomen in door de geneeskundige inspectie van de volksgezondheid voor de verpleging van tuber- culose-lijders goedgekeurde ziekenhuizen. Door deze regeling wordt voorkomen, dat, in afwachting van de gelegenheid tot opname in een sanatorium, de termijn van 26 weken verstrijkt, gedurende welke ziekengeld wordt genoten en aanspraak op geneeskundige be- handeling voor rekening van het ziekenfonds kan worden gemaakt. Daar dus thans in de meeste gevallen op name binnen 26 weken na het ontstaan van de ziekte mogelijk is geworden, wordt hierdoor voorkomen, dat deze opname voor rekening van den verzekerde zelf zal geschieden, wat niet in overeenstemming zou zijn met de be- doelingen van het ziekenfondsenbesluit. ZIEKENFONDSCOUPONS. De Centrale Pecsdienst van het N.A.F. meldt Het komt in de praktijk nog voor, dat werk- gevers weigeren aan werknemers de wettelijk voorgeschreven -ziekenfondscoupons over be paalde loonperioden uit te reiken, De betref- fende werknemers geraken hierdoor in moei lijkheden, daar zaj immers aan den^ bod^ van het ziekenfonds niet gemakkelij-k kunnen aan- toonen, dat zij verzekeringspljphtig zijn vol- gens de Ziektewet en dat voor hen premie is- betaald, zoodat zij recht hebben op de voor- -zieningen en verstrekkingen krachtens het Ziekenfondsenbesluit. De bestaande wettelijke regeling behelst op dit punt nog geen straf- of boetebepa- lingen,. Het N.A.F. heeft te bevoegder plaatse aan- gedrongen op regeling van deze kwestie. In voorkomende gevallen doet men het beste zich te wenden tot eeh der bureaux voor rechtsbescherming van het N.A.F. GRATIS BIJVOEDING IN OORLOGSTIJD. Pluk van vvilde planten. Het departement van Opvoeding, Weten- sc-hap en Kultuuhbescherming schrijft: Het departement van Opvoeding wil de Nederlandsche schooljeugd inschakelen om de wilde planten in te zamelen, welke de ge- kweekte groenten dit jaar voor een deel kun nen vervangen groenten, ook wilde vruch- i ten, paddestoelen, kruiden voot- thee. Er wordt voor de schoolkinderen een reeks radio- lezingen georganis-eerd onder den titel: A.G.B'l.O. (aangename gratis bijvoeding in oorlogstijdDe lqerlingen van al onze lagere seholen worden door hun onderwijzers aan- gespoord om daarnaar-te luister-en en te handelen. De onderwijzers zullen hen met raad en daad bijstaan, verschillende vereeni- gingen op dit gebied werken mee. Er is haast bij, warit bruikbare planten worden nu al als dnkruid afgemaaid. De eerste lezing wordt daarom al deze week ge-houden, Dinsdag 2 Juni, 's middags om 5 uur, over den zender Hilversum I, golflengte 414.5 m. De lezing is in de eerste plaats bestemd voor onze jon- gens en meisjes, maar de vaders en moeders worden uitgenoodigd mee te luisteren. Ieder kan voor zijn gezin profijt er uit halen. Vol- gende lezingen kornen met tusschenpoozen Een modern sprookje van MARIA S-AWERSKY. (Nadr-uk verboden-) 18 Ook met professor Hesterberg en Doddie kon ze ,uitstekend opschieten en zoo leefde de gravin rustig en tevreden. Ze was oprecht verheugd, toen Ernst Grundtvig naar Kopeh- hagen werd gedetacheerd, want zij hing aan haar neef met de liefde van een moeder. Zingend en neuriend liep ze nu door haar woning. Het was werkelijk heerlijk, dat Ernst nu in Kopenhagen was. Het liefst zou ze haarneef en diens levenslustigen vr-iend reeds direct na hun aankomst een welverzorgd feestmaal hebben aan-geboden, maar daar was plotseling iets tusschen gekomen. Juffrouw Bratt had namelijk een paar dagen geleden loge's gekregen. Er was volkcrnen onverwachts een taxi bij het atelierhuis voorgereden en daaruit waren een oudere vrouw en een wat vermoeid uit- ziende jongedame gestapt, die zich bij Senta Bratt lieten aandienen. Een half uur later nad de schilderes een dokter opgebeld, omdat de jongste van haar beide bezoeks-ters zich n-iet wel voelde. Het meisje bleek op reis eer, zware influenza te hebben opgeloopen en moest onmiddellijk onder de wol. Zodlang er een patiente in huis Was, moest het voorgeno- men fuifje achterwege blijven, maar nu het jongemeisje gelukkig hersteld was. vermocht niets meer de gravin van haar plan af te brengen. Zij wilde haar Advent, hebben en al-le huisgenooten zouden daaraan deelnemen. Dientengevclge hing er nu in het geheele huis een geur van gebak en gedroogde dennen- naaldSn. Een adventskrans met gele kaars- jes prijktq op de feestelijk gedekte tafel in de eetkamer, waarin de gravin nu de laatste hand legde, Daarna haastte ze zich naar die keuken. Aa'n het fornuis stond een forsche vrouw met blozende wangen, die met haar witte muts en dito schcrt er kraakzindelijk uitzag. Dat was Gusta, het keuken-, kamer- en werk- meisje van de gravin in een persoon. -Bij de keukentafel wijdde een andere vrouwelijke hulpkraCht al haar aandacht aan een verlei- delijk uitziende hors d'oeuvre. Dat was Ursel! De gravin snoepte van een stukje toast met zalm. En, Gusta, brave ziel, heb je alles klaar kunnen krijgen? vroeg ze gemoedelijk. Alles in orde, mevrouw. Ursel van juf frouw Bratt heeft me geholpen. - Dat is aardig. Hoe gaat het nu met de juffrouw, Ursel? Ze is weer heelemaal de oude, mevrouw, dank u. Prachtig! Ik hoop vanavond op ons feestje met de jongedame kennis te maken. Heb je 1 </oor de wijn gezorgd Gusta van 3 weken, telkens over de planten van het seizoen. Als een van de lezers een idee heeft, dat aan de actie voor A.G.B.I.O. ten goede kan komen, laat hij dat stu-ren naar het centrale punt van actie, Arnhemsche Straatweg 14, Velp. Gcede raad is welkom. Vooral ook plaatselijke aCtieve medewerking: excursies meit schoolkinderen, keuring van het inge- zamelde, aardige fote's van plukkende kin- ders en van hun bezit'worden op prrjs gesteld. H. Lastige bondgenooten. Wanneer het Rijk niet veel kon doen, ter- wijl de Nede'rlanden hun historischen taak tegen Spanje en het Vaticaan vervulden, dan treft men in het verdere verloop na den vrede van Murister toch slechts eenmaal eep oorlog aan tusschen den jongen staat der Vereenigde Provincien en vorsten uit het Rijk, n.l. die met den bisschop van Munster (de ,,bommen- bisschop" van Galen) en diens bondgenoot, den reeds eerder door den Keizer als ,,Rijks- vijand" gebrandmerkten keurvorst-aartsbis- schop van Keulen. Dit vormt. wel een schrille tegenstelling met de houding van Engeland en Frankrijk, die ten tijde van den Tachtig- jarigen Oorlog wel steun hadden verleend aan de Nederlanden, Mazarin's afgezanten legden de Nederlandsche delegatie onder Adriaan Pauw reeds ernstige moeilijkheden in den weg ten tijde van het afsluiten van den vrede van Munster, gezwegen van -de tallooze latere oor- logen, den roof der Nederlandsche kolonien en wat dies meer zij. Het boekwerk ,,Die Niederlande und das Reich" behandelt deze kwesties echter niet, daar deze geen recht- streeks verband meer houden met de betrek- kingen tusschen Nederland en het Rijk. Het is echter goed, dat men zich zulks thans nog eens realiseert. Dat Prins Wiillem van Oranje, ,,van Duit- sqhen bloed" in deze documentatie niet mocht ontbrekeri, spreekt vanzelf. Hij „liet zich door den ondragelijken nood van zijn tweede vader- land bewegen tot afweer van de volledige his- paniseering. Daarbij ontplooiden zich zijn groote gaven als leider van historische grootte en zij ontwikkelden in het geheele Nederland sche volk een tot dusver onbettend gevoel van lotsverbonden gemeenschapszin, dat echter door fanatieke godsdienstige haat slechts van korten duur was en zich spoedig splitste in Noo-rd en Zuid; hij beperkte zich toen tot het Noorden, dat hij, dank zij zijn politieke gaven en taaiheid vervulde met "een blijvende, ge- weldige weerstandskracht en strijdvaardigen geest." Belangwekkende documenten. Tot de copieen in dit boek van de documen- *ten, welke betrekking 'hebben op den Vrede van Munster, behoort ook het stuk, waarin ikeizer Ferdinand III artikel 53 van het vredes- verdrag uitdrukkelijk erkende, ratificeerde en bevestigde, waarmede de souvereiniteit der jonge Nederlanden was erkend. De Duitsche Rijksdag weigerde een dergelijke onmiddellijke verklaring, hij: erkende cle volledige onafhan- kelijkheid der Nederlanden alleen via een om- weg nl. door middel van het gedeeltelijke ver,- drag van Osnabriick. Zeer interessant is ook de visie op de ver- houding tusschen den jongen. staat en het Rijk, welke eenige pagina's uit een boek van den Britschen ambassadeur te Den Haag in 1668, sir William Temple, ..Observations upon the- United Provinces" geven. Temple had van verschillende Nederlandsche regeerders na den Vrede van Munster gehoord, dat zij als laat ste toevlucht in „een erge en noodlottige cri sis", welke de onafhankelijkheid van den nieuwen staat zou bedreigen, zouden probee- ren, „als een Nederlandsche kreits in het Rijk terug te keeren, waarvan zij vroeger deel uit- maakten, om de bescherming van dit machtige lichaam te verkrijgen". Want het Rijk lijkt in zijif samenstelling het meeste op hun eigen staat, in het bijzonder met het oog op de vrij- heid en de macht der Rijkssteden". Prins Willem III en het Rijk. ■Zeer veel belangstelling blijkt men ook te koesteren voor de figuur van Prins Willem III (1672—1702), die de a-continentale poli- tiek der vorige machthebbers der Vereenigde Provincien verli-et. Zijn uit 1675 dateerende po-ging om de Nederlanden weer als een ,,Ba- taafsche kreits" terug te brengen in het Rijk wordt genoemd. Deze poging zoo wordt er vastgesteld, leed echter schipbreuk door de noodlottige' godsdienstige tegenstellingen, welke door den katholieken keizer naar voren werden gebracht. Eenzelfde lot was de tweede ^poging, die van de ,,Unie der Westelijke Rijks- kreitsen" in- 1678 beschoren. „Wel gelukte het hem, meerdere malen een machtig afweer- front te vormen tegen Lodewijk XIV, van welk front hij steeds "de geestelijke leider ble-ef, zoodat ook het Rijk hem in historischen zin dank verschuldigd Is". Nadat hij den En- gelschen koningskroon verworven had, sfeierf -hij rbij het begin van de uiteindelijke uiteen- zetting van het geheele Germaansche Europa met den voortdurenden onruststoker van Ver sailles (Lodewijk XIV), nog voor het uitbre- ken van den Spaanschen successie-oorlog, kinderloos en zonder een bewake-r achter te Iaten van zijn politieke erfenis, welke voor Nederland, Duitschland en Engeland van zoo enorm groot belang had kunnen zijn". In hetzelfde verband een strijd der Ne derlanden tegen den Franschen zonnekoning wordt ook de kwestie van de tegenstellin gen tusschen de Noordelij-ke en Zuidelijke - Staat ajles -klaai/ mevrouw. - Hopenlijk zijn de jongens nu op tijd. Die zullen er heusch wel voor zo-rgen, dat ze niet te laat komen! Als er wat te eten is, zorgen de mannen wel', dat ze er zijn. Dat weet mevrouw toch nog wel van „Bag- gesen" En daar gaat de bel! Wedden, dat ze het al zijn Gusta wilde naar de deur Ioopen, maar de gravin hield haar terug. Blijf jij maar aan je werk, Gusta. Ik zal zelf wel even opendoenUrsel als jij'straks bij het opdienen even zou wjllen helpen, zou je me een groot genoegen doen. Daarmee haastte de gravin zich naar de vcordeur. Wel Anne, zit je nieuwe jurk -goed? Met deze woorden betrad Senta Bratt het zolderkamertje, dat ze aan Anne had afge- staan. Het was een eenvoudig vertrek, met (vat lichte meubels en bonte cretonne beschei- den gemeubileerd maar voor_ Anne Falke was het een paradijs. Ze keerde -zich met een ge- lukkige glimlach om en breidde haar armen uit. Kijkt u zelf maar, juffrouw Bratt, het ,zit aangegoten. Werkelijk keurig, prees de schilderes het eenvoudig zijden toiletje, dat Anne's slanke figuurtje omsloot. Je ziet er allerliefst uit, Annekind. Anne Falke sloeg met een spon'aan gebaar haar armen om den hals van haar gastvrouw en kuste haar op beide wangen. Een zorgvuldige verpleging en liefdevolle behandeling tijdenS haar kort verblijf in de De R uit de maandde Aal en Paling in het land. De palingrookerijen in Volendam hebben hun werkzaamheden hervat en leveren weer hun gerookte Aal af, welke grooten aftrek vindt. Zoo uit de rookerij (V.P.B.-Polygoon-Zeylemaker-Sji Nederlanden nog aangercexd. Men stelt vast, dat het nooit tot een eenheid is gekomen tus schen de tegengestelde belangen van Noord en Zuid, noch in de Bourgondische, noch in de Habsburgsche tijden, noch in de oorlogen met Frankrijk, waarbij het toch om het voortbe- staan van den staat g'ing, noch in die r. et Engeland in den strijd o-m de koloniale bezit- tingen. (Slot volgt.) DE DETACHEERING VAN AMBTENAREN. Geschoold personeel voor Winterhulp p?n Voiksdienst. Nieuwe instellingen als Winterhulp Neder land en de Nederlandsche Voiksdienst hebben willen zij hun sociale taak naar behooren ver- vullen, uiteraard groote behoefte aan goed geschoold en goed onderlegd personeel. Het is echter niet eenvoudig vo'or de vele functies geschikte en terzake kur.dige menschen te vinden. De onlangs, afgekondigde beschikking van de secretarissen-gerieraal van de departemen- ten van algemeen bestuur en van den commis- saris voor de belangen van de voormalige Nederlandsche weermacht (Staatscourant van 29 April 1942), hetreffende de tijdelijke tewerkstelling van amhtenaren en ander per soneel in openbaren dienst bij instellingen van algemeen nut, heeft echter de mogelijkheid jeopend in deze behoefte ook op doeltreffende wijze te voorzien. Naar men Woenslag ter persconferentie heeft medegedeeld, ligt het in de bedoeling langs dezen weg de goede func- tionneering van deze sociale lichamen te be- vorderen. Zooals vanzelf -spreekt, zullen slechts die amhtenaren worden gedetacheerd, die op hun huidigen post kunnen worden gemist. Daar de werkzaamhedbn bij verschillende takken van dienst de departementen van defensie, kolonien en buitenlandsche zaken, om eenige voorbeelden te noemen - aanmerkelijk zijn ingekrompen zullen er echter zonder schade voor den dienst voldoende amhtenaren ter heschikking"'kunnen worden gesteld. Art. 1 van de beschikking bepaalt overigens uitdrukkelijk dat de tewerkstelling ,,met in- stemming van den secr.-generaal van het des- betreffende departement slechts zal kunnen geschieden wanneer niet onmiddellijk tot hun vervanging behoeft te worden overgegaan". Met dit al zullen deze maatregelen voor een aantal amhtenaren en ander personeel in open baren dienst belangrijke veranderingen met zi-ch brengen. Maar. deze veranderingen zullen beperkt bijven tot den werkkring en den aard van het werk, want wat de rechtspositie be- treft, blijft alles bij het oude-: de bepalin-gen In zake den rechtstoestand van den aldus te werk gestelde blijven onverminderd van( kraeht. Ook de diensttijd in den nieuwen werkkring doorgebracht, aldus art: 5, zal ten voile medetellen voor het pensioen en als be- zoldigingsdiensttijd gelden. Ook is de her- plaatsing in overheidsdienst van den gedeta- cheerde, wanneer hij van de tijdelijke tewerk stelling wordt ontheven, verzekerd; hij zal terstond weer in functie kunnen treden bij. het lichaam, waaraan hij voordien was verhonden. Voorts verdient ook het bepaalde in art. .3 van de beschikking de aandacht, volgens het- welk de door de dispelling van openbaar nut eventueel uit te keeren vergoeding voor bij- zondere kosten of andere tegemoetkomingen niet in mindering zullen worden gebracht op het loon. Uit dit alles en op de persconferentie werd hierop nog eens extra de nadruk gelegd moge blijken dat een ambtenaar, die aldus in een anderen werkkring zijn arbeid zal ver richten, er financieel noch juridisch op ach- teruit 'zal gaan. Het doel is een hergroepee- ring van de arbeidskrachten in het algemeen belajig, het bevorderen van de sociale werk- zaamheid van Winterhulp en Voiksdienst. B-STEUN AAN WERKLOOZEN EN KLEINE BOEREN EN TUTNBOUWERS. 9* De secretaris-generaal van sociale zaken heeft aan de burgemeesters meegedeeld, dat de ever het dienstjaar 1942 voor extra-hulp (B steun) ondersteunde werkiozen en aan de z.g. onder groeo B vallende kleine-grond- hoo-fdstad hadden van de bedeesde Assche- poester uit den huize Staniecki een van vreug- de stralend jong meisje gemaakt. dat zelfs het lachen weer had geleerd. De blijde glans- in haar blauwe oogen ge- tuige van nieuwe -levensmoed en in haar wat v-oller geworden wangen lagen grappige kuil- tjes. Ik bear u -zoo dankbaar, juffrouw Bratt, fluisterde ze, - terwijl ze zich als een klein meisje tegen de schilderes aanvleide. Senta Bratt streelde haar zachtjes over het blonde haar. Waarvoor kind? Voor die jurk, die ik voor een prikje kon krijgen? Ik ben zelf blij, dat je er zoo aardig in uitziet. Niet alleen voor die jurk, maar voor alles, wat u voor me doet en dat Ik bij u mag blijven. Mijn beste Anne, daarmee heb ik toch mezelf den grootsten dienst bewezen. Ik -heb immers niets anders dan m'n \^erk. Sinds jij hier bent, heb ik veel meer een bezigheid, als ik het zoo noemen. ma-g, voor mijn ge- moedsleven. Jij. bent nog jong en daarom kan je nog niet weten van hoeveel belang dat voor een eenzaam mensch is. Men moet nu een maal een beetje liefde kunnen geven'en nemen anders verkilt een mensch Van binnen. Dat zult u nooit van uzelf kunne'n zeg- gen, juffrouw Bratt. -- Laat da.p stijve juffrouw nu eindelijk maar eens weg en noem me kortweg Senta. Dat is trouwens ook noodig, wanneer ik je beneden bij de gravin als Anne Faro, de doch- ter van m'n overleden vrienain moet voorstel- gel.ruikers en tuinbouwers beschiftbare bedra- gen, als voigt zullen worden berekend: Voor de ondersteunde arbeiders mag over het dienstjaar 1942 per gemeente ten hoogste worden besteed een bedrag gelijk aan het gemiddeld aantal werklooze arbeiders, dat over de eerste 10 maanden van 1941 als werk- zoekende bij de organen der openbare arbeids- bemiddeling stond ingeschreven. vermenig- vuldigd met 6,-80. Van dit bedrag komt 2 ten laste van de gemeente en f 4,80 voor rekening van het department van sociale zaken. Voor de B-boeren en B-tuinbouwers mag over 1942#per gemeente ten hoogste worden besteed ten bedrag gelijk aan de gemiddelde aantailcn B-toeren en B-tuinbouwers over het geheele jaar 1941, vermenigvuldigd met 3,40, waarvan 1 komt ten laste van de gemeente en 2,40 ten laste van het departement van sociale zaken. WIJZKHNG VAN DE PERSONEELE BELA STING. Huurwaa-rde en meubilair de eenige grondslagen. Bij besluit van de secretat'issen-generaal van Financien en van Binnenlandsche Zaken is een wijziging getoraebt in de wet op de per- soneele belasting. Te beginnen met het loopende jaar zullen voor da personeele belasting als grondslagen nog slechts gelden de huurwaarde en het meu bilair, zoodat de overige grondslagen (dienst- boden, paarden, motorrijtuigen, pleiziervaar- tuigen en biljarten) zijn vervallen. De be lasting zal worden geheven wegens het ge- bruiken van hier te lande gelegen gebouwen en gedeelten van gebouwen met hun aanhoo- righedbn, een en ajider voor zoover zij dienen: a. tot woning, b. tot gemak, uitspanning of vermaak van den gebruiker. -Onder aanhoorigheden worden verstaan ge bouwen, erven en, gronden, bij een gebouw of een gedeelte van een ge-bouw behoorende en daarmede in gebruik. Buiten a.anmerking blijven de voor het publiek toegankelijke gron den van buitenplaatsen. Verder wordt bepaald, dat gedeelten van een perceel. dat tot woning dient, alleen dan niet in de belasting wordt betrokkerr, indien hun inrichting er op wijst, dat zij uitsluitend worden gebezigd voor een ander doel dan als woning of tot gemak, uitspanning of ver-maak van den gebruiker. Toelichting. Wat de biljarten betreft is op te merken, dat deze als grondslag nu wel vervallen, maar- gerekend worden-te behooren tot het meubi lair, dat te zamen met de huurwaarde als grondslag is behouden. De nieuwe belasting zal beperkt blijven tot als woning dienende perceelen. Dus. zal er nu geen belasting meer woi'den geheven voor kantoren, winkels, bioscopen, theaters, koffie- huizen en, logementen. Men kan dus in het algemeen zeggen, dat bedrijfslokaliteiten bui ten de belasting vallen. De gemeenten blijven de opbrengst van de geheele personeele belasting ontvangen. Zij kunnen echter, aangezien nu eenige grond slagen vervallen en daardoor de opbrengst zou verminderen, de opcenten verhoogen. Daarbij kunnen zij praetisch gaan tot drie- maal het wettelijke tarief. (Met het oog op de voorbereiding tot de on- derhavige wijziging, was de aanslagregeling uitgesteld. Nu deze wijziging in de Staats courant is verschenen, zullen de aanslagen niet lang meer op zich laten wachteii. VERGOEDING VAN BEZETTINGSSCHADE, Hoe de aanmeldlng moet geschieden. Naar aan-leiding van het besluit van de secretarissen-generaal van financien, van bin nenlandsche zaken, van handel, nijverheid en scheepvaart en van landbouw en visscherij he treffende de afwikkeling van bezCttingsscha- den van 18 Maart 1942, Verordeningenblad no. 30, kan nog het volgende worden medegedeeld: De aanmelding van gevallen van bezettings- schaden dient te geschieden hij de afdeeling bezettingschade van het departement van financien Raamweg 32, 's-Gravenhage. De aan melding geschiedt per brief, waarin het scha- degeval zoo goed mogelijk wordt omschreveh. Voor de- totstandkoming van het besluit op len. Sta je er werkelijk nog altijd op, dat ik dat doe? Ik smeek je or om, Sentd. Nou, in vredesnaam dan maar !Ik vind het niet bepaald pretti-g m'n oude vrieadin wat op de mouw te moeten spelden, maar als je het dan bepaald wilt, dan moet het maar gebeuren. Tenslotte benadeelen we niemand met die kleine comedie. Nietwaar? Ik zou zoo graag alles wat ach ter me ligt, willen vergeten en probeeren met die nieuwen naam ook een ander mensch te worden. Je bent een beetje romantisch aangelegd, kind. Maar daar schiet me wat te binnen! We ontmoeten vanavond Jens Grottkau bij de gravin. Die is toch een paar maal in Elms- horn bij jullie geweest? Wat zal er gebeuren, als hij je herkent? Dat zal hij zeker, maar hij kent mijn naam niet. Voor hem was ik. evenals voor alle anderen, juffrouw Anne, de hulp in de huishouding. Senta Bratt bromde iets, dat stellig geen compliment voor mevrouw Staniecki inhield. i- En hoe staat -het met graaf Grundtvig, de neef van de gravin? vroeg ze. Ik zou mc met die juffrouw Faro-comedie liever niet in m'n vin-gers snijden, Anne. Tot Senta Bratt's verbazing bloosde het meisje over het geheele gezicht. - De graaf kent me niet. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 2