ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN No. 10.375 MAANDAG 1 JUNI 1942 82® Jaargang Buitenland Binnenland .J - DUITSCH WEERWIACHTSBER1CHT. Slag om Charkof ten einde. Convooi in de liszee zwaar getroffen. 22 Schepen tot zinken gebracht. Een hellend vlak. \x DE NATION ALE AKRERD WORDT GEREGELD. ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT A J i VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Priisverhooging advertentien toegestaan door het Departement van Handel, Nrjverheid en Scheepvaart onder No. 16236 N.P. d.d. 24 Maart 1942. ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Terneuzen 1,42 per 3 maanden; buiten Terneuzen /I <3 per 3 maanden. Br) vooruitbetaling f 6,60 per jaar. Uitgeefster: N.V. Firma P. J. VAN DE 9ANDE Telefoon 2073 Giro 38150 Directeur: I. van de Sande. ADVERTENTIEN: Per mm 10 cent, minimum per advertentie 1,50. Rubriek Kleine advertentien: 15 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent; max, 8 regels. Dienstaaribie- dingen en dienstaanvragen 15 regels 52 cent, iedere regel meer 10 cent. Met ver- melding Brieven of Adres Bureau van dit blad 10 cent meer. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. In- zending van advertentien uiterlijk 10 uur v.m. op den dag van verscbijning. Hoofdredacteur: N- J. Harte, Terneuzen. Het opperbevel der Duitscbe weermacht maakte Zaterdag bekend: Zooals reeds in een extra-bericht is meege- deeld, is de groote slag om Charkof ten einde. In den sector van generaal-veldmaarschalk von Bock hebben de legers van den kol.-gene- raai von Kleist eh van den generaal der pantsertroepen Paulus den afweer van zeer zware. vijandelijke, groote aanvallen omgezet in een trotsche vernietigingsoverwinning. Een Roemeensch legercorps onder leiding van ge neraal Cornelio Dragalina en een Hbngaar- sche, een Italiaansche en een Slowaaksche formatie hebben zijde aan zijde met de Duit scbe troepen gestreden en nieuwen %oem aan bun vlaggen gehecbt. De formaties van het lucbtwapen van kol.-generaal Loehr en van den generaal der vliegers Pflugbeil hebben in meedoogen'loozen strijd de geveehten van het leger gesteund in den afweer zoowel als bij den aanval en hebben het vijandelijke lucbt wapen uit het veld geslagen. Het bolsjewisti- sche zesde, negende en 57e leger, te zamen met rond 20 divisies infanterie, 7 divisies cavalerie en 14 tankbrigades zijn vernietigd. Het aantal 'gevangenen is gestegen to4, 240.000. De bloedige verliezen van den tegen- stander zijn buitengewoon groot. Het aantal van het buitgemaakte of in den strijd vernie- tigde oorlo'gstuig bedraagt 1249 tanks, 2026 kanonnen, 538 vliegtuigen en tallooze hoeveel- beden andere wapens en oorlogstuig. In den Centralen frontsector is de v«rnieti- ging van ingesloten vijaridelijke gevechtsgroe- pen aan den gang. In den NOordelijken sector werd een eigen plaatselijken aanval met succesvoOrtgezet. Aan het omsingelingsfront van Leningrad ondernam de luchtrnacht bevige aanvallen op het ravitailleeringsverkeer der bolsjewisten over het Ladogameer. Bij nachtelijke aanval len van Duitsche gevechtsvliegtuigen op wa- penfabrieken der stad Gorki werden bom- treffers met daaiop volgende branden in fa- bneksinstallaties waargenomen. s In de wateren van het hooge Noorden zet - ten marine en luchtrnacht ondanks het slechte weer de aanvallen op bet voor de Sovjetunie bestemde konvooi voort. Een duikboot bracht een schip van 6000 brt. tot zinken en bescha- digtde twee schepen door torpedotreffers. Ge vechtsvliegtuigen wierpen twee groote vradht- schepen in brand. In Noord-Afrika duurt de slag voort. In Oost-Engeland bombardeerde de lucht rnacht in den nacbt van 29 op 30 Mei de laad- haven Grimsby aan de monding van de Hum- ber, alsmede het havengebjed van Great Yar mouth. Britsche bommenwerpers ondemamen in den afgeloopen nacbt opnieuw een aanval op Groot-Farijs. die slachtqffers onder de burger- bevolking, vooral in de voorsteden, eiscbte. Zes der aanvallende vliegtuigen werden neer- gescboten. Boven de Duitscbe bocht werden eveneens twee Britsche bommenwerpers neergehaald. (Patrouiilevaartuigen en begeleidingsvaar- buigen van den bevelhebber der beveiliging van de Noordzee hebben in 24 uur tijds 10 Britsche bommenwerpers neergeschoten, waarvan 8 bij succesvolle afweer van vijande lijke luchtaanvailen op de hun toevertrouwde konvooden. Jlet jachteskader Udet bcbaalde den 28sten Mei zijn 2000ste overwinning in de lucht. Terreuraanval op de binnervstad van Keulesn. Het opperbevel der weermacht decide Zon- dag mede: In de centrale en de Noordelrjke zone van het Oostelijke front brachten eigen plaatse- lijke aanvalsoperaties succes. Achter de linie zijn vrij sterke bolsjewistiscbe benden in ge veehten, welke t twee weken duurden, door Hongaarsche afcieelingen vernietigd. De vijand verloor daarbij bebaive een aantal ge vangenen, meer dan 4300 dooden, 21 stukken geschut, 97 granaatwerpers en. raachihegewe- ren. alsmede 'n hoeveelbeid bandvuurwapens en munitie. Brj den slag om Charkof beeft een Kroatisc'n regiment zich bqzonder onder scheiden. Van de rest van bet vijandelijke convooi in de Noordelrjke Uszee dat de laatste dagen reeds herhaaldelijk zwaar was getroffen door de aanvallen van luchtrnacht en vlootstrijd- krachten, zijn wederom vier groote koopvaar- drjschepen dogr bommen zwaar bescbadigd. Bij deze aanvallen kwam bet tot lucbtgevec'n- ten, waarbij zes vijandelijke jagers van de typen Tomahawk en Hurricane werden neer geschoten. In Noord-Afrika duurt de strijd voort. Duit sche en Italiaansche jacht en gevechtsvlieg tuigen schoten 25 Britsche vliegtuigen neer. Aan de Kanaalkust heeft de Britsche lucht rnacht bij aanvalen van jagers Zaterdag over- dag twee vliegtuigen verloren. Voor de Neder- landsche kust werden brj een aanval op een Duitsch convooi acht "vijandelijke vliegtuigen door besehermende strrjdkrachten der marine neergeschoten. Britsche bommenwerpers hebben in den nacht van Zaterdag op Zondag een terreur- aanval op de binnenstad van. Keulen onder- ncmen. waarbij door ontploffing en brand, vooral in woonwijken, groote schade werd aangericht aan verscheidene openbare gebou- wen, waaronder drie kerken en twee zieken- huizen. Bij dezen uitsluitend op de burgerbe- volking gerichten aanval leed de Britsche luchtrnacht buitengewoon zware verhezen, Nachtjager^ en iuchtdoelgeschut schoten 36 der aanvallende bommenwerpers neer. Aan de kust werd bovendien een bommenwerper door marine-artillerie neergeschoten. Een af- deeling nachtjagers, onder bevel van lui'tenant- generaal Kammhuber behaalde hier haar 600e overwinning. Kapiteon Streib behaalde zijn 25ste nachtelijke overwinning in de lucht, de eerste luitenant Knacke zijn 20ste. Aan het Oostelijke fi'ont heeft Feldwebel Steinbatz zijn 83ste overwinning in de lucht behaald. Het opperbevel der weermaeht deelde Zon dag mede: Op den dag der herdenking van den slag' in het Skagerak kan de Duitsche marine nieu- we successen melden. Bij de onvermoeide voortzetting van den strijd tegen de vijande lijke ravitailleeringsscheepvaart hebben duik- booten in het westen van den Atlantischen Oceaan wederom 22 schepen met een geza- menlijken inhoud van 106.800 ton tot zinken gebracht. Daarmee- heeft 'alleen al de duik- bootvloot in Mei van dit jaar 140 schepen met een gezamenlijken inhoud van 767.400 ton tot zinken gebracht. Glijdt ons volk naar den afgrond? Heeft de geest, die reeds tientallen jar en onze volks- kracht ondermijnde, de geest van den ..bour geois satisfait", den zelfvergenoegdzamen burger, bij een deel van ons volk alien weer- stand, alle levenskracht, elk be^ef van volk- sche waarde gedood? Het lijkt er op, wanneer men de zedenverwilderrng gadeslaat, de toe- r.emende jeugdcriminaliteit, de vlucht uit de werkelijkheid en de doffe lethar'gid, die zich van een groot deel van oris Nederlandsche volk heeft me ester gemaakt. Het lijkt er op, wanneer men ziet hoe het Nederlandsche imperium als een zeepbel uit- eenspatte, hoe onze trotsche overzeesche be- zittingen verloren gingen en met deze bezit- tingen meer dan een vierde van ons volks- inkomen. Zeker, er zijn er duizenden, die het groote gevaar beseffen, waarin ons land ver- keert, er zijn duizenden die reeds nu, terwijl de oorlog nog woedt, omzien naar een nieuw arbeidsveld, naar nieuwe kolonisatiegebieden. .Honderden boeren zijn reeds «iaar het Oosten vertrokken en duizenden zullen volgen. Dui zenden verdedigeu met de wapenen in de hand Euro pa en ook Nederland tegen de bolsjewis- tische horden, die op het punt stonden Euro- paJs eeuwenoude cultuur, de vrijheid en de welvaart van een geheel werelddeel onder den voet te loopen. Maar tegen over die duizenden staan duizenden andere volksgenooten. die blind birjveri voor elke realiteit, blind voor de revolutie, die zich over de geheele \v&reld bezig is te voltrekken, blind voor de gevaren, die een dergelijke levenShouding onverbidde- lijk met zidh mede moet brengen. Zij kunnen slechts jammeren en klagen, zij beklagen in naam den ondergang van ons imperium, maar betreuren in werkelijkheid het verlies aan comfort, de winsten, welke zij moeten derven, de vermindeide rantsoenen, de omvergehaalde scheidsmuren, welke hun bestaan beyeiligderi en verzekerden. Zij zijn dapper in de yeili^e beslotenheid van hun huiskamers en. daari>in- nen bereid tot elk offer om den oudert toe- stand te he-rstellen, maar buitenshuis scht'om- pelt hun trotsche zelfverzekerdheid iijeen tot een rampzalig gebaar en van hun vaderlands- liefde profiteeren slechts de zwarte-m^rkt^ handelaren. En naast lien staan duizenden anderen, die niet pro of contra zrjn, die mee- nen dat afwachten en zich naar alle kanten dekken het teste is, wat in de gegeven om- standigheden gedaan kan word.en. Zoo zijn talrijke ouderen, maar ook een groot deel van onze jeugd het siachtoffer geworden van deze fatale levenshouding. Leerhngen van de hoog- ste klasse van demiddelbare scholen laten zich zakken, omdat zij het werkelijke leven met al zrjn consequenties vreezen. Ook hier allerwege de vlucht uit de werkelijkheid, de angst voor de toekomst. Het zijn deze angst en dit gebrek aan werkeiijkheidszin, die ons land op het hellende vlak brengen. De tijd van afwachten echter is voorbij. slechts tijdi-' ge bezinning kan ons redding brehgen. (VPB.) vorigen aanval door de luchtdoelartillerie te Messina was neergeschoten, is gevangen ge- nomen Op Filicudi, een der Aeolische Lipari- sche eilanden. 44 ENGELSOHE VLIEGTOTGEN XEEKGEaCHOrrEN. Het A.N.P. meldt uit I jifeabon De Engelsche luchtrnacht heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag bij aanvallen op het wasteland 44 vliegtuigen verloren, naar de Engelsche nieuwsdienst erkent. DE GERUCHTEN OVER EEN GEALLIEKRD OFFENSIEF. Uit New York wordt gemeld: De New York Tribune keert'zich tegen de in Londen verspreide lezing, volgens welke de aanwezig- heid van een Amerikaansdie militaire missie de inleiding zou vormen op^een offensief tegen Duitschland te water,.te ia'nd en in de lucht. Al deze geruchten, zoo schrijft het blad, moe ten met de grootste reserve opgevat worden. Men weet thans toch wel voldoende, dat het scheepvaartprobleem de ^leutel vormt voor alle overzeesche ondernemiiigen. Het is echter een niet bestreden feit, dkt de emstige toe- stand der geallieerden in dit opzicht niet ver- beterd is en dat de duikboqtoorlog steeds ern- stiger vormen heeft aangenomen. MARTINI titlE. Naar in bevoegde kringen te Vichy verluidt, is Martinique nog steeds het voorwerp van diplomatieke onderhandeliifeen. Plaatselijke onderhandelingen hebben geleid tot de immo- biliseering van de Frari%che oorlogsschepen op de reede van Martinique, door verwijdering van helangrijke machine-onderdeelen. De Fransche regeering heeft daarentegen geweigerd de schepen te ontwapenen. Wat de koopvaarders en in het bijzonder de zeven tankschepen betreft: de Fransche regeering houdt vast aan t standpunt, dat zij heeft uit- eengezet in haar nota van 12 Mei, waarin zij verklaarde. dat zij onder geen omstandigheden schepen aan een andere mogendheid zou af- staan. is - Te Amsterdam is Vrijdag een bijeenkomst gehouden van de led en der sectie Kleeding- industrie van het Economisch Front, waarin o.m. het woord hebben gevoerd de secretaris- generaal van het departement van Financien en voor feijzondere Economische Aangelegen- heden en leider van het Economisch Front mr. M. M. Rost van Tonningen en de leider Am het Nederlandsch Arbeidsfront H. J. Wouden- berg. De heer Woudenberg deed de belangrijke mededeeling, dat binnenkort een verordening tot regeling van den nationalen arbeid te ver- wachten is. In deze verordening zullen alle rechten en plichten van alle betrokkenen wor den omschreven. De loonovereenkomsten zul len in de toekomst worden geregeld door z.g. betrouwden; wat deze zullen vaststellen is bindend. Ten einde dit alles tot stand te brengen is echter een verandering van geest noodig. Mr. Rost van Tonningen wees op den hisfeo- rischen groe: van de samenwerking tussehen Nederland en de Duitsche bedrijfsgenooten. Het feit. dat Nederland en Duitschland in een economische ruimte leven werd bekrachtigd door de opheffing van de deviezen- en douane- grenzen en door het ,vereenvoudigde betalings- verkeer. Tot dusverre werd echter door de niet-nationaal-socialistische bedrijfsleiders in Nederland nog niet gebruik gemaakt van de mcgelijkheid. welke het bestaan van deze levensruimte biedt.. HEFFING TER VERRETERING VAN DEN VISCHSTAND. IN MARMARICA DUREN DE GEVECHTEN VOORT. Den vijand werden opnieuw zwaure verllezien toegebracbt. Het weermachtbericht van Zondag luidt als volgt: In Marmarica worden de geveehten voort- gezet en daarbij zijn den vijand opnieuw zware verliezen, toegebracht. Onder de gevangenen, wier aantal de 2000 overtreft, bevindt zich de eskaderadmiraal Cowan en een brigadecom- mandant. Bovendien werden vernietigd of ver- overd 345 tanks, 2l pantserauto's, 35 kanon nen en meer dan 200 auto's. De luchtrnacht herhaalde haar aanvallen op de vijandelijke colonnes, waarbij een groot aantal voertuigen getroffen werd en in brand geraakte. Tobroek werd hevig gebombardeerd door krachtige formaties. Tijdens geveehten met Italiaansche en Duit sche jagers verloor de Engelsche luchtrnacht 16 toestellen. Twee andere werden verplicht te landen in de omgeving van Bengazi resp. Apollonia. De bemanning werd gevangen ge-/ nemen. Drie van onze toestellen keerden niet terug. Bommenwei'pers hebben de vliegvelden op Malta aangevallen en escorteerdende jagers vemietigden een iSpitfire. Ben van. onze vlieg tuigen keerde niet op zijn basis terug. Anderen keerden terug met dooden en gewonden a an boord. En het Oosten ygn de Middellandsch'e Zee is een schip van 3000 ton gesignaleerd en getor- pedeerd door onze vliegtuigen. Een van onze duikbooten is niet op haar basis teruggekeeid De familieleden der bemanning zijn verwittigd. Een klein aantal brisant- en brandbamnien'.1'' in den afgeloopen nacht uitgeworpeh hover Messina en de streek tussehen Comisd eri'Vit toria, eischte geen slachtoffers. De bemanning van vijf personeii van een vijandelijken bommenwerper, die tijdens ^en In de Staatscourant van 29 en 30 Mei is opgenomen een besluit op het gebied van de binnenvisscherij, regelende de heffing van bij- dragen ter verbetering van de binnenvis scherij. De bedoelirig daarvan is den vischstand in onze binnenwateren te verhoogen, door het kweekfe, aankoopenenr..oitzettenvan poot- visclj, het besti-ijden van Waterverontreiniging en een aantal niet trader aarrgeduide raiddelen, welke er toe kunnen hqdragen il«t vischwat*" te verbeteren. Voor dit doel is echter geld noodig, meer geld." dan tot dusver -jaarlijks onder afdeeling visscherijen van het llde hoofdstuk der rtjks- begrooting kan worden uitgetrokken. uaarom. zal thans van elken direct belang- hebbende bij een goeden vischstand eene bij- drage worden gevorderd. Hij, die visschen wil, krachtens een akte, zal bij het in ont- vangst nemen daarvan behalve den akteprijs tevens een bijdrage moeten voldoen, die nog door den secretaris-generaal van landbouw en visscherij zal worden vastgesteld. Doch ook hij, die slechts met een hengel vischt, zal zijn steentje moeten bijdragen. Al zal dit ook voor ieder slechts een bescheiden bedrag zijn. het groote aantal dezer sportliefhebbers zal toch een hiet onaardig totaal leveren. Iedere hengelaar, die 15 jaar en ouder is, zal het he- wrjs, dat hrj de bijdrage voldaan heeft, tijdens het visschen steeds bij zich moeten heoben en het op eerste aanvraag moeten vertoonen aan de ambtenaren, met het toezicht op de vis scherij belast. De bijdrage moet worden betaald aan den burgemeester of den door dezen daartoe aan- gewezen ambtenaar ter plaatse, waar de aan- vrager woont. Aktebezitters zijn, ookal visschen zij met een hengel, van betaling der bijdrage voor hengelaars vrijgesteld, als zij slechts door het toonen van een geldige akte kunnen bewijzen, dat door hen reeds een bijdrage werd voidaan. Het besluit bevat verder nog de bepaling, aat een adviescommissie van drie pereonen zal worden ingesteld en een strafbepaling. Voor wat betreft het leveren van het bewijs, dat de bijdrage is voldaan, treedt dit besluit 1 Juli 1942 in- werking. NEDERLANDSCHE VERPLEEGSTERS NAAR HET OOSTFRONT. Zaterdagavond 30 Mei zijn uit Den Haag met den D-trein van 19.20 uur een twintigtal Nederlandsche verpleegsters naar het Oost- front vertrokken, waar zij ingezet zullen wor den bij de Nederlandsche ambulance. Het vertrek waar bij de commandant van. het Vrijwilligerslegioen .Nederland" luitenant- generaal H. A. Seyffardt aanwezig was, vond plaats van het Staatsspoorstation. Binnenkort zal een tweede groep verpleeg- sters, welke zich vrijwillig gemeld heeft, naar de Nederlandsche Ambulance aan het Oost- front vertrekken. DUITSCHE ORDERS IN NEDERLAND. Blijkens een publicatie in ,,Niederlande", het orgaan van de Duitsche Kamer van Koop- handel voor Nederland, heeft onlangs de Bei- rat van de Zentralauftragsstelle Den Haag een eerste bijeenkomst gehouden in zijn hui- dige samenstelling, waarin door den president A. Fles'che mededeelingen werden gedaan om- trent de werkzaamheden van den Beirat. Hier- in werd o.m. medegedeeld, dat tot dusverre voor ongeveer 2milliard R.M. aan Duitsche orders in Nederland kon worden geplaatst. Door dr. Wittmann werd een overzicht ge geven van dg iplaatsing van opdrachten bij de ijzer- en mCtaalverwerkende industrie. Het L leeuwenaandeel had hierbij de Nederlandsche echeepshouw, dpeh ook de machinebouw, de electro-industrie, aismede de ijzer-, staal- en blikwarenfabrikanten konden belangrijke op drachten boeken. De Zentralauftragsstelle poogt thans nadat de grootere bekende fa- brieken vrij wel op volledige capaciteit werken, door de verstrekte Duitsche orders ook de nog vrije capaciteit buiten het gebied van de weermacht na te gaan, teneinde deze ter ont- lasting van de Duitsche industrie te henutten. Door den heer Leuschner werd verslag uitge- bracht over den arbeid der andere industrie- takken. Deze deelde o.m. mede, dat de vrije capaciteit van de Nederlandsche textiel- industrie in verband met de beperkte grond- stoftoewijzmg niet ten voile kon worden be- nut, terwijl daarentegen de Nederlandsche be- Itleedingsindustrie in belangrijke mate voor Duit^bland werkt. Groote opdrachten konden voorts worden geplaatst bij de houtverwerken- de industrie, *de schaarsche houtvoorraden dwingen echter tot een zeer scherp toezicht bij het plaatsen der meubelopdrachten. Te vermelden valt nog, dat o.a. bijna een half millioen kinderbedden naar Duitschland ge- leverd kon worden. In een gelukkige positie bevindt zjch de steenindustrie, welke haar grondstbffen in het land zelf vindt, zoodat alleen in het afgeloopen jaar eenige millioe- nen bouwsteenen en dakpannen naar het aan- grenzeride Rijnsche en Westfaalsche gebied konden worden geleverd. De ceramische in dustrie levert momenteel ongeveer de helft van haar productie aan Duitschland. VERTREk VAk VRLIMTIJL.IGERS VOOR HET OOSTFRONT. Vrijdagavond is van het station S.S. te 's-Gravenhage een transport vertrokken. he- staande uit een aantal mannen welke bestemd zijn voor den dienst bij de Waffen S.S., het Vrijwilligerslegioen of de Nederlandsche Am bulance. Hieronder waren een kleine veertig, deels vaklieden, deels personen, die voor de ambulance tot hospitaalsoldaat, verpleger of ziekendrager zullen worden opgeleid. Voordat zij in hun speciale taak worden bekwaamd, gaan alien eerst naar een kamp in Duitsch land voor het ontvangen eener prae-militaire cpleiding. Het vertrek geschiedde zor.der eenige plechtigheid. OOK „STOFTHEE" IS TE GEBRUIKEN. Velen beschouwen ,,stofthee" als onbruik- baar, doch dit is geenszins het geval.Als mei> den volgenden wenk opvolgt, is zij zee.r goed te gebruiken. Men kerit de kleine zakjes thee, die in cafe's en restaurants worden gebruikt. Deze hangen aan een touwtje bevestigd in den theepot. De thee, die op deze wqze wordt verkregen, doet in geen enkel opzichtonder voor thee, die op ridririale wgze is gezet: 'Op dezelf®' ftianier "nu kan men met stofthee handelen. Van een stukje linnen wordt een zakje gemaakt, daar in' wordt een schepje stofthee gedaan en met een touwtje wordt het zakje dicht gemaakt. Wanneer men de thee nu zet door het zakje in den theepot". te hangen en de thee goed te laten trekken krrjgt men een even smakelrjk kopje thee als op de normale wijze. 4K, IK. A. A. MUSSERT IN BRABANT. De leider dec N.S.B., ir. A. A. Myssert, maakte een reis door Noord-Brabant. In ver band met de ziekte van burgemeester Sloet waren de officieele ontvangsteri en bezoeken te Den Bosch, die waren voorgsnomen, afge- last. Inplaats hiervan bezoeht. ir. Mussert het prov. kantoor van den Ned. Landstand, de bu- t-eaux van den Ned. Arbeidsdi'enst en het paleis van justitie. Te Heusden had een officieele ontvangst ten stadhuize plaats door burgemeester Tho- maes. Hier bezichtigde het gezelsphap het fraaie stadhuis en voorts werd een bezoek gebracht asm Boxtel. Hier vond eveneens een ontvangst ten stadhuize plaats. Tenslotte volgde nog een bezoek aan een aantal inricn- tingen eh woonwijken. Des avqnds vertrok het gezelschap naar Oss, waar ir, Mussert de ki-ingfunctionarissen der parti} toesprak. Te Tilburg werd hem door de kringfqnctionarissen der N.S.B. in be- sloten kring eqn ontvangst bereid. Den tweeden dag. van het bezoek bleek uit het enthousiasme, waarmede ir. Mussert over- al werd uegroet, op welkespontane wijze hij de liefde vaq vele volksigenooten heeft gewon- nen, ook zelfs buiten de rijen van de eigfn kameraden. Dit kwam pog meer dan op den Het is ongetwijfeld menschelijk zorg te dragen voor zieken en gebrekki- gen. Deze zorg is staatszaak. De opgave der SS is wat sterk is nog sterker en wat gezond is nog gezon- der te maken. Strijdt mede voor een sterlf en gezond volk. Treedt in de rijen der Nederlandsche a eersten dag tot uiting. Deze tweede dag ving aan met een bezoek aan het gewestelijk kwartier te Tilburg, van waaruit de beweging in deze provincie wordt geleid. Het bezoek aan Eindhoven was een hoogte- punt. Het begon reeds bij het binnenkomen van de gemeente: aan de grens werd ir. Mus sert opgewacht door den kringleider en en- kele ambtenaren van de gemeentelijke poli- tie. Van dit oogenfolik af werd het een ware triomphtocht. Langs den geheelen weg ston den de menschen geschaard om den leider der N.S.B. te begroeten. Op hqt stadhuis is ir. Mussert ontvangen door burgemeester dr. Pulles, die in zrjn toe- spraak herinnerde aan het moeilrjke verleden van Eindhoven. De hartelijkSieid en de toegenegenl eid van EJindhovens bevolking kwamen nog meer tot uiting bij den rondrit lioor de stad. Overal stonden de menschen langs den weg ge- schaard. Geen straat waar niet een aantal ■diaggen was Uitgestoken. Tijdens den rondrit ontying ir. Mussert zulk een groot aantal bloemstukken, dat het on- mogelijk was.deze alle te bewar.en.. Hij nam daarom het besluit om aan alle bloemen een goede bestemming te geven door ze ter be- schikking te stellen van de zieken in het Dia- conessenhuis. In het museum Van Abbe -werd er een een- houdige koffiemaaltijd gebruikt, aangeboden door het gemeentebestuur, waarop een krat bezoek volgde aan de in dit museum gevestig- de huisvlijttentoonstelling. De rest van den dag bleef ir. Musser t te Eindhoven en omgeving om eenige fabrieken te bezichtigen. In de linnenfabriek De Vries te Nunen onderhield de leider der N.S.B. zicft met verscheidene, arbeiders over hfen aribeids-' vooiwaarden en verdere levensOmStandig- heden. Vervolgens bracht hrj een bezoek aan de garenfabriek van J. A. Carp te Helmond. In de derde plaats werd 'n bezoek gebracht aan de wollen stoffenfahriek van de gebrs. Plessers te Geldrop. Na een maaltijd te Eindhoven bracht ir. Mus sert daar een bezoek aan het kringhuis, waar vtrscheidene N.S.'B.-functionartssen aan hem werden voorgesteld. Ook thans werd de dag besioten met een bezoek aan een ledenverga- fdering in de groote zaal van het ontspan- ningsgebouw van d« Philipsfabrieken. De zaal was tot de laatste plaats bezet en zelfs iri de doorgangen stonden de menschen opgepropt. Tot de aanwezigen behoorde o.m. de gevol- machtigde van den Rijkscommissaris. Na de vergadering ging ir. Mussert terug naar Tilburg. Zaterdag werd West-Brabant bezoeht. Te Dinteloord ontving de burgemeester van Cam- pen den leider officieel op het stadhuis. Ver volgens wetd een bezoek gebracht aan Steen- bergen, waar ,ini: het gioepshuis verschillende kameraden aan den leider werden voorgesteld. Te Bergen op Zoom kreeg de kringleider in het kringhuis gelegeriheid den leider officieel te begroeten en hem verschillende functiona- rissen voor te stellen. JDe tocht ging nu naar Wouw, waar weei' een officieele ontvangst plaats had door den burgemeester-grcepsieider. Te Roosendaal werd de leider eveneens door den burgemeester ontvangen, waarna in het oude raadhuis door het gemeentebestuui- een koffiemaaltijd werd aangeboden. Daar werden ook 5 scharen van de Jeugdstorm door ir. Mussert geschouwd, terwijl een bezoek weicl gebracht aan verschillende fabrieken en een rondrit door de gemeente werd gemaakt. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan Breda, waar de leider een ledenvergadering bijwoonde in den schouwburg Concordia". De belangstelliftg was daar buitengewoon gi-oot. En de verschillende bijeenkomsten wekte de leider alien op, den strijd trouw en vastbera- denden voort te zetten, zooals Duitschland thans aan net Oostelijk front strijdt om te verhinderen dat Europa door het bolsjewis- tisch monster wordt onder den voet geloopen en zoo mede te werken aan de herrijzenis van ons volk. Van Breda ging de tocht terug naar Til- burg, waarmede de driedaagsche totht beein- digd was. Bij dezen tocht ii niet aileen ge- bleken, dat de' Brabantscihe kameraden met toewrjding achtei' den leader staan, maar dat ook een groot deel van.de Brabantscihe volks genooten thans reeds begrip bljjkt te f&bben voor de groote beteekenis van het nationaal- socialisme en voor het groote belang van den strijd van den leider der N.S.B. ook voor hen en voor het gejieele Nederlandsche volk.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 1