ALGEMEEN NIEUWS- EN AOVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN fi No. 10.374 VRIJDAG 29 MEI 1942 82® Jaargang Bustenland Bmnenland DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. 13 schepen tot zinken gebracht in de Noordelijke wateren. Slag bij Charkow nadert zijn einde. Duitsche duikbooten brengen 12 schepen tot zinken. ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT De krijgsverrichtingen bij Charkow en elders. Bescherming der openbare orde. Een nieuwe zending. NEUZENSCHE COURANT VERSCHIJl^T 1EDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VEMDAGAVOND. Prrjsverbooging advertentien toegestaan door hot Departement van Handel, Nrjverheid en jScheepvaart onder No. 16236* N.P. d.d. 24 Maart 1942. ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Terneuzen 1,42 per 3 maanden; buiten Terneuzen I 73, *per 3 maanden. Bij vooruitbetaling /6,60 per jaar. Uitgeefster: N.V. Firma F. J. VAN DE SANDE Telefoon 2073 Giro 38150 Directeur: I. van de Sande. ADVERTENTIEN: Per mm 10 cent, minimum per advertentie 1,50. Rubriek Kleine advertentien: 15 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent; max. 8 regels. Dienstaanbie- dingen en dienstaanvragen 15 regels 52 cent, iedere regel meer 10 cent. Met ver- melding Brieven of Adres Bureau van dit blad 10 cent meer. - Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen. verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaaij is. In- zending van advertentien uiterlijk 10 uur v.m. op den dag van verachijning. Hoofdredacteur: N. J. Harte, Terneuzen. Het opperbevel van de Duitsche weermacbt heeft Donderdagavond bet volgende extra bericht bekend gemaakt: Het in de wateren van bet booge Noorden door verkenningsvliegtuigen waargenomen vijandelijke konvooi is sedert 25 Mei bet doel van de vernietigende slagen van vliegtuig- formaties van kolonel-generaal Stumpff, die gemeenscbppelijk met de strijdkrachlen van de marine opereeren. Reeds op den avond van dezen dag braclit de lucbtmacbt na eSn af- stand van honderden kilometers te bebben afgelegd, een koopvaardijscbip van 8000 brt. tot zinken en bescbadigde zij vijf andere scbe- pen door bomtreffers. Den volgenden dag gelukte bet opnieuw een koopvaardijscbip van 8000 brt. te vernietigen en 3 andere zwaar ge- iaden vrachtschepen in brand te werpen. Een bijzonder zware slag werd op 27 Mei aan het door eigen duikbooten voortdurend achtervolg- de konvooi toegebracht. In weerwil van deri bevigen afweer van vijandelijke bewakings- stijdkracbten bracbten formaties geveehts- vliegers op dezen dag 11 schepen rpet een ge- zamenlijken inhoud van 72.000 brt. tot zinken. Twee andere schepen, alsmede een torpedo- jager werden vprnietigend getroffen. Boven- dien werden 16 schepen door bommen be- scbadigd. Daarmee zijn van dit voor de Sovjetunie bestemde transport door de fucbtmacht 13 schepen met een totaien inhoud van circa 88.000 brt. tot zinken gebracht. Tezamen met bet in bet weermacbtsbericbt van Donderdag gemelde succes van 'n duikboot, die. een schip van 8000 brt. in den grond boorde, bedraagt bet totale verlies van den vijand thans 06.000 brt. De rest van bet konvooi tracbt in de Noorde- lrjkste, nog rjsvrrje wateren te ontkomen. De achtervolging wordt voortgezet. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte Donderdag in een extra bericht bekend De omsingehngsslag ten Zuiden van Char kow heeft tot een groote overwinning van de Duitsche wapens en die van de bondgenooten geleid. Ook de laatste ontlastingsaanvallen bebben in het lot van de ingesloten legers geen verandering meer kunnen brengen. Slecbts enkele groepen van den vijand bieden nog ver- zet. De vernietiging hiervan is aan den gang. Reeds thans zijn meer dan 165.000 gevangenen geteld en 517 pantserwagens, 1180 kanonnen, duizenden motorvoertuigen en paarden als mede onoverzienbare hoeveelheden ander oor- logsmateriaal als buit gemeld. Deze aantallen rtemen nog voortdurend toe. 10 andere koopvaarders getorpedeerd. Na herhaaki te hebben hetgeen in het extra- bencht is gemeld, deelt het opperbevel van de Duitsche weermacht vervolgens mede: In de centrale en de Zuidelijke zone van het Oostelijke front zijn door eigen aanvalien froritverbeteringen bereikt. In het gebied van de Noordelijke IJszee is de haven van Moer- naansk met succes gebomhardeerd. Een vrij groote koopvaarder werd beschadigd. Br} luchtgevechten boven de kust van Noord- Afrika zijn 14 vijandelijke vliegtuigen door Duitsche en Italiaansche jagers neergeschoten. Voor de Zuidkust van Engeland hebben iichte gevechtsvliegtuigen een vijandelijk pa- trouillevaartuig tot zinken gebracht. Duitsche duikbooten hebben met succes op verschillencfe zeeen geopereerd. Van krachtig verdedigde konvooier. in bet Noor- den en het midden van den Atlantischen Oceaan hebben zij drie- schepen met een gezamenlijken inhoud van 14.000 ton tot zin ken gebracht en drie andere schepen getor pedeerd, welker zinken niet kon worden waargenomen. Aan de Oostkust van Noord- Amerika, in de Carai'bische Zee en voor de Mississippi hebben zij acht schepen met een gezamenlijken inhoud van 26.500 ton tot zin ken gebracht en vier schepen met torpedo- treffers zwaar beschadigd. Bij het eiland Martinique torpedeerde een duikboot een Amerikaanschen torpedobootjager, die met afgerukt voorschip de in de nabrjheid lig- gende haven kon bereiken. In de Middelland- sche Zee plaatste een duikboot twee torpedo- treffers op een krachtig beschermde tank- boot en-andere treffers op twee transport- schepen der Britsche ravitailleeringsscheep- vaart. In de Noordelijke Ugzee heeft een duikboot een schip van 8000 ton, dat deel uitmaakte van het naar Moermansk varende konvooi, tot zinken gebracht. Brj deze operaties zijn dus 12 schepen met een gezamenlijken inhoud van 48.500 ton tot zinken gebracht en 10 andere koopvaarders getorpedeerd, waarvan eenige eveneens als gezonken moeten worden beschouwd. Brj enkele vluchten naar de Nederlandsche kust zijn door jagers, luchtdoelgeschut en marine-artillerie negetn Britscjhe vliegtuigen neergeschoten. Storingsaanvallen van een aantal vijandelrjke vliegtuigen veroorzaakten Donderdagnacht lpchtalarm in Oost-Pruisen. Hier en daar neergeworpen bommen richtten slecbts weinig schade aan. j De vijand verioor twee zijner vliegtuigen. Brj de verijdeling van uitbraakpogingen van veel talrijker vijandelijke gepantserde strrjd- krachten in den omsingelingsslag bij Charkow heeft zich het bataljon motorrijders 160 bijzon der onder scheiden. TORROEK EN MAI A A BESTOOKT. Het 725e Italiaansche Weermachtsbericht luidt: Concentraties van vgandeiyke troepen en pantserwagens zijn Donderdag" in Noord- Afrika door luchtstrijdkrachten van de spi-1 hevig bestookt en hebben aanzienlijke verlie- zen geleden. De vesting Tobroek. alsmede vliegveiden en spoorweginstallaties in het vijandelijke achterland werden eveneens met waargenomen succes aangevallen. Italiaan sche en Duitsche jagers hebben in luchtge vechten 13 toestellen neegeschoten. De bombardementen op doelen op Malta werd voortgezet. In het Oostelijke deel van de Middellandsche Zee heeft een onzer vlieg tuigen een gewapend stoomschip van 2000 ton waargenomen en getorpedeerd. Donderdagnacljt hebben Britsche vliegtui gen in golven een nieuwen luchtaanval op de stad Messina ondemomen, waardoor eenige woonhuizen werden beschadigd. Er zijn geen slachtoffers onder de burgerbevolking. Het afweergeschut trof vier van de aan de actie deelnemende vliegtuigen, die op den grond te pletter sloegen, een in de buurt van Rainerie, een tusschen Catona en 'Scilla, een tusschen San Giovanni en Pellaro, en het vierde in den omtrek van Messina. In den omtrek van Catania en Syracuse werden eveneens bommen geworpen, die noch verliezen aan menschenlevens, noch noemens- waardige schade veroorzaakten. Een ander door het afweergeschut getroffen Engelsch vliegtuig is tusschen fViila San Giovanni en Catona neergestort. De gevechten om Charkow hebben zich. schrijft de N. R. Crt., ontwikkeld tot een Slag ten zuiden van Charkow. Van Duitsche zijde is men van oordeel, dat1 Timosjenko niet 'slechts een ontlastings-manoeuvre heeft be- oogd in verband met de Duitsche actie op de Krim, noch alleen het initiatief in het Donets- bekken aan zich heeft willen t'-ekken voor het begin van een vijandelijk offensief. maar dat de maarschalk ambitieuser doeleinden heeft gehad, t.w. een opmarsch zuidwaarts ter ontzetting van de Krim en mogeijjk zelfs ter isoleering van vijandelijke formaties. Hoe dit ook zij de Sovjet-legers zijn diep in het door den tegenstander bezette deel van de Oekraine doorgedrongen, zoo diep, dat bun positie naar het in de Duitsche berichten beet, geleek op een ver in de Duitsche linies vooruitstekenden arm. Dit maakte een Duitschen flankaanval mogelijk, welke dan, blijkens de ontvangen legerberichten, tot een omsingling en een z.g. omsingelingsslag heeft geleid. Omsingelings- slagen hebben in den, loop van dezen oorlog een bepaalde ontwikkeling doorgemaakt. Ter- vvijl zij in Polen een zeer sneile vernietiging van den vijand tengevolge hadden en in West- Europa, "zij het na langeren strijd, eveneens een uitschakeling van het verzet meebrachten, was het een van de verrassingen van het ooste lijke krijgstooneel, dat de ingeslotenen door de wetenschap van bun positie nog niet geheel ontmoedigd hleken. Daar hier bovendien vol- gens overeenkomstige heginselen uitgeruste legers tegenover elkander stonden met uiterst beweeglijke tankslagen als gevplg, gaven de omvattingsmanoeuvres in de uitgestrektheden van het Oosten over en weer dikwijls het on- ontwarbare beeld van een pele-mele waarin de partijen soms niet wisten, of zij een omsinge-- Img voltooid hadden dan wel zelf tot de inge- smtenen hehoorden. In ieder geval stond de msluitende sti'ijdmacht steeds voor de taak een dubbel front te maken: naar den kant van den vijandelijken .^Kessel'' en naar den kant, vanwaar de vijandelijke hoofdmacht poogde de verbinding met de geisoleerde troe pen te herstellen. Zoo streed men in hel.nau- we doorbraakgebied dikwijis rug aan rug. Vooral waar minder boschrijk terrein bereikt werd, was luchtverkenning over en weer waardevol om de mogelijkheden of gevaren van een vijandelijke dobrbraak tijdig te ond^r- kennen. In latere staxlia van den veldtocht is ook het onderhouden van afgesneden ver- bindingen door middei van hei steeds Delang- rijker wordende luchttransport op groote schaal toegepast. Zoo kregen de omsinge- lingsslagen een steeds hardnekkiger en iang- duriger karakter, gelijk ook thans weer door de berichten van het front van Charkow be- vestigd wordt, al is men aan Duitsche zijde in casu van het eindresultaat verzekerd. Naast krijgsverriehtingen, die in omvang en verbitterdheid, in materiaalgebruik en' toepas- sing van nieuwe technisclie vindingen en verbe- teringen naar 't schijnt door geen episode van den veldtocht in het Oosten worden geeve- naard, valt het belang van andere odriogstoo- neelen tijdelijk in het niet. Toch is er 66n front tegen de S<rvjet-unie, dat vooral van Italiaansche zijde den laatsten tijd alle aan- dacht heeft gehad en wel omdat het hier juist Italiaansche krachten zijn, die 't hoofdgewicht dragen van den strijd. Het betreft de guerilla op het voormalige Zuidslavische gebied en het rapport van het agentschap Stefani. dat zich hiermee bezig houdt, rekent haar tot het front tegen de Sovjet-unie, omdat de elementen. die het verzet in de bergen en wouden van Monte negro. Bosnie, Herzegowina, SloweMe en £ian de grenzen van Dalmatie gaande houden, ge- acht worden onder tnvloed van Moskou te staan. Onder de oorzaken van den ops "and noemt Stefani n.l. in de eerste plaa.ts de deel- neming aan den oorlog van Rusdand. dat som- mige Slavische volken nog altijd, gelrjk in het Tsaristische tijdvak, als een beschermende macht schijnen te beschouwen en wel te meer, naarmate zij onder den invloed van communis- tisch denkbeelden zijn geraakt. Als verdere reden, dat het mogelijk is geweest het verzet te onderhouden, geeft het rapport op de snel- heid van de Balkancampagne verleden jaar, waardoor niet de hand kon worden gelegd op al het oorlogsmateriaal van de vemietigde legers. Tenslotte wordt een oorzaak gezien in d,e volks-, ras- en godsdaenstrivaliteiten, die den Balkan van ouds in een toestand Van ia'enten strijd hebben gehouden. Daarbij voe- gen zich de eigenaardigheden van het terrein zich bij uitstek leenend voor een guerilla, welke zich bovendien aanpast aan de strijd- tradities van de betrokken ethnische groepen en den stillen steun schijnt te ondervinden van een deel van de bevolking. Stefani deelt mede, hoe de Italiaansche bezetting op den Balkan, tezamefl met de ter plaatse gedetacheerde marine en luchtmacht, is samengevoegd tot wat aangeduid wordt als de ,,strijdkrachten in Slowenie en Dalmatie" en, bijgestaan door Duitsche en Kroatische formaties (Bulgaarsche worden niet genoemd) en zelfs door een deel van de door terreur getroffen bevolking, g'edurende den ook hier zeer strengen winter, ondanks alle moeilijk- heden van het terrein en haar numerieke min- derheid, den strijd tegen de opstandelingen hebben aangebonden. Eersb hebben zij bun tijdens den winter het hoofd geboden om ver volgens tot het contra-offensief over te gaan en den tegenstander zWare slagen toe te bren gen. hem vervolgend tot in zijn verste schuil- hoeken. Thans is de strijd gekomen in het stadium van zuiveringsoperaties op groote schaal, teneinde de bevolking aan welke, naar het rapport vermeldt, steeds het opruk- ken van Timosjenko over de Save in het voor- uitzicht was gesteld naar haar akkers te laten terugkeeren. Dit aJles is en wordt niet volhracht zonder offers, gevolgen van de hin- derlagen en listen, waarvan een met het ter rein door en door vertrouwde, tegen vermoeie- nissen gewaperide en onscrupuleuze vijand gebruik kan maken en waarmee hij de ver- bindingslijnen van bet bezettingsleger kan bedreigen; offers ecbter, welke het aange- haalde rapport beschouwt als niet tevergeefs gebracht in dienst van de algemeene zaak. MEXICO IN OORLOG MET DE MOGENIBHEDEN VAN DE SPIL. De president van Mexico; Camachcr heeft in een, huitengewone zitting van het congres medegedeeld, naar uit Mexico-stad verluidt, dat Mexico zich van den 28sten Mei af be schouwt als in staat van oorlog met Duitsch- land, Italie en Japan. OpricJiteri van en deelnemen aan sreheimje orgartisaties wordt strong gestraft. In het Verordeningentwad is opgenomen een verordening van den Rijksoominissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, betreffende maatregelen tot beseherming de openbare orde en van de veibgtseid van het openbare leven. Hierbij wordt o.m. bepaald: Hij, die een geheime organisatie in het leven roept, wordt gestrai't met tuchthuis- straf van tenlminste een jaar, doch van ten hoogste vijitien jaren, in ernstige gevailen met levenslange tuchthuisstraf of met den (food. Hij, die aan een geheime organisatie deel- neemt of deze ondersteunt, wordt gestraft met de vermelde stratffen, in gevailen van Kehteren aard met gevangenisstraf van ten minste e^n jaar, doch \an ten hoogste vijf jaren. Hij, die middeUijk of onmiddellijk opwekt of aanzet tot ongehoorzaamheid aan de geldende reeihtsvoorschriften of tot weerspannigheid tegen maatregelen der bezettende macht of tot het onfchouden van vrijjwillige medewer- king bij de uitvoering van zoodanige maat regelen, wordt gestraft met gevangpnlsstraf •van ten hoogste vijf jaren en met geldboete van ten hoogste vijftig duizend gulden of met een van deze straffen. Poging is strafbaar. In bijzonder ernstige gevailen kan tucht huisstraf van ten minste een jaar, doch van ten hoogste vijftien jaren en geldboete tot een onbeperkt bedrag worden opgelegd. De voorschriften betreffende de uitlokking tolijven onaangetast. Hij die tgt het begaan van gewelddaden jegens personen of zaken opwekt of aanzet, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste vijf jaren en met geldboete van ten hoogste vrjftigduizend gulden, of met een van deze straffen. In bijzonder ernstige gevailen kan tuchthuisstraf van ten minste 6en jaar, doch van ten hoogste vijftien jaren en geld boete tot een onbeperkt bedrag worden opge-* lego. De voorschriften betreffende uitlokking b'itjven onaangetast. Boveribedoelde feiten zijn delicten in den zin van paragraaf lid 2, der verordening nr. 52-1940 betreffende de Duitsche rechter- lijke macht voor strafzaken, zooals deze is ge- wijzigd door de verordening nr. 56-1942. Deze verordening is 23 Mei in werking ge- treden. BINNENLANDSCH OVERZIOHT. Opnieuw heeft de Duitsche overheid hier te lande gewaarschuwd tegen alle vijandige daden, gericht tegen de Duitsche weermacht. Het is over het algemeen een goede karak- tertrek in een volk, als het, vasthoudend aan eigen aard, geschiedenis en tradities, zich ver zet en verzetten blijft tegen vreemde invloe- den en vecht voor zijn eigen bestaan. Wij. er- kennen de waarde van zulk een geesteshouding en daarom te meer heeft Mussert zich al jaren lang verzet tegen de pogingen der laat ste Nederlandsche regeeringen om ons rijk te laten funge^ren als sloepje achter de groote boot van Etngeland en Frankrijk. Het verzet dat nu geboden, de sabotage die nu gepleegd wordt tegenover de bezettende macht. vloeit dan bok niet voort uit een ge- zonde neiging van ons volk om ,,zachzelf te blijven", want het was reeds sedert jaren zich- zelf niet meer, doch de dienares^e der grootte zusterdemocratieen ,maar uit domme verstokt- heid. onedele kuiperij. Dit verzet is geen eer- lrjke volksuiting, maar het is de stuiptrekking van geldmacht en jodendom. Goede Nederlanders, die nog iets in zich voelen leven van den waarachrigen Nederiand- schen aard en die zich bun Germaansche af- komst niet schamen, weten de bedoelingen van het Duitsche volk te waardeerenhet gaat om het zijn of niet-zijn van Europa en zijn beschaving, om de uitschakeling van de heerschappij der klasse, of dat nu de arbei- ders- of de kapitalistenklasse is. Goede Nederlanders loochenen hun rassenverwant- schap met hun broedervolk niet en voelen zich solidair met de mannen, die in de allermoei- lijkste omstandigheden, eerlijk en open, zon der anderen voor zich te laten' opdraaien, den vpmieler van Christendom en orde aan het Oostfront weerstaan. Wat enkele dagen geleden gebeurd is het terugvoeren van vele officieren der Neder landsche weermacht in krijgsgbvangenschao heeft ons het schaamrood naar de wangen ge- jaagd. Officieren, die de nog nimmer voorge- komen gunst genoten, v66r het einde van den oorlog weer uit krijgsgevangenschap ontslagen te worden teneinde hun land in den weder- opbouw te kunnen dienen, hebben hun woord gehroken en in het geheim, opgestookt door de Londensche radio, samengesmeed tegen de Duitsche weermacht. Geen wonder, dat de Duitsche legerleiding genoodzaakt was haar gunst ten opzjchte van het gecapituleerde leger in betrekking tot de officieren tenminste ongedaan te maken. Nog gaat het grootste gedeelte van dat voormalige leger vrijuit doch de kans is groot, dat, indien het volk niet spoedig leert inzien, dat niet het verzet tegen maar de medewerking met het Duitsche volk en zijn leger plicht is, straks ook de onderofficieren enz. weer in krijgsgevangenschap terugge- bracht zullen worden. Duitschland, dat voor heel Europa den strijd voert op leven en dood, kan onmogelijk toestaan, dat men achter zijn rug. complotten smeedt ten einde hem de overwinning te be- moeilijken of zelfs onmogelijk te maken. Al diegenen in ons land, die er nog stilletjes op hopen, dat ,,de Rus het er goed afbrengt" wenschen wij toe, dat ze eens eenige jaren mogen doorbrengen in het Sovjet-paradijs, op we Iks ondergang zij v6or den oorlog zelfs zoo vurig hoopten, voor welker vernietiging zoo- vele ijveraars van nu zoo vurig baden! Doch het monster van het bolsjewisme zal vemield worden. Anders is het gedaan met csis Chris tendom en onze beschaving en vallen wij terug in een barbarij, die zelfs van die der primi- tieven nog dSArin verschilt, dat zrj uitloopt op beestialiteit. Want gevangen eerlijke tegen- standers de oogen uit te steken, den buik open te snijden of "te ontmannen is niet bar- baarsch meer, doch. beestiaal. Zulk 'n handel- wijze getuigt van den diep gevailen staat van heel het Sovjet-volk ook v66r den oorlog! V Het nationaal-socialisme laat niets onge daan om een goed begrip te kweeken omtrent de Germaansche samenwerking in het Nieuwe Europa. De N.S.B. kan voor de waarheid dezer boodschap zich beroepen op het woord van den Leider, dat deze liet publiceeren na zijn be- zoek aan den Ftihrer. Het Nederlandsche volk zal de gelegenheid krijgen als vrij volk met de volkeren van gelijken bloede en gelijk ras te bouwen aan zijn eigen toekomst. Ger maansche samenwerking beteekent voor mil- lioenen Nederlandsche arbeiders en boeren de verlossing uit een jarenlange democratische slavemij, met al haar gevolgen als stempelen, pauperisme, crisis-maatregelen enz. Een ieder die zich daaijbegen verzet, dient het volk niet maar brengt het grootelijks in gevaar*. Daarvoor bestaat geen straf die zwaar genoeg ig1! A ERHOOGING VAN DE TEGEMOET- KOiMING AAN WEDUWEN VAN VOOR 1909 OVERT,EDEN MIEITAIREN. Het Verordeningenblad van 23 dezer hevat een achtste uitvoeiingsbesluit van den rom- missaris. voor de belangen van de voormalige Nederlandsche weermacht nopens maatregelen ten aanzien van de bezoldiging en verzorging van militairen en burgerlijk personeel der voormalige Nederlandsche zee- en landmacht. Toen in 1909 de weduwenwetten personeel land- en zeemaeht tot stand kwamen, waren er verscheidene weduwen van daarvoor over- leden militairen, welke niet onder deze wetten vielen. Aan deze weduwen is daarop een gra- tificatie toegekend gelijk aan het pensioen, dat zij zouden hebben genoten, wanneer de wgtten pok op deze cajtegorie Van toepassing waren geweest. Vervolgens versdjee'p ip, 1931 een regeling, waarbrj bepaalde norm en werden vastgesteld. waarbij tevens werd bepaald, dat aan bov.en- bedoelde categorie van weduwen naast deze gratificatie een bijslag kon worden gegeven om die normen te bereiken met dien verstande echter, dat deze bijslag ten hoogste 100 pro- cent. van de verleende gratificatie mocht be- dragen. v In het thans uitgegeven besluit is dit maximum-percentage van den bijslag ver- hoogd tot 130. WAARDEBONS WINTERHLLP. De geldigheidsduur verlengd. De directeur-generaal van de stichting Win- terhulp Nederland maakt bekend, dat de ter- mijn, waarbinhen de waardebons seizoen 1941- 1942 bij' de winkeliers en handelaren kunnen worden aangeboden, in afwijking van den op de voorzijde vermelden tekst is verlengd tot uiterlijk 30 Juni 1942. De verzilvering van deze waardebons brj alle banken en spaarbanken kan eveneens in afwijking van den op de rugzijde vermelden tekst geschieden tot 1 Augustus 1942. De banken en spaarbanken- kunnen de ingewissel- de waardebons uiterlijktot 15 Augustus 1942 inzenden bij de t kasvereeniging N.V. te Am sterdam. - DE ORGANISATIE VAN SCHOOL- ARTSENDIENSTEN. Bij besluit van de secretarissen-gener-aal van sociale zaken en van binnenlandsche zaken, is bepaald, dat eerstgenoemde secretaris-gene- Tegenover de bloodroode Internatio nale van den bolsjewistischen haat 'staat de SS als „internationale" van het Germaansche bloed. Deze tegen- stelling is onuitwischbaar, de strijd gaat op leven en dood. Daarom staan nu schouder aan schouder in de gelederen der SS de Germaansche vrijwilligers uit alle landen aangetreden. Zij zullen het roode beest van het Kremlin vernie tigen. Strijdt ook gij mede tegen de bolsje- wistische intemationale. Treedt in de rijen der Nederlandsche raal bet rijk ten behoeve van schoolartsen- diensten in districten verdeelt, waarvan elk district bestaat uit een of meer gemeenten. Het rijk vergoed van de kosten dei; op te richten schoolartsendiensten of van belang- rijke verbeteringen van reeds bestaande diensten. Indien in een district een schoolartsendlenst niet of niet volledig bestaat, kan worden be paald, dat binnen een door 'genoemde secre- tarissen-generaal te stellen termijn in dat district een schoolartsendienst moet worden opgericht. Het toezicht op de schoolartsendiensten wordt uitgeoefend door de geneeskundige in- specteurs van de volksgezondheid. DUITSCHE RECHTERL1JKE MACHT VOOR STRAFZAKEN. Het verordeningenblad bevat een tweede verordening van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, houdende wijziging en aanvulling der verordening nr. 52/1940 betreffende. de Duitsche rechter- lijke macht voor strafzaken, waarbij wordt bepaald, dat aan artikel 10 der verordening nr. 52/1940 betreffende de rechterlijke. macht voor strafzaken, zooals gewrjzigd bij de ver ordening nr. 123/1941, een eerste lid wordt toegevoegd, luidende: ,,Het openbaSur ministerie vervolgt feiten, ter zake van welke hetzelve het opleggen van straf in het algemeen .belang noodzakelijk acht. Aan het slot van art. 10 wordt nog een vier de liji toegevoegd, luidende: ,,De vordering kan in alle gevailen tot voor het begin van het requisitolr van het open- baar ministerie terterechtzittang worden in- getrokken". Deze verordening treedt 23 Mei in werking. REROEPSGOEDEREN VERVOER. Bindende regeling van loon en vacantia. In de Staatscourant van 27 dezer is opge nomen een bindende regeling ten aanzien van loon en vacantie voor werknemers, werkzaam in het beroepsgoederenvervoer langs den weg. Voor de vaststelling van het loon worden de gemeenten ingedeeld in vijf klassen, waarbrj 't 'bainimumweekloon voor. werknemers van 24 jaar en ouder, op basis'van 'n 48-urige werk- week wordt vastgesteld op resp. f 26. .f 25, 24, f 22 en 20. Voorts is opgenomen een loonregeling voor werknemers beneden de 24 jaar, terwijl ook de vacanties worden geregeld op dien voet, dat voor elke maand welke vopr 1 Juli van eenig jaar sedert 1 Juli van het vorige jaar js ge\verkt, een halve dag vacantie wordt gegeven met behoud van loon, Voor zoover bij bet in werking treden van deze regeling voor een werknemer een gunstiger regeling geldt, blijft deze gehandhaafd. NEDERLANDSCHE VKACHTROOT TOT ZINKEN GEBRACHT. t Naar Associated Press uit Willemstad meldt, is het vrachtschip .Flora" van de Nederlandsche Stoomboot Maatschappij te Amsterdam, in de Caraibische Zee getorpe deerd en tot zinken gebracht. De reederij heeft thans vier schepen van haar Caraibische vloot verloren. De Flora". 1417 ton bruto en 824 ton netto, werd in 1921 bij H. te Veldhuis te Papen- drecht gebouwd. Zij wordt gereed gemaakt, een nieuwe zending pakketten voor het Oostfront, voor onze dappere strijders tegen het bolsjewisme. Honderden pakketten stapelen zicb op. Pak ketten met taoeken, tijdschriften, versnaperdn- gen, tabak. sigaren en sigaretten. Ieder pak- ket zal den oratvanger bewijzen, dat wij van 't thuasfront bem niet vergeten zijn. Integen- deel ons wel degelijk er van bewust zijn. dat hrj dag in dag uit voor ons zijn leven waagt. Landgenoot, een nieuwe zending pakketten wordt gereed gemaakt. Zorgt dat gij ook straks de voldoening helbt uw steentje te heb ben bijgedragen, Stort een flink bedrag, van- daag nog, op girorekening 432100, t.n. verzor- gingsfonds vrijwilligerslegioen Nederland, Koninginnegraeht 22 te 's Gravenhage.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 1