41 rfmffn NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN it No. 10.373 WOENSDAG 27 MEI 1942 82® Jaargang Buitenland BSnnenfand r~ DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Ten zuiden van Charkow is een omsingelingsslag gaande. De siag bij Charkow woedt voort. Met gastrecht naar Duitschland. ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT TER NEUZENSCHE COURANT VIjBSOHLJXT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VBIJDAGAVOND. Prijsveitiooging advertentien toegestaan door hot Departement van Handel, Nijverbeid en Scheepvaart onder No. 16236 N.P. d.d. 24 Maart 1942. ABONNEMENTSPRIJSBinnen Terneuzen 1,42 per 3 maanden; buiten Terneuzen 1 73 per 3 maanden. Bij vooruitbetaling 6,60 per jaar. Uitgeefster: N.V. Firma P. J. VAN DE SANDE Telefoon 2073 Giro 38150 Directeur: I. van de Sande. ADVERTENTIEN: Per mm 10 cent, minimum per advertentie f 1,50. Rubriek Kleine advertentien: 15 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent; max. 8 regels. Dienstaanbie- dingen en dienstaanvragen 15 regels 52 cent, iedere regel meer 10 cent. Met ver- melding Brieven of Adres Bureau van dit blad 10 cent meer. Handelsadvertentien brj regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. In- zending van advertentien uiterlijk 10 uur v.m. op den dag van verschijning. Hoofdredaeteur: N. J. Harte, Terneuzen. Het opperbevel der Duitsche weermacbt maakte Maandag bekend: De operaties ten Zuiden van Charkow heb- ben zich ontwikkeld tot een omsingelingsslag. Het gros van drie Sowjetlefers, waaronder sterke gepantserde strijdkrachten, is ingeslo- ten. Alle pogingen om uit te breken zijn mislulkt met de zwaarste verliezen voor den tegenstander. In den midderisector zijn bij eigen aanvallen meer dan dertig plaatsen ingenomen. Ten Zuid-Oosten van het Ilmenmeer mislukten plaatselijke aanvallen van den vijand. In Lapland hebben Duitsche en Finsche troepen in zware gevechten van verscheidene weken vijandelijke strijdkrachten ter sterkte van verscheidene divisies verslagen. Hierbrj heeft de afdeeling wielrijders 99 ondanks de moeilijkste terreinsomstandigheden, een door- braak tot stand gebracht door een hardnekkig verdedigde, diepe vijandelijke kazemattenstel- iing. Aan de baai van Kandalaksja vernielden duikbommenwerpers een belangrijke brugvan de spoorlijn van Moermansk. Formaties gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht een steunpunt van lichte Britsche zeestrijdkrachten aan de Zuidkust van Engeland doeltreffend met brand- en bri- santbommen bestookt. v In den nuddenseictor boeken de Duitschers terreinwtnst. De omsingelingsslag ten'Zuiden van Char kow is in vollen gang. Met geconcentreerde kracht probeert de ingesioten tegenstander in Oostelijke richting uit te breken. In zware gevechten werd dit oogmerk ook Maandag verijdeld. Tevens heeft de aanval van Duit sche, Roemeensche en Hongaarsche formaties uit het Zuiden, Westen en Noorden de bewe- gingsvrijheid van den vijand aanzienlijk be perkt. Zijn dichtapeengedrongen massa's worden in toenemende mate geteisterd door de vemietigende slagen van onze luchtmarht. Ten Noord-Oosten van Charkow werden her- haalde aanvallen der bolsjewisten afgeslageu. an den middensector van het Oodt'elijke front hebben eigen locale aanvalje.r opnieuw terreinwinst gebracht. Eli gen ondememingen van stormtroepen in den Nooidelijken front- sector verliepen succesrijk. In de wateren tusschen de Noordkaap en IJsland hebben gevechtsvliegtuigen m den nacht van Maandag op Dinsdag een vijande- lijk konvooi onder sterk escorte aangevalien. E)en koopvaarder van 8000 ton weed tot zin- ken gebracht en vijf andere door bommen be- schadigd. In Noord-Afrika hebben- vrij veei gevechts vliegtuigen militaire doelen bij Tobroek ge- bombardeerd. Hoe de omsingeling werd tot stand gebracht. Het D.N.B. meldt uit Beriijn: De slag rondom Charkow woedt nog steeds met onverminderde kracht voort en zal, naar militaire desikundigen in de Duitsche hoof de tad meenen, als een der zeer groote omsingelings- slagen van den Europeescheir veldtocht in het Oosten in de krrjgsgeschiedanis worden opge- teekend. De na de omsingeiing ::i den strijd gebrachte Duitsche. Roemeensche en Hon gaarsche formaties zijn in het gebied ten Zuid-Oosten van Charkow naar het Westen omgezwenkt; de ring om de hoofdmacht van de voor het offensief in den strijd gebrachte troepen van Tiinosjeniko is volkomen ge- sloten. Nog is de druk van de hier tezamengedron- gen drie vijandeLrjke legers buitengewoon sterk. Nog is de te^enstand der boisjewisten georganiseerd. doch reeds zijn de eerste aan- wijzingen der ontJbmding me.kbaar. Volgens de ervaringen van verieden jaar vormt dit de inleiding van het laatste stad.uni, waarvan als het essentieele kenmeric de zuivering en ontruiming van het omsingclde gebied door de Duitsche en verbonden foimatiss moet worden beschcuwd. Men is te Beriijn van meaning, dat alleen op het slagveld ten Zuid-Oosten van Charkow, •daar, waar de groote rug om de beste stoot- iegers van Timosjenko zich gesloten heeft, nog steeds ongeveer een half millioen man tegenover elkaar staan. Het daarbij behoo- rende materiaal is enorm. De sterkte van de ingesioten pantserformaties kan gemakkelij-k worden afgeleid uit de tot nu verstrekie ge- gevens omtrent kapotgescioten, vernietigde of buitgemaakte vijandelijke pmtserwagens. Daaruit blijkt. dat Timosjaakr al zijn hoop op dit offensief tezamen met zijn plan orp het schiereiland Kertsj -had gesle'd, dat hij hiei- heen en naar Kertsj ai het maa- eenigszins beschikbare materiaal had gasonden, om, het koste wat het wil, door het Europeesche front te breken en in een groot offensief de EXiro- peesche legers van den gebeelen Zuidelijkn sector te omsingelen. Doch het interessantste van de geheele ont- wikkeling van den slag is, dat hier over een uitgestrekt gebied de Duitsche en verbonden troepen rug aan rug strijd-en, n.l. daar, waar het eene leger naar het Westen omzwenkte, terwiji het andere den rug dekkend, met het front naar het Oosten, het offensiesf stelsel- matig voortzet. Als gevolg van een geh-eel nieuwe tactiek, waarin de Duitsche troepen tijdens den lan- gen winter ondenricht zijn, en van de nieuwe Duitsche wapens zijn de verliezen aan den kant van de Buropeesche legers verbazend gering, zeifs gemeten naar de relatief geringe verliezen van bet Vorige jaar, en de hevigheid en verbitterdheid van den strijd. Anders is het aan Sowjet-Russische zijde. De Sowjet-iRussische' verliezen zrjn dermate hoog, dat zij ook hier weer hun uitwerking beginnen te doen gevoelen in een verminder- den offensieven geest. v Naar het opperbevel van de weermacht in- zake de gevechten ten Zuiden van Charkow verder mededeelt, vielen d.d Duitsche en ver bonden troepen Maandag de ingesioten drie bolsjewistische legers concentrisch aan, zoo- dat de omsingelingsring nog nauwer kon wor den aangehaald. De ap een klein gebied op- eengedrongen bolsjewisten ondernamen op 25 Mei in den loop van den dag verscheidene pogingen om met sterke strijdkrachten, ge- steund door talrijke pantserwagens en bevig artillerievuur, door te breken. Tegelijkertijd vielen dfe bolsjewisten, am de omsingelde troe pen te ontlasten, van buiten af aan. Aan beide plaatsen van het front werden de aan vallen in hevige gevechten met aanzienlijke verliezen voor de bolsjewisten afgeslagen. Hiertaij werden elf in een plaatsje binnenge- drongen bolsjewistische pantsei-wagens ver- nietigd. Ook ten Noord-Oosten van Charkow deden de bolsjewisten herhaalde ontlastingsaanMal- len, die echter met zware verliezen voor de bolsjewisten werden afgesiagen. THANS ONGEWONE WARMTE. Omtrent de succesrijke afweergevechten in het gebied van Charkow deelt het opperbevel van de weermacht nog mede, dat deze gevech ten zware eisehen aan de troepen stelden, niet alleen door de felheid van den strijd. zelfdoch ook door de in dit jaargetrjde ongewone warmte, die tot 30 graden (86 graden Fahren heit) steeg. De Duitsche luchtmacht bad een werkzaam aandeel in de successen. Tnlrijke gebouwen werden door branden en ontploffingen ver- woest. Bij een aanval van Duitsche vliegtui- gen op een groote vijandelijke colonne gingen 24 vrachtauto's in vlammen op. Wij lezen in de Deutsche Zeitung: Tot de actueelste vraagstukken van Neder- land in den strijd om zijn en Europa's veilig- heid behoort het af staan van arbeidskracht. Hoewel uit dit land reeds duizenden naar Dtntschland zijn geg-aan. doen zich nog stdeds verdere mogelijkheden voor om in het Duit sche Broedervolk aan a roe id en brood te komer en de juiste plaats in te nemen. Wie aan dezen oproep naar Duitschland gehoor geeft geniet daar gastrecht. Daaromtrent vet rdt ons uit, Beriijn het volgende geschreven De buitenlaudscbe arbeider is vrijwillig naar Duitschland gegaan om Duitscbland's grooter g'eworden behoefte aan arbeidskrachten te dekken en bij de Duitsche ooi.ogsinspanning te h^lpen. Dientengevolge heeft hij gastrecht van Duitschland. Om dit grondbeginsel bij de zorg voor aile in Duitscbland te werk gestejde i arbeiders voldoende geldeaid te maken, heeft de Generalbevollmachtigte fur den Arbeits- einsatz. Gauleiter Sauchel, op 7 Mei 1942 richtlijnen voor het in dienst stellen van bui ten! andsche arbeidskrachten en hun werving gegeven. Volgens de bepalingen zal voortaan de ge heele zorg voor de buitenlandsche arbeids krachten ter plaatse van den arbeid en in de gemeenscbappeljjke kampen door het Duitsche Asbeidsfront worden behartigd. Uitgezonderd zijn slechts de buitenlandsche arbeiders, die in den landbouw zijn tewerk gesteld. Bijzonder belangrijk voor den waarborg van een goede samenwerking tusschen de buitenlandsche arbeiders en de Duitsche instanties was een duidelijke regeling van de werving. Het tewerkstelien van buitenlandsche arbeiders uit het verbonden bevriende of neutrale bui- tenland geschiedt op den grondslag van weder- zijdseh veitrouwen. Tegenover het Duitsche gastrecht staat dus aan den anderen kant een verplichting" van den buitenlandschen arbeider. Zijn taak bestaat daarin, zich in de bedrijfs- discipline precies zoo in te schakelen als de Duitsche arbeider doet. Om een uniforme regeling van de verant- woordelrjkheid te waarborgen, is de bevoegd- heid tot werving van arbeiders uitsluitend gelegd in de handen van de gevolmachtigdien van den Generalbevolimdchtigte of in die van voor het probleem van de tewerkstelling bevoegde militaire of civiele instanties in de bezette gebieden. Bij de verbonden bevriende of neutrale staten wordt bovendien een over- eenkomst gesloten met onze daar geaccredi- teerde diplomatieke vertegenwoordigingen Teneinde iedere onduidelrjkheid van tevoren buiten te sluiten die later tot misverstanden en wrijvingen zou kunnen leiden, wordt de buitenlandsche arbeidskracht, die naar Duitschland wil gaan, bp de werving van de loon- en arbeidsvoorwaarden in de Duitsche bedrrjven in kennis gesteld. Hierbrj hoort een grondige onderrichting terzake arbeidstrjd, sociale verzekering en belasting. Verder volgt een inlichting over verlof, familiebezoek, pas- aangelegenheden, werkkleeding en andere voor den arbeider belangrijke zaken, Teneinde de aangeworven krachten niet ver- keerd aan te wenden, worden de arbeiders. die naar Duitschland gaan, nauwkeurig op hun vakkennis onderzocht. Zij krijgen brj hun werkzaamheid in Duitschland de mogelijkheid, zooals de verhouding van bevriende en ver bonden staten dat on der ling meebrengt, nieu we vakkennis te verwerven. Behalve het on- derzoek naar de geschiktheid uit vakoogpunt wordt ook gezorgd voor een onderzoek naar de gezondheid. De buitenlandsche arbeider wordt door ambtelijk aangewezen artsen van het land, waar de werving plaats vindt, op zijn lichamelijk prestatievermogen onderzocht. De eisehen, die gesteld worden, zrjn streng, om den waarborg te geven. dat de aangeworvene met het Duitsche arbeidstesjipo gelijken tred kan houden. Een uniforme regeling is ook getroffen voor her yervoer der aangeworven krachten. In den regel geschiedt dit in speciale treinen. Betreft het kleine groepen. dan wordt een z.g. groe- pentransport uitgevoerd. Om een goede ver- zorging te verzek-eren, is bepaald, dat de ian- den. waar geworven wordt; op grond van in- terlandelijke overeenkomsten, de verzorging tot aan de landsgrenzen op zich nemen. In het .Duitsche Rijksgebied neemt en wel tot aan- komst op de plaats van den arbeid, het Duit sche Arbeidsfront deze zorg over. Ieder aan geworvene is bij den aanvang van de in Duitschland geldende verzorgingsvoorschriften op de hoogte gebracht. De arbeiders worden zooals bekend, in gemeenschappelijke kampen ondergebracbt. Duizend kampen beheert het Arbeidsfront zelf. Voorts zijn er 4000 kampen, die onder het beheer van de industrie en het leger staan, waarvoor het Arbeidsfront in sociaal opzicht zorgt. Het aantal der kampen zal thans tot 8000 worden uitgebreid, waarvoor het Duit sche Arbeidsfront de kampleiders beschikbaar stelt en de sociale zorg op zich neemt. Voor het aanstellen als kampleider zullen slechts de beste krachten genomen woyden. De sociale zorg houdt ook de inteilcctueele en cultureele verzorging in; Volgens dezelfde grondbeginselen, die in den loop der jaren bij de verzorging van het Duit sche personeel werden ontwikkeld, waarbij natuurlijk op het nationale karakter acht wordt gegeven, worden feestavonden en ver dere ontspanning georganiseerd. Ter ontspan- ning der buitenlandsche arbeiders organiseert 't Duitsche Arbeidsfront g^stvoorstellingen door kunstenaars uit de landen waar de arbeiders vandaan komen. Aldus omvat de zorg van het Arbeidsfront het tewerkstelien van den buitenlandschen arbeider, zoowel bij: den aanvang zijner werkzaamheid als gedu- rende zijn geheele verblijf in Duitschland". Overal waar Nederlanders werken zijn ook Nederlandschevertrouwenslieden aangesteld. BRITSCHE PATROUIXXES IN LIBYK TERUGGESLAGEN. "Communique No. 725: In Cyrenaica levendige verkenningsbedrij- vigheid; wij hebben vaandelijke patrouilles teruggeslagen en. eenige ^-vahgenen gemaakt. Onze vliegers hebben opnieuw fraaie succes sen behaald en in een aantal gevechten-negen Engelsche vliegtuigen neergeschoten, ?zonder zelf verliezen te lijden. IDoeien te Mikabba (Malta) werden getrof fen door onze bommenwerpers, die, toen zij door vijandelijke jagers werden aangevalien, twee ..Spitfires" neerschoten. Vier Vijandelijke iachttoestellen werden door de begeleidende jagers neergeschoten. Al onze toestellen keerden op hun basis terug, hoewel zij ge troffen waren -en er gewonden aan boord waren. In de Middellandsche Zee is een onzer con- vooien zonder eenig succes door duikbooten en vliegtuigeh aangevalien. Eeh .Britsch toe- stel werd door het afweervuur van een onzer escortevaartuigen getroffen en viel in zee. Engelsche vliegtuigen hebben Dinsdagnacht eenige bommen laten vallen in de omgeving van Messina, tusschen San Raineri en Giardino a Mare; weinig belangrijke schade en drie ge- wondep onder de militairen. LOMBOK, SOEMBAWiA EN FLORES BEZET. Naar de leider der persafdeeling «van het Japansche ieger in Nederlandsch Indie meldt hebben Japansehe troepen in rauwe samen werking met de vloot de eilanden Lombok, Soeanbawa en Flores bezet. MINISTER DARKE MET ZIEKTEVERLOF. •(DfN.B.) Minister Darre is wegens gezond- heideredenen voor geruimen tijd met verlof gegaan. De Fuhrer heeft gedurende dien tijd den staatssecretaris van het ministerie van voedselvoorziening en landbouw. Herbert Backe, belast met de leiding van de zaken van den minister voor voedselvoorziening en land bouw. den boerenleider en den Pruisischen minister voor voedselvoorziening en land bouw. ENGELSCHE LUGHTAANVAE OP DE -hv FRANSCHE KUST AFGESEAGEN. Naar het opperbevel van de Duitsche weer macht mededeelt, hebben Britsche formaties jagers Maandagmiddag aanvallen gedaan op de Franscbe Kanaalkust. Duitsche jachtviieg- tuagen' van het type Facke-Wulf vielen den vijand aan en dwongen hem- boven zee terug te keeren. Twee Spitfires werden zonder eigen verliezen neergeschoten. WEER EEN TURKSCH SOHIP GETORPEDEERD. D.N.B Een Sovjetduikboot heeft in din ochtend van 23 Mei op een afstand van 1000 m van de Bulgaarsche kust bij Zarevo een drietal torpedo's afgevuurd op het Turksehe motorschip Safat. De laatste torpedo trof doel en bracht het schip tot zinken. Negen leden der bemanning konden zich op de nabij zijnde kust in veiligheid brengen. INSTEJJJNG VAN ?)EN VRIJWTLLJGE HULPPOLTriE. In het Verordeningenblad is opgehomen een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende de ins'telling van een vrijwillige hulppolitie. Hierin wordt o.m. het volgende bepaald: Een vrrj-wiUige huippcli'ie wordt ingesteld, welke tot taak heeft de gewone politie-orga- nen te ondersteunen: 1. Bij de bestriding van ram pen en andere openbare noodtoestanden; b 2. bij de bestrijding van emstige gevaren en schaden, welke tengevolge van luchtaan- vallen ontstaan; 3. In andere bijzondere gevallen van hand- having van de openbare orde en de veiligheid van het openbare leven. De vrijwillige hulppolitie wordt aangesloten bij de eenheden en bureelen der gewone politie. Zij is uitsluitend onderworpen aan de aanwij- zingen en bevelen van de commandeerende instanties der gewone politie. Agent van de vrijwillige hulppolitie kan slechts zijn hij die: 1. Nederlander is; 2. ten minste achttien en ten hoogste vijf en .veertig jaar oud is; 3. lichamelijk, geestelijk en moraal ge- schikt is; 4. de nieuwe Europeesche orde voorstaat en bereid is deze naar zijn beste vermogen te dienen. De aan spelling bij de vrijwillige hulppolitie geschiedt op grond van een schriftelijke solli- citatie, welke wdrdt gericht aan den gevo-.- machtigde voor de reorganisatie van de Nederlandsche politie bij de departem'enten van justitie en van binnenlandsche zaken. "Uit de sollieitatie moet blijken, dat de onder 1 en 2, vermelde voorwaarden zijn vervuld en dat de gegadigde bereid is een schriftelijke verklaring, als bedoeld onder 4, te geven. De gevolmachtigde voor de. politie roept naar eigen goeddunken den gegadigde op voor de keuring. Een agent van de vrijwillige hulppolitie treedt uit de vrijwillige hulppolitie op het tijd- stip, waarop de gevolmachtigde voor de politie hem schriftelijk ontslaat. Een verzoek tot ontslag kan worden ingediend, zonder dat den verzoeker nochtans een recht op inwilli- ging van zijn verzoek toekomt. De gevolmachtigde voor de politie of de commandeerende instantie der gewone politie, onder welke de agent van de vrijwillige hulp politie ressorteert, roept dezen door middel van een oproepingsbevel tot de opleiding of tot den politiedienst op. De oproeping eindigt door een bevel tot in- trekking, of door verloop van den tijd, voor welken de oproeping is bevolen. De tot den politiedienst opgeroepen agent van de vrijwillige hulppolitie heeft de rechten en piichten van een gewoon ambtenaar van politie. De oproeping kan inhet- oproepingsbevel of bij latere instructie tot een bepaald doel wor den beperkt. Op dezelfde wijze kan worden bepaald, dat den agent van de vrijwillige hulp politie bepaalde rechten niet toejkomen. De wederzijdsche rechten en verplichtingen voortspruitende uit een arbeidsovereenkomst, welke een agent van de vrijwillige hulppolitie als werknemer heeft aangegaan, worden op- geschort, gedurende den tijd, dat de oproeping van kracht is. De werkgever kan de arbeidsovereenkomst niet opzeggen; evenmin kan hrj het verzoek, als bedoeld in art. 1639 W. van bet burgerlijk wetboek, indienen. Het recht van opzegging blijft voor den werknemer onverminderd bestaan. Heeft de agent van de vrijwillige hulppolitie een arbeidsovereenkomst met vast loon of saiaris aangegaan, dan blijft de aanspraak op loon of saiaris bestaan, indien de dienst, waar- toe hij is opgeroepen, ten hoogste vijf achter- eenvolgende dagen duurt. Indien de dienst waartoe hij is opgeroepen langer dan vijf dagen duurt, ontvangt de agent van de vrijwillige hulppolitie van het rijk een vergoeding, ingeval zijn inkomen wegvalt of de hoogte van het ondersteuningstarief niet bereikt. De vergoeding bedraagt voor iederen aange- vangen dag waarover de oproeping ich uit- strekt: 1. voor ongehuwde agenten van de vrijwil lige hulppolitie drie gulden; 2. voor gehuwde agenten van de vrijwillige hulppolitie vier gulden vijftig cent; 3. voor ieder kind beneden achttien jaar bovendien vijftig cent. De vergoeding wordt, indien de agent van de vrijwillige hulppolitie vrijen kost en inwo- ning geniet, dienovereenkomstig verminderd. In gevallen, Waarin deze regeling tot onbil- lrjkheid leidt, kan den agent van de vrijwillige hulppolitie op verzoek eon passende tegemoet- kdsaing worden verleend-. Iitcfien een opgeroepen agent van de vrijwil lige hulppolitie brj de uitoefening van den dienst lichamelijk letsel of nadeel met betrek- king tot zijn gezondheid lijdt, heeft hrj aan spraak of geneeskundige verzorging als een ambtenaar van rrjkspolitie. Indien. een agent van de vrijwillige hulp politie, die is of was opgeroepen, ten gevolge van een benadeeling zijzer gezondheid, brj de uitoefening van den dienst geleden, in zijn ge schiktheid o>m in zrjn onderhoud te voorzien wordt beperkt, ontvangt hij van het rijk een passende rente voor den duur van deze be- perking. Indien een agent van df vrijwillige hulp politie, die is of was opgeroepen, tengevolge van de uitoefening van den dienst overlijdt, ontvangen zrjn echtgenoote en zrjn kinderen van het rijk een passende rente, voor zoover van dezen redelijkerwijs niet kan worden ge- vergd, dat zij uit eigen arbeid of uit eigen middelen in hun onderhoud voorzien. Onder eerder genoemde arbeidsovereenkomst wofden medfe ■begTepen de dienstbetrekking van een ambtenaar en de leerlingsverhouding. Hij, die in de vrijwillige hulppolitie is>opge- nomen en aan een oproeping geen gevolg geeft, wordt gestraft met hechtenis van ten hoegste zes maanden en met geldboete van •ten hoogste een duizend gulden of met een dezer straffen. Deze feiten worden bechouwd als overtre- dingen. De- kosten van de vrijwillige hulppolitie komen ten laste v^n net rijk. Voor zoover sgenten van de vrijwillige hulppolitie binnen het kader der gemeentepohtie worden in dienst gesteld, betaalt de gemeente de kosten over- eenkomotig de uitvoeringsvoorschrifte.i aan het rijk terug. De dienaren van het politieke Chris tendom hebben in den loop der tijden veel onheil en leed over ons volk gebracht. Telkens weder brachten zij verdeeldheid tusschen volksge- nooten, tusschen menschen van het- zelfde ras en bloed. Door hun kuipe- rijen en intriges werd broederbloed vergoten. De kans daartoe mogen zij nooit meer krijgen. Strijdt daarom mede tegen de zwarte Internationale. Treedt in de rijen der Nederlandsche Artikel 16. 1. De commissaris-generaal voor de -pen- bare veiligheid en boogere leider der S.S. en politie vaardigt de voor de uitvoering van deze verordening noodzakelijke voorschriften uit. Hij kan de hem toekomende bevoegdheid aan de secretarissen-geperaal van de departe- menten van justitie en van binnenlandsche zaken of aan een van ben. oveidragen. Deze verordening treedt 28 Mei in werking. NEDERLANDSCH ARBEEDlSFRONT. De Centrale Persdienst van het N.A.F. *meldt: Bij de stichting van het N.A.F. is een zeer ruim generaal pardon afgekondigd. Zij, die op 15 Juli 1940 lid waren van eenige erkende vakorganisatie, zullen alle rechten hebben, die bij de reglementen van het N.A.F. zijn om- schreven, wanneer zij vodr 1 Juli 1942 tot het N.A.F. toetreden. De jaren, die zij lid waren van hun va'korganisatie, tellen dan mee bij de berekening v&n hun rechten. Allen, die lid zijn van een vakbond, worden automatisch lid van het N.A.F. Zij hoeven zich dus niet als lid op te geven. Zij moeten echter wel het vragenformulier inzenden, dat zij van het N.A.F. hebben ontvangen. Dit is noodzakelijk voor de vaststelling van hun rechten. Voorshands geschiedt de contributie-inning en de afhandeling van zaken door het appa- raat van de vakorganisaties. Nadrukkelijk vestigen wij de aandacht er cp. dat voor hen, die na 1 Mei 1942 schrifte lijk bedanken als lid van de vakorganisatie en geen contributie meer betalen, het generaal pardon niet geldt. JOODSCH BEZIT. Lnlevering van geld en voorwerpen. In 't Verordeningenblad van 23 dezer is op- genomen een verordening- van den Rijkscom missaris vodr het bezette Nederlandsche ge bied betreffende de behandeling van joodsche vermogenswaarden. Hierin wordt o.m. be paald Vorderingen van elke soort moeten schrifte lijk bij de bankiersfirma Lippmann, Rosenthal Co. te AVnsterdam worden aangemeld. wan neer zij op het tijdstip van het in werking tre- den dezer verordening of nadien geheel of ge- deeltelijk rechtens of economisch toekomen aan een persoon, die ingevolge het bepaalde bij. artikel .4 der verordening no. 189/1949 be treffende het aangeven van ondememingen jood is of als jood wordt aangemerkt. Het bovenstaande is niet van toepassing ten aanzien van vorderingen eener onder- neming, welke op -grond der verordening no. 189/1940 tot bet doen van aangifte isge- houden. De aangifte van de op het tijdstip van het in werking treden dezer verordening bestaan- de vorderingen dient uiterlijk op 30 Jum 1942 te geschieden. Vorderingen, welke eerst na het in werking treden ontstaan, of van welker ontstaan de tot het doen van aangifte gehou- den personen eerst na dit tijdstip kenriis neemt, moeten binnen een week" worden aan gemeld. Contanten, effecten enz. boven f 250 moeten worden ingeieverd. Vroegeie vrije maxima tot dusverre niet behandelde vermogensdeelen moeten onver- wiild, uiterlijk 30 Juni 1942, overeenkomstig de normen van artikel 1 der verordening no. 148/1941 worden ges'on. in depot gegeven of overgescbreven. De verordening is niet van toepassing voor zoover de gezamenlijke waar- de der contante gelden, cheques, effecten, te- gceden en deposito's, waarop de tot een gezin behoorende personen op het tijdstip van het in werking treden dezer verordening rebht hebben, niet meer bedraagt dan tweehonderd vijftig gulden. Over vorderingen en andere rechten, waar op de tot een gezin behoorende personen recht hebben, kan per kalendermaand tot een geza- menlijk bedrag van twee honderd vijftig gul den worden beschikt. lnlevering' ran kuustvoorwerpen enz. Collecties van alle soorten kunstvoorwerpen, voorwerpen van gbud, platina of zilver, als- mede bewerkte en onbewerkte edelsteenen, halfedelsteenen en parels, moeten. wanneer zij geheel of gedeeltelijk rechtens of economisch aan een der in artikel 1 genoemde personen toebehooren, aan de bankiersfirma Lippmann. Rosenthal Co. worden ingeleverd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 1