tanne"1 1 Giro Winferhulp 5553 vindt het geluk Opneming van Wegen, Voetpaden en Kunstwerken. v TERNEUZEN, 20 MEI 1942. AXEL. FEUILLETON De Nederlandsche Volksdienst in de practijk. Op het Marktplein te Heerlen sprak Dr. R. Ley tot Duitsche en Neder- landsche kameraden. Dr. Ley in gezelschap van denRijkscommissaris, Dr. Seyss Inquart, generaal-commissaris Hauptdienstleiter Schmidt en Van Geelkerken, plaatsverv.ahgend leider der N.S.B. (V.P.B.-Polygoon-A. P. Breyer-m.) De Nederlandsche SS. defileert op het Plein te 's Gravenhage voor den Reichsfuhrer der SS., Himmler. Op het podium onderscheidt men v. 1. n. r.Rijkscommissaris dr. Seyss-Inquart, de Reichsfiihrer der SS. Himmler en ir. Mpssert. Stapf-Mol-Pax Holland-s. De Burgemeester van HOEK maakt be- kend, dat, te beginnen op 30 Me\ 1942, van- wege de gemeente een algemeene opneming zal worden gehouden van de WEGEN EN VOETPADEN MET DE KUNSTWERKEN in deze gemeente. Hoek, 18 Mei 1942. De Burgemeester voornoemd, F. J. DEES, waarnemend. Himmler het woord. Hij zeide o.a.: „Leider, S.S.-mannen. Vijf maanden is het nu geleden, dat het Nederlandsche legioen van u, leider, in een opleidingskamp afscheid nam, om deei te nemen aan de zware gevechten van den afgeloopen winter en nu na twee jaren hebt gij, manrten der S.S., uw eed van trouw aan den Fiihrer, Adolf Hitler, afgelegd. Gij hebt nu den eed gezworen, die voor u vele tiendui- zenden S.S.-mannen, in het bijzonder Duitsche, hebben afgelegd. In dezen eed, die ons alien omvat, ons S.S.-mannen onverschillig, welk land wij ons vaderland noemen, in dezen eed, dien wij hebben gezworen, ligt besloten, de trouw. Er is een ding, dat nimmer ver-" geven kan worden en waarvoor de S.S.-man nooit op vergeving kan rekenen, en dat is ontrouw. Ik weet, dat gij alien hier zoo denkt gelrjk wij zelf alien denken. De tweede deugd, welke in den eed ligt oesloten, is de dapperheid. Ik eisch van iederen S.S.-man, van iederen Sturmmann, van ledei*-regiment, dat zij aan- vallen, zoolang het bevel tot aanvallen is gegeven. Gij hebt dezen eed vrijwillig afgelegd, nim mer zullen wij in naam van den Fiihrer iets van u verlangen, wat in strijd zou zijn met dien eed, met de wereldbesehouwing van het nationaal-socialisme, met de wet van ons ge- meenschappelijk bloed, nooit en te nimmer. Met uw eed en met de woorden waarmede uw leider de Nederlandsche S.S. aan den Fiih rer heeft opgedragen, neem ik u nu op in de groote gemeenschap der S.S., der geheele Germaansche S.S. En dan eisch ik nog iets anders van u, dat gij. waar gij u in dienst hebt gesteld der groote gemeenschap, dat gij uwen leider nim mer tele-urstelt in den dienst aan uw vader land. Ik verlang van u, dat het voor u een eerezaak zal zijn, voor de besten in de N.S.B. te gelden. In dienst, in trouw, in gehoorzaam- heid en voorbeeldige plichtsvervulling. BEROEPSOFFICIIEREN TERUG IN KRIJGSGEV AN GENSGH AP Het opnieujw krijgsgevangen maken van de Nederlandsche beroepsofficieren, cadetten en adelborsten heeft de Haagsche redqetie van de .Deutsche Ztg i. d. N." de volgende be- schouwing in de pen gegeven De maatregelen, waartoe de bevelhebber van de Duitsche weermacht in Nederland zich genoodzaakt heeft gezien, zullen na hetgeen den laatsten tijd is voorgevallen het Neder landsche publiek waarschijnlijjt niet meer j verrassen. -Men zal veeleer in bezadigde krin- gen moeten toegeven, dat deze maatregelen onvermijdelijk waren. De voorwaarden, on- der welke indertijd de vrijlating der Neder landsche krijgsgevangenen was geschied, waren door het onverantwoordelijke ge'intri- geer van voormalige officieren, cadetten en adelborsten vervallen, daar het hier niet meer een daad betrof van enkele personen, voor wie men de groote massa niet verantwoorde- lijk kon stellen, maar, zooals in de bekend- making van den bevelhebber wordt gecon- stateerd, een aanzienlijk aantal. De bezet- tende overheid, wier hoogste plicht de bevei- liging van den strijd om het bestaan van het Duitsche volk is, kon niet anders handelen, wilde zij zich te eeniger tijd niet blootstellen aan de beschuLdiging van een ernstige achte- loosheid. In een strijd, die aan beide zijden met den wil tot volledige vernietiging van den tegen- stander en daardoor zonder erbarmen wordt uitgevochten, moeten wij ons met alle midde- len toeveiligen tegen tegenstanders, die plot- seling in onzen rug zouden kunnen opduiken. 'Het terugzenden van de vroegere beroeps officieren, cadetten en adelborsten van de voormalige Nederlandsche weermacht betee- kent zulk een beveiligingsmaatregel; verder fiiets. Het gaat niet om een daad van wraak- ZAicht, waaruit onze handelingen trouwens nog nooit .zijn voortgesproten. Zoo is het feit, dat de betrokkenen weer in Duitsche krijgsgevangenschap zijn gebracht, geenszins, zooals men hier en daar lijkt aan te nemen, een onteerende straf; de behandeling der krijgsgevangenen geschiedt juist op grond van de intemationale bepalingen, welke voor officieren zijn vastgesteld. Dat de krijgsge vangenen izich wel moeten onderwenpen aan de gewone beperkingen van hun persoonlijke vrijheid, zal tegenover de vrijheid, die zij in de afgeloopen twee jaar genoten, door meni- geen als iets onaangenaams worden gevoeld. De verantwoordelij'kheid voor het feit, dat het zoo is gegaan, moeten wij echter overlaten aan diegenen, die door hun onverantwoorde lijke kuiiperijen de maatregelen .van den weer- machts'bevelhebber hebben uitgelokt. Op een ander plan staat de arrestatie van de 460 gijzelaars. Het ondergrondsche ge- wroet van zekere krtngen heeft ook dezen maatregel afgedwongen, maar hier staat de factor van de vergelding op den voorgrond. Aan het slot van de officieele waarschuwing lezen wij, dat, wanneer het door de kuiperijen van de emigrantenelique te Londen tot ge- welddadige handelingen tegen Nederlanders en Duitschers in de bezette Nederlandsche gebieden zou komen en de rust en orde. ver- stoord zouden worden, deze gijzelaars met hun leven hiervoor borg staan." Daarmede is, voor elkeen onmiskenbaar, de bedoeling van dezen maatregel geschetst. Wic voortaan nog met het denkbeeld rondloopt om zijn wraak- zucht tegen zijn eigen landgenooten of tegen Duitschers bot te vieren, dat hij daarmede het leven der gijzelaars, die uit de hem na staande kringen zijn genomen, op het spel zet. Dat dit van Duitsche zijde geen ijdel drei- gement is, maar de vergelding zoo noodig op de daad zal volgen, behoort niet nader te worden uiteengezet, nadat de executies van den jongsten tijd een duidefijke taal hebben gesproken. Twee jaar bezetting hebben bewezen, dat de Duitschers het met de politiek van schik- king en vertzoening tegenover het Nederland sche volk eerlijk meenden. Het waren niet alleen de Duitsche overheidsinstanties, die deze politiek officieel vertegenwoordigden en nog altijd vertegenwoordigen, doch veeleer heeft iedere Duitscher of hij zich nu als lid van de weermacht of van het Rijkscommis- sariaat of in eenigerlei particuliere kwaliteit in dit land ophield zich een vertegenwoor- diger van deze politiek gevoeld, als resultaat van de achting, welke de Duitscher, zooals vanzelf spreekt, voor een broedervolk gevoelt. In deze houding zal ook in de toekomst geen wijziging komen; zij zal in ieder geval, wan neer er nog meer aanwijzingen voor anti- Duitsche activiteit aan het licht zouden komen, scherper en duidelijker zijn en zij zal duidelijk de grenzen laten zien, welke door de oorlogsomstandigheden zijn getrokken. Zou den sommige kringen, die tot dusver nog niets van de verschrikkingen van den oorlog hebben gemerkt, hebben vergeten, dat het Duitsche Rijk een harden strijd om zijn be staan voert, dan zouden zij met drastische middelen tot de werkelijkheid moeten wor den teruggebracht. Zij zouden daarmede niet alleen zichzelf schade aan lijf en goed berok- k.enen, maar ook een slechten dienst bewijzen aan hun volk, welke belangen alleen -worden gewaarborgd door handhaving. van rust en orde. HET STOKEN VAN MAGERNOOTJES 4. De directeur van het rijkskolenbureau ves- tigt er de aandacht op, dat kleinverbruikers huisbrand (behalve behoorende tot de groep b) en particulieren, die in hun haardkachel(s) of centrale lerwarmingsinstallatie mager- nootjes 4 plegen te stoken, in de toekomst niet verder op beschikbaarstelling van deze brandstof kunnen rekenen, in verband met het toenemende verbruik van deze brandstof voor generatoren. Daar ter vervanging van magemootjes 4 evenmin magernootjes 5, essenootjes 4/5 of cokes 4 beschikbaar zijn, wordt dezen ver- 'bruikers in hun eigen belang aangeraden, de noodige maatregelen 'e treffen* opdat met grovere afmetinigen brandstof zal kunnen worden gestookt. Voor centrale verwarmings- installaties komt uitsluitend cokes 1/2/3 in aanmerking. Voor ,technisch advies dient men zich te wenden tot erkende installateurs of kachel- eri haardsmeden. UITSTAPJE VAN NEDERLANDSCHE ARREIDERS TE BERLIJN. Het A.N.P. meldt uit Berlijn. dat het Ned. Arbeidsfront in samenwerking met de Deutsch-Niederlandische Gesellschaft de te Berlijn werkzame Nederlandsche atbeiders in de gelegenheid heeft gesteld voor een uiterst lage vergoeding een geheelen dag in de heer- lijke omgeving van de hoofdstad door te bren- gen. Op pleizierbooten voeren de leiders der bovengenoemde organisaties met honderden hier werkzame Nederlanders van Teelsee af om via Spree en Havel over Wannsee en Schwielowsee langs Spandau, Potsdam enz. naar Ferch te gaan, waar het gezelschap een maaltijd wachtte en Alex de Meester met zijn troep bovendibn nog een muzikaal- en jcaba- retprogramma bood. STRIJD TEGEN HET TANDBEDEHF. N.V.D. neemt schooltandverzorging ter hand. (V.P.B.) Het is algemeen bekend, dat een slecht geibit zeer nadeelig is voor de gezdnd- heid. Met rotte kiezen kan het voedsel niet behoorlijk gekauwd worden, zoodat ook de sprjsvertering hiervan de gevolgen ondergaat. Indien niet tijdig wordt ingegrepen, kan een slecht gebit zelfs de oorzaak zijn van een kaiajkontsteking. Een gezond en sterk gebit is dus voor jong en oud een kostbaar en noodzakelijk bezit. De erkenning van dit feit heeft in vroeger jiaren tot het instellen van de schooltandverzorging geleid; op school werden de gebitten door een tandarts onderzocht en zoo noodig medische hulp verstrekt of de ouders gewaarschuwd, dat een bezoek aan een tandarts noodzakelijk was. Maar in de crisis jaren is helaas ook de schooltandverzorging het slachtoffer van be- zuiniging geworden. Later is weliswaar door particulier initiatief, vooral in de groote steden, nog veel nuttig werk op dit gebied verricht, maar het grootste deel van het land bleef hiervan verstoken. Om; deze redenen heeft de Nederlandsche Volksdienst het initiatief genomen om de schooltandverzorging te centraliseeren en uit te breiden over alle scholen. Reeds is in ver- schillende gemeenten met dit werk een aan- vang gemaakt. Hoe noodig dit is, bleek o.m. in een plaatsje in de omgeving van Heeren- veen, waar in een klas van 19 leerlingen slechts ebn leerlirtg een gaaf gebit had. De behandeling geschiedt geheel kosteloOs, hetgeen voor de minder draag'krachtig-en van groot belang is. De ouders moeten voor een eventueele behandeling .toestemming geven. zoodat van diwang geeri sprake is. Maar wie zal medische hulp voor zijn kinderen weige- ren, indien deze noodzakelijk is? Bovendien is geblekent dat de kinderen geen angst heb ben voor den tandarts, omdat de behandeling geheel pijnloos geschiedt. Reeds zijn zeven tandartsen in vasten dienst van den N.V.D;., terwijl vele tandartsen hun medewerking verleenen. Het ligt in de be doeling om dit aantal elke tandarts kan medewerken sterk uit te breiden en zoo- cjoende vooral op het platteland, waar de tandarts vaak moeilijk te bereiken is, hulp te verleenen. Waar door particulier initiatief de schooltandverzorging behartigd wordt, zal de N.V.D. in nauiwe samenwerking met de be- staande instellingen werken. In de tojgkomst zullen dus de tanden van alle kinderen vol- doende verzorgd rworden, opdat hun gezond- heid ook in dit opzicht zoo goed mogelijk zij. DE ORGANISATIE VAN HET BEDRIJFSLEVEN. De organisatie-commissie heeft als uitslui- tende vertegenwoordigers van hun takken van bedrijf ingesteld de vakgroepen groothandel voor eieren, tabaksfabrikaten, aardappelen, alcoholhoudende en alcoholvrije dranken, spe- cerijen, hooi, stroo en ruwvoeders, kapok, koffie, thee, rubber, kruidenierswaren en pluimvee en wild. ROOSEVELT EN DE CITGEWEKEN NEDERLANDSCHE REGEERING. Het Alg. Handelsblad meldt: Roosevelt heeft met een persoonlijke bood- schap aan koningin Wilhelmina mededeeling gedaan van de Verheffing van het gezant- schap der Ver. Staten bij de uitgeweken Ne derlandsche regeerfng tot den rang van am- taassade. Als zoodanig is benoemd het lid eener bekende miilionnairsfamilie Anthony J. Drexel Biddle Junior, die zijn ,,geloofsbrief" reeds heeft overhandigd. Over Roosevelts schrijven, zoo meent de bekende Italiaansche commentator Virginia Gayda in de Giornala ciTtalia, zal de NedeVlandsche vorstin in bal- lingschap zich voldaan kunnen gevoelen, ook al is het een onmiskenbaar feit, dat de vol- gens Roosevelt zijde aan zijde met de dap- per.e Nederlandsche soldaten" strijdende Ame- komt het voor ons niet onverwacht en hebben we samen alles besproken. Gaat u nu maar direct uw koffer pakken. Als u zich een beetje haast, halen we den trein van zeven uur nog. Ik behoef mijn grooten koffer alleen nog ma a# te sluiten en mijn reismanden te pakken. Bij deze bezigheid trof mevrouw Staniecki haar 'ontslagen dienstbode. Ik -sta in een wocrd perplex, begon ze. Ik niet, madame, antwoordde Ursel kalm. Met mij behoeft u geen comedie -te spelen. U hebt dat theater alleen maar opge- zet om juffrouw Anne voor uw huwelijk kwijt te raken. En u zult haar kwijt. zijn. Wij gaan met ons beiden. We hebben al wekenlang op die poppenkast gewacht. Nu hebt ge den knuppel eindelijk in het hoenderhok gegooid en dat verrast ons heelemaal niet. Geeft u mij m'n loon maar u bent nog drie maan den ten achter en dan kunt u rustig den consul- trouwen, of wien u^maar wilt. Houd je brutale opmerkingen voor je, jij jij onbetr'ouwbaar schepsel. Windt u zich maar niet op, madame Staniecki. Mij kiuat u toch niet beleedigen. En wat die onbetrouwbaarheid betreft, dat woord zou ik maar liever niet in den mond nemen. Anders zou ik nog wel eens een paar lastige vragen kunnen stellen. Bijvoorbeeld, waar die erfenis gebleven is, die meneer Falke zijn dochter heeft nagelaten? Het zou eigen- lijk niet meer dan billijk'zijn, dat u het kind betaalde voor de Asschepoesterdiensten, die ze hier verricht heeft. En behalve dat. heb ik nog wel een paar and-ere dingen op m'n hart, madame Staniecki. rikanen den vijand nergens het hoofd hebben kunnen bieden en het Nederlandsch-Indische gebied ondanks alle beloften onverdedigd hebben gelaten. Roosevelt, zoo stelt Gayda in het licht, heeft door zijn onbezonnen politiek den oorlog in den Stillen Oceaan ontketend en de bezetting van Ned.-Indie door Japan teweeggebracht. ,,Dit gebied - aldus. Gayda - zal nooit meer onder de Nederlandsche kroon terugkee- ren. Maar desondanks groeit de diplomatieke vertegeniwoordiging, die bij het kleine Neder landsche hof is gebleven om de belangen van .niemand weet hoe veel en wat voor Nederlan ders te behartigen, in aanzien en prestige, en klimt op tot den rang van ambassade als gold het een groote mogendheid". De kleine vor- sten en kleine menschen der met de Angel- saksers verbonden uitgeweken regeeringen, zoo meent Gayda, genie ten een ,,mid"zomer- nachtsdroom'" vol illusies op grond van de woorden en boodschappen hunner hooge quasi-beschermers. Het is eigenaardig, aldus stelt Gayda in het licht, dat Roosevelts boodschap niet spreekt van een herstel van het Nederland sche rijk en geen toespellngen maakt op een mogelijken terugkeer van het koloniale rijk. Voor hij zijn boodschap aan de Nederlandsche vorstin afzond, moest Roosevelt vernomen hebben van de* catastrophale scheepsverliezen in de Koraalzee en hij meet hebben bedacht, dat het niet wenschelijk en verstandig zou zijn aan zijn „beschermelingen" nog meer on- houdibare beloften te geven. i MAOHINESCHRI.IVEN. Alles dingen, die je niets, maar dan ook totaal niets aangaa'n, begrijp je dat? Nou, zooals u wilt. Mogelijk, dat een advocaat er zich wel voor zal interess-eeren, waar het geld van juffrouw Anne gebleven is Mevrouw Staniecki schrok zichtbaar. Ik ben een arme yrcuw. Anne's erfenis heb ik noodig gehad^ voor haar opvoeding. Maar ik zal Anne een paar honderd kronen geven voor den eersten tijd. Die kunt u mij wel geven en dan liSfst direct. De juffrouw zou het in haar goedhar- tigheid nog klaar spelen het geldte weigeren en we zullen het misschien hard noodig heb ben. Missc]gien wilt u zich wel een beetje haasten mevrouw Staniecki, want we zouden graag den trein van zeven uur nog halen. Als hij niet, zooals gewoonlijk, te laat is, krijgen we hem toch al niet meer en dan hebt u ons nog langer oj/ uw hals. Ik geloof niet, dat dat in uw voordeel zou zijn, want dan kon ik er nog wel eens over gaan denken om mor- gen afscheid te gaan nemen van den consul en hem onder. vier ocgen eens een en ander te vertellen. Mevrouw Staniecki verdween, zonder nog een woord aan de plotseling zoo opstandige gedienstige te verspillen en deze liet zich met een zucht op haar koffer vallen. Oef, steunde ze, terwijl ze met haar hand over haar voorhoofd streek, dat was me een slag. Bepaald netjes heb ik me niet gedragen, maar zonder grcf geschut zou ik het zeker niet hebben klaar gespeeld. Em voor Anne was 't noodig, dat ik behoorlijk terug kaatste. Of we nog tijd zullen hebben Daarom lijkt het ons ge venscht op gezette tijden de Zeeuwen aan de hand van „dingen uit de practijk" nader tot den Nederlandschen Volksdienst te brengen. Over een onderdeel van den «Npd. Volksdienst, de tandverzorging b\j de schoolgaande jeugd schreven we reeds eerder, dus daar thans niet van. Behalve voor de jeugd zorgt de N.V.D. voor volwassenen, die hulp behoeven. Zoo kwam het in het na- jaar van 1941 voor, dat in een Zeeuwsch dorp een huismoeder, in het bezit van drie kinde ren, door ziekte en door verzwakking niet meer jn staat was voor haar tgezin te zorgen. Bij onderzoek bleek, dat versterkende middelen uitkomst konden brengen, maar dat het geld voor die middelen ontbrak. De provinciale leider van deh N.V.D. stelde het geld voor een en ander beschikbaar, met het gevolg, dat het plaatselijke buurtschapshoofd hem dezer dagen kon melden: ,,De betreffende vrouw1 is 7 kilo aangekomen, dank zij de extra-voeding, die zij heeft kunnen koopen; zij geniet een goede gezondheid en zij is weer in staat de "zorg voor haar drie kinderen op .zich te nemen". Dit is een voorbeeld uit vele! Dank zij het bestaan van den Nederland schen Volksdienst kon een ernstige bedreiging van gansch een gezin worden afgewend; kon met succes de strijd worden aangebonden tegen ben geval van ondermijning van onze volkskracht. Vroeger was dit gezin aange- wezen geweest op particuliere liefdadigheid, of, zoo deze het niet had ontdekt, op misere, leed, wellicht ondergang. Doordat de N.V.D. een, goed georganiseerde instelling, is, blijven haar nief veel gevallen van hulpbehoevendheid verborgen. De Ned. Volksdienst werkt systematisch en snel. Iedereen kan aan zijn reeds groove moge- lijkheden echter nog uitbreiding geven, n.l. door als contribueerend lid toe te treden. Door Uw steun te geven aan den Nederlandschen Volksdienst, steunt ge het maatschappelijk zwakste deel van Uw volk. Onthoudt daarom den Nederlandschen Volksdienst Uw vaste jaarlijksche .bijdrage niet !l van het* station een telegram aan juffrouw Bratt te sturen? Neen, voor een telegram was geen tijd meer. Ursel en Anne haalden nog juist den hoe- meltrein, die Elmshom met de gebruikelijke vertraging op het lokaallijntje verliet. Notaris 'Hemsen verwenschte deze eeuwige vertraging, toen hij zich in een tweede klas coupe heesch. Maar Ursel en Anne, die !be- scheiden van de derde klas gebruik maakten, waren heel blij, dat het treintje ook ditmaal der traditie getro-uw bleef. Eindelijk konden zij Elmshorn, mevrouw Staniecki en Vera den rug toe-keeren. Adventavond met zelf gebakken koek, gebraden appelen en punch. Dat isften buiten- gewoon idee van je tante, graaf Grundtvig. Voor mijn geestesoog dobmen de mooiste her- inneringen van mijn jeugd op, mitsgaders be- dorven niagen en wat daar nog meer toe Ije- hoort. Ernst Grundtvig Bagessen lachte en weerde zijn vriend- af, die op een of andare hardihan- dige manier van zrjn enthousiasme scheen te' willen blrjk geven. Kalm aan, Jens. Betuig tante Klara maar je erkentelijkfheid door om haar hals te vallen. Ik hoop oVerigens van harte, dat je niet te veel zult eten. Wat een onzinnige vrbes bij mijn maag.. Gun me teraninste dat beetje cul'inair genot. De gedachte aan een behoorlijken advent avond alleen maakt me al twintig jaar jonger. (Wordt vervolgd.) Elen modern sprookje van MARIA SAWERSKY. (Nadruk verboden.) Anne, zei mevrouw Staniecki hard, vertel me onmiddellijk hoe je aan die japon oent ge komen! Het meisje zweeg hardnekkig. t—Geef antwoord! Ik heb 't je immers wel gezegd, mama, krijschte Vera. Je kunt haar desnoods een pak. slaag geven, maar zeggen doet ze 't toch niet. Als hier geslagen moet worden, madame Staniecki, mengde zich nu de oude gedienstige in het dispuut, dan kunt u het op mijn rug uitmaken. Ik heb juffrouw Anne die jurk gegeven en haar overgehaald naar dat tuin- feest te gaan. Waarom? Wel, dat is heel eenvoudig, madame om dat het kind jarig was en ik haar een pleizier wilde doen. En behalve dat, was er nog een reden. Daar zijn we geweldig benieuwd naar, hoonde Vera. Mogen we vragen, welke die reden was, of is dat soms een geheim ruJ-JwtrunwBiwiwr■irtg.vcjwugaiMiin mn—naiw—m* - Een geheim is het allerminst, antwoord de Ursel met ingehouden pret. Ik wou alleen u maar eens flink ergeren, juffrouw Vera. Het was me er maar om te doen u eens te laten zien, hoe een knap meisje er werkelijk uitziet, nadat u zich jarenlang hebt verbeeld er een te zijn! In blinde woede vloog Vera op de, niet op haar mondje gevallen gedienstige toe, maar deze weerde het meisje eenvoudig met haar ellebogen af, waarop Vera in een hysterisch gekrijsch uitbarstte. Mama, dat laat je je toch zeker niet welgevallen in je eigen huis? Van een krankzinnig geworden dienstmeid en haar leu- genachtige handlangster Wie weet, waar ze die jurk vandaan heeft! Bah, wat een gespuis -Ursel, je bent op staanden voet ontsla gen, zei mevrouw Staniecki kort. Als Ursel weggaat, ga ik ook! Het was het eerste, wat Anne over haar lippen bracht. Ja, ja, emit jullie, allebei! schreeuwde Vera, buiten zichzelf van woede. - Mevrouw Staniecki maakte een eind aan de scene door haar lievelingsdochter bij den arpi te pakken en haar met zich mee te trekken. Nu en dan kon zrj werkelijk energiek optre- den en in' zulke gevallen bleef Vera niets anders over dan zich te onderwerpen. Jij gaat naar je kamer en houd je stil Vera! Ursel wendde zich gelaten tot Anne. Nu is het dan zoover. juffrouw Anne. De bom is gebarsten. Wie weet hoe die twee die beroerde jurk gevonden hebben. Nou, gelukkig Voor het examen machineschrijven, diploma C (hoogste snelheidsdiploma) van het insti- tuut Rient-s Bait te Den Haag, slaagden 'dezer dager^ de dames J. Joosse en A. Rijnberg en de heer C. P. Smolders, alien te Terneuzen, alsmede de heer A. J. van Lare te Schoon- d-ijke. MAXIMUM PRIJZEN VOOR JAM VASTGESTELD. Blijkens een mededeeling van den Gemach- tigde voor de Prijzen zijn met ingang van Maandag 18 Mei 1942 maximumprijzen voor jam vastgesteld. Jam is thans uitsluitend verkrijgbaar in 3 kwaliteiten, n.l. vruchten- jam, huishoudjam le en huishoudjam 2e soort. Men raadplege de officieele mededeelingen in de bladen. RJI.B.S. TE OOSTBURG. Geslaagd voor het- eindexamen (Afd. B) aan de R.HjB.S. te Oostburg: A. Calon te IJzendijke, W. Coppens te Sluis, H. Hubregtse te Zuidzande, J v. d. Slikke te Schoondijke, A. Streefkerk te Breskens, A. Wille-msen en J. Willemsen te Uzendijke. Afgewezen 1. De persdienst van den Nederlandschen .Volksdienst in Zeeland schrijft ons: Hoewel de Nederlandsche Volksdienst ook in onze provincie reeds een niet meer te mis- kennen functie vervult, zijn er nog talloos velen, die aan zijn beteekenis voor de samen- leving twijfelen, of erge$ nog, die vrijwel niets van zijn werking af weten. Ontslagaamrage wethouders. De wethouders dezer gemeente de heeren P. J. van Bendegem* en A. P. de Ruijter heb ben als zoodanig ontslag gevraagd bij den burgemeester. Benoeming ter secretarie. Door den Burgemeester is tot tijdelijk amb- tepaar ter secrqtarie benoemd de heer J. M, Poelman uit Middelburg. ,,Lajch om alles". Dinsdagavond werd in „Het Centrum" al- hier de bekende cabaret-revue ,,Lach om alles" opgevoerd. De medewerkenden oogstten lui- den bijval van het talrijk opgekomen publiek. Wel een bewijs, dat hun spel ook hier zeer in den smaak is gevallen. Poldervergadering. Dinsdag vergaderde alhier in „Het Gulden Vlies's *de stembevoegde ingelanden van den polder ,,Noord bij Axel.". De rekening en ver- antwoording over het dienstjaar 1941/42 werd goedgekeurd en vastgesteld met een bedrag aan ontvangsten van f 13-11,05 en aan uit- gaven van 720,63, alzoo met een goed slot van 590,42. De begrooting voor 1942'43 werd va-stgesteld op een bedrag, aan ontvang sten en uitga-ven van f 1255,12, waarin begre- pen een ".bedrag voor onvoorziene uitgaven van f 243,01. Het dijkgeschot werd vermin- derd met 1 per ha en gebracht op f 7,50. De aftredende plaatsvervanger van den dijkgraaf, de heer W. van Dixhoorn Dzri, werd als zoo danig herbenoemd. VermakeUjkheden met Pinksteren Tijdens de Pinksterweek zal er hier voor de jeugd en ook voor de ouderen heel wat ont- spanning zijn op allerlei gebied. Voor de

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 2